Eerste nieuwe kerk in Rotterdams binnenstad Gezo/iefe Babies ZWITSAL „Geen enkele concessie aan Nederland" Geen vermindering aanspraken op Nieuw-Guinea BONN stelt coördinatie commissie voor de pers in Koreaans deel van Geneefse conferentie definitief mislukt Verklaring van de zestien niet- communistische landen Mgr. Huïbers verricht inzegening Rondonuwu over opheffing Unie: CORK Huwelijksaanzoek van koning Boudewijn? Dehler wil de ontwikkeling „met Argus-ogen volgen KRUISWOORDRAADSEL MOORD in Parijs Opnieuw spionnen in de Sovjet-Unie DOODT VLIEGEN EN MUGGEN MET OMY 1 1 M 1 [urmAcI> cCe ALS EEN NACHTKAARS Ik verlang niets anders meer: het is verrukkelijk! WOENSDAG 16 JUNI 1954 PAGINA S Examens De moord te Valkenswaard Verdachte houdt 15 jaar OPPOSITIE SLAAT ALARM Nieuw lid Prov. Staten chocolade smaakt niet alleen beter maar is ook beter Voorzitter Verzekerings kamer Anny Delorie naar Mainz M.L.D.-vliegtuig met neus in sloot 1 Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag U vliegt nu door de was heen! door GEORGES SIMENON Twee agenten zouden zichzelf hebben aan gegeven Wielrijdster onder auto gevallen en gedood Clandestiene zender in Lochem gesnapt C.A.O. voor administratief dagbladpersoneel Benoemingen (Van onze Rotterdamse redacteur) Katholiek Rotterdam beleefde gisteren een grote dag: de nieuwe kerk van St. Antonius en Rosalia aan de Hofdijk tegenover de heliport, reeds sinds Pasen voorlopig in gebruik, werd gistermorgen geconsacreerd en met deze feestelijke ingebruikneming is de eerste grote stap gezet op de weg naar het herstel van een geregeld kerkelijk leven in de Rotterdamse binnenstad. In 19é0 verloor de stad zes kerken, onder welke de Leeuwenstraatse schuil kerk van St. Rosalia en de Bosjeskerk, toegewijd aan de H. Antonius van Pa dua; beide kerken werden bediend door de paters Franciscanen. Na een uitvoerige studie van het Ka tholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut in zake de parochiële herindeling van de Rotterdamse binnenstad besloot de bis schop van Haarlem in April van dit jaar. dat er in de binnenstad slechts twee katholieke kerken zouden terug komen. Een daarvan is de Antoniuskerk van het Bosje, welke tevens de' titel heeft gekregen van de andere Minder broedersparochie St. Rosalia. Van deze nieuwe lichte en fraaie kerk, gebouwd door architect J. P. K. Hendriks, die ook twee nieuwe kerken in de Rotterdamse buitenwijken heeft gebouwd, woei dan vandaag de vlag. Om half acht in de morgen reeds hielden Rotterdammers op weg naar Advertentie hun werk stil om getuige te zijn van de drievoudige ommegang rond het kerkgebouw, de besprenkeling van de kerkmuren en de dialoog voor de kerkdeuren en om kwart over negen had zich bij het luiden der klokken een drom parochianen voor de kerk verzameld, om getuige te zijn van het uittrekken der plechtige stoet met de relieken. De consecratie werd verricht door Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, die de avond tevoren reeds in de parochie was gearriveerd. Ais diaken intus fungeerde pas toor B. G. Sanders O.F.M.. ais diaken pater J Hutjens O.F.M. en als subdia ken pater R. Sutorius O.F.M. De overige functies bij de consecratieplechtigheid werden vervuld door kapelaans van de parochie en medebroeders Franciscanen. Cantores waren priesterzonen van de parochies van St. Antonius en St. Ro salia. Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Nadat de kerk, die 950 plaatsen telt. voor een goed deel gevuld was met ge lovigen, bleven vele niet-katholieke be langstellenden voor de open deuren buiten de plechtigheden volgen. Bij de pontificale H. Mis aan het sober, maar zeer smaakvol versierde hoofdaltaar was de deken van Rotter dam. mgr. J. Niekel. presbyter-assistens. Troondiakens waren pater C. v. d. Eijn- den O.F.M., provinciaal der Minder broeders, en pastoor B. Teunissen, oud pastoor van het Bosje. Diaken was pas toor A. Konijn van de H. Hildegardus- kerk en subdiaken pastoor Th. Taman van de H. Familie-kerk. De H. Mis van kerkwijding werd gezongen door het parochiële zangkoor o.l.v. de heer A. van Leeuwen. De vaste gezangen wer den door het volk gezongen. Na de H. Mis richtte mgr. Huibers zich tot de parochie om haar geluk te wensen met haar nieuwe kerkgebouw. Voor de tweede kerk, die in de Rot terdamse binnenstad terugkomt, zijn de bouwplannen in gevorderd stadium. Dit wordt een Dominicanerkerk de vroe gere Steigerkerk te bouwen door ar chitect ir. E. H. Kraayvanger Aan de Hoogstraat wordt nog een noodkerk in gereedheid gebracht, die Zondag 4 Juli door de deken van Rotterdam zal wor den gebenediceerd. OOK IN GROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS AMSTERDAM (Vossius-Gymnasium) Geslaagd voor diploma A 6e groep: Jan de Roos, Elly de Rijk, Geesje Schmidt, Ma- nette Spaan, Bas Steij n, Huib Toolens, Erik Visser. Na verlengd examen geslaagd voor di ploma A: Loet Krancberg. Afgewezen: geen. AMSTERDAM, 15 Juni V.U. Doctoraal rechten W. Voerman, Bozum (Fr.), H. A. Homan, Enkhuizen, J. den Boer en E. v. a. Bergh, Amsterdam. AMSTERDAM, 15 Juni.. (G.U.) Docto raal economie H. P. A. Moorrees, Was senaar. s-uriAVENHAGE R.K. Lyceum voor meisjes gymnasium B: Astrid Alkemade, MargotBeelen, Tilly Davids, Jopie van Di.iek, Maartje Godijn, Karin Jurgens, Hénny Maassen, Ria Roijen en José Schul pen. GRONINGEN Apothekersex. Ie geü.: mej. M. Geubels, mej. M. Pot, beiden Gro ningen, mevr. F. Nauta—Blijham, Haren (Gr.); Apothekersex. 2e ged.: mej. A. Geels, Enschede. 's-GRAVENHAGE Notarieel examen 2e ged. J. Meissner, Voorburg en C. Rog mans, Nijmegen. HAARLEM (Rijkskweekschool). Geslaagd de heren J. Jonker, Haarlem; E. Karst, Haarlem; P. Kooistra, Haarlem; H. Ley- dens, Haarlem; H. v. Os, Haarlem; J. v. d. Oord, Haarlemmermeer. Alle 51 candidaten Voor onderwijzer(es) zijn geslaagd. HAARLEM (Rijkskweekschool). Ge slaagd voor nutt. handwerken de dames: P. Bakker, Heemstede: C. v. Boekhoven, Haarlem; I. de Borst, Haarlem; E. Brou wer, Santpoort; I. Gouwe, Haarlem, T. Flesseman, Aerdenhout; A. Hoogvorst, Be verwijk; D. Knol, Haarlem; L. v. d. Laan de Vries, Haarlem; K. Duyf, Overveen. OUDENBOSCH (Bisschoppelijke Kweek school). Geslaagd A. Borm, Biervliet, A. v. d. Dries, Sluis, C. Hermus, Zevenbergen, S. V d. Horst Klundert, N. v. d. Idsert, Alk maar. ROOSENDAAL (Sint Gertrudislyceum) Afdeling M.M.S. Geslaagd Nell Beljaars, Terheijden; Els van den Bergh, Roosen daal; Jeanne Broos, Kruisland; Toos Buite- man, Etten; Marga Bünnemeljer. Geleen; Martha Claessens, Bergen op Zoom; An nie van Dongen, Roosendaal; Willy Evers, Roosendaal; Margriet Hofland, Oud-Gastel; Leonie Janssens, Roosendaal; Elsje de Ko- nink, Stampersgat; Marijke van Liemt, Et- ten; Lenie van der Linden, Roosendaal; Marleen Mulders, Alphen (N. Br.); Ineke de Neve, Sukamancfi; Ginie Peeters, Roo sendaal; José Pellens, Rijsbergen; Ineke Piasmans, Roosendaal; Marja van Reijen, Etten; Dini Schils, Roosendaal; Henny Stam, Roosendaal; Annie Swagemakers, Tilburg; Mia Touw, Bergen op Zoom; Mia Verbeek, Roosendaal; Marianne Verhulst, Roosen daal; Rina Vermunt, Verhulst; Toos Ver- straaten, Roosendaal: Theo Vleeskens, Roosendaal; Wivine van Wely, Roosendaal: Nell van der Weijden, Nieuwveen: Mia de Witte, Roosendaal. SITTARD (R.K. School voor Maatschap pelijk Werk). Examens leeszaal-assistente de dames A. Bauduin, Geleen; M. Janssen, Eindhoven; E. Koning, Echt; L. Michiels, Maastricht. Met 4 candidaten wordt het ®Xamen voortgezet. Afgewezen: 1 candidate. bVoor het overgangsexamen van A- naar R-jaar leeszaalopleiding slaagden de da- Mes A. de Bever, Eindhoven; M. Hangx, Weert; A. Heijltjes, Bleyerheide-Kerkrade; M. v. Hövell tot Westerflier, Vught; S. Noenen, Maastricht; G. Martens, Helmond; g. Pijnenborg, Drunen; L. Relou, Helmond: van Romondt, Didam; A. Rosenmöller, Maastricht; J. Switzar, Eindhoven; J. Sijs- 