B. en W. van Haarlem bieden een antieke globe aan r maat- 1 I MtTHRAClET] n FR. v. REYSEN, NIEUWE VOORZITTER R.K. MIDDEN STANDS VERENIGING Hagenaar J. v. d. Putten wint wielerronde aan Delftlaan SPORT Ook in Haarlem verdringen zich honderden voor het loket Binnenkort overleg tussen burgemeester en Middenstandscentrale jan van Ier pigge Bejaarden maken uitstapje OUDERVERENIGING SANCTA MARIA OPGERICHT Programma Sportweek Nieuw leven op de kinderboerderij WEEK Afscheid Gommissaris der Koningin N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 Vaderdag Geschenkendag Mevr. A. C den Tex gehuldigd HAARLEMSE SPORTWEEK 1954 Zaterdagmiddag 17 Juli officieel afscheid van de Zusters VerTaging gemeentelijke legeskosten? WOENSDAG 16 JUNI 1954 PAGINA 2 STADSBIBLIOTHEEK Statistiek over Mei WATERPOLO Haarlem I—SVH I 1-6 Burgerlijke Stand Beëdigd Herdenking gevallenen Bromfietser aangereden Haarlemse Cricketbond HA A RLEMMERL1EDE Geestelijke volksgezondheid R.K. school te Halfweg OVERNAME LIEDE- BRUG HEEMSTEDE „Oud-Heemstede- Bennebroek" op excursie Faillissementen Ongeval Hoogovens SIGAREN: Programma orgelbespeling BLOEMENDAAL 1954 HAARLEM „Uitkering Drees" geen juiste benaming Schermen STORMLOOP OM EEN GOEDKOOP PASPOORT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Tijdens de afscheidsreceptie van dr. E. 4. baron de Vos van Steenwijk als Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland gaf ook het Haar lems gemeentebestuur acte de présen- ce. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers kwam in gezelschap van de wethouders D. J. A. Geluk, A. J. M. Angenent, W. C. Bakker en W. F. Hap- pé en van de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff zijn opwachting maken. De burgemeester sprak enkele harte lijke woorden en maakte een geestige toespeling op de dertigste Juni, de laat ste ambtsdag van de Commissaris en tevens de dag van de zonsverduiste ring. In verband daarmede herinnerde hü aan de astronomische kwaliteiten van baron de Vos van Steenwijk en als een stijlvolle herinnering aan de prettige verstandhouding tussen de com missaris en het gemeentebestuur bood de burgemeester een antieke wereld bol aan. De globe dateert uit 1750 en is getekend door de Amsterdammer Valk. De commissaris was niet alleen zeer ingenomen, maar vooral ook verrast door dit originele geschenk en ook hij dankte het gemeentebestuur voor de prettige samenwerking. Tijdens zijn afscheidsrede tot de bur gemeester had de Commissaris reeds over die verstandhouding gesproken. Hfl merkte toen op, dat hem, toen hij tot burgemeester van Zwolle, de pro vinciale hoofdstad van Overijssel, werd benoemd, was gezegd, dat hfl er op Uitgeleend werden in Mei 1.1.: Bibliotheek voor volwassenen: hoofd bibliotheek 11135, filiaal Haarlem-Noord en filiaal Haarlem-Oost 4833, filiaal Spaarndam 148, muziekbibliotheek 1058, club- en buurthuizen 36, tehuis voor ouden van dagen 157. Jeugdbibliotheken: Schouwtjeslaan 3068, Haarlem-Noord en Haarlem-Oost 1916, filiaal Spaarndam 116, club- en buurthuizen 106, totaal 22573. Het bezoek aan de leeszalen bedroeg: hoofdbiblioth. krantenzaal 2608, hoofd bibliotheek leeszaal 1338, filiaal Haar lem-Noord en filiaal Haarlem-Oost 519, jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan en jeugdbibliotheek Haarlem-Oost 248 to taal 4713. In Stoop's bad werd Dinsdagavond voor de hoofdklasse waterpolo-compe- titie de wedstrijd Haarlem 1SVH 1 gespeeld. Haarlem met een invaller voor Bijlsma moest met een 61 neder laag het hoofd buigen voor de Rotter dammers. Snel en goed plaatsende kwam SVH regelmatig gevaarlijk voor het Haarlem-doel. Het eerste SVH-doelpunt werd bij een spelersmeerderheid doo. Kamerling gescoord. Met een mooi schot van Smael werd het 02 en nadat Dok ter er 30 voor SVH van had gemaakt ging de rust in. In de tweede speelhelft werd de SVH-voorsprong door Dokter en Smael tot 50 opgevoerd. Bij een misverstand in de SVH-verdediging kwam Frans, Paaakker geheel vrij te liggén. Haarlem wist van deze kans een goed gebruik te maken om de eer te redden. Met de stand 16, na een schot van Dokter, kwam het einde. De stand is: GZC 1 33006 18 