Kampioenscompetitie naar opwindend einde DOS straft op Steigers capaciteiten gebaseerde tactiek van PSV af DWS MAAKT NA DE RUST VIER DOELPUNTEN Oostenrijker Hollaus winnaar op Man in de 125 c.c. klasse Brazilië maakte tegen Mexico voortreffelijke indruk Teleurstellend spel van Uruguay en Oostenrijk in eerste wedstrijd PSV, DWSDOS en Eindhoven na vier wedstrijden weer gelijk^ fcafeli pilv- *1 *j$ fpfgii Eindhoven zakt bedenkelijk af Gelijkmaker van Franssen fractie van een seconde te laat Roomboter op het brood Uruguay wint met 2—0 van Tsjechen Aegir's acht is niet te verslaan DONDERDAG 17 JUNI 1954 PAGINA 7 Voor Kon. Wilhelmina Fonds Zwaluwen en militairen spelen gelijk: 5-5 Favoriet Werner Haas moest strijd staken Dauphine Libéré Schmitz behoudt de eerste plaats Standenlij sten tournooi wereldkampioenschap Ook haar komt roomboter toe! Het zijn niet alleen de mannen, die het gezinsinkomen verdienen. Vele meisjes en vrouwen werken op kantoren, fabrieken en ateliers even hard mee. Ook hun komt room boter toe op het broodIn kosten scheelt dat maar weinig' meer dan 'n cent per boterham - en welke huismoeder zou over dit kleine prijsverschil niet heen willen stappen? Moeders, geef het ook haar mee naar kantoor, fabriek of atelier: Strijd om Jules Rimet-beker begonnen OostenrijkSchotland 1-0 Betere techniek van Joegoslaven beslissend Pt "x Hl (Van onze sportredacteur) EINDHOVEN, Woensdagavond. De gezichten van al de twintigduizend belangstellen den waren getekend met een dieprode blos. Geen won» der, de spanning in en rondom de lijnen was bijna niet meer te dragen. Nog vier minuten, nog drie, twee DOS leidde met 21 en PSV was met man en macht in het offensief. De ene bal na de andere ging in de rich ting van DOS' doel. Berend Scholtens, de oude aanvoer der van PSV, holde zelfs naar voren. Maar er kwam geen doelpunt. En toen, in de allerlaatste seconden, ging de bal naar Franssen. Even lag de bal stil, daarna haalde PSV's middenvoor uit voor het schot, dat nu eindelijk redding moest brengen. Maar op datzelfde moment, dat die bal ging naar de enige onbeschermde hoek van het Utrechtse doel, klonk het fluitsignaal van scheidsrechter Bronkhorst. De laatste tonen stierven juist weg, toen de bal via de paal in het doel stuiterde. Het spel was afgelopen. Geen doelpunt dus. DOS had gewonnen, en verdiend. Drie dagen dus na een wat smadelijke nederlaag van 3o heeft DOS zich reeds gewroken tegen PSV. De prestatie is des te opmerkelijker, als men weet, dat de Utrechtenaren begonnen met drie invallers, dat na twaalf minuten reeds de vierde reserve binnen de lijnen moest komen en dat halverwege de tweede helft nog een vijfde speler van de vaste kern het strijdtoneel moest verlaten. PSV was in dit opzicht dus duidelijk in het voordeel, want het miste aanvankelijk alleen Brusselers en na de rust Ad van Tuyl. Maar ondanks de grote handicap van het missen van enkele promi nenten is DOS duidelijk de sterkste en de beste ploeg geweest. Het kwam weliswaar niet tot grootse daden, maar dat deed PSV evenmin. Trouwens, dat kon ook moeilijk, want er werd veel te hard gespeeld. Doelman Hansen is uit zijn doel gelokt en door Kootreeds juichend, met een boogbal verslagen. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, Woensdagavond. Ongeveer vijf en dertig duizend Amsterdammers hebben vanavond op alle mogelijke wijze uiting gegeven aan hun vreugde. Daar was ook alle reden toe. Immers, in de eerste helft waren het de enkele honderden Eindhovenaren geweest, die met een glimlach op het gelaat hun club op het groene veld aan het werk hadden gezien: een EVV, ver in de meerderheid, dat slechts kans zag dit offensief af te sluiten met één enkel doelpunt. Daarna was het woord aan DWS. Plotseling sneden de blauw-zwarte aanvallers door de Zuidelijke ver dediging, alsof er geen van Tuyls en Tebaks stonden. Koot scoorde de gelijk maker, nauwelijks toen het spel vijf en veertig seconden oud was. Pitters bracht de stand al heel spoedig op 21 en daarna knalde Koot de bal weer langs Hanssen. Tenslotte het kon gewoonweg niet op deed de beweeg lijke Vonhoff van zich spreken. De defensie van de blauw-witten meende op een gegeven moment het spel te kunnen staken voor vermeend buiten spel. Scheidsrechter Van der Meer had echter niets geconstateerd en van deze gelegenheid profiteerde de kleine Amsterdammer op handige wijze door eerst Hanssen uit zijn doel te lokken; met een onbeschermd doel voor zich was het daarop een heel klein kunstje de nederlaag voor de Eindhovenaren nóg groter te doen maken, 41. Aanvankelijk had het er helemaal niet naar uitgezien, dat de blauw-zwar- ten deze avond met de overwinning zouden gaan strijken. Immers, van de aftrap af gaven de Zuidelijken de toon aan en trachtten met snelle in zeer gevaarlijke aanvallen de DWS-ers te overrompelen. Maar voorlopig gaven Meyer c.s. niet thuis. Doch Eindhoven bleef „doorhameren". Richter moest in volle actie komen bij een harde kogel van Van Melis; Schmidt brak twee maal door. maar zijn schot vond de juiste richting niet. EVV bleef het spel beheersen en een doelpunt kon dan ook op de duur niet uitblijven. Dit kwam na precies vijftien minuten. Een combinatie Louwers-Van Melis- Louwers werd door laatstgenoemde be sloten met een listig tikje, waar de moedige Richter tevergeefs naar uit viel (01). En weer kwam Eindhoven terug. Van Melis kreeg een opgelegde kans de score te verhogen, doch op twee meter afstand van de keeper faalde hij nog met zijn schot. De .enkele uitvallen van DWS had den niet veel om hpt lijf, daar men zich op de Zuidelijke „muur" steeds weer te pletter liep. Slechts éénmaal kwam Hanssen in moeilijkheden, toen Klein op geraffineerde wijze reus Van Tuyl misleidde. Hanssen bleef, zij het met veel moeite, meester van het terrein. Eindhoven stelde ook hier na de Amsterdamse defensie voor de grootste moeilijkheden. Met kunst en vliegwerk èn het feit dat Van Melis niet van de get>oden kansen wist te profiteren, kon DWS de 01 achter stand handhaven. Doelpuntenregen Amper enkele seconden was de twee de helft oud, of de in rode truien ge stoken hoofdstedelijken trokken met fris open spel ten aanval. Men gunde de gebroeders Van Tuyl en Tebak niet Een helaas niet al te talrijk publiek 8000 toeschouwers bevonden zich op de tribunes heeft Woensdagavond in het Féyenoord-Stadion te Rotterdam de ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds gespeelde wedstrijd tussen een Zwaluwen-ploeg en het Neder lands militair elftal in een gelijk spel van 55 zien eindigen; met rust had den de militairen met 42 de leiding. Aanvankelijk leek het een vrij saaie Vertoning te worden, doch zienderogen werd het spel beter en later zelfs, vooral van militaire zijde, knap. Na dat na een kwartier Schouten (Excel sior) voor de militairen de score had geopend, zorgde twee minuten later R;'shouwer (Xerxes) voor 11. Het intelligente aanvalsspel van de mili taire ploeg, met Van der Kuil (VSV) als de grote man, werd toen zó su perieur, dat Van der Kuil, Schouten en Van Woerden (Feyenoord) de stand tot 4—1 konden opvoeren. De Ajacied Huis, die