'Mrnans, Ancion, Brunssum. Afgewezen 2 candidaten. TILBURG Doctoraal econ. wetenschap- Pen: F. Lemaire te Doetinchem; doet, ex. ydciale wetenschappen W. Dusarduyn te fJzendijke; cand. economische wetenschap- P.ehB. Rottink te Enschede, J. Schilde- Unck te Beltrum, O. v. Maanen te Zeist dh G. Vos te Maastricht. UTRECHT Semi artsexamen: J Kool, ptrecht, J, Lomans, Velp, T. Ottenhoff, fMerlen, W. van Loenen, Nijmegen, E, jdhermer Heerlen, L. van Meenen Utrecht, *■- Roovers, Utrecht, F. Zwanikken, Utrecht, pftsexamen: J. ten Hoeve, Apeldoorn, mej. G. Burgers, Eygelshoven, J. Baay Utrecht, G- Hick, Heerlen, G. van Boheemen, Hil- versum; doctoraal rechten: mej. J. Kamps jttecht, J. van Spellen Amersfoort, G. van vg°M Ooud-Loosdreeht, Kapt. H. v, Renesse Ut t: cand. rechten mej. A. Streef, p'jMdht; cand. phys. geografie mej. A. Vaa' utrecht, R. Hamer, Utrecht. Afn Ls (Lyceum Sancta Magd. Sophia! u*„; Gymn. A: M. v. Boxtel, Rucphen: B. Rui» Gorn®z. Den Haag; M. Helmich, Wp,„ en. A. v. Lanschot. 's Bosch Afge- v!.n: eeen Ar.,, -RAY (Psychiatrische Inrichting „St Pion? rU Examens Ziekenverpleging Di- wjfL, B> 15 candidaten. Geslaagd de Zus- A v van Baars, C. Coraij, Th. Gerrits. S. Ti, Hombergh, A. Jans, J. Janssen. Sl umpertz, A. Oerlemans, A. Rekvelcf, M. *tratei?E' A" ®teijn, R. Verheyen, C. Ver- S<XniéENI^GEN Ir- D- de Zeeuw *s bevorderd tot doctor in de linppv. unde °P proefschrift "met stel- -De invloed van het blad op de Sinds de souvereiniteitsoverdracht heeft het Indonesisch parlement 394 moties en resoluties van partijen en or ganisaties ontvangen, waarin wordt ge- eist, dat West-Irian aan Indonesië zal worden teruggegeven en 163 moties en resoluties, waarin opheffing van de Unie wordt gevraagd, aldus verklaarde de voorzitter van de sectie Buitenlandse I Zaken van het Indonesische parlement, I Otto Rondonuwu, aan de pers na een werkvergadering, die de sectie Dins dag met de minister van Buitenlandse zaken, Sunarjo, over de komende Unie besprekingen heeft gehouden. Rondonuwu voegde hieraan toe, dat in de praktijk de Unie niet meer be staat. Hij zei, dat in de praktijk geen enkele Indonesiër de Koningin als Unie- hoofd beschouwt, dat het Unie-Secre tariaat wel bestaat, maar niet werkt, dat slechts tweemaal in plaats van acht maal een ministersconferentie in Unie- verband is gehouden en dat tot dusver geen interparlementair ,r.tact heeft plaats gevonden, zoals in de overeen komsten van de Unie is bepaald. Rondonuwu verklaarde, dat bil de opheffing van de Unie door Indonesië geen concessies, van welke aard ook, aan Nederland zullen worden gedaan. Hij zei, dat op de eerste plaats de Unie dient te worden opgeheven en dat daar na pas de overeenkomsten, die in ver band met de Uniebetrekkingen zijn aan gegaan, aan een beschouwing onderwor pen moeten worden. Hij noemde hierbij de culturele, financiële, economische en politieke overeenkomsten. De wereld dient naar de mening van de heer Ron donuwu met de opheffing van de Unie in te stemmen aangezien „niemand, noch Nederland, noch Indonesië van deze betrekkingen enig voordeel heeft." Ten aanzien van Nieuw-Guinea zei hij, dat de opheffing van de Unie in het geheel niet de aanspraken van In donesië op dit gebiedsdeel zou vermin deren. „Met de opheffing van de Unie kunnen wü terugkeren tot het grondbe grip van de souvereiniteitsoverdracht, namelijk één, die reëel, algeheel en onvoorwaardelijk is," aldus Rondonuwu. 