5 Meeuwen 1 4 2 1 1 5 31 17 HZPC 1 3 2 0 1 4 14 11 SVH 1 4 1 2 1 4 16 15 Haarlem 1 41032727 Merwede 1 4 0 1 3 1 12 23 GEBOREN: A. J. CaféIsbrucker z, C. R. van der KampKoeleveld z; C. van Rees Vellinga—Fibbe z; E. Corba Ebskamp z; E. Zweegmanvan Poete ren z: A. J. VesseurKoek z; Th. de HaanBerghuijs z; M. J. E. Beuming Winter z; A. ZijlstraBonhof z; S. C. DekkerUrban d; J. HerfstPoelman d; J. A. R. Spruijtvan Duijnen d; C. Wil deman—Ligthart d. GETROUWD: A. F. van der Steen hoven en A. A. Jansen. OVERLEDEN: W. Krol, 81 j., Station, A. Hartog, 74 j., de Witstraat; M. J. Blok, 65 j., Trompstraat; P. H. de Vosde Klerk. 73 j., Zomervaart; C. W. Eland, 50 j., Hazepaterslaan; J. Franz, 75 j., Spaarnoogstraat. Advertentie 6rumrije moest rekenen, dat de verhouding tus sen een burgemeester van de provin ciehoofdstad en de Commissaris der Ko ningin steeds gespannen was. Noch als burgemeester van Zwolle, noch ook in dezelfde functie in Haarlem had hjj daarvan ook maar iets gemerkt en het verheugde hem, dat hjj, zelf Commissa ris zjjnde, ook toen niets van enige gespannenheid gemerkt had. Integen deel, men mocht zelfs spreken van een geest van grote vriendschap en daarvoor dankte hjj Haarlems burgemeester in het bijzonder. Als advocaat en procureur bij de rechtbank te Haarlem is 15 Juni be ëdigd: mr. W. N. Felhoen Kraal, kan- toorhoudende te Wormerveer, Zaan- weg 66. Zaterdagmiddag 19 Juni om drie uur worden over de gehele wereld door de leden van de World Veterans Federa tion de gevallenen herdacht. Dan zal ook de boodschap van de voorzitter van deze Federatie worden voorgele zen. Deze plechtigheid wordt in Haar lem gehouden bij het verzetsmonument aan de Dreef, waar de Nationale Re serve de erewacht zal betrekken. De afdeling Haarlem van de Bond van Nederlandse militaire Oorlogsslacht offers belegt verder op 22 Juni een ontspanningsavond in Dreefzicht. De R.K. Rederijkerskamer Alb. Thijm zal dan een programma verzorgen onder de titel „Allemaal voorzien." Gisterenmiddag om ongeveer 1 uur werd de 36-jarige M. J. van der Vlugt uit Haarlem op de hoek van de Ge dempte Oude Gracht en Kleine Hout straat door een personenauto aange reden. De Haarlemmer reed op een bromfiets en verleende geen voorrang aan het verkeer. Met een hersenschud ding moest hij naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Het voorwiel van de brommer werd geheel vernield. BIOSCOPEN: P.EMBRANDT: „De grote Caruso", a. 1. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Fort Algiers", volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De ongenaakbaren", 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Zondige Ruby", 18 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „George verovert de vloot", a. 1. Tij den 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Handlangers van de duisternis" 14 jr. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Woensdag 8.15 uur: „Die 3 Groschen Oper", 18 jaar. Donderdag 16 Juni Minervatheater: Zomerconcert door Nrd hollands Philharmoniseh Orkest, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur, TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo van 13—17 uur. Museum Het Huis van Looy. Werken van leden van net genootschap Kunst zij ons doel. Dagelijks geopend van 105 u. Zo. van 15 uur (tot en met 20 Juni). Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oüdes en W. Roosmalen (tot 12 Juni). Vishal, Grote Markt. Tentoonstelling ,,'t Schilderend Kind" Geopend van 1—4 en van 79 uur (tot en met 21 Juni). Haarlem 3—Rood en Wit 5 A Draw. Haarlem 153 voor 7 wickets, G. Goos- sens 13, G. Strik 75 (10x4), mr. K. v. Giffen 10. Th. Hetem 20, Extra's 25. Bowlingcijfers R. W. J. Nijhuis 345, F. L. van Muiswinkel 447. Rood en Wit 151 voor 8 wickets (tijd), D. v. d. Zouwe 96 (14x4, 3x6), G. v. Mars, Hartsink 10, Extra's 10. Bowlingcijfers Haarlem Th. Hetem 116, E. ter Haar 451, P. A. L. van Bueren 359. Rood en Wit 5 CBMHC 2. Gewon nen door R. W. met 49 runs (nog 7 wickets in handen). BMHC 52, R. Hinlopen 22. Bowling cijfers R. W. G. K. R. Pliester 527, J. C. Luining 321, J. J. v. d. Burg 22. Rood en Wit 101 voor 3 wickets, J. C. Luining 50, G. K. R. Pliester 28 not out, Extra's 10. Bowlingcijfers BMHC K. F. Creutzberg 230, F. Schouw 122. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de gemeenteraad ivoor met ingang van een nader'door B. en W. te bepalen datum de behar tiging van de belangen op het gebied van de geestelijke volksgezondheid in deze gemeente te doen geschieden door de stichting voor de Geestelijke Volks gezondheid te Alkmaar. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor 2017.30 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen van de R.K. school te Halfweg. Deze leermid delen zijn noodzakelijk in verband met de toename van het aantal leerlingen der school De gemeenteraad van Haarlemmer liede en Spaarnwoude krijgt in zijn ver gadering van 2 Juli een voorstel te behandelen om in eigendom van de gemeente Haarlem over te nemen de Liedebrug, gelegen over de Trekvaart Haarlem-Halfweg, welke een verbinding vormt van de Rijksweg met de Liede- weg. Overgenomen wordt daarbij ook de Trekvaart Haarlem Halfweg, voor zover gelegen tussen de brug over de Li ede en Halfweg; het Jaagpad aan de Noord en Zuidzijde van dat deel en enkele perceeltjes grond, die gelegen zijn in het zuidelijk deel van de Hout- rijker- of Groeneweg. De overdracht geschiedt om niet. De kosten die daaraan verbonden zijn ko men voor rekening van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Voorts geschied de overdracht onder nog enkele andere bepalingen. wMm/ li':,.,: v De eerste excursie in dit seizoen, die door de vereniging „Oud Heemstede Bennebroek" Zaterdag werd onderno men, is een groot succes geworden. Meer dan 60 personen in twee touring cars trokken naar het kasteel Middag ten. Het kasteel dateert uit 1698, en is de bakermat van vier geslachten geweest; het laatste geslacht Bentinck richtte het kasteel in als museum. Het kasteel bevat een groot aantal uitstekend onderhouden schilderijen van voorouders en familieleden, waarvan ver moedelijk vele geschilderd zijn door de Amsterdamse schilder Cornelisz Troost, van wie in het kasteel een portret hangt. Wanneer men de hall binnen komt heeft men direct een prachtig ge zicht op het mooie trappenhuis. Ook in de de verschillende kamers hangen vele schilderijen van indrukwekkende per soonlijkheden. Een collectie miniaturen trok eveneens de aandacht van de be zoekers, die in twee groepen door een lid van het personeel werden rondgeleid. Ook de tuin trok door de aanleg, welke intussen nogal eens verandering heeft ondergaan, de belangstelling van vele leden. De beukenhaag, die de tuin afsluit, is twee honderd jaar oud en maakt een machtige indruk, evenals verschillende oude bomen die 'n eerbiedwaardige leef tijd hebben bereikt. In de tuin is verder een klein openluchttheater aanwezig en zeer opmerkelijk is verder de aanwezig heid van een aantal hondengraven, elk voorzien van een steen met inscriptie. Tijdens de jaarvergadering van de Haarlemse R.K. Middenstandsvereni- ging, welke gisterenavond in een der zalen van Brinkmann werd gehouden, is de heer Fr. van Reijsen als opvol ger van de heer L. van Berkel tot voorzitter gekozen. De heer van Berkel, die zich aanvankelijk herkiesbaar had gesteld, deelde tijdens de bijeenkomst mede, dat hij zich terugtrok om pri- vateredenen. Deze gang van zaken wek te bij sommigen der aanwezigen enige deining, die snel wérd gesust. Het re sultaat was, dat een vrije verkiezing werd gehouden, waarbij de heer van Reijsen, die zijn candidatuur gesteund wist door de R.K. Kruideniersbond, met 27 stemmen werd gekozen. De eerste, die de heer van Reijsen met deze benoeming gelukwenste, was de heer van Berkel, die zeide, niet te mogen twijfelen aan de capaciteiten van de nieuwe voorzitter. „Altijd heb ik liefde voor de R.K. Middenstand ge had, en ik geloof eenzelfde liefde bij de heer van Reijsen aan te treffen", aldus de scheidende functionaris. De heer Alders, vice-voorzitter, richtte har telijke woorden van afscheid tot de heer van Berkel, en heette de heer van Reijsen welkom in het bestuur van de R. K. Middenstancjsvereniging, aan wiens opbouw deze mocht gaan wer ken. De „inaugurale" rede van de nieuwe