Eisenhower en zullen „alles" Churchill hespreken Frankrijk en Joegoslavië op de beeldbuis Enthousiasme in buitenland over Een feest ver van huis s c PAARDENRENNEN TE ASCOT ff „Willem III'' spoedig in nieuw clubgebouw een Resultaten Kon. Olie in 1954 tot dusver niet onbevredigend f SCHEEPVAARTBER1CHTEN O A R Noodzakelijk gesprek Thailand vraagt VN-waarnemers r V Route Ronde van IJsselmeer Vlag op Zaterdag 19 Juni in top J DONDERDAG 17 JUNI 1954 PAGINA 9 Amerikaanse president over de handel met communistische landen Indonesië Stoffelijk overschot vermiste gevonden Kamerleden gaan Ned. industrieën bezoeken Twee jaar geëist tegen fabrieksdirecteur Prof. Umbgrove overleden Katholieke Illustratie - Noorse schaatsbond deelt waarschuwingen uit Geeh Nederlandse scherm- successen te Luxemburg Halfjaarlijkse over zichten nog dit jaar Slechts een draw voor Flamingo s Regen helpt Engelsen MARKTBERICHTEN President Eisenhower heeft gisteren op zpn wekelijkse persconferentie in Washington gezegd, dat op de komende besprekingen tussen hem en premier Chur "Jll alle internationale kwesties ter sprake zullen komen, die van be lang zpn voor beide landen. Het doel van deze besprekingen, die uiteindelijk het gevolg zijn van een initiatief van Sir Winston, is de banden tussen Ameri ka en Engeland nauwer aan te halen De besprekingen te Genève die aanvankelijk in de wereldpers uitvoerig verslagen werden, Waren de laatste tijd nauwelijks meer interessant. De voornaam se Amerikaanse woordvoerder, mi nister Foster Dulles, is al spoedig naar zijn land teruggekee.d en ijn Brit se collega wil Dinsdag weer in Londen zijn, om het Lagerhuis over zjjn beleid in te lichten. Van de twee punten die besproken moesten worden is er al één van de agenda verdwenen, zonder uat er enig resultaat geboekt werd. De niet- communistische gedelegeerden hebben immers eergisteren aan de communisti sche afgevaardigden te Genève laten we ten dat zij geen heil meer zagen in verdere onderhandelingen over Korea. Er kon geen overeenstemming bereikt Worden over de bevoegdheid van de Verenigde Naties om op Korea agressie te weerstaan, en ten aanzien van de kwestie van vrije verkiezingen op bet schiereiland stonden de standpunten van de beide partijen lijnrecht tegenover elkaar. De besprekingen over het Koreaanse probleem te Genève hebben de politieke conferentie waartoe vorig jaar bij de wapenstilstand besloten werd, min of meer moeten vervangen. Die politieke conferentie is lang uitgesteld, maar toen dan tenslotte de besprekingen toch be gonnen, bleek er geen accoord mogelijk. In Korea is het vuren gestaakt en een groot aantal krijgsgevangenen keerde huiswaarts, maar overigens is er sinds Juli 1953 maar weinig vooruitgang ge boekt, en de toekomst ziet er voor de Koreanen nog altijd zeer somber uit. De Chinezen en Noord-Koreanen, daarbij gesteund door de Kussen, trachten de indruk te wekken dat de discussies over de Koreaanse kwestie nu afgebroken zijn tengevolge van de halsstarrigheid van de Amerikanen en andere niet- communistische gedelegeerden. Het is het bekende spel om de sympathie van de Aziatische naties te winnen. Dat met name de Britten niets meer van de conferentie van Genève verwach ten al is men over Indo-China nog niet uitgepraat valt ook af te leiden uit het voorgenomen bezoek van Chur chill en Eden aan Washington, een be zoek dat immers reeds volgende wee': wordt afgelegd. Ofschoon Eisenhower's uitnodiging hen al een maand geleden bereikte, hebben zij eerst het verloop van .Genève" afgewacht, alvorens de invitatie te accepteren. Intussen is te Genève overigens duidelijk aan het licht getreden hoe wenselijk een vertrouwelijk gesprek tussen de leidende staatslieden van Engeland en Amerika is. Het is al weer een half jaar geleden dat Churchill en Eisenhower elkaar het laatst gespro ken hebben. Toen, te Bermuda, spraken zij af een conferentie te organiseren van ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Die conferentie, die inmiddels te Berlijn plaats gevonden heeft, leidde tot de conferentie van Ge nève, die nu ten einde loopt. In de af gelopen maanden heeft de Westerse po litiek grote beproevingen moeten door staan. Te Berlijn werd blijk „egeven van krachtige eensgezindheid. Alle pogingen van Molotov om een wig te drijven in het blok van zijn tegenstanders liepen op niets uit. Dulles, Eden en Bidault trokken èèn lijn. In Genève zijn daar entegen de verschillen