zeer verdienstelijk werk le verde, deed even voor de rust de Zwaluwen tot 24 terug komen. De ontmoeting leek op een débacle voor de Zwaluwen uit te lopen, toen Van der Wel (Ajax) na de hervatting de vijfde treffer voo- de militairen voor zijn rekening nam. Zóver liet men het echter aan de zijde van de Zwalu wen niet komen. Zonder direct een zelfde technische hoogte te bereiken als de tegenpartij, maar veel meer door lovenswaardig enthousiasme, schiepen de Zwaluwen zich bij een freer gelijkopgaande strijd de meeste scoringskansen, waarvan drie er ach tereenvolgens door Huis, Dörr (Excel sior) en Rijshouwer werden benut. Het felle duel om de winnende goal, flat de slotfase vormde, bleef onbe slist de t(jd om tegenstand te bieden, zó razend snel ging het op het doel van Hanssen af. Wel trachtte deze door snel en ver uit te lopen het gevaar nog te keren, maar de Doogbal, die Koot listig over hem heen speelde, be reikte tóch zijn heiligdom. Nog geen drie minuten later kon er weer ge juicht worden! Pitters en Klein lieten nu Vlemminx en Tebak de hielen zien en na een fout van de internationaal kwam Pitters plotseling in schietposi tie te staan: onhoudbaar vloog de bal voor de tweede maal in het net (21). EVV was er beduusd van; men kon het juiste tegenspel niet vinden en met het grandioze overwicht van de eerste helft bleek het totaal gedaan te zijn. Nog erger: men werd geheel de verdediging gedrongen. Nadat Van Melis, na een plotselinge felle uitval, nog pogingen had gedaan voor de ge lijkmaker Richter bleef meester van het terrein drongen de beweeglijke Amsterdamse voorwaartsen onder aan voering van Vonhoff steeds weer diep in de defensie van de Eindhovenaren door. Het verwekte dan ook geen ver wondering toen na achttien minuten over het lot van EVV definitief beslist werd. Voor de zoveelste maal zag Pit ters kans zich van Tebak te ontdoen; zijn voorzet kwam voor de voeten van de toestormende Koot, die geen fout maakte (31). Een tijdlang probeerden de Eindhovenaren de bakens nog ver zet te krijgen, doch het lukte niet; DWS beheerste het gehele middenveld. En kwam men „achter" eens in de verdrukking na een vrije trap door Louwers keurig genomen da. be wees Richter zijn grote capaciteiten. Het verwonderde dan ook niemand, dat de overwinning no< -orekender zou gaan worden. Dat geschiedde na ruim een half uur, toen alle Amsterdammers weer eens ten aanval waren gegaan en Van Tuyl c.s. voor vermeend bui tenspel de strijd staakten. Hiervan profiteerde Vonhoff op meesterlijke wij ze. (4—1). PSV heeft de nederlaag voor een groot deel aan zichzelf te wijten. Het mag in zeker opzicht zelfs tevreden zijn met dit resultaat, want Steiger, weer in grootse vorm, heeft menige bal gestopt, die voor velen niet te onderscheppen leek. PSV's grootste fout was om, even als in Utrecht het accent volledig op de verdediging te leggen, althans in de eer ste helft, daarbij voornamelijk vertrou wend op de capaciteiten van Steiger. Steiger heeft, wij vertelden het reeds, dat vertrouwen niet beschaamd. Maar PSV verzuimde in al zijn ijver om een beslissing te forceren met uitvallen, die voornamelijk over Franssen en Dillen werden geleid, te ontdekken, dat DOS Zondag een lesje had geleerd. De U- trechtenaren waakten er nu wel voor dat de schietgrage, on elke kans loeren de Franssen en Dillen, geen ogenblik vrij spel kregen. En daar PSV's binnen- spelers over maar zeer matige capaci teiten beschikten, was de Eindhovense voorhoede een zeer zwakke afspiegeling van het anders zo gevreesde aanvals- quintet. PSV