Charmante parade van turn- sport op EDO-terrein SPORT Onderhoud^met jhr. C. J. A. den lex: Bloemendaal is een mooie gemeente; het aat er maar om haar mooi te houden" Afscheid en welkom ELFDE HAARLEMSE SPORTWEEK Vlotte afwerking van uitstekend verzorgd programma WEEK CENTRALE VERWARMING Kath. Midd. Onder wijs te Beverwijk TELEVISIE- „De blauwe Gardenia" in Rembrandt Haarlemse rechtbank in Hillegom m, <>ROElV SLEUTEL WEG? UITZENDIN GEN HOTEL ROYAL ZATERDAG 19 JUNI 1954 PAGINA 2 1954 HAARLEM Muzikaal intermezzo BLOEMENDAAL TEL. 2C?43 Bedrijfsleider van Haarlems hotel in arrest 1800 gld. verduisterd, Zondagsdienst Basketbal in Haarlem-Oost ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE SPAARNESTAD HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS Waarschijnlijke keuze van Mendès-France Heemsteedse Kunst kring Waterstanden Program sportweek „DE SLEUTELSPECIALIST" H.B.S., Gymnasium, M.M.S WATERPOLO Kerkveiling in de Grote Zaal van Burgerlijke Stand li 4 li v immm Lido Luxor Derde Berkenrode Volleybal-tournooi Examens R.K. MIDDENSTAND Woensdag 23 Juni spoed- Roxy City Minerva Frans Hals Cinema Palace vergadering Z ANDVOOR'/ Spreekuur burgemeester 12 tm. t» KIM Het LDO-terrein was gisteravond door de leden van alle Haarlemse turnver enigingen bezet. In een feestelijke stoet achter hun clubvaandels en wappe rend dundoek marcheerden de deel nemers en deelneemsters de groene mat op om te defileren voor al wie ook maar enige sympathie heeft voor een sportieve leefwijze. En Haarlem heeft bewezen niet eenzijdig georiënteerd te zijn, want het grote aantal toeschouwers op de tribunes onthield geen applaus aan de demonstrerende jeugd. Na de vlaggenparade, waarbij het Wilhelmus weerklonk, sprak de heer J. W. Duijff in zijn begroetingswoord de wens uit dat de samenwerking tussen de Haarlemse turnverenigingen nog hechter moge worden dan zij al is en ze ook de overige 51 weken van het jaar aanwezig zal zijn. Onmiddellijk hierna begon men aan de afwerking van het wel gevulde en afwisselende programma. Een woord van lof komt toe aan de organisatoren voor de vlotte wijze van uitvoeren en regisseren van dit bont allerlei. Het openingsnummer werd verzorgd door Kracht en Vriendschap, dat de jubileumoefening voor het N.C.R.V.- feest van tweede Pinksterdag j.l. bracht Het kleurig bewegen van plotseling te voorschijn gehaalde vlaggetjes oogstte succes en vormde de ouverture voor de volgende programmapunten. Hoe bloeiend de gymnastiekbeoefening in de Spaarnestad is werd in de loop van de avond iedereen duidelijk. Een prettige omstandigheid bij dit alles was dat de zon geen verstek liet gaan en zo was het een en al kleur en rhythme, dit festival van de jeugd. Klassikaal brug voor meisjes, kast- springen voor jongens, knotsoefening dames, vrije oefeningen, het vormde een sportdocumentaire in technicolor, dikwijls met begeleidende muziek. Zo was bijvoorbeeld de baloefening door dames van Turnlust een gracieus snap shot. Hercules, Leonidas en Virtus eis ten tegelijk alle aandacht op. De meis jes van Kracht en Vriendschap zetten hun vloeiende vrije oefeningen om in een vurige tango. Maar ook de jongste hope des Vaderlands ontbrak niet op het appèl: de kleuters van Leonidas ver overden de harten der aanwezigen door een grappig boerendansje en de klein ste leden van Concordia en Gios maak ten het bekende liedje van het meisje in de groententuin levend. Het oog werd geen rust gegund: had den de dames van Bato aller bewonde ring gewekt door het werk op de even- wn'chtsbalk dan werd onmiddellijk de blik weer getroffen door lenige jonges en meisjes op de lange mat. buitelend en wentelend en salto's makend. De Advertentie De Haarlemse recherche heeft gisteren avond aangehouden de 27-jarige F. L. W. R., bedrijfsleider van een bekend Haar lems hotel, wegens verduistering van in totaal 1800 gld. De man liet het voorko men alsof diverse rekeningen nog niet wa ren betaald, maar een gerichte controle onthulde dat de rekeningen wel degelijk waren betaald, maar dat het geld on rechtmatig werd achtergehouden. Onmid dellijk nadat de verduistering aan het licht kwam, werd de man ontslagen ter wijl hem ontzegd werd het hotel, waar hij woonde, te betreden. Gisteravond werd van de fraude aangifte gedaan, zodat even later de bedrijfsleider, die sinds Mei 1953 in dienst was bij het hotel, in de kraag werd gevat. Hij gaf toe hetgeen hem ten taste werd