ONVERWACHTE MEDEDELING IN HET LAGERHUIS Achttien maanden eerste oefening Punten van overleer: Wijziging in de autoverzekering Franse bijen sneuvelen Ontvlucht uit het negen jaar na de oorlog Bij Marine en Luchtmacht nog geen wijzigingen Opvangen van eventuele mislukking ED.G.: Toestand in Zuid-Oost-Azië Valse guldens moesten pad banen voor valse peseta's VLIEGEND LANDINGSTOESTEL Pianist Truman Toi hoofd en hart M Voor gros der dienstplichtigen Mogelijkheid tot ontslag Half millioen francs van candidaat- notaris waren niet genoeg Trekhonden sullen verdwijnen Vietnamese regering neemt ontslag Overdadige bestrijding van onkruid tussen het koolzaad Poging tot moord in Yoerendaal Lichamelijk letsel door explosieven Vreemdelingen legioen Het weer WOENSDAG 16 JUNI 1954 78ste JAARGANG No. 25615 Bij verkeerde instelling van hoge officieren Eig en risico van f 50.- Hogere tramtarieven te Amsterdam Genève wordt als mislukt beschouwd Engeland en Rood China Teneinde ongevallen te verminderen PROFESSOR CHAUVIN ZOEKT EEN OPLOSSING Duits student beweert verloofd te zijn met prinses Margaret Nieuw vnegtuu de K.L.I voor Paspoortleges in Zwolle verhoogd Aanvaring tussen twee loggers op Noordzee Militairen in hoger beroep Televisiedebat niet voor zomerrecès Jongeman terug in Ter Apel Ij Falcon Gabard. Jassen 89.50 BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlbNlIblARIEI- 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 CHURCHILL en EDEN naar PRESIDENT EISENHOWER MiiiifimHitiiiiHiiniiimiiiiiimiiifiiimtiHiiiiitHiiiiittmiiiHiiiMitHHtfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De regering heeft besloten bjj de Kon. landmacht de duur der eerste oefening te stellen op achttien maanden voor het gros der dienstplichtigen en op een-en twintig maanden voor hen, die voor kader- of specialistische functies wor den opgeleid. Thans is dit resp. twin tig en vier-en-twintig maanden. Omdat het sterkteverlies door verkorting der eerste oefeningsduur tot 1/8 beperkt moet blijven en de parate troepen tot 1 Augustus nog voor 2/8 gevormd wor den door de laatste nog onder het ou de opbouwsysteem opgeroepen iichtings- ploeg ter sterkte van 1/3 van het jaar contingent, kan de. nieuwe regeling eerst ingaan voor de eerste lichtings- ploeg, voor zover niet bestemd voor kader en specialistische functies, die ter stond onder het aanvullingssysteem is gevormd. Dit is de iichtingsploeg 1953-1, die 1 December 1954 met groot verlof zal worden gezonden. Met het oog op de komende interna tionale najaarsmanoeuvres, waarvoor het meest geoefende deel der dienst plichtigen niet ka worden gemist, kan deze Iichtingsploeg; eerst einde October in het genot van klein verlof worden gesteld. Vervolgens zullen de dienst plichtigen van de Iichtingsploeg 1953-2, aan wie 1 Februari 1955 groet verlof zal worden verleendeinde November 1954 met klein verlof kunnen gaan, waarna iedere volgende Iichtingsploeg eveneens na achttien maanden eerste oefening met klein verlof zal kunnen vertrekken, in afwachting van het twee maanden later aan hen te geven groot verlof. Voor het kader en de specialisten kan een verkorting van de eerste oefenings duur eveneens eerst en dan waarschijn lijk nog slechts gedeeltelijk met de Iich tingsploeg 1953-1 ingaan. Voor het kader en de specialisten van de lichtingspioegen 1953-2 en volgende zal vervolgens het klein verlof, met In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp met betrekking tot bevordering en ont slag van beroepsofficieren wijst minis ter Staf er op, dat het wetsontwerp o.m. beoogt die officieren uit de krijgs macht te verwijderen, wier politiek streven overeenkomt met dat van de ambtenaren, die op grond van het ambtenarenverbod uit de Rijksdienst kunnen worden ontslagen. Daarenboven echter behoort de mogelijkheid van ont slag aanwezig te zijn ten aanzien van de officier, wiens gezindheid niet ver enigbaar is met de doelstellingen van de krijgsmacht. Wanneer het bljjkt, dat een vlag- of opperofficier, derhalve een officier van zeer hoge