BANNELINGEN EISEN HUN VADERLAND OP Onder de stolp? Invasie van vijf duizend man onder commando van ex-luchtmachtchef Geen Amerikaanse controle op Britse schepen Nieuwe verhoging melkprijs geenszins zeker Fors en duidelijk Tot hoofd en hart Foto van Koninklijk. Gezin voor Anjer-actie Friese tweeling maakt het goed Londen wijst verzoek van de hand Britse Koningin aan ongeval ontsnapt eycuiupj! Het weer President brengt zijn vrouw en kinderen het land uit Noodweer in Joego slavië eist dertig doden Aardbeienseizoen Beverwijk Bij ochtendrit te paard P. v. d. A. en Mandement Ruygers (in beraad) onder de sprekers AANVOER RUIM 12.000 MANDEN KOELER WEER BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSIR. 48 A DAM TEL 717162 Dames - Heren Badkleding ^succes Sociaal commentaar ZATERDAG 19 JUNI 1954 78ste JAARGANG No. 25618 COMITAN VER. STATEN Gewapende aanval op rode regiem van GUATEMALA Er gaat een verhaal eén anec dote naar wij hopen van een eenvoudige van geest, die na het Mandement aan een bedelaar eerst naar zijn geloof vroeg alvorens een aalmoes te geven. Het verhaal zou waar kunnen zijn. Er zijn nu een maal. mensen, die verschrikkelijk wei nig lezen en er zullen zeker velen zijn die zich de inhoud van het Mandement hebben laten vertellen door kennissen op werkplaats of kantoor, die 't op hun beurt weer van slordige krantenlezers hadden gehoord. Wat, na verminking overblijft, is de caricatuur van het isolement. In de ogen van velen heeft het Man dement niet de strekking de katholiekén s's zendelingen de wereld in te zen den om haar te kerstenen, maar veel eer om de kudde bijeen te houden en te beschermen tegen de invloeden de zer wereld. Het maakt de indruk, dat de bisschoppen slechts wat de Engelsen noemen lip-service" plegen ten op zichte van de zendingstaak van de katholiek, om hem daarna veilig on der de stolp van het Roomse organis. - tieleven op te bergen. Zijn organisaties mogen wel contact onderhouden met niet-katholieke organisaties, via goed getrainde en vuurvaste voormannen, maar de gewone katholiek moet het gezelschap vluchten van de niet-katho- liek. Wij allen zijn in zekere zin opge sloten in een klooster achter tralies. Is dat nu zo? Staat dat nu werkelijk in het Mandement of is het een ver minking van zijn bedoelingen? Men moet oppassen zich niet een interpre tatie van het Mandement te laten aanpraten door andersdenkenden, die zich beledigd achten en ons daarom de rug toedraaien. Wij zouden hun misverstand slechts overnemen. Het misverstand aar de andere zijde is niet geheel en al onbegrijpelijk, al mogen wij ons ergeren aan de woord keus van velen, die het vertolken. De katholieken worden in het Mandement dan toch maar gewaarschuwd tegen de verkeerde invloeden van buiten: houdt dat niet in dat de riiet-katholie- ken dit op hun fatsoen mogen trekken? Zijn zij dan van zulk laag allooi, dat de katholieken hen als dragers van Pestbacillen moeten mijden? Licht kan pen buitenkerkelijke, die het Mande ment aldus verstaat, er een persoon lijke belediging in vinden. Uitlatingen dis: „Mag je nog wel met me praten?" zijn er een bewijs van. Lijkt it niet een beetje onwaarschijn lijk, dat dit Mandement nu ineens zou hebben afgerekend met de christelijke deugden van naastenliefde en nederig heid? Moet de katholiek niet meer als Vroeger in zijn minder gelukkige broe der het beeld van de Schepper eerbie digen en moet hij niet langer het goede, dat ook buiten de Kerk aanwezig is, erkennen? Goed, zal men antwoorden, laat het dan géén superioriteitswaan zijn, dan is het daarvan het omgekeer de, angst voor tocht. Wat is het an- ?ers, als men de katholieken alleen m gesloten blocs in contact wil laten 'reden met andersdenkenden? Als het dan werkelijk om de keuze "•"u gaan tussen superioriteitswaan en djigst voor tocht, zouden wij de tweede d'tlegging verkiezen. De vrees, dat er fatholieken zullen zijn, die geestelijk *°u zullen vatten in open verkeer met "iet-katholieken, zouden wij geen on ledig motief achten voor pastorale be schermingsmaatregelen. Maar in de 'ekst van het Mandement vindt men deze vrees niet als Leitmotiv. Het gaat ®r voortdurend over iets anders. .In deze tijd van intensief verkeer, r1 