Grover geschut I Gesprek over Indo-China TÓCH gaande Prijzen van 20 cent huisbrand 1 Juli per hl. hog er LA Machinaties rond de broer van premier Laniel Gebeurtenissen op vliegveld Orly beletten reis naar Z.-Amerika Israëlische gezant bij opening tentoonstelling overleden „Opa" Schram op terugweg Tot hoofd en hart Bidault - met spoed uit Parijs - dineert en praat met Eden: Rood China: verzoenende woorden Zuid-Korea: dreigend geluid 40 seizoenen badstoelknecht O.-Duitse politie in staat van alarm Vrees voor onge regeldheden Tragische gebeurtenis in het Haagse Gemeentemuseum Het weer de MORRIS {nfcteifcu fmtji donderdag 17 juni 1954 78ste JAARGANG No. 25616 Advies aan Duitse jongeren: Kies gedrag bij bezoek aan Nederland Bond Ned. Brandstoffenhandelaren Treedt Syrië toe tot Turks-Pakistaans pact? Noorse politie zal de Izvestia" controleren Russisch vluchteling zou Amerikaans agent zijn Oostenrijks kanselier bezoekt Engeland M-. Ju IP i Reeds afgegeven paspoorten Langere geldigheidsduur gevraagd Bejaard man verdronken Internationaal verkeer in Baarle versperd Huiseigenaar hakt bomen om Voorverkopen Sumatra tabak WINDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT KDYERTENIIETARIEF 28 cents per mfliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Aanvankelijk hleek men van socia listische zijde op het bisschoppelijk mandement vooral tegen te heb ben, dat het een afwijzing inhield van ®cn vorm van doorbraak, welke aan de socialisten dierbaar en voor hun partij biet onvoordelig is. Wie dat laatste in aanmerking nam, begreep van die socia listische partij- en persreacties zelfs de opgewonden onzakelijkheden. Inmiddels is het geschut, waarmee men schieten blijft, dermate vergroofd. dat het zin heeft op de wezenlijke on doeltreffendheid ervan te wijzen. Sinds enige dagen zijn van meerdere zijden de democratische rechten in het geding gebracht als maatschappelijke verwor venheden, waarmee de bisschoppelijke richtlijnen in tegenspraak zouden zijn. Een medewerker van Vrij Nederland schrijft: „De bisschoppen hebben hun eigen straffen gesteld op gebruikmaking van een aantal vrijheden, welke de Nederlandse grondwet uitdrukkelijk aan iedere Nederlander toekent. Straffen op gebruik van het recht van vereniging en van vergadering; straffen, die een negatieve inbreuk betekenen op de drukpersvrijheid. Deze straffen zijn Uiteraard geen straffen in de zin van de Nederlandse wetgeving en vormen dus formeel geen inbreuk op de grond wettelijke rechten van iedere Neder lander. Maar men dient toch te beden ken, dat voor de gelovige katholiek deze straffen erger zijn dan de dood straf! Aldus grijpt het huidige Episco paat in het Nederlands staatskundig en maatschappelijk leven in, op een wijze, die men in West-Europa alleen in Spanje kent." Tot zover bedoelde medewerker, die er dan tevoren van getuigd heeft, op de hoogte te zijn van artikel 34 van het beginselprogram van de P. v. d. A., Waarin o.a. te lezen staat: „Erkend wordt, dat de kerken het tot hun taak kunnen rekenen, ter wille van het geestelijk en zedelijk heil van het volk, hun woord te spreken m^t betrekking tot het staatkundig en maatschappelijk leven." Volgens de medewerker hebben de bisschoppen evenwel meer gedaan dan gebruik gemaakt van de door het begin selprogram genadiglijk erkende bevoegd heid: zij hebben niet alleen hun woord gesproken, maar ook daden gesteld, zij hebben n.l. straffen gesteld op het ge bruik van grondwettelijk toegekende Vrijheden. De eerste conclusie, die hieruit te trekken valt is, dat de P.v.d.A. dan blijkbaar alleen de bevoegdheid heeft willen erkennen tot het spreken van tot niets verplichtende, althans