Honderden expogé's in Arnhem bijeen Prins Bernhard dringt aan op handhaving eenheid Uit de pers Grover geschut Wederom een langdurig ruilverkavelingsdebat ■11 Rijkssteun particuliere bouw bejaardentehuizen Wettelijke instelling 48-urige werkweek chauffeurs gewenst Vierde wereldveteranendag op Zaterdag 19 Juni Bungalowoord voor ernstige oorlogsinvaliden Stille tocht naar oorlogsmonument Krans voor doden van Ouwerkerk Groot initiatief van Bond van Nederl. militaire oorlogsslachtoffers DONDERDAG 17 JUNI 1954 PAGINA 3 Koningin naar Den Bosch en Breda Mount EVEREST Onderscheiden in cellophaan verpakt 85 ct OOK JAARLIJKSE BIJDRAGEN St. Raphaël vergadert in Den Bosch Instelling van de Ondernemingsraden Majoor Linsel: Veteranenlegioen Nederland geeft te veel blijk van ontevredenheid 1111PÖ i «IllÉlItÉÜ! Dodelijke aanrijding Drie maanden voor schoenfabrikant (Van onze correspondent) Honderden mannen en vrouwen, die tijdens de oorlogsjaren door de Duit sers gevangen waren gezet, zijn gistermorgen naar Arnhem gekomen voor het negende congres van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen. Van negen uur af liep het voormalige verzetscentrum Café Bristol aan het Stationsplein geleidelijk vol met de congressisten uit alle delen van het land, alsmede uit West-Duitsland en België. In de geheel gevulde, fleurig Versierde Stadsschouwburg werden ze des middags begroet door de voor zitter van de afdeling Arnhem, de heer W. Bakker, die speciaal verwelkomde ftiej. mr. Geldens, secretaresse van de Koningin, de minister voor Maat schappelijk Werk mr. F. J. F. M. van Thiel ais vertegenwoordiger van de Nederlandse regering, de secretaris-generaal van het Departement van Alge mene Zaken mr. C. L. W. Fock, alsmede vertegenwoordigers van de Franse, Belgische en Joegoslavische ambassades en vertegenwoordigers van buiten landse zusterorganisaties. De heer Bakker bracht bijzondere hul- Öe aan het Arnh ~ms gemeentebestuur en aan de burgerij van het eens zo zwaar getroffen Arnhem, die thans aan honderden expogés gastvrijheid ver leent. De burgemeester van Arnhem de heer Chr. G. Matser sprak daarop als voor zitter van het erecomité de openingsrede uit. Men zou de vraag kunnen stellen Waarom na negen jaar bevrijding nog een congres van oud-politieke gevange hen wordt gehouden, aldus de heer Mat ser. Enkel hierom, omdat wij onszelf Wensen te zien "als dragers van een ide aal en om in internationaal verband te spreken over de rechten en vrijheden Van vrije mensen en volken, nu dit he laas nog altijd nodig blijkt. De geest die tot verzet dreef moet levendig blijven, aldus de heer Matser. De voorzitter van de Ned. Vereniging Van Ex-Politieke Gevangenen mr. G. Chr. Aalders herdacht het in Januari overleden erelid ds. Bos, de dominee Van het Oranjehotel in Scheveningen. Met vreugde memoreerde hij de benoe ming van de algemeen secretaris de heer K. R. van Staal tot ridder van Oranje Nassau en de1 aanvaarding door de Tweede Kamer van de wijzigingen in de wet Buitengewone Pensioenen. Over de vijfde Mei zei mr. Aalders, dat de expogés rekenen op een vol waardige viering van die dag als na tionale feestdag, nu het Nederlandse volk op 5 Mei zo duidelijk heeft laten blijken dat het deze dag als nationale feestdag gehandhaafd wenst te zien. Met voldoening sprak mr. Aalders verder over de zendingen levensmid delen en medicamenten, welke de ver eniging in 1953 ter beschikking heeft kunnen stellen van de slachtoffers van het schrikbewind in Oost-Duitsland. Met afkeuring sprak de voorzitter over de actie „Deutsche nicht erwünscht". Spr. meende verder dat de jeugd op ie hoogte moet zijn van het leed en de offers van de bezettingstijd. Het hoofd bestuur heeft daarom het plan het vol gend jaar een jeugdboek uit te geven en op grote schaal te doen verspreiden. Minister van Thiel betuigde de dank der regering voor hetgeen de vereniging voor de nagelaten betrekkingen der ver zetsstrijders heeft gedaan. De