OLYMPISCHE DAG: WEER GEEN SUCCES wmmKm Winst voor VVV, doch verlies voor Haarlem SLIJKHUIS tweede 1500 meter Eclatante zege van ruiters tegen Britse officieren FERRARI wint in Le Gonsales verslaat de Jaguar van Rolt-Hamilton Mans Nolten op derde plaats in Dauphine Libéré Martin van der Borgh eerste in Ronde van Limburg a - ■w Pijnlijk nauwkeurige afspiegeling van malaise in sportwereld Negen doelpunten bij voetballers Twee Engelse overwinningen Prins Bemhard geeft vertreksein Gauthier eerste in klassement Nederlaag van Donner België en Frankrijk in halve finale De Groot op de derde plaats WMkWypiG ft JÖTO~T95t MtGiNA 5 Santee loopt mijl in 4 min. 0.7 sec. Rulander door Amerikaan Remigino geklopt v,*t Afscheid van Rijks T.T.-races te Assen Augusta komt in drie klassen uit Verrassing te Markelo Grote prijs motorcross voor Engelsman Smith Amerika wint Wightman-cup Slechts éénsege van Geertje Wielema te Hamburg Trekvogels verbetert Nederlands record Regen spelbreker bij cricketwedstrijden Davis Cup Fransman Barone wint Route de France De Vries best geplaatste Nederlander Cricketer moet oog missen (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Zondagmiddag. Niet de regen, die nu enkele uren na het einde van de vijftiende Olym pische Dag indringend gestaag tegen de ruiten striemt, heeft ons zo mistroostig gestemd. Het is de indruk, die deze Olympische Dag heeft achtergelaten bij ons en vrijwel allen, die het Amsterdamse stadion bevolk ten, die ons bezorgd maakt voor de toekomst van dit phenomeen. Nog niet zo lang geleden was de Olympische Dag een van de hoogtepunten in het Nederlandse sportleven. Het was een sfeervolle, plezierige dag met tal van momenten, die de duizenden op de tribunes brachten tot een uitbundig mede leven. En vandaag? De ogenblikken, dat de vijfentwintigduizend in het sta dion even opleefden, dat zij van een slechts plichtmatig toeziende menigte Veranderde in een schare van enthousiaste bezoekers, die momenten kwamen zo sporadisch voor, dat ze op de vingers van één hand geteld konden worden. Neen, deze Olympische Dag is geen eclatant succes geworden. Er was het altijd charmante optreden van een grote groep turnsters, die een bekoorlijke, technisch uitstekend opgezette vrije oefening op de grasmat brachten. Maar aan zoiets en 'n fraai duel op 't meest koninklijke onderdeel v. d. athletiek, de 1500 meter, kan geen programma, dat vier volle uren duurt, worden op getrokken. Want behalve het turnen, de athletiek en de altijd aantrekkelijke paardensport, was er een van tevoren reeds tot mislukken gedoemd wieler- programma, terwijl de „hoofdschotel" 'n oninteressante voetbalwedstrijd was tussen een povere afvaardiging van de K.N.V.B. en een op zijn vacantietrip zo maar wat tegen de bal trappend Athletico de Madrid. Ge kunt het al de genen, die tot voor kort trouwe bezoekers waren van de Olympische Dag, niet kwalijk nemen, deze keer thuis te zijn gebleven. Zij waren het vorig jaar reeds gewaarschuwd en weigerden nu resoluut en zonder pardon hun goede geld te geven voor een programma, dat een getrouwe afspiegeling is van de malaise, waarin een groot deel van de Nederlandse sportbeweging verkeert. Want dat Was deze Olympische Dag namelijk. En het is altijd pijnlijk zo nauwgezet en onbarmhartig geconfronteerd te worden met toestanden, die men liever niet ziet of zo goed mogelijk tracht te camoufleren. Het is duidelijk, het programma van de Olympische Dag zal enkele in grijpende wijzigingen moeten ondergaan, wil men de aandacht van de sportieve Nederlanders blijven trekken. De formule, die heel lang uitstekend geschikt was om duizenden naar het Olympisch stadion te trek ken, voldoet niet meer aan de eisen, die gesteld mogen worden. Misschien is het dienstig met een Olympische Dag duidelijk te laten uitkomen, dat Neder land op sportief gebied ver ten achter is bij vele landen, waarmee zij zich niet zo heel lang geleden nog als een gelijkwaardige partner kon meten. Een Olympische Dag op internationaal niveau dus met veel buitenlanders zou dan wel eens het lichtende voorbeeld kunnen zijn, dat inspirerend werkt om het verloren gegane terrein zo spoedig mogelijk en binnen de grenzen van het redelijke te heroveren. Negen