Dames handba Iploeg van DCG eerste in kampioensronde Vraag en Antwoord Oranje-Wit promoveert diocesane klasse naar Stroeve organisatie bij wereld kampioenschappen voetbal speciale Vaderdag - verpakking r Donner herovert eerste plaats Twaalf heren geplaatst Fraai batten van Flamingoes Afschaffing van schoolgeld m Wij luisteren naar J WOENSDAG 16 JUNI 1954 PAGINA 7 Protest van Wilskracht Schaaktournooi te München Voor Wimbledon: Iftipanis leidt in Challenge Desgrange-Colombo Voor ting best geplaatste Nederlander Schmitz leidt nog in Dauphine Libéré Chaotische toestand op perssecretariaat Tegen Yorkshire Gentlemen Wereldrecord van Bannister op de mijl erkend Njord uitgeschakeld voor Telegraaf beker Baankampioenschappen worden voortgezet Studiebeurzen voor studenten in de economie Mevr. Blankers-Koen en de Olympische Dag „Onnodige risico's moesten vermeden worden" Eerste testmatch Engeland- Pakistan eindigt in draw WIJZIGING LEERPLAN H.B.S. A en B Moeilijkheden voor de bijzondere scholen Landelijk A.R.K.A.- congres 1954 Zondag is het Vaderdag. Vader zélf zal dit misschien niet zo belangrijk vinden. En weet je waarom niet" Omdat hij een echte vader is en dus meer aan jullie en moeder denkt dan aan zichzelf. Dat weet moeder het beste Maar die weet óók, dat vader het in zijn hart toch wel leuk vindt, als hij een cadeautje krijgt. Koop daarom gerust die prachtige doos King's Cross van 50 of 100 stuks. Dat zal een verrassing voor hem zijn! Want deze dozen zijn nu extra feestelijk door de Vader ként King's Cross en weet dus dat bet een echt goede Virginia sigaret is. Je zult zien boe blij hij is! De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! ZEEPOST EOE3 (Van onze Jiandbalmedewerker) Het dameshandbalelftal van DCG is in de diocesane kampioensronde als eer ste geëindigd Hiermede hebben de Am sterdamse dames getoond het sterkste elftal van het diocees Haarlem te zijn. Op het terrein van „Concordia" te Hil- legom, waar de wedstrijden werden ge houden, wonnen de gecombineerden van de kampioen uit district Den Haag en de titelhouder van de Noord met resp. 5 en 50. Tevens vond er de finale Plaats van de lauwertakwedstrijden tus sen de heren van Quintus en SVA. De Amsterdammers trokken hier met 91 san het kortste eind. De beslissings-promotiewedstrijd tus sen de dames van Wilskracht Sport en Oranje-Wit eindigde voor de derde keer gel'ijk (X1). De verlenging bracht in de stand geen verandering. Na strafworpen bleek Oranje-Wit de gelukkige winnaar. Wilskracht Sport heeft na de wedstrijd protest aange tekend tegen het nemen van de straf worpen De beginfase van de eerste en on getwijfeld de beste ontmoeting in de diocesane kampioensronde, gaf DCG al leszins reden tot optimisme. Reeds in de eerste minuut namen de hoofdste delingen de leiding, toen mej. Hekman er met een felle sprint tussenuit trok en de gehele verdediging van Quick Steps passeerde (X0). Hierna kregen de gecombineerden vier keer een unieke gelegenheid om verder uit te lopen, doch de kansen werden jammerlijk om zeep gebracht. Quick Steps herstelde zich. Met verrassend kort spel prikten de Haagse dames de bal tussen de DCG- defensie, die een allesbehalve veilige indruk maakte. Het was dan ook een geluk voor de Amsterdamse dames, dat mej. Swart onder de lat goed op dreef was en succes voor Quick Steps in de weg stond. Nadat DCG er 20 van had gemaakt, moest zij voor een hoog ingeschoten bal capituleren (2X). Quick Steps bleef uiterst actief. Het was Voor DCG dan ook een hele opluchting toen de stand kort achter elkaar op X1 gebracht werd. Na de rust waren de Hagenaars het eerste aan het woord. M2). DCG reageerde hier fel op. Na 5—2 schoot mej. Baaur ineens hard in en schoorde hiermede het mooiste doel punt. (62). De strijd bleek nu beslist. Even kwam de spanning terug toen Quick Steps de stand op 64 bracht. Drie