83. Zcdra de twee krijgers met het ontstellende bericht Lochlan Hall binnen komen, ontstaat een hevige consternatie. „Het is verschrikkelijk, heer," wendt een der mannen zich tot Eric. „Ik weet niet hoe het kwammaar opeens was het gevecht er." Men heeft mijn wcord gebroken, flitst het door Eric's hoofd. Mijn vertrouwen is geschonden. Terwijl de man nog opgewonden voortgaat roept Eric zijn mannen bijeenook de krijgers van Glandannon, met het achtergebleven deel der versterking komen aansnellen. Laat een goede honderd man hier," wendt Eric zich tot de grijze Aithan. Lochlan Hall mag niet onbeschermd blijven, en zeker nietnu de Witte Raaf hier is." Met dc Noorman aan het hoofd reppen de krijgers zich de poort uit; hevig ont daan en zwaar steunend op zijn stok gaat Aithan moeizaam naast Eric voort. Reeds bij het naderen der kust zien zij kleine krijgersgroepjes over de heuvels trekken. Enkelen komen de troep tegemoet, doch uit de richting van de kust dringt vrijwel geen enkel geluid meer tot Eric door. „We zijn te laat," schreeuwt de Noorman. Blaast de horens, roept de krijgers terug!" Sneller nog gaat de Noorman voort en overziet in een oogopslag de droeve uitslag van deze eerloze strijd. ,.De kerels van Ragnar moeten als duivels gevochten hebben," zegt Eric met een blik op het grote aantal gesneuvelde Schotten. Zwijgend ziet Aithan of Glandannon toe. Luid hoorngeschal verbreekt de stilte; het bevel voor de Schotten, hun achter volging te staken en terug te keren. Eensklaps buigt de Noorman zich voorover en ziet in de verstarde ogen van de trotse hoofdman Ogil, die, evenals velen van zijn krijgers, deze woordbreuk met de dood moest bekopen. Met een vermoeide beweging Strijkt Eric langs het voorhoofd. Dan gaat hij langzaam over het slagveld en tussen de talloze gesneuvelden zoeken zijn ogen de man, die reeds zoveel leed veroorzaakte, die onstuimigerondborstige dwaas: Ragnar de Rode Advertentie Naar de „News Chronicle" uit monar chistische kringen in Rome verneemt, heeft koning Boudewijn van België een huwelijksaanzoek gericht tot prinses Maria Christina, dochter van de tijdens de tweede wereldoorlog in Nairobi overleden hertog van Aosta. De moeder van de prinses is Maandag naar de Rivièra vertrokken, waar zij, nog steeds, volgens de „News Chronicle", een ont moeting zou hebben met ex-koning Umberto, die als hoofd van het huis van Savoye zijn toestemming moet ge ven voor de huwelijken van zijn familie leden. Naar van gezaghebbende zijde te Brussel wordt verklaard, is dit bericht van alle grond ontbloot. Een lid van de koninklijke huishouding heeft de berichten tegengesproken. Er is geen officiële verklaring uitgegeven, zoals men oorspronkelijk had verwacht. De Hoge Raad heeft verworpen net be roep van P. L. van B. door het gerechts hof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 15 jaar en wegens de moord, gepleegd op 23 Februari 1952 te Valkenswaard, waar de veroprdeelde f 20000 wegnam en om die diefstal mogelijk te maken H. Keur zo danig mishandelde, dat deze daarna is overleden. Hét Koreaanse deel van de conferentie van Genève is mislukt. Ruim zeven weken hebben de delegaties van Australië, België, Columbia, de Verenigde Staten, Ethiopië, Frankrijk, Griekenland, Luxemburg, Nieuw Zeeland, Neder land, de Philippijnen, Zuid-Korea, Engeland, Thailand en Turkije onderhan deld met de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, communistisch China en Noord-Korea. Gisteren hebben de zestien niet-communistische landen bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken van Thailand, prins Wan. een verklaring afgelegd, waarin gezegd wordt, dat de communisten blijven weigeren de bevoegdheid en de autoriteit der Verenigde Naties in Korea te erkennen en dat zij zich blijven verzetten tegen het houden van vrije ver kiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties. Onder die omstandigheden heeft het geen zin de onderhandelingen nog langer voort te zetten. De zestien landen zullen aan de Verenigde Naties verslag uitbrengen over het verloop van de Geneefse conferentie. Met twee voorstellen hebben de com munisten op het laatste ogenblik nog geprobeerd de besprekingen verder te rekken. De minister van buitenlandse zaken van Noord-Korea, generaal Nam II, stelde voor op korte termijn alle buitenlandse troepen uit geheel Korea terug te trekken en alle verdragen