doelpunten, waarvan er liefst zes zijn gemaakt door een Nederlander, men zou zeggen, dat moet een aantrek kelijke voetbalwedstrijd geweest zijn. Nog interessanter wordt het, als ge hoort, dat de Nederlandse ploeg met 5-4 heeft verloren. Want ziet U, het Nederlands bondselftal heeft met deze cijfers een nederlaag geleden tegen het Spaanse Athletico de Madrid, waarin Paas Wilkes om het publiek aan te sporen toch beslist te komen mee speelde. Wilkes heeft namelijk twee Van de zes meergenoemde doelpunten gemaakt. Aantrekkelijk is het meest substan tiële deel van het Olympische menu echter niet geweest. De ingrediënten Waren van inferieure kwaliteit. Of, om een meer directe taal te bezigen, het element strijd ontbrak. Dus was het geen wedstrijd. De Spanjaarden heb ben zich niet de moeite getroost om waar voor het overhandigde geld te geven. Zij behoefden dat ook niet ie doen, want ook nu nog waren zij te sterk voor de door de KNVB afgevaar digde bondsploeg. De Nederlanders zijn de rust inge gaan met een kleine voorsprong van 2-1. Zij hebben die onverwachte en ge flatteerde score cadeau gekregen van de Spaanse verdediging, die even te gene reus was ten opzichte van de Neder landse aanvallers. Want nadat linksbui ten Callejo in de vijftiende minuut met een hard, zuiver gericht schot van grote afstand de score had geopend, kreeg Louer tien minuten later de bal van linkshalf Mujica zo maar voor de voeten gelegd en die kans benutte de linksbuiten van de Bondsploeg uiteraard met alle genoegen. Kort voor de rust werd het toen 2-1 door Cor van der Gijp. Hij dook na een goede, strakke voorzet van rechtsbuiten Sij- bers plotseling op tussen twee Spaanse Verdedigers en daar doelman Menendez verzuimde de bal te onderscheppen, plaatste Van der Gijp het hoofd reso luut achter de bal, 2-1. Heel lang hebben de Nederlanders zich de weelde van een voorsprong niet kunnen permitteren. Faas Wilkes Was kort na de hervatting kennelijk Wat geprikkeld door de stevige wijze, Waarop Klaassens hem in het straf schopgebied van de bal drong. Toen hij kort er na de bal weer te pakken kreeg, werkte hij zich agressief langs drie Nederlandse verdedigers en schoot toen in, 2-2. Toen kwamen de doel punten aan de lopende band. Hele maal uitgeweken naar de linkervleu gel schoot eerst middenvoor Escudero hard langs doelman de Rijk, kort er Pa wierp Wilkes zich vallend vooruit om een voorzet van rechts hard in te koppen en linkshalf Mujica besloot de reeks van doelpunten voor Madrid met oen treffer na een soloren van enkele tientallen meters, 2-5. Het zag er toen uiet te best uit voor de Nederlanders, maar de cijfers werden al spoedig min der smadelijk. Eerst benutte v. d. Kuil 'n voorzet van Sijbers met 'n goede kop bal naar de linkerbovenhoek en kort Voor de heer Bronkhorst het einde Van dit schuttersfeest aankondigde slaagde Klaassens er zowaar in de stand op 4-5 te brengen. Hij ving de na oen corner van Sijbers weggewerkte bal op, richtte even en schoot toen van ongeveer dertig meter hard en hoog over alle Spaanse verdedigers heen. 9 Tijdens de kampioenschappen van *Uid Californië te Eos Angeles is Wes Santee op de mijl uitgekomen. Hij werd kampioen in de uitstekende tijd van 4 0,7 sec. De Luxemburger José Bar hei werd tweede met 45 meter achter- *tand in 4 min 4,09 sec. Roger Bannister is tijdens wed strijden te Motspur Park op de mijl uitgekomen. Hij eindigde met zijn landgenoot Scott Wilson ex aequo °P de eerste plaats in 4 min 29 sec. Na de vrije oefening, uitgevoerd door in smetteloos wit geklede turnsters, werd het zestigjarig bestaan van het Inter nationaal Olympisch Comité herdacht. De turnsters stelden zich zo op, dat de letters C. I. O. werden afgetekend op de grasmat. Links boven kwam het jaartal 1894, rechts onder 1954. De vaandeldragers waren het veld opgekomen. Toen klonk de Olympische hymne van 1952. De vlaggen neigden, de turnsters bogen diep en alleen rechts boven maakten enkelen van hen zwaaiende armbewegingen, zo de altijd brandende Olympische vlam symboliserend. (Van onze sportredacteur) Van het vrij uitgebreide athletiekprogramma was het duel op de 1500 meter tussen Chataway en Slijkhuis niet alleen het aantrekkelijkste, maar ook het belang rijkste