minuten voor tijd maakte DCG biet een zevende treffer aan alle on zekerheid een eind. In de resterende tjjd maakten de Quick-dames er nog 75 Van, maar konden de overwinning van DCG niet ontnemen. De tweede wedstrijd van DCG was Veel minder enerverend. WGW was minder snel en daar bovendien de eer- Donner (Nederland) heeft te München Weer de eerste plaats veroverd in de Eu ropese voorwedstrijden voor het wereld kampioenschap schaken. Hij deed dit door Heinz Lehmann (Duitsland) te verslaan, die verloor omdat hjj te veel tijd gebruik te. Lehmann stond in een gewonnen stel ling, maar hij werd tot verliezer ver klaard. Voor Donner betekent dit weer de eerste Plaats. Hij heeft nu 814 punt. Op de twee de plaats staat Wolfgang Unzicker (Duits land) met 8 punten. Het plaatsingscomité van het tennistour- Jooi op Wimbledon, dat Maandag 21 Juni begint, heeft voor een verrassing gezorgd. Niet zoals het vorig jaar acht, maar Jwaalf spelers zijn geplaatst voor het en kelspel heren. Zoals verwacht mocht wor sen is de plaatsing zo geweest, dat Tony **abert, de Amerikaanse kampioen en J^innaar van het tournooi in Parijs, in de *jnale eventueel zal uitkomen tegen Lewis Hoad, nummer één op de Australische *anglijst. Heren enkelspel: 1 Tony Trabert (VS), Lewis Hoad (Austr), 3 Ken Rosewall (Austr), 4 Vic Seixas, houder van de ti- (VS), 5 Mervyn Rose (Austr), 6 Art Harsen (VS), 7 Budgge Patty (VS), 8 Rex Hartwig (Austr), 9 Sven Davidsson <Zwe- S®n), 10 Kurt Nielsen (Den.), 11 Jaroslaw Drobny (Egypte), 12 Gardnar Mulloy (VS). Dames enkelspel: 1 Maureen Connolly }VS), 2 Doris Hart (VS), 3 Shirley Fry {VS). 4 Louise Brough (VS), 5 Margaret Dupont (VS), 6 Angela Mortimer (GB), 7 Helen Fleucher (GB', 8 Betty Pratt (Ja maica). Heren dubbelspel: 1 Hartwig en Rose, 2 ?®ixas en Trabert, 3 Hoad en Rosewall, 4 ■"fulioy en Patty. -bames dubbelspel: Shirley Fry en Doris Hart, 2 Louise Brough en Margaret Du- fint, 3 Angela Mortimer en mej. Shilcock, Betty Pratt en Maria Weiss (Arg). j-Demengd dubbelspel: 1 Seixas en Doris 2 Hoad en Maureen Connolly, 3 Ro seau en Margaret Dupont, 4 Hartwig en 6tty Pratt. Na de Ronde van Italië luidt de stand ;°°r de Challenge Desgrange—Colombo v°or wat de eerste vijf en de Nederlan- aem betreft: T 1- Impanis (Belg.) 66 pnt.; 2. Kubler j-Awits.) 60 pnt.; 3. De Rijcke (Belg.) 45 rif4-: 4. Clerici (Zwits.) 40 pnt.; 5. Coppi :xt 39 pnt.; 21. en 22. Rosseel (Belg.) a? Gerrit Voorting (Ned.) ieder 18 pnt.; 50, 5i en 52 Wagtmans (Ned.), Sco- g~ller (Fr.), Borghmans (Belg.) en mekeveld (Belg.) ieder 4 pnt. vierde etappe van het criterium h h de Dauphine, van Aix les Bains ,w*r Bom-g (237 kilometer) is gewon- Uur oP0r de Van Geneugten in 6 blin min. 16 sec. Tweede werd Sta- Vrm 11 4Er.) in dezelfde tijd en derde WerS n 4B-) in 6.38.19, Nolten (N.) In v, 15e in 6.42.47. Stgp.net algemeen klassement leidt nog tiid Schmitz (Lux.) met een totaal- te fx,0? 27.38.55 voor Privat (Fr.), Nol- Lan,. en Dacquay (Fr.) 27.46.01 en ^«red! (Fr.) 27.46.22. ste helft praktisch geheel in de regen werd gespeeld, viel er weinig goeds te beleven. Val- en glijpartijen waren aan de orde van de dag. Met een 20 voorsprong van DCG werd er van doel gewisseld. Al direct hierna was het 30. Geleidelijk liep DCG verder uit tot 50 zonder zich eigenlijk erg in te spannen. De gehele ontmoeting stond op laag peil, hetgeen de dames onder de mi serabele omstandigheden van het glad de veld, niet kwalijk was te nemen. De strijd om de tweede plaats is met 52 ten gunste van Quick Steps uitge vallen. De eindstand is: DCG 2 2 0 0 4 12— 5 Quick Steps 2 110 2 10— 9 WGW 2 0 0 2 0 2—10 Dat twee herenelftallen, die beide voor het eerst aan de competitie deelnamen, samen de fipale van de lauwertakwed- strjjden uitmaakten, was wel een der meest markante feiten van deze gehele ronde. Deze nog jonge elftallen beschik ken over enthousiaste