Regering-Laniel officieel demissionair PIERRE MENDÈS-FRANCE, DE NIEUWE FORMATEUR Dreigend Aziatisch gevaar van Miinchen "N K.A.B.-voorzitter: Dringend appèl van de bisschoppen niet vergeefs Wij voegen ons gaarne naar de richtlijnen van het Bisschoppelijk Mandement Ondergrondse Ierse beweging meestert Britse kazerne over- Tot hoofd en hart SIAMESE TWEELING GESCHEIDEN Succesvolle operatie in een kwartier verricht Twee en half jaar voor president Robert Twee dodelijke ongevallen Dodelijke val uit schommel Rijkspolitie in Ulster in het geweer Brutale wapenroof op klaarlichte dag Over twee a drie weken naar huis Het weer Ju HUKKlo oef,aeifcu hmj! MAANDAG 14 JUNI 1954 78ste JAARGANG No. 25613 Langere werktijden in het bouwbedrijf? Droevig einde van een pleizierrit Aler naar de West Daders naar Ierse Vrijstaat ontkomen Arcen verlaagt leges op paspoorten Hogere Rijksambtenaren wensen meer salaris Leeuwarden derde veemarkt in Nederland Na hanebeet overleden Falcon Tweedjassen 59.50 succes O BURfcAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per mlllimerer- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De regering Laniel is in de nacht van Zondag op Maandag officieel démis- sionnair geworden. Met de 306 stemmen tegen en de 293 voor het vertrou wensvotum van j.I. Zaterdag is het kabinet een uiterst gevoelige slag toe gediend. Daar deze uitslag echter geen volledige nederlaag betekende, omdat 314 de grondwettige meerderheid is en men bovendien de 100 systematische tegenstemmen van de communisten moeilijk een ander politiek belang kan toekennen dan dat van het behartigen van Moskovitische belangen, heeft minister-president Laniel dan ook Zaterdag niet zijn ontslag ingediend, maar aangeboden. De president van de republiek kon dit aanbod weigeren. Ten einde echter de president een handje te helpen in zijn aarzelingen, hebben de radicaal-socialistische ministers toen maar vast laten weten, dat zij in ieder geval uit het kabinet traden. Nadat de radicaal-socialisten zich er wel voor gewacht hadden bij de stemming van Zaterdag het fatale getal van 314 te overschrijden, waardoor verkiezingen grondwettelijk mogelijk werden, hebben zij hun ministers uit het slechts gedeeltelijk in het ongelijk gestelde kabinet teruggetrokken om de crisis definitief uit te lokken. Erkend dient te worden, dat de radicaal-socialisten meesters in het parlementaire spel zijn. Voor het overige is het van be lang aan te tekenen, dat deze val van he': kabinet-Laniel, die in Parijs nogal Wat verontwaardigde beroering brengt bi. het volk, geen officiële afwijzing inhoudt van het door de regering ge voerde buitenlandse politieke beleid, noch zelfs van het Indo-China-beleid. Niettemin is de enige werkelijke (Van onze Limburgse redactie) Voor de laatste keer is voor de Maastrichtse rechtbank het „sprookje" verteld van president Robert en zjjn fantastische tocht per stoomjacht. Dit gebeurde vanmorgen toen de president van de rechtbank, mr. H. Schillings, opnieuw „president Robert", thans ge woon de 31-jarige R. T. F. L„ voor zich zag verschijnen nadat deze fantast eerst nog even poseerde voor de fotograaf. Onbewogen hoorde president Robert het vonnis aan, waarbij hij tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter be schikking stelling van de regering werd veroordeeld. De eis luidde vier jaar gevangenis straf en ter beschikking stelling. Bij haar conclusie kwalificeerde de rechtbank al de door president Ro bert gepleegde feiten als meermalen ge pleegde oplichting en achtte zij bewe zen dat president Robert met een fan tastisch samenvoegsel van verzinsels zijn oom, leraar R. uit Heerlen en zijn neef L. uit Den Haag voor resp. 56.000 en 65.000 gld. had opgelicht. Bij het wijzen van het vonnis heeft de rechtbank rekening gehouden met de verminderde toerekeningsvatbaar heid van verdachte, waartoe een uit gebreid psychiatrisch rapport van prof. dr. mr. P. A. H. Baan uit Utrecht had geconcludeerd op grond van een die pe stoornis in de persoonlijkheidsont wikkeling van president Robert. Het Tweede-Kamerlid de heer Beemink (C.