onderdeel. Iedereen was benieuwd te weten welke verwachtingen nog van Slijkhuis gekoesterd mo gen worden voor de komende athletiekkampioenschap- pen in Bern. Wie was voor een Slijkhuis met mogelijke aspiraties een betere tegenstander dan de rossige Engels man Chris Chataway, die kort geleden nog zo'n belang rijke rol heeft gespeeld bij de recordverbetering van Bannister op de mijl. Welnu, Slijkhuis is er niet in geslaagd Chataway te verslaan. Op het laatste rechte eind bleef de Engelsman ondanks enkele felle tegenaanvallen van Slijkhuis, op de eerste plaats. Chataway had de leiding genomen toen er nog twee ronden, dus 800 meter, gelopen moesten worden. Slijkhuis liep toen nog in vijfde positie, maar kwam onmiddellijk naar vóren. Hij passeerde ook Brasher, de tweede Engelsman in het veld van tien deelnemers en nestel de zich vlak achter Chataway op de tweede plaats. Zo bleef de situatie tot het ingaan van de laatste 300 meter. Te Glasgow zijn Internationale athle- bekwedstrijden gehouden, waaraan ook ^ederlanders deelnamen. Op de 100 ^ards werd onze landgenoot Rulander boor de Olympische kampioen op de 100 meter, de Amerikaan Remigino geklopt. j/a een valse start in de finale nam de ^erikaan onmiddellijk de leiding, gin ^0 n'et meer afstond. In 9,6 see. rujS bij over de eindstreep. Rulander 01 één meter achter zich latend. ka Utrecht zijn de nationale bridge- deii t?en'schappen open paren gehou- en Kampioen werden Van der Ven ,811 der Griendt (Den Bosch). De het plaats werd ingenomen door terdam)ar Kriint_Van de Lelie (Rot' De Olympische Dag is besloten met een ruiterwedstrijd tussen een Neder landse équipe, bestaande uit vier rui ters, en een team van het Britse Rijn- leger, samengesteld uit vier officieren van de voormalige bereden wapenen. Nederland won deze ontmoeting op overtuigende en verdiende wijze. Voor deze wedstrijd was een spring concours gekozen, naar het voorbeeld van dat, welk in een Iandenwedstrijd wordt opgesteld. Het veld was door de regenval glad geworden. Van de hindernissen waar onder twee muren, spoorbomen, hekken, oxer was de driesprong wel de moei lijkste. Hierop werd dan ook menige fout gemaakt. Deze driesprong bestaan de uit een wal met daarboven rood-gele balken, daarachter een hindernis met witte balken en voorts wederom een wal met rood-gele balken, eiste de grootste opmerkzaamheid van ruiter en paard en slechtk de goed uitgebalan ceerde paarden konden onder de kun dige hand van hun rijders deze zware hindernis zonder fouten nemen. De Nederlandse Hippische Sportbond had voor deze ontmoeting enkele van haar topruiters ter beschikking. Jaap Rijks met „Master", W. G. Hendrickx met „Byou", luit ter zee vl. H. Schee- ren met „Valseuse" en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck met „Napoleon" verschenen voor Nederland aan de start. Voor de hippische wereld zijn de Engelse ruiters majoor Burke en majoor Stephenson toch ook geen onbekenden, maar in deze ontmoeting hebben de Britten toch wel zeer teleur gesteld. Voor de Nederlandse ploeg is een woord van lof zeker op zijn plaats. Lt. Scheeren legde met „Valseuse" de twee parcoursen op voortreffelijke wijze zon der fouten af. De hindernissen werden vlot en in vloeiende stijl genomen. Het tempo was zeer hoog. Zowel in de eerste als in de tweede ronde werd voor lt. Scheeren de snelste tfjd geno teerd. Bijzonder fraaie parcoursen reed ook W. G. Hendrickx met „Byou". Jaap Rijks die met zijn machtige springer „Master" zijn laatste wedstrijd in Nederland reed, was kennelijk van plan om zonder fouten rond te komen. Hij reed zorgvuldig overwegend en zon der risico's te nemen. Zijn tempo lag De MV Augusta heeft haar plannen bekend gemaakt ten aanzien van de ko mende TT-races, welke 10 Juli op het circuit van Drenthe zullen worden ge houden. Kwam deze fabriek in 1953 al leen in de 125 cc uit met Carlo Ubbiali, Alfredo Copeta en Cecil Sandford, thans is het team uitgebreid in deze klasse met William A. Lomas en Guido Sala. Bovendien zal MV Augusta ook deelne men aan de 350 cc klasse met de rijders Wiliam A. Lomas, Dickie Dale en Cecil Sandford. Voorts zal de fabriek starten in de 500 cc klasse met Carlo Bandirola, Nello Pagani, William A. Lomas en Dickie Dale. Op het circuit van dc Herikerberg te Markelo, een zwaar parcours, waarin een aantal diepe leemkuilen met steile wan den voorkomen, heeft de Engelsman J. Smith met BSA de overwinning in de wacht gesleept. Zijn zege in de finale werd niet verwacht omdat hij in de twee de serie de zesde plaats bezet had achter Hennie Rietman, Leloup, Eeckhout, Baeten en Piet van den Oever, waarmee hij zich slechts op het nippertje voor de finale kwalificeerde. De uitslag luidt: 1 J. Smith (Gr Br) met BSA 1 uur 4 min 59.9 sec. 2 Victor Le loup, België, FN 1 uur 7 min 34.9 sec. 3 Van Heuverzwijn, België, Sarolea, op 1 ronde. 