Critische beschouwingen in de Kamer over de V.N. 7 i'ov'i Amerika wil schepen van Europese landen op wapens onderzoeken Nut van internationaal contact punt echter erkend Boeiende causerie van directeur Oorlogsdocumentatie De wraak van de S.E.D. Schoenindustrie in Nederland ontwikkelt zich bijsonder gunstig Om mogelijke zendingen naar Guatemala te onderscheppen Afsluiting alle zee-armen of dijkverhoging Waarheid over het concentratiekamp Arbeiders staken op Schouwen- Duiveland Onderwijsbevoegd heid bij VHMO Eerste phase: afdamming van het Haringvliet Om de belangen van Yerseke Ontploffing in put te Rotterdam DILEMMA BIJ DELTAPLAN VRIJDAG 18 JUNI 1954 PAGINA 3 Tweede congresdag Expogé's in Arnhem Zij willen langer werken Ontevreden over nieuwe loonregeling Wetsontwerp ingediend Tracteer Vader met Vaderdag op Roxy en geef hem zo'n grote blauw-witte doos met 50 heerlijke geurige Roxy sigaretten. Let dan eens op wat hij zegt 'ft ROXY f../a Vakbeurs te Utrecht Verbazing over verstrekkend verzoek van de V.S. Na overval op wapendepot Speciale bevoegdheden voor politie in Ulster Film „Father Brown" te Londen Luit.-generaal R. Doorman overleden Drie arbeiders gewond (Van onze parlementaire redacteur) De heer Weiter heeft het parlement bij het debat over de Verenigde Na ties, gisteren op een bloemrijke vergelijking vergast. Hij noemde de Ver enigde Naties, waarover werd gesproken naar aanleiding van de achtste alge mene vergadering, een cactusplant in magere, diep gekloofde grond. Een Plant, die vanwege haar vele stekels voorzichtig benaderd moet worden. Sommige van die cactussen, zo ging de heer Welter in Homerische trant Verder, dragen maar eens in de honderd jaar een bloem, die dan van wonder lijke pracht kan zijn. Maar hij vroeg zich af, of het nu wel nodig was, dat Nederland voor een zodanig fenomeen permanent ijverig werkende maar Ook kostbare delegaties naar New York stuurt. Wij zouden volgens hem met ®en eenvoudige wachtpost kunnen volstaan. ,.Als alle mannen zich er toe beper ken bij zo'n plant alleen maar de jvacht te houden en nooit eens een «and uitsteken aan iuinmanswerk, dan komt er helemaal geen bloem", riep Marga Klompé uit, die tot de oudste getrouwen behoort van de Nederland se delegatie bij de V. N. De heer Wei- Je:' ging er aanstonds op in en be toogde, dat noch de plant, noch de grond, waarin zij staat, deugen, maar Voorzitter Kortenhorst verwees deze details aanstonds naar het eerstvol gende debat over landbouwzaken. Alle Kamerleden gaven toe. dat de verenigde Naties nog een weinig doel matige instelling zijn, maar de mees ten zagen door de onvolkomenheden «een naar het grote nut daarvan als internationaal trefpunt. De heer Schmal (C.H.) wilde het goud, aan de V. N. besteed, liever aan de vorming van de Benelux doen toe komen. Het verslag van het ministerie Van Buitenlandse Zaken over de laatste assemblee kon hij maar matig bewonderen. Ieder genre is toelaat baar, behalve het vervelende, zo zei hij Voltaire na. Mej. De Vink (K.V.P.) was van een heel ander gevoelen. Zij vond, dat wij, de omstandigheden in aanmerking genomen, eerder mogen spreken van een wonder, dat er nog zoveel door de Verenigde Naties is be reikt. De positieve winst zag zij in de sociale sector, hoewel ook daar nog veel meer doelmatigheid kan worden betracht. Ook echter in het feit, dat dit trefpunt alleen reeds onmisbaar is, omdat wij met de communisten kun nen overleggen. Dit prijsgeven zou be tekenen: vele Aziatische volkeren een keus laten maken, die zij nu althans nog niet kunnen doen. Zij was van me ning, dat wij China als lid van de Verenigde Naties moeten toelaten wanneer <iit land aan zijn agressie in Korea een einde maakt. Voorts wees juffrouw De Vink op het gevaar, dat enkele landen, profiterend van de ontwikkelingsmogelijkheden, die de Verenigde Naties bieden, weer nieuwe spanningen veroorzaken door in bila- terahsme te vervallen. De enorme