van opvatting tussen Amerika, Engeland en Frankrijk veel meer naar voren gekomen. Tussen de politiek van Washington en die van Londen ten aanzien van China bestaat ten slotte al jarenlang een essentieel onderscheid. (De Britten hebben het be wind van Mao Tse Toeng wèl, de Ame rikanen hebben het niet erkend). Over de te voeren Westerse politiek heerst momenteel tussen de twee leidende mo gendheden meer verdeeldheid dan ooit te voren, sinds het einde van de oorlog. Minister Dulles heeft het bezoek van Churchill en Eden aan het Witte Huis eergisteren in zijn wekelijkse perscon ferentie geschilderd als een genoeglijk onderonsje, waarbij uiteraard ook wel Wat over politiek gepraat zou worden. Maar het is niet aannemelijk dat de twee Engelse staatslieden in deze ge spannen tijd uitsluitend voor de gezellig heid bij Eisenhower op visite komen. Het gaat namelijk om de versteviging en misschien zelfs wel om het behoud van de Anglo-Amerikaanse. alliantie, die in de tweede oorlog van zo uitzonder lijke betekenis is geweest. Het belang van de ontmoeting moet niet onderschat Worden. Oud-premier Attlee ziet in het komende gesprek tussen Churchill en Eisenhower zelfs een mogelijke voorbo de van een onderhoud van deze twee met Malenkov. Wellicht is dit een wat Voorbarige veronderstelling, maar af gezien van de mogelijke resultaten is het een verheugend feit dat Sir Winston Vergezeld van zijn „troonopvolger", in de Amerikaanse hoofdstad gaat pogen de verstandhouding tussen Groot Brit- tannie en de V.S. te verbeteren. en de speculaties over een verwijdering tussen beide landen te logenstraffen. Eisenhower deelde verder mee, dat hij de volgende week een bijeenkomst zal beleggen met de leiders van de grote partijen in het Congres om de misluk king van het Koreaanse deel van de conferentie van Genève te bespreken. De president zei te verwachten, dat de leider van de Amerikaanse delegatie in Genève, Walter Bedell Smith, volgen de week naar Washington zal terugke ren. Zodra deze aan de president zijn verslag zal hebben uitgebracht, wordt de bijeenkomst met de politieke leiders belegd. Eisenhower zei, dat de zestien landen die hebben deelgenomen aan de strijd in Korea, nu rapport moeten uitbren gen aan de Verenigde Naties. Dit li chaam zal dan nieuwe stappen moeten ondernemen om de Koreaanse kwestie op te lossen. De Amerikaanse president De afgevaardigde van Thailand bij de Verenigde Naties, Pote Sarasin, hee gisteren op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad voorgesteld een groep waarnemers naar zijn land te zenden, die moet nagaan, of de toe stand in Zuid-Oost Azië een bedreiging betekent van de vrede en van de on afhankelijkheid van Thailand. De waarnemers moeten hun taak voorlopig beperken tot Thailand. Slechts met toe stemming van de Veiligheidsraad en van de betrokken regeringen zouden zij hun onderzoek ook tot andere landen kunnen uitstrekken. deelde niet mee, wat voor stappen dat naar zijn mening moeten zijn. Eisenhower sprak ook nog over de handel met communistische landen. Als de Westelijke landen het handels verkeer met de satellieten van Rus land zouden staken, aldus de presi dent, dan zal dit o.a. tot gevolg heb ben, dat deze satellieten volledig af hankelijk worden van de Sovjet-Unie. De handelspolitiek van het Westen kan er daarentegen toe bijdragen, dat door Rusland onderworpen landen niet volledig geïsoleerd blijven, en dat zij zich niet uitsluitend op Moskou rich ten. (ReuterU.P.) Gistermiddag is in het kader van de Eurovisie-maand de eerste reportage van een voetbalwedstrijd voor het wereldkampioenschap op de beeldbuizen in acht landen verschenen. Er zullen er nog acht volgen, waardoor dus ongeveer de helft van de tot dit internationale uitwisselingsexperiment behorende uitzendingen aan voetbal is gewijd. Hetgeen, dunkt ons, wel een wat te zwaar accent legt op één terrein van de televisie, de voetbalreportage dus. Niet ontkend kan worden dat men met deze uitzendingen waarschijnlijk het grootste publiek trekt en dat dit publiek op zijn beurt aan zijn trekken komt; de televisiecamera en de voetbal immers zijn twee elementen, die zich ten opzichte van elkaar al vrij snel aller minst als water en vuur gedroegen. Waarmee we maar zeggen willen dat de voetbalreportage zeker niet tot de minst aantrekkelijke verworvenheden van de techniek van het vér-zien behoort. Ook bij het gisteren door de Zwitserse televisie