voorzitter was kort. De heer van Reijsen wilde in het aanvaarden van deze functie niets anders zien dan een gehoor geven aan een roeping, die hij meende te moeten vervullen. In de overige functies werden bij ac clamatie gekozen de heren B. N. Ai ders en L. v. Berkel, die aan de wens van de meerderheicisvergadering om terug te keren in het bestuur, gehoor gaf. De overige agenda-punten werden zonder meer afgewerkt. Tijdens de rondvraag kwam de Braderie, in de Gen. Cronjéstraat nog even in discus sie, maar nieuwe gezichtspunten bracht dit gesprek niet. Wel werd betreurd dat B. en W. van Haarlem ontheffing hadden verleend tegen de uitdrukkelijke wens van de Middenstandscentrale in. Advertentie De kinderboerderij in de Noorderhout te Haarlem wordt hedenmiddag offi cieel verrijkt met een ponyveulen, dat de naam Hans draagt De kleine Hans is pas acht dagen oud en kwam op de boerderij van de heer G. van der Peet, Liewegje 18 in Haar lemmerliede, ter wereld. Hisje van de Borst, de moeder van Hans, is een zwart bonte Shetlandse pony, die enkele maanden geleden een vreedzaam leven leidde in de paardenstoeterij van de heer Hamstra in Twello. Sinds een week of vier veTkeert Hisje in het Haarlem se, waar zij kwam door toedoen van de heer v. d. Peet, die haar voor de kin derboerderij heeft aangekocht. Hisje ongeveer 26 maanden oud kan met recht trots zijn op haar lichtbonte zoon, die bij zijn geboorte 15 pond woog. Voor de lieve jeugd zal het een feest zijn, dat het parmantige ponyveulen vandaag zijn intrede heeft gedaan in de kinderboerderij. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 15 Juni geen faillissementen uitge sproken. Wegens het verbindend worden va» de enige uitdelingslijst is 11 Juni geëin digd het faillissement van; M. E. Bouw meester, postzegelhandelaar, wonende te Haarlem, Teding van Berkhoutstraat 16 rood. Rechter-commissaris: mr. N Reeling Brouwer. Curator; mr. J. A. P. C. ten Bokkel. Dinsdagmiddag was de chauffeur J. L. de Winter, in dienst bij de firma De Gier uit Rotterdam, met een kraanauto bezig een stalen deur op te hijsen. Bij dit werk, dat op het terrein Noordwest van walserij West gebeurde, verloor de auto zijn evenwicht en kantelde. De Winter, die op de auto stond om de lier te bedienen, sprong toen van de wagen en kreeg een tik van de val lende kraanarm. Met een hersenschud ding is hij in het Rode Kruis-zieken- huis te Beverwijk opgenomen. Hoog Laag Hoog Laag waterstanden Woensdag 16 Jnni water: 3.32 u. en 15.58 u. water: 11.32 u. en 23.51 u. Donderdag 17 Jnni water: 4.08 u. en 16.35 u. water: 12.10 u. Een rijke collectie afge- lagerde sigaren staat ter Uwe beschikking. Kisten en dozen van 5, 10, 25 en 50 stuks. SIGARETTEN: Dozen en tins van 50 stuks. Aile pakjes worden afge leverd in speciale luxe Vaderdag-Verpakking. ROOKARTIKELEN: Tabakspijpen en Aanstekers met Wereldnaam en vele andere ACCESSOIRES. Bezoek onze Toonkamer. Grote Houtstraat 81 - HAARLEM Denk ook aan Grootvader De nieuwe voorzitter van de R.K. Mid denstandsvereniging te Haarlem, de heer Fr. van Reysen. Op zeer korte termijn zal met Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Coe- mers, contact over deze kwestie wor den opgenomen, waarna de Midden standscentrale haar houding zal bepa len. Het programma, dat George Robert morgen. Donderdag, van 34 uur op het orgel in de Grote Kerk zal uitvoeren, luidt: Fantasia super: „Komm, heiliger Geist, Herre Gott", J. S. Bach; Concert A gr. t., G. F. Handel, Largo, Allegro, Menuet, Fuga; a. Prelude, b. Trumpet Tune, H. Purcell; Prelude in form of a Chaconne, C. V. Stanford; a. Melodia, b. Pastorale, Max Reger; Sonate II, P. Hindemith, Lebhaft-Ruhig bewegt-Fuge. Vele ouders van leerlingen van het R.K. Lyceum Sancta Maria waren Dinsdagavond bijeen ter officiële op richting van een oudervereniging. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van het voorlopig be stuur, de heer P. A. M. Haanappel uit Bloemendaal, die er in zijn openings woord op wees, dat er een intenser contact zal moeten komen tussen ouders en school. In die geest uitte zich ook de heer Th. H. A. M. Hoff- scholte, die namens het curatorium het woord voerde. De voorgestelde statu ten werden, evenals het huishoudelijk reglement, behoudens enkele wijzigin gen aangenomen. Uit de reacties in de zaal bleek wel, dat de ouders dit bij zondere contact met de school via een vereniging uitermate op prijs stellen. Met algemene stemmen werd het voorlopig bestuur als definitief be noemd. De heer Haanappel blijft voor zitter. Secretaresse is mevrouw M. A. W. L. HesselingPollmann uit Heem stede, penningmeester de heer K. W. Jacobs uit Haarlem. Verder bestaat het bestuur uit mevrouw C. G. E. M. Cremersde Bruyn en mevrouw G. A. E. van RooyUitterhoeve, beiden uit Haarlem. Als adviserende leden hebben in het bestuur zitting genomen mej. dr. M. E. Nolte, rectrix, dr. Th. Nicolaas, conrector en pater A. C. W. J. Wilshaus O.F.M., moderator. De eerstvolgende vergadering van de oudervereniging wordt in Septem ber gehouden en het ligt dan in de bedoeling het bestuur met twee leden uit te breiden. Aan het slot van de vergadering deelde de heer Haanappel mede, dat de zusters van Sancta Maria een fees telijk afscheid zal worden bereid in de tuinzaal van het Concertgebouw. Dat zal geschieden Zaterdag 17 Juli en bij dit afscheid worden de ouders en oud-leerlingen verwacht. Een cir culaire daaromtrent zal binnenkort uitgaan. De elfde Haarlemse Sportweek stond gisteravond in het teken van de wielersport en de sportieve Spaarnestadbewoners, die eens nader met deze sport kennis wensten te maken, zagen op het parcours aan de Delftlaan een spannende en sportieve wedstrijd. In deze wielerwedstrijd over 75 kilometer, waaraan vele bekende Nederlandse amateurs deelnamen, toonde de Hagenaar Jo v. d. Putten zich tenslotte de snelste door de eindsprint van een zeven man sterke kopgroep te winnen. Deze renner kwam ook in het bezit van de prestatieprijs, die door het Haarlemse Sportweekcomité was uitgeloofd. Na een kleine huldigingsplechtigheid ter ere van de nieuwe Nederlandse r.aankampioen, de 20-jarige Aalsmeer der Frans Braat, waarbij hij door de voorzitter van de HSV „De Kampioen", de heer J. Engel, werd toegesproken en een ereronde mocht rijden, vertrok ken de deelnemers aan de Sportweek- ronde om hun 35 ronden (75 km) te gaan afleggen. Reeds in de eerste ronde werd er door de renners strijd geleverd, daar zorgden de Haarlemmer Tonny Peters, A. Bakker uit Halfweg en de Heem- stedenaar Piet Steenvoorden voor, die een tiental meters voor het peloton uit- snelden. Lang mochten zij zich niet in deze kleine voorsprong verheugen, want in de volgende ronde werden zij weer ingelopen. Na enige ronden van betrekkelijke rust, kozen Peters en Bak ker weer het hazenpad, tezamen met Veldhoven, Ballangee en A. v. d. Put ten. Dit vijftal wist zich evenwel ook i:iet te handhaven en toen het weer door het peloton werd bijgehaald, de marreerde de sterke Veldhoven die het alleen ging proberen. Een in de hoofd groep ontketende jacht voor een pre- miesprint werd ook hem noodlottig. Eenzelfde lot ondergingen ook Den Ouden, Meier, Wallet, J. v. d. Putten, Hamelink en M. Snijder, die na 15 km afgelegd te hebben, ontsnapten. Hoewel zij nog versterking kregen van Steen voorden, Voskamp en Captein, konden zij niet verhinderen dat het premie be luste peloton hen weer inliep. De hier op volgende premiespurt werd een prooi voor de Haarlemmer Rusman die de baankampioen Braat wist te kloppen. Een uitlooppoging van T. Peters en v. d. Knaap, na circa 37 km werd on danks dat F. Rabe. Luikx en Gelder- mans zich nog bij hen wisten te voegen, door de hoofdgroep verijdeld. Ook Vos kamp uit Monster, slaagde niet in zijn opzet om weg te komen. Ernstiger werd het toen de Dieme- naar Bredius en de Amsterdammers 5 toe te en F. Rabe het peloton met nog ruim twintig kilometer te rijden vaarwel riepen. Nadat eerst het groepje: v. d. Knaap, J. Tienstra en C. Rabe en vervolgens het drietal: J. v. d.Putten, Steenvoorden en B. Wuurman nog bij de vluchtelingen wisten te komen, was het met het peloton waar de samenwer king niet zo goed klopte gedaan. De De kopgroep bleef ondanks verwoede pogingen van onder meer. Wallet, Rus man en Hofland, in de resterende kilo meters