gelegd en verklaarde bo vendien ook in een Amsterdams restau- ratiebedrijf. waar hij een dergelijke func tie had vervuld, een bedrag van 1300 gld. te hebben verduisterd. Gedeeltelijk was dit bedrag terugbetaald met het geld. dat hij in Haarlem zich toeeigende. De be drijfsleider is ingesloten. SANTPOORT Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoort- se Apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560 8249. knotsoefening meisjes van Virtus ver ried gedegen voorbereiding bij Tsjai- kowski's muziek, zoals alles deze avond tot in de puntjes gerepeteerd was. Na ringen, springtafel en klassikaal brug volgde weer een muzikaal intermezzo, vrije oefeningen van de Volo-dames op de Florentiner mars en een Mazurka, geturnd en gedanst door Kracht en Vriendschap. De heren van Bato toon den hun kunnen op de hoogbrug, ge concentreerde krachtsverdeling en soe pele beheersing. Na paardspringen da mes en heren Concordia en lange mat heren Bato een spectaculair onder deel dat steeds applaus oplevert volgde een reidans door vertegenwoordi gers van de turnkring. In zwierige en vrolijke kledij dansten de meisjes naar het einde van deze prachtige sportavond om tezamen Leonidas, Hercules, Virtus, Kracht en Vriendschap, Bato, Volo, Culturele Sportbond, Concordia, Turnlust en Gios weer het veld te verlaten, symbool van de verbroedering die door de sport wordt bevorderd. In het kader van de Haarlemse sport week kwamen Vrijdagavond op het tegelveld van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" aan de Zomer- vaart voor de derde achtereenvolgende keer de junioren en senioren basket ball herenteams tegen elkaar binnen de lijnen. Wisten de jeugdige basketballers reeds twee keer de volle winst te be halen (4140 en 4740) thans hebben de senioren afdoende revanche geno men. In een zeer aantrekkelijke en snelle wedstrijd, die door veel publiek werd bijgewoond, wisten de rood-witte senio ren met 7148 de volle winst te beha len, welke uitslag zeker niet geflatteerd genoemd kan worden. Reeds in de eerste tien minuten nam het senioren team door fraaie combi naties en grote productiviteit een rui me 296 voorsprong. De rust ging in met 3317 in het voordeel van de senio ren. Direct na de rust werd deze voor sprong nog vergroot, waarna ook de jeugd van zich begon af te bijten. De achterstand werd regelmatig verkleind, zodat met zes minuten te spelen een stand van 4940 genoteerd werd. Verder liet het senioren team het echter niet komen en met enkele snelle en dikwijls fraaie aanvallen werd de stand 7148 bereikt. Bij de senioren was Hooijveld top scorer, terwijl Rip op een heel goede wedstrijd kan terugzien. In het jeugd- team was v. Elk het beste op schot, terwijl het team vooral verdedigend goed werk liet zien. Het Haarlems elftal dat vanavond uit komt tegen de Utrechtse ploeg heeft èèn wijziging ondergaan. Snoeks (Stormvogels) vervangt Gallis op de midvoorplaats. De opstelling is dus als volgt: Doel: Kraakt achter: Kuys en Odenthal, midden: Biesbrouck, de Voogd en Kruy- er, voor: de Graaf, van de Kuil, Snoeks, Mul en Luppens. Donderdag vierde de heer G. Willem- se, inkoper van de N.V. De Spaarne stad, zijn 25-jarig jubileum als em ployé van het bedrijf. Ongeveer te half elf werd hij met echtgenote en kinderen ontvangen, door de directie, die hem van harte geluk wenste en hem een fraaie portefeuille met inhoud overhandigde. Later op de morgen werd de heer Willemse in de bedrijfscantine gehul digd door collega's en vrienden. Als ceremoniemeester trad op de heer Ke telaar, chef van de machinale boek houding. Hij heette de feesteling welkom in de kring van zilveren en verguld zilveren jubilarissen der Spaar nestad en zei er van overtuigd te zijn dat de heer Willemse een plaats in deze kring ongetwijfeld waardig zou zijn. Na deze inleiding gaf hij het woord aan de hoofdboekhouder van de on derneming, de heer Loerakker. Deze schetste de vele promoties, die de ju bilaris heeft gemaakt sinds de dag dat hij als veertienjarig knaapje in dienst van de Spaarnestad kwam en prees de energie, waarmee hij zijn taak altijd heeft opgevat. Als collega sprak nog de heer Slewe, die gedurende de laatste jaren zeer nauw met de heer Willemse heeft sa mengewerkt. Als blijk van waarde ring overhandigde hij namens vrien den en bekenden een electrisch scheer- apparaat. De heer Willemse dankte de spre kers voor hun hartelijke woorden en de