rang, wiens taak in hoge mate door het regerings- en ministerieel be leid wordt bepaald, een zodanige gees telijke instelling heeft, dat hij zich niet aan dat beleid kan aanpassen, zodat sa menwerking onmogelijk is, kan de mo gelijkheid niet worden ontbeerd hem ontslag te verlenen, wanneer althans de Veeg van overplaatsing, welke veelal niet mogelijk zal zijn. niet kan worden gevolgd. een duur van twee maanden, na een en twintig maanden eerste oefening kun nen ingaan. De duur der eerste oefening bij de Koninklijke marine blijft een-en-twin tig maanden. Langer herhalingsoefeningen Voor de Koninklijke luchtmacht heeft een verkorting van de eerste oefenings duur bezwaren, in het bijzonder in ver band met de lange duur van opleiding voor vele specialistische functies. Gelet echter op de duur der eerste oefening bij de andere krijgsmachtdelen wordt overwogen ook bij de Konink ke lucht macht tot enige verkorting van de eer ste oefeningsduur te komen. De minister van Oorlog en van Ma rine heeft een en ander aan de Tweede Kamer medegedeeld in een nota waar aan we voorts nog ontlenen dat, een voorstel tot verhoging van het aantal voor herhalingsoefeningen beschikbare dagen, (dat thans 85 bedraagt), bin nenkort bij ontwerp van wet tot wijzi ging van de Dienstplichtwet aan de Sta- ten-Generaal zal worden aangeboden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het Lagerhuis gaf luid zijn bijval te kennen toen de 79-jarige Sir Winston Churchill gisteren geheel onverwachts aan het eind van het vragenuur mee deelde, dat hij zelf tezamen met de minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, morgen over een week naar Washington zou vertrekken voor persoonlijke besprekingen met president Eisenhower. Naar Churchill mee deelde, vindt het bezoek van de Britse staatslieden aan de Verenigde Staten plaats op uitnodiging van de Amerikaanse President, die deze uitnodiging enige weken geleden verzond. Het feit, dat de uitnodiging reeds een maand oud is, bewijst dat Eisenhower en Churchill hebben willen wachten op het verloop van de conferentie van Genève, voordat de uitnodiging en de Britse aanvaarding ervan publiek werden gemaakt. MIN1STER STAF Nadat Maandag in de opzienbarende zaak der valse munters te Luik de acte van beschuldiging was voorgelezen en de beklaagden waren gehoord, die valse biljetter- van fr. 590 en 100 mark had den vervaardigd, heeft het Assisenhof gisteren een aantal personen gehoord, die zich hebben schuldig gemaakt aan vervalsing van bankbiljetten van hon derd gulden. Landry Loocke, directeur van een Brusselse vennootschap vertelde hoe in. genieur Seron uit Luik hem had uitge. nodigd mee te werken aan de vervaar diging van valse peseta's. Hij had zich hierop in verbinding gesteld met een zekere De Coninck uit Luik, die ter fi nanciering van de onderneming van Marcel Lebrun, een candidaat-notaris uit Luik een bedrag wist los te krijgen van fr. 500.000. De Coninck achtte dit bedrag niet vol doende en had voorgesteld eerst valse guldens te vervaardigen omdat dit ge makkelijker was en met het aldus ver diende geld een offsetmachine aan te schaffen voor het drukken van de pe seta's. De graficus Henrotaux verklaart dat hij slechts heeft meegewerkt aan de vervalsing omdat De Coninck hem op erewoord had verklaard dat de peseta's slechts voor politieke doeleinden zouden worden gebruikt. Het einddoel van de vervalsing zou zijn, nagemaakte peseta's Spanje binnen te smokkelen en wel in zulke grote hoeveelheden dat hierdoor de koningin heeft Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan de tentoon- ftil van Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in het Sportpark te 4 vfiTsuraBij haar aankomst boden Marion (rechts) en Marijke de Bruine een origineel bloemstukje aan, bestaande uit een staaf, waaraan enkele „mokken", die als bloemen vaasje dienden. de Spaanse economie ontwricht en Fran co ten val gebracht zou worden. (ANP). Bij de Amsterdamse Raad is een voor stel ingediend om de tram- en veer- tarieven met gemiddeld 30% te ver