onbereikbaar voor het peloton. Nadat eerst v. d. Knaap en enkele ronden later ook Bredius door een lekke oand uit de kopgroep verdween, bleven de zeven overgebleven koplopers in de laatste ronden bijeen. Een dezer kop mannen die in de laatste ronde nog trachtte te ontsnappen, werd weer door zijn concurrenten tot orde geroepen. De eindsprint moest dus de beslissing bren gen en deze won de Hagenaar Jo v. d. Putten op overtuigende wijze, door een paar honderd meter voor de streep te demarreren. Bredius die zich nog als achtste plaatste, werd gediskwalificeerd omdat hij ongeoorloofd van rijwiel had verwisseld. De uitslag luidt: 1. Jo v. d. Putten (Den Haag) ca. 75 km in 1 uur 45 min. en 15 sec.; 2. J. Tienstra (Halfweg); 3. L. Stoete (Amsterdam); 4. P. Steen voorden (Heemstede); 5. F. Rabe; 6. C. Rabe; 7. B. Wuurman (allen Amster dam); 8. F. Braat (Aalsmeer); 9. C. Ha melink (Den Haag); 10. C. Havik (Zaandam). A.s. Vrijdag is het de grote dag van de Gymnastiek. Dan zal op het EDO-ter- rein een grootse Gymnastiek Parade worden gehouden waaraan alle Turn verenigingen uit Haarlem medewerken. Deze parade waarmee verleden jaar op zo'n succesvolle wijze op het HFC en EDO-terrein een proef werd genomen, is dermate in de smaak gevallen dat we ook voor a.s. Vrijdag, wanneer louter de Turnsport in de belangstelling staat, enorme belangstelling verwachten. De samenwerking tussen de 10 Haar- 12 Lm 19 JUNI lemse gymnastiekverenigingen van alle gezindten, zoals deze zich de laatste ja ren heeft ontwikkeld, zal dit jaar tot uiting komen in een gymnastiekparade. Zo de gunstige betekenis van het woord „vertoning", waarvan de Burge meester bij de opening van de Sp.ort- v/eek gewaagde, op enige sportdemon- straties van toepassing gebracht mag worden, dan zal dat stellig op deze gym nastiekparade mogen zijn. Het vorig jaar heeft de uitvoerende commissie er naar gestreefd door het gezamenlijk instuderen van oefeningen zoveel mogelijk gymnasten te laten deelnemen en zodoende vooral tot mas sale turndemonstraties te komen. Dit jaar is men tegemoet gekomen aan een door velen reeds lang gekoesterde wens om iedere vereniging afzonderlijk haar beste nummers te laten uitvoeren. Uiteraard is bij de samenstelling van het programma rekening gehouden met de verschillende facetten der moderne gymnastiek zodat met recht van een gymastiekparade gesproken kan wor den. Ruim honderdvijftig Bloemendaalse bejaarden hebben Dinsdag deelgenomen aan het jaarlijks zomeruitstapje, een van de twee bijeenkomsten die hun jaar lijks door het damescomité voor ouden van dagen wordt aangeboden. Het grootste deel van de deelneemsters en deelnemers werd 's morgens van huis afgehaald (en later op de middag ook weer thuisgebracht) en daarna verza melden de vier autobussen van de NZHVM zich bij het jeugdhuis aan de Donkérelaan. Van hieraf werd eerst naar Amsterdam gereden. Na een rond vaart door de Amsterdamse grachten kwamen de ouden van dagen i" het Tol huis in Amsterdam-Noord bijeen om de lunch te gebruiken. Tijdens het verblijf in het Tolhuis heeft men mevrouw A. C. Den Tex - baronesse Bentinck, een der leden van het damescomité, hulde gebracht voor al het werk dat zij gedurende lange tijd voor Bloemendaals ouden van da gen heeft gedaan. Namens het dames comité werd haar in verband met haar vertrek naar Driebergen aan het eind van deze maand na het afscheid van haar echtgenoot als burgemeester van Bloemendaal als huldeblijk door mevrouw A. M. Nienhuys-Versteeg een boekwerk aangeboden. De ouden van dagen huldigden mevrouw Den Tex door het aanbieden van een zilveren asbak. Des middags hebben de bejaarden, die voor deelname aan deze tocht de leeftijd van zeventig jaar overschreden moesten hebben een bezoek gebracht aan de luchthaven Schiphol, waar zij werden rondgeleid. Omstreeks vijf uur keerden de vier autobussen in Bloemen daal terug. (In deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoordelijkheid der redac tie. Anoniem ingezonden brieven komen niet voor plaatsing in aan merking). Herhaaldelijk zie ik, met name ook in de katholieke pers de Noodwet Voor ziening Ouden van Dagen kortweg aan geduid