4 Piet van den Oever, Nederland, BSA, op 1 rond®. 5 Rombouts, België, Sa rolea, op 2 ronden. De Amerikaanse dames hebben voor de achttiende maal in successie beslag gelegd op de Wightmancup, door deze tweedaagse tenniswedstrijd tegen de Engelse dames met 60 te winnen. De gedetailleerde uitslagen van de partijen, gespeeld op de tweede en laatste dag, luiden: Maureen Connolly si. Ann Shilcock 62 62, Doris Hart si. Helen Fletcher 61 68 62, Louise Brough sL Angela Buxton 86 62. derhalve ook niet hoog, maar hij zorgde er wel voor niet boven de tijdslimiet van 110 sec. te komen. Majoor Bischoff van Heemskerck had geen gelukkige dag. Met zijn paard „Napoleon" werd hij zowel in het eerste als in het tweede parcours uitgebeld wegens driemaal weigeren van het paard. Na de eerste ronde stond het al vast, dat Nederland deze wedstrijd zou win nen. Onze landgenoten hadden toen im mers 4 fouten en de Britse ploeg reeds 42. Voor de Nederlandse ruiters werden in de tweede ronde niet minder dan drie foutloze parcoursen genoteerd. En geland maakte in de tweede ronde 28 fouten, zodat het totaal van de gasten op 70 fouten kwam te staan tegen dat van Nederland op 4. De finish van de 200 meter: Puck Brouwer en het Engelse meisje Pashley geven elkaar niets toe. Tijdens internationale zwemwedstrijden te Hamburg is Jennie Welling op de 100 meter schoolslag dames vierde geworden. Zij werd n.l. door de Duitse kampioene Ursula HappeKrey en de Oostduitse zwemsters Helga Barth en Helga Voigt ge slagen. Ursula Happe noteerde 1.22.8; Halga Barth 1.25.7; Helga Voigt 1.27.1 en Jennie Welling 1.28.1. Méér succes had Geertje Wielema op de 100 meter rugslag. Zij won in de tijd van 1.151.1 voor de Duitse meisjes Anneliese Schneider in 1.19.0 en Helgo Schmidt in 1.21.6. Met de 100 m. rugslag nog in de be nen kon Geertje Wielema geen tegenstand genoeg leveren op de 400 meter vrije slag dames. De Belgische Huguette Peeters won in 5.28.2 vóór Ilse Werther (Did.) in 5.30.2. Geertje noteerde 5.32.1. Haar zusje Emmy Wielema bezette met 5.52.3 de negende plaats. Voorop, met lange pas, Chataway, vlak er achter Slijkhuis, soepel lopend als altijd en Bracker zat op zijn beurt Slijk huis weer vlak op de hielen. In de bocht probeerde Slijkhuis zijn slag te slaan, maar Chataway sloeg de aanval resoluut af. Meteen verhoogde dit tweetal het tempo en ook Brasher moest toen, ge lijk de zeven anderen dat reeds veel eerder hadden gedaan, de twee kemp hanen laten gaan. Slijkhuis wist, dat hij naast Chataway moest liggen voor het laatste rechte eind kwam. Even leek het er op of het zou gelukken. Een korte tussensprint van Slijkhuis bracht het tweetal in gelijke positie. Maar Chata way reageerde prompt met een even agressief spurtje en had toen weer die kleine voorsprong van één meter. Zo snel mogelijk snelden Chataway en Slijkhuis de laatste honderd meter in. Slijkhuis wist dat hij kansloos was. Chataway bij elke meter werd zijn pas groter onderhield zo'n hoog tem po, dat een tegenaanval nog onmogelijk was. De tijden? De tamelijk ongunstige weersomstandigheden in aanmerking genomen vielen ze nogal mee. Er is vanmiddag ook een Neder lands record gesneuveld. De estafette ploeg van de Trekvogels verbeterde het record van AAC op de 4x400 m (2.21.