geen ver- bods- of strafbepalingen inhoudende, woorden. En een tweede, gewichtiger, conclusie is deze. dat hier een ernstige misvatting wordt getoond omtrent de verhouding tussen de maatschappelijke rechtsorde en de in hoger dan wereld lijk recht wortelende rechten en plich ten der geestelijke overheid ten opzichte van de aan hun zorgen toevertrouwde, in vrijheid tot de Kerk behorende ge lovigen. De grondrechten, grondwette lijke vrijheden en .rechten van de X .fnens" zijn maatschappelijke vrijheids- normen. die door overheid, individuen en corporaties dienen te worden geres pecteerd op het terrein waarvoor zij be stemd zijn. Het ware echter met een hogere vrijheid dan de aldus gegaran deerde in strijd, wanneer de staatsbur gers niet meer vrij waren, hetzij uit eigen verkiezing, hetzij in volgzaamheid jegens hun geestelijke overheid, van die rechten een beperkt gebruik te maken. De volgzaamheid jegens de geestelijke overheid brengt een boven de maat schappelijke rechtsnormen verheven binding in het geding, welke zich ont trekt aan de beschikkingsmacht van de staatsoverheid zo goed als aan de be oordelingsbevoegdheid van commenta toren. wier begrip voor het transcen dente blijkt afgegrendeld door verlicht- humanistische vooroordelen. n Het Parool van j.l. Vrijdag tim merde de heer Pieter 't Hoen er nog eens op los tegen het mandement. Hij constateerde het feit, dat „de meer derheid der bevolking zich door dit machtswoord niet gebonden acht". (Aan de term „machtswoord" mogen wij wel Voorbij gaan; we zien er slechts een Poging in om het eens flink kwalijk te Zeggen. Dat een meerderheid zich niet gebonden acht. is een zozeer op een koe gelijkende waarheid, dat wij ons erover blijven verbazen, waarom leden van die meerderheid zich zo druk maken over Voor een minderheid bestemde, over het algemeen al jaren van kracht zijnde en dimmer opgeheven, richtlijnen. Men Wordt wel gedwongen daarin te zien ®en aanmatigende bemoeizucht, die feeds de vrucht blijkt van het beetje doorbraak, dat werkelijkheid geworden is. Anderzijds verbaast men zich erover, dat iedere vrucht van de doorbraak is uitgebleven welke zou hebben bestaan in iets meer eerbied en reserve jegens de richtlijnen van hen die toch ook de bisschoppen zijn van de katholieke leden van de P.v.d.A.). (Vervolg op pag. 3) Het ziet er naar uit, dat een formele schorsing van de Indo-Chinese be sprekingen op de conferentie van Genève zal worden voorkomen. Gister middag vertrok de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bi dault, per vliegtuig naar Genève, waar hij gisteravond dineerde met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en de leider van de Ame rikaanse delegatie, Walter Bedell Smith. De Franse minister verklaarde op het vliegveld in Parijs, dat hij naar Genève ging om „een haastig afbreken" van de besprekingen te voorkomen. Op de besloten vergadering over Indo- China hield de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai, gistermiddag een toespraak, die naar het oordeel van Weste lijke waarnemers een verzoenend karakter droeg. Men acht het niet waar schijnlijk, dat Eden en Bedell Smith nog veel langer in Genève zullen blij ven, maar wel wordt aangenomen, dat zij enkele hoge functionarissen als hun plaatsvervangers op de conferentie zullen achterlaten. Als plaatsver vanger voor Eden wordt al genoemd de onder-staatssecretaris op het minis terie van Buitenlandse Zaken, Lord Beading. TSJOE EN LAI. viiiiitiiiiiiiiiitiitmiiiiiiifftiitiimiitmiimi llllflllllllllllllllllllfIICISIIttlllBlllllf««IIIIVIK Tsjoe En Lai bleef in zijn toespraak wel aandringen op aanvaarding van zjjn vroeger gedane voorstellen, maar