-H.) heeft de minister van Wederopbouw gevraagd, of de minister kennis heeft ge nomen van de suggestie gedurende de zo mermaanden in het bouwbedrijf 55 in plaats van 48 uur per week te laten werken. Daar. door zou een tijdelijke verhoging van de Productie met 10 pet. kunnen worden ver kregen. De heer Beernink vraagt het oor deel van de minister over deze suggestie. diepere reden van deze manoeuvre de strijd om de EDG. Ruim 200 leden van de 600 leden tellende Franse Natio nale Vergadering hebben gebruik ge maakt van de honderd communistische stemmen, om hun anti-EDG-politiek op fatale wijze door te zetten. En hierin schuilt tegelijkertijd het grote gevaar, waarin Frankrijk komt te verkeren. Het ligt voor de hand, dat een figuur uit de oppositie, in dit geval Mendès-France, is geroepen als kansloze eerste de conclusies uit het conflict te trekken. Op het ogenblik, dat wij dit schrij ven, is het nog niet helemaal duidelijk, of deze intelligente radicaal-socialist, die vorig jaar een brillant échèc leed bij de kabinetsformatie, doch deze week een bijzonder slechte rede hield, de rol van een Benesj zal gaan spelen. De eerste vraag, die opgelost dient te worden, is derhalve: zal een fi guur gevonden worden, die met hulp van de communisten een rege ring wil vormen op het moment, d^t het Franse leger in Indo-China -trijdt tegen de communisten en in Genève moeizame onderhandelingen plaats hebben? Dit lijkt ondenkbaar, maar helemaal gerust is men er hier t niet op. Een dergelijke meerderheid zou een Aziatisch Miinchen voorbereiden en tot een gehele omkering der verhoudin gen kunnen leiden. Niet slechts ae EDG, maar ook het Atlantisch pact zou daardoor in het gedrang kunnen ko men. Dit is ongetwijfeld de zwaarste hypotheek, die thans op de kabinets formatie rust. Wanneer deze hypotheek met of zonder Mendès-France wordt afgelost, staat men voor de vraag of Bidault of Edgar Faqre de meerderheid van La niel nog wat zullen kunnen stofferen, om daarmede verder te regeren. Een a' dere meerderheid, met de socialis ten, is, nu de socialisten sterk onder ling verdeeld zijn over de EDG-poll- tiek, niet mogelijk. De door de fractie leden in -ie loop van dit weekend af gelegde verklaringen getuigen niet van groot vertrouwen in deze laatste enig mogelijke oplossing. Het vraagstuk van ue verkiezingen wordt dan ook door ieder aangesne den, waarbij er eenstemmigheid over '..eerst, dat eerst de kieswet gewijzigd dient te worden en volgens sommigen ook de grondwet om te voorkomen, dat in een interimperiode de communisten sommige departementen kunnen gaav beheren. De openbare mening is unaniem in de eis, dat een snelle oplossing gevon den moet worden. Deze eis heeft men ook reed:, gesteld in Mei 1953, toen het bijna 5 weken duurde voor het ministerie-Laniel uit de bus kwam. Een ministerie, dat een kort leven voorspeld was, doch in de geschiedenis van de vierde republiek op een na het langste kabinet gewee is. Het kabi- net-Queuille hield indertijd in 1948 dertien maanden stand, ruim een maand meer dan het thans afgetreden kabinet-Laniel. «2 Tj MENDÈS-FRANCE Nieuw briljant échec? Zondagmorgen is te Kruiningen een