behoeft niet naar excuses te zoeken voor deze wat onverwachte nederlaag. Het heeft zich dit teleurstel lende resultaat zelf aangedaan. Het gaf niet alleen het middenveld volkomen vrij aan de maar wat graag aanvallende Utrechtse middenlinie, indirect speelde' zichzelf zo lam. dat het vertwijfelde of fensief, dat in de tweede helft werd op gezet, eigenlijk geen succes kon hebben. Alle maatgevoel was immers verdwenen na die wat krampachtig gespeelde eer ste drie kwartier. De wedstrijd is bepaaldelijk niet ge worden zoals men na vijftien minuten eigenlijk meende te mogen verwachten. Toen werd weliswaar energiek en zeker niet zachtzinnig gespeeld, maar beide ploegen trachtten t°ch voortdurend goe de en gevaarlijke combinaties op te zet ten. Kort na het begin leidde dat reeds tot enkele tastbare resultaten. Eerst schoot Dillen van de rand van het straf schopgebied zó hard in, dat invaller doelman Pindus de bal slechts met moeite kon stoppen en nog geen drie minuten later dwong Visser door al de noodzakelijke veranderingen naar de voorhoede verhuisd Steiger tot een bliksemsnelle reactie om een gevaarlijk ingeschoten bal juist naast de paal weg te stompen. Kort er na trok Franssen de bal aan de overzijde rakelings over de lat. Pindus verrekte toen een spier en moest plaats maken voor de tweede reserve-doelman, de 38-jarige van Bag- gem. DOS had op dat moment reeds een duidelijke veldmeerderheid veroverd. Het strandde echter voortdurend op 'n solide verdediging, die geen enkele tegenstander uit de weg ging. Erg verwonderlijk was het dus niet, dat PSV de gevaarlijkste aanvallen op zijn naam kreeg. Een schot van Dillen scheerde de lat en vrijwel direct hierna, in de zevenentwintigste min. kwam het eerste doelpunt. In volle ren kogelde linksbuiten Vergouwen na een fraaie, vloeiende combinatie met van F.lderen, recht tegen van Baggem aan. Dillen ving de terugstuitende bal op en tikte die beheerst in de andere hoek van het doel, 10. Zou het spelletje van Zondag dan toch herhaald worden? Het leek er even oo, toen Franssen al de Utrecht se verdedigers zijn hielen liet zien en een voortreffelijke voorzet gaf. Dillen Achttien rijders verschenen Woens dag op het eiland Man aan de start voor de 125 cc-race. Alleen de Oosten rijker Baltisberger had pech met zijn machine. Hij verspeelde twee minuten voordat hij zijn NSU op gang kon krijgen; niettemin eindigde hij op de vierde plaats. Winnaar werd de Oos tenrijker Hollaus. De favoriet Werner Haas (Did.) moest na de zesde ronde, toen hij in derde positie lag, de strijd staken. Haas had een kleine voorsprong na de eer ste .ronde, maar even later werd hij het eerste slachtoffer van de gladheid van de weg, door regenval veroor zaakt. Zijn machine slipte in de bocht bij de Governorsbrug en. de Duitser werd er afgeslingerd. Haas sprong weer op zijn motor en reed door; hij had toen de leiding verloren aan de Oostenrijker Hollaus en de Italiaan Ubbiali. Een felle strijd ontbrandde tussen de Oostenrijker en de Italiaan. Hollaus bleef aan de kop tot aan de vierde ronde. Toen kwam Ubbiali opzetten en ging hem voorbij. De onderlinge posi tie wijzigde zich nerhaaldelijk. In de vijfde ronde ging Ubbiali aan de kop met een flinke voorsprong. Haas, die nog steeds op de derde plaats lag, kwam in een s-bocht wederom ten val en moest met een beschadigde ma chine de strijd staken. Hollaus zette toen alles op alles en met de finish in zicht wist hij de Ita liaan in te halen en met een voor sprong van ongeveer 45 meter te ver slaan. De uitslag van de 125 cc-race luidt: 1. R. Hollaus (Oostenrijk) met NSU 173.64 km. in 1 uur 33 min. 3.4 sec, ge middelde snelheid 111.96 km./u; 2. C. Ubbiali (Italië) met MV Augusta 1.33.07.4, gemiddelde snelheid 111.88 km./u; 3. Cecil Sandforc' (Gr.