te vens gaf hi; te kennen, dat de „kwesties Laos en Cambodja" gemakkelijk opge lost kunnen worden door rechtstreeks contact tussen de oppercommando's van beide partijen in de twee landen. Daar bij zou o.m. gesproken moeten worden over terugtrekking van alle buitenland se troepen. Tsjoe sprak echter üet over de Vietminh-strjjdkrachten, die volgens het Westen Laos en Cambodja zijn bin nengevallen. In sommige kringen legde men de woorden van de Chinese afgevaardig de uit als een aanduiding, dat de communisten bereid zijn toe te geven, dat de problemen Laos en Cambodja onafhankelijk van het vraagstuk Viet nam bestudeerd moeten worden. In ie der geval zag men in deze rede vol doende aanleiding de Geneefse confe rentie op beperkte schaal te laten voortduren. De vertegenwoordigers van het opper bevel van Frankrijk en van de Vietminh gaan gewoon door met hun militair-tech nische besprekingen en zij zullen zo spoedig mogelijk rapport uitbrengen aan de conferentie. In Genève werd verwacht, dat minis ter Bidault vanmorgen naar Parijs te rugkeert om aanwezig te zijn in de Na tionale Vergadering, als Mendès-France om de investituur vraagt. Van Zuid-Koreaanse zijde zijn gisteren enkele uitlatingen gedaan, die sommige leden van de Westelijke delegaties met zorg vervulden. De Zuid-Koreaanse mi nister van buitenlandse zaken, Pjoen Joeng Tai, verklaarde op een perscon ferentie in Genève, dat zij land, nu het Koreaanse deel van de Geneefse conferentie is mislukt, zijn vrijheid van handelen volledig herneemt. Zuid-Korea is geen partij bij het be stand tussen de communisten en de Verenigde Naties. Hij weigerde te zeg gen, of dit betekent, dat Zuid-Korea van plan is over te gaan tot bepaalde mili taire operaties. Ook liet hij zich niet uit over de vraag, of Amerika krachtens het defensieverdrag met Zuid-Korea ver plicht is een eventueel optreden van zijn land te steunen. President Syngman Rhee van Zuid- Korea noemde het afbreken van de on- De West-Duitse jeugdherbergcentrale in Detmold heeft er bij alle Duitse jonge ren op aangedrongen zich bij een bezoek aan Nederland kies te gedragen. In Nederland, zo wordt gezegd, bestaat duidelijk de wil in goede nabuurschap met de West-Duitser te leven, doch de Duitse jongeren dienen wel te beden ken, dat ook Nederland in de oorlog zeer heeft geleden en dat de gebeurtenissen uit die tijd nog niet door alle Nederlan ders zijn vergeten. (Van onze correspondent) M.i.v. 1 Juli zullen de prijzen voor "isbrand met 20 cent per Hl. ver legd worden. Op deze dag zullen de *°nierprijzen weer worden ingevoerd, a,dus werd op het gisteren te Enschede S^houden congres var de Bond van Nederlandse Handelaren in Brandstof- door de voorzitter de heer H. van °alen Last medegedeeld. Hij toonde ?'eh verheugd over de 1 Mei ingegane eSalisatie van de kolenprijzan. Daar <,0°r kwamen de prijzen van huisbrand ^el uitzondering van eierkolen vrij. Tevens wees spr. op de invloed van Kolen- en Staal Gemeenschap op de o® Jifandstoffenpositie in ons "land. Hier- mtrent kan wat de toekomst betreft nog 2?gd. a°g weinig met zekerheid worden ge- aldu: Wel moet worden aangenomen, ve-f werd dienaangaande in het jaar- rsiag opgemerkt, dat de markt van Cja~Serk°len zeker niet ruimer zal zijn Wal ln het afgelopen seizoen het geval Van !n hat koppelen van de verkoop Voortu e soort aan eierkolen nog zal sta»t ien' Tot groot optimisme be- a at er vnnroiomer ™>i aanleiding. m. de van de Aan vooralsnog geen aanleidu on„®aande de prijsstelling werd o. prH?