minister hoopte dat de wet Buitengewoon Pen sioen spoedig een feit zal zijn. De di recteur van de Stichting 1940 1945 de heer J. Smallenbroek wees op het ge vaar van het verzet een mythe te ma- hen. Oud-verzetsmensen hebben als zo danig geen taak ten aanzien van Am- bon, Nieuw Guinea, de Zuid-Molukken en de Europese Defensie Gemeenschap, zo riep hij uit. Tenslotte spraken nog enkele buitenlandse gasten. Na de openingszitting maakten de con gressisten een stille tocht naar het oor logsmonument. Hier hielden ds. Th. A. Vos en pastoor Snelders hooggestemde toespraken, die zichtbaar indruk maak ten. Er werden namens de Nederlandse Wij lezen in het dagblad „Trouw": Het feit, dat Christenen zich bij «en liberale of een socialistische partij aansluiten, zegt niets omtrent de Verenigbaarheid van Christendom met liberalisme of socialisme. Vanuit het standpunt van de Christelijke partij kan daarover alleen gezegd worden, dat deze Christenen in dit opzicht dwa len. Het punt waar het over loopt is niet, dat Christenen iets dergelijks doen en dat daarmee het vraagstuk uit de we reld is. De vraag is of het goed is wat zij doen. En die vraag kan alleen worden op gelost door een diepgaand gesprek over eisen die het Christelijk geloof ons deze tijd stelt en over de principiële achtergrond en perspectieven van so cialisme en liberalisme. De stelling van de Christelijke par tij is, dat Christelijke politiek niet kan bestaan zonder Christelijk begin sel en ook niet zonder eendracht in dat «eginsel. Noch de P.v.d.A., noch de V.V.D. tast deze stelling met over tuigende argumenten aan. Zowel de sociale idealen als de po- htieke idealen, ja heel de structuur «hzer nationale samenleving wordt boor socialisten en liberalen anders ?«zien dan zij door de Christelijke a?tijen wordt gezien, ljjïet blijkt èn uit de uitingen van J?erale èn uit die van socialistische i/Jde steeds opnieuw, dat men daar aan 2®t nationale element een overwegende vloed geeft op de signatuur onzer vaïhenleving. En dat „nationale" is dan et aan allen gemeenschappelijke, j. De invloed van de godsdienst is, hun opvatting, naast de invloed atl andere opvattingen, dienstbaar h iets, dat aan allen gemeenschap- pe|ijk is. j. Het is, dunkt ons, niet zonder bete kenis, dat de heer Oud de godsdiensti- fe en de politieke opvatting niet in onderschikkend maar in een ne- inschikkend verband plaatst als fa ta611 van één levensbeschouwing. r>Naar onze opvatting is het andersom, e godsdienstige opvatting is beslis- 5.d voor de politieke, tj öli de P.v.d.A. laat men Protestan- ?me, Rooms-Katholicisme en Huma- fut"}6, ieder op eigen wijze de politiek rtderen. Maar men mag nooit ver- We5 dat dit in de P.v.d.A. geaccep- lin wordt van uit de vooronderstel- So„f- .dat zij allen op die manier het lausme dienen. Want in hetzelfde ®rarri, dat vriendelijke woorden Schruaan bet adres van alle levensbe- ouwingen gezamenlijk, wordt het Vaarabsme als beginsel en doel aan bot is daarmee duidelijk, naar het overtVoorkomt, dat de godsdienstige ïne )Ulging bij liberalisme en socialis- veroi?ekapseld is en dat daar de sou- Woo'b'teit Gods en het Gezag van Zijn rt. ~u bekneld is en overheerst wordt -j "1 ^Oor "et het aanvaarde politieke en maat- •ke stelsel. en Belgische oudstrijders-organisaties kransen gelegd. Vervolgens werden de congressisten op het gemeentehuis door het voltallig college van B. en W. offi cieel ontvangen, en door burgemeester Matser toegesproken. Omstreeks half zeven arriveerde de beschermheer van de vereniging Z.K.H. Prins Bernhard in gezelschap van zijn secretaris dr. K. de Graaff in een door de Prins zelf bestuurde Cabriolet bij Café Bristol. Hier werden tal van geno digden aan de Prins voorgesteld. Na het diner ging het gezelschap wederom naar de schouwburg voor de buitengewone zitting. Hier hield Prins Bernhard een korte maar zeer persoonlijke toespraak. Wij hadden ons in 1945 de toekomst anders voorgesteld, zo zei de Prins. Het