van Noord- of Zuid-Korea met buitenlandse mogendheden op te heffen, die militaire verplichtingen meebrengen. De minister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe En Lat, steunde het voorstel van Nam II en op perde het denkbeeld van een geheime vergadering van Engeland, Frankrijk, Amerika, Rusland, rood China, Noord en Zuid-Korea. De leider van de Bel gische delegatie, Paul Spaak, voelde daar eerst wel iets voor, maar de an- aere niet-communisten verwierpen het voorstel. Minister Molotov bracht nog een re. solutie in het midden, waarin aan beide partijen wordt gevraagd „niets te onder- De voorzitter van het centraal stem bureau heeft door het niet aannemen der benoeming door F. Sijbesma, te Amsterdam (KVP) H. A. Doiuqué te Amsterdam tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland benoemd ver klaard. De heer K. C. A. Collette, directeur van de Nederlandsche Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO) is door de Franse regering benoemd tot ridder in de Orde van het Legioen van Eer. De heer Collette heeft veel gedaan voor de bevordering en ontwikkeling van het wegvervoer in Europa. Advertentie nemen, dat de wapenstilstand in Korea in gevaar kan brengen". Beide partijen zouden moeten garanderen, dat zowel Noord- als Zuid-Korea zich aan die re solutie zullen houden. De Amerikaanse afgevaardigde, Wal ter Bedell Smith, noemde deze resolu tie „zonder enige inhoud". De eigen lijke bestandsbepalingen zijn volgens hem veel duidelijker. De algemene verwachting in Genè ve is, dat ook het Indo-Chinese over leg spoedig zal worden afgesloten. De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, John Foster Dulles, ver klaarde op een persconferentie in Washington, dat Amerika niet het ini tiatief zal nemen tot het afbreken van de Indo-Chinese besprekingen, zolang Frankrijk daar nog mee door wil gaan. Wel zouden de Verenigde Staten zich van die besprekingen kunnen terug trekken. Premier Churchill van Engeland heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat minister Eden volgende week Dins dag in het Lagerhuis verslag zal uit brengen over de besprekingen in Ge nève. (AFP-Reuter-UPi Bij Kon. Besluit is aan mr. dr. J. van Bruggen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter van de Verzeke ringskamer te Amsterdam, onder dank betuiging voor de belangrijke door hem bewezen diensten. En is benoemd tot voorzitter van de Verzekeringskamer te Amsterdam prof. dr. C. Campagne, lid van deze Kamer. Tot ambassadeur van Italië bij ons Hof is benoemd markies Giorgio Benzoni. Hij volgt de heer Casto Caruso op, die onlangs naar Athene Is vertrokken als Italiaans ambassadeur aldaar. In Bonn 'is officieel bekend gemaakt, dat een commissie is ingesteld, die tot taak zal krijgen alle publicaties van de West-Duitse bondsregering te „coördi neren". De regering wil daarmee be reiken, dat de West-Duitse bevolking „sneller en beter" wordt ingelicht over het werk van de regering en van het parlement. Naar verluidt zal de voor malige staatssecretari van het kabinet van de Bondskanselier, dr. Otto Lentz die tegenwoordig afgevaardigde is van de CDU in de Bondsdag, het voorzit terschap van de commissie bekleden. In de mededeling van de bondsregering wordt gezegd, dat de commissie is in gesteld om regeringsmaatregelen van algemene politieke betekenis tijdig ter kennis van de bevolking te brengen en ook om de „financiële en andere mid delen", die voor de publieke voorlich ting zijn uitgetrokken, systematisch te gebruiken. In de commissie zullen vertegenwoor digers worden opgenomen van de par tijen, die tot de regeringscoalitie be- De zangeres Anny Delorie van de Nederlandse Opera is uitgenodigd om op Donderdag 1? Juni a.s. op te treden in de opera te Mainz, om daar de rol van Amneris in „Aida" te zingen. Deze uitnodiging is gekomen door bemidde ling van de regisseur Renato Mordo, die haar in Amsterdam heeft horen