Physieke en sociale zin, zou het wel pen ijdel pogen zijn de katholieken in en natuurreservaat op te bergen. Het natuurlijk een maatschappelijke on mogelijkheid de katholieken alleen in gesloten blocs met andersdenkenden in contact te laten treden. In ons ge- Ji®ngde vaderland leven er duizenden «tholieiv. .1 voor wie het een zeldzame gebeurtenis is enige uren in een zui- katholiek milieu te vertoeven. Het ,jp dtschappelijke verkeer met anders- enkende personen is voor hen veel- r regel dan uitzondering. Dit verkeer et andersdenkenden in de doodgewo- hei rnaatschappelijke betrekkingen zal Sch nie* hunnen verminderen. De bis- h6ï°ePen ondernemen daar niets tegen, bimf dat zij ons aansporen ons br=i iHste te kerstenen en door onze Veru Sr°te daden van God te Spuhebdigen aan de wereld. De bis- in jPpen weten even goed als de man leVp straat, dat het maatschappelijk dip en massa betrekkingen omvat, 0 "let onder het sociale en politieke orSp f^tiewezen vallen. Men moet een hepi isatieman of politicus zijn om idpnt- i ma.atschappelijke verkeer als Zen te zien met het orgauisatiewe- (Vervolg op pag. 5) Een leger van anti-communistische Guatemalaanse bannelingen is Guate mala binnengetrokken, teneinde de communistisch georiënteerde regering van president Jacobo Arbenz Guzman omver te werpen. De berichten, die met grote vertraging binnenkomen, geven tot dusverre nog een uiterst ver ward beeld van de situatie in de Midden-Amerikaanse staat, die tengevolge van wapenleveranties uit communistische landen reeds enige tijd in het middelpunt van de politieke belangstelling staat. Het invasieleger staat onder commando van kolonel Carlos Castillo Armas, de vroegere chef van de Guatemalaanse luchtmacht, die gedurende enige tijd als banneling een toe vlucht heeft gezocht in Honduras. Uit deze Midden-Amerikaanse buurstaat is het invasieleger Guatemala binnengevallen. Volgens een vooraanstaande Guatemalaanse banneling tellen de aanvallers ongeveer vijfduizend man. Zij zouden van twee zijden het land zijn binnengevallen. De minister van Buitenlandse Zaken van Guatemala, Guillermo Toriello, heeft tijdens een persconferentie een beroep op het volk gedaan mee te helpen bij de ver dediging van de nationale souvereiniteit. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van de ambassade van de V.S. in Guatemala ver nomen, dat in drie plaatsen „ernstige opstanden" zijn uitgebroken. Volgens onbevestigde berichten zou den de echtgenote en de twee kinderen van president Arbenz het land per vliegtuig hebben verlaten. Het vlieg tuig zou begeleid zijn geweest door jachtvliegtuigen. Er zou voorts gister morgen in de stad Guatemala een grootscheepse betoging ten gunste van president Arbenz zijn gehouden. De opstanden zijn uitgebroken in de havenstad Puerto Barrios, aan de Golf van Honduras, en de steden Quezal- tenango en Zapaca. Volgens onbeves tigde berichten zouden anti-communis tische strijdkrachten ter zee een lan ding hebben ondernomen bij Puerto Barrios terwijl de landstrijdkrachten van Honduras uit het land binnentrok ken. De Guatemalaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat vreemde vliegtuigen gistermorgen benzine-opslagplaatsen aan de kust van de Grote Oceaan hebben aangevallen. De Guatemalaanse ambassade te Mexico heeft voorts verklaard, dat twee niet geïdentificeerde vliegtuigen gister middag de hoofdstad van Guatemala hebben gebombardeerd. De bannelingen blijken dus over zee-, lucht- en land strijdkrachten te beschikken. De minis ter zou in antwoord op de vraag, of de oorlog verklaard zou worden aan Hon duras van waaruit de bannelingen opereren hebben geantwoord: „Neen, wij willen de vriendschappelijke betrek kingen handhaven". De anti-communistische bannelin gen zouden nar verluidt oorlogsmate- rieel van hun hoofdkwartier in Hon duras met gecharterde vliegtuigen naar de ruïnestad Copan aan de Guatemalaanse grens hebben overge bracht. Puerto Barrios, een van de drie steden waar een opstand is ge signaleerd, en Zapaca liggen beide ongeveer 55 kilometer van de grens met Honduras. Quezaltenango, de der de stad, ligt ongeveer 160 kilometer het binnenland in vanaf de kust van de Grote Oceaan. Er is verder