is teleurstellend hoe weinig bij velen de eenheid uit de bezettingsjaren leven dig is gebleven. Scheidslijnen, die toen onbelanrijk waren, zijn weer opge komen. Daar zit iets onlogisch in, want de ge varen zijn niet minder dan in 1940. Mis schien is de dreiging wat meer omslui erd, zij is er des te gevaarlijker om. Wij kunnen ons de luxe niet permitte ren gescheiden te leven. Ik doe een beroep op U dat de kameraadschap uit de bezettingsjaren U moge leiden op de weg die Gjj gaat, zo besloot de Prins zijn toespraak onder luid- toejuichingen Burgemeester Matser sprak een geest driftig woord van dank jegens de Ko ninklijke Familie voor haar houding in het verzet. De avond van de eerste con gresdag werd besloten met een op voering van „Don Camillo". Koningin Juliana zal in de morgen van 7 Juli een bezoek brengen aan het nieuwe sanatorium „De Klokken- berg" bij Breda. Zij zal daarbij verge zeld worden door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant prof. dr. J. de Quay. Des middags zullen Koningin Julia na en Prins Bernhard in Den Bosch de parade bijwonen, die daar ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van het regiment grenadiers en jagers wordt gehouden. (Vervolg van pag. 1) Na een reeks van demagogische ont boezemingen, die niet getuigen van dis tinctief vermogen en waarbij tussen de regels door sommige bisschoppelijke verbodsbepalingen met nazi-voorschrif ten worden vergeleken, stelt de heer 't Hoen o.a. vast: „Het is bepaald in strijd met de geest van onze grondwet staatsburgers met zulke grove middelen (bedoeld wordt: de onthouding der Sa cramenten) ertoe te willen pressen af stand te doen van hun grondwettelijke rechten. Dit is veel ernstiger dan een politiek meningsverschil: het is aantas ting van de fundamentele rechten van de mens." Zulk een „aantasting" acht hij „onverteerbaar voor een democrati sche samenleving". Bij al dit gepraat over democratische vrijheid heeft de heer 't Hoen blijkbaar geen begrip voor de inderdaad eerst na erg goed nadenken redelijk blijkende christelijke opvatting, dat de door men selijk recht gewaarborgde fundamentele vrijheden hun wortel vinden in dezelfde morele orde waaruit het nut, c.q. de noodzaak, van bepaalde onvrijheden rechtstreeks voortvloeit. Het is een on juiste voorstelling van zaken, wanneer men een uit pastorale zorg door de bis schoppen voor katholieken uitgevaar digd verbod om lid te zijn van het N.V.V. uitkrijt als strijdig met een grondwettelijk gewaarborgde vrijheid. Prof. F. Duynstee is in een op 12 Juni in de Maasbode verschenen artikel diep ingegaan op de be schuldiging als zou het mandement te gen de democratie indruisen. Van zijn principiële beschouwing worde ten slotte in verband met hetgeen wij hier boven behandelden de volgende passage aangehaald: „De vraag, in hoeverre de individuen bij de uitoefening van hun staatsrech telijke bevoegdheden te maken krijgen met hun verhouding tot in het bijzon der de katholieke Kerk, is allerminst een vraag van Nederlands staatsrecht. Staatsrechtelijk geldt hier slechts één ding: dat de grondwet zich hier buiten houdt. Het staatsrecht sluit dergelijke betrekkingen niet in en niet uit; de le vende constitutie echter heeft tot dus ver dergelijke bindingen eerder erkend dan ontkend. Indien en voor zover dus de katholieke burgers zich bij de uit oefening van hun staatsrechtelijke be voegdheden geplaatst zien in een orde van bindingen, voortvloeiend uit hun kerkelijke betrekkingen, dan is dit in geen enkel opzicht in strijd met onze staatsrechtelijke orde. En het is een on ware en partij-politieke rel als men zou menen, dat ons staatsrecht dergelijke betrekkingen zou verbieden, hetzij naar zijn letter, hetzij naar zijn geest. Waar men de pretentie vandaan haalt, dat bindingen als die welke de Bisschoppen voorschrijven of dringend aanbevelen met de democratie en met de grond rechten strijdig zouden zijn, valt wel te raden. Een dergelijke pretentie