hogen. Het basistarief: een rit met over- stapbevoegdheid, komt van 15 op 20 ct. Men zal voortaan van de tram- op de veerlijnen kunnen overstappen op de zelfde kaart. De opbrengst van de ta riefsverhoging wordt van 1 Augustus a.s. af voor dit jaaf geschat op rond f 1.250.000. Het verlies wordt voor 1954 geschat voor het tramnet op f 1.259.500 en voor het autobusnet op f 1.190.500. De uitbreiding van het tram- en auto busnet. verband houdende met de grote stadsuitbreidingen, heeft B. en W er toe gebracht de invoering van een zone- of sectietarief in studie te nemen. Blijkbaar betekent Churchills mede deling van gisteren, dat de regeringen van Amerika en Brittannië de confe rentie te Genève als een volkomen mis lukking beschouwen en achten zij het ogenblik gekomen om in onderling over leg te bepalen, welke houding zij zullen moeten aannemen nu het communisti sche kamp duidelijk heeft gemaakt, dat het niet bereid is tot medewerking. Er is, zoals officieel van Amerikaan se zijde is medegedeeld, geen agenda voor de besprekingen, welke de vol gende week Vrijdag te Washington zullen beginnen, doch het ligt voor de hand, dat het tegengaan van com munistische agressie in Zuid-Oost Azië en de kwestie van de West-Duitse herbewapening hoofdpunten zullen vormen van de besprekingen. Doch even belangrijk als de concrete pun ten van bespreking is de duidelijke opzet van Eisenhower en Churchill een verbetering te bewerkstelligen in de Brits-Amerikaanse betrekkingen, welke de laatste tijd, dank zij menings verschillen over Zuid-Oost Azië, on handig optreden van Dulles en kwaad willige propaganda zowel in Brittan- j nië als Amerika, aanmerkelijk ver slechterd zijn. Sprekende namens de oppositie ver klaarde Attlee. dat het Lagerhuis het besluit van de premier verwelkomde en dat het hem van harte succes toewenste bij de komende besprekingen. Hij hoop te, dat de besprekingen te Washington zouden leiden tot een conferentie van de staatshoofden van Rusland, Amerika en Brittannië. De spreker namens de oppositie in het Hogerhuis. Lord Jowitt, hoopte, dat het bezoek van Churchill en Eden aan Washington zou leiden tot het uit de wereld helpen van zekere mis verstanden en meningsverschillen, welke de laatste weken gerezen waren tussen de beide Angelsaksische landen. In het Britse Lagerhuis heeft premier Churchill gisteren medegedeeld, dat een verklaring omtrent de uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigingen tussen Engeland en communistisch Chi na binnenkort te verwachten is. (AFP) De automobielverzekeraars in Neder land, zowel de nationale maatschappijen als de hier werkende buitenlandse maat schappijen achten het in het belang van het Nederl. automobiel-verzekerings wezen en van het bedrijfsleven in zijn geheel, dat er maatregelen worden ge nomen, waarvan een preventieve wer king ten opzichte van de veelvuldig voorkomende ongevallen mag worden verwacht. Daarom hebben de 82 assu radeuren besloten met ingang van 1 Ju li voor iedere nieuwe automobielverze kering, resp. bij vervanging van de ver zekerde automobiel, een eigen risico toe te passen van ten minste 50.zonder premie-reductie. Het bedrag van dit eigen risico is een minimum en kan uit de aard der zaak hoger liggen. Het zal als regel bij reizen in het buiten land hoger zijn. Assuradeuren hebben de stellige ver wachting, dat met deze maatregel een bijdrage wordt geleverd tot vergroting van de verkeersveiligheid, omdat iedere automobilist nu weet dat van elke schade 50.voor eigen rekening blijft. De maatregel zal m.i.v. I Juli worden toegepast. De trekhonden in Nederland zullen eerlang verdwijnen. De Eerste Kamer heeft n.l. gisteren z.h.s. een wetsont werp aangenomen waarbij geen nieuwe inschrijvingen in het betrokken regis ter mogen plaats vinden. Toen de Trek- hondenwet 1910 in werking trad waren er 80.000 trekhonden ingeschreven. 