ÏÏlerkt dat het hoofddoel van elling bij het wegvallen van jAuzenbeschikkingen niet anders kon uan het ontstaan van een gevaar lijk vacuum te vermijden. Voorzover de toestand thans kan worden beoor deeld is dit doel bereikt. Er zijn in elk geval richtprijzen het land ingegaan en aan de onbillijkheden, welke aan deze prijzen mochten kleven, kan nu verder worden geschaafd tot een meer aannemelijke prijsregeling tot stand is gekomen. Belangrijk noemde de voor zitter het feit dat de handel sinds 1 Mei niet achteruit ging. Minder te spreken was men over de nog steeds opgeld doende koppelverkoop, waar door men bepaalde kolerisoorten niet kan krijgen zonder ook eierkolen af te nemen. Een voorstel van de afdeling Enschede de minister voor te stellen de kolenhandel te doen vertegenwoor digen bij de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal Gemc mschap werd aangenomen en zal in federatief ver band ter tafel worden gebracht. De aanstelling van een 'oondspropagandist bleek voor de bond van grote betekenis te zijn geweest. Het aantal leden steeg namelijk met 300 en bedraagt thans ongeveer 2000. De Tunesische premier, Mohammed M'Zali heeft gisteren de Franse auto riteiten het ontslag van zijn regering aangeboden. Op verzoek van de Franse resident-generaal, Pierre Voizard, heeft hq zich evenwel bereid verklaard voor lopig in functie te blijven. derhandelingen over Korea tijdens een anti-communistische conferentie in Se oel „een grote morele overwinning op de communisten". Hij hoopte, dat de Wes telijke mogendheden zich niet zouden laten verleiden opnieuw besprekingen te voeren met de communisten. Zuid-Korea heeft gisteren geen verte genwoordiger gezonden naar de verga dering van de zestien niet-communisti- sche landen, die een commissie heb ben samengesteld, or.r voorzitterschap van de Turk Adnan Kural, welke een rapport over de Koreaanse besprekingen moet samenstellen voor de Verenigde Naties. (AFP-Reuter-UP). De eerste minister van Pakistan, Mo hammed Ali, heeft bij zijn aankomst uit Istamboei op het vliegveld van Damas cus bevestigd, dat hij Syrië zal verzoe ken zich aan te sluiten bjj het pact, daf onlangs tussen Pakistan en Turkije is gesloten. Hij zei niet te kunnen bevestigen, dat zijn minister van Buitenlandse Zaken er tijdens diens bezoek aan Egypte in geslaagd was het heersende misverstand over de Turks-Pakistaanse alliantie op te helderen. (U.P.) De Noorse politie zal de 56-jarige Russische vluchteling Pavel Kastorny een verhoor afnemen naar aanleiding van een bericht in het officiële Rus sische blad „Izvestia", waarin gezegd werd, dat Kastorny nauwe relaties onderhoudt met de Amerikaanse ge heime dienst. De „Izvestia" baseerde zjjn bericht op de „bekentenissen", die zouden zijn afgelegd door twee „Amerikaanse spi onnen", die onlangs volgens het blad in de Sovjet-Unie zijn gearresteerd. Pavel Kastorny is als electricien werkzaam op een fabriek in Aalvik. Op het ogenblik is hij met vacantie in Oslo. Degenen, die dagelijks met hem samenwerken achten het onwaar schijnlijk, dat hij zich met spionnage- kwesties heeft ingelaten. (U.P) Dr. Julius Raab, de Oostenrijkse kan selier, is gisteravond per vliegtuig in Londen aangekomen voor een vierdaags officieel bezoek aan Engeland. Raab was gisteravond eregast van Sir Winston Churchill aan een diner. Tot de genodigden behoorden oud-premier Clement Attlee en verscheidene hoog geplaatste Britse militairen. Roemenië. Roemenië heeft aange boden de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië volledig te herstellen en een ambassadeur in Belgrado te benoemen. «wtyawwiaii De A.N.W.B. heeft de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd, eventueel na beëindiging van het drukke reissei- zoen, alsnog de gelegenheid open te stellen de geldigheid van paspoorten, af gegeven of