im mers vloeit hieruit voort, dat men de menselijke souvereiniteit binnen smok kelt als constitutioneel princiep en als bepalend voor de begrippen democratie en vrijheid. Doet men dit laatste, dan kunnen kerkelijke en confessionele be trekkingen bij uitoefening der staats rechtelijke bevoegdheden slechts getole reerd worden indien en voor zover die zouden voortvloeien uit de individuele souvereine keuze. Dan wordt een ker kelijke leiding, welke bepaalde bindin gen oplegt, een aantasting van die li berale vrijheidsopvatting, welke de in dividuele souvereine keuze als consti tutionele plicht introduceert." Advertentie Een niet te overtreffen prestatie was de beklim ming van de Mount Everest op 29 Mei 1953. (Van onze parlementaire redacteur). Het wetsontwerp op de ruilverkave ling is door de Tweede Kamer nog steeds niet geheel afgehandeld. Het is weer een dag lang bij schaven en vijlen gebleven. Vrijdag zal dit belangrijke en ingewikkelde ontwerp in zijn geheel in stemming komen en ongetwijfeld wor den aangenomen. Minister Mansholt geraakte zoals hij zelf zei met de Kamer in een doolhof, toen het ging over de vraag, of open bare lichamen, die met een uitbreidings plan in een ruilverkaveling willen zijn betrokken, recht hebben op vijf procent van de grond. De heer de Ruiter (C.H.) betoogde dat wij veel zuiniger moeten zijn met onze cultuurgrond, die ons mil- liarden heeft gekost, terwijl ruilverka veling ook nog eens een zaak is van vele millioenen. Een amendement-Bie- wenga (A.R.) wilde deze grens tot 3 procent verlagen, maar bij stemming was er geen meerderheid voor te vin den. De stemverhouding was 39 tegen en 25 voor. De K.V.P. was verdeeld. Een debat kan zo saai niet zijn of er zit nog wel een kruimeltje humor in. Ds. Zandt, kennelijk beu van alle juridische puzzles, stemde anders dan zijn enige fractiegenoot Van Dis en mevr. Ploeg- Ploeg (P. v.d. A.) riep van agitatie tweemaal „tegen", zodat iedereen de associatie voeide met haar naam. Het gelukte de heer Engelbertink (K.V.P.) niet omtrent de prijs van de kavels, welke aan openbare lichamen zullen worden toegewezen, enige nadere aanduiding in de wet op te nemen. Het betreffende amendement werd door de minister overbodig genoemd en ernstig ontraden, zodat hjj het moest intrekken. Minister Mansholt hield voet bij stuk tegenover zijn socialistische partijge noten, waarvan de heer Egas de Grond kamers ook bij de ruilverkaveling een woordje wilde laten meespreken. Hoe wilt U dat aan die Grondkamer opdra gen, aldus de minister. Kijk eens naar Brabant, waar dertig ruilverkavelingen aan de orde zijn. Dat kan alleen door plaatselijke commissies worden beke ken. Grondkamers zouden in het detail werk vastlopen en er niets van terecht brengen. De heer Egas zag wel in dat zijn amendement onbruikbaar was en trok het in. Er bleken heel wat ernstig bestudeer de voorstellen van Kamerleden dezelfde weg op te gaan. Zo hoorde de heer Droessen (K.V.P.) het onaanvaardbaar uitspreken over zijn amendement de pachter meer zekerheid te geven om trent rechten op verlenging of niet-ver- lenging van een pachtverhouding. De plaatselijke commissies hebben thans de bevoegdheid te bepalen of een pacht overeenkomst verlengd zal worden en tot hoelang. Er staat alleen in de wet, dat pachter en verpachter daarbij „zo veel mogelijk" dezelfde aanspraken be houden als in de opgeheven overeen komst was neergelegd. Een ander amen dement van de heer Droessen. dat de mogelijkheid wilde invoeren om een pachter uit te kopen, ter voorkoming dat bepaalde pachters aan een nieuwe verpachter worden opgedrongen, liep vast op de stemming. De Kamer verwierp het met 38 - 26 stemmen (voor alleen K.V.P. en V.V.D. De Kamerpre sident dr. Kortenhorst stemde tegen). Tenslotte zorgde de heer Vondeling (P.V.D.A.) voor een verrassing door een eenmaal door de minister overge nomen amendement Biewenga nog eens tot zijn oorspronkelijke tekst te wil len terugbrengen. Het ging hierbij om de vraag wanneer een ruilverkaveling kan worden doorgevoerd, ook wanneer belanghebbenden eenmaal hebben beslo ten dit niet te doen. In 't algemeen be lang kan dan de minister zo'n besluit herroepen. Hij moet daarvoor 3-8 van het aantal eigenaren of 3-8 van de to tale oppervlakte van de grond waar het om gaat meekrijgen. Dit laatste had de heer Biewenga (A.R.) gedaan weten te krijgen. Maar de heer Vondeling wilde van 3-8 weer 1-4 maken zoals oorspron kelijk in het ontwerp stond. Hoewel en kele K.V.P.