verzorgde verslag van de wedstrijd FrankrijkJoegoslavië, in het stadion in Lausanne, bleek weer eens duidelijk dat men deze vorm van tele visie volkomen onder de knie heeft. Men kan discussiëren over de hier ge bruikte methode, n.l. het spel vrijwel constant met één hoog opgestelde ca mera te volgen, feit is dat niet alleen de sportminnaar maar ook degenen, wie het alleen om het kijkspel te doen is, aan zo'n voetbalwedstrijd wel plezier kunnen beleven. In het begin en aan het slot waren er enige ernstige storingen op ons toe stel. Toen de Vlaamse verslaggever Wim de Gruyter dan ook op een gegeven moment opmerkte: „Maar daar staat niemand", konden we hem niet anders dan gelijk geven, omdat onze beeldbuis slechts een mistvlek te zien gaf. Wim de Gruyter heeft overigens zijn verslag zeer sober gehouden en er, terecht, re kening mee gehouden dat de televisie kijker zelf alles ziet en dat het dus echt niet nodig is in superlatieven als „Wat een spel, dames en heren" uit te barsten. Zoals het commentaar nu was, d.w.z. hoofdzakelijk bestaande uit het noemen van de spelers, was het precies goed. Zoals gezegd de wedstrijd werd in hoofdzaak door één camera gevolgd, zij het dan dat bepaalde „scènes" dichter bij werden gehaald. Voor ons als sport- leek bood dit het voordeel dat we niet, zoals bij reportages waarbij meerdere, ver uit elkaar opgestelde, camera's ge bruikt worden, moeite hadden ons te oriënteren omtrent de plaats waar zich de strijd afspeelde. In de pauze nam de camera de gelegeneid waar ons een blik te gunnen op de charmante omge ving van het stadion, terwijl het rond wandelende muziekcorps op een gege ven moment een ontmoeting had met een op de begane grond opgestelde camera. De 35.000 toeschouwers bij deze wedstrijd verschenen te weinig in het beeld. De reacties van het publiek vor men altijd wel een plezierig intermezzo. Over de acht volgende voetbalversla gen zullen we U op deze plaats slechts in het kort inlichten, teneinde niet in herhalingen te vervallen. Dit wil echter niet zeggen dat we deze uitzendingen niet van harte in Uw belangstelling aanbevelen. Zij zijn het ongetwijfeld waard. „Een feest ver van huis" We mogen niet verzuimen iets naders te melden omtrent de reeds gesigna leerde enthousiaste reacties in het bui tenland op het Nederlandse aandeel in de Eurovisie, „Een feest ver van huis." Bij de Nederlandse Televisie Stichting zijn n.l. verschillende gelukwensen bin nengekomen. O.a. een telegram van het hoofd van de programmadienst van de Franse televisie, die seinde „Gelukwen sen voor Uw programma. Een feest vol frisheid en charme. Uitvoering deed het uitstekend. Zeer goede productie met opmerkelijke preciesheid van de in het schema opgezette tijden. Aan allen onze dank." De programmaleider van Zwit serland telegrafeerde „Gelukwensen voor uitnemend programma." De Italiaanse programmadirecteur schreef: „Accepteer onze zeer levendige gelukwensen voor Uw charmant pro gram vol frisheid en gratie, dat aoor de Italiaanse kijkers met grote belangstel- VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.4S Morgengebed, B.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvr., 9.40 gram., 9.45 schoolradio, 10.00 gram., 10.30 lichte muz., 10.55 gram., 11.00 zieken, 11.40 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole-ork. en solist, 12.33 Musette- ork., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano, 13.45 vrouw. 14.00 gram., 15.00 schoolradio, 15.30 amus.muz., 16.00 zieken. 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.40 salonork. en solist, 18.00 act., 18.10 lichte muz., 18.40 vragenbeantw., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 verz.progr. v. d. mil., 20.25 de ge wone man, 20.30 Promenade-ork., en so list, 21 05 luchtmachtkapel en solist, 21.35 Brabants halfuur. 22.10 dansmuz., 22.45 caus., 23.00 nieuws, 23.15 gram. Hilversum ii, 298 m. vara: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvr., 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 schoolradio. vPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 orgel en zang, 11.10 fadiofeuilleton, 11.30 piano. AVRO: 12.00 duetten, 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 gevar. muz.. 14.00 kookpraatje, 14.20 blaaskwintet. 14.50 voordr. en muz.. 15.10 piano, 15.30 Musette-ork. VARA: 16.00 gram.. 16.30 )®ugd, 17.00 orgel, 17.20 muz. caus., 18.00 nieuws, 18.15 gram., 19.00 caus., 19.15 Piano. VPRO: 19.30 prot. pr., 20.00 nieuws. 