verlengd na een bepaalde da tum, bijv. 1 Maart 1954, kosteloos te doen uitreiken tot vijf jaar. Hiermede kan bereikt worden, aldus de A.N.W.B., dat zij die dit seizoen nog de hoge legeskosten, verbonden aan de afgifte of verlenging van paspoorten, hebben voldaan, althans in het bezit ko men van een paspoort, dat dezelfde lange geldigheidsduur bezit als de pas poorten, waarvoor de nieuwe gunstige voorwaarden gelden. Israël. De Sovjet-Unie en Israël hebben besloten hun respectieve diplo matieke vertegenwoordigingen tot am bassades te verheffen. René Laniel, de broer van de afgetreden Franse minister-president, is Dinsdag op het Parijse vliegveld Orly verhinderd met zijn echtgenote naar Zuid-Amerika te vertrekken. René Laniel is directeur-generaal van een be langrijke im- en exportfirma. Volgens geruchten, die in de Franse hoofdstad de ronde doen, zou de firma de laatste tijd in financiële moeilijkheden ver keren. Volgens dezelfde geruchten zou Laniel getracht hebben zich met waardepapieren van de onderneming uit de voeten te maken. René Laniel is kort geleden uit de conservatieve senaatsfractie gestoten, omdat zijn par lementaire titel misbruikt zou zijn voor commerciële doeleinden. Het schijnt, dat Laniel het plan heeft gehad om in Zuid-Amerika en met name in Bogota, Amerikaanse fondsen te ver krijgen voor het financieren van een be langrijke transactie, waarop zijn onder neming in de Venezolaanse hoofdstad Caracas beslag had weten te leggen. De ze week Dinsdag had hij plaatsen gere serveerd voor zijn vrouw en zichzelf in het toestel van de Air France, dat hem naar Bogota zou brengen. Het toestel vertrok niet op tijd, hoe wel iedereen en alles voor het vertrek gereed was. Plotseling echter kwamen de advocaat van Laniel en een verte genwoordiger van zijn firma het vlieg veld Orly op en verzochten om een on derhoud met de directeur-generaal. La niel verliet met zijn vrouw het vliegtuig dat onmiddellijk daarop vertrok. De vertegenwoordiger van de firma deelde Laniel mee, dat de Raad van Commissa rissen had beweerd, dat Laniel zich met geldswaardige papieren naar Zuid-Ame- rika uit de voeten had willen maken. René Laniel werd woedend toen hij dit vernam en eiste onmiddellijk, dat de douane de bagage van zijn vrouw en hem opnieuw aan een nauwkeurig on derzoek zou onderwerpen. Na een aan tal telefoongesprekken met verschillen de ministeries, ging de douane hiertoe over, maar het onderzoek bracht niets aan het licht. Daarop eiste Laniel een schriftelijke verklaring, dat een her haald onderzoek geen onregelmatige handelingen aan het licht had ge bracht. Opnieuw werd er getelefoneerd en tenslotte gaf de douane deze zeer on gebruikelijke verklaring af. Deze merkwaardige gebeurtenissen Vrijwel de beste manier om hogerop te komen is met beide benen stevig op de begane grond te blijven. j hebben zich afgespeeld korte tijd na dat René Laniel van het fractiebe stuur van de Conservatieve partij in de Senaat het verzoek had gekregen zich terug te trekken als lid van de Senaat, waarin hij zitting had als af gevaardigde van het departement Ome. Verleden jaar had de Raad van Commissarissen van de onderneming, waarvan Laniel directeur-generaal was, een aanbeveling doen uitgaan, waarin er op werd gewezen, dat de directeur-generaal van de firma sena tor was en broer van de minister president. De conservatieve senaats fractie heeft deze mededeling terecht opgevat als een misbruiken van de parlementaire titel. Het gevolg is ge weest, dat Laniel's heengaan werd ge ëist en Laniel heeft zich hiernaar ge schikt In Franse kringen vraagt men zich nu af wat een en ander te betekenen heeft. Er is tot nu toe geen