sociale en economische nood moet (Van onze correspondent) tn een recente aflevering van het Duitse orgaan ..Der Staatsburger" komt een artikel voor over de voeding m de concentratiekampen. Daarin staat te lezen, dat de gevangenen in de con- icntratiekampen altijd voldoende, steeds afwisselend voedsel hebben gekregen. Het eten was altijd volkomen tot te vredenheid. Het was smakelijke fami- liekost. Toen de Duitsers 1 ons vlees kregen, kregen de gevangenen in de concentratiekampen 280 gr. vermeer derd met een werktoeslag van 280 gram per week. Het middageten had steeds noge voedingswaarde. Dagelijks kregen de gevangenen 20 gr. margarine en verder worst, vlees, vis, dan wel jam of honing, aldus zei de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, dr L. de Jong gisteren tijdens de tweede congresdag van de Ned. Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen, in Arnhem. Dr de Jong vond het tragisch, dat sommigen geloven wat in „Der Staats- bürger" over de voeding in de concen tratiekampen geschreven staat. Hij achtte daarmee de noodzaak bewezen, dat de ware toestand in die kampen i^ordt vastgelegd en vastgehouden ter Ongeveer drienouderd nrbeiders, die ,n dienst zijn van een grote maatschap- jP'j en op Schouwen en Duiveland wer ken hebben gestaakt. De mannen zyn afkomstig van gemeenten buiten het ei land en worden dagelijks per bus van "Uis gehaald en weer thuis gebracht. Zij perken in de gemeenten Oosterland, jpeuwerkerk, Ouwerkerk, Zierikzee eu Hrei schor. De staking hield verband met het in werking treden van de bijzondere ar beidsvoorwaarden voor het eiland Schouwen en Duiveland, die 2 Juni door «et College van Rijksbemiddelaars zijn Vastgesteld. Op grond van die nieuwe voorwaarden is de ongemakkentoeslag vervallen en is een speciale loonrege- jmg tot stand gekomen. Deze houdt o.m. }b. dat de arbeiders niet langer dan p'aalf uur van huis mogen zijn. Tot nu me waren zij langer van huis. Om te voldoen aan de regeling moet dus kor- worden gewerkt, hetgeen neerkomt een vermindering van de inkomsten, kar de vervallen ongemakkentoeslag s?„ is afgegaan- De betrokken arbeiders Jj'bgen daarmee niet accoord en hebben ®.t werk neergelegd. Vandaag hebben 'J het hervat. de Tweede Kamer is ingediend een ^ontwerp ter regeling van de onder- Vq kevöegdheid bij het middelbaar en een ere*denc* h°6er onderwijs. Daarin is jj-V. rogeling ontworpen voor de bevoegd- Wo H Voor de facultatieve vakken. Ook bek n de bepalingen t.a.v. de akten van hof>fïaamheid' die niet meer aan de be- D ftjn van de praktijk voldoen, herzien, oud worden ook de dikwijls zeer ver- te,. rde examenprogramma's herzien en wordt de mogelijkheid geopend, dat Pa gScbriften, in het Rijk buiten Euro- tyed v®rkregen, worden gelijkgesteld rret tot andse bewijzen van bekwaamheid van 5 Seven van onderwijs. Wijziging beu de bepalingen t.a.v. de akten van ihee mh^id brengt ook een herziening den riVan de artikelen, die de bevoegdhe id leraren voor de verschillende vak- qL aan de verschillende scholen regelen. risat£eze bereikt men een regula- Daa Van wat historisch reeds gegrond is. bjkr» naas.t worden nog een aantal feite- Waoht wlJzi£ingen voorgesteld, o.a. t.a.v. 8ehni van Personeel van bijzondere de subsidie van bijzondere han- ^tan+17 ®n; .de inschrijving van het vak Roneïilnnchting; de benoeming van per- q 1 aar* gemeentelijke scholen voor *asia.en de subsidie aan bijzondere gym- lering en documentatie van komende ge slachten. Want er zfjn al weer mensen, aldus dr. de Jong, die werkelijk niet weten, wie Adolf Hitler was. Dr. de Jong hield zijn causerie in het Sonsbeekpaviljoen voor een buitenge woon talrijk gehoor van 'Expogé's, voor wie hij sprak over de betekenis van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie. Reeds tijdens de oorlog is voor dit Instituut de basis gelegd door prof. dr. Posthumus in samenwerking met ambtenaren van het departement van O.K. en W., prof. van