-) met 0.7 sec. En dat .ondanks de slechte laatste wissel, waardoor de voorprong van de Trekvogels op Pro Patria aanzienlijk kleiner was gewor den Harry de Kroon liep voor Trek vogels de laatste 400 meter. Hij werd even bedreigd door de jonge Moerman, maar dat duurde maar honderd me ter. Toen was de Kroon op volle snel heid. Zijn voorsprong werd, record tijd tegemoet snellend, steeds groter. Naast Chataway zorgde het Engelse meisje Jean Desforges voor een tweede zege voor de Britse afvaardiging op deze Olympische dag. Zij greep haar kans op de 80 m horden, daar Fanny Blankers Koen verstek liet gaan. Willy Lust bood tot de één na laatste horde flinke te genstand, bleef zelfs gelijk, maar moest daarna toch de eer aan haar tegenstan dster laten. Puck Brouwer revancheerde de twee nederlagen met een overigens twijfel achtige zege op de 200 meter. Pijlsnel was de Engelse Pashley uit de start- blokken gekomen. Zo snel was ze weg, dat Puck Brouwer b(j het ingaan van het rechte eind ondanks het voordeel achter lag. Toen be gon de strijd pas goed. Puck Brou wer, als steeds laat op volle snelheid gekomen, knabbelde decimeter na deci meter van de ach terstand af. De meisjes kwamen ge lijk te liggen, even weer liep de Engel se uit, maar op de eindstreep was het verschil zo gering, dat van onze plaats op de tribune moei lijk met zekerheid gezien kon worden wie het eerst tussen de palen door kwam. De jury be sliste, dat het Puck Brouwer was. Wij voor ons hadden het gevoel, dat het En gelse meisje juist Iets eerder was ge weest. Theo Saat leed op de 200 meter een wat verrassende ne derlaag tegen zijn clubgenoot Harde- veld. Vlak voor het einde van de bocht had Saat nog een kleine voorsprong. Hardeveld kwam. in de binnenbaan, toch nog gelijk, weer kwam Saat iets voor, maar ver stapte zich. bleef voor het oog even staan en dat was voor Hardeveld na tuurlijk voldoende om de leiding over te nemen en die» niet meer af te staan. (Van onze cricketmedewerker) Het heeft de cricketers gisteren weer eens tegen gezeten! Van de zes vast gestelde wedstrijden (VRA tegen HBS werd wegens de dood van vliegenier Max van Vliet afgelast), verregenden er drie, één, tussen Quick (H) en Sparta, werd een draw, de overige twee wedstrijden eindigden in het voor deel van de bezoekers. HCC 2 won n. 1. met 2 wickets vanHaarlem aan de Donkere Laan te Bloemendaal; VVV bleef op het „Slagman" P. W. de baas met 2 runs. In de ontmoeting tussen P. W. en VW kon eerst tegen twaalf uur be gonnen worden. VVV begon met een totaal van 91 runs, waarvan B. Bur ger 23, N. Veltema 25 en H. de Haas 14. Voor P. W. bowlden N. Leeftink 3 voor 35, L. Baak 2 voor 23 en de vete- raanB. Höpink 3 voor 23. Het vangen van P. W. had te wensen gelaten. Er werden een viertal kansen gemist. P. W. startte slecht: verloor n.l. 5 wickets voor18 runs en was op 67 al 9 wickets kwijt, waarvan W. Elkink 23 en G. van Heek 11. Een stand voor het laatste wicket tussen L. Baak (23) en B. Höpink (6 n.o.) bracht nog even enige hoop in de harten van de P. W.'ers, doch op 89 viel h"et laatste wicket, toen H. Pelser door de verde diging van L. Baak brak. J. Walcott 5 voor 33, zeer verdiende cijfers. Voorts H. Pelser 3 voor 23 en B. Hageman 2 voor -14. Het veldwerk van de be zoekers stak een heel stuk boven dat van de thuisclub uit. Ook aan de Donkere Laan te Bloe mendaal tussen Haarlem en HCC 2 was het tot het einde een en al span ning. Hier waren de scores eveneens laag: 87 tegen 88 voor 8 voor HCC '2. Nadat Haarlem met een totaal van 87 runs begonnen was (W. Peschar 19, M. Maas een goede 27 en J. Voogd 12) Voorop Chataway en vlak achter hem Slijkhuis; zó was de situatie vlak voor het einde van de 1500 meter en zo bleef het. De 24 uursrit van Le Mans, waarvoor Prins Bemhard Zaterdag het ver treksein heeft gegeven, is geëindigd in een duidelijke zege van Ferrari. Alle hoop van Jaguar om het eclatante succes van het vorig jaar te hernieuwen, is abrupt de bodem ingeslagen door twee coureurs van bijzonder formaat: Gonzales en Trintignant. Met een voorsprong van meer dan vier kilometer op RoltHamilton beëindigden zij de race. De zege volgens de prestatie-index, dus gerekend naar de cylindermhoud van de wagens, is gegaan naar de Fransen BonnetBayol met Panhard DB. GatsonidesBecquart eindigden in het wedstrijdklassement met Frazer— Nash op de elfde plaats en werden zestiende in het klassement volgens de prestatie-index. Toen het vertreksein werd gegeven renden de bestuurders, die voor de tribune stonden opgesteld, over het circuit naar de wagens, en even later was