Haarlemse sportweek geopend Indrukwekkend défilé op de Grote Markt Honkbal in de sportweek SPORT Driehonderd deelnemers aan 2 km-wedstrijd van De Robben Sergeant-vlieger G. Weber ten grave gedragen utaar cedeteen Type-virtuozen kampen om een schrijfmachine J WEEK Bosloop gaat niet door op Zaterdag Fraaie zege van Willemse Ëfcll Duizenden in de ban van militair eerbetoon 13-jarige Mary Kok verslaat favorieten Yisserijgolf MOORD in Parijs Nationale type-wedstrijden in Amsterdam MAANDAG 14 JUNI 1954 PAGINA 6 Toespraak van burge meester Gremers 1954 HAARLEM Ajax neemt deel aan het A.R.O.L.-tournooi Racing Club de Paris naar de Franse eredivisie Zwaluwen-elftal tegen Ned. militaire ploeg Program Sportweek .mm In 2 km. zwemwedstrijd door CEORCES SIMENON Met interessante vliegtuigplaatjes serie I (Nrs 1 t/m 64 serie 11 (Nrs 65 t/m 128) Kwatta 4 pet. (6 pet.) dividend Verlies sterk toegenomen De regen, die de tiende Haarlemse sportweek een jaar geleden een zo abrupt einde bezorgde, heeft ook het geboortefeest van nummer Elf weer gedreigd te verstoren. Behoudens een bescheiden bui tijdens de opmars der 2500 deelnemers naar de Grote Markt, liep het met de nattigheid Zaterdag avond echter nogal los. Erger was echter, dat het asfalt van Haarlems cen trum te nat was geworden voor het vastgestelde sportvariété, dat om half tien een aanvang zou nemen. Dank zij hard werken van enige arbeiders der Dienst voor Lichamelijke Opvoeding was alles evenwel keurig op tijd in gereedheid, zodat het programma in zijn geheel kon worden afgewerkt. Toen de afgevaardigden van de sport verenigingen, omgeven door duizenden belangstellenden, om half acht op de Grote Markt stonden opgesteld, nam burgemeester Cremers het woord van af het bordes van het Stadhuis. ,,Ook het gemeentebestuur," aldus de heer Cremers, „hecht grote waarde aan deze vertoning, een „vertoning" in de beste zin van het woord. Moge deze elfde sportweek, gedachtig het gezegde, dat een gezonde geest in een gezond li chaam dient te wonen, vele weifelaars aan de kant er toe brengen zich aan een der vele takken van sport te gaan wijden." Onder tromgeroffel werd daarna de Sportweekvlag gehesen. Een vlaggen- groet volgde, waarna de sportjeugd van de talloze verenigingen defilerend langs de autoriteiten, waaronder de wethou ders Bakker en Happé, trok. Een groot aantal muziekcorpsen en drumbands zorgde voor de nodige afwisseling in de stoet. Onder de afvaardigingen za gen we groepen van de R.K. Vereni gingen „Hercules", Virtus" en „Leoni- das", voorafgegaan door de „Spaarne- bazuin". Ook de Haarlemse Hengelaarsbond maakte goede reclame, door een groep glunderende jeugdige hengelaars, met hun sportattributen over de schouder. De diverse athletiekvereni- gingen ontvingen, als „moeders van de sport" telkens een apart applaus je. De voetbalclub „Haarlem" en haar neventakken, honkbal, athletiek en cricket, kwamen uitstekend voor de dag. Deze afvaardiging had voor een extra verrassing gezorgd. Met het oog op een mogelijk misverstand met een of meer Haarlemse corpsen, had „Haarlem" zich van de mede werking verzekerd van de Hillegomse Harmoniekapel. Om half tien begon onder het licht van de schijnwerpers hqt sportvariété. Op de muziek van Schubert en Chopin werd aangevangen met een baloefening door zes dames van Concordia. Leger- adjudant H. Jansen en de politiescher- mer E. Holtslag demonstreerden hun behendige schermsport. Leden van het keurkorps der KNGV, onder wie onze nationale kampioen Klaas Boot, werk ten aan boogbrug en paard, terwijl heren van Bato op de langmat demon streerden. De Haarlemmer Henk Anto- nisse bokste tegen legerkampioen Stoop en de heer Nauwelaerts d'Agé gaf een voorproefje van hetgeen de Judolief hebbers Donderdagavond in het Con certgebouw te wachten staat, een pro gramma-onderdeel, dat zeer bij het tal rijke publiek in de smaak bleek