Poelje en de Nijmeegse hoogleraar prof. dr Hermes- dorff in de jaren 1942 en 1943. Het Instituut is daags na de bevrij ding ^esticht. De overheid nam daar mee een nieuwe taak op zich. Men wilde zich rekenschap geven van wat in de Tweede Wereldoorlog over ons volk gekomen was. Wat men daartoe ondernam was een grootscheepse red dingsoperatie aldus dr. de Jong. Dagen en nachten hebben de onderzoekers ge luisterd naar de belevenissen van hon derden mensen die uit de Duitse kam pen terugkeerden. Vaak ontving net Instituut proppen papier met sigarenas. De toestand van het aangeboden documentatiema teriaal was deplorabel. Het oud-pa pier kwam met kubieke meters tege lijk binnen. Jaren heeft men moeten werken, om dez chaos te beheer sen. Aangezien de Duitsers ruim schoots de gelegenheid hebben gehad, hun archiefmateriaal te vernietigen, was men aangewezen op het buiten land. In de archieven te Berljjn, Neu renberg, Parijs, Londen en zelfs Was hington heeft men tienduizenden fo- tocopieën kunnen maken. In Washing ton bevinden zich de vroegste stuk ken van de NSB. Van het Ameri kaanse Legor ontving men de toe zegging van fotocopieën van de be langrijkste stukken. Ten aanzien van de geschiedenis van het verzet heeft men thans te Amster dam de beschikking over 120 archief collecties, 10.000 in het geheim opgeno men foto's en 300 vaak in het geheim gemaakte films uit de tijd van het ver zet. Het totale materiaal beslaat een lengte van 1500 strekkende meter en een mensenleeftijd zou niet voldoende zijn, alles door t lezen. Inlichtingen geven en boeken schrij ven, zo kwalificeerde dr. de Jong de bedoeling met al dit materiaal. Men is momenteel bezig aan een groot werk over de Geschiedenis van Nederland in de Tweede Wereldoorlog. De Zusters Benedictinessen te Oosterhout werken reeds geruime tijd aan een gecalligraf- feerde Erelijst met de biografische ge gevens van circa 30.000 omgekomen Nederlanders. De lijst zal t.z.t. ergens een waardige plaats krijgen. Het talrijke gehoor bracht dr. de Jong staande een ovatie voor zijn boeiende causerie. echter met alle kracht worden opgehe ven. Met klem drong zij aan op het te kenen van de internationale vluchte- lingenconventie, waar het parlement nu reeds enige jaren op wacht. De heer Korthals (V.V.D.) wees op het feit, dat ook buiten de Verenigde Naties om tegenwoordig vele beslis singen van grote betekenis worden genomen. Daar in Genève en Berlijn de grote mogendheden de eerste viool spelen, komen de kleine naties on danks het feit, dat zij lid van de Ver enigde Naties zijn, niet meer overal aan bod. Hóe gaat het nu met het tot gelding brengen van ons standpunt ten aanzien van Indo-China? vroeg de li berale woordvoerder aan minister Luns. Wat daar gebeurt is immers van grote betekenis, ook voor het Westen. Ook het Nederlands initiatief, om tot herziening van het Handvest der Verenigde Naties te geraken, kwam in zijn rede ter sprake. De heer Kort hals vond het niet juist, dat onze re gering niet eerst met België contact had opgenomen over deze zaak. Dan had de tegenstand van die zijde voor komen kunnen worden. Hij verweet, evenals zijn partijgenoot Wendelaar in de Eerste Kamer, de heer De Kadt zijn onnodig scherpe woorden tegen de communisten, die men in de Ver enigde Naties niet onnodig voor het hoofd moet stoten. Mr. Schmal had eenzelfde opmerking gemaakt ten aan zien van passages in het verslag, waar in Russische uitlatingen als propagan da waren aangemerkt. De heer De Kadt (P.v.d.A.) verdedigde zich tegen deze aantijgingen door op te merken, dat men in de internationale politiek maar beter eerlijk kan zijn. Hij be trok de Amerikaanse politiek in zijn beschouwing en wees op de wrijvin gen tusszn de Verenigde Staten en Engeland. Met mr. Korthals had hij veel ver trouwen in de reis die Churchill naar Washington gaat maken ter verstevi ging van de eenheid in het Westen. Een positief resultaat van het