-Br.) met MV Augusta 1.37.35.8, gemiddelde snel heid 106.77 km./u; 4. H. Baltisberger (Did.) met NSU, gemiddelde snelheid 105.86 km./u; 5. Bz. Purslow (Gr.-Br.) met MV Augusta, gemiddelde snelheid 97.91 km./p. De snelste ronde kwam op naam van de Oostenrijker Hollaus met een ge middelde snelheid van 115.11 km. per uur. De uitslag van de zijspannen-klasse luidt: 1. Eric Oliver (Gr.-Br.) met Norton 173.64 km. in 1 uur 34 min. 0.2 sec., gemiddelde snelheid 110.83 km. per uur; 2. F. Hillebrand (Did.) met BMW 1.35.56.8, gemiddelde snelheid 108.59 km. per uur; 3. W. Noll (Did.) met BMW 1.39.16.4, gemidd. snelheid 104.96 km. per uur. De vijfde étappe van het criterium van de Dauphine Libéré van Bourg naar Annecy over een afstand van 240 km is gewonnen door de Belg Desmet in 6 uur 38 min. 29 sec. Tweede werd de Frans man Lauredi 6.39.26 en derde zijn genoot Mei 6.46.02. Een groot peleton renners kwam bin nen in 6 uur 46 min. 16 sec. In het al gemeen klassement heeft de Luxembur ger Schmitz de eerste plaats behouden. was toegelopen en kopte in, maar pre cies in de handen van Van Baggem. Meteen kwam de ommekeer van de strijd. Van de uittrap van hun doel man af holden de Utrechtenaren naar voren. Middenvoor Lammers kwam langs stopper Wouters en snelde op Steiger af. Juist toen Lammers wilde schieten, wierp Steiger zich voor de bal en trapte die weg, het veld in. Visser was echter meegekomen en schoot toen prompt raak, 11. Dat was na negenentwintig minuten. DOS wist, dat het dus niet kansloos was en ging in verhoogd tempo nog hef tiger aanvallen. PSV mobiliseerde al zijn verdedigers en kanthalves in de omgeving van het strafschopgebied om verder onheil te vooorkomen. Het hield stand. In de eerste plaats dank zij Steiger, die eens een ongelooflijke save verrichtte door eerst 'n hoog in geschoten bal weg te slaan en de on middellijk laag geretourneerde bal in 'n gedraaide achterwaartse sprong te stoppen. PSV kon bovendien het hoofd boven water houden door de lichter gebouw de Utrechtse voorwaartsen nog stevi ger te tackelen. Geen enkele keer ech ter probeerde het de twee- óf drie mans voorhoede uit zijn isolement te verlossen. In de tweede helft werd het duel nog krachtiger en heftiger. By PSV was Ad van Tuyl vervangen door Waterman. Even leek het er op of PSV weer een voorsprong zou nemen, maar dat was slechts een illusie. DOS verdedigde zich in de eerste minuten met grote taaiheid, gunde de tegenstander geen seconde de tijd en daardoor waren al de schoten, die de Eindhovense voortwaartsen af vuurden op het door van Baggem met steeds meer zelfverzekerdheid verdedig de doel onzuiver. Midden in dit lichte offensief van PSV sloeg DOS plotseling z(jn slag. Een uitval van de Utrechtena ren bracht spil Wouters in moeilijkhe den. Hij maakte hands, Luiten zou de vrije schop nemen. Iedereen verwachtte, gezien de aanloop van Luiten, een hard, strak schot. In plaats daarvan ging de bal met een boogje in het doelgebied. Steiger sprong naar voren, onderschepte de bal. maar moest die, tuimelend over drie vier spelers weer loslaten. Drie keer schoot een der Utrechtse voor- P.S.V. D.W.S. Eindhoven D.O.S. 10— 11—11 6— 6— 8 llilllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllll waartsen toen op het doel. De vierde keer was het raak, Van der Linden tik te de bal beheerst in de uiterste