Laatste phase FRANKRIJKS POLITIEK IN NIEUWE BANEN Programma met zakelijke voorstellen Frankrijks nieuwe Premier Verhoging melkprijs ongemotiveerd Jeugdige communisten slaags met West-Eerlijners Poging om de herdenking van de 17 Juni-revolte te verstoren ORR 1. Vóór 20 Juli vrede in Indo-China 2. Plan voor economisch herstel 3. Compromis over E.D.G. Tot hoofd en hart Hoe de Assemblee heeft gestemd Mgr. Alfrink naar Engeland Geen hulp meer aan Italië en Frankrijk Kruispunt-Laren aanbesteed Prov. bestuur voor Nieuw-Guinea Een melkoorlog op komst? Twaalf renners voor Tour de Fmnce Het weer BEANGSTIGENDE STILTE IN OOST-BERLIJN vrijdag 18 juni 1954 78ste JAARGANG No. 25617 Oud-minister van Malta priester gewijd Bonifaciusherdenking Huis van Afgevaardigden: Volgende week debat Defensienota GAZELDA Suède-jasjes 110.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENlifclARIEF 28 cents per miliime.er- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, t 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Over enkele dagen zal de Neder landse regering de twijfelachtige eer genieten, een Indonesische delegatie te mogen ontvangen, welke op hoog niveau, zoals dat heet, onderhan delingen zal voeren om tot een defini tieve opheffing te komen van het eind 1949 op de Ronde Tafelconferentie plech tig aangegane Unie-verband tussen Ne derland en Indonesië. Als wij hier spreken van twijfelach tige eer, dan doen wij dit niet zonder reden. De wijze immers waarop het ko men van de Indonesische delegatie is aangekondigd, en de commentaren, van Indonesische zijde, waarmede deze dele gatie wordt begeleid, spotten zo met ieder diplomatiek fatsoen en zijn zo ui terst vernederend voor een ontvangen de beschaafde natie, dat wij er nauwe lijks woorden voor kunnen vinden. Het lijkt ons onnodig, de lezer nog eens te vermoeien met te herinneren aan de lijdensweg, welke Nederland heeft moeten gaan sinds de soeverei niteitsoverdracht eind 1949. De Unie, daaraan de Nederlandse regering zich serieus heeft trachten te houden, heb ben de Indonesische autoriteiten van den beginne af aan als een farce be schouwd. Alleen aan die bepalingen van het Ronde-Tafelconferentie-accoord die Voor hen voordeel opleverden hebben zij zich gehouden. Zij hebben de domme Nederlanders, die het accoord met hen aangingen, jarenlang gehoond en slag op slag recht in het gezicht gegeven. Zij oefenden een tyrannie uit op Ambon, en brachten de republiek der Zuid Mo- lukken tegen alle afspraken in onder het juk van Djakarta. Ze roofden tie gronden der tabaksplantages -ond Deli en sarden de Indische Nederlanders. Maar waarom teruggrijpen in het ver leden? Laten wij de „onderhandelingen", die binnenkort zullen geopend worden, in het kader plaatsen van de huidige situatie in Indonesië. Men volge de op somming en denke aan het leed dat hier achter schuil gaat. De Nederlandse eigendommen zijn op tal van plaatsen verdwenen of verke ren in groot gevaar; bende-overvallen zijn aan de orde van de dag; men gaat willekeurig tot arrestaties over en wei gert de betrokken personen juridische bijstand; op Celebes heerst een christen- Vervolging; op de verjaardag van H.M. Koningin Juliana werd verboden het Wilhelmus te zingen; aan Nederlandse missionarissen en zendelingen wordt het Vrijwel onmogelijk gemaakt in Indone sië binnen te komen. Ziehier slechts zeer summier een schets van de toestand, waarop een In donesische regering, die in het land zelf ternauwernood haar gezag kan handha ven, onderhandelingen gaat. beginnen over de opheffing van de Unie. Het Woord onderhandelingen is een euphe- rrvsme. Want Diakarta decreteert. Kr valt immers over de Unie niet te on derhandelen, want in de ogen van Dja karta bestaat ze niet meer en heeft ze zelfs nooit bestaan. Men komt alleen deze toestand voor de Nederlandse re gering nog eens officieel benadrukken. Men komt alleen het