enkel bewijs, dat Laniel met geldswaardige papieren naar Zuid-Amerika heeft willen vluch ten. Integendeel, het douane-onderzoek heeft anders uitgewezen. De mededeling van de firma, waarin Daniels parlemen taire titels worden misbruikt ,is uitge gaan van de Raad van Commissarissen De mededeling was zo gesteld, dat er wel sanctie-maatregelen tegen de sena tor moesten volgen. Het heeft er alle schijn van, dat de Raad van Commissa rissen er belang bij heeft René Laniel in een kwaad daglicht te stellen. Laniel beschikt over uitgebreide privé-midde- len, zodat aangenomen mag worden, dat hij zijn toevlucht niet hoeft te nemen tot deze soort malversaties. „Opa" Schram, de Driebergenaar, die enige tijd geleden uit zijn woonplaats vertrok voor een voetreis naar Rome en terug, is momenteel op de terug weg. De Eeuwige Stad heeft hij achter zich gelaten; zijn plan is, om langs de Franse kust via een nieuwe route dus naar Nederland te wandelen. Hij wil namelijk alles op alles zetten, om nog op tijd „binnen" te zijn, om te kunnen deelnemen aan de vier daagse. Hier ziet u de onversaagde wandelaar, uitrustend op een stoep in Genua. De politie in geheel Oost-Duitsland Is gisteren in alarmtoestand gebracht om ongeregeldheden naar aanleiding van de eerste verjaardag van de 17 Juni-revo- lutie in Oost-Duitsland te voorkomen, aldus de anti-comunistische „Strijd groep tegen onmenselijkheid". Volgens het bericht heeft het hoofd van de Oost-Duitse volkspolitie, generaal majoor Karl Maron, opdracht gegeven tot consignatie van alle politie-eenheden in zogenaamde alarmposten. Alle indus triële centra en andere vitale punten in Oost-Duitsland zullen van 16 tot 28 Juni nauwlettend worden bewaakt. In West-Duitsland is gisteren de „dag van de Duitse eenheid" gevierd ter her denking van de opstand in Oost-Berlijn. Bij een plechtigheid in de bondsdag ver klaarde bondskanselier dr. Adenauer o.m.: „De mensen, die voor de zaak van de vrijheid en het herstel van de Duitse eenheid hun leven hebben gegeven, of de gevangenis hebben geriskeerd, heb ben recht op onze liefde, onze trouw en onze hulp. Wij moeten ons afvragen of wij alles wat in ons vermogen ligt ge daan hebben om het tot stand komen van de Duitse eenheid in vrijheid en vrede te verhaasten en om de achttien millioen Duitsers, die in ellende en on derdrukking leven, te hulp te komen". De christen-democratische afgevaar digde prof. Boehm gaf vervolgens een overzicht van de gebeurtenissen in Oost- Duitsland in Juni van het vorige jaar. De Amerikaanse autoriteiten hebben besloten, dat het vandaag voor de Ame rikaanse militairen in Duitsland en voor het personeel der Hoge Commissie een vrije dag zal zijn. Van de openbare ge bouwen in de Bondsrepubliek waait de West-Duitse vlag en de scholen zijn ge sloten. (A.F.P.—U.P.) (Van onze correspondent) De 66-jarige A. P. uit Oss, bewoner van het tehuis voor bejaarden aldaar, is op zijn wandeling in de Ossepolder in de Hertogswetering geraakt en verdronken. Het ongeluk moet waarschijnlijk toege schreven worden aan het feit, dat het slachtoffer slecht kon zien. Reeds 40 seizoenen is de heer J. Breugem badstoelenknecht bij de Maatschappij Zeebad Scheveningen. Ter gelegenheid van dit uitzonderlijke jubileum werd hij Woensdagochtend gehuldigd door zijn collega's ov het strand te Scheveningen. In triomf werd hij rondgedragen door zijn glunderende collega's. (Van onze Haagse redacteur) De Israëlische gezant in Den Haag, Zijne Excellentie M. Amir, is gister middag tegen zes uur plotseling gestor ven. De gezant overleed vlak nadat hij hst openingswoord had gesproken voor de in belangrijke mate door zijn toe doen uit Amerika naar