te vallen. Drie dames van Bato, waaron der de oud-kampioene van Haarlem, 12 Lm. 19 JUNI Voor de honkbal-stedenwedstrijd HaarlemUtrecht welke a.s. Woensdag avond op het EDO-terrein wordt ge speeld is de volgende Haarlemse ploeg samengesteld: Werper: Jongeling, (HHC), Achter vanger: Tromp (EHS), eerste honk: Heemskerk (Schoten), tweede honk: Houtkamp (RCH), korte stop: Bakker (TYBB), derde honk: Kops (EDO), linksveld: Oosterbaan (RCH), midveld: Lukkien (Schoten), rechtsveld: Molle- man (Kennemerland). Aan de Sportweekronde welke mor gen, Dinsdag, wordt gehouden neemt ook deel F. Braat uit Aalsmeer, die j.l. Donderdag bij de baankampioen- schappen het lange afstand nummer over 50 km. voor amateurs wist te winnen en daarmee kampioen van Nederland werd. Voor de start van de Sportweek ronde zal deze renner door „De Kam pioen" gehuldigd worden. De korfbalwedstrijd tussen het HKB Twaalftal en de HKC „Haarlem" voor afgegaan door de wedstrijd Watervliet Rest van Haarlem (adspiranten) wordt niet op Donderdagavond, zoals het ge publiceerde programma vermeldde, maar op WOENSDAGAVOND 16 Juni op het terrein aan de van Oosten de Bruynstraat gespeeld. De bosloop in de Haarlemmerhout, welke a.s. Zaterdag in het kader van de Haarlemse Sportweek zou gehouden worden, gaat niet door. Er bestond te weinig belangstelling voor dit athletiek- festijn Aan het 32e tournool om de Arol-be- ker, dat op de Zondagen 22 en 29 Au gustus op het AFC-terrein te Amsterdam wordt gehouden, nemen de volgende clubs deel: Ajax, EBOH, Enschedese Boys, Excelsior, HVC, HBS, Zeeburgia en AFC. De tweede beslissingswedstrijd tussen de Racing Club de Paris en het Stade Francais is in een gelijk spel, 22, ge ëindigd. De Racing, die de eerste ont moeting had gewonnen, komt het vol gend seizoen in de ere-divisie uit, het Stade Frangais zal in de tweede divisie spelen. De Hilversumse Zwemvereniging „De Robben" organiseerde Zaterdagmiddag ais inleiding van het langebaanseizoen de traditionele 2 K.M. wedstrijd in de Loosdrechtse Plassen, met start en fi nish bij de Jachthaven „De Rietschans" in Nieuw Loosdrecht. Voor dit zwem- festijn, dat ditmaal onder ideale om standigheden plaats vond, bestaat een steeds groeiende belangstelling zodat deze keer met bijna 300 deelnemers- (sters) een nieuw record werd geboekt. De bekende zwemcoach Jan Stender, die ook het startsein gaf, had hier de leiding. In enkele nummers was de strijd al bijzonder spannend. Bij de vrije-slag- zwemmers, die het eerst startten had zich na 200 M. reeds een kopgroep van vier gevormd, die zich van het veld had losgemaakt en in de loop van de strijd een steeds grotere voorsprong nam. Dit viertal bestond uit Herman Willemse (Robben), Piet ten Thye, (L.Z.O., Leeuwarden) Gerrit de Bruyn (Nep- tunus, Amersfoort) en Arend Kaysei (Robben). In de eindsprint bleek Wil lemse juist iets meer reserve over te hebben dan zijn concurrenten en finish te 2 m voer ten Thye, winnaar van vorig jaar en de Bruyn, die slechts met hand slag derde werd en Kayser. De tjjd van de winnaar: 27 min. 6.1. sec. was bij zonder snel.Bij de dames op dit nummer zegevierde na een zeer spannende fi nish Mary Kok, een eerst 13-jarige Rob voor haar clubgenote Tine van Brenk, voor wie dezelfde tijd werd genoteerd, doch die door slecht baan houden een veel grotere afstand aflegde. Florence Peters uit Arnhem werd 3e en op de Voor de voetbalwedstrijd Nederlands militair elftalZwaluwen, welke Woens dag 16 Juni in het Feyenoord sta dion te Rotterdam zal worden gespeeld, zijn voor de Zwaluwenploeg de volgen de spelers uitgenodigd: Doel: Vermeer (Xerxes); achter: Damsma (CVV) en Van der Lee (Xer xes; midden: Steenbergen (Feyenoord), Van der Hoek (Feyenoord) en Dörr (Excelsior); voor: Tolmeyer (Blauw Wit). W. van der Gijp (Emma), Micheis (Ajax), Huis (Ajax) en De Graaf (VSV). De gehele recette komt ten bate van het Kon. Wilhelmina Fonds. 