hoek, 1—2. Met nog meer grimmige energie trok PSV daarna ten aanval. Maar de strijd was hopeloos. Rustig en zelfverzekerd stond DOS te verdedigen en als het maar evén kon trokken de Utrechtse voorwaartsen er snel op uit om je kunt het nooit weten nog een doel punt te maken. Dat gelukte niet, want Steiger bracht nog twee keer op fraaie wijze redding. En toen kwam de ener verende slotphase, waarin scheidsrech ter Bronkhorst met veel moeite mees ter van de situatie kon blijven en waar in Utrechtse en Eindhovense toeschou wers voortdurend opveerden en wel tien minuten lang de spelers wilden be duiden, dat het nog maar vijf minuten was. In die vijf minuten moest er vol gens deze naar de hoogste graad van op winding gedreven enthousiasten iets heel verschillends gebeuren, uiteraard. Beider wensen zijn in vervulling gegaan. Die van PSV's aanhang echter enkele fracties van een seconde te laat. De wat terneergeslagen Eindhovenaren konden echter weer glimlachen, toen zij de uit slag van de wedstrijd in Amsterdam vernamen. De Utrechtse supporters ver kondigden na deze tijding met nog meer nadruk, dat DOS nooit verloren zou gaan en beslist kampioen werd. De uitslagen van en de standen na de eerste wedstrijden van het eind- tournooi om het wereldkampioenschap voetbal luiden: Groep I: BraziliëMexico 50 FrankrijkJoegoslavië 01 Brazilië 110 0 2 Joegoslavië 110 0 2 Frankrijk 10 0 10 Mexico 10 0 10 Groep III: OostenrijkSchotland 10 UruguayTsjecho-Slowakije 20. Uruguay 110 0 2 Oostenrijk 110 0 2 Schotland 10 0 10 Tsjecho-Slowakije 10 0 10 Advertentie *4 5—0 1—0 0—1 0—5 2—0 1—0 0—1 0—2 Zeer belangrijk. Voor allen, die meedoen aan de 3e Roomboterprijsvraag! In sommige bladen bevat de 3e Roomboterprijsvraag-advertentie niet de mededeling, dat het antwoord op vtaag 1 moet worden gegeven in een rijmpje van ten hoogste zes egels. Wilt U er vooral om denken aan deze voorwaarde te voldoen? Te Genève waren slechts dertiendui zend toeschouwers opgekomen om getui ge te zijn van de ontmoeting tussen Brazilië en Mexico. Na een nerveus be gin aan weerszijden, met een vrijwel gelijk opgaande strijd, kwamen de gepo lijste techniek van de Brazilianen en hun veel grotere snelheid geleidelijk meer tot gelding. Het Mexicaanse doel kwam in groot gevaar want de prachtig com binerende Braziliaanse voorwaartsen on dernamen de ene stormloop na de an dere in een fantastisch tempo. Nadat Pinga, Julinho en Baltazar het doel gemist hadden, en een gevaarlijke Mexicaanse tegenaanval gestrand was op Castilho, opende de Braziliaanse mid- voor Baltazar de score in de 23e mi nuut. De Mexicanen probeerden terug te slaan, en hun tegenoffensieven wa ren niet van gevaar ontbloot, maar Bra zilië bleef sterker en na 30 minuten schoot rechtsbinnen Didi uit een vljre (Van een speciale verslaggever) Het eindtournooi om het wereldkampioenschap voetbal is Woensdagavond in Bern, Zürich, Lausanne en Genève begonnen met vier wedstrijden van de achtste finales. De meeste belangstelling ging uit naar de ontmoetingen tussen Uruguay, titelhouder, en Tsjechoslowakije in Bern en tussen Oosten rijk en Schotland te Zürich. Verrassingen zijn uitgebleven op deze eerste dag. Brazilië, één van de favorieten, versloeg Mexico met 50 en Joegoslavië om bij groep één te blijven zegevierde met 10 tegen het geplaatste Frankrijk. In groep III versloeg Uruguay in een slecht gespeelde wedstrijd Tsjechoslowakije, terwijl Oostenrijk met 10 de baas bleef over Schotland. Uruguay heeft teleurstellend spel la ten zien. Het was zulk een matige ver toning, dat de