op- Ceylon, Birma en zelfs Indië zag hij in het opmerkelijke feit, dat de Azia tische landen minder in een juich stemming ten aanzien van het commu nisme zijn komen te verkeren. Al leen voor Indonesië zou men dit niet kunnen zeggen. Maar in Pakistan, Ceylon, Birma en zelfs India zag hij symptomen die wijzen op een rijp worden voor een andere politiek. Het Westen heeft tegenover deze ontwik keling de dure plicht om iedere vorm van kolonialisme volkomen af te zweren. De heer De Kadt was van mening dat Nederland dit standpunt in de Verenigde Naties nog met te weinig durf naar voren brengt. Het zich ont trekken aan iedere critiek bij de be handeling van de kwesties rond Tu nesië en Marokko waren voor hem de bewijzen van een gebrek aan kleur bekennen. Wij doen alsof wij het met Frankrijk eens zijn. Van de andere kant moest de heer De Kadt toege ven dat men de demagogie moet ver mijden. Het is duidelijk dat de Ver enigde Naties ons ten onrechte ver oordelen wanneer zij van ons eisen dat wij nog rapporten uitbrengen over Su riname en de Nederlandse Antillen. Naar aanleiding van deze kwestie vroeg Frl. Wttewaall van Stoetwegen (C. H.) of de regering al wist wat haar te doen staat wanneer nog vóór de ratificatie van bet statuut met de West, de Verenigde Naties ons weer met deze eis tot rapporteren aan boord ko men. Zij was van mening dat dit ons ongetwijfeld te wachten staat. Zij prees minister Luns om de wijze waarop hij en de heer Von Balluseck de Ne derlandse delegatie geleid hebben. „Het is een zeer goede tijd geweest in New York, waarby de humor nooit ontbrak en wij hebben geleerd hoe onze dele gatie daar goed werk kan doen." De heer Ruygers (P. v. d. A.) wees erop, dat in tegenstelling met de Vol kenbond in de Verenigde Naties de economie gelukkig een belangrijke rol is gaan spelen. Hij sprak met veel overtuiging over de noodzaak om de onontwikkelde gebieden te helpen en wees op de gevaren in de Amerikaanse houding ten aanzien van de kapitaals verstrekking. Wat zal de Nederlandse regering doen wanneer de deur, die nog op een kier staat, eens dicht mocht vallen? Dergelijke kwesties gaan ver uit boven liefdadigheid. Zij appelleren op het wereldgeweten. In Nederland wordt dit begrepen, zoals de acties als Klein Azië 1954 bewijzen. De laatste spreker was dr. Bruins Slot CA. R.), die in tegenstelling tot de heer De Kadt de positie van Frank rijk zag als een land dat de moed heeft om zijn plichten als koloniserende mo gendheid niet te verloochenen. Het land is volgens hem onder een rollende steen geraakt nadat andere landen de kolo niale verhoudingen met ontstellend simplisme hebben beoordeeld. Het eni ge dat het Westen nog te doen staat is zich te verenigen. Dr. Bruins Slot was van oordeel dat, wanneer het verslag over de achtste zitting der Verenigde Naties teleurstel lende lectuur is, wij toch niet moeten vergeten dat de Verenigde Naties een belang vertegenwoordigen dat in der gelijke verslagen niet is weer te geven, namelijk de mogelijkheid om als een internatinoaal gesprekscentrum te die nen. Ofschoon de West-Duitsers gisteren de „Dag van de Duitse Eenheid" gevierd hebben, weten zij dat de unificatie van hun land nog wel heel lang op zich zal laten wchten. De Ber- lijnse conferentie van de Grote Vier heeft duidelijk aangetoond dat de Rus sen de Sovjetzone niet prijs willen ge ven. Toen de ministers Dulles, Eden, Bidault en Molotov huiswaarts keer den, zonder een oplossing gevonden te hebben voor dit grote Europese pro bleem, brak er voor de 18 millioen Oost- Duitsers een sombere tijd aan. Op 16 en 17 Juni van het vorig jaar was er een ogenblik een golf van optimisme over Oost-Duitsland gegaan. Toen in Oost-Berlijn, Halle Dresden en el ders opstanden uitbraken, dachten velen zelfs dat de Westerse ge allieerden de demonstraties zouden steunen. In hun vertwijfeling verwacht ten zij het onmogelijke. Maar de kleine revolutie werd met behulp van