4e plaats kwam weer een RobLeni de Nijs. De bekende Rotterdamse coach Ma Braun, die met haar twee discipe len van 14 jaar van R.D.Z. was ver schenen, zag deze: Jopie v. Alphen en Dini Steehouder op de 5e en 6e plaats eindigen. Bij de schoolslagzwemmers won T. Jaspers uit Nijmegen voor H. Bun schoten (Robben), terwiil op dit num mer bij de dames Tony Hom (Rob ben) voor de 5e maal in successie als eerste aantikt, nu met haar clubgenote, N. Wiegers als tweede aankomende. De Robben ontvingen van Mr. Vun- derink, burgemeester van Loosdrecht een door het Gemeentebestuur uitge loofde plaquette voor het grootst aan tal deelnemers. Namens de K.N.Z.B. heeft de heer J. Armbrust de organiserende vereni ging dank gebracht voor de keurige or ganisatie van deze wedstrijden, die weer veel propaganda voor de zwemsport heeft gebracht. Maandag 14 Juni: 19.00 uur: Honkbalwedstrijd in Noorder Sportpark tussen de jeugdploegen van S. C. Haarlem en HFC Haarlem (re vanche wedstrijd kampioenschap) 19.45 uur: Zaalsportavond in het Kre- lagehuis: Zaalhandbalwedstrijd Niloc Haarl. Tiental, Badminton Haarlem Den Haag, Basketbal Haarlems Jeugd Haarlems Senioren team, Volleybal da mes: BoomerangCelebes (revanche kampioenschap van Nederland) 20.00 uur- Nationaal zwemfeest in Stoops Bad: estafettes, invitatie num mers; schoonspringen, waterpolowed- strijd Haarl. Zevental-HC en PC (kam pioen van Nederland), kunstzwemmen door Zwemclub Haarlem bij feërieke verlichting. Dinsdag 15 Juni: 19.00 uur: Nationale Wielerwedstrijden op het arcours aan de Delftlaan met deelname van de beste Nederlandse amateurs. kwamen op de evenwichtsbalk voor het voetlicht, waarna een veertigtal dames van de Kennemer Turnkring een voor proefje gaven van hun „Oefening van de Olympische Dag". Al met al een vlot ten tonele gevoerd, en boeiend variété, dat veel voor de komende da gen en avonden mag doen verwachten. 81. De zeerovers zijn aan merkbare onrust ten prooi en werpen dreigende blikken naar de Noorman, die met snelle stap de Glandannonkrijgers tegemoet gaat. „Hé, wacht even," gromt achter hem Ragnar de Rode. „Als ge wat te bepraten hebt met die kerelswil ik er bij zijn." Achterdocht staat duidelijk op zijn gezicht te lezen. „Het is beter, dat ik alleen ga," antwoordt Eric. Doch onverstoorbaar blijft Ragnar naast hem voortlopen. „Beter? Er kan me toch niets gebeuren? Ze komen immers over ons waken?" De Noorman haalt de schouders op en ziet hoe de krijgers na een kort bevel halt houden en drie hoofdmannen hem tegemoet treden. „Ge komt om de troep van Ragnar de Rode te bewaken?" vraagt Eric. „Zo luiden ov^ze orders, heer," antwoordt een van hen, een rijzige, indrukwekken de figuur, terwijl zijn fonkelende, bruine ogen ietwat spijtig de zeeschuimers aan de kust opnemen. Ragnar de Rode negeert hij volkbmen. „Ge weetRagnar de Rode bouwt op het woord van Aithan of Glandannonen op het mijne Eric ziet de ander doordringend aan, doch het antwoord komt stug en uit de hoogte. „Een woord is een woordnatuurlijk." Vluchtig dwalen zijn ogen thans langs de reusachtige piraat. „Doch zeg de mannen van Ragnar, dat mijn driehonderd krijgers nauwelijks berusten in deze belofte. Zeg hun, dat zij de minste uitdaging of aantijging niet ongestraft zullen laten. Het zijn mensen, geen grashalmen heer. Zij waaien niet op alle winden. Doch ik, Ogil, sta er voor in, dat mijn mannen zich zullen gedragen zoals de orders luiden." De Noorman knikt. „Het is raadzaam uw krijgers op geruime afstand van a* piraten te legeren, zodat er minder gevaar ontstaat voor wrijving." .,Het zal geschieden heer," antwoordt Ogil koel en wil zich weer bij zijn mannen voegen, als eensklaps Ragnar de Rode joviaal zijn hand uitsteekt. „Nu, dat is dan allemaal best opgelost. Ik heb nooit een hekel aan u gehad. waarachtig niet. Laten we vergeten wat er gebeurd is en elkaar