nog niets bekend over de bewapening van de binnengevallen troepen. Het Guatemalaanse ministerie van Binnenlandse Zaken maakte gisteravond een algehele verduistering bekend. In de bekendmaking werd gezegd, dat om risico's te vermijden, de regering op dracht had gegeven de electriciteits- voorziening van de stad Guatemala te staken. Verder werd verklaard, dat alle vereiste maatregelen voor de openbare veiligheid genomen zijn. Minister Torillo begon zijn persconfe rentie met de mededeling dat de strijd om Guatemala was begonnen. Hij zeide er zeker van te zijn, dat de beweging tegen Guatemala wordt gesteund door de Nicaraguaanse regering van presi dent Anastasio Somoza. „Guatemalaan se bannelingen in Honduras, bewapend en betaald door „welbekende buitenland se belangen" hebben zich in Honduras gemobiliseerd en zijn over de grens van Guatemala getrokken", zo verklaarde hij. Deze bannelingen bedreigen thans de democratische instellingen van de Guatemalaanse republiek en willen op nieuw een tyrannie instellen, zo zei hij. Evenals andere jaren wordt ook nu weer rond de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard om precies te zijn in de periode van 21 Juni tot en met 3 Juli de traditionele Anjer-actie gehouden. Zoals men weet komen de baten van deze actie ten goede aan het Prins Bernhard Fonds en aan de regionale onderafdelingen, de Anjer fondsen. Steunverlening aan noodlij dende kunstenaars is een van de eer ste doelstellingen van het instituut. En uit een onlangs verschenen rapport is wel zeer duidelijk komen vast te staan, dat enige activiteit in die rich ting bepaald niet overbodig is. Maar het fonds stimuleert ook in wijdere zin de kunst en de wetenschappen in Nederland. En heeft daarmee een diep in het leven ingrijpende functie. Wel nu, om de Anjer-actie te doen slagen, wordt in de komende weken door het Prins Bernhard Fonds een charmante foto van het Koninklijk Huisgezin verspreid; een foto, die daartoe exclu sief te zijner beschikking werd ge steld. Een afdruk er van ziet u hier boven. De Friese tweeling, die in de belangstelling van de gehele wereld blijkt te staan, maakt het goed. De peuters genieten dan ook alle liefderijke en weten schappelijke zorg, die zij behoeven. De Britse regering heeft verklaard niet te zullen toestaan dat een vreemde mogendheid Engelse schepen doorzoekt op mogelijke wapens voor Guatemala. Engeland heeft deze duidelijke afwijzing van het Amer-kaanse verzoek echter ia- ten vergezeld gaan van de mededeling dat 't bereid is zelf de controle op eigen schepen uit te oefenen. Nu Engeland het voorbeeld gegeven heeft staat het vrijwel vast dat de poging van Amerika, om van de zeevarende West-Europese regeringen toestemming te verkrijgen voor het doorzoeken van vrachtschepen in volle zee, op niets zal uitlopen. Het ziet er naar uit, dat ook Frankrijk, De nemarken en Noorwegen het verzoek zullen afwijzen, maar zich aan de andere kant evenals Engeland bereid zullen tonen met de V.S. samen te werken in het streven naar stopzetting van het vervoer van wapens naar Guatemala. In de officiële Britse verklaring werd gezegd, dat Engeland het recht van een buitenlandse marine om in vredestijd Britse schepen op volle zee aan te hou den en te onderzoeken niet erkent. De opperbevelhebber van de marine in Brits West-Indië had echter opdracht gekregen „passende maatregelen" te nemen als Britse schepen verdacht wor den van vervoer van wapens naar Gua temala. „Onder Brits en internationaal recht wil de Britse regering zo veel als mogelijk medewerken om te verhinde ren, dat Britse schepen wapens naar Guatemala vervoeren". Engeland keurt de verkoop van wapens aan Guatemala „sterk af" en heeft reeds enkele jaren lang geweigerd vergunningen te ver strekken voor de uitvoer van welke wa pens ook naar dat land. Een woordvoerder van de Nederland se regering heeft medegedeeld dat een Amerikaans verzoek om Nederlandse schepen te mogen controleren niet is gedaan. Wel, zei hij, heeft de Ameri kaanse regering de Nederlandse rege ring verzocht een embargo op wapen zendingen voor Guatemala af te kon digen. Aan dat laatste verzoek zal Ne derland voldoen. Besprekingen daarover zijn gaande. (ReuterU.P.). Advertentie (Van onze Haagse redactie) Het is in het geheel niet zeker dat de melkprijs binnenkort wederom zal worden verhoogd, aldus vernemen wij in tegenstelling tot anders luidende be richten. Een verhoging van de prijs zou alleen kunnen ontstaan als de regering als gevolg van de loon- en prijspolitiek de garantieprijs voqr de boeren zou ver hogen. Als dit gebeurt stijgt de inkoop prijs waardoor een hogere melkprijs noodzakelijk zal worden. Of een en an der echter zal gebeuren, is zeer twij felachtig. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening heeft de prijsverhoging van de afgelopen Zondag voor het Westen geadviseerd in de hoop dat door een tijdige prijsverhoging een tweede ver hoging in de herfst niet noodzakelijk zou blijken te zijn. Aanvankelijk heeft men gecalculeerd dat eerst in Augustus de melkprijs zou worden verhoogd, ge volgd door een prijsvehoging in No vember. Men hoopt en verwacht echter dat als de jongste prijsverhoging de re sultaten afwerpt welke ervan worden verwacht er dit jaar geen verdere stij gingen van de melkprijzen meer nodig zullen blijken. Tengevolge van een noodweer, dat boven Bosnië (Joegoslavië) heeft ge woed, zijn in de omgeving van Tuzla en Bjelina dertig personen om het leven gekomen. In twee mijnen drong regen water door in de schachten, waardoor in totaal zesentwintig mijnwerkers ver dronken. Voorts werd een vrouw door de bliksem getroffen en gedood, terwijl een kind om het leven kwam in een dorp, dat door een wervelstorm werd getroffen. Twee andere personen wer den eveneens gedood en liepen zes be dingen op. In het district Rogatica vie len hagelstenen ter grootte van kippen eieren. (Reuter) Door de oplettendheid van haar ge maal, de Hertog van Edinburgh, is Koningin Elizabeth II van Engeland gistermorgen bij het paardrijden op het laatste moment aan een ongeluk ontsnapt, dat mogelijk ernstige gevol gen gehad zou hebben. Gisteren verraste het koninklijk paar een aantal vroege bezoekers van de paardenrennen op de Avan Ascotbaan door een ochtendritje te paard te ma ken. Op een nieuw recht gedeelte zag de Hertog, die voor de Koningin uit galoppeerde, plotseling vlak voor zich op ongeveer hoofdhoogte een draad dwars over de baan hangen. „Kijk uit," schreeuwde hij tegen zijn gemalin, die vlak achter hem reed, en op hetzelfde moment boog hij zich diep over de rug van het paard. Hij kwam zonder kleerscheuren onder de draad door en de Koningin, die iets meer tijd had om haar paard wat in te houden, volg de bij d'e draad gekomen zijn voor beeld. Ook zij overwon het gevaarlijke obstakel zonder moeilijkheden. De Her tog van Gloucester, die met een klein gezelschap achter het paar aan had gereden, slaagde er in zijn paard voor de draad tot stilstand te brengen. De draad bleek een telefoonlijn te zijn, die over het nieuwe baangedeelte gespannen was en waarschijnlijk wat gezakt was. „Daar waren we bijna allemaal onthoofd," was na de goede afloop het commentaar van de opge luchte Koningin. De Partij van de Arbeid geeft het volgende communiqué Uit: Het standpunt van de Partij van de Arbeid ten aanzien van enkele delen van het Bis schoppelijk Mandement zal het onder werp zijn van besprekingen op een (open bare) Nationale Kadervergadering, die op 3 Juli 's middags te half twee zal worden gehouden in de Beatrixhal te Utrecht. Het woord zal worden gevoerd door Prof. W. Banning, N. Stuflfens, Prof. W. Scher- merhorn, G. Ruygers, Mr. J. A. W. Burger en Dr. W. Drees. Het congres zal staan on der voorzitterschap van Ir H. Vos, 2e voor zitter van de P. v. d. A. Advertentie Er bestond Vrijdag te Beverwijk ook voor de tweede aardbeienveiling een ongekend grote belangstelling. De aan voer was beduidend groter: 12.000 man den ruim. De prijzen waren uitstekend, vooral in het begin der veiling. Enige prijzen: 380485 cent per mand; Moulin Rouge draaide rond de 400 cent; Madame Le- febre haalde de 365 cent. Doosjes va rieerden naar gelang de kwaliteit tus sen de 45105 cent per stuk; kilo mandjes tussen de 140—185 cent. (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten voor Zondag zijn niet gunstig. Van de Oceaan is koelere lucht op weg naar ons land. De kans op on weer