verkeersongeval gebeurd, waarbij C. P uit Veere werd gedood en de heer A. G, uit Veere ernstig werd gewond. Het ongeval geschiedde toen een uit de richting Bergen op Zoom komende auto, bestuurd door mevrouw L. B. uit Breda, van de Rijksweg links wilde afslaan, waarbij zij in botsing kwam met een door G. bereden motorrijwiel, dat uit de richting Middelburg kwam. De 22-jarige L. C. M. van R. uit Maartensdijk is met zijn motor in volle vaart tegen een passerende bus van de lijndienst naar Driebergen gereden Zwaar gewond werd het slachtoffer naai het stads- en academisch zieken huis te Utrecht overgebracht, waar het later is overleden. Een plezierritje in een gehuurde auto vond Zondag in Gouda een droevig ein de, toen de chauffeur op de weg langs de Gouwe in een bocht onder de ge meente Reeuwijk de macht over het stuur kwijtraakte, tegen een betonnen paaltje botste en onder aan de weg te gen een boom tot stilstand kwam. De twee inzittenden, de gebroeders A. en E. Schoonakker werden in zorgwek kende toestand naar het Van Itersonzie- kenhuis te Gouda overgebracht. De heer A. S. was met een andere broer uit Amsterdam in een aldaar ge huurde auto naar zijn broer E. S. in Waddinxveen gereden. In Waddinxveen was de heer E. S. in de wagen gestapt, terwijl de andere broer daar achter bleef. Op de terugweg, toen zij juist de gemeente Boskoop waren gepasseerd, gebeurde het ongeval. Op het Emmaplein te Bergen op Zoom, waarop een buurtkermis wordt gehouden, is Zondagmiddag een dodelijk ongeluk ge beurd. De 19-jarige De J. uit Tilburg, in dienst bij een kermis-exploitant uit Hans- weert, die rriet een luchtschommel op deze kermis staat, werd tijdens een demonstratie onwel, tengevolge waarvan hij achterover uit de schommel viel. Hij kwam met zijn hoofd op straat terecht en was vrijwel op slag dood. Onder wagen gedood Het vijfjarig zoontje van de molenaar Klomp te Vilsteren reed Zaterdagmiddag mee op de melkwagen van de melkrijder M aldaar. Op onverklaarbare wijze viel de jongen van de beladen wagen, waar door hij de wielen over zich heen kreeg. Hij was onmiddellijk dood. Uit trein gevallen De heer O. S. uit Abbekerk is uit de trein gevallen die in de richting Den Haag reed en juist het station Voorschoten was gepasseerd. S. werd zeer ernstig gewond op de spoor baan aangetroffen. Nadat hem ter plaatse eerste hulp was verleend, is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler is naar de West vertrokken om een oezoek te brengen aan de K.L.M.- vestigingen aldaar en kennis te maken met autoriteiten in Suriname en op de Antillen. De reis van de heer Aler zal twee weken duren. De komende periode zal hij elke twee maanden reizen maken naar de K.L.M.- vestigingen in de gehele wereld. (Van onze Utrechtse redacteur) Wat is ons antwoord op dit werkelijk grote en grootse mandement? Dat antwoord is: Bisschoppen van Nederland, de K.A.B. meldt zich. Uw dringend appèl zal voor wat de mannen en vrouwen van de K.A.B. betreft niet tever geefs zijn! Wij hebben U begrepen. De K.A.B. staat gereed! Zoals Gij con sequent de lijn doortrekt van de bisschoppen, die U zijn voorgegaan, zo trek ken wij de lijn door van al die oude werkers en pioniers van de K.A.B., die ons voorgingen, even onbezweken in onze trouw aan de Kerk en aan U, even dienstbaar aan de belangen van onze mensen, even bereid tot samenwerking met ieder, die met ons het goede wil, evenzeer in het belang van land en volk als van onze Moeder de H. Kerk. Dat lijkt ons tevens de beste weg om bij onze niet-katholieke landgenoten de vele misverstanden uit de weg te ruimen. Met deze woorden besloot de heer