Russi sche tanks in de kiem gesmoord. En de leiders van de S.E.D.de Oost-Duitse communistische partij, hebben wraak genomen. In de geschiedgnis van Duitsland zal 17 Juni 1953 echter een belangrijke da tum blijven. De communisten hebben op die dag een harde les gehad en in de Westerse wereld is men tot het be sef gekomen dat de Oost-Duitsers on der een afschuwelijke druk leven, het geen in het afgelopen jaar wel zeer helder tot uiting is gekomen in de ont zaggelijke vloed van vluchtelingen. Nog altijd komen er gemiddeld tweeduizend personen per week naar West-Duitsland, om aldaar asyl te vinden. Enkele dagen voor de opstand was vorig jaar door de bezetters een „nieu we koers" ingeluid. Er werden een aan tal verzachtende maatregelen aangekon digd, omdat de „Sovjetisering" op eco nomisch gebied grote wanorde had ge schapen. Ook na de demonstraties werd deze politiek nog min of meer voort gezet, en tegen de betogers werd aan vankelijk vrij gematigd opgetreden. Weliswaar waren ongeveer 12000 perso nen gearresteerd, maar de meesten wer den al weer spoedig in vrijheid gesteld. Na enige tijd kwam er echter een ra dicale verandering in de situatie. Over de maatregelen tegen de opstandelingen ontstond grote onenigheid onder de leiders van de S.E.D. De Oost-Duitse minister van Justitie, Fechner, die van zwakheid beticht werd, moest plaats maken voor de fanatieke Hiide Benja min. En ook de chef van de geheime politie, Zaisser, werd weggezuiverd. In middels was de legende verspreid dat de opstand was veroorzaakt door Westelij ke agenten, die de loyale bevolking zou den hebben opgehitst. Dezer dagen ontvingen wij een pu blicatie van de in West-Berlijn geves tigde vereniging van Vrije Juristen, waarin verslag gedaan wordt van de revanche van de S.E.D. In de herfst van het vorig jaar is men in die grote be drijven in Oost-Duitsland, die aan de opstand hadden deelgenomen, begonnen met „ontmaskerings-campagnes." Al deze bedrijven werden geacht een „Pro- vokateur" onder hun personeel te heb ben. Deze ophitser moest bij het S.E.D.- bestuur gemeld worden. Als er geen aanmelding binnen kwam, zorgden de communisten er wel voor dat een wil lekeurige arbeider als de schuldige werd aangewezen. De politie rekende het slachtoffer dan in. Op 1 Juni van dit jaar waren aan de vereniging van Vrije Juristen 559 namen van veroordeelde „opstandelingen" bekend, waaronder 7 personen die de doodstraf kregen. De Vrije Juristen beweren echter dat in werkelijkheid het aantal gestraften min stens tweemaal zo groot geweest moet zijn. Een van de grote leugens die de S.E.D. rond strooide was dat de meeste gearresteerden „klassenfremde Elemen- te" waren. In werkelijkheid waren het voor ruim 70 pet. arbeiders en boeren. Vooral gedurende de laatste maanden is de vervolging in heftigheid toegeno men. Niet alleen vinden er nog dage lijks arrestaties en processen plaats, maaj. ook worden voortdurend vroegere Advertentie milde straffen door hogere gerechtsho ven in ongunstige zin herzien. (Een rechtbank in Potsdam gaf onlangs aan vijf arbeiders-opstandelingen een drie maal zo strenge straf als die welke hen oorspronkelijk was opgelegd). Ook de Berlijnse correspondent van de „Times", Hie gisteren in zijn blad de gevolgen van de opstand van vorig jaar uitvoerig heeft geanalyseerd, komt tot de conclusie dat sinds kort de druk op de Oost-Duitse bevolking aanzienlijk is ver groot. Hij constateert dat men hoe lan ger hoe 'meer van de vorig jaar inge slagen „nieuwe koers" terug komt, en dat men weer met dwangmaatregelen werkt. Er worden weer straffen opge legd aan boeren die niet genoeg leve ren, het aantal veroordelingen voor „economische misdrijven" is niet gering, en arbeiders worden met krachtige middelen tot grotere productiviteit aan gezet. Tenslotte zijn er ook symptomen van een toenemende kerkvervolging. Wij doen er goed aan, bij gelegenheid van de eerste verjaardag van de Ber lijnse