als „UITKERING-DREES". Sedert het verschijnen o.m. van de Vra- genrubriek van de N.H.C. vindt men regelmatig vragen van lezers omtrent deze Noodvoorziening Ouden van Da gen. Met alle respect voor de persoon van onze Minister-President, wil het mij voorkomen, dat wij onze katholieke volksvertegenwoordiging, zonder wier medewerking deze noodsteun aan onze ouden v. dagen zeker niet tot stand 2011 zijn gekomen, tekort doen wanneer wil er stilzwijgend meei aceoord gaan en blijven gaan, wanneer aan deze sociale voorziening het uitslui':nde etiket „Dr. Drees" en onafscheidelijk daaraan ver bonden de P.v.d.A. wordt gekoppeld. Dat de naam Drees het bij de laat ste Kamerverkiezingen als naam van de lijsttrekker wel heeft gedaan kan niemand ontkennen. Dat aan dit suc ces van de P.v.d.A. tal van politieke tegenstanders, ook katholieken, onwe tend hebben meegewerkt zal niet een ie der willen erkennen. Persoonlijk is mij 't geval bekend van 'n door en door kath. echtpaar, beide oudjes zijn 80 jaar, die beiden verklaarden „Drees' gestemd te hebben, want dit was de man, die voor de noodlijdende ouden van dagen gezorgd had. Dat ze achter af vernamen op de P.v.d.A. gestemd te hebben heeft deze principieel katho lieke mensen zeer bedroefd al voegden ze onmiddellijk als excuus aan „Waar om heeft de K.V.P. of onze krant dit toen niet tijdig gezegd?" De naam Drees wordt door onze po litieke tegenstanders zeer handig uitge buit en wanneer ik onze katholieke pers zie. doet deze rustig daaraan mede. Laten we nu wel wezen, hebt U ooit gehoord van een P.v.d.A.man of gele zen in het Vrije Volk van: Kinderbij slag Beel of Romme of welke K.V.P. man dan ook. Feit is toch, dat de Kin derbijslag in hoofdzaak door de strijd van de K.V.P. in haar huidige vorm tot stand is gekomen. Voor de eerstvolgende Kamerverkie zingen hebben wij en heeft de katholieke pers m.i. de dure plicht de ongewilde medewerking aan het op een dwaal spoor brengen van ouden van dagen te staken. Naschrift: Het is inderdaad niet juist, door de benaming „Uitkering-Drees" de schijn te wekkeh, als zou de Noodwet Ouderdomsvoorziening uitsluitend aan de heer Drees te danken zijn. In feite is deze Noodwet immers vrucht geweest van het beleid der regering in haar totaliteit (de K.V.P.-ministers waarlijk inbegrepen). Had in de dagen van de totstandkoming dier wet een K.V.P. minister Sociale Zaken in handen ge had, had men de wet naar hem kunnen noemen, doch dan ware zij evenmin aan z ij n beleid alleen te danken ge weest. Ook dan had zij tot de verdien sten van het gehele kabinet-Beel gere kend dienen te worden. Men houde echter in het oog, dat het op zich genomen geenszins rampzalig en zelfs niet onjuist is, een wet te noemen naar de man, die op een bepaald ogen blik het betreffende departement be heert. Het is alleen onjuist, daaruit ver keerde conclusies te trekken of daar mee een bedriegelijke verkiezingscam pagne te voeren. In onze hoofdredactionele artikelen hebben wij bij herhaling de misvattin gen rondom de naam „Noodwet-Drees" en „Uitkering-Drees" recht gezet. Redactie. De Haarlemse politie schermploeg heeft met 10-6 van haar Leidse colle ga's gewonnen; daardoor kwam zij in het bezit van de H.E. Tenckinck wissel beker. WOENSDAG 16 JUNI: 18.45 uur: Viswedstrijd voor de jeugd in de Oostvest. 19.00 uur: Stedenhonkbalwedstrijd HaarlemUtrecht op het E.D.O-. terrein. 19.00 uur: Volleybal op drie plaat sen: Leidseplein: HVSDie Raeckse (heren)Zaanenplant- soen: Die RaeckseHaarlems team (dames), RapiditasVCK (heren). Pladellastraat: Velox HBC (dames), VeloxHBC (he rent. Na volleybal op Leidseplein bas ketbal door Haarlems jeugd- en senioren-team. 19.00 uur: Handbal op terrein aan de Kleverlaan: ConcordiaKen- nemer Elftal (.meisjes), Concor- dia/Rapiditas Comb.Rest van Haarlem (heren). 20.00 uur: Korfbalwedstrijd op net terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat tussen H. K. 3.- twaalftal en de H. K. C. „Haar lem" voorafgegaan door Water vlietRest van Haarlem (adspi- rènten). 