J. A. Middelhuis, Verbondsvoorzitter van de KAB, zijn gebruikelijke openingsre de op de voorjaarsvergadering van de Verbondsraad, die vandaag in het Jaar- oeurs-restaurant te Utrecht werd gehou den. Hij wijdde zijn openingswoord uit sluitend aan het Bisschoppelijk Mande ment, om duidelijk te laten blijken, dat de Kath. Arbeidersbeweging van deze tijd gaarne en eerbiedig luistert naar en gevolg geeft aan wat de Bisschoppen ons in dit Mandement voor en van deze tijd voorhouden, zoals de K.A.B. zich steeds gaarne gevoegd heeft naar de richtlijnen, die de Bisschoppen aan de hand van de Pauselijke encyclieken hebben gegeven. Met deze rede is de Vijftien leden van het „Ierse Republikeinse Leger", een verboden organi satie, die ijvert voor de aansluiting van Ulster bij de Ierse vrijstaat, hebben Zaterdagmiddag een geslaagde overval gepleegd op een Britse kazerne te Armagh, een stad in Ulster, die ongeveer twintig km. van de grens met de Ierse Vrijstaat ligt. De daders van de overval, van wie er acht Britse leger uniformen droegen, bebben zich meester gemaakt van verscheidene geweren, stenguns en machinegeweren en een hoeveelheid munitie. Met hun buit zijn sij in een gehuurde vrachtauto en een particuliere auto teruggereden naar Öe Ierse Vrijstaat. Ondanks de verscherpte controle op de wegen en bij de S'ens hebben zij kans gezien naar Iers grondgebied te ontsnappen, waar schijnlijk via kleine landwegen bij het grensplaatsje Caledon. De vracht wagen, waarvan het nummer genoteerd was, is teruggevonden door de politie Van de Ierse Vrijstaat. Ulster, dat de Noordpunt van Ierland vormt, maakt deel uit van Engeland. Ue bewaking van de kazerne is door ®en list overmeesterd. Een burger trad P de schildwacht bij de poort toe, noopte een praatje aan en informeerde seh-i *1'' b<'t leger kon komen. De nildwacht wist dat niet zo precies en bii TP er de korporaal a. de wacht een n die arriveerde trok de burger 0nl\ revolver. Twee paar armen gingen Vl.„ en °P dat moment draaide de entwagen het kazerneterrein op <jp?e overige ieden van de wacht wer- Valla6Veneens overmeesterd. De aan- ers rukten een schakelbord van de muur, sneden de telefoonverbindingen door en drongen vervolgens in het wa pen- en munitiedepot door. Nadat de vrachtwagen was volgeladen vertrokken de Ieren n.et snelle vaart in de richting van de grens. De overval, die bij klaar lichte dug werd uitgevoerd, is de groot ste die het „Ierse Republikeinse Leger" na de tweede wereldoorlog heeft onder nomen. Onmiddellijk nadat de overval be kend was geworden verscherpten de Britse autoriteiten i Ulster de con trole op de grens met de Ierse Vrij staat. Voorts werden duizend leden van de rijkspolitie in het geweer ge roepen om de plaatselijke politie te assisteren bij 'iet patrouilleren op de wegen. Alle militaire posten kregen opdracht extra-wachtposten op te stel len en de wapendepots te barricade ren. Alle maatregelen om de voort- vluchtigen te achterhalen waren ech ter vergeefs. De daders van de "erval hadden de vrachtwagen gehuurd „om vee op te halen". Bij de grens werkten zij de chauffeur uit de wagen en brachten hem in een .ent, waar hij gedurende de over val onder bewaking werd gesteld. In de vrachtwagen, die enkele uren na de overval door de Ierse politie werd ge vonden, bevond zich nog een klein ge deelte van de gestolen wapens. Het ove rige is groot genoeg om een bataljon van het ondergrondse „Ierse Republi keinse Leger" mee uit te rusten. Zater dagavond werd een Iers Zondagsblad opgebeld door iemand, die zich „een woordvoerder van het hoofdk-'artier van het ,erse Republikeinse Leger" noemde. Hjj dicteerde