toeschouwers zich ver baasd afvroegen of dit nu een ploeg was die de titel moest verdedigen. De ploeg bestond ongetwijfeld uit eerste klas ar- tisten, die technisch en athletisch een waar meesterschap demonstreerden. De balcontróle was schitterend, het kop- werk bleek voortreffelijk, maar het in dividualisme vierde hoogtij. Het spel van de ploeg was povertjes, zo slecht zelfs, dat de Tsjechen, die in de eerste helft stug weerstand hadden geboden, na de pauze aanvankelijk een veldmeerderheid konden veroveren, waardoor de trotse houders van twee wereldtitels nog meer de kluts kwijt raakten. De aanvallen van Uruguay werden vrijwel voortdurend in de breedte opge zet, hetgeen het toch al niet hoge tempo ongunstig beïnvloedde. De Tsjechische verdediging kreeg daardoor steeds alle gelegenheid de juiste opstelling te vin den. Overrompelend waren de aanval len van Uruguay nimmer. Dat de stand met rust nog blank was behoefde dus geen verbazing te wekken. Het eerste doelpunt van Uruguay kwam in een periode, waarin de Tsje chen, wier spel een niet minder armoe dige indruk maakte dan dat van hun tegenstanders, een lichte veldmeerder heid hadden. Een aanval, in de breedte opgezet, belandde bij rechtsbinnen Am- brois. Met een boogballetje plaatste hij de bal naar het midden, waar midvoor Miguez stond, die met het hoofd het le der 'n effectvolle draaiing gaf. Doelman Reiman bekend om zijn grenzenloze reactiesnelheid was stomverbaasd, dat de bal laag in de hoek verdween. Dat doelpunt kwam twintig minuten voor het einde. Kort voor het einde kreeg Uruguay 'n vrije schop toegewezen. Met een zuiver geplaatst boogballetje in de uiterste linkerbovenhoek verdween het schot van de beroemde linksbinnen Schiaffino voor de tweede maal in het doel. Een geweldige zoenpartö van spelers en officials van Uruguay volg de op dit werkelijk fraaie doelpunt. De enige speler, die in deze massale uitbarsting van wild enthousiasme niet was betrokken, was Schiaffino zelf, die trots als 'n pauw naar de cirkel terug liep en het publiek uitdagend uitnodigde hem een ovatie te brengen. In Zürich waren de spelers van Schot land en Oostenrijk aanvankelijk zeer nerveus. De „geplaatste" Oostenrijkers lie ten zich in het eerste kwartier volko men insluiten door de Schotten, die be kend om hun zuinigheid, slechts met 13 in plaats van de toegestane 22 spelers naar Zwitserland zijn gekomen. Schot land ontwikkelde een hard, maar fair spel, dat de Oostenrijkers In het geheel niet lag. De mannen van de Weense school zagen geen kans hun normale aanvalsspel, rustig en rhythmisch te ontwikkelen. Integendeel, de Schotse voorhoede kreeg in het eerste half uur enkele fraaie kansen om de score te openen. Ze werden alle gemist. Nadat de Schotse middenvoor Mochan blijk had gegeven zelfs enkele eenvou dige kansen niet te kunnen benutten nam Oostenrijk eindelijk het initiatief over. Twaalf minuten voor de rust zond links binnen Probst een hard schot in, dat doelman Martin te machtig was. Dit doelpunt bleek naderhand beslissend te zjjn voor het eindresultaat van deze ont moeting. In de resterende tijd voor de pauze en in het eerste half uur van de tweede helft gaf Oostenrijk met aan trekkelijk spel de toon aan. Schotland speelde toen sterk defensief en de toe schouwers konden in die periode genie ten van fraai Weens voetbal, dat herin neringen opriep aan het oude wonder- team van Hugo Meisl. Doelpunten konden de Oostenrijkers echter niet maken. Zelfs niet toen Ha- nappi een keer mee naar voren trok. Ook geen groots voetbal dus in Zürich. Tsjechische