overige aanwezigen voor hun be langstelling. Volgens United Press zon de Franse premier Mendès-France van plan zijn het volgende kabinet te formeren: Buitenlandse Zaken: Mendès-France (rad.). Nationale Verdediging: generaal Pier re Koenig (Gaullist). Financiën en Economische Zaken: Edgar Faure (rad.) Begroting: Henri Ulver (Gaullist). Wederopbouw: Guy la Chambre (on afhankelijk). Franse Unie: Robert Buron (MRP) of Frangois Mitterand (UDSR) Binnenlandse Zaken: Charles Brune (rad.) of Mitterand. Justitie: Yvon Delbos (rad.) of Edouard Bonnefous (UDSR). Onderwijs: René Billieres (rad.) of Delbos. Veteranen: Emmanuel Temple (onaf hankelijk). Men verwachtte overigens, dat de ka binetsformateur nog de nodige moeilijk heden heeft te overwinnen voordat hij een definitieve kabinetslijst zal kunnen voorleggen aan President Coty. Onder voorzitterschap van mr. dr. H. Kahrel hield de Heemsteedse Kunst kring Woensdagavond een ledenverga dering in de foyer van het Minerva- theater, welke slechts zeer matig was bezocht. Na het gebruikelijke openingswoord, waarin de voorzitter o.a. mededeelde, dat het in de bedoeling van het bestuur ligt. de Koninklijke goedkeuring op de statuten te vragen, kwamen de jaarver slagen aan de orde. Daaruit bleek dat het ledenaantal in de loop van 1953 een stijging heeft ondergaan en thans 820 bedraagt. De activiteit van de vereniging kwam tot uiting in een aantal georgani seerde kunstavonden, waarvan de grote avonden een voordelig en de overige een nadelig saldo opleverden. Uit het verslag van de penningmeester bleek een batig saldo van f 314,38. Bij acclamatie werden tot nieuwe be stuursleden gekozen de heren dr. H. Schmidt Degener en Sam van Oorden. Als data voor het komend seizoen wer den vastgesteld 17 October, 17 Novem ber, 16 December, 25 Januari 1955, 23 Februari en 24 Maart, terwijl verder nog plannen bestaan voor het geven van muziekavonden en filmavonden. De ope ningsavond zal waarschijnlijk worden verzorgd door het N.Ph.O. met mede werking van enige solisten en het ligt in de bedoeling een Weens concert te geven. Het slot van deze avond werd ver zorgd door Truus Kloes, die liederen zong met begeleiding op de luit. Zondag 20 Juni Hoog water: 6.03 u. en 18.27 u. Laag water: 1.40 u. en 14.00 u. Maandag 21 Juni Hoog water: 6.43 u. en 19.08 u. Laag water: 2.22 u. en 14.40 u. ZATERDAG 19 JUNI: 14.30 uurf Viswedstrijd voor jon gens uit Haarlem en omstreken aan de Oostvest. Wandeltocht, start en finish bij „Dreefzicht". 19.00 uur: Sluitingsfeest op het „Haarlem"-terrein. Handbal: HellasAalsmeer. Tafelspringen heren BATO. Athletiek, estafettes, voetbal HaarlemUtrecht en tij dens pauze voetbalwedstrijd Olympische Dag-oefening door dames Kennemer Turnkring met officiële sluiting. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De Stichting Mgr. van Vree te Be verwijk ter behartiging van het Kath. Bijzonder Onderwijs in Midden-Kenne- merland, opgericht in 1953, heeft als eerste taak op zich genomen het tot standkomen van Middelbaar Onderwijs te bewerken voor dat deel van het de kenaat Beverwijk, dat benoorden het Noordzeekanaal gelegen is. Voor het be zuiden het kanaal gelegen deel van het dekenaat, omvattende Velsen, IJmuiden, Santpoort en Driehuis, blijven de Mid delbare Onderwijsinstituten in Haarlem de aangewezen instellingen. In September van dit jaar wordt ge start niet een Kath. H.B.S. voor jon gens en meisjes, die gevestigd zal zijn te Beverwijk. Zo spoedig mogelijk zal de oprichting van een gymnasium en een middelbare meisjesschool volgen. Tot eerste directeur is met ingang van 1 September a.s. benoemd dr. K. Groensmit te Hilversum, leraar aan het Kath. Lyceum voor het Gooi en aan het Gem. Gymnasium aldaar. Nadat de DWT-dames Woensdagavond met 42 de meerderen waren gebleven van DWR bonden zij Donderdagavond de strijd aan tegen Haarlem 1. In de eer ste speelhelft wist de Haarlemverdedi ging dapper stand te houden. Na de rust verkreeg DWT door Ank Somers,. Do Turkenburg en Paula van Bruggen een voorsprong van 30. Mevrouw Ot- to-Proper wist de eer voor Haarlem te redden, 13. De heren van DWT ont vingen voor de tweede klasse DJK 1. De wedstrijd kreeg een onaangenaam verloop doordat Molenaar het niet eens was met de leiding van de scheidsrech ter en het water werd uitgezonden. Te gen het eind van de wedstrijd werd ook Melchior de kant opgestuurd en van verder spelen uitgesloten. DJK won