de wedstrijd onder oor verdovend motorgeronk begonnen. Na de eerste ronde ging de Argentijn Gon zales met Ferrari aan de kop, gevolgd door Voor Jan Nolten en zijn ploeggenoten Is het criterium van de Dauphine Libéré niet ongunstig begonnen. Na twee dagen staat Nolten ex aequo derde en vierde in het algemeen klassement. Bovendien legde zijn ploeg beslag op de eerste plaats in de ploegentijdrit. De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Bernard Gauthier (Fr.), 268 km. in 8 uur 1 min. 40 sec.; 2. Rossi (Zwits.), 8.03.02; 3. Polo (It.), z. t.; 4. Desmet (B.), 8.03.07 5. Bonnetto (Fr.), z. t.; 6. Daequay (Fr.), z. t.; 7. Pele (Fr.). 8.03.15; 8. Rolland (Fr.), z. t.; 9. Nolten (Ned.), z. t.; 10. Marinelli (Fr.), z. t. Vervolgens ex aequo een groep van 15 renners, bij wie Louis Bobet (Fr.) en Robic (B.) in dezelfde tijd als Pele. Het eerste gedeelte van de tweede etappe van Avignon naar Privas over een afstand van 163 kilometer is gewonnen door Privat (Fr.) in 4 uur 35 min. 18 sec. Bober (Fr.) werd tweede in 4.35.18 en Janssens (B.) derde in 4.36.05. Het grote peleton met Nolten arriveerde tenslotte met een mi nuut achterstand op de winnaar. Het tweede gedeelte bestond uit een pioegwedstrijd over 32.km. van Privas naar Vals le Bains. Eerste werd de ploeg Mer- cier, waartoe Nolten behoort, in 2.26.51. In het algemeen klassement is de stand: 1. Gauthier (Fr.), 13.25.47; 2. Privat (Fr.), 13.27.34; 3/4. ex aequo Daequay (Fr.), en Nolten (Ned.). 13.28.14; 5/9. ex aequo Lau- redi (Fr.). Schmit (Lux.), Rolland (Fr.). Robic (Fr.) en Dotto (Fr.), 13.28.35. Grote Prijs van Parijs Op de eerste dag van de wielerwed strijden om de Grote Prijs van Parijs was dë regen spelbreker. Vah de inter nationale nummers kon alleen de eerste manche van het internationaal omnium voor amateurs worden gehouden. Het was een ploegachtervolging over 1 km. die werd gewonnen door de Franse ploeg, bestaande uit Brun, Picard, Plaza, Ribeyre, in 1 min 5,2 sec. Tweede werd de gemengde équipe, die bestond uit de Italiaan Fagoin, onze landgenoot Van Heusden, de Belg Wouters en de Zwit ser Tiefenthaler. De tijd was 1 min. 7 sec. Te Groningen is een wedstrijd „e- speeld tussen Be Quick en de Zweedse Club Algarna. De wedstrijd eindigde in gelijk spel (11). de Italiaan Maglioli en de Fransman Man zon, eveneens aan het stuur van Ferrari s. Daarna kwamen de Jaguars van Stirling Moss, Rolt en Whitehead, de Ferrari van Walters, de Aston-Martin van Parnell en de Talbot van Levegh. Het eerste uur bracht een verwoede strijd tussen de Ferrari s en de Jaguars. Na het eerste uur had Mag lioli, die op het rechte stuk een snelheid van 260 km/u haalde, de leiding met enkele se conden voorsprong op Gonzales en Stirling ]\loss« Na het tweede uur, waajrin het rondere cord eerst door Stirling M oss mte Jaguar op 4 min 20 8 (186.239 km/u) en daarna door Marzotti met Ferrari op 4 min. 19 ('89 139 km/u) werd gebracht, hetgeen be tekent dat de Ferrari's en de Jaguars op het rechte stuk tegen de 270 km/u haalden, had Gonzales de leiding overgenomen. Mar zotti was tweede, Stirling Moss derde en Rolt vierde. Toen de nacht viel. de regen had opge houden, bevonden zich naar schatting nog 210.000 kijkers langs het circuit. Trintig nant die Gonzales aan het stuur van de Ferrari had afgelost, draaide zijn rondjes met een gemiddelde van bijna 173 km/u. Om elf uur 's avonds had hij twee ronden voorsprong op Maglioli-Marzotti (Ferrari), Whitehead-Dewis (Jaguar) en Rosier-Man- zon (Ferrari). Rolt-Hamilton (Jaguar) had den drie ronden achterstand en Parnell- Salvadari (Aston-Artin) vijf ronden. Een uur later namen Whitehead-Dewis de tweede positie in, want Maglioli-Marzotti, die in de eerste vijf uren van de race een grote rol hadden gespeeld, waren uit het strijdperk verdwenen met een defec te versnellingsbak. Om vier uur Zondagmorgen waren er nog slechts 28 wagens van 57 gestarten in de race. Tot degenen, die moesten opgeven, behoorde een van de favorieten, de Engels man Stirling Moss (Jaguar) die na schit terende prestaties in de eerste uren wegens materiaalpech ver was afgezakt en de Frans man Behra (Gordini). Ook Whitehead-De wis (Jaguar) hadden de strijd gestaakt. Om zeven uur Zondagmorgen