in militaire stijl een soor legercommuniqué over de operatie. De autoriteiten in Ulster en de rege ring van de Ierse Vrijstaat hebben voor zorgsmaatregelen getroffen tegen moge lijke nieuwe oplevingen van de Ierse nationalistische gemoederen. In Lon donderry, in Uister, heeft de politie de haven afgezet, omdat er aan NATO- manoeuvres deelnemende Britse oor logsschepen gemeerd liggen. De rijkspo litie van Ulster heeft haar speciale poli tieke afdeling, waarvan de bestrijding van het „Ierse Repu, ukeinse Leger" de voornaamste taak is, naar Armagh gestuurd om een onderzoek in te stellen. De Ieren vierden, gisteren een on-offi- ciële feestdag, de dag namelijk waarop zij Wolf Tone, een van Ierlands eerste ijveraars voor de onafhankelijkheid, herdenken. Men neemt aan dat men de overval ter gelegenheid van deze feest dag heeft uitgevoerd. (UP) K.A.B. de eerste grote katholieke orga nisatie, die officieel op het Mandement reageert. De Verbondsvoorzitter trok in kloeke lijnen de consequenties, die het Bisschoppelijk woord voor de K.A.B. in het bijzonder heeft, en kondigde aan, dat naar aanleiding van het Mandement zal worden nagegaan welke punten uit het beginsel- en urgentieprogram als het meest urgent voorrang dienen te verkrij gen. De onrust, die het Mandement onder onze niet-katholieke landgenoten heeft gewekt vrees voor grotere verdeeld heid en voor isolement van de katho lieken noemde de heer Middelhuis tot zekere hoogte verklaarbaar, vooral van de kant van de doorbraakgedach te. Tegenover de doorbraak van de la tere jaren neemt het Mandement even consequent stelling als tegenover de ou de doorbraak. Niet uit politieke of so ciale overwegingen, doch uit zielzorge lijk oogpunt. Wie beseft, dat de Chris telijke levensbeschouwing heel ons leven omvat en doordringt, zal elke scheiding tussen godsdienst en leven als een fun damentele dwaling verwerpen, ook op maatschappelijk gebied. Verwijzend naar de passage in het Mandement, die handelt over „vereni gingen, tot stand gekomen om de meest bedreigde klasse tot hogere welstand te brengen en ze tevens te vrijwaren voor de grote gevaren, die dreigden van de kant van neutrale of onchristelijke ver enigingen", wees spr. er op, dat de ka tholieke arbeiders van Nederland, dank zij het rijke katholieke sociale organisa tieleven, voor de Kerk behouden bleven en ook in materiële welstand stukken vóór liggen op de arbeiders in talrijke andere landen. Reeds daardoor is het duidelijk waarom de Bisschoppen beslui ten tot handhaving, versterking en ver dieping van het in ons land in zo me nig opzicht zegenrijk gebleken katholie ke organisatieleven. Consequent trek ken de Bisschoppen de lijn van Schaep- man door: „Het doel van deze katho lieke verenigingen is trouwens niet al leen geweest de zwakkeren en de zwak- sten vooruit te helpen en hen te bewa ren in het heilig geloof" en wijzen er op. dat van het begin af voor ogen heeft gestaan; de leden te vormen en de krachten te bundelen voor de her vorming van de maatschappij in de geest van het Evangelie en naar de maatschappelijke ordening van „Qua- dragesimo Anno." Aan diepte winnen De heer Middelhuis stelde tegeno ver de jammerklachten over de grote macht en invloed van de grote orga nisaties de Bisschoppen zouden het als een minder gelukkige reactie zien „als de drang naar meer persoonlijk heid een nadelige terugslag zou heb ben op het Katholieke organisatiele ven" dat de K.A.B. aan diepte moet Rust is goed, maar de verveling is er nauw mee verwant. winnen zonder de uiterlijke gelederen te verzwakken. Critisch onderzoek en correctie zijn gezond, mits gedragen