ten slotte met 50. Voor de eerste klasse heren werd ge speeld de wedstrijd HPC 1Het IJ 1. In de eerste speelhelft zorgde Siliakes voor een 02 score. Na de hervatting werd het door een schot van Dikstaal 03. Verder lieten dê Heemstedenaren het niet komen. Na twee doelpunten van Prins werd de eindstand 23. In Alkmaar heeft HVGB gespeeld te gen DAW 1. Rol en Felix brachten de HVGB voorsprong in de eerste helft op 20. Na de hervatting maakte Rol er 30 van. Na een hoekworp werd hier na door Boxem de eer voor DAW ge red. Tenslotte bracht Felix de HVGB overwinning op 4—1, De stand in de eerste klasse A is: Het IJ 1 HVGB 1 Nereus 1 HPC 1 AZ'70 1 DAW 1 4 3 1 0 7 19 12 4 3 0 1 6 18 14 4 2 1 1 5 18 14 4 1 0 3 2 16 14 3 1 0 2 2 7 14 3 0 0 3 0 3 13 P. WAPSTRA. Advertentie Donderdagavond had in het R.K. Ver enigingsgebouw de jaarlijkse kerkveiling plaats ten bate van de St. Jozefkerk. Er waren zeer veel artikelen geschonken voor deze verkoop die als altijd een grote be langstelling had en er werd duchtig te gen elkaar opgeboden. Het resultaat was in klinkende munt 6000 Getrouwd: J. van den Andel en D. Mol. Geboren: .T. M. Pardoel-Bakker, 2 z.; E. C. Kropff-Koelewijn, z.: Chr. H. Zo- mer-van Oostrom.z.; J. M. E. van de Bor- Hoonakker. z.; P. C. Lodder-Lagerweij. J. Kuurstra-van den Nieuwenhof, d; M. C. van Sabben-Holst, 2 d; M. E. van der Tas-van den Broek, d; Overleden: M. L. Kltsvan Heijningen- Ludeking, 70 j, Hazepaterslaan; M. W. van Hengelaar-Bergman. 90 j, van Hogendorp- straat; C. A. M. Brockhus, 2 m. Kamper laan; H. J. Post, 11 m, Hazepaterslaan. FILMJOURNAAL De filmliefhebber, wie de infectie rond de dertiger jaren te pakken kreeg, veert altijd weer even op, wanneer aan de titel van een film de naam van Fritz Lang is verbonden. Hij herinnert zich dan, misschien met een tikje weemoed, uit stormachtiger tijden werken als „Der müde Tod", „De Nibelungen", „Mabuse", ,,M", „Fury" en een reeks andere scheppingen, die telkens op nieuw een sensationele ervaring bete kenden, voor wie de ontwikkeling der jonge filmkunst ter harte ging. Daar waren bezielde en meeslepende kunst werken bj, als b.v. „Fury" of de sym pathieke vergissing van „De Nibelun gen". Maar zelfs de mislukkelingen bleven belangwekkend, daar zij waren ontstaan uit een bewonderenswaardige durf en eerlijkheid. Helaas daalden de waarde en de be tekenis van Lang's werk naarmate de reeks in latere jaren aangroeide. Af en toe brak er telkens nog even een vleug de vroegere genialiteit door, maar bij het laatste product, blijft dit moment, waar men met stijgend ongeduld op zit te wachten, helemaal uit. Na een wijdlopige inleiding, die niet uitmunt aan duidelijkheid, aangezien de standaard-filmjuffers allemaal zo op el kaar lijken, wordt het duidelijk, dat er één is, die een drama gaat doormaken. Het lieve kind is door haar verloofde trouweloos in de steek gelaten. Zij laat zich door een ondernemende vrouwen jager dronken voeren en mee naar huis tronen. Daar wordt haar zijn snode op zet duidelijk en wanneer de bruut haar onschuld belaagt, grijpt zij een pook met de afmetingen van een zwaard. Zjj slaat daarmee een spiegel aan gruzele menten en houwt vervolgens in de rich ting van de aanrander. Op dit moment valt ze in zwijm en als ze bijkomt is de man een lijk. Natuurlijk heeft zij hem niet gedood, want het meisje wordt ge speeld door Anne Baxter en de reputa tie van een ster van haar luciditeit ge doogt geen moordsmetten. Een ongelo felijk intelligent, doortastend en strijd lustig journalist lost het geval op. Hij streeft daarbij de politie makkelijk voor bij en geeft ongelofelijke staaltjes van criminele en journalistieke hoogacroba- tiek ten beste. Als haar onschuld dan zonneklaar is bewezen kan hij met haar trouwen en het publiek mag voldaan naar huis, gerustgesteld door het her stelde evenwicht in de verhouding tus sen goed en kwaad. Trots alle routine en vakbekwaamheid, die Lang doorlopend ten toon spreidt, slaagt hij er niet in ons te doen geloven in de realiteit, die hij ons beoogt voor te zetten. Het is allemaal te oppervlak kig, te gepolitoerd en te handig, zonder enige psychologische diepgang en ook m:.r -U i&f 'V M -V- - O/ V fV''P- J/ v VV y De Haarlemse rechtbank stelde Donderdagmiddag in de openlucht te Hillegom een onderzoek in, teneinde een ver keersongeluk, dat daar plaats vond 24 December des avonds van het vorig jaar en waarbij de Haarlemmer