20.05 boek, 20.10 klarinet kwin tet. 20.30 caus., 20.40 caus. VARA: 21.00 hoorspel, 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 lichte muz. VPRO: 22.30 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 klein koor, 23.47 luit, viool en viola da gamba. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.25 gevar. muz., 13.10 gevar. muz.. 13.40 pianomuz., 22.15 recital. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 11.45 amus.muz., 12.15 ork.conc., 15.00 dansmuz., 15.45 amus.muz., 17.00 gevar. muz., 19.30 gevar. muz., 22.20 gevar, muz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.10 omr.ork. en sol., 16.00 volksliederen, 19.15 lichte muz.. 20.00 gevar. muz., 23.30 piano recital, 0.25 lichte muz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc.. 20.02 La Forêt Bleue, opera, 23.00 klass. muz. BRUSSEL, 324 m. 17.10 lichte muz., solist. 16.00 Iflgenia, opera. 20.15 symph.ork. en 484 m.: 14.00 omr.ork. en solist, 16.05 lichte muz., 17.30 zang en piano. 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 224 en 75 m.: 22.00 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. ling gevolgd is. Kwaliteit van beeld en ontvangst alleszins bevredigend. Harte lijk dank." Duitsland, België en Denemarken meld. den een zeer goede ontvangst, terwijl tenslotte het hoofd van de technische dienst van de BBC telegrafeerde: „Ge lukwensen. Uitstekend beeld en onder houdend programma. Constant goed beeld behalve kleine storing. Geheel een bijzonder bevredigende uitzending." Fr. Br. In twee meter hoge alang alang heeft de Indonesische politie het stoffelijk overschot gevonden van de heer H. Souter, administrateur van de Petodjo ijsfabriek in Medan. De heer Souter was sinds enige tijd vermist. Een medisch onderzoek wees uit, dat er naar alle waarschijnlijkheid geen sprake is van moord, of zelfmoord. Souter was met zijn boekhouder, de heer Volder, veer tien dagen geleden gaan jagen. Alleen Volder keerde terug van de jacht. Spoe dig daarna bracht een accountantsonder zoek een tekort van zes ton rupiahs bij de ijsfabriek aan het licht, waarop Vol der werd gearresteerd. Het is mogelijk, dat Souter door tij gers is aangevallen, aldus veronderstelt men in Medan. De werkgeversverbonden hebben de le den van de Eerste en Tweede Kamer van 6 tot 10 September uitgenodigd voor een bezoek aan een aantal industrieën. Niet minder dan 95 Kamerleden hebben deze uitnodiging aanvaard. Het pro gramma van dit parlementaire indus- triebezoek is gegroepeerd rond de vol gende problemen: De productie en de research, de binnen- en buitenlandse afzet, de vakopleiding zowel van het la gere als van het hogere personeel, en de menselijke verhoudingen binnen de onderneming. In vier streken van ons land de Zaanstreek, Groningen en Friesland, Zuid-Limburg en West-Nederland zal elk der Kamerleden naar zijn keuze één uit een zevental bedrijven bezoeken. (Van onze correspondent) Voor de Leeuwarder rechtbank dien de Woensdag de zaak tegen de 58-ja- rige Chr. Louis v. d. Hoef, voormalig •zuiveldirecteur te Langweer, tegen wien wegens verduistering van enkele tienduizenden guldens een gevangenis straf van twee jaar met aftrek werd geëist. Uitspraak 30 Juni. Prof. Dr. J. H. F. Umbgrove van de Technische Hogeschool te Delft en lid van de Kon. Ned. Akademie van We tenschappen is op 55 jarige leeftijd in „Bronovo" te 's Gravenhage overleden. Geboren in 1899 te Hulstberg in Lim burg promoveerde hij in 1925 te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde met een „Bijdrage tot de kennis d r stratigrafie, tectoniek en petrografie van het senoon in Zuid-Limburg" Na vier jaar in Indië werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1929 benoemd aan het Geologisch Museum te Leiden, waarna hij een jaar later in 1930 als hoogleraar werd aangesteld aan de T. H. in de afdeling Mijnbouwkunde. Het modernste postkantoor ter wereld staat in Den Haag; de K.I. van deze week brengt bij een reeks foto's een pakkende reportage over de technische outillage en het bewonderenswaardige bedrijf van deze „postfabriek". De re porters, die met een Nederlandse tanker de reis naar Klein-Azië hebben mee gemaakt voor het tanken van aardolie, vertellen ditmaal uitvoerig over oefe ningen bij eventuele brand, een nood zakelijke voorzorgsmaatregel op een schip, dat enorme hoeveelheden van de meest brandbare stof vervoert. Dr. Mel- chior