opstand, eens te denken aan de talloze ongelukkigen, die zich in Oost- Duitsland het communistisch schrikbe wind moeten laten welgevallen. In welke mate de export van de Ne derlandse schoenindustrie in de loop der jaren is gegroeid kan worden vastge steld uit het feit, dat in 1938 slechts 241.000 paar schoenen in het buitenland werden verkocht tegen niet minder dan 4 millioen paar in 1953. Nederlandse schoenen vinden hun weg naar een veertigtal landen in alle delen van de wereld. In Siam en Afghanistan, in Kenia en Venezuela worden schoenen gedragen, vervaardigd in Nederlandse bedrijven. Doch niet alleen dank zij een steeds toenemend buitenlands afzetgebied, maar ook door de gestegen vraag in eigen land mag de schoenindustrie zich verheugen in een bijzonder gunstige ontwikkeling. Een uitstekende gelegenheid voor de binnen- en buitenlandse handel om een overzicht van de schoen- en lederpro ductie, van nieuwe vormen en kleuren te verkrijgen, biedt de jaarlijkse Schoen en Lederbeurs in Utrecht. Op de komende Vakbeurs, die van 28 Juni tot en met 2 Juli in de Bernhard- hal wordt gehouden, zal het grootste ge deelte van de expositieruimte door de De Verenigde Staten hebben de belangrijke niet-communistische zee varende naties in Europa verzocht toestemming te verlenen om hun schepen in volle zee door Amerikaanse oorlogsschepen te laten onderzoeken op moge lijke wapenzendingen, die bestemd zijn voor de uiterst linkse en communis tische sympathieën koesterende regering van de Midden-Amerikaanse staat Guatemala. Van officiële Britse, Deense en Noorse zijde heeft men dit be richt bevestigd. Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft evenwel ontkent, dat de V.S. een dergelijk verzoek tot Zweden hebben gericht. Daar Zweden geen lid is van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie kan men hieruit de conclusie trekken, dat Amerika zich waarschijnlijk alleen tot de regeringen van de NATO-Ianden zal hebben ge richt. In dat geval zou ook de Nederlandse regering door Washington gepolst zijn, maar daar is thans nog niets officieel van bekend. TN rvö.lya rnontin vuldig bestudeerd". Volgens Reuter is XV.Ud.vJ 1 CdLllC het zelfs koel ontvangen. De directeur van de Deense Verenigde Scheepvaart- In diplomatieke kringen heeft men maatschappij heeft reeds te kennen ge- zich evenals in scheepvaartkringen ver- geven het „ondenkbaar" te achten, dat baasd over dij verstrekkend Amerikaans het Amerikaanse verzoek in vredestijd verzoek. Allerwegen wordt het „zorg- zou worden ingewilligd. Algemeen is men van gevoelen dat het Ameri kaanse verzoek „ernstige kwesties met verstrekkende gevolgen" met zich mee zal brengen. De Amerikaanse regering is tot de ze stap overgegaan nadat Guatemala de laatste tijd grote hoeveelheden in- fanteriewapens uit landen achter het tjzeren gordijn heeft ontvangen. Deze wapenzendingen hebben in de V.S. en in de Midden-Amerikaanse staten gro te beroering gewekt en hebben de V.S. er onlangs reeds toe bewogen een „schaduw-embargo" op wapen zendingen naar Guatemala in te stel len. Het verzoek, dat ongeveer tien dagen geleden aan de Europese zeeva rende naties is gedaan, zal echter ge volgen van veel verstrekkender aard met zich mee brengen, indien het wordt ingewilligd. In scheepvaartkringen betwijfelt men ondertussen ten zeerste of de regering en wel het recht hebben een onderzoek door een andere natie in de internatio nale wateren toe te staan. De betrokken landen hebben met elkaar contact opge nomen, om de kwestie te bespreken. (U.P. Reuter) Nederlandse schoenenfabrikanten wor den ingenomen. Dan volgen naar be langrijkheid de Nederlandse lederfabri kanten. Er zullen ook buitenlandse inzendin gen te zien zijn. Wordt op de Schoen- en Lederbeurs op de eerste plaats een beeld gegeven van de schoen- en lederproductie, aan de andere kant wordt ook de vakoplei ding in deze branche van alle kanten belicht. De regering van Ulster