is het grootste in het Zuiden en in het Oosten van ons land. Morgen zal het in het gehele land koeler zijn met zeewinden. (Tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zondag: Zon: 4.1921.03. Maan: 23.19—8.34. Maandag: Zon: 4.1921.04. Maan: 23.35—9.54. Advertentie voor de zakenman i kwartaal op proef voor f 2,- op giro 13 63.00 (Van een bijzondere medewerker.) Met merkbare trots en voldoening luisterden Maandagmorgen ruim 200 Katholieke arbeidersleiders naar de klare taal van hun voorzitter. De woorden van de heer Middelhuis, gesproken op de Verbondsraadsverga- dering van de K.A.B. waren deze lei ders uit het hart gegrepen. Hier bepaal de de K.A.B. haar positie op een wijze, die niet kan worden misverstaan. Van zelfsprekend was het Mandement het middelpunt van de gedachtenwisseling. De rede van Middelhuis had weliswaar het Mandement tot onderwerp, maar beperkte zich vrijwel uitsluitend tot het excerperen van dit Bisschoppelijk stuk betreffende de taak der katholiek-socia le organisaties in het algemeen en van de K.A.B. in het bijzonder. Met geen woord, met geen aanduiding, werd ge rept over de politieke verhoudingen in ons land. Dit moge een buitenstaander enigszins bevreemdend schijnen, voor hem, die de K.A.B. kent, is dit de meest normale zaak. Indien hier iets van Ka tholieke zijde namens een groep moet worden gezegd dan dient dit van de politieke kant te komen en niet van een sociale organisatie. Trouwens op het so ciale vlak viel er voldoende op te mer ken. Het was niet zonder meer een ge- hoorzaamheidsbetoog. Integendeel. Mid delhuis is zeer bewust de positie nage gaan van Katholiek Nederland in de maatschappelijke ontwikkeling van de laatste zestig jaar. Zo werd deze rede op de allereerste plaats een gewetens onderzoek: „Critisch onderzoek en cor rectie zjjn gezond, mits gedragen door begrip en waardering, en met zuiver gevoel voor de leiding van de Kerke lijke Overheid. Apostolaat en actie moe ten op alle terreinen nieuw élan putten uit bezinning op onze christelijke idea len." Naast de bezin- ning evenwel op de eigen positie naar binnen volg de een verklaring over het vaste voornemen van de katholieke ar beiders om de be staande samenwerking met andersden kenden op talrijke gebieden te laten ten voortduren, zo mogelijk nog te ver sterken. En juist op dit stuk was Middelhuis op zijn best. Het is van de allergroot ste betekenis, dat hij duidelijk heeft doen uitkomen, dat de katholieken, dus niet alleen de katholieke arbeiders, in deze onderscheiden vormen van samen werking niet met lege handen komen. Dit kan niet duidelijk genoeg tot alle katholieken gezegd worden. Te vaak immers is het onrechtvaardiger wijze door niet-katholieken voorgesteld en door huisgenoten des geloofs kortzich tig aanvaard, dat de katholieken tegen andere politieke of sociale organisa ties zouden aanleunen. Het is goed om dit deel van de redevoering van Mid delhuis nog eens even bijzonder vast te leggen. „En we komen daar waarachtig niet met lege handen. De katholieke-sociale organisaties brengen daarbij ook iets mee in die samenwerking, van solidaris tische gezindheid, christelijke liefde, aan doelstellingen en program, dat voor dc ganse samenleving van grote waarde en betekenis is. Indien dit katholiek patroon daarin zou ontbreken dan ware dat een wezenlijke verarming. Zonder ook maar in iets aan anderen tekort te willen doen en met volledige erken ning van hun positieve bijdragen in het geen in ons land tot stand kwam, mag het niettemin gerust in twijfel worden getrokken, ot zonder de invloed en de medewerking van zelfstandige katho lieke organisaties. w0 in Nederland de samenwerking van vandaag zouden kennen. Een samenwerking, zó construc tief, zó efficiënt, als men vrijwel ner gens kent. Waardoor wjj bij Overheid en bedrijfsleven een continuïteit en stabili teit van beleid kennen, waaraan niet ten onrechte voor een belangrijk deel het verrassende herstel van onze eco- nomiscche en financiële positie wordt toegeschreven. (Zie ook pag. 5) Het ergert de mensen, dat de waarheid so eenvoudig is. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENllfcl ARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1