Z. ernstig werd gewond, te reconstrueren. Hij reed op zijn motorfiets door de Weeresteinstraat en sloeg de Pastoorslaan in. Even van de hoek af kwam op dat ogenblik een vrachtauto van de firma Pijpers te Hillegom het erf afrijden van de firma Nieuwenhuis. De motorrijder had te veel vaart om tijdig te kunnen stoppen of de vrachtauto te ontwijken. Een bot sing was onvermijdelijk, waardoor de motorrijder zo ernstig werd gewond, dat hij vermoedelijk zijn leven lang de gevolgen er van zal ondervinden. De rechtbank zal op 29 Juni uitmaken, of de chauffeur van de vrachtauto enige schuld heeft aan het ongeval. Bloemendaal is een mooie gemeen te" het gaat er maar om haar mooi te'houden". Met deze woorden nam Bloemendaals burgemeester, jhr. C. J.A den Tex, deze week afscheid van ons na een prettig onderhoud, dat wij met hem mochten hebben in het raadhuis te Overveen. En onbewust misschien tekende de burgemeester, die deze maand nog zijn functie zal neerleggen, een opvallende karaktertrek van zyn beleid: een hardnekkige strijd om het behoud van de schoonheid van Bloemen daal. Er mogen vele wensen bestaan om dit of dat in Bloemendaal te bouwen, maar het verwerkelijken daarvan bete kent toch steeds, dat er iets van Bloe mendaals schoonheid verloren gaat. Het is daarmede precies zo gesteld aldus jhr. Den Tex als met die man in Balzac's „La peau de chagrin", die steeds een stuk van zijn ezelsvel moest afstaan, wanneer er een wens vervuld werd. De burgemeester weet al te goed dat een forensengemeente als Bloemen daal haar eigen problemen heeft. De grotere algemene ontwikkeling geeft een meer critische bevolking, die zich bovendien mét uitzondering van de oorspronkelijke bewoners niet gebon den voelt aan haar woonplaats. Dat heeft natuurlijk zijn nadelen, en menige provinciestad kan bogen op een grotere gebondenheid van haar bevolking. Maar het grote voordeel toch is, dat men niet terecht komt in een broeinest van vetes; je loopt elkaar niet in de weg. Bloemendaal heeft daarnaast ook het voordeel, dat de langdurige ambtsperi ode van een burgemeester een conti nuïteit waarborgt van een bepaald be stuur. Sedert de invoering van de ge meentewet, ruim een eeuw geleden, heeft Bloemendaal slechts vier burge meesters gekend; jhr. Den Tex heeft dus „de eeuw van Thorbecke" afge rond. Toen hij in Augustus 1931 naar Bloe mendaal kwam, trof hij een bloeiendeJhf. Den Tex voelt niets voor dergelijke gemeente aan, een van de rijkste in[_~ Nederland. De devaluatie van het Engel se pond gaf echter ook een grote „smak" in Bloemendaal, zodat in het gemeentebeleid het devies ging gelden; laten we wachten, tot de toestand beter wordt. Dat heeft echter bijzonder rem mend gewerkt, en vooral daardoor werd het raadhuisplan van architect Blauw nimmer uitgevoerd. De werkloosheid in de dertiger jaren ging uiteraard ook Bloemendaal niet voorbij, maar de gemeente is toen toch ontsnapt aan noodlijdendheid en heeft nooit last gekregen van inmenging van het centraal gezag. Daarom viel het na 1945 zo moeilijk om als noodlijdend uit de bus te komen en nog moeilijker viel het zich alle mogelijke maatregelen te laten welge vallen. De raad verzette zich daarte gen hevig en het had weinig gescheeld, of er werd dienst geweigerd. Er werd namelijk van boven af veel te weinig rekening gehouden met het specifieke karakter van Bloemendaal; gelukkig volgde er spoedig wel enige verzachting. Sprekend over de problemen van deze tijd brachten wjj uiteraard de zgn. om- slotenheid van Bloemendaal ter sprake, waardoor een uitbreken naar buiten onmogelijk is geworden. De burgemees ter blijft bij zijn mening, dat drastische beperking van nieuwbouw noodzakelijk zal blijven in zijn gemeente, en hij baseert met nadruk deze mening, op officiële rapporten. Bloemendaal zit tegen het plafond; het kan niet verder. Wanneer wij van het plan Kop-Zee- weg gewagen, schudt onze gastheer even het hoofd. Daar moet geen hotel komen, zegt hij, geen Belgisch systeem met overal hotelletjes langs de kust. Van de Kop-Zeeweg naar het gerucht dat dit stuk Bloemendfial bij Zandvoort zal worden gevoegd, is slechts een stap. Zandvoort zou deze uitbreiding krijgen als compensatie voor het verlies van Zandvoort-Bentveld aan Bloemendaal. annexaties; ze zijn niet efficient en bo vendien moet rekening gehouden wor den met een geheel andere geaard' heid van de eventueel te annexeren bevolkingsgroep. Dat geldt