had de Jaguar van Rolt nog slechts één ronde achterstand op de Ferrari van Trintignant, die bij de pits gestopt was om te tanken. Om 8 uur moest Rolt op zijn beurt tanken, wat 1 min. 15 sec. vorderde, waarvan Trintignant pro fiteerde om zijn voorsprong op 6Va minuut of ongeveer 11/2 ronde te brengen. De re gen, die weer in stromen neerviel, dwong de rivalen vaart te minderen. Na zestien uren leidden Gonzales-Trintig- nant met 203 ronden voor Rolt-Hamilton (Jaguar) 202 ronden en Spear-Johnston (Cunningham) 190 ronden. Vier uur later, toen er nog 23 wagens in de race waren overgebleven, leidden Gonzales-Trintignant nog steeds met 1V4 ronde voorsprong op Rolt-Hamilton. In de middaguren ontlastte zich een ge weldige stortbui boven het circuit. De 250.000 toeschouwers zochten echter geen beschut ting, terwijl de deelnemers hun vaart vrij wel niet verminderden. Wat later maakte een andere bui, ditmaal van een tropisch karakter, het rijden hoogst gevaarlijk. De deelnemers moesten zelfs hun koplampen ontsteken. Trintignant moest voor de pits stoppen om zijn bougies, die „verdronken' waren, te verwisselen. Gonzales nam toen het stuur weer van hem over en ging kor te tijd later, als eerste door de finish. Het klassement volgens de afgelegde af standen luidt: 1. Gonzales-Trintignant, met Ferrari, 4061.150 km. gemiddelde snelheid 169.215 km/u. 2. Rolt-Hamilton, Jaguar, 4057.060 km., gemiddelde snelheid 169.060 km/u. 3. Spear-Johnston, Cunningham, 3809.932 km. Het klassement, opgemaakt volgens de prestatie-index, waarbij dus rekening wordt gehouden met de cytinderinhoud van de motoren, is: 1. Bonnet-Bayol met D.B. 1.334. 2. Hemard-Flahault, Panhard, 1.310. 3. Rolt- Hamilton, Jaguar, 1.297 4. Gonzales-Trin tignant, Ferrari. 1.284 5. Spear-Johnston, Cunningham, 1.205. en waarbij E. Vriens de zeer goede cij fers van 6 voor 18 behaalde, verloor HCC 2 de eerste 5 wickets voor 15 runs. Met de theepauze waren de Hagenaars al 7 wickets kwijt voor 50 runs, doch na de hervatting kre gen de HCC 2 batsmen de overhand en door zeer verstandig batten van W. van M&nen, die met een voortref felijke innings van 43 not out bleef en daarbij goed gesteund werd door A. Broese van Groenou (7 n.o.), kwam HCC 2 nog maar juist met beide hak ken over de sloot. Op 88 voor 2 werd gestopt. P. Maas zijn bowlingcijfers waren: 27 15 36 4 en die van M. Maas; 26 6 42 3. Met zijn persoonlijk totaal op 21 en het innings totaal op 58, ontsnapte W. van Manen echter de run out dood door een ver keerde ingooi. Quick (H) tegen Sparta: draw. Spar ta 146 (L. Borrani 37 en A. M. Grond- hout 25.) P. Marseille 3 voor 31. Quick (H.) 21 voor 3. HCC I tegen ACC: (verregend) ACC. 120 voor 8 (W. v. d. Hurk 42) K. van Staay 2 voor 16 en R. Borgers 2 voor 24.) HCC I batte niet. VOC Excelsior: verregend. VOC: 100 voor 6 (L. van Bennekom 34, A. Terwiel 27) J. Oosterholt 4 voor 42. Excelsior batte niet. Hermes-DVS tegen Rood en Wit (verregend) Hermes-D.V.S. sloot op 237 voor 2 (H. Stolk 81 n. o., W. v. d. Sloot 81 n. o. en A. v. d. Ende 42). Rood en Wit: 66 voor 5 (regen). Donner heeft in de achtste ronde van het zone-schaaktournooi in Mtinchen zijn eerste nederlaag geleden. Zijn tegenstan der, Toran, koos met wit dezelfde variant van de Spaanse partij, waarmee Donner enkele dagen geleden succes had geboekt. De Spanjaard vond echter een betere voortzetting en kwam met zijn koningin en de beide torens tot een vernietigende aanval. Donner begon het eindspel in een ongunstige positie en verloor. De uitslagen in de achtste ronde zijn: Toran (Spanje)Donner (Ned) 10, Wa de (Gr Br)Kramer (Ned) 01. dr. Leh- mann (Did)Bouwmeester (Ned) afgebr. Pirc (Zuidsl)Mulcahy (Ierland) 10. Ra- bar (Zuidsl)Dunkelblum (Belg) 10. Fu- derer (Zuidsl)—dr Castaldi (It) 1—0. Bendt (Zwitserland)—Ribeiro (Port) ti—'A- Un- zicker (Did)Golombek (Gr Br) dr Aitken (Schotl.)