speelgoedballon netje. dat men in 1949 Nederland in handen drukte en waarmede de Neder landse regering toen zo blij was, omdat het zo'n aardige kleur had, officieel doorprikken. De zwakke band tussen Nederland en Indonesië moet officieel Worden doorgesneden. Eerst dan zullen er weer normale betrekkingen tussen de twee landen mogelijk zijn. zegt Djakar ta.Alleen moet dan nog even Nieuw Guinea worden afgestaan voor de goede gang van zaken. Met zulk een regering, die noch ge zag in eigen land en daarbuiten, noch een greintje diplomatiek fatsoen in het internationaal verkeer heeft, gaat onze regering nolens volens onderhandelen. Misschien in Den Haag, liever nog in het buitenland, want In donesië wil in niets aan de vroegere betrekkingen met Nederland herinnerd Worden. Reeds nu wordt de Nederlandse autoriteiten medegedeeld, dat ze geen enkele concessie van Indonesië behoe ven te verwachten. Er zal ook geen Schijn zijn van verminderde aanspraken op Nieuw Guinea. Het is maar dat ze bet weten van te voren al. Wij vragen ons toch wel af, of ons Volk zich nu deze houding en instelling Van de Indonesische autoriteiten moet lalen welgevallen. Wij vragen ons af, of de Nederlandse legering nog zoveel eergevoel heeft om de delegatie te doen weten, dat zij haar, onder deze omstandigheden, nauwelijks Welkom kan zijn. Wij vragen ons af, of de Nederlandse legering de moed heeft, de delegatie duidelijk te maken, dat wij noch Konin- fi'n Juliana noch ons grondgebied hier ®n op Nieuw Guinea noch ons volk la len beledigen: Wij vragen ons af, of de Nederlandse regering de courage heeft, de Indonesische autoriteiten mede te de len, dat het haar weinig zint, te onder bandelen met een regering, die geen gezag heeft, niet gebaseerd is op demo cratische verkiezingen en evenmin ge jond heeft zich te houden aan enig po rtiek accoord. Sn als de Nederlandse regering deze jboed mist, hetgeen wij vrezen, dan wil- wij haar herinneren aan de zitting vah de Eerste Kamer van 30 April j.l., ^arin de K.V.P.. de A.R.-partij en de ■V.D. minister Luns ernstig gewaar- chuwd hebben, niet te gaan praten en onderhandelen, zolang Indonesië niet ooraf aan een aantal eisen van redelijk heid wenst te voldoen. Niet zonder re uen on liet de V.V.D.-afgevaardigde mr. pendelaar doorschemeren, dat de rege- ,lbg er rekening mede diende te hou- °5n, dat, wanneer het tot een nieuwe vereenkomst met Indonesië zou komen, "aarvoor een meerderheid van twee gorden in elk der Kamers nodig zou zijn. rr is geen voorspellende geest voor no- h'g om nu reeds te durven beweren, dat J11 on in sommige politieke kringen al het *J}ogelijke zal'doen om aan het Damo- F'eszwaard der twee derden-meerder- e'<l te ontkomen. Niet onwaarschijnlijk zal de Neder landse regering het o.i. gevaar- i, lijke spel trachten te spelen, tangs de weg van politieke concessies °f nieuwe accoorden te komen op eco- j Wnisch terrein. Wellicht zal zij de de- lepW'6 herinneren aan de grote voorde- VJÏ' die ook Indonesië nog heeft tenge- t Wf.van de bestaande commerciële be- Kkingen met ons ian(j. Deze juiste oJ?Vnientatie zal haar weinig baten, befr Djakarta de „stunt" van de op- Zelf g der Unie nodig heeft om zich den ?°g eni8szins op de been te hou- be„»te°enover haar gedesillusionneerde volhing '^ohien mogen wij ter waarschu we,® berinneren aan een artikel van de Zürcher van April j.l., waarin het ever de Indonesische economie als Mendès-France twintigste na-oorlogse regeringsleider (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De Nationale Vergadering heeft hedennacht met 419 van de 466 uitge brachte stemmen de radicaal-socialist Mendès-France opdracht gegeven een regering te vormen op basis van het door hem gistermiddag voorgelegde programma. Binnen recordtijd heeft Frankrijk deze investituur tot stand ge bracht. Een nieuw soort regering zal door Mendès-France gevormd worden, die met een contract