1 Januari 1954 waren het er nog maar 699. Zojuist heeft de Amerikaanse Marine bekend gemaakt, dat zij het eerste „vlie gende landingstoestel" ter wereld, bestemd voor verrassingsaanvallen op vijan delijke kusten waar ook ter wereld, in productie heeft. Dit toestel, een 80-tons „Airborne Lst", werd ontworpen om artillerie, vrachtwagens of een volledig bewapende marinierscompagnie te kunnen brengen op de plaats van bestem ming: de vijandelijke kust. De tekening (boven) toont het toestel, geladen met wapens en voertuigen. Het reusachtige, viermotorige vliegtuig kan landen in het water, voor de kust, en naar het strand taxiën. Marine-strategen verwach ten, dat r.et gebruik van dit toestel geheel nieuwe landingstechnieken mogelijk zal maken. Zo zouden dan b.v. de amphibielandingen in Hormandie tijdens de tweede wereldoorlog „uit de tijd" zijn. Het Vietnamese kabinet van Premier prins Buu Loc heeft vandaag officieel zijn ontslag ingediend bij keizer Bao Dai. Het ontslag werd ingediend na een buitengewone zitting van het kabinet. De beslissing werd bekendgemaakt in een officieel communiqué, dat vanmor gen vroeg werd uitgegeven. Keizer Bao Dai is intussen gister avond uit Cannes naar Parijs vertrok ken voor besprekingen met de Franse regering. Volgens plaatselijke waarne mers en betrouwbare kringen zal de ka tholieke nationalist Ngo Dinh Diem waarschijnlijk Buu Loc opvolgen. Ngo Dinh Diem wordt in Vietnamese poli tieke kringen zeer gerespecteerd. Een 28-jarige student in de rechten uit Frankfort heeft zijn verloving met prinses Margaret bekend gemaakt. Hij verklaarde dat het geen grap was. Klaus Feucht verklaarde tegenover de pers dat hij met Pasen naar Schotland was geweest en zich daar had verloofd met prinses Margaret. Hij liet een be kendmaking van de verloving zien, die naar hij zeide was toegezonden aan premier sir Winston Churchill en voor aanstaande Britse vertegenwoordigers in Duitsland. De bekendmaking luidde: „Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Margaret Rose, en Klaus Feucht, geven met vreugde kennis van hun verlo ving." Een woordvoerder van Buckingham Palace in Londen zeide, dat het bericht „belachelijk" was. Hij voegde er aan toe, dat prinses Margaret zich met Pasen niet in Schotland had bevonden, doch de Paasdagen op Windsor Castle nabij Londen had doorgebracht. (U. P.). Duizenden Franse imkers uit de de partementen ten Noorden van de Loire maken zich de laatste jaren zorgen over de steeds toenemende bijensterfte. In zekere zin kan men de gestorven bijen zien als verlate oorlogsslachtof fers. Toen het Noorden van Frankrijk namelijk in de tweede wereldoorlog door de Duitsers werd bezet, moesten de margarinefabrikanten het stellen zonder de olie, die vroeger uit Zuid- Frankrijk kwam, en zonder tal van andere grondstoffen, afkomstig uit de Afrikaanse koloniën. Talloze Franse boeren gingen daarom over tot de ver bouw van koolzaad. Zodra het nieuwe (Van onze Limburgse redactie) In Café C. aan de Rijksweg te Voe rendaal heeft zich Zondagavond een min of meer dramatische gebeurtenis afgespeeld. Een der stamgasten, H. B. uit KunradeVoerendaal, heeft gepoogd met een jachtgeweer dcafé-eigenaar, die voor het raam stond, dood te schieten. Bovendien heeft H. B. danig huisgehouden in het café en ernstige vernielingen aan het interieur aange richt. Na deze daden, welke het gevolg schijnen geweest te zijn van een hef tige woordenwisseling met de café-ei genaar, is de dader er van door gegaan. In de loop van Dinsdag kon hij door de Rijkspolitie uit Voerendaal worden gearresteerd. Bij de politie bleek de dader geen onbekende te zijn, daar H. B. enkele jaren geieden moest worden gearresteerd in verband met het ver moorden van zijn aanstaande schoon vader J. uit Voerendaal, die gekant was tegen de verkering van een zijner doch ters met deze B. Voor deze daad werd II. B., tot dan toe politie-agent, op gronden van verminderde toerekenings vatbaarheid veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Deze straf heeft hij reeds geruime tijd geleden uitgezeten. De Rijkspolitie stelt in deze nieuwe zaak een uitgebreid onderzoek in. De Amerikaanse ex-president Truman en de president van de Amerikaanse