zingen Gistermiddag omstreeks twaalf uur is, naar men ons van de zijde van de Marine voor lichtingsdienst mededeelt, een „Avenger" van de Marineluchtvaartdienst even bul ten het dorp Valkenburg (ZH) met de neus in een sloot terechtgekomen. De be stuurder, de luitenant-ter-zee-vlieger eerstp klasse J. M. A. Muntenaar, werd licht ge wond. horen, en van de ministeries, wier be langen op een gegeven ogenblik door het werk van de commissie worden geraakt. De benoeming van vertegen woordigers der coalitiepartijen tot le den der commissie zou volgens de of ficiële mededeling een nauwe samen werking tussen regering en coalitie waarborgen en bovendien een „ver hoogd prestige van het parlement" ten gevolge hebben. Intussen schij-i het al zeker te zijn, dat niet alle vertegenwoordigers van de politieke partijen ook werkelijk parle mentariërs zullen zijn. De tegenwoordige staatssecretaris van het kabinet van de bondskanse lier, dr Hans Globke, en de pers chef van de bondsregeri j, Felix von Eckardt, zullen ambtshalve als per manente leden van de commissie op treden. De staatssecretarissen van an dere departementen nemen slechts dan aan het werk van de commissie deel, als er kwesties aan de or.'i komen, die hun ressort raken. Na de verkiezingen van het vorig jaar September heeft dr Ler- al een plan ontwikkeld tot oprichting van wat de oppositie dadelijk een „propa; da- ministerie" noemde. Niet alleen de oppositie, maar ook de bezettingsauto riteiten lieten hun afkeuring blijken en dr Lenz gaf, naar het scheen, zijn plan nen op. Van de zijde der West-Duitse socialis ten legt men de instelling van de com missie uit als een succesvolle poging van dr Lenz om na negen maanden zijn oorspronkelijke plannen langs een andere weg ie verwezenlijken. De voorzitter van de Freie Deutsche Partei, dr Dehler, verklaarde op een persconferentie in Bremen, dat hij alle aanleiding zag het werk van de coördi natiecommissie „met Argus-ogen te volgen". De „financiële middelen", die de com missie ter beschikking staan, zouden naar verluidt tien millioen mark be dragen. l J f s 6 9 /c TT" *6 1 'S to V ti tJ IV Horizontaal: 1. herfstbloem, 5 strijd perk, 8. plaats in Limburg, 11. Euro peaan, 14. rangtelwoord. 15. vloeistof, 16. tweetal, 20. gebied. 24. sterk, 25. jon gensnaam. Verticaal: 2. bekende motorraces. 3. lidwoord, 4. rijksgrens. 5. reeds. 6. elas ticiteit, 7. voegwoord. 9. schoenmakers- weiktuig, 10. groet, 11. gelofte. 12. twee (Eng.), 13. vóór, 17. deel van de dag, 18. grote watermassa, 19. deel van het gelaat, 20. meisjesnaam. 21. Romeinse rijk, 22. en anderen, 23. deel van de bijbel. Horizontaal: 1. have, 4. VARA. 8. aera. 10. dauw, 12. bagatel, 15. vlo, 16. et, 17! radicaal, 19. vtL 20. keg, 21. jiu, 22. net, 24. kib. 26. N.T.S., 28. buigbaar 31. pi, 32. Inn, 33. capabel, 35. sign.. 37. arre, 38. Esau, 39. blijk. Verticaal: 1. heat, 2. arg, 3 vaartuig, 5. A.D.. 6. ravages, 7. aula, 8. Abel. 9 bed. 11 wolk. 13. tal. 14. lik. 18. cen traal, 19. vikings, 23. Ibis. 25. BBC. 26. nap, 27. file, 29. unie, 30. aas, 31. perk, 34. brij, 36. na. Advertentie I k wil U even laten weten, hoe ik over Castella Parels denk. Ik wou er eerst niet eens mee wassen. Maar toen ik het dan toch eens deed, stond ik er werkelijk verstomd van, zo schoon was alles geworden. Ik meende, dat ik altijd een heldere was had, maar toen kon ik het verschil zien. Ik verlang niets anders meer. Het is gewoonweg verrukkelijk. U hebt zeker voldoening van Uw werk, dat verneem ik tenminste van alle kanten Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten. die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieu we tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed; in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Vert. J. F. KLIPHUIS 47) Weer staken ze de hoofden bij elkaar en Maigret moest hun geheugen te hulp komen. „Heeft hij jullie Woensdag tegen vijf uur aan de