de hand geven, bromt hij tevreden. - 'n „We zijn hier niet om handen te schudden," antwoordt de Schot scherp, en ais ew man draaien zij zich op hun hielen om. z Een driftige blos trekt over Ragnar's wangen, doch Eric's snelle vermaning aoei zijn verstand zegevieren. Opnieuw geeft de Noorman bevel de Witte Raaf op nemen, als Ragnar met een scheve blik naar de Schotten haastig gromt: Luistery eens Noorman, dus eh afspraak is afspraak, hè? Dit is toch eerlijk spel, hes „Ik gaf u mijn woord. Beslis zelf of dit voldoende is," antwoordt Ene kort. „Het is voldoende." antwoordt de piraat gemelijk. A 'Even nog aarzelt Eric. Zou het niet beter zijn eerst de drie schepen te "men. peinst hijdoch dan schudt hij ongeduldig de gedachte van zich af en volgt ae dr^o^°indien hij had kunnen vermoeden, hoezeer dit besluit hem nog zou spijten zou hij de terugkeer naar Lochlan Hall minder gerust hebben aanvaard Veertig dames van de Kennemer Turnkring gaven Zaterdagavond op de Grote Markt een voorproefje van hun „oefening van de Olympische Dag." Na een indrukwekkende plechtige Re quiemmis, in de paterskerk te IJmui- den-Oost, opgedragen door majoor-aal moezenier T. Fritschy, met assistentie van pater rector drs. Victorianus als diaken en pater Ignatius, wijk-kape- laan, als sub-diaken, is Zaterdag het stoffelijk overschot van de 25-jarige ser geant-vlieger Cor Weber, die Woensdag bij een vlieg-ongeval bij Volkel om het leven kwam, ten grave gedragen. Lui tenant-kolonel vlieger G. W. de Zwaan vertegenwoordigde de commandant der vliegbasis, kolonel Zielstra, die bij de begrafenis van het tweede slachtoffer in Den Haag vertegenwoordigd was. Ook de squadron-commandant van de over leden vlieger, majoor C. van Empel, woonde de plechtigheid bij. De staf C.T.L. was vertegenwoordigd door ma joor L. Frayser. Op een weapon-carrier werd de met de driekleur gedekte kist naar de kerk gereden. Voorap tambours met omfloers te trommen, er achter personeel van de tweede tactische vliegbasis, het ge heel onder commando van kapitein-vlie ger Walhout. Twaalf leden van 314 squadron, waartoe de overledene be hoorde, droegen de kist de kerk binnen. Tijdens een korte predicatie gaf ma joor-aalmoezenier Fritschy de nabe staanden de troost mee, dat een katho liek beseft, dat bij de dood het leven niet ophoudt. De aanwezige vliegers bond hij op het hart altijd te zorgen klaar te zijn en hij besloot met de woor den: ..Heer, geef hem de eeuwige rust en alle nabestaanden de kracht en de steun om deze zware slag te boven te komen." Na de absoute en het In Pa- radisum werd op het orgel het Wilhel mus gespeeld, een aangrijpend moment, door allen staande en zwijgend beleefd. Overal langs de weg, die de stoet volgde naar het kerkhof te Driehuis, stonden belangstellenden rijen dik. Op het kerkhof voegde zich bij de deputa ties de eerste luitenant A. van Deute- kom, plaatselijk adjudant van het gar nizoen Haarlem, die de garnizoenscom mandant vertegenwoordigde. Tijdens het dalen van de kist in de groeve werd het geweer gepresenteerd en even later klonk uit 12 geweren het salvo-vuur over het geopende graf. Ma joor-aalmoezenier Fritschy verrichtte de beaardingsplechtigheid, waarna de tal rijke kransen en bloemstukken rond het graf gelegd werden. Namens de chef van de luchtmacht staf, namens commandant, officieren, onderofficieren, korporaals en man schappen noemde luitenant-kolonel vlie ger G. W. de Zwaan de overledene een goed en enthousiast vlieger, een man met vele plannen en vooruitziende blik. Wat zich op die Woensdagmorgen in de enkele seconden van het ongeluk afge speeld heeft, weten wij niet, aldus spre ker, maar wel is uit het onderzoek ge bleken, dat dit ongeluk zich afspeelde buiten zijn schuld. Nadat de heer W. Vrijhoef een kort woord van dank aan de militaire auto riteiten gesproken had, werd nogmaals voor de zielerust van de