geeft een sterk 'geschreven im pressie van „de machtigste stroom ter wereld", de Amazone, wiens overstro mingen jaarlijks groot onheil aanrich ten, waarover de buitenwereld echter nooit iets verneemt. Tegenover de alles overweldigende oerkracht van deze stroom van zevenduizend kilometer lengte en een mond van tweehonderd kilometer breedte staan mens en tech niek weerloos. Kees van Ginneken geeft een humoristische herinnering aan de vierde Nederlandse Radio-Rallye, geor ganiseerd door de Hertog-rijders uit Den Bosch in samenwerking met de K.R.O. De weerkundige medewerker stelt de vraag: „HaddA wij vroeger mooiere zomers?" en beantwoordt ze aan de hand van zakelijke gegevens. Verder is er een artikel over Ho Chi Minh, de achter de schermen blijvende leider van de strijd der Vietminh tegen de Fransen. Jan Cottaar schrijft over Hongaarse voetballers. Ten slotte is er een interview met de auteur W. H. van Eemlandt. wiens zevende criminele ro man „Schatgravers aan de Amstel" te beginnen met het volgende nummer in de K.I. zal worden gepubliceerd. De jaarlijks terugkerende paar denrennen in Ascot brengen tel kens opnieuw heel Engeland in opschudding. De race om de grote prijs van Ascot is dan ook een uitzonderlijk spannend eve nement. De beroemdste paarden uit de beroemdste stallen worden er door de beroemdste jockeys bereden. Kapitalen worden er verspeeld en gewonnen. De horde snuivende dieren raast op deze foto naar de finish toe. Zaterdag 19 Juni wordt in Amster dam-Noord het startschot gelost voor de jaarlijkse ronde van het lJselmeer, een der „klassiekers" voor amateurs. Een bijzonderheid in deze tweedaagse wedstrijd is, dat de renners op initia tief van de organiserende vereniging „De Germaan" tegen ongevallen (wet telijke aansprakelijkheidverzekerd zijn. De eerste etappe leidt Zaterdag van Amsterdam via Purmerend, Hoorn, Wieringen, Afsluitdijk, Bolsward, Leeu warden, Akkrum en Steenwij k naar Meppel, een afstand van 240 km. Zon dagmiddag wordt om één uur in Mep pel gestart voor de tweede etappe van 165 km. via Zwolle, 1 fezep, Elburg, Nunspeet, Vierhouten', Gortel, Niersen, Elspeet, Ermelo, Amersfoort, Hilver sum, Weesp naar Diemen, waar de aankomst is gelegen. Het was door werkzaamheden aan de Amstelveense Weg niet mogelijk, om, evenals in voorgaande jaren, de finish in het Olympisch Stadion te houden. Kees Broekman treft geen blaam in verband met de financiële transacties, die er voor de internationale schaats wedstrijd in Maart van dit jaar te Gjoevik zijn afgesloten, aldus heeft de Noorse schaatsenrijdersbond in een te Oslo gepubliceerd rapport bekend gemaakt. Andersen, Aas en Lundberg werden niet schuldig aan professionalisme be vonden, doch de bond legde er de na druk op dat zij een meer gematigde houding hadden kunnen aannemen en heeft hun een ernstige waarschuwing gegeven. (Van onze roei-medewerker) Als Zaterdagmiddag 19 Juni om vier uur de Nederlandse driekleur en de verenigingsvlag gehesen zullen worden, dan betekent zulks het moment waar op de Amsterdamse roeivereniging „Willem III" meer dan tien jaar ge wacht heeft, n.l. de officiële ingebruik stelling van het nieuwe clubgebouw, ge legen aan de Jan Vroegopsingel aan de Amstel tegenover de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. Want meer nog dan bij andere spor ten is een roeivereniging zonder club home geen roeivereniging. De ongeluk kige behuizing eerst met de Hoop en la ter met RIC samen in het voormalige houten botenhuis van de Deutsche Turn und Ruderverein aan de Ouderkerker- dijk bjj de Zuidergasfabriek was maar een benauwde huisvesting en kon op geen stukken na de vloten der clubs her bergen, zodat de Bosbaan en een werf ingeschakeld moesten worden. Wat is er aan de bouw van dit nieuwe club huis zo al voorafgegaan? Bij de oprichting kregen de school jongens een zes-, een vierriemsgiek en een stel waterschoenen ten geschenke terwijl de penningmeester de zorgen over een begroting had die het bedrag van 25.