achterspeler Novak, de Tsjech Rejman en voor Itvez tijdens een duel om de bal. Urugese mid- hop t. De net. De Braziliaanse aanval draaide nu weer op volle toeren. Baltazar wrong zich al dribbelend door de Mexicaanse verdediging heen, gat de bal op het juis te moment over aan de linksbinnen Pinga en het was 30. Nadat een kanjer van Pinga tegen de paal was afgeketst bracht deze speler, na een schitterende combinatie van de voorhoede in sa menwerking met de halves, een minuut of zeven voor rust de stand op 40. In de tweede helft liep Brazilië on middellijk na de aftrap weer storm, maar keeper Motta verichtte won deren in het Mexicaanse doel. Het vijf de doelpunt kwam na vierentwintig mi nuten door rechtsbuiten Julinho, die drie tegenstanders te slim af was en toen van korte afstand inschoot. In het nieuwe Olympische stadion te Lausanne, dat met 30.000 toeschouwers bij lange na niet was uitverkocht, ver loor Frankrijk zijn eerste wedstrijd met 10 van Joegoslavië. Het was een treffen tussen een snelle Franse ploeg en een technisch superieur Joegoslavisch elftal, waarin de techniek het uiteindelijk van het tempo won. Op het door regenbuien gladde en doorweekte veld konden de over het al gemeen lichter gebouwde Joegoslaven beter uit de voeten dan hun tegenstan ders en in de aanval konden zij zodoen de verrassender combineren. Er waren echter twee factoren, die voorkwamen, dat het overwicht in de juiste verhouding in doelpunten werd uitgedrukt. Op de eerste plaats werd het samenspel vaak te ver doorgevoerd en ten tweede toonde de Franse doel man Remetter zich in grootse vorm. Toch moest Remetter in de veertiende minuut capituleren toen rechtsbuiten Milutinovic bij een doorbraak van de rechtervleugel een felle schuiver loste. Gesteund door de middenlinie, waarin vooral Tsjaikowski een schitterende party ten beste gaf, kwamen de Joego slaven onmiddellijk weer in de buurt van Gianessi en Kalbel. maar de ge vaarlijke middenvoor Mitic, de beste man uit de voorhoede, kreeg bij zijn be waker Jonquet maar weinig bewegings vrijheid. Na ongeveer 20 minuten kwam de Franse aanval wat meer los, maar ook in deze linie werd het spel te kort gehouden. (Van onze roeimedewerker) Zonder veel moeite en in een tech nisch goed gestuurde race heeft Aegir thans ook beslag gelegd op de Tele- graafbeker door in de finale de acht van Willem III met vier lengten te kloppen. Beide ploegen waren met omtrent 40 slagen van start. In de eerste binnen- bocht had Willem III het startverschil ingelopen, doch dit bleek niet voldoen de te zyn om bij de volgende bocht, waar Aegir in het voordeel was, de Groningse aanval af te slaan. De stu denten zetten een verhoogd tempo in en er kwam bijna licht tussen de gie ken. In de scherpe bocht bij de Scha- penwal faalde echter de berekening van de Willem III stuurman. Hij kwam te veel naar bakboord uit, was daar door gedwongen teneinde een aanva ring te vermijden tussen vyf slagen door zwaar bij te sturen met het ge volg dat de vaart uit de giek raakte en de uitlooppoging geheel in het niet zonk. Aegir kon op zyn beurt by de Zorgvliedbocht van het boeivoordeel profiteren, zodat op practisch een kilo meter afstand het lot van Willem III bezegeld was. Bij de Utrechtse brug stond de overwinning van Aegir vast, want het verschil was toen reeds tot 2 lengten opgelopen. Niets stond de stu denten meer in de weg en zy finishten in de beste tijd ooit op deze baan ge maakt n.l. 14 min. 57,4 sec. tegen Wil lem III 15 mm. 13 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7