overledene ge beden. De vier slippendragers en kapi tein-vlieger Walhout betrokken de wacht bij het graf en een voor een kwamen de militairen afscheid nemen van hun collega en vriend. De traditionele zwemwedstrijd over twee kilometer op de Loosdrechtse plassen lieeft tussen topzwemmers en -zwemsters een prachtige en verbeten strijd gebracht. In de vrije slag, zowel bij de dames als he ren, werd zulk een spannende kamp gele verd, dat het tot aan de laatste meters volkomen onzeker was, wie de zege zou behalen. Bij de dames vrije slag werd het een fraaie overwinning voor de 13-jarige Mary Kok, die overigens zo gelijk aantikte met de winnares van verleden jaar, Tine van Brenk, dat de jury moest stemmen wie de eerste was. Ook bij de heren viel een uiterst felle strijd te bewonderen. Enkele honderden meters voor de finish ontbrandde de eind sprint, die door Herman Willemse werd gewonnen. Tweede, met 0.6 sec. verscnil, was de winnaar van verleden jaar. Piet ten Thije. Bij de schoolslag dames won Tony Hom voor de vijfde achtereenvolgende maal. Bij de heren behaalde T. Jaspers van NZC een duidelijke zege. De voornaamste uitslagen zijn: Vrije slag dames: 1 Mary Kok (Robben) 28 min 17.6 sec. 2 Tine van Brenk (Rob ben) zelfde tijd. 3 Florence Peters (Nept. Arnh.) 29 min 23 sec. Heren: 1 H. Willem se (Robben) 27 min 06.1 sec. 2 P. ten Thije (LZO) 27 min 06.7 sec. 3 G. de Bruyn (Nept. Amersf.) 27 min 06:8 sec. Schoolslag dames: 1 Tony Hom (Rob ben) 33 min 14.2 sec. 2 Nel Wiegers (Rob ben) 33 min 24.6 sec. Heren: 1 T. Jaspers (NZC Nijmegen) 31 min 56.5 sec. 2 H. Bunschoten (Robben) 32 min 27.2 sec. De aanvoer voor de Zaterdagmarkt te I.Tmuiden werd geleverd door 12 loggers en kotters, die bij elkaar zorgden voor 1.437 kisten verse vis en 230 stuks stijve kabel jauwen. Makreel voerde met 700 kisten de boventoon en voorts was er 8.000 kilo tong. De geringere aanvoer dan Vrijdag kon toch geen prijsdaling voorkomen. Kisten grote kabeljauw waren met f 134.per 125 kg. nog goed prijshoudend, evenals de middel soort met f 132.—. Regels grote kabeljau wen deden f 86.— tot f 76.— de 10 stuks en de kleine f 45.— tot f 41.—. Schelvis was er weinig. Pennen deden f 43.tot f 37.per kist en braadschelvis f 27.-^- tot f 21.—Ge stripte wijting liep van f27.— tot f 22.— per kist, de dichte van f 20.tot f 17.Ma kreel varieerde van f 25.50 tot f 15.5 per kist. Tong bleef zich op een behoorlijk niveau bewegen. Grote tong deed f 2.38 tot f 1.98 per kilo, grootmiddel f 1.96 tot f 1.76, klein- middel f 1.76 tot f 1.66, tong I f 1.72 tot f 1.40 en tong II f 0.94 tot f 0.76 per kilo. Tarbot ging voor f 2.08 per kilo van de hand en enkele kisten tongschar kwamen op f 62.—. Grote schol noteercfe f 44.— tot f 34.per kist, middelsoorten f 55.tot f 37.schol I f 40.tot f 32. schol II f31.— tot f 19.—schol III f 24.— tot i 18.en de viertjes f 17.tot f 11.— per kist. Schar liep van f 20.tot f 17. per kist. De hoogste besomming aan de Zaterdag- markt was voor de Robert William KW 123 met f 9.233.—, gevolgd door de Excel sior III KW 76 met f 8.611.— en de KW li met f 8.500. Voor de Maandagmarkt meldde zich van de trawlervloot de Joh. Polderman IJM 20 met 210 kisten schelvis, 45 kisten ramo, 120 kisten makreel, 80 kisten gul en ka- beljauw, 30 kisten schol, 5 kisten diversen, totaal 490 kisten verse vis, 100 kleine kistjes makreel en 135 stuks stijve kabeljauwen. De trawler-kotter Colombo IJM 99 sloot zijii eerste Noordzeereis af en schipper Car Bal en zijn mannen kunnen tevreden zijn, want hun vangst is groter dan die van de Joh. Polderman. Zij zorgden voor 360 kisten ma kreel 300 kisten schelvis, 30 kisten radio, 60 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten schol, 30 kisten diversen, totaal 790 kisten verse vis en 170 stuks stijve kabeljauwen. Bo vendien losten in de eerste beurt drie log gers met 250 kilo tong en