spelers waar het gemis aan routine echter duidelijk aan het licht kwam. Er werd vrij onbeheerst gespeeld, men zag bijvoorbeeld meermalen, dat de bal werd weggestomt, ook als het niet nodig was. Voor de rust konden de physiek mindere SVA-ers nog aardig stand hou den tegen het robuste spel der tegen standers doch in de tweede helft werd zienderogen de stootkracht van de Am sterdammers minder en het doelwerpen steeds slechter. Quintus had voor de cirkel meer geluk met zijn schoten. Na dat de rust met een voorsprong van 40 was ingegaan, werd in de tweede helft de tot 9—1. stand geleidelijk opgevoerd Niet alleen de twee promotiewed strijden bij de dames van Wilskracht Sport en Oranje-Wit waren onvoldoen de om een beslissing te forceren, ook in de beslissingswedstrijd kwam men niet tot het gewenste resultaat. Op nieuw eindigde men gelijk, doch na het nemen van strafworpen, waarin de Oranje-Wit dames zich de beteren toonden, werd nu de beslissing gefor ceerd. Wilskracht Sport opende met een ücht offensief dat echter voorlopig door goed ingrijpen van de Oranje-Wit verdediging, geen resultaat opleverde. Na zes minu ten kreeg Oranje-Wit na een tegen aanval de eerste serieuze scoringskans, doch de naar binnen gezwenkte rechts buiten zag haar schot juist naast gaan. Vier minuten later kreeg Wilskracht sport reden tot juichen toen een laag ingeschoten bal doel trof. (10.) Deze stand bleef tot enkele minuten voor de rust onveranderd. B(j een goede aanval van Oranje-Wit belandde de bal tenslotte bij de geheel vrij-staande rechtsbinnen, die hiermede een niet te missen kans kans kreeg (11). Ook in de tweede helft gaven de wames elkaar weinig toe. Wilskracht, dat zijn aanval enigszins op rechts concentreerde, kon het hoge tempo van de eerste speeltijd niet vol houden waardoor Oranje-Wit, dat over wat meer „lucht" bleek te beschikken, een licht overwicht kreeg. Binnen en buiten de lijnen werd de typische sfeer van de promotiewedstrijd bijna onverdraaglijk. En hoe de suppor ters van beide kanten ook om een doel punt smeekten, de beslissende goal bleef uit. Ook in de tweemaal vijf minuten verlenging zagen de dames geen kans een beslissing te forceren. Via 13-meter worpen greep Oranje-Wit de promotie naar de diocesane klasse dat echter door het ingediende protest van Wilskracht nog niet definitief schijnt. (Van een speciale verslaggever) Aan de vooravond van het eindtournooi der wereldkampioenschappen voetbal heerst er In geheel Zwitserland onder de organi satoren, leiders en spelers een nerveuze stemming. Alle ploegen zijn gearriveerd, Korea, Turkije en Engeland het laatst. De teams, die voor het eindtournooi geplaatst zijn (Zwitserland en titelhouder Uruguay) of zich daarvoor hebben gekwalificeerd, vonden hun onderdak in talrijke steden van het land der bergbewoners. Bern is Weliswaar het organisatorischmiddelpunt, maar in sportief opzicht zijn Bazel, Zörich, Lausanne, Genève en Lugano tenminste zö belangrijk. De sportieve decentralisatie van het tournooi stelt de leiders voor grote proble men, welke niet zo eenvoudig zijn op te lossen. Daar komt nog bij, dat in het or ganisatie-comité slechts enkele personen de touwtjes in handen hebben en dat de werk zaamheden van dit comité juist niet gede centraliseerd zijn. Het gevolg is: vele mopperende voetbal- officials uit alle landen van de wereld, die van het kastje naar de muur worden ge stuurd. Kaarten zijn nog niet klaar, num mers van speciale telefoonaansluitingen op de stadions waren Dinsdagavond, 24 uur vóór het begin van de eerste wedstrijden, nog niet bekend. Vooral de pers is boos, erg boos zelfs en inderdaad, er heerste op het perssecretariaat, ondergebracht in een bouwkeet aan de Aare, een chaotische toe stand. Uren en uren moesten de honderden journalisten wachten om over de meest eenvoudige dingen te worden ingelicht. Laat