-ers met de P. v. d. A. meegingen de heer Biewenga was er als de kippen bij om dat wat scham per naar voren te brengen werd het amendement met 37 25 verworpen. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons is toegekend aan H. G. Zevenboom, ex peditieknecht bij N.V. Hilversumse Boekhandel v.h. J. W. Ebert te Hil versum. Si» Niet te overtreffen is de kwaliteit van EVEREST, de moderne Amerikaanse King Size sigaret. VERKOOP VOOR NEDERLAND: N.V. ALVANA. OEN HAA&j Het Rijk gaat ook aan particulieren geldelijke steun geven voor de bouw van bejaardentehuizen. De bouw van deze tehuizen werd tot dusverre door het Rjjk alleen financieel gesteund in gevolge de Woningwet. Dit wil zeggen, dat alleen voor bejaardentehuizen, ge bouwd door gemeenten en woningbouw corporaties Rijksbijdragen werden ver leend. Thans zullen ook particulieren voor de bouw van zulke tehuizen gelde lijke steun van het Rijk kunnen krijgen. Door wijziging van het Premie- en bij- dragenbesluit woningbouw zullen name lijk evenals dat voor woningen reeds het geval was voor bejaardentehui zen zgn. premiën van Rijkswege kun nen worden toegekend. Ingevolge een beschikking van de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, die dezer dagen in de Neder landse staatscourant zal worden gepu bliceerd, zal de premie worden verleend voor bejaardentehuizen, waarvan de in houd niet groter is dan 125 m3 per te huisvesten bewoner en die overigens voldoen aan het bepaalde voor bejaar dentehuizen in de „voorschriften en wenken voor het ontwerpen van wonin gen (1951)". De premie zal, al naar gelang het tehuis een, twee, drie of meer bouwlagen bevat, 1.150.-, 1.325.- of 1.400.- per te huisvesten bewoner bedragen. Boven de premie wordt een toeslag voor grondkosten gegeven, die afhankelijk is van de groep, waarin de gemeente van vestiging is ingedeeld. Deze toeslag bedraagt 325.-, 170.- of 120.-. Voorts wordt nog een funderings toeslag verleend ingeval de fundering zwaarder is dan normaal. Toegekende premiën worden uitge keerd als het tehuis voor bewoning ge reed is. Op verzoek kan de helft wor den uitbetaald als het gebouw glas- en waterdicht is. Voor tehuizen, die eigendom zijn van rechtspersonen en die voor dezen zon der winstoogmerk worden verhuurd, kunnen, behalve de premie, jaarlijkse bijdragen van Rijkswege worden verkre gen. De verlening van deze bijdragen heeft ten doel een lagere huurprijs mo gelijk te maken. Ook voor zelfstandige woningen voor bejaarden, waarvoor als zodanig premiën zijn verstrekt en die door rechtspersonen worden verhuurd, kan de jaarlijkse bijdrage worden toe gekend. De jaarlijkse bijdrage bedraagt 50.- per woonvertrek in een tehuis of per zelfstandige woning en wordt voor de duur van vijftig jaar verleend. Voor de toekenning van de jaarlijkse bijdrage gelden o.m. de volgende voorwaarden: De gemeente dient eenzelfde bedrag ais het Rijk bij te dragen. De huurprijs moet per hoofdwoonvertrek in een tehuis of per zelfstandige woning f 100.- per jaar lager worden gesteld dan de door de minister vastgestelde normale huurprijs. Het inkomen van de bewoners mag voor in gezinsverband samenwonenden niet hoger zijn dan 2.000.- per jaar en voor alleenwonen- den niet meer dan 1.300.