tarbot, 235 kisten schelvis, 210 kisten makreel, 20 kisten radio, 45 kisten gul en kabeljauw, 6 kisten schol, 60 kisten diversen en 60 stuks stijve kabel- ^Voor latere lossing bleven liggen negen leggers met in totaal 665 kisten verse vis, waarvan 2.000 kilo tong en tarbot, 245 kis ten grote en 170 kisten kleine schol, 135 kisten schelvis, 15 kisten makreel en de rest diversen. Bovendien waren er nog 10 kotters met een gezamenlijke vangst van 2.500 kilo tong en tarbot, 235 kisten grote schol, 180 kisten kleine schol en 75 kisten diversen. De havenarbeiders, aangesloten bij de personeelsvereniging „Samenwerking heb ben Zaterdag een vrije dag genomen en brachten bij wijze van jaarlijks uitstapje een bezoek aan Rotterdam, waar o.a. de haven werken bezichtigd werden en waarbij de diergaarde Blij dorp eveneens in het pro gramma opgenomen was. De tongvisserij in de Sylt wordt minder. De vangsten draaien om 200 kilo per nacht en overdag worden trekken van 20 kilo ge meld zonder bij vis. Onder de kust vergaat het de kotters en loggers nu beter Er wer den trekken gemeld van 5 manden schol en 20 kilo tong, - terwijl er ook waren, die 7 manden schol en 35 kilo tong uit een trek haalden. De trawler Vios I IJM 24 meldde op 60 graden een trek van 20 manden hoops, waar onder 10 manden haring. De Postboy IJM 35 deed trekken van 20 manden makreel. De Mary IJM 61 deed Zondag op 54.40 gra den N.B. een trek van 30 manden makreel. De loggers vangen overdag aardig ma- kieel, maar 's nachts niet. De vloot kampte Zondag met een stevige bries en regen buien. Advertentie De Belgische schatkist heeft besloten binnenkort de helft terug te betalen van de lening van fr. 600 millioen, die de vo rige regering een jaar geleden in Neder land aanging Vert. J. F. KLIPHUIS In Hamburg heeft de damesploeg van Düsseldorf op de 4x100 meter wisselslag estafette van HZC (Hilversum) gewonnen. 45) Colombani probeerde het gesprek te begrijpen. Het was ergerlijk riets te kunnen opvangen terwijl hij toch het gezoem van het apparaat hoorde en zo nu en dan een enkel woordje. „Over tien minuten? Uitstekend. Pre cies zoals ik beloofd heb." Waarom had Maigret zo'n in zich zelf gekeerde blik? Hij was weer hele maal van houding veranderd. Een kind, dat staat te trappelen van ongeduld om de Kerstboom te zien, is met ongeduri ger dan hij was. maar hij deed zijn uiterste best om zich te beheersen en trachttte zelfs een enigszins misnoegd gezicht te zetten. Toen hij de hoorn ophing wendde hij zich niet tot Colombani, maar deed de keukendeur open. „Je tante komt met haar man," kon digde hij aan. „Wat Waar heb je het over?? Maar Tevergeefs gaf hij haar het ene knipoogje na het andere. „Ja, natuurlijk Ik was ook stomver baasd. Er zal wel iets ernstigs "ebeurd ijn waarop ze niet gerekend hadden. Ze willen dadelijk met ons praten." Hij stak het hoofd nu om de deur en trok allerlei grimassen tegen zijn vrouw, die niet meer wist hoe ze zich houden moest „Nee maar! Daar begrijp ik niets van. Als er maar niets ergs gebeurd is." „Zou het over de erfenis zijn?" „Welke erfenis?" „Die van haar oom." Hij ging naar Colombani terug, die hem met een slim glimlachje aan hoorde. „Neem me niet kwalijk, kerel. De tante van mijn vrouw kan elk ogenblik komen. Ik heb nog net tijd om me aan te kleden. Ik stuur je niet weg, maar je begrijpt me wel." De commissaris van de Süreté dronk zijn glas leeg, stond op en veegde zijn mond af. „Maar natuurlijk. Ik weet wat het is. Bel je me op, zodra je nieuws hebt?" „Dat beloof ik je." „Ik heb de indruk, dat ik al gauw wat van je zal horen. Ik vraag me zelfs af of ik nog wel naar de Rue des Saussaies zal teruggaan. Nee! Als je het goed vindt loop ik even naar de Quai des Orfèvres.." „Afgesproken! Tot straks." Maigret duwde hem bijna de gang in. Toen de deur eenmaal achter hem ge sloten was liep hij met snelle stappen door