door begrip en waardering en met een zuiver gevoel voor de leiding van de kerkelijke overheid. Apostolaat en actie moeten op alle terreinen nieuw élan putten uit bezin ning op onze christelijke idealen, waar bij niet uit het oog verloren moet wor den, dat concrete vormen en metho den, hoe belangrijk ook, een relatieve waarde hebben. Op diepgang en innerlijke groei zullen wij evenzeer bedacht moeten zijn als op ledental en uitwendige kracht. Er dient voldoende ruimte gelaten te worden tot ontplooiing van persoonlijke gaven en het gevaar van verstarring en exclusi- Vervolg op pag. 3) De gemeente Arcen en Velden (Limburg) heeft in aansluiting op de verlaging van de leges op paspoorten door het Rijk de gemeentelijke leges op paspoorten verlaagd van twee gulden vijftig tot één gulden. (Van onze correspondent) Zaterdagnamiddag verscheen plotseling in de deuropening van de ingang v. h. Leeuwarder Diaconessenhuis een van de specialisten, die hadden deel genomen aan de scheiding langs operatieve weg van de Friese Siamese twee ling. Hij zei maar enkele, doch bijzonder betekenisvolle woorden tot de vele vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandse bladen en persbureaux, die met een aantal fotografen reeds sinds Zaterdagochtend voor het Diaco nessenhuis stonden te wachten. „De operatie is gelukt en de kinderen leven," zei dr. Brons. Die simpele woorden hadden een bijzonder vreugdevolle be tekenis, niet alleen voor de ouders van de Friese tweeling, vader en moeder De VriesKlompstra, maar ook voor de specialisten, die bij deze operatie betrokken zijn geweest. De woorden van deze specialist vorm den practisch het enige nieuws, dat Za terdag uit het diaconessenhuis naar buiten doordrong. Niemand had de kans het diaconessenhuis ongemerkt te betreden. Ramen en deuren waren ge sloten en werden slechts geopend door hen die noodzakelijk in het diacones senhuis moesten zijn. In de wachtka mer zaten een adjudant en drie recher cheurs van de Leeuwarder gemeente politie. Overigens was het, nadat het heuglijke nieuws was meegedeeld, nog niet te zeggen hoe de toestand van de tweeling zich zou ontwikkelen. Zater dagavond echter was het levensgevaar geweken en Zondagochtend, ruim zes tien uur na de operatie, hielden enkele doktoren een persconferentie waarin op timistische geluiden over de toekomst te horen waren. De tweeling verkeerde in een naar omstandigheden uitsteken de welstand en verwacht werd, dat Folkje en Tjitske over twee of drie weken naar hun ouderlijk huis in Molenend overgebracht kunnen wor den. Bij de operatie deden zich geen com plicaties voor en deze was, zo werd Zon dagochtend meegedeeld, gemakkelijker dan aanvankelijk was verwacht. Tijdens de operatie bevonden zich in totaal vijfendertig personen in de operatieka mer, onder wie de chirurgen, wier namen we op hun verzoek niet bekend maken, twee anaesthesisten en acht zus ters. Er werd op de persconferentie o.m. verklaard, dat het vooronderzoek zo nauwkeurig mogelijk is geweest en de De Centrale van Hogere Rijksambtenaren heeft in de Zaterdag in Utrecht gehouden bijeenkomst van de Verenigingsraad een motie aangenomen. Zij overweegt daarin, dat de salarissen der hogere ambtenaren door de maatregelen der regering inzake denivellering weliswaar in de laatste tijd enige verbetering hebben ondergaan, doch dat niettemin vaststaat, dat de inkomens van de groep der hogere ambtenaren aan zienlijk lager liggen dan die van andere groepen van ons volk. die. wat opleiding, ontwikkeling en maatschappelijke positie betreft, daarmede op één lijn kunnen wor den gesteld. Tenslotte draagt de Raad het