voor vier weken de duidelijke opdracht heeft de Indo- Chinese kwestie te liquideren. De oppositieleider heeft dit kunststuk zonder een duidelijke oppositionele meerderheid te bezitten op bekwame wijze klaargespeeld. Deze datum van de 18e Juni luidt een kentering in de Franse politieke verhoudingen in. Met Mendès-France begint een andere periode. De aan deze figuur verleende steun kan niet anders gezien worden dan als een behoefte van de Franse politici aan iets nieuws. Nieuwe figuren, nieuwe methoden. Of het ook betere methoden zullen zijn, zal nog moeten blijken. In ieder geval kan deze investituur een radicale omkering betekenen in de tot nu toe gevolgde buitenlandse politiek van Frankrijk en inzonderheid op het gebied van de Europese politiek. Een vooraanstaand figuur van de ka tholieke volksrepublikeinen noemde hedennacht deze omkeer op het gebied van de Europese politiek catastrophaal. Hoewel deze verklaring gegeven werd onder de indruk van het moment en daardoor wel iets overdreven is, kan de thans ontstane situatie in Frank rijk op dit punt wel reden tot de al lergrootste bezorgdheid geven. Het spel is door Mendès-France op uitermate bekwame wijze gespeeld en ten opzichte van de communisten op een eervolle, duidelijke en afdoende wij ze. Onomwonden heeft Mendès-France in zijn verklaring gisteravond voor een stampvolle, oververhitte zaal er de na druk op gelegd, dat hij geen genoegen zou nemen met een wettige meerderheid van 314 stemmen, als daarin honderd communistische stemmen geteld zouden worden. In de eerste plaats wil de regering Mendès-France trachten vóór 20 Juli een regeling van het Indo-Chinese conflict tot stand te brengen. Hij stelt vrede in het vooruitzicht, weliswaar een compro misvrede, maar wie kan zich daartegen verklaren? Deze vrede toch is volgens Mendès- France voorwaarde voor het herstel van de Franse financiën en economie. Vandaar het tweede concrete voor stel; op zijn laatst tegen 20 Juli zal de De aartsbisschop van Milaan, kardinaal Schuster, heeft de vroegere minister van Financiën van Malta, A. Colombo, priester gewijd. Deze ex-politicus, die lid was van de Labourpartij, heeft in Oxford medicij nen gestudeerd. Hij maakte deel uit van de eerste na-oorlogse regering van Malta. Hp is ingetreden bij de paters Capucijnen. (KNP) volgt schreef: „In het Indonesische eco nomische leven heerst een dirigistische en inflationistische politiek, welker rampzalige gevolgen nog door corrup tie en onbekwaamheid van het bestuur worden verscherpt. Indonesië kan als een voorbeeld van een land beschouwd worden dat zijn budgetaire tekorten met inflationnaire middelen dekt en tengevol ge van de inflatie, die daardoor wordt ontketend, steeds dieper in een econo mische en monetaire ellende geraakt Is. Het crediet van de Centrale Bank aan de regering bijv. is van 3737 millioen rupia's in Juli van het vorig jaar thans tot ongeveer 5750 millioen rupia's geste gen, terwijl de goud- en deviezenreser ve; van twee en een half milliard ru pia's in Juli van het vorig jaar thans tot een half milliard is teruggelopen. Do welstand van Indonesië bereikt thans nog slechts 60 procent van het niveau van het jaar 1938". Tot zover het gezag hebbende Zwitserse blad. Indonesië holt naar de afgrond, poli tiek, economisch en financieel, om als een rijpe vrucht in handen der commu nisten te vallen. Djakarta flirt met Pe king en Moskou en tracht een non agressiepact te sluiten om Amerika's plannen in Zuid-Oost-Azië te doorkrui sen. Aan alle kanten zit haar regering tegenover het Westen in een scheve positie. Deze regering van Djakarta i s daarom geen serieuze partij om mee te onderhandelen of het nu gaat over poli tieke of commerciële betrekkingen. En wat die laatste betreft: „Het is ons" aldus schreef Trouw onlangs nog zeer terecht, „in de Indonesische zaak van 1946 af nooit om macht of om geld te doen ge