de kamer en keek uit het raam. Links, een eindje voorbij Lhoste et Pépin. was een geelgeverfd winkeltje, waar iemand, die uit Auvergne afkomstig was, wijn en steenkolen verkocht. Mai gret staarde voortdurend naar de deur er van. die door groene heesters ge flankeerd werd. „Was het niet ernstig gemeend?" vroeg mevrouw Maigret. „Natuurlijk niet! Maar ik wilde niet graag, dal Colombani de lui zou zien, die zo dadelijk bi] me komen." Terwijl hij dit zei, liet hij zijn hand onwillekeurig rusten op de vensterbank, zoals Colombani even tevoren gedaan had. De hand raakte een stuk papier, een krant. Hij wierp er een blik op en merkte op, dat die opengevouwen was bij de „Kleine Advertenties". Een er van was met blauw potlood aange streept. „Die ellendeling!" mompelde hij tussen zijn tanden. Want er bestaat een oude vijand schap tussen de mensen van de Süreté Nationale. en de Recherche, en als iemand van de Rue des Saussaies een collega van de Quai des Orfèvres een poets kan bakken, zal hij het heus niet laten, Colombani's wraakneming, omdat Maigret hem wat voorgelogen had over zijn tante, was trouwens nogal goed aardig geweest. Hij had alleen het be wijs achtergelaten, dat hij zijn collega doorhad. De advertentie, die in alle ochtend bladen en des middags in de publicatie betreffende de wedrennen verschenen was, was opgesteld met alle klassieke afkortingen en luidde: „Vrienden van Albert worden dring, verz. onmidd. by Maigret te komen, huisadr. Bd. Richard-Lenoir 132. Strikte geheimh. op erew, verzek." Het waren deze vrienden, die zo juist vanuit het winkeltje aan de overkant van de boulevard hadden opgebeld, om zich er van te verzekeren, dat de adver tentie geen flauwe aardigheid was en ook geen valstrik, en om Maigret zelf zijn belofte te horen herhalen en de geruststelling te krijgen, dat het terrein veilig was. „Je gaat een wandelingetje maken, mevrouw Maigret. Je hoeft je niet te haasten. Zet je hoedje met de groene veer maar op." „Waarom die hoed met de groene veer?" „Omdat het gauw lente wordt." Terwijl ze de straat over staken met de gewichtige stappen van mannen, die een belangrijke zending te vervuilen hebben, sloeg Maigret hen door het raam gade, maar op die afstand kon hij slechts een van hen herkennen. Enkele ogenblikken daarvoor had hij absoluut niets geweten van de personen, die hem kwamen bezoeken, zelfs niet tot welk milieu ze behoorden. Hij had er alleen op durven wedden, dat ze geregeld naar de wedrenpen gingen, net als de anderen, die bij de zaak be trokken waren. „Colombani zal wel ergens naar hen staan uit te kijken," mopperde hij. En als Colombani hen eenmaal op het spoor was, zou hij door overhaasting alles kunnen bederven. Dat zijn zo van die aardigheden, die men van collega's te wachten heeft. Vooral omdat Colombani ongetwijfeld Jo-de-Bokser kende, waarschijnlijk be ter nog dan hij zelf.. Hij was klein, gezet, had een gebro ken neus, rimpelige oogleden boven helderblauwe ogen en droeg altijd ge ruite pakken en opzichtige dassen. Op het uur van het apéritif was hij steeds te vinden in één van de kleine bars aan de Avenue Wagram. Maigret had hem minstens tienmaal op het bureau laten komen, altijd weer voor andere zaken, maar steeds was hij er in geslaagd zich er uit te draaien. Was hij werkelijk gevaarlijk? Hij wekte graag die indruk en nam vaak het air aan van een gevreesd misdadiger. Het streelde zijn ijdelheid om voor een zware jongen te worden aangezien, maar de echte zware jongens vertrouw den hem niet of minachtten hem (Wordt vervolgd) Dinsdag a.s. zal een internationale rubberconfereritie te Oslo beginnen. Vertegenwoordigers uit verscheidene landen, o.m. Nederland, Engeland, Duitsland en Noorwegen, zullen be spreken, welke mogelijkheden er be staan voor de toepassing van rubber bij de scheepsbouw. De conferen-e wordt gehouden ondei auspiciën van net internationale