- beliep. De contributie bedroeg vijf en later tien cent per week. Gedu rende de eerste vijftien jaren was Wil lem III gevestigd in een drijvend schui tenhuis aan het Oosterdok, waarna men op veelvuldig aandringen omtrent 1902 verhuisde naar de Amstel ter hoogte van het Amsteikanaal. Toen tijdens een storm in het najaar van 1907 het drij vende botenhuis op drift sloeg, voelde men de noodzakelijkheid van een vast gebouw, hetwelk in Juli 1909 klaar kwam aan de Amsteldjjk tegenover de Trompenburgstraat. Had men toen met een lening van 25 mille genoeg, de te genwoordige penningmeester heeft meer dan tien maal zoveel geld nodig. Hiervan wordt meer dan de helft uit eigen middelen voldaan, voor het res tant geeft de gemeente een renteloos voorschot, hetwelk in twintig jaar moet worden afgelost, waarvoor de 700 leden hun aandeel middels contributie zullen geven. Het gebouw (architect ir. J. v.d. Lin den) waarvoor men 10 Augustus 1953 de eerste spade in de grond stak, be staat uit drie gedeelten n.l. een gieken- loods annex werkplaats, waar veertig raceboten hun plaats vinden, een mid denschip, waarin de herenkleedkamèr met douches, hall, dameskleedkamer met douches en woning van de boots man liggen. In de wherryloods, haaks op deze gebouwen, kunnen niet minder dan 56 wherries worden ondergebracht. Boven het middenschip bevindt zich de clubzaal waarvoor een groot balcon met uitzicht op de Amstel in Zuidwestelijke richting. Daarnaast de keuken, ves tiaire en bestuurskamer; het geheel om zoomt een haven met een havenhoofd. De loodsen bieden mogelijkheid tot uitbreiding, n.l. voor de giekenloods naar het Oosten in de richting van de Amstel en de wherryloods naar het Zui den ten koste van de haven. Voor Mary Katz en Mop Quartano de Gunst is de deelneming aan het tour- nooi om het wereldkampioenschap floret dames (personeel) te Luxemburg van korte -duur geweest. In de eerste ronde verloor Mary Katz de beslissende par tij van de Engelse mej. Shean welis waar met 43 waardoor zij werd uit geschakeld en Mop Quartano-—de Gunst, die er één ronde langer over deed ver ging hetzelfde lot. Zij bereikte de acht ste finale (tweede ronde in dit tour- nooi), moest barreren met de Frangaise mej. Bernheim en de Italiaanse Strukel en verloor. Met Mary Meyer-Van der Sluis ging het anders. Zij stak in een uitstekende vorm en ging achtereenvolgens van de eerste ronde naar de achtste finales over en plaatste zich voorts in de kwartfina les. Hordijk kon zijn schermtenue onmid dellijk na afloop van de eerste ronde voor zijn colbert verwisselen en het zelfde gebeurde met Van der Wall. In de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der Koninklij ke Nederlandse Petroleum Mij werd o. m. in antwoord op vragen uit de ver gadering door het bestuur medegedeeld, dat de resultaten over 1954 tot dusver niet onbevredigend zijn geweest. De mij is van plan, dit jaar te beginnen met de publicatie van halfjaarlijkse cijfers en resultatenoverzichten. Wat betreft de publicatie van kwartaalcijfers werd me degedeeld dat deze aangelegenheid nog in studie is. De directeur-generaal ver klaarde zich verder bereid om een ver hoging van het interim-dividend in overweging te nemen, mits hieraan niet de gevolgtrekking zal worden verbonden dat het totale dividend verhoogd zal worden. (Van onze cricketmedewerker) De tweedaagse ontmoeting tussen een elftal van de Flamingo's en de Yorkshire Gentlemen, die Dinsdag j.l. en gisteren te Haarlem op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan gespeeld werd, is in een draw geëindigd. Tegenover het totaal van de Flamin go's van 258 voor 7 wickets (gesloten) stelden de Yorkshire Gentlemen in hun eerste innings slechts een score van 136, waarvan F. T. Prentice 71. In hun tweede innings ging het de Engelsen iets beter af en hadden zij, toen de speeltijd verstreken was, een totaal van 137 Tuns op het Bord voor het verlies van 4 wickets. (Prentice 75. n.o.). Was het Dinsdag j.l. fraai cricketweer, gisteren troffen de spelers het allerminst. Een grauwe lucht, waaruit van tijd tot tijd regenvlagen neerkwamen, bemoei lijkte het spel ten zeerste. Vooral de bowlers hadden veel van de natte bal te lijden, doch ook de fielders konden zich op het natte veld niet zo snel bewegen In de middaguren moest het spel zelfs voor ruim een half uur gestaakt worden, een welkome hulp voor de Engelsen, want anders was de nederlaag onaf wendbaar geworden! Toen gistermorgen de Engelsen hun afgebroken eerste innings op een totaal van 88 voor 2 wickets hervatten, waar van Prentice, een oud-County-speler van Leicestershire, op 47 stond, was ruim een uur later de eerste innings ten ein de op136! De linkse slowbowler: H. C. van der Bijl was de boosdoener! Hij nam, in 20 overs, 5 wickets voor 28 runs. Vooral zijn afwisseling viel te lo ven en alleen Prentice, die 71 van de 136 runs