weest, maar alleen om recht en om de vrijheid en het wezenlijke belang der Indonesische volkeren". Bespreek uw zaken met velen, besluit met weinigen of alleen. regering Mendès-France een samen hangend en gedetailleerd plan tot eco nomisch herstel overleggen, voor de uitvoering waarvan de nodige vol machten worden verlangd. Als minis ter-president Mendès-France op enig gebied een bijzondere reputatie heeft, is het juist op dit gebied. Wanneer derhalve het vierweeks con tract voor Indo-China; dat wel naar een soort verdeling der betwiste gebieden zal tenderen, succes heeft is de verdere levensduur van het kabinet verzekerd, als althans de EDG-vraagstukken geen roet in het eten gooien. Het derde concrete punt van het pro gramma luidt; de regering zal, vóór dat het parlement op reces gaat, voor stellen doen met betrekking tot de Eu ropese politiek. Het EDG-vraagstuk wil Mendès-France uit de affectieve sfeer halen om het met meer zake lijkheid te benaderen. Een van deze zakelijke gegevens is de Duitse deel neming aan een gemeenschappelijke verdediging. Dit programma nu heeft de Kamer hedennacht aanvaard. Zowel socialis ten als oud-Gaullisten hebben hun steun verleend. Slechts tien MRP-ers hebben voorgestemd, de overige katholieke volksrepublikeinen hebben zich ont houden. De regering is wat de mensen waard zijn, aldus Mendès-France. Ik zal een beroep doen op mensen met karakter en overtuiging, die dienen willen zon der rekening te houden met partij belangen. Ik zal zelfs om zo groot mogelijke nationale eenheid te berei ken medewerking vragen aan Kamer leden die tegengestemd hebben om redenen, die te eerbiedigen zijn. Ik aanvaard noch eisen, noch veto's. Ik ben niet van plan te onderhandelen over de rechten die uit deze stem ming voortvloeien, zo klinkt het ener giek. En misschien ligt het succes van deze nieuwe minister-president wel juist in zijn moed harde dingen te zeggen met een overtuiging die respect afdwingt. Het is hoog tijd dat Frankrijk weer zijn stem laat horen in het interna tionale verkeer en als de regering Mendès-France waar maakt wat gis teren beloofd is, zal dit een droger, zakelijker en beslister stem zijn, waarmee de samenwerking meer ge baat zal zijn dan met de vele in schone formules gegoten beloften, die tot op heden niet zijn ingelost. Vooral wanneer de portefeuille van Buitenlandse Zaken, zoals hedennacht in het Palais Bourbon beweerd werd, door Meredès-France zelf beheerd zal worden, zou dit een aanzienlijke ver andering betekenen. Doch dit is een be richt dat men voorzichtig moet hante ren, want het respect voor de energie van Mendès-France was zo groot dat men voor ongeveer alle belangrijke mi nisteries de naam van Mendès-France noemde. Pierre Mendès-France is achtereenvol gens de jongste advocaat, de jongste afgevaardigde en het jongste lid van de regering geweest, dat Frankrijk ooit heeft gehad. Hjj werd 11 Januari 1907 geboren uit Joodse ouders. Hij studeerde rechten en politieke wetenschappen en vestigde zich op zijn 22-ste jaar als ad vocaat. Drie jaar later werd hij als candidaat van de radicalen door het departement Eure gekozen tot afgevaar digde in het parlement. Pierre Men dès-France viel op door zijn bekwaam heid op economisch gebied en In 1936 werd hij benoemd tot staatssecretaris by het ministerie van financiën in de „volksfrontregering" van de socialist Léon Blum. Na het uitbreken van de oorlog werd Mendès-France luitenant bij de lucht macht. Hij haalde zijn brevet in Syrië en was juist in Frankrijk terug, toen de Duitsers doorbraken. In 1940 begaf hij zich met een groep parlementsleden naar Marokko. In Augustus werd hij in Casablanca gearresteerd op last van de regering van Vichy. Op beschuldiging van de sertie in tijd van oorlog werd hij ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, verlies van de burgerrechten en militai re degradatie. Hij ontsnapte in