Federatie van Musici, James Petrillo, hebben gisteren voor tweeduizend afgevaardigden en gasten van de Nationale Con ventie van de Federatie een duet voor piano en trompet gespeeld. Op zijn vergulde trompet speelde Petrillo: „Hail, hail, the gang's all here". Truman begeleidde aan de piano. Zij kregen een donderend applaus en speelden de melodie opnieuw. Truman bracht daarna het me nuet in G van Paderewski ten gehore. Op Schiphol is aangekomen de Con solidated Vultee Convair 3440 „Jan van Scorel" van de K.L.M. Dit toestel is het laatste van een serie van in totaal veer tien Convair 340-toestellen, die de K.L.M. thans in haar bezit heeft. Als de hemel betrokken is moet I het goede humeur de zon vervangen. i De burgemeester van Zwolle heeft in antwoord op een vraag van een der Zwolse raadsleden medegedeeld, dat Zwolle in tegenstelling tot tal van an dere gemeenten de leges op paspoorten moet verhogen nu de minister heeft aangedrongen op een leges van f 2.50 door het rijk, de provincie en de ge meenten te^ heffen. De leges die de ge meente Zwolle thans heft, bedraagt f 2, zodat de raad binnenkort een voorstel tot verhoging hiervan zal bereiken. In een dikke mist heeft vannacht de Katwijkse logger „Wilhelmina 3" de Vlaardingse logger „Voorwaarts" op de Noordzee op ongeveer honderd km. van Aberdeen aangevaren. De „Voorwaarts" heeft aanzienlijke schade in de mid scheeps opgelopen. Men heeft het gat met zeil en pek provisorisch gedicht. Door pompen tracht men het schip drij vende te houden. De VI. 115 „Vooraan" heeft de „Voorwaarts" op sleeptouw ge nomen en is -op weg naar Aberdeen. Men hoopt deze plaats te kunnen be reiken. In hoger beroep heeft het Hoog Mi litair Gerechtshof behandeld de zaken van enige militairen, wie oorspronke lijk ten laste was gelegd, dat zij bij militaire oefeningen op onjuiste wijze hebben omgegaan met ontplofbare stof „trotyl", waardoor een militair zwaar lichamelijk letsel bekwam. Korporaal N. van der R. uit Amster dam werd door de Krijgsraad vrijge sproken, evenals de res. eerste-luit. C H. B. uit Bussum, wie ten laste was gelegd, dat hij het gebruik van spring middelen in de gegeven omstandighe den niet had verhinderd. Sergeant J. de R. uit Amsterdam werd door de Krijgs raad veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar ter zake dat hij een onjuiste ambtelijke mededeling heeft gedaan door te verklaren, dat alle stukken trotyl waren verbruikt, terwijl hij er nog zeventien had overgehou den van een oefening. Eenzelfde feit als waarvan Van de R. beschuldigd was, was ten laste gelegd aan de sergeant C. D. van W. uit Amsterdam, die even eens werd vrijgesproken. De auditeur militair bij de Krijgsraad was van deze zaken in hoger beroep gegaan. De advocaat-fiscaal, mr. Zaaijer, eiste vier maanden gevangenisstraf tegen B. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de Krijgsraad ten aanzien van N. van der R. Ten aanzien van sergeant van W. vroeg hij veertien dagen hech tenis, ten aanzien van sergeant J. de R- veertien dagen gevangenisstraf onvoor waardelijk. Uitspraak 29 Juni. De Eerste Kamer heeft Dinsdag z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot verhoging met een toeslag van de pensioenen krachtens de wet buitenge woon pensioen 19401945. gewas in bloei stond, kwamen de bijen er in grote massa's op af en na enige tijd puurden zij uitsluitend van 't kool zaad hun honing. Behalve voor de bijen bleek het koolzaad echter ook een grote attractie te vormen voor schadelijk on kruid. De bestrijding nu van dat on kruid heeft men met zoveel kracht ter hand genomen, dat de bijenstand er ernstig door wordt bedreigd. De Franse boeren raakten tijdens de oorlog zo in geestdrift over het kool- zaad-experiment en de financiële resul taten, die het afwierp, dat zij er na afloop van de oorlog niet over peinsden tot de verbouw van andere gewassen over te gaan. Hoe kwetsbaar daardoor de positie van de Franse boeren werd, bleek, toen het koolzaad allerwegen werd bedreigd door schadelijk onkruid. Amerikaanse deskundigen