- per jaar. De bewoners moeten minstens 60 jaar oud zijn. Als ten hoogste één kind met de bejaarden samenwoont, geldt deze leeftijdgrens voor dit kind niet. De jaarlijkse bijdragen moeten even als de premiën bij het gemeentebe stuur worden aangevraagd. De bijdrage wordt voor de eerste maal uitbetaald De moeizame onderhandeling en de hele bewogen geschiedenis van de her ziening van de landelijke loonregeling voor het wegvervoer vormde de hoofd schotel van de openingsrede van voor zitter A. Wijsman, op de derde alge mene ledenvergadering van de Be drijfsgroep Wegvervoer van St. Raphaël te 's Hertogenbosch. Spr. schetste hoe in 1951 reeds con tact werd opgenomen om een technische herziening van de landelijke loonrege ling in te leiden. Na eindeloze onderhandelingen en trainering kwam ten slotte in een ver gadering onder leiding van het College van Rijksbemiddelaars een bindende beschikking tot stand, waarbij de in middels achterop gekomen lonen wer den verhoogd met een percentage, dat varieerde van 6 tot 7,6 pet. Nu on langs de definitieve looncijfers zijn be paald en ook ten aanzien van andere wensen, regelingen zijn tot stand geko men, meent de voorzitter te mogen zeggen, dat de behaalde resultaten de moeite hebben geloond. Daarmee is echter niet gezegd, dat er thans geen wensen meer zijn. Spr. noemde dan allereerst de verbetering van de positie van de chauffeurs. Voorts wordt nog altijd gewacht op een nieuw rijtijdenbesluit, waarin St. Raphaël de 48-urige werkweek ook voor chauffeurs wettelijk ingesteld wenst te zien, evenals behoorlijke waarborgen voor de eerbiediging van de Zondags rust. Wat betreft de uitvoering van de wet op de ondernemingsraden en de toe passing daarvan in de sector van het wegvervoer, hield de heer W. Lelie veld, alg. secretaris van de K.A.B. 's middags een inleiding. Spr. meent, dat de termijn, die in de wet gesteld is voor de instelling van de ondernemingsraden te kort geweest is. „Men had in ieder geval beter gedaan een ruimere termijn te stellen, maar dan met een effectieve verplicht stelling," aldus spr. Ook de voorbereidende maatregelen, zoals de instelling van bedrijfscommissies hebben moeilijkheden meegebracht, zoals de beoordeling der representati viteit. De wet geeft geen oplossing van de vraag, welke organisatie wel, en welke niet als representatief be schouwd kan worden. De drie grote vakcentralen voelen er weinig voor allerlei losstaande groeperingen als representatieve organisaties te be schouwen. Een aantal overwegingen daarvoor somde spr. op. Ook de afbakening van het „werk gebied" heeft zeer vertragend gewerkt bij de instelling van bedrijfscommissies. In vele gevallen is er een heftige strijd gaande over de vraag of een bepaald deel van een bedrijfssector onder de ene dan wel onder eer. andere bedrijfs sector thuis hoort. Dat over deze af bakening zo'n strijd geleverd wordt waar het gaat om voorbijgaande in stanties als de bedrijfscommissies, vindt zijn verklaring in de vrees, dat eenmaal genomen beslissingen op het terrein der opdememingsraden blijven de consequenties zullen hebben voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het probleem van de candidaatstel- ling door de ondernemingsraden van ongeorganiseerden is een derde vertra gende factor. In dit opzicht blijkt er verschil van opvatting te bestaan tus sen de werkgevers en de vakbonden. Spr. wees er vervolgens op, dat echter ook daar, waar wel bedrijfscommissies tot stand gekomen zijn, het instellen van de ondernemingsraden al evenmin in vlot tempo verloopt. In dit opzicht meent spr. een tekort aan begeestering, aan daadkracht en aan enthousiasme bij de werknemers zelf te moeten vast stellen. Wat nu de toepassing van de wet op de Ondernemingsraden bij de sector Vervoer aangaat, geldt eveneens, dat de voorbereidende werkzaamheden, m.n. de terreinafbakening te veel tijd hebben gevergd. Een geschilpunt tus sen de bedrijfscommissies wegvervoer en watervervoer heeft daar mede toe geleid. Thans is het zo, dat als de partijen niet te veel meer schaven aan de ontwerp-verordeningen per 1 Octo ber een begin gemaakt zou kunnen worden met de instelling der onderne