gemaakt had (7 x 4), kon hem naar behoren spelen. E. Vriens nam 4 voor 53. Met een achterstand van 122 runs be gonnen de Yorkshire Gentlemen op zeer voorzichtige wijze aan hun tweede in nings. Het feit alleen al dat deze Engelse combinatie de follow-on gekregen had, was een veer op de hoed van de Fla mingo's! Na anderhalf uur spelen waren er 58 runs op het bord voor het verlies van 3 wickets, later op de dag ging het wat sneller, hoofdzakelijk door toedoen van Prentice, doch toen was de bal niet meer te hanteren. Tegen half zeven gaven de Flamingo's het dan ook maar op en stond op het bord een totaal van 137 voor het verlies van 4 wickets. Prentice een zeer fraaie 75 not out. (1 x 6, 4 x 4). De draw was toen onvermijdelijk ge worden! In de vergadering werd ook de sta- tutenwijziging goedgekeurd. Men zal op 30 Juni a.s. in Nederland en te New York aandelen van t 50 op naam uit geven, die o.m. verkregen kunnen wor den door omwisseling van aandelen van T 1000 en 100 nom. De uitgifte van de aandelen van 50 nom. in andere landen is nog in studie. De uitgifte in Nederland geldt ook voor het Ver. Koninkrijk. Op een vraag aangaande de invloed van de atoomenergie antwoordde de heer ir. H. Bloemgarten, dat men ervan over tuigd is, dat de atoomenergie een be langrijke rol zal gaan spelen, maar men is eveneens overtuigd, dat de olieproducten ook een belangrijke plaats zullen blijven innemen, men zal immers steeds meer energie nodig hebben. De mij houdt zicht voordu rend op de hoogte van hetgeen er op atoomgebied gebeurt. Ten aanzien van de olievelden In Noord-Sumatra zijn nog steeds onder handelingen met de Indonesische rege ring gaande. Bij Tjepoe op Java is de productie weer aan de gang, evenals de exploratie. De directeur-generaal zeide voorts, dat de uitbreiding van de olieproduc tie in de wereld het grootst zal zijn in het Midden-Oosten, omdat daar de oliereserves het omvangrijkst zijn. De afschrijvingen van de Mij. zijn bijzonder conservatief, zodat nage noeg geen gevaar bestaat, dat de winst geflatteerd is door een te lage afschrijving. Op een vraag aan welke notermgs- wijze ter beurze de Mij. de voorkeur gaf, antwoordde het bestuur, dat een notering in eensgevend geld. met daarbij een dividend in eens- gevend geld. zoals in N. York ge bruikelijk, haar als juister voor kwam, vooral voor de kleine coupu res. De jaarstukken over 1953 werden goedgekeurd. Het dividend werd even eens goedgekeurd en zal vanaf 30 Juni a s. betaalbaar zijn. Ook aan de uitke ring van 20 pet in aandelen ten laste van de agio-reserve hechtte de verga dering haar goedkeuring. Vanaf 30 Juni a.s. zal deze uitkering geschieden o- div.bewijs 105 naar keuze in aan delen van f 1000. f 100 of f 50. De heer ir. F. Q. den Hollander werd herkozen tot commissaris. VEILING TIEL 16 Juni. Aardbeien (resp. Ie en 2e iDutch Evern 128200, 60128, Madame Mouthot 84114, 6488, Jacunda 90100 6884. Kersen: Vroegste v. c. markt a 112—134, b 62—112, c 32—44. Vroege Duit se b 72—94. Appelen: Jonathan b/a 111 123 c 72 2e 4065. Aardappelen: nieuwe drieling 24—39, kriel 15—18, oude grote 9—15. AUes in cents per kg. VEILING POELDIJK 16 Juni. Tomaten A 5.80—6.20. B 5.10—5.80, C 5.506— CC 5.00 —5.50, grof 3.80—5.10, per kistje van 5 kg. Druiven: Frankenthaler 4.205.40, Golden Champion 7.30—7.70. Alicante 5.40—560, Seedling 4.50. Pruimen: Golden Japan 1.70 2.15 June Blood 1.10—1.50. Rode Bessen 1.80—2.80, Perziken 1.05—1.20, Kruisbessen 18 ct Aardbeien 951.95, Tuinbonen 3133 ct. Prinsessebonen 1.90—2.30, Snijbonen 1.55 2 05 Aardappelen, grote 2730 ct., poters 22—29 ct. kl. poters 17—24 et. grof 28 ct.. kriel 12—19 ct. Pepers 1.80. Spinazie 11—19 I ct. Andijvie 614 ct. Postelein 4V211 ct. Rabarber 910 ct. Spitskool 1319 ct. alles per kg. Bloemkool (6) 4045 ct. (8) 3039 ct. (10) 23—31 ct. (12 22—25 ct. 15) 10—13 ct.: Komkommers 1927 ct. Sla A 10 ct. Paprica 2128 ct. Aubergine 1.051.20. Net- meloenen (6) 1.35—1.55, (8) 90—1.15 Perzi ken: (2) 51—58 ct. (3) 38—53 ct. (4) 33— 41 ct. 5 25—30 ct. (6) 11—18 ctPruimen: Golden Japan 14—26 ct. June Blood 12—18 ct. alles per stuk. Peen 3036 ct. Kroten 9 'ct. Selderij Z'/25li ct. alles per bos. KALVERENMARKI UTRECHT 16 Juni. - Aangevoerd werden 102 nucht. kalveren. Prijzen f 42.505.per stuk, f 1.251.40 p. kilogram. ALIOTH p. 17 Recife n. Rio Jan. ARENDSDIJK p. 17 Key West n. Havana. ARENDSKERK 17 te Rotterdam. BOSCHFONTEIN p. 17 Pt. Sudan n. Suez. CONGOSTROOM