staan om de gevraagde stukken in ont vangst te nemen. Dat er hier minder aan gename woorden vielen aan het adres van liet organisatie-comité laat zich wel inden ken. En bepaaldelijk betekende dit slech te begin geen propaganda voor Zwitser land. Lotsy vice-president van de F.I.F.A. Inmiddels waren de vertegenwoordigers der Europese landen te Bazel tezamen ge- (Van onze cricketmedewerker) Dingdag is de tweedaagse cricketwed strijd begonnen tussen een elftal van de Flamingo's en de Yorkshire Gentle men aan de Spanjaardslaan op het ter rein van Bood en Wit te Haarlem. Na een gewonnen toss verkozen de Engelsen eerst te fielden. Van half twaalf tot hal. twee en daarna van kwart over twee tot de theepauze leg den de Flamingo's beslag op het wi cket, in welke tijd zij een totaal van 258 runs produceerden voor het verlies van zeven wickets. Op dat tijdstip sloot aanvoerder Klink de innings. Onze eerste indruk van deze Engel se ploeg is: een matige aanval, met R. Platt, een legbreak bowler en F. T. Prentice, een rechtse slowbowler met een flinke offbreak en een snel door gaande bal, als de besten. Voorts J. Hutton, een rechtse medium tot fast- bowler, die alleen in zijn eerste overs gevaarlijk bleek; aanvoerde- Bradford Lawrence kon ons met zijn slows niet imponeren. Het fielden van deze Engel se ploeg zakte, vooral in het laatste uur, bedenkelijk af, hun aangooien bleef echter prachtig en zuiver tot het laatst. Voor de Flamingo's maakte D. Ingel- se een zeer fraaie, tevens geheel kans loze 87 (9 x4) en W. v.d. Vlugt een ietwat langzame 69. (1 x 6, 7 x 4). De lunch brak aan op een totaal van 107 voor het verlies van één wicket (Stolk c. and b. Prentice 19): W. v.d. Vlugt 25 en D. Ingelse 52. Later op de dag gaf aanvoerder Klink hittingor- ders en kwamen de uns wat sneller op het bord. W. van Manen produceerde een snelle 22, N. Leeftink een harde 19, terwijl E. Vriens met een mooie 21 n. o. bleef. Hutton bowlde 2 voor 32, Platt 3 voor 47 en Prentice 1 voor 56. De Yorkshire Gentlemen speelden daarna de twee beschikbare uren rus tig uit. Zij maakten 88 runs voor het verlies van 2 wickets, waarvan Pren tice 47 not out en Tyzack 18 not out. Moss is uit voor 7, L.B W. Vriens en Barber ging bowled v.d. Bijl 10. Het wereldrecord van de Engelsman Bannister op de möl (3 min. 59.4 sec.) is door de I.A.A.F. (de internationale atheletiekfederatie) erkend. komen teneinde het eens te worden over de candidaatstelling van het F.LF.A.-con- gres, dat volgende week te Bern wordt ge houden. Volgens de nieuwe statuten heb ben de Europese landen Groot Brittan- nië en Rusland staan hier buiten en heb ben een eigen vice-president in 't bestuur recht op het aanwijzen van twee vice- presidenten en vier bestuursleden. Na lang durige discussies werd men 't er over eens, dat de Zwitser Ernst Thommen en onze landgenoot Karei J. J. Lotsy als vice-pre- sidenten door het Europese blok zullen worden gekozen, statutair voor een periode van vier jaar. De heer Lotsy deelde ons Dinsdagavond te Bern mede, dat hij zijn benoeming tot vice-president van de F.I.F.A. aanvaardt. Bekerhouder Njord is zoals ver wacht werd door de sterke acht van Aegir in de voorwedstrijd voor de Tele- graafbeker uitgeschakeld. Maar toch heeft de ploeg van de Leidenaren, ge heel bestaande uit eerste jaars-roeiers, behoorlijk tegenstand geboden. Van de start bij het Kalfje tot aan de laatste grote bocht in de Amstel bij de Ring dijk gingen de ploegen vriiwel gelijk over de baan. Toen liep Aegir ongeveer een halve lengte uit en daarmee werd de tegen stand van Njord gebroken. De Gro ningers, die een krachtige ploeg heb ben. lagen bij de Berlagebrug al biina twee lengten voor en vergrootten hun voorsprong nog tot biina vier lengten. Aegir, dat Woensdagavond tegen Wil lem III in de finale komt. legde de 4 en een halve km af in de tijd van 15 min 