mingsraden. Spr. adviseerde reeds thans te beginnen met het uitzien naar geschikte candidaten en aan de opstel ling van een voorlopig regiem-at. Tijdens de algemene vergadering werd de heer A. Molenaar gekozen als voorzitter ter vervanging van de ..eer Wijsman, die zich door drukke werk zaamheden genoopt zag het voorzitter schap neer te leggen. (Van onze speciale verslaggever) Op Zaterdag 19 Juni aanstaande zul len achttien millioen oudstrijder; en oorlogsslachtoffers uit vijf en twintig verschillende landen, die zijn aangeslo ten bij de Wereldfederatie van oudstrij ders voor de vierde maal de wereldve teranendag vieren. Die dag zullen over de gehele wereld herdenkingen worden gehouden. In ons land zullen de plech tigheden ter gelegenheid van de wereld een jaar nadat het tehuis of de woning I veteranendag plaats vinden in Gronin- is gereed gekomen. gen, Den Haag, Waalre, Hoensbroek, (Van onze speciale verslaggever) Mogelijk nog dit jaar zal op een ter rein in de gemeente Doorn de eerste steen worden gelegd voor een bungalow oord dat een oplossing zal zijn voor de specifieke huisvestingsmoeilijkheden, waarmede zeer ernstige oorlogsinvali den te kampen hebben. Tot de ernstigste oorlogsinvaliden van ons land moeten de zgn. „dwarslaesies" gerekend wor den. Dit zijn invaliden bij wie het ze nuwstelsel in het ruggemerg is aange tast, waardoor hun onderlichaam ver lamd is. De revalidatie van deze men sen is eers. volkomen, wanneer zij, na lichamelijk genezen te zijn, de mogelijk heden krjjgen, om ook maatschappelijk weer enige functies te vervullen. Voor waarde voor dit laatste is dat zij ge huisvest worden in woningen, die zijn aangepast aan hun specifieke physieke moeilijkheden. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers ijvert reeds jaren om te komen tot een centrum, waarin de ze moeilijkheden zijn cpgelost. De plan nen zjjn thans in een concreet stadium gekomen. Dit jaar hoopt men de eerste steen voor dit centrum te kunnen leg gen. Het centrum zal bestaan uit een veer tiental bungalows voor gehuwde dwars laesies en een moedertehuis voor onge huwde invaliden. Tegenwoordig wordt aan deze invaliden op kosten van het rijk een opklapbare invalidewagen en een auto met handbesturing verstrekt. Na enige oefening kunnen de betrokke nen zelf van hun wagentje in de auto komen en uit de auto weer in het wa gentje, dat gemakkelijk meegevoerd kan worden. Waneer zij nu nog zonder moei lijkheden hun woning kunnen bereiken en in die woning alles wat zij willen en moeten doen, gemakkelijk kunnen verrichten, dan kunnen zij zichzelf ge heel verzorgen en zijn zij niet meer af hankelijk van de hulp van anderen. De bungalows, die in Doorn zullen worden gebouwd, hebben geen hinderlij ke drempels, geen trappen en alle ka mers zijn gelijkvloers. Er is een ruime garage, een ruime keuken en een gro- Je badkamer. De woningen zijn klein, maar ruim genoeg voor de betrokke nen. Het moederhuis voor de ongehuw- den, berust op hetzelfde principe. Daar naast wordt aan het bungalowoord een arbeidsgemeenschap -"erbonden, waar de invaliden weer als normaal een nat tig mens handenarbeid kunnen verrich ten. Voor het realiseren van deze plannen is tenmiste een millioen gulden nodig. De minister van Oorlog heeft reeds een aanzienlijk bedrag toegezegd. Prins Bernhard zal zijn medewerking verle nen om te komen tot een nationale in zamelingsactie via de omroepverenigin gen. Binnen anderhalf jaar hoopt men met de bouw gereed te zjjn. In een grote zandvlakte die eens een bloeiende polder was zijn Woensdag de slachtoffers van de watersnood, afkomstig uit Ouwerkerk, begraven. Talrijke autoriteiten waren bij deze plechtigheid tegenwoordig en een schat van bloemen werd op het kleine kerkhof geplaatst. Op korte afstand van deze plaats liggen nog de caissons, die „het" gat bij Ouwerkerk afsloten. Tot de velen, die kransen op de graven legden, behoorde ook de mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Beel. Tsjechoslowakjje. Het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Rude Pravo, bericht, dat de Tsje choslowaakse contra-spionnagedienst in 1952 en 1953 meer dan 1200 Westelijke agenten in handen gekregen heeft. Leiden en Haarlem. Tijdens de plech tigheden zuilden de oudstrijders en oor logsslachtoffers opnieuw een belofte af leggen om de slachtoffers uit de voor bije oorlogen te helpen in nauwe sa menwerking met de Verenige Naties te trachten een nieuwe oorlog en nieuw oorlogsleed te voorkomen. De Wereldfederatie van oudstrijders, die eerst drie jaar bestaat, heeft reeds vele malen de aandacht van de ganse wereld getrokken. Tot haar belangrijk ste activiteiten behoort de ontwikkeling van een drastisch internationaal revali- satieprogramma voor de oorlogsinvali den, dat in een betere geneeskundige behandeling voorziet en in de terugkeer in de maatschappij van millioenen in valide mannen en vrouwen. De jongste wereldoorlog heeft naast 57 millioen do den, ruim 35 millioen ernstige gewon den en invaliden als erfenis nagelaten Deze laatste groep heeft de intense be langstelling van de federatie. Voorts wil de federatie aantonen dat het mogelijk is dat mensen van ver schillende landen, die vroeger wellicht vijanden van elkaar zijn geweest, tesa- men kunnen werken aan een gemeen schappelijk, positief doel. In dit .erband is tijdens een perscon ferentie in Amsterdam, die ten doel had meer belangstelling voor het werk van de wereldfederatie te wekken, door Ma joor Linzel, lid van het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers opgemerkt dat het „Veteranen Legioen Nederland", -ar zijn zeer persoonlijke mening nog niet in aanmerking komt om tot de wereldfe deratie toe te treden. Hij was van me ning dat het Veteranen Legioen Neder land welliswaar zeer edele doelen na streeft, maar nog te veel terug kijkt naar wat achter ons ligt. Teveel bemoeit het Legioen zich nog met oude strijdvragen, die in Indonesië hebben gespeeld. Te weinig handelt het Legioen in overeenstemming met de geest van de Wereldfederatie Het Le gioen geeft nog te veel blijk van onte vredenheid over zaken die reeds lang voorbij zijn, waar een streep onder ge zet moet worden, daar het anders on mogelijk is om doelbewust samen te werken voor de vrede. *ls voorbeeld haalde Majoor Linzel het feit aan dat tijdens het jongste congres van de We reldfederatie in Den Haag, toen aan een waarnemer uit Indonesië, door de Ne derlandse deelnemers een kunstbeen en een gratis behandeling werd aangebo den, door het Veteranenlegioen gewei gerd werd aan deze actie, die als sym bool van hemieuwe samenwerking was bedoeld, mee te werken. Majoor Linzel die zelf in Korea zwaar werd gewond, benadrukte herhaalde malen dat dit al les zijn persoonlijke mening was en dat hij niet namens de door hem vertegen woordigde wereldfederatie sprak. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft het vonnis van de rechtbank be vestigd. waarbij de 35-jarige Waalwijkse schoenfabrikant W. de K. tot 'n hech- tenisstraf van drie maanden en intrek king van zijn rijbewijs voor de tijd van twee jaar was veroordeeld wegens dood door schuld. 31 Ocotober van het vorige jaar had de K. onder de gemeente Sprangcapelle bij Waalwijk eer. fietser aangereden. Het slachtoffer, de Waalwjjkse gemeente ontvanger Th. Bakker, werd bij deze aanrijding op slag gedood. Het vonnis van het hof was conform de eis van de procureur-generaal. De bij de Nederlandse Spaarbank- bond aangesloten spaarbanken hebben in Mei een overschot behaald van f 18.815.181. Inleg en terugbetaling be droegen n.l. resp. f 65.913.806 en f47.MI8.625. De niet aangesloten alge mene spaarbanken vertoonden een posi tief saldo van f 35.267 en de bankspaar- banken behaalden een overschot vaa f203.681. In totaal werd bij deze banken dus f 19.054.129 gespaard. (Bij de Rijks postspaarbank werd in Mei fS,4 mil lioen gespaard).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3