adviseer den met alleen 't gebruig van DDT maar ook van sterke fosforpreparaten die met succes in Californië zijn toegepast. Aanvankelijk bereikte men inderdaad het gewenste effect. Maar na verloop van tijd ontwikkelden zich resistente soorten onkruid, die grote hoeveelheden van het bestrijdingsmiddel konden weer staan. Net zoals dat in Amerika is gebeurd met de z.g. „regenmakers" ontstonden er nu in Frankrijk gedifferentieerde be drijfjes van onkruidverdelgers, die aan boden met hefschroefvliegtuigen en ver ouderde verkeerstoestellen boven de koolzaadvelden te vliegen en ze te be sproeien met grote hoeveelheden be strijdingsmiddelen. Volgens professor Chauvin, die van deze hele kwestie een speciale studie heft gemaakt, is door deze „onkruid verdelgers" een hoeveelheid chemica liën naar beneden gespoten, die twee honderd maal zo groot is als de voor het onkruid dodelijke dosis. Enorme aantallen bijen vertonen nu vergifti gingsverschijnselen, of zijn al gestor ven. Over het algemeen worden bijen spoe dig afgeschrikt door vreemde stoffen, maar de hier gebruikte preparaten zyn reuk- en smaakloos, zodat de diertjes hardnekkig aan hun fatale voor- keur blijven vasthouden. Omdat het ook uitgesloten wordt ge acht, dat de conservatieve boeren de verbouw van koolzaad zullen staken, hoopt professor Chauvin een middel te vinden, waarmee men de grond kan desinfecteren vóórdat nieuw koolzaad wordt gezaaid, om op die manier de bijen weer een onschadelijke voedings bron ter beschikking te stellen. Naar het A. N. P. verneemt kan niet verwacht worden, dat de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de Televisie nota op een dusdanig tijdstip zal kun nen verschijnen, dat de mondelinge j behandeling nog vóór het zomerrecès j der Kamer zal kunnen plaats hebben. Een achttienjarige jongeman is ha een vreemd avontuur teruggekeerd in Ter Apel. Het had echter weinig ge scheeld of hij was ingelijfd in het Vreemdelingenlegioen en terecht geko men in Algiers. De moeder van de on voorzichtige hoorde echter dat haar zoon een handtekening had geplaatst en zij waarschuwde de Nederlandse consul te Marseille, die de adspirant-legionnair op transport naar het vaderland stelde. Het avontuur begon te Parijs, half Mei. toen de coaster Jupiter" aldaar gearriveerd was en de Ter Apeler met twee maats van boord ging en inlichtin gen vroeg over net Vreemdelingenle gioen. De jongelui tekenden een voor lopig contract, dat enkel de verplich ting tot een keuring te Marseille in hield. Na de keuring kon dan een de finitieve beslissing worden genomen. De jongelieden werden ingekwartierd te Vincennes. De behandeling was goed. Maar in Marseille was het al veel slech ter, ook op moreel gebied. De jeugdige Ter Apeler zakte de moed in de schoe nen en hij wilde gebruik maken van het recht terug te keren. Maar dat bleek achteraf niet zo gemakkelijk. Hij werd opgesloten, tezamen met acht Ne derlanders die ook weinig voelden voor een transport naar Algiers. Ze probeerden toen té ontsnappen, door af te dalen van een tien meter hoge muur via een lijn van broekriemen. De Ter Apeler zou het eerst naar beneden gaan, maar halverwege knapte de lijn en hij viel met veel lawaai op een schuurtje. Verdere vluchtpogingen wa ren toen onmogelijk. De volgende mor gen had men de vluchtende schepeling al weer te pakken, die toen in een don kere kerker werd gegooid. Daar heeft hij ongeveer een week gezeten, waarna hij overgeleverd werd aan de Neder landse consul. De leider van de zes onafhankelijke parlementariërs in Zuid-Afrika, die zich de laatste tijd van de Verenigde Partij hebben afgescheiden. Pieter Bek- ker, heeft gister in de Znid-Afrikaanse Volksraad bekend gemaakt, dat deze groep na de provinciale verkiezingen een Zuid-Afrikaanse conservatieve par tij wil oprichten. Aavertentte RISSJ STR (Tot Donderdagavond) Overwegend droog weer met na en dan opklaringen. Matige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 4.19-21.02. Maan: 22.05-45L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1