rubberbureau te Stockholm, een bijkantoor van de „rubberstichting" te Delft. (Van onze verslaggever) Ter gelegenheid van het 50-jarig hestaan van de N.V. Remington Rand had deze maatschappij een nationale type wedstrijd georganiseerd, die Zaterdagmiddag in de Congreszaal van Krasnapolsky te Amster- dam plaats vond. Een honderdtal deelnemers en deel neemsters, waarbij de laatsten sterk over heersten, waren opgekomen, niet alleen om hun zeer zeker bewondenswaardige snel heid te demonstreren, maar ook en voor al om de kwaliteit van hun werk te to nen. De directie van de Remington ging van het principe uit, dat men niets aan een snel-getypte foute brief heeft. De wedstrijd kan men ook min of meer be schouwen ais een soort voor-selectie op de z.g. nationale kampioenschappen te Den Haag, die zich steeds in een grote belang stelling mogen Verheugen, doch dat moet gezegd zich meer en meer op snelheid gaan instellen. Het klimaat bij een dergelijke wedstrijd is heel bijzonder. De zenuwen zijn sterk ge spannen. Het gewone routine-typen vereist immers ai een grote concentratie. Na een tik op de bel barstten alle mede dingers los in een verwoed getik. De bepa lingen bij deze wedstrijd zullen routinées niet zwaar noemen. Eis was: twintig minuten lang een kort verhaal over te tikken. Het was niet verplicht alle tien vingers te ge bruiken. Een vlakgom, evenals alle andere middelen tot verduistering van fouten, was natuurlijk uit den boze. Het verloop van de middag getuigde van een prima organisatie. De deelnemers moes ten wegens de grote toelbop in drie ver schillende groepen typen, en alles verliesp op een rustige wijze. Deze zeer practische wed strijd werd besloten met een diner in restaurant Lido, waar tevens de namen der prtjswinnaressen bekend werden gemaakt. De eerste prijs, een Remington senior-writer, ging naar mevrouw Barth, die won met een netto aantal aanslagen van 410 per minutt. De tweede prijs ging naar mejuffr Zuid. hoek, die 402.6 aanslagen per minuut be haalde. Zij ontving een Remington Junior- writer. De derde prijs van f 100.ging naar mejuffrouw Vermeulen, die precies 400 aan slagen per minuut behaalde. Deze fabelachtige getallen staan wel in schrille tegenstelling tot de prestaties van de Spaanse clown Baracetta, die in circus Mullens optreedt, en dertien aanslagen per minuut haalt. Hij doet het dan ook met zijn tenen! Uit het jaarverslag van N.V. Stoom Chocolade- en Cacaofabriek Kwatta blijkt dat deze maatschappij ook dit jaar met verlies heeft gewerkt. De verlies- en winstrekening wijst als zodanig aan een bedrag van f 198.004.(f 3.622.De afschrijvingen werden verhoogd t° f 111.244.— (f31.916.—). Ook het nega tieve saldo der exploitatierekening werd groter, n.l. f90.591.— (f67.365.—). Het grootste verschil met verleden jaar 0eeJ evenwel de post Bijzondere baten te zien met f 13.014.— tegen v. j. f 110.130.-— Er wordt een dividend voorgesteld vah 4 pet. (6 pet.), dat ten laste van het on verdeeld dividend-saldo zou moeten ko men. Uit de toelichting van de direct' blijkt, dat de zeer hoge grondstofpryze een ongunstige invloed hebben uitg oefend. De omzetten hebben zich ku' nen handhaven. De vraag naar chocola bleek in die mate elastisch te zijn, de hoge grondstof prijzen niet kon® worden doorberekend. Ook de Belgis en Franse Kwatta-ondernemingen heu ben in 1953 ongunstig gewerkt. In 1954 zijn de grondstofprijzen 0 stegen tot een ongekend peil. De door onafwendbare prijsverhoging v het eindproduct heeft geleid tot ernstige teruggang in de -mzetten ,s chocolade, welke teruggang m ste* toenemende mate wordt opgevany door een nieuw product, waarin caogrondstoffen een minder belangru rol spelen. „uiVe De directie verwacht, dat dit n"L[ij- product door goede kwaliteit en ree ke prijs verder zijn weg zal vinden de consument.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6