1 sec. Njord noteerde 15 min. 14.3 sec. Donderdagavond half acht worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam de baankampioenschappen van Neder land voortgezet. De sprint voor ama teurs en professionals zal verreden wor den tot en met de halve finales. Na de pauze volgt het kampioenschap over 50 km. zonder gangmaking voor professionals en onafhankelijken, waar voor hebben ingeschreven o.m. G. Voor ting (kampioen 1953), v. Breenen, Schul- te, v. Est. Wagtmans, G. Peters. Derk- sen, v. Vliet, Pronk enz. De Italiaanse degenploeg heeft beslag gelegd op de degentitel, vóór Zweden, Frankrijk en Zwitserland. Hongarije werd wereldkampioen dames floret voor équipes en Italië legde beslag op de tweede plaats Het studiefonds van Nederlandse ver bruikscoöperaties heeft bekend gemaakt dat dit jaar wederom zij het op be scheiden schaal financiële hulp kan worden geboden aan een beperkt aantal begaafde jongelui, wier eigen geldmid delen een academische studie niet toe laten en die niet uit anderen hoofde het ontbrekende kunnen aanvullen. In aanmerking komen zij, die de stu die in de richting van het doctoraal examen in de economische wetenschap pen hebben aangevangen, of in 1954 zullen aanvangen aan een faculteit of hogeschol in Nederland en over zoda nige capaciteiten beschikken dat goede voltooiing dezer studie mag worden ver wacht. Er wordt niet vereist dat men met de coöperatieve beweging in aan raking is gekomen.- Bijstand uit het studiefonds leidt tot generlei recht of plicht tot werkzaamheden in de coöpe ratieve beweging tijdens of na de stu die. Aanmeldingen, vergezeld van uitvoe rige algemene inlichtingen, worden in gewacht b(j het secretariaat. Vóór 1 Juli 1954. postbus 6008. Rotterdam- West. De Zwitserse renner Clerici, winnaar zijn landgenoot en groepsgenoot Hugo overwinning van de Ronde van Italië, de tweede Koblet, nemen de felicitaties met hun in ontvangst. De heer J. H. Moerman, secretaris van de nationale technische commissie van de K.N.A.U en leider van het athle- tiekgedeelte op de Olympische dag, deelt naar aanleiding van het niet deel nemen van mevr. Blankers-Koen op de Olympische dag o.m. het volgende mede: In de loop van de vorige week heeft mevr. Blankers-Koen laten weten, dat zij wèl des Zaterdags in Sleen zou star ten, doch het deelnemen aan twee op elkaar volgende wedstrijden op Zater dag en Zondag met het oog op de lan- denwedstrijd tegen Roemenië niet ver antwoord achtte. In verband hiermede bedankte zij voor de Olympische dag. De K.N.A.U. is hiermede volledig ac- coord gegaan, ook de medische advi seur der K.N.A.U. kon de zienswijze van mevr. Blankers-Koen ten volle on derschrijven. Speciaal in verband met de komende landenwedstrijden tegen Roemenië en Duitsland en voorts de Europese kampioenschappen te Bern moesten onnodige risico's vermeden worden. Het deelnemen in Sleen bood een rustige gelegenheid om knie en vorm te testen, hetgeen met de ont moeting in het stadion niet het geval was. Het paard „Corydalis" van maj. C. Raphaël heeft de Ascot Stakes gewon nen. Een ren over 2 en een halve mijl, vóór „Obverse" en „Dingo". De Coven try Stakes, een ren over 1000 meter, was voor Noble Cieftain" van maj. L. B. Holliday. De bekende Italiaanse coureur Luigi Villoresi, die geruime tijd geleden zwaar gewond werd toen hij het par cours van de 1000 mijlen verkende is geheel hersteld. Hij zal 27 Juni a.s.s deelnemen aan de Grote Prijs van Porto. (Van onze cricketmedewerker) De eerste testmatch tussen Engeland en Pakistan, die op Lord's te Londen gespeeld Werd, eindigde gisteren in een draw, hetgeen, na het verloren gaan van bijna drie en een halve dag wegens regen, in de lijn der verwachting lag! Pakistan was in de eerste innings, op een moeilijk wicket, uit voor 87 (Hanif 20), doch ook Engeland had moeite om runs te maken en kwam niet verder dan een totaal van 117 (voor 9). R. T. Simp son 40 en P. May 25. Hutton en Comp- ton faalden, ieder eennul. Khan Mohammad en Fazal Mahmood namen ieder vijf wickets. In de 2e innings speelde Pakistan rus tig de tijd uit en op een totaal van 121 voor 3 kwam het einde. Deze vrijwel verregende testmatch is toch nog geen algehele finantiële strop voor Pakistan geworden, daar de voor verkoop liefst.... 