heeft de poli tie speciale bevoegdheden gegeven ter bestrijding van het „Ierse Republi keinse Leger", een verboden organisa tie. De maatregel houdt verband met de overval van Zaterdag op een Brits wapendepot te Armagh. Pas onlangs heeft de regering de politie de 32 jaar geleden verleende bevoegdheden ontno men, omdat het al jaren in Noord- lerland volkomen rustig was geweest. De politie heeft thans opnieuw het recht zonder bevel tot huiszoeking wo ningen van particulieren en andere niet openbare gebouwen te betreden, zon der meer voertuigen te doorzoeken en verdachte personen te ondervragen. (U.P.) Te Londen is de wereldpremière ge gaan van de film, die gemaakt is van het beroemde boek „The blue Cross" (Het blauwe Kruis) van G. K. Chester ton. Alec Guiness speelt de rol van Father Brown, de humoristische kleine priester en amateur-detective, die niet alleen Flambeau, de dief, weet te van gen, maar ook zijn ziel. „Geen revolver te zien", zo zei een Engelse criticus over de film. „Wat een opluchting!" Talrijke persoonlijkheden uit de Londense toneel- en filmwereld waren op de première aanwezig, die gegeven werd ten bate van het Katholieke Ziekenhuis van de H. Johannes en Elisabeth. In de ouderdom van 94 jaar is te Am sterdam overleden luitenant-generaal titu lair BD van het Kon. Nederlands Indisch Leger, R. G. Doorman. De overledene was ridder in de Militaire Willemsorde der vierde klasse en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij heeft onder meer de stoot gegeven tot de oprichting van gewapende burgerwachten in ons land en was de eerste commandant van de Haagse burgenvacht. Als chef-staf van generaal Van Heutz nam hij in 1901 deel aan de bestorming van de bergstellingen Batoeiiia De voordelen van het Deltaplan zijn de volgende: veiligheid van de bezit tingen, die in de bedreigde gebieden liggen, verhoogde landbouwproductie door een betere waterhuishouding, nieuwe mogelijkheden voor verkeer, vreemdelingenbezoek en andere bedrijfstakken. Aldus heeft prof. dr. J. Tin bergen op de in Maastricht gehouden vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel aangevoerd. Als nadeel moet behalve de kosten van uitvoering (die op f 1.5 mld. worden begroot) en de bijkomende kosten (die van de orde van f 1.2 mld. gesteld worden) o.m. genoemd worden het verdwijnen van de oesterteelt jn Yerseke. Een eerste voorlopige opstelling toont aan, dat als men de veiligheid in het geheel niet zou tellen, een tekort van ongeveer f 0.5 mld. op het totaalbe drag van ongeveer f 2.7 mld zou ont staan. De materiële veiligheid raamt spr. echter reeds op enkele honderden millioenen, terwijl de persoonlijke vei ligheid dan nog niet in het geding is gebracht. Waardeert men deze op f 0.5 mld. dan is er reeds een klein over schot. Al deze berekeningen zijn aan de voorzichtige kant gehouden en zijn exclusief de z.g. secundaire gevolgen, die in een tijd van onvoldoende werk gelegenheid zouden optreden. Een zeer globale vergelijking met andere pro jecten doet zien, dat het dijkverhogings plan, dat als alternatief op het Delta plan kan gelden, minder aantrekkelijk is, terwijl er met de Zuiderzeewerken niet veel verschil is. De uiteindelijke beoordeling kan niet alleen op cijfers worden gebaseerd, doch dient ook de „imponderabilia" er in te betrekken. Voor prof. Tinbergen is er weinig twijfel over de aantrekkelijk heid van het Deltaplan. Ir. A. G. Maris belichtte het water staatkundig aspect van de afdamming der zee-armen. De uitvoering van de verken wordt geschat op tenminste 20 a 25 jaar. Tot de eerste phase van de werkzaamheden behoren de afdamming van bet Haringvliet, zomede de afdam ming van het Volkerak en het Spui. Het land benoorden Overflakkee-Din- telsas (Noord-Brabant) zal dan be langrijk veiliger zijn dan thans, ter wijl dan tevens de kanalisatie van de Neder-Rijn effectief zal kunnen wor den. De tweede phase van de werkzaam heden omvat de beveiliging