Juni 1941 en zag na tal van wederwaardigheden kans via Frankrijk en Spanje in Engeland te ko men, waar hij zich meldde bij het squadron Lorraine van de Franse lucht macht. Men bood hem herhaaldelijk functies aan in de regering-De Gaulle, maar Mendès-France, toen kapitein, gaf er de voorkeur aan als vlieger-waarne mer deel te nemen aan bombardemen ten van Duitsland en Frankrijk. In 1943 trad hij eindelijk als commis saris voor financiën toe tot de voor lopige regering van generaal De Gaulle in Algiers. Hij werd als Frans gedelegeerde naar de montaire conferentie te Bretton Woods gezonden en was enige tijd di recteur van het Internationale Mone taire Fonds. Ook is hij hoofd geweest van de Franse afdeling van de Wereld bank in Washington. Kort na de bevrijding van Parijs werd Mendès-France benoemd tot minister van economische zaken. De strijd tegen de inflatie, die hij toen voerde, onder vond echter onvoldoende steun van de Nationale Vergadering. Bij de regeringscrisis van vorig jaar kwam hij dertien stemmen te kort voor zijn benoeming tot premier. (Reuter UP). De meerderheid voor Mendès- France in de Nationale Vergadering is verkregen door de volgende stemmen: 104 van de 105 socialisten, alle stem men van de 95 communisten en van de 4 met hen samenwerkende „pro gressieven", 72 van de 76 radicaal socialisten, 59 van de 75 republikeins socialisten, 19 van de 24 U.D.S.R., 10 van de 83 katholieke volksrepublikei- nen plus 15 overzeese onafhankelijken, die anders altijd één lijn trekken met de M. R. P., 12 van de 53 republi- keins-onafhankelijken, 9 van de 16 agrariërs, 7 van de 9 zelfstandige af gevaardigden, 5 van de 33 dissidente gaullisten, 4 van de 27 onafhankelijke boeren en 4 van de 6 centrum-demo craten. Het kabinet, dat Mendès-France zal vormen, zal waarschijnlijk uitsluitend bestaan uit radicalen, gaullisten en gematigde conservatieven. Er zullen volgens Reuter geen leden van de M. R. P., van de socialisten of van de communisten in worden opgenomen (Reuter-UP). (Van onze Utrechtse redacteur) Morgen zal de Aartsbisschop-coadju tor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, naar Engeland vertrekken om Zondag in Plymouth namens het Nederlands Episcopaat de Bonifacius-herdenking bij te wonen. Mgr. Alfrink, die vergezeld zal worden door de secretaris, dr. T. J. Roorda. is voornemens Maandag naar Nederland terug te keren. De commissie van Buitenlandse Za ken uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zich met 18 tegen 2 stemmen accoord verklaard met de op schorting van militaire hulpleveranties over het komende belastingjaar aan Frankrijk en Italië totdat die twee lan den de EDG-verdragen geratificeerd zullen hebben. De commissie stemde tevens in met zodanige verzachting van het zogenaam de amendement-Richards dat president Eisenhower kan besluiten militaire hulp te zenden aan Nederland, België, Lu xemburg en West-Duitsland, de landen die reeds tot ratificatie van het EDG- verdrag zijn overgegaan. In het amendement wordt voorts be paald, dat de landen die het EDG-ver- drag hebben goedgekeurd Amerikaanse wapens kunnen blijven ontvangen, als zij een organisatie voor collectieve ver dediging vormen of gezamenlijk pro gramma's voor de wederzijdse verdedi ging ontwikkelen op een wijze, die pre sident Eisenhower bevredigt. Frankrijk en Italië, die de EDG niet hebben bekrachtigd, kunnen nu nog slechts beschikken over de nog niet op genomen bedragen van vorige belasting jaren. Dit is overigens in totaal nog een aanzienlijk bedrag. (Van onze correspondent) Het beruchte kruispunt Laren is door de Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed. De volgende fa's hebben ingeschreven: v. Vem- de Te Beest, Heemstede 139.800. Kon. Mij. Wegenbouw, Utrecht t 138.250. N.V. P. C. Zanen, Heemstede f 135.700. N.V. Voorheen Gebrs. Hogenbirk, Laren f 133.900. Naar wij vernemen verwacht de laagste