—Lokvenc (Oost) afge broken. Jacob (Saarland)—Burstein (Fr) afgebr. Behalve Zweden, dat zich Vrijdag reeds had verzekerd van een plaats in de halve finale van het tournooi in de Europese zone van de Davis Cup, zijn nu ook België en Frankrijk overgegaan naar de volgende, op één na beslissende ronde. Frankrijk zegevierde in Parijs met 50 tegen Indië. België bleef met 32 de baas van Groot Brittannië. Alleen in de laatste kwartfinale, die tussen De nemarken en Hongarije. Denemarken leidt met 21, is de beslissing nog niet gevallen. België zal nu tegen Zweden uitkomen, Frankrijk krijgt de winnaar van DenemakenHongarije als tegen stander. Zaterdag wisten de Belgen en Fransen reeds, dat zij nog in de strijd zijn. De Belgen wonnen toen het laatste enkel spel. tussen Washer en Mottram, nadat Paish eerst Brichant had verslagen, waardoor de stand 22 was geworden De cijfers waren; Paish sl. Brichant met 61, 75. 63. Mottram verliest van Washer met 57, 46. 46. Frankrijk leidde Zaterdag met 30 tegen Indië. Remv en de la Haille versloegen Nath en Kumar met 62, 62, 36, 75. In de laatste enkelspelen versloeg Jean Claude de Indiër Krihnan met 46, 6—4 64. 62. en Haillet zegevierde met 3—6, 911, 64, 86. 6—0 tegen Kumar. De regen was spelbreker in Kopen hagen, waar de Denen Ulrich en Niel sen Zaterdag het dubbelspel tegen de Hongaren Jancson en Sikorski met 57. 62. 61, 64 wonnen. Gisteren kon er echter niet gespeeld worden. De dé- bacle van det Italianen tegen Zweden werd gecompleteerd met de nederlagen van Pietrangeli tegen Davidson met 64, 26, 64, 61 en van Sirola tegen Bergelin met 62, 63, 26. 61. De Route de France is gewonnen door de Fransman Barnne in 44.16.05, vóór Meneghini, Van den Bosch en Elliott. De Nederlander De Vries bezet de twaalfde plaats in 44.35.45. 27 Wolf* (Ned.); 32 Schoenmakers (Ned). 35 Boelhouwers (Ned.) en 45 Van Dongen (Ned.). De negende étappe van Auch naar Montrejeau, een afstand van 189 kilo meter waarin de Tourmalet was opge nomen, werd gewonnen door Elliott (Ierland) 5 uur 53 min. 47 sec. De tiende étappe, van Montrejeau naar Agen (165 km), eindigde in een zege van Le Disser in 4.23.23; Boelhouwers (Ned) werd tweede. De Ronde van Limburg, welke over een afstand van 196 km werd gereden en waaraan behalve door alle prominente Ne derlandse amateurs ook werd deelgenomen door Zweedse, Zuidslavische, Duitse en Belgische ploegen is door de Limburger Martin van der Borgh uit Koningsbosch in de tijd van 5 uur 10 min 15 sec ge wonnen. Tweede werd de Belg Lapage op 1 min 10 sec en derde de Amsterdammer Daan de Groot. De strijd ontbrandde eerst na ruim 128 km, toen in de buurt van Simpelveld Van der Broek uit Breukelen aan de haal sloeg en een voorsprong van een halve minuut wist te nemen. Enkele kilometers verder kreeg de man uit Breukelen een lekke band en werd zodoende ingelopen door een drietal renners, die inmiddels het grote peloton vaarwel hadden gezegd en de jacht op de vluchteling begonnen wa ren. Later gingen Stevens (Elslo) en Van der Weyden (Maastricht) en Martin van der Borgh over Van der Broek heen en na men een aanzienlijke voorsprong op het niet reagerende peloton. Van der Weyden moest het tweetal Stevens en van der Borgh in de steek laten. Geleidelijk aan groeide de voorsprong van deze beide laatstgenoemden. Vlak voor Meerssen kreeg Stevens een lekke band. Toen ging Van der Borgh er alleen vandoor en wist na een machtige solorit, met ruime voor sprong, de finish te Beek te bereiken. De verdere uitslag luidt: 4 Timmermans (België). 5 Joan Lundbem (Zweden) 6 Gunnar Jöransson (Zweden). 7 Looyen (Steenbergen). 8 Huber (Duitsland). 9 Ehlen (Sittard). 10 Pauw (Utrecht). 44 renners van de 112 reden de ronde uit. Zweed Nordgvist eerste te Geleen Te Geleen is een internationaal criterium voor amateurs verreden over 75 km. Het individuele klassement luidt: 1 Otto Nordgvist (Zweden) 75 km in 1 uur 54 min 47 sec. 2 Daan de Groot (Amsterdam i. 3 Piet Meers (Belgische A-ploeg). 4 Jan Capteyn (Amsterdam). 5 Piet Steenoak- kers (Maastricht A). punten. 5 Zweden 16 punten. Het ploegenklassement is: 1 Amsterdam 6 punten. 2 Maastricht-B 11 punten. 3 Maastricht-A 15 punten. 4 België-A 15 Zondagmiddag is op het Unionveld te Nijmegen tijdens dc cricket wedstrijd van de Arnhemse Cricketclub tegen Kampong Hl (Utrecht) de ACC-speler Karei Cor poreal zodanig door de bal in het oog ge troffen, dat hij het oog zal moeten missen. Het Nederlands jeugd-zevental heeft m Veenendaal een waterpolowedstrijd tegen de kring midden-Nederland met 41 ge wonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5