ons land ge komen tentoonstelling „Uit het land van de Bijbel", welke is ingericht in het Haags Gemeente Museum. Des morgens had Zijne Excellentie Amir nog, vergezeld van zijn echtge note, acte de présence gegeven bij een voorbezichtiging van genoemde expo sitie door vertegenwoordigers van de pers. De gezant uitte bij deze gelegen heid zijn waardering voor de belang stelling bij de pers voor wat hij noemde „nieuws van duizenden jaren oud". Des middags was de officiële ope ningsplechtigheid van deze tentoonstel ling. Hierbij waren o.a. aanwezig vele leden van het Corps Diplomatique, een vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin. minister Bijen, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Kesper, en burgemeester Schokking van Den Haag. Nadat de gezant een kort ope ningswoord had gesproken, onderhield hij zich bij de ingang van de expositie met enkele van zijn gasten. De heer Amir is toen plotseling in elkaar ge zakt. Er bevonden zich onder het gezel schap enkele artsen, die slechts de dood vermoedelijk tengevolge van hart verlamming konden constateren. De tragische gebeurtenis werd niet onmiddellijk aan het gehele gezelschap bekend; aan de aanwezigen werd slechts medegedeeld, dat de opening verder af gelast moest worden, omdat de heer Amir onwel was geworden. De tentoon stelling blijft tot nader aankondiging gesloten. De heer Amir was een zeer gerespec teerd vertegenwoordiger van zijn land, die zich in zijn uiteenzettingen op de legatie aan de Alexander Gogelweg te Den Haag steeds als een warm pleit bezorger voor de Israëlische belangen deed kennen. Woensdagmorgen tien uur heeft de Belgische eigenaar van negen huizen te Baarle F. van den E. met zijn zoon drie bomen omgehakt, zodat deze op de open bare weg vielen. Hierdoor ontstond een opstopping van Het verkeer tussen Ne derlands en Belgisch gebied. Mr. J. W. Bosch, Officier van Justitie uit Den Bosch en de procureur en de arrondissementscommissie uit Turn hout, de heren Lepaige en Wynants, kwamen omstreeks elf uur te Baarle aan. Zij hebben daar gedurende enige uren overleg gepleegd. Besloten werd, dat de Belgische Justitieautoriteiten een proces -verbaal zouden opstellen en dit aan hun Nederlandse collega's ter inzage zouden zenden. Vader en zoon Van den E. zijn verhoord door de Belgische rijks wachters. Noch de procureur uit Turn hout, noch de Officier van Justitie uit Breda hebben de betwiste grond betre den of zich met het verhoor bezig ge houden. Zoals bekend bestaat er al geruime tijd verschil van mening over de vraag of de negen huizen van de heer Van den E. op Belgisch dan wel op Nederlands gebied staan. Volger» de eigenaar staan ze in België. Dr. M. Amir, de gezant van Israël in ons land, die Woensdag bij de opening van de tentoonstelling Uit het land van de Bijbel" te Den Haag plotse ling is overleden. Nadat reeds door de Verenigde Deli 4 partijen aan Duitse en Nederlandse handel waren voorverkocht tegen circa 1290 cents per halve kg., heeft de Senembah Maat schappij haar gehele aanbod, bestemd voor de inschrijving van Vrijdag a.s., geplaatst. Kopers waren de Nederlandse handel en in mindere mate ook de Duitse handel. Voor de 270 pakken Senembah/p/1 werd f 14 betaald, voor 434 pakken /bk/2 f 10.50 en 433 pakken /3 f 6.25. De prijzen van de overige 241 pakken varieerden van f 235 tot f 365. Advertentie BARTELIORlSSTft. HAARLEM TEL 13439 EERO. B0LSTR 48 A DAM TEl 717162 (Tot Vrijdagavond) Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Zon: 4.19—21.03. Maan: 22.35—6.00. Advertentie «oor de zakenman een kwartaal op proef voor f ?.- op qiro 13.63.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1