evenzeer voor Vogelenzang, waarvan het gerucht gaat, dat het by Bennebroek gevoegd zal worden. „Er bestaan oude banden met Vogelenzang, die niet verbroken moeten worden", zegt de burgemeester. Tijdens zo'n gesprek, springend van de hak op de tak, komt er veel aan de orde en uit alles blijkt, dat onze gast heer ook voor de detailpunten in be langrijke kwesties grote aandacht heeft. Een belangrijk punt, dat hem nog be zig houdt, is de verkeerskwestie, die vooral urgent zal worden, wanneer de tram naar Zandvoort zal verdwijnen. Aan de oplossing daarvan werkt jhr. Den Tex nog mee, maar het resultaat zal hij als burgemeester niet meer be leven. Evenmin is het hem gegeven en dat betreurt hij het definitieve raadhuisplan in uitvoering te zien ko men, maar daarnaast heeft hij in de bijna kwart-eeuw van zijn ambtsperi ode veel ander goeds tot stand zien ko men. En dat doet hem met vreugde op zijn Bloemendaalse tijd terugzien. zonder spoor van het talent, dat jin vroegere films schitterde en daarin hoogtepunten schiep in de geschiedenis van de filmkunst. 18 jaar. „Blanke vrouw in de jungle" ver haalt de belevënissen van een verpleeg ster, die na de dood van haar man besloten heeft zijn levensideaal voort te zetten. Zij vertrekt daartoe naar de jungle in Afrika en belandt met de hulp van een blanke, die daar zijn leven lang gewoond heeft, op de post, waar zij van plan is het werk van een zojuist gestorven vrouwelijke arts over te nemen. Voor het echter zover is, moet zij enige zware proeven door staan, die uitmaken, in hoeverre zij werkelijk geschikt is voor haar werk. De blanke vrouw wordt gespeeld door Susan Hayward. Deze film is een van de betere jurigleproducten en telt ette lijke prachtige opnamen van natuur en exclusieve negerdansen. Veertien jaar. 't Is een merkwaardig soort humor, die in de film „De vrolijke desperado's" ten beste wordt gegeven; merkwaardig is ook het verhaal, dat door fijnproe vers wel gewaardeerd zal worden. Het gaat hier om een echtpaar, dat met een bende soms wel charmante misda digers op een boot terecht komt, welke het hele gezelschap naar Nairobi in Afrika zal voeren. De achtergrond is een koffieplantage, die een uranium- veld moet zijn, en een uraniumgebied, dat slechts fantasie blijkt te zijn. Het een met het ander brengt alle moge lijke précaire situaties met zich mee, die door haar vrolijke uitwerking juist op de lachspieren werken. Daar is het in deze film dan ook om te doen; en dat de bende tenslotte wordt ingerekend mag slechts dienen om een punt ach ter het verhaal te zetten. Veertien jaar. Hoewel de volleybalafdeling van HBC eerst in Mei 1951 werd opgericht heeft men kans gezien reeds twee uit stekend geslaagde vojleybaltournooien te organiseren. Ook dit jaar organiseert HBC weer een tournooi, waaraan door niet minder dan veertig teams zal wor den deelgenomen, terwijl op acht vel den gelijktijdig gespeeld zal worden. De zestallen zijn ingedeeld in acht pou les, namelijk: DAMES KLASSE A: Poule I Jovo (Amsterdam)Amstelzwaluwen (Amsterdam)H.B.C. (Heemstede)Ac tief Cs Gravenhage); Albatros (Am sterdam). Poule II. Wings Cs Gravenhage); Sik (Amster dam); Rapiditas (Haarlem); A.V.C. (Aerdenhout); Velox (Haarlem). DAMES: KLASSE B. Poule I. V.C.R. (Haarlem); Smash (Amster dam); A.V.C. II (Aerdenhout); Leoni das (Haarlem); Wings II Cs Graven hage). Poule II. H.B.C. II (Heemstede); S.S.O. (Heem stede); Hiós ('s Gravenhage)Zeemêèu- wen Cs Gravenhage); Tempo (Alk maar). HEREN: KLASSE A. Poule I. V.C.R. (Haarlem); Actief Cs Graven hage); Smash (Huizen); Ambon (Am sterdam); H.B.C. (Heemstede). Poule II. Cios (Overveen); Sik (Amsterdam); Velox (Haarlem)Rapiditas (Haarlem) Jovo (Amsterdam). HEREN KLASSE B. Poule I. Wings Cs Gravenhage); Hios Cs Gra venhage) Sportief (Haarlem)Albatros (Amsterdam). Poule II. Zeemeeuwen (Amsterdam)Tempo (Alkmaar); Leonidas (Haarlem); Am stelzwaluwen (Amsterdam); A.V.C. (Aerdenhout). Dat dit jaarlijkse tournooi van HBC reeds grote bekendheid geniet blijkt wel uit het feit dat het bestuur niet minder dan 55 inschrijvingen ontving. Door ge brek aan speelruimte moest men he iaas een aantal verenigingen afzeggen. Werden de twee vorige tournooien op het oude HBC terrein gehouden, thans zal het derde tournooi worden gehou den op een speelveld van de Heemsteed se sportparken op Zondag 20 Juni a.s. vanaf des middags twaalf uur. Gezien de inschrijvingen voor dit tour nooi