bestuur op bij de regering stappen te doen om te komen tot een zodanige verbetering van de inkomens van de groep hogere amb tenaren, dat zij in een meer juiste ver houding komen tot die van daarmede ver gelijkbare groepen van ons volk. De tweeling in de operatiekamer vóór de behandeling. Film-apparaten staan gereed om de operatie vast te leggen ten behoeve van de medische wetenschap. Het afgelopen jaar heeft Leeuwarden de derde plaats in de rü van veemarkten in ons land doen behouden. De aanvoer liep op van 220.064 tot 235.659 stuks vee. waar door van Utrecht en Zwolle met een aan voer van respectievelijk 210.648 en 194.534 geen concurrentie te duchten was. In Herkenbosch (L.), is een negen jarige jongen na een beet van een haan overleden. Gebleken is dat tetanus- bacteriën, die in tuinaarde voorkomen, in de wond zijn geraakt. De Friese tweeling, zeven maanden oud, vóór de operatie. Links Folkje en rechts Tjitske. resultaten voor de operatie nog met professor Ian Alrd uit Londen, die ae Nigeriaanse Siamese tweeling heeft ge scheiden, zijn besproken. Er heerste een onbeschrijfelijke sfeer in de voor deze operatie geheel getransformeerde ope ratiekamer, waarin ieder in het groen gekleed ging, ook al in verband met de kleurenfilm die van de operatie is ge maakt voor het Universitair Filmcen trum in Utrecht. Drie minuten over half drie werd bij beide kinderen de narcose ingeluid en vijf voor half vier werd de eerste huid- snede verricht. Dertien minuten later waren de kinderen gescheiden en kwart over vier was de operatie afgelopen. Een ogenblik scheen het of de ver groeiing van deze tweeling gelijk was aan die van de Nigeriaanse tweeling die in Londen werd gescheiden. Wel was in de brug die de kinderen over een omtrek van 19 J4 centimeter ver bond een streng lever aanwezig, maar die was beduidend minder dan bfj de Nigeriaanse tweeling. Folkje en Tjitske werden na de scheiding ieder door twee chirurgen verder verzorgd. De schei ding zelf duurde slechts een kwartier. Een belangrijke vraag was hoe de kinderen zich na de operatie zouden gedragen omdat bij het vooronderzoek niet kan worden nagegaan in hoeverre het ene kind op een orgaan van het andere leeft, bijvoorbeeld ten opzichte van de schildklier, de alvleesklier en de bijnieren. Zondagochtend was de toestand van de tweeling gunstig. Reeds Zaterdagavond waren de kinderen niet tevreden met de hoeveelheid vocht die hun was toegediend en Zondagochtend kregen zij al verdunde melk te drin ken. Merkwaardig was, dat de kinde ren voortdurend schreeuwden en dat zij zich eenzaam schenen te voelen, toen zij Zaterdagavond op enige afstand van elkaar in ledikantjes lagen. Toen men hen bij elkaar had gelegd in twee le dikantjes werden zij stil. De vader van Folkje en Tjitske, de heer S. de Vries, verklaarde Zondag ochtend: „Wij hebben maanden gebe den, maar gisteren hebben wij ge dankt." De doktoren hebben vanmorgen 9 uur het volgende communiqué uitgegeven: De Friese tweeling maakt het naar om standigheden redelijk wel. De meisjes hebben een rustige nacht gehad en Folkje lachte de zusters reeds toe. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. BOLSTR. 48 A'DVM TE1 717162 (Tot Dinsdagavond) Aanvankelijk opklaringen, weinig wind en hier en daar mist. Mor gen toenemende bewolking met la ter van het Westen uit weer enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidelijke wind. Van nacht kouder. Morgenmiddag iets hogere temperaturen. Zon: 4.19—21.01. Maan: 20.35—3.04. Advertentie voer de ataman een kwartaal op proef voor f 2.- op giro 13 S3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1