inschrijver zeker de gunning. De firma Hogenbirk staat startklaar. Toch menen wij dat de Laarders niet te vroeg moeten juichen. Uit een doorgaans betrouwbare bron vernemen wij dat de begroting van Rijkswaterstaat lager ligt dan de Larense inschrijver, zodat de gunning nog wel eens op zich kan laten wachten. De komende dagen zullen in ieder geval zekerheid om? trent een en ander brengen. Diapari, hoofd van „het bureau West- Irian" heeft medegedeeld dat het da gelijks bestuur van het bureau heeft be sloten aan de opperste leiding van het bureau (bestaande uit kabinetsleden) voor te stellen een provinciaal bestuur voor Westelijk Nieuw-Guinea te vormen. De jongste verhoging van de melk prijs in het Westen van Nederland, waar thans 'nds Zondag 29 cent voor een liter flessenmelk moet worden betaald, heeft veel stof doen opwaaien. In be paalde kringen heeft men namelijk de overtuiging, dat deze prijsverhoging on gemotiveerd is geadviseerd door de Al gemene Vereniging voor Melkvoorzie- ning. Deze overtuiging wordt voorname lijk geuit door landbouwdeskundigen bui ten het Westen van ons land. Men is hier van mening dat er eerder aanlei ding was de prijs te verlagen dan deze te verhogen en dat me misbruik maakt van een zekere monopoliepositie. Opmerkelijk is in dit verband de ver klaring van de directeur van de Coop. Fabriek van Melkproducten „De Vol harding" te Nijkerk de heer J. Pel. De ze heeft namelijk medegedeeld dat hij in staat is de melk een cent per liter goedkoper aan het Westen te leveren. De heer Pel laat het niet bij deze losse bewering, maar heeft reeds contacten gezocht met plaatsen in het Westen van Nederland om daar zijn goedkopere melk aan de markt te brengen. In Baarn, waar „De Volharding" melk levert aan enkele slijters, is hierdoor het oude prijsniveau gehandhaafd geble ven. Mochten de slijters eventueel niet op de plannen van de heer Pel ingaan, dan is deze van plan zelf eigen ven ters met zijn melk de straat op te stu ren. De heer Pel is ervan overtuigd dat hierdoor een „melkoorlog" in het Wes ten zou kunnen ontstaan. Maar dit ri sico wenst hij te nemen om, zoals hij ons zei, de dwang van de zuivelfabrie ken op de slijters te doorbreken. Zoals bekend heeft tot voor kort de bepaling bestaan waarbij boeren, fabri kanten en melkhandelaren contractueel verplicht waren van en aan elkaar melk te leveren. De minister van Economi sche Zaken heeft onlangs echter ingegre pen en de mogelijkheid bestaat dat de handel in melk - rijer wordt dan tot dusver het geval is geweest. Hierdoor is de kans groot geworden dat ook fa brieken buiten het Westen van ons land vrij melk binnen dit gebied kunnen le veren. De melkfabrieken in het Westen, die het advies tot prijsverhoging una niem hebben aanvaard, zijn voor het merendeel de overtuiging toegedaan dat deze verhoging volkomen gemoti veerd is. Wegens de achterstand, wel ke in 't vorige melkjaar is ontstaan, zou volgens hen toch reeds een prijs verhoging noodzakelijk zijn geworden. Nu vanaf April het regeringssubsidie op melk is verminderd, was deze ver hoging urgent geworden. Overigens beschouwt men deze ver hoging niet al» genomen in een onder onsje, zoals door sommige landbouw deskundigen wordt gesuggereerd. De voorzitter van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening heeft voortdurend contact met de minister en de mening dat de prijsverhoging voortvloeit uit de monopoliepositie van de melkfabrieken wordt dan ook van de hand gewezen. In officiële kringen in Den Haag be studeert men thans de diverse standpun ten. Op het ministerie van Landbouw en in het Bedrijfsschap voor Zuivel is men aan het rekenen geslagen over de al dan niet juistheid van de verhoging van de melkprijs. Landbouwdeskundigen zijn van mening dat het ministerie on getwijfeld tot de conclusie zal komen dat deze verhoging ongemotiveerd is ge schied. Zij achten dan ook de tijd