19.30 uur: Biljarten in de Vleeshal. Partij over 400 caramboles ancre kader tussen Piet Kobus (Haar lem) en H. J. de Kleine (Zwolle). Partij driebanden tussen Jan Sweering (Amsterdam), oud-kam pioen van Nederland, en H. Po- peyus (Barendrecht), kampioen van Nederland. DONDERDAG 17 JUNI: 19.15 uur; Voetbaljeugdwedstrijd op het EDO-terrein tussen vertegen woordigende elftallen van Haar lem en Leiden. 19.45 uur: Krachlspörtavond in het Gem. Concertgebouw. Boksen, judo en gewichtheffen. 19.30 uur: Steden-softbalwedstrijd HaarlemAmsterdam op het ter rein aan de Kleverlaan. Nu Dinsdag de aangekondigde ver laging van de kosten van paspoorten is ingegaan, is een ware stormloop op de passenbureaux in vrijwel alle ste den van ons land ontketend. Het leek alsof er een uitverkoop begon, waarin tegen bijzonder lage prijzen de meest begerenswaardige zaken te koop wer den aangeboden. Nu is een paspoort een begerenswaardig bezit. Dat blau we ingenieus bedrukte boekje opent de poorten van de wereld voor een ieder, die van reizen droomt. En dat toegangsbewijs tot den vreemde is thans voor iedereen tegen een betrek kelijk luttel bedrag te verkrijgen. Ook in Haarlem was de belangstel ling bijzonder groot. Alleen gisteren reeds verschenen 121 gegadigden voor de loketten van het Haarlemse passen- bureau, dat normaal dertig aanvragen per dag verwerkt. Vanmorgen was men voor vandaag reeds de 70 gepas seerd. De gehele vorige week is men op het Haarlemse passenbureau druk be zig geweest met het treffen van voor bereidingen en het resultaat is dan ook, dat in de kortst mogelijke tijd iedere aanvrager wordt geholpen. Het opmerkelijke verschijnsel doet zich echter voor, dat nu niemand meer haast heeft, terwijl men vroeger het waardevolle papier liefst binnen drie a vier dagen in zijn bezit wilde heb ben. De restitutie van de gelden op een maal aangevraagde, maar nog niet af gehaalde paspoorten verloopt in Haar lem zeer vlot. Gaat men na 1 Jüli op reis, dan krijgt men een nieuw pas poort, doch wil men vóór 1 Juli de neus buiten de grenzen steken, dan zal men voor het aangevraagde pas poort het oude bedrag moeten betalen. In sommige steden van ons land kenden de respectieve stadhuizen een enorme toeloop van het publiek. In Amsterdam vatten de eerste reislusti- gen gistermorgen reeds om zes uur post voor het gebouw van de afdeling bevolking. Overigens bleef er de ge hele dag een file van 200 mensen wachten. De eerste dag leverde oen record-aantal aanvragen, namelijk 1283. Den Haag bood hetzelfde beeld. Vier politie-agenten onder leiding van een inspecteur hadden de handen vol om het reislustige publiek in toom te hou den. Vele Hagenaars kortten hun tijd met het lezen der ochtendbladen. Dui' zend aanvragen kregen de Haagse a btenaren gisteren te verwerken. Intussen heeft het Haarlemse raads lid de heer W. Mensink aan B. en Af vragen gesteld of het niet wenselijk gezien de verlaging op landelijk '<t- veau, de gemeentelijke legeskosten voor paspoorten, die tot nu toe f 2.5° bedragen, eveneens te verlagen. Wel licht zal dat ook mogelijk zijn voor het bewijs van Nederlanderschap, waarvan de legeskosten f 3.bedragen. In ver schillende gemeenten bleek men reeds tot een dergelijke stap te zijn overge gaan. (Niet officiële koersen) 314 Ned 1953 3>,j Nea 1953 Nederl 184fc 3(4 pet Nea 195(1 Ui, Nea 1954 1 3V«, Nederland 1947 i Ned 62 64 Del fac inschr Grtlik 46 3 Pet Ned Handel M(1 eert A.K.U. Viin BerkeJg Patent 'alve- Delft eert Jan Gelder Kon Hoogoven» eert inllevei eert Ned Fa hel Philips ton Petroleum Amsterdam Rubber uTika i.dn Kon N Stoomb 61 Ned ScheeDV Unie H.V.A. >eli Mil oert Vorig slot 1031» 102!» 100(4 100(4 100(4 100(4 101* 99 174% 220% 146 184 214 y2 174% 329% 204(4 249% 491(4 87% 147 134 1381/. 125-% 1171a Opening 16/6 100(4 100* 33294 255(4 497(2 88(4 134(4 139 125 4 118(4 14/6 Anaconda Copper 37% Bethlehem Steel 68 Ihrysier Corp 59% i'ral Hlleerr'.fc 39%n.a. ieneral Motors 70(4 k'ennecott Copper 80(4 Montgomery Ward 62(4 North American Co 23(4 Radio Corp 27(4 Republic Siee) 57(4 shell Union (JiJ 46% s„utnern Pu' lflc 41(4 Soul hern Railway 53% i'i de water 20% U S Steel 47% l5/« 37(4 69(f 59% 40% 71(4 81(4 62(4 23% 27 58% 47(4 42(4 54% 20% 48%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2