en de ervaring bij het organiseren van dergelijke tournooien, kan het niet anders of ook dit derde HBC tournooi zal zeker slagen. HAARLEM. (Rijkskweekschool). Ge slaagd voor handwerken de dames;: A. Koster, Heemstede; G. Kruyt, Santpoort; S. Postma, Overveen; R. Reis, Haarlem; H. Souwer, Haarlem; W. Spaargaren, Haarlemmermeer. HAARLEM (Gem. Handelsavond school). Voor het diploma 3-jarige cursus slaagden de heren; J. P. Bruin, B. J. van Dijk, P. Heilig, A. M. v. Marsbergen, H. Veltkamp, J. M. Visser, H. de Wind, D. Koers, P. L. de Nijs, W. M. Out, J. A. G. Pot, en A. N. Wolffenbuttel, en de da mes: J. Derr, W. J. Eylders, H. de Graaf, J. Homoet, N. E. Koning, M. C. Donkel, A. H. IJbema, C. C. Jonge Vos, J. C. v. Leersum, C. Mienis, S. A. Munster, C. C. M. Poulis, H. Sieffers en M. H. Veenstra. Afgewezen werden 9 candidaten. Voor het diploma 5-jarige cursus slaag den: de heren A. Feije, J. Th. Gelaudie, S. H. Groot, C. J. Herkemij, W. C. Jan sen, A. Koens, C. Kuck, J. Meijers, J. P. Nederkoorn, N. A. D. Oudshoorn, J. J. Petersen, D. Tanis, A. J. v. d. Velde, J. v. d. Dool, F. Abspoel, J. Blokstra, C. J. Hoed, R. H. Hoed, P. Kreijger, H. P. C. Melchers, R. Noorda, J. J. Stuurman, W F. Zekveld en J. Zwemmer, en de dames P. J. Alkema, J. Boerema en G. E. van Herksen. Afgewezen werd 1 candidaat. „Het rijk van Tarzan" is niet, zoals men verwachten zou, een film, waarin de bekende Tarzan speelt, al komt hei verhaal op hetzelfde neer als die ge schiedenissen, waarin Johnny Weisrnui- ler en consorten de held uithangen. De ze historie speelt zich op een onbekend eiland af, waar een wetenschappelijke expeditie naar toe is getrokken om on derzoekingen te verrichten. Deze ex peditie mislukt echter. Een Indiaanse bediende en een klein jochie zijn de enige overlevenden. De jongen ontwik kelt zich tot een ware held. Na twintig jaar arriveert een tweede expeditie, die ook al verloren dreigt te gaaJJ' maar op het laatste nippertje wordt gered. Schepen vliegen in brand en vulkaanuitbarstingen worden opgewekt en weer voorkomen, alsof het geen geld kost. Een kolfje naar de hand van avontuurlijke geesten. 14 jaar. In „Het offer van een moeder" kan de bezoeker weer kennismaken met al de ingrediënten, waarmee gewoon lijk een middelmatige Italiaanse film is bereid. Om een kleine indruk te ge* ven: een stiefmoeder, duivelser dan die in Sneeuwwitje, een man, die onschul dig achter de tralies wordt gezet, dien tengevolge een vrouw, die wanhop'S zich in het leven tracht te houden en de onvermijdelijke harteloze klooster zuster, aan wie in Italië kennelijk geen gebrek is. Gelukkig wordt de onschul dig veroordeelde echtgenoot na vijf jaar in het gevang te hebben gezeten, vrijgelaten, als blijkt, wie de, werkelij ke schuldige is, zodat moeder, die de wanhoop nabij is, vol vreugde haar man en kind, een allerliefst meisje, zo als er ook in Italië zovelen zjjn, in de armen kan sluiten. Dit product steekt, zoals gezegd, niet uit boven de middel maat, maar telt toch wel enige mo menten, die oprecht ontroeren. 14 jaar. De Woeste Hoogte is een boeiende en aangrijpende film, die gedragen wordt door Merle Oberon's geniale uitbeelding van de vrouw wier leven een strijd is tussen haar passie voor een stalknecht en het gedegen samenleven in het weel derige milieu van een man van een waarachtige distinctie. Zij kiest het laat ste, toont zich groot in zelfbeheersing en gaat er aan te gronde. Het ,s juist deze strijd tegen haar diepste wezen die de film de dramati sche en lijdensvolle inslag geeft, die meesleept. Haar tegenspeler, Laurence Olivier geeft eveneens een uitzonderlijke vertolking van zijn rol, de waarachtige minnaar, die niet kan voorkomen, dat zijn leven, ondanks zijn groot karakter, door zijn streven naar de enige vrouw een verkeerde inslag krijgt. Regisseur William Wylers toonde zijn meesterschap in dit werk, waaraan slechts een schaduwzijde kleeft, dat de zuiver-voeiende mens zich onbewust moet laten aanleunen, dat het toch met het goede is dat de kleur van de film bepaalt. Strikt, volwassenen. Wat moeten wij nu over de bekende overal stralende sterren zeggen? Het melodietjg, dat er in voorkomt, is als straatdeun al weer uoor andere schla gers vervangen en het verhaal over de emigrerende taxichauffeur mag vol doende bekend worden geacht. Inder tijd hebben wij uitvoerig over dit Ne derlandse product geschreven en wij herhalen, dat deze