bezuiden de Volkerakdam en verder watervoor ziening en recreatie. Met het z.g. Drie- Eilandenplan (dat voorziet in de ver binding tussen Walcheren, Zuid-Beve land en Noord-Beveland) kan reeds in een vroeg stadium worden begonnen en de ervaring, die daarbij wordt op gedaan zal te stade kunnen komen bij het maken der grotere dammen. Ook de dijkverzwaringen langs de Water weg en de Westerschelde kunnen on afhankelijk van de afdammingswerken worden uitgevoerd. Tenslotte heeft prof. G. H. L. Zee- gers het planologisch en sociologisch aspect van het plan behandeld. Bij de gedachte Hwisseling over het Deltaplan hebben diverse leden zich afgevraagd, waarom het Deltaplan niet consequent is en afsluiting van alle zee-armen voorstaat, dus ook van de Nieuwe Waterweg en de Westerschel de. De voornaamste woordvoerder over deze kwestie was de heer A. C. Wil lemeen, burgemeester van Yerseke, die zich tegenstander van het Deltaplan toonde. Als dit plan immers, aldus deze spr., de grootst mogelijke veiligheid be oogt, waarom blijven dan de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde open. Hier wordt wel dijkverhoging toege past en elders niet, ofschoon dit hier moeilijker is dan b.v. langs de Ooster- Schelde. Vooral de afdamming van dit laatste zeegat ging de burgemeester van -eiseke na aan het hart, daar hierdoor de bekende Zeeuwse oesterteelt onmo gelijk wordt gemaakt. Zijn advies luidde: Voer het Delta plan desnoods uit, maar dan zonder afsluiting van de Ooster-Schelde. Dit advies werd door tal van aanwezigen met luid applaus gesteund. Ook an dere sprekers verklaarden zich voor een tussenoplossing, in die zin, dat er geen keuze moet worden gemaakt tussen plan I (dijkverhoging) en plan II (af damming), maar dat beide plannen sa men moeten worden toegepast en wel zó, dat plan I geldt voo; het Zuidelijk en plan II voor het Noordelijk bek ken met uitzondering van de Nieu we Waterweg. Bij de beantwoording van deze kwes tie wees ir. A. G. Maris erop. dat het niet mogelijk is de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde af te sluiten met het oog op het drukke zeeverkeer via deze wegen. Een eventuele stormafslni- ting van de Nieuwe Waterweg noem de ir. Maris geenszins een sinecure. Dit plan is zeer zeker waard nader bekeken te worden. Het ligt echter niet op de weg van de Deltacommis sie dit te doen, daar ze hiertoe geen opdracht kreeg. Sprekend over het afdammen van de Oosterscheldc zei de voorzitter van de Deltacommissie, dat hij geenszins blind is voor de belangen van de oesterte lers. maar dat dit plan in zijn tota liteit moet gezien worden en dan ab soluut zeker groter positief economisch voordeel oplevert dan bjj openlating van dit zeegat. Om te demonstreren hoezeer de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel het werk van de Deltacom missie waardeert, heeft de voorzitter prof. Weijer, tenslotte aan ir. A. G. Maris, de voorzitter van deze commis sie, de grote zilveren legpenning van de maatschappij uitgereikt. Donderdag waren te Rotterdam drie mannen aan het werk in een bestaande put van de stadsverwarming. Daar het in de put nogal donker was, ontstak een hunner een lucifer en plotseling schoot een hevige steekvlam op, ge paard gaande met een ontploffing. Of deze te wijten is aan de stadsverwar ming of dat een in de buurt staande fles propaangas debet is aan de steek vlam is een vraag, die nader door de arbeidsinspectie zal worden onder zocht. De drie mannen werden door de steekvlam gewond, doch niet levens gevaarlijk. Eén kon zonder behande ling naar huis gaan, de tweede na behandeling in een ziekenhuis, terwijl de derde met brandwonden in het ziekenhuis Coolsingel werd opgeno men. Jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland ls op verzoek ing. 1 Juli as. eervol ontsla gen als burgemeester van Earendrecht, met dank voor de langdurige diensten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3