22.500 opleverde! Door een overwinning van 41 op Hongarije heeft Denemarken zich in de halve finales van het tournooi om de Davis Cup (Europese zone) geplaatst. Bij K. B. is een nieuw algemeen leer plan vastgesteld voor de openbare Hogere Burgerscholen A en B dat een wijziging inhoudt van het oudé leerplan. De wijziging van het algemeen leerplan voor de H.B.S. bevat naast enkele ver anderingen op ondergeschikte punten zoals b.v. het schrappen van de voor schriften met betrekking tot de schrijf wijze van de Nederlandse taal, die ten gevolge van de wet van 14 Februari 1947 hun betekenis hadden verloren een herziening van de leerstof voor het vak handelswetenschappen en van de leerstof vöor de vakken aardrijkskunde en staats inrichting. De herziening van de leerstof voor han delswetenschappen beoogt het onderwijs in dit vak meer af te stemmen op de eisen, die in de praktijk ten aanzien van dit vak worden gesteld. De verandering in de omschrijving van de leerstof voor de vakken aardrijkskunde en staatsinrichting is een gevolg van de na de oorlog gewij zigde staatkundige verhoudingen. Blijkens het voorlopig verslag hebben een aantal leden der vaste commissie voor On derwijs, Kunsten en Wetenschappen uit de Tweede Kamer t.a.v. het ontwerp van wet tot regeling van de heffing van schoolgeld (Schoolgeldwet), o.m. gewezen op de consequentie voor de bijzondere scholen. Vooral op grond van practische over wegingen konden ook deze leden met de afschaffing en verlaging van schoolgelden, zoals de regering zich deze denkt, accoord gaan, mits zij echter de zekerheid zouden erlangen, dat de schoolbesturen voor de derving van inkomsten een volledige com pensatie zouden ontvangen. Zij dachten hierbij met name aan de besturen van de bijzondere scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs. Nog op een andere moeilijkheid wezen deze leden. Bij het bijzonder onderwijs n.l. is het helaas regel geworden, dat nieuw gestichte scholen enkele jaren lang met eigen middelen in stand worden ge houden, alvorens subsidie wordt verkregen. Een van de middelen tot financiering tij dens die aanvangsperiode wordt gevormd door de schoolgelden. Worden deze bij het openbaar onderwijs verlaagd, dan zullen ook de bijzondere scholen daarin moeten volgen, willen zij niet in een nadelige con currentiepositie komen te verkeren. Hoe denkt de regering dit probleem op te los sen Andere leden der commissie verklaarden zich op principiële en practische gronden tegen de afschaffing van schoolgeld voor de leerplichtige jeugd, zoals in het ont werp is voorgesteld. Zij waren beducht, dat door afschaffing van de schoolgelden het onderwijs in toenemende mate staats zaak en derhalve minder een zaak van het volk zal worden. De vrees schijnt niet ongegrond, dat de voorgestelde afschaffing en verlaging de eerste stap zal zijn op de weg naar algehele afschaffing van schooi en collegegelden. Wat de gevolgen daar van kunnen zijn, blijkt uit het feit, dat vele voorstanders van éen dergelijke maatregel de afschaffing van de schoolgel den gepaard willen laten gaan met een selectiesysteem van overheidswege. Tegen het gaan in de richting van zulk een staatsbevoogding wensten deze leden ern stig te waarschuwen. Andere leden achtten deze argumenten tegen het ..kosteloos onderwijs" reeds lang weerlegd. Wanneer de gedachte voorzat om met de schoolgelden ook de vrijheid van onderwijs af te schaffen, zou men recht van spreken hebben. Maar een der