p. 17 Madeira n. Adam ENGGANO p. 17 Madras n. Rang. GRAVELAND 17 te Santos. JAGERSFONTEIN 17 te Kaapstad. KARIMUN 16 te Djeddah. KEDOE 17 te Tj. Priok. LANGKOEAS 17 te Surabaja. LIEVE VROUWEKERK p. 17 Suez n. Pt. Sudan. LUNA p. 17 Gibr. n. Genua. MAASDAM p. 17 Kp. Race n. Southampt. MARIEKERK 17 te Pt. Said. MATARAM p. 17 Massaw. n. Suez. ORANJE p. 17 Minikoi n. Suez. RAKI p. 17 Kp. St. Vine. n. Genua. RIJNDAM 17 te Quebec. ZONNEWIJK 17 te Santos. AAGTEDIJK 17 te Montevideo. AALSDIJK 17 tS New Orleans. ABBEDIJK 17 te Antwerpen. ALCYONE p. 17 Ouess. n. St. Vine. ALDERAMIN 17 te Genua. ALGENIB 17 te Recife. ALKAID p. 17 Madeira n. Antw. ALWAKI 17 te Norfolk. ARGOS p. 17 Kp. St. Vine. n. Lissabon. BENNEKOM 17 te Balboa. BLITAIR 17 te East London. BLOMMERSDIJK 17 te Pt. Said. BLIJDENDIJK p. 17 Kp. Sable n. Antw. BREDA p. 17 La Guaira n. Cristobal. EEMDIJK 17 van Antw. n. R'dam. EENDRACHT 17 van Mersin n. R'dam. FALCO 17 te Montreal. GAASTERLAND p. 17 Fern. Nor. n. L. P. HELENA 17 te Pt. au Prince. 1TTERSUM 17 te Montevideo. LIMBURG 17 te Philadelphia. NIGERSTROOM 17 te Antwerpen. OOTMARSUM p. 17 Tampa n. Jacksonv. ORANJESTAD p. 17 Las Palmas n. Trinid. PHRONTIS p. 17 Guardaf. n. Belawan. PIETER-S p. 17 Wight n. A'dam. KOTTI p. 17 Norfolk n. Phiiad. SLAMAT p. 17 Dungen. n. Houston. WATERMAN p. 17 Kp. Sable n. N. York. WESTLAND 17 te Rio de Janeiro. WILLEM RUYS 17 te Suez. WONOGIRI 17 van Belawan n. Penang. IJSSEL 17 te Piraeus. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ALKAID 16 van Las Palmas n. R'dam. ALMDIJK 16 te New Orleans. ATLAS 16 te Messina. ARDEAS 16 te Gothenburg. ABBEDIJK 16 te Antwerpen. ARTEMIS 16 te Miragane. ALIOTH p. 16 Fern. Nor. n. B. Aires. ARGOS p. 16 Kp. Gata n. Lissabon. AMOR p. 16 Kp. Bougar. n. Hamb. ARENDSKERK 16 van Hamb. n. R'dam. ARNEDIJK 16 te Houstan. BENNEKOM p. 16 Guayag. n. Crist. BAWEAN 16 te Singapore. BOREAS 16 te A'dam. DELFT 16 te Antofagasta. DELFSHAVEN p. 16 Fern. Nor. n. Sant. EEMDIJK 16 te Antwerpen. EOS p. 16 Burl. n. Tanger. GROOTEKERK 16 van Cebu n. Zamboanga. HELENA 16 te Pt. au Prince. HELICON 16 te Aux Cayes. HYDRA p. 16 Hat ter as n. Baltim. ILOS 16 te Savona. IVOORKUST p. 16 Madeira n. Dakar. JUPITER 16 te Piraeus. KEDOE 16 te Semarar.g. LINDEKERK p. 16 K. Muria n. Aden. LOENERKERK p. 16 Socotra n. Aden. LARENBERG p. 16 Perim n. Dubai. LUNA p. 16 Gibr. n. Genua. NERO 16 te Amsterdam. NOORDWIJK 16 te Sta. Lucia. OUWERKERK 16 van Suez n. Sydney. PHRONTIS 16 van Aden n. Djak. PR. JOH. W. FRISO p. 16 Scüly n. Rouaan POELAU LAUT p. 16 Ouess. n. A'dam. ROEBIAH p. 16 Key West n. Galvest. RIJNDAM 16 te Quebec. RADJA 16 te Belawan. RAKI p. 16 Finist. n. Genua. SALAWATI 16 te Londen. SHERATAN p. 16 Gibr. n. PL Said. STRABO 16 te Palermo. STENTOR 16 te Amsterdam. TEGELBERG p. 16 Okinawah n. Yokoh. TAWALI 16 te Hamburg. TABIAN p. 16 Kp. Kalh. n. Bombay. TOMORI 16 te Singapore. VAN LINSCHOTEN 16 van Accra n. Lag. WONOGIRI 16 te Belawan. AAGTEKERK 17 van R'dam n. Genua. GAASTERLAND p. 17 Fern. Nor. n. L. P GROOTE KERK 17 te Zamboanga. LEMSTERKERK 17 van R'dam n. Prt. S. LIEVE VROUWEKERK 17 van Suez n Port Sudan. MAASLAND 17 van Rio Jan. n. Rio Gr REMPANG 17 van Calcutta n. Singap. RIDDERKERK p. 17 Walvisb. n. L. P. ABBEKERK 17 te Rotterdam. ALDABI p. 17 Casabl. n. Antwerpen' AMSTELDIJK 17 te Rotterdam. FARMSUM p. 17 Dungen. n. Curacao FRIESLAND SSM. 17 van Huelva n. Rd. KOTA INTEN 17 te Hamburg. LINGE 16 van Prt. Gentil n. R'dam MELISKERK 17 te Hamburg. ORION 17 te Rotterdam. PRINS JOH WILL. FRISO 17 te Rouaan. ROGGEVEEN p. 17 Singap. n. Tj. Pr SCHIE 17 te Bremen. STAD SCHIEDAM 17 te Vlaardingen. WATERLAND 17 te Hamburg. ZAAN 17 te Zaandam. TANKSCHEPEN ALDEGONDA 16 van Bangk. n. Singap. ALETTA 16 van Saigon n. Fladju. CLAVELLA p. 16 Barranq. n. Yokoh. CALTEX DELFT p. 17 Algiers n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 17 Ouess. naar Sidon. CALTEX THE HAGUE 17 te Sidon. CALTEX UTRECHT p. 17 Casq. n. R'dam. CLEODORA 16 te Singapore. CORILLA p. 16 Kp. Leeuwin n. GeeL ELMINA p. 17 Kp. Blanco n. Dakar. ESSO DEN HAAG p. 17 Finist. n. Sidon. ESSO ROTTERDAM 17 te Aruba. KORATIA p. 17 Ouess. n. Curasao. MALEA 16 van Miri n. Niigata. MYONIA 16 van Singap. n. Madras. MIRZA 16 van Singap. n. Geelong. OVULA 16 te Curacao. OMALA p. 16 Kp. S. Roque n. Belem. PENDRECHT 17 te Mena Ahm. TH ALA TT A p. 17 Massawah n. Suez.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9