rolprent het publiek meer zal bekoren dan de cineast, die een andere instelling heeft. Men moet deze film gezien hebben, waarin zoveel bekende artisten van eigen bodem, is wellicht een opvatting, die de Haarlem mers ook deze week zullen huldigen. Split zal men er niet van hebben, al kan men me. en zelfs veel meer ver langen. Alle leeftijden. „Drift in het bloed" is door de K.F.C. afgekeurd. De Bloemendaalse gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeen ko men op Dinsdag 29 Juni des middags om twee uur in het openluchttheater. Bij die gelegenheid zt.l officieel af scheid genomen worden van jhr. mr. C. J. A. den Tex als burgemeester van die gemeente. De raad komt Donderdag 1 Juli we derom in openbare vergadering bijeen, dan in het raadhuis te Overveen, ter installatie van de nieuwe burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller als burgemeester. De plechtigheid be gint 's morgens om half elf. Woensdag 23 Juni belegt de afd. Haarlem van de R.K. middenstandsvereniging een spoedvergadering in hotel Royal op het Stationsplein. Tijdens deze bijeenkomst, welke om acht uur begint, zal de geeste lijk adviseur, kapelaan C. Schoonderwoerd, een inleiding houden over het bisschop pelijk mandement. De burgemeester van Zandvoort zal zijn spreekuur in plaats van Woensdag 23 Juni houden Dinsdag 22 Juni, van 10 tot 12 uur. BIOSCOPEN: REMBRANDT: ,,De blauwe Gardenia", 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De vrolijke desperado's". 14 Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Blanke vrouw in de Congo", 14 j> Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Sterren stralen overal', a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Het offer van een moeder", 14 J. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Het rijk van Tarzan", 14 j. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Vanaf Maandag 2.30 en 8 uur: „Gebroken belofte", 18 j. MINERVA: tot en met Zo.: „De woest» hoogte". Strikt volw. Za. 2.30, 7 en 9.15 u.. Zo. 2, 4.15, .7 en 9.15 uur. Ma. 8.15 uur: „Lousiana Story", a. 1. Zaterdag 19 Juni Openluchttheater, Bloemendaal: Concert door het N. Fh. O., 8 uur. Zondag 20 Juni Openluchttheater, Bloemendaal: Kenne mer balletschool Maud Kool, 20.30 uur. Maandag 21 Juni Grote Kerk: Beiaardbespeling door Ari» Peters, 15.3016.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk Geopend Iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 13' Boetseerwerk van Maia Metrakos Geopeno van 10—18 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland Groepsportretten van Frans Hals- lijks geopend van 1017 uur Zo. va 13—17 uur. Museum Het Huis van Looy. Werken van leden van het genootschap Kunst zu ons doel. Dagelijks geopend van 10—5 u. Zo. van 1—5 uur itot en met 20 Junii Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W Roosmalen itot 12 Juni'* Vishal, Grote Markt. Tentoonstelling Schilderend Kind" Geopend van 1—4 en van 7—9 uur (tot en met 19 Juni). APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst vab de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door Fa. C. G. Loomeyer en Zn» Barteljorisstraat 11. tel. 10175: Parkap theek, Kleverparkweg 13. telef. 11793: AP" theek 't Gildehuys, Koninginneweg 3 12038 Apotheek J. Krijnen, Eksterstra» tel. 25860. ZIEKENVERVOER G.G.G.D. Tel. 14141: Margriet, Turfmark 10 rd.. Tel. 21400, Heemstede: Fa. Bulten man en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523- BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst va* de Bloemendaalse, Overveense en San poortse apotheken wordt waargenom door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse weg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoor Apotheek, Bloemendaalsestraatweg Santpoort-stat., tel. K 25608249. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal *°I' den waargenomen door W. W. v. borgh, Bloemendaalseweg 223, Overvec tel. 22884. HEEMSTEDE orde* Zondagsdiensten De Zondagsdiensten voor artsen wor- v/aargenomen door dokter A. L. C. v-_ jyj- Pieter Aertszlaan 6 en dokter J. L- v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 3837Jl,k. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Laan van Rozenburg 33. tel. 27805 0, Geopende Apotheek: Heemsteedse theek. Binnenweg 99. tel. 38197; Ac^tel*" hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, foon 26772.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2