gelijk denkbeeld is van hun zijde nimmer bepleit en ook van de regering, die dit ontwerp heeft ingediend, mag men toch niet veronderstellen, dat zij ook maar eni germate de vrijheid van onderwijs dispu tabel zou willen stellen. Maandag 12 en Dinsdag 13 Juli komt de Algemene R.K. Ambtenaren vereniging (ARKA) in het gebouw „Emporium" te Rotterdam in congres bijeen. De waarne mend algemeen voorzitter, de heer Mr. G. A. A. M. Boot. spreekt de eerste dag om 10 uur de openingsrede uit. Behalve de gebruikelijke agendapunten komen er nog 3 door het hoofdbestuur, en 34 door de groepen en afdelingen ingediende voor stellen aan de orde. Tevens dient er een algemeen voorzitter te worden gekozen in de vacature B. J. M. v. Elk. die zich niet herkiesbaar stelt. De tweede dag, ingezet met een door de geestelijke adviseur te celebreren H. Mis. houdt prof. dr. ir. F. Teilegen, voorzitter van de landelijke Katholieke Actie, een in leiding over „Beroepskerstening". Deze rede zal het uitgangspunt worden voor de uitwerking van het op het vorige congres aangekondigde nieuwe ARKA-plan geti teld: „De weg naar geestelijk herstel". Dit plan heeft nu een concrete vorm aan genomen en zal de geestelijke achter grond van het komende congres vormen. Op voorstel van Teylers Tweede Ge nootschap is het antwoord van mej. dr. R. Pennink te 's-Gravenhage op de prijsvraag 1952 betreffende leven en werken van de 18e eeuwse dichter Jan Baptista Wellekens door de directeuren van Teylers Stichting met goud be kroond. Advertentie SPECIALE VADERDAG VERPAKKING DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 plechtige Hoogmis. 9.40 gram. NCRV: 10.00 gram.. 10.03 muz., 10.30 prot. pr. KRO: 1100 zieken, 11.45 nieuws, 13.20 zang ën piano. 13.45 gram NCRV: 14.00 lichte muz., 14.45 vrouw 15.15 gram., 15.30 strijkkw.. 16.00 prot pr.. 14.00 lichte muz., 14.45 vrouw. 15.15 gram., 15.30 strijkkwartet. 16.00 prot. pr., 16.30 Rotterdams Philharm ens.. 16.50 gram., 17.00 jeugd. 17.30 gram.. 17 45 voordr., 18.05 lichte muz., 18.35 gram. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.00 wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 gram.. 22.00 voordr., 22.15 orgel, 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 prot. pr.. 9.15 liederen. 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.50 kleuters. 11.00 gram.. 11.15 gevar. muz., 12.05 amus.muz., 12.25 In 't spionnetje. 12.33 gram., 12.50 caus., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.25 lichte muz., 13.55 hoorspel. 14.30 sopr. en piano, 15.00 zieken, 15.45 gram.. 16.00 gevar. progr.. 17.00 ieuga. 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18 15 sport, 18.25 jeugd. 1.840 gram., 18.45 amus.muz., 19.10 brief uit Londen, 19.15 gram., 19.50 caus.. 20.00 nieuws. 20.05 zang en piano. 20.10 omr.ork en so liste, 21.05 de conferentie in Genève. 21.10 hoorspel, 22.05 discocaus.. 22.45 sport. 23.00 nieuws. 23.15 gram ENGELAND. BBC home service 330 m.: 13.20 gevar. muz 15.55 pianorecital 19.30 ork.conc. 21.45 ork.conc. BBC. light crogr. 1500 en 241 mj& 12.00 dansmuz.. 15.00 amus.muz.. U45 dansmuz.. 17.15 harmonie-ork en sc^ liste. 22.25 amus.muz.. 23.20 amus.muz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.30 symph.ork. en solist. 13.10 gevar. muz., 14.30 volksmuz.. 15.45 amus. muz., 18.40 gevar. muz.. 19.15 strijk kwartet, 21.55 lichte muz.. 0.15 symph. ork. en solist. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.r 12.30 operamuz.. 13.20 operamuz., 14.05 cellorecital, 16.45 piano en viool. 20.30 Festival v Straatsburg. BRUSSEL, 324 m. 14.00 Engelse les. 14.30 Franse les 16.00 Carmen opera, 21.15 Concertgebouwork.. kooT en sol.. 22.15 Concertgebouwork.. 22.30 Electro- nische muz. 484 m.: 12.00 omr.ork., 14.30 ork.conc.. 16.05 lichte muz.. 22.15 oude Italiaanse muz. ENGELAND. BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 224 en 75 m.: 22.00 Nieuws. Beste Allemaal Engelse litera tuurgeschiedenis. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE N.T.S.: 18.00-19.55 Wereldkampioenschap voetbal. EngelandBelgië Testament L.G.B.- Indien iemand als legataris in een testament is genoemd, doch hij overlijdt voor een erflater, moet het legaat dan aan de familie van deze persoon worden uitgekeerd? Antwoord. Artikel 946 van het Burger lijk Wetboek bepaalt, dat men, om iets krachtens een uiterste wil te kunnen genieten, moet bestaan op het ogenblik van de dood van de erflater. Ook de erfgenamen van de door u bedoelde persoon kunnen dus geen rechten op de nalatenschap doen gelden. B.C.N, van S.- Ik wil een verandering aanbrengen in nijn testament. Moet ik daarvoor weer naar de notaris? Wat zijn de kosten daarvan? Antwoord- Verandering in een testa ment kan alleen stilzwijgend of uitdruk kelijk geschieden. Dat wil zeggen door het maken van een speciale beschik king bij notariële acte of door het ma ken van een nieuw testament, dat met het eefstgemaakte in strijd is. In beide gevallen is dus de notaris nodig. Op gave van kosten kunnen wij niet geven, dit hangt af van de benodigde werk zaamheden. Naar Zuid-Limburg Wilt u mij een beschrijving geven van een mooie route (zo kort mogelijk) van Sloten (N.H.) naar Gronsveld (Z.Limburg). Antwoord- Dat is een hele rit. De af stand bedraagt ongeveer 250 kilometer, als u rijdt over Amstelveen, Uithoorn. Mijdrecht, Wilnis, Kockengen, Utrecht, Vianen, Zaltbommel, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Grothem, Wessem, Echt, Susteren, Sittard, Maastricht, Grons veld. Met een snelheid van 15 km. per uur bent u ongeveer 17 uur onderweg (aan een stuk door fietsende). Probeer dit niet op éér dag te doen, dan is het geen ontspanning meer, maar, een ware inspanning, vooral als er ook da mes aan de tocht deelnemen. Met even tuele kinderen achterop de fiets is het (vrijwel) niet te doen. Door een snel heid van ongeveer 4 maal voetgangers snelheid aan te houden, is het toch al tijd nog 12 k 13 uur. U kunt dan echter een paar keer wat uitrusten. Met toestemming van auteur A.J.V.- Als iemand een muziekstuk heeft geschreven en hij is als auteur erkend, dan is het toch niet meer mo- Vragen voor doze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter hot recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Met de volgende schepen kan zeepoet worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. In donesië en Ned. Nw. Guinea: ms „Karima- ta" (24 Juni). Ned. Antillen: ss ..Baarn" (29 Juni). Suriname: ss „Cottica" (30 Ju ni). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika (ms „Winchester Castle") (19 Juni). Cana da: ss „Grote Beer" (20 Juni), ss „Maas dam" (24 Juni). Zuid-Amerlka: ss „Eva Peron (28 Juni). Brazilië: ms „Eemiand" (21 Juni). Australië: via Engeland (19 Ju ni). Nieuw Zeeland via Engeland (19 Ju ni). Inlichtingen betreffende de verzen schoolgeld (Schoolgeldwet) o.m. gewezen kantoren. gelijk, dat het stuk over de radio wordt aangekondigd als te zijn gemaakt door de bewerker daarvan? Antwoord- Dit is wel mogelijk, nl. met toestemming van de auteur zowel voor de bewerking als voor de aanduiding van de maker. Zelfs indien de maker zijn auteursrecht heeft overgedragen, is tijdens zijn leven zijn toestemming nog vereist. Afgebrande schuur E.B. te H.- In 1947 brandde de schuur in mijn tuin af. Kan de huiseigenaar gedwongen worden deze weer op te bou wen? Antwoord- Orfidat u van het genot van de schuur verstoken bent, zoudt u een vermindering van de huurprijs kunnen voorstellen aan de eigenaar. Verleent hij daartoe zjjn medewerking niet, dan kunt u zich wenden tot de huuradvies commissie. U kunt de eigenaar niet tot herbouw van "e schuur verplichten. sO o«. VuT')- C. vt i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7