ge komen dat de minister zal ingrijpen en zoals reeds eerder is gebeurd een ma ximumprijs voor de melk zal vaststel len. De sportcommissie va-n de K.N.W.V. heeft in overleg met Kees Pellenaars twaalf renners geselecteerd, uit wie t.z.t. de Nederlandse ploeg voor de Tour de France zal worden samengesteld. Het zijn, in alfabetische volgorde: H. van Breenen (Amsterdam)Nico van Est (Fijnaart), Wim van Est (St. Wille- brord), H. Faanhof (Amsterdam), Jules Maenen (Valkenswaard)J. Nolten (Ge leen), Thijs Roks (Zundert), Henk Ste vens (Elslo), Adri Suykerbuyk (Breda), Adri Voorting (Haarlem)Gerrit Voor- ting (Roosendaal) en Wout Wagtmans (Breda). Het is niet onmogelijk, dat aan deze voorlopige ploeg nog uitbreiding zal wor den gegeven. (Van onze parlementaire redacteur) De volgende week gaat de Tweede Ka mer beginnen aan een debat over de De fensienota en over het wetsontwerp waar in garantie wordt gevraagd voor de lening van de sodafabriek te Delfzijl. Advertentie (Tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige regen of motregen. Over wegend matige wind tnssen Zuid en rt'est. Iets lagere middagtemperaturen. Zon; 4.19-21.03. Maan: 22.59-7.16. Een aantal jeugdige communisten, die gisteren in West-Berlijn een massa bijeenkomst ter herdenking van de eer ste verjaardag van de 17 Juni-revolutie trachtten te verstoren, zijn door de verontwaardigde Berlijners warm ont vangen. Bij de gevechten die ontston den en waaraan de politie slechts met de grootste moeite een einde kon ma ken, liepen ongeveer vijftig personen ernstige verwondingen op. Zeven en twintig van hen moesten in een zieken huis worden opgenomen. De politie, die zelf ook gewonden onder haar gele deren telde, verrichtte een aantal arres taties. Duizenden West-Berlijners waren voor het stadhuis bijeengekomen om te luis teren naar de redevoeringen van de West-Duitse vice-kanselier, Franz Blue- cher en andere vooraanstaande West- Duitse en West-Berlijnse leiders. De communisten verspreidden pamfletten en trachtten de sprekers het spreken onmogelijk te maken. Eerder op de dag waren honderden West-Berlijners naar een klein West- Berlijns kerkhof getogen, waar negen Duitsers liggen begraven, die een jaar geleden bü de opstand in Oost- Berlijn het leven verloren. Langs de sector-grenzen van Oost- Berlijn staan versterkte afdelingen van de volkspolitie op wacht. Voor de ko mende twaalf dagen zijn zij in staat van uiterste paraatheid gebracht om een eventuele herhaling van de revolte te voorkomen. Alle openbare gebouwen in Oost-Berlijn staan eveneens onder zware politie-bewaking. De „gekazer neerde volkspolitie" in haar biauwe uniformen, gewapend met machinepisto len had gisteren stelling genomen op daken, die de sectorgrenzen overzien. Er zijn geen berichten over incidenten in Oost-Berlijn binnengekomen. Van West-Berlijn uit gezien is het er be angstigend stil. De Oost-Duitse autoriteiten hebben gisteren wel bekend gemaakt, dat de arbeiders, die werkzaam zijn bq het reusachtige bouwproject van de Stalin Allee in Oost-Berlijn, beloofd hebben een niemr biek zeer hege fistgejNwwee vier weken eerder dan op het bouw schema is vastgesteld te voltooien. De ze belofte was bedoeld als een demon stratie tegen de „oorlogshitsers en fas cistische elementen", die de 17 Juni- revólte hebben ontketend, zo werd meegedeeld. 't Frappante hiervan is, dat het juist de arbeiders van het Stalin Allee-pro- ject waren, die een jaar geleden als eersten hun gereedschap neerlegden en naar de communistische regeringsge bouwen opmarcheerden, waar zij lage re werknormen eisten. (U.P.) De West-Berlijnse politie trad krachtdadig tegen de communistische onrust stokers op. Deze telefoto toont er een, die van de West-Berlijnse bevolking een fUnk pak slaag heeft gehad en nu door politieagenten, ter nan herhalingen, wordt weggeleid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1