garage opgebeld?" ,Nee, bij het café „Pelican'' aan de Avenue Wagram. Daar zijn we om die tijd bijna iedere dag." „En nu, heren, zou ik graag precies, woord voor woord, willen horen wat hij toen gezegd heeft. Wie van jullie heeft met hem gesproken?" ..Ik,'' zei Jo „Denk goed na. Haast je niet." „Het leek of hij haast had of zenuw achtig was." ,Dat weet ik." .Eerst begreep ik niet precies wat hij bedoelde want hij versprak zich tel kens, omdat hij het zo vlug wilde ver tellen; het leek wel alsof hij bang was, dat het gesprek afgebroken zou wor den." „Dat weet ik ook. Hij heeft mij die zelfde dag vier of vijfmaal opgebeld." „Zo?" Jo en Ferdinand begrepen er niets meer van. „Maar als hij u heeft opgebeld, moet u toch weten waar het over ging." „Vertel jij het toch maar." „Hij heeft me gezegd, dat er kerel» waren, die hem achterna zaten, maar dat hij misschien een middel ontdekt had om hen kwijt te raken." „Heeft hij gezegd welk middel7" „Nee, maar het idee scheen hem wel te bevallen." „En toen?" „Toen zei hij ongeveer; Het is een ontzettende geschiedenis, maar we kunnen er misschien wat uit slaan." „Denk er aan, commissaris, u hebt ons beloofd „Ik herhaal die belofte. Jullie gaan hier even vrij weg als jullie gekomen zijn en jullie worden niet lastig ge vallen, wat jullie me ook vertellen, zo lang het maar de hele waarheid is." Maar u weet het toch bijna even goed als wij?" „Ongeveer." „Goed. Vooruit dan maar! Albert zei nog: „Kom vanavond om acht uur bij me. Dan zullen we overleggen." „Wacht even Voor hij de telefoon op hing zei hij nog:. „Ik zal Nine naar de bioscoop sturen." „Snapt u? Dat betekende, dat het een ernstige zaak was." „Een ogenblik. Had Albert al eerder met jullie samengewerkt?" „Nooit. Wat had hij moeten doen? U weet watwij uitvoeren. Geen slechte dingen, maar ook niet helemaal in de haak, Albert was een brave burger." „Toch heeft hij willen profiteren van wat hij ondekt had." „Misschien wel. Ik weet het niet. Wacht even. Ik zoek nog naar een uit drukking van hem, maar ik weet het niet precies meer. Hij had het over de bende uit het Noorden." „En jullie spraken af, dat jullie bij hem zouden komen." „Natuurlijk. Wat konden we anders doen?" „Luister eens, Jo. Doe je niet dommer voor dan je bent. Als je nu eens een keer niets riskeert, kun je ook wel de waarheid zeggen. Je hebt gedacht, dat je kameraad Albert de kerels ontdekt had, die samen de bende van Picardië vormen. Dank zij de kranten wist je heel goed, dat ze millioenen buitge maakt hadden. En je hebt je afgevraagd of er voor jou geen kans was om daar wat van mee te krijgen. Nietwaar?" „Ik heb gedacht, dat Albert het zich zo voorstelde." „Mooi. Dan zijn we het eens. En toen?" „We zijn er samen heengegaan." „En jullie kregen op de Boulevard Henri-IV motorpech, wat mij het idee geeft, dat die gele Citroen niet zo nieuw was als zij er uit zag." „We hadden die wagen opgeknapt om hem te verkopen. We dachten niet, dat we er zelf mee zouden moeten rij den." „Jullie kwamen meer dan een half uur te laat op de Quai de Charenton. De luiken waren gesloten. Jullie heb ben de deur geopend, die niet op slot was." Ze keken elkaar met sombere ge zichten aan. „En jullie hebben je vriend Albert aangetroffen, die door een messteek ge dood was." „Precies." „Wat hebben jullie toen gedaan?" „We dachten eerst, dat hij nog leefde, want het lijk was nog warm." „En toen?" „We zagen direct, dat het huis door zocht was. We dachten aan Nine, die straks uit de bioscoop thuis zou komen. Er is maar één bioscoop in de buurt bij Charenton, dichtbij het kanaal. Daar zijn we heengegaan." „Wat wilden jullie dan doen?" „We wisten het waarachtig zelf niet. We voelden ons niet al te lekker. In de eerste plaats is het niet leuk om een vrouw zo'n tijding te brengen. En dan vroegen we ons af of de kerels van de bende ons niet gezien hadden. We heb ben er lang en breed over gepraat. „En jullie hebben besloten Nine naar buiten te brengen?" „Ja." „Ver weg?" „Vlakbij Corbeil, in een hotelletje aan de oever van de Seine, waar we af en toe gaan vissen en waar Ferdinand zijn boot heeft liggen." „Heeft ze Albert niet willen terug zien?" „Dat hebben we haar belet. Toen we 's nachts opnieuw naar het café gingen, zagen we niemand in de buurt van het huis. Het licht scheen nog steeds naar buiten, want we hadden er niet aan gedacht het uit te draaien." „Waarom hebben jullie het lijk ver voerd?" „Dat was een idee van Ferdinand." Maigret wendde zich tot Jo's vriend, die het hoofd boog en vroeg opnieuw: „Waarom?" „Dat zou ik u eigenlijk niet kunnen uitleggen. Ik was een beetje opgewon den. We hadden buiten wat gedronken, omdat we een hartversterking nodig hadden. Toen heb ik bedacht, dat de buren de auto natuurlijk hadden gezien, en ons misschien ook. En ook dat Nine gezocht zou worden als het bekend werd, dat Albert dood was en ze nooit haar mond zou kunnen houden." „Je hebt dus geprobeerd de politie op een dwaalspoor te brengen." (Wordt vervolgd) Het Russische blad „Izvestia" heeft op nieuw de ontdekking gemeld van een twee tal spionnen. Het bericht had betrekkin» op twee Russen, die door de Amerikanen voor spionnage-doeleinden boven Rusland gedropt zouden zijn. De beide agenten zouden aan de Russische politie de adres sen bekend hebben gemaakt van een aan tal belangrijke inlichtingencentra in West- Europa. Voor de tweede maai in drie cfagen tijds publiceren de Russen daarmee een groot spionnage-verhaal. De arrestanten zuilen vrij mogen leven en werken" in hun Rus sische vaderland, omdat zij zichzelf heb ben aangemeld. Despionnen hadden de op- racht om in de buurt van Moskou gege vens te verzamelen. Er is niet bekend gemaakt waar en wanneer zij gegrepen zijn. De agenten hebben cfe volgende adres sen opgegeven van West-Europese spion- nagecentra: Kaiser Friedrich-Promenade 57-59 in Bad Homburg bij Frankfort, 1-Rue Adrien de Vitte ln Luik Wohlzo- genstrasse 15 in Berlijn en een adres in Kastomy in Noorwegen. (U.P.). De 39-jarige wielrijdster R. R. van der Z. uit 's-Gravenhage is in de Grote Markt straat nabij de Lutherse Burgwal in Gravenhage gevallen en onder een naast haar rijdende PTT-bestelauto tereentge- komen. Zij werd door het achterwiel over reden en op slag gedood. De bestuurder van de PTT-auto treft geen schuld. Het stoffelijk overschot is naar het ziekennuis aan de Zuidwal overgebracht. Zondag hebben opsporingsambtenaren van de PTT, in samenwerking met de Rijkspolitie, in Lochem de cfandestiene zender „Oranje" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige fabrieksarbeider B. C. A- te Lochem. Na zes jaar onderhandelen hebben de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" en tfe grafische- en kantoorbedien den unies overeenstemming bereikt over een collectieve arbeidsovereenkomst voor administratief personeej in dienst van dag bladondernemingen. De „C.A.O admini stratief personeel in het dagbladbedrijf" wordt ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegd. Als ingangs datum is 1 Mei 1954 vastgesteld De directeuren van de Vrije Universi teit te Amsterdam hebben, met het oog op de uitbreiding van de Medische fa culteit, een viertal nieuwe leeropdrach ten verleend. Dr. A. L. Janse de Jonge is benoemd tot lector voor het onderwijs in de me dische psychologie en psycho-pathoiogie. Aan de heer dr. A. C. Jrogendijk te DordTecht werd een leeropdracht ver leend voor het onderwijs in de sociale geneeskunde, aan de heer dr. J. F. Fol- '.tirts te Amsterdam voor het onderwij» in de neurologie en aan de heer A. Sik kel te Amsterdam voor het onderwijs in obstetrie en gynaecologie. Tot gewoon noogleraar in de faculteit dei wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te ge ven in de theoretische natuurkunde, is be noemd dr. L. C. P. van Hove.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5