Traditioneel zomerfeest niet zo traditioneel als anders De 1 eemeteers uit Maastricht komen dit jaar naar Haarlem Avodiré Slaapkamer 498.- Sta RUITERLIJK HUWELIJKSFEEST - -■ (■■■■MÉ In Maris Stella staan 120 bedden klaar DE WEEK IN STAD EN STREEK Bouw Prinsenbrug goedgekeurd Autobus zal tramlijn A'dam- Zandvoort vervangen aid Bloemencorso op het water Het Esperantisten- Congres Haarlems Muziek instituut HERINGA WUTHRICH Verwachting: 3500 overnachtingen Bakkum te klein Haarlems Bloeitjes De fontein op het frans halsplein I JEUGDHERBERG IN BEVERWIJK Werkzaamheden vangen binnenkort aan Met ingang van 1 Maart 1956 ZATERDAG 19 JUNI 1954 PAGINA 3 „De Leugenaar" in het Esperanto Deze uitzonderlijke aanbieding geldt tot 15 Juli e.k. Opvallend, muzikaal pianospel ::rj7T IS IKl IIIMBéA 311? m m EMM Primeur voor Haarlem Vreemdelingen kunnen geld wisselen Ook als de banken gesloten zijn GAKiKiE PARKLAAN Het traditionele Zomerfeest, dat dit keer gehouden wordt in de weck van Zaterdag 31 Juli tot Zaterdag 7 Augustus, belooft niet zo traditioneel te tvorden als andere jaren. De stichting Haarlems Bloei heeft onder super- Visie ditmaal van haar nieuwe directeur, de heer W. van Willige, een aan trekkelijk programma samengesteld, waarvan het optreden van de Maas trichtse carnavalsgroep „De Keemeleers" een der hoogtepunten vormt. De Bloemenfee, die Haarlem gedurende die week in zijn midden zal heb ben, roept nog slechts herinneringen op aan de vroeger orthodoxe bloemen- Weken, zo wellicht genoemd naar een corso, dat op een Zaterdagmiddag boor Haarlems straten trok. Dat corso nu gaat verdwijnen en in de plaats daarvan komt een feeërieke bloemenstoet van kano's, zeiljachten en roei boten, die van het Noorderbuitenspaarne via enkele Haarlemse grachten zal trekken naar het Zuiderbuitenspaarne. Dit festijn wordt besloten met admi- raalzeilen nabij de Mooie Nel. Traditioneel is wel de kermis op de Nassaulaan, waar jong en oud hun hart kunnen ophalen aan heerlijke vaderlandse geneugten, die vanouds hun Vveg naar het publfak hebben gevonden. Haarlems Bloei verstrekt, terwijl de deelnemers zorg zullen dragen voor een artistiek verantwoorde optuiging van hun scheepjes. Het mag beslist geen amateur-gedoetje worden, aldus ver zekerde ons de heer Van Willige, die hoopte, dat deze bloemenvaart een jaarlijkse terugkerend evenement zou worden. Bijna alle roei- en zeilvereni gingen hebben hun medewerking toe gezegd. Woensdag 4 Augustus geven des avonds op de Grote Markt de „Alpen jagers" en harmoniekapel „De Hooi schelf' een concert. Tijdens een bloe- Met ingang van 2 Juli zal de stichting Haarlems Bloei een nieu we weekagenda het licht doen zien, die per week ongeveer 16 tot 20 pagina's zal bevatten. Deze week agenda, waarvan de omslag in tweekleurendruk is uitgevoerd, zal op grote schaal in Haarlem worden verspreid. Het boekje „Haarlem" van Wil lem Leonard zal nu ook in het Esperanto worden uitgegeven. Te vens wordt de deelnemers aan het Esperantistencongres een folder over Haarlem en een kaart van de stad verstrekt. De leden van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Amateur Gidsen Bond hebben nu toestem ming gekregen vreemdelingen door de stad te leiden. Het feest wordt geopend door de joyeuse entree van „De Keemeleers" uit Maastricht,die met veel plezier en gro teske jolijt naar de Spr.arnestad komen in gezelschap van een uit zeventig man bestaand gardemuziekcorps. In de op tocht voeren zij hun grootste praalwagen rnee, waarop Prins Jan de Vijfde, zijn Raad van Elf en de Haarlemse bloemen fee zijn gezeten. Na de officiële ont vangst, tijdens welke wederzijds decora ties zullen worden uitgereikt, begint het feest op de Grote Markt op een podium, bat voor de Vleeshal wordt geslagen. In een kort telefonisch onderhoud met de chef van het Protocol vernamen wij, dat de Keemeleers liever nog vandaag dan morgen naar Haarlem willen ko men. „Wij zijn overal geweest, maar Weest er van verzekerd, dat wij gaarne haar de Spaarnestad komen," luidde de commentaar van de heer Hoen, die wij hu wel geloven mogen, want zes weken geleden bracht hij in gezelschap van zijn Vorst en diens hofconferencier een be zoek aan Haarlem. Bij die gelegenheid Waarbij nog verschillende zaken gere geld moesten worden, zou Vorst Jan ge zegd hebben, dat Haarlem een fantasti sche stad was, die alleen iets zuidelijker had moeten liggen. De chef van het Pro tocol zei verder nog, dat de Haarlem mers een avond vol verrassingen te wachten staat. Vanaf Zondag 1 Augustus tot en met Vrijdag 6 Augustus treedt, onder auspi ciën van „Het Haarlems Cultureel Cen trum Vleeshal" Bert Brugmans' Pop pentheater iedere avond om acht uur in de Vleeshal op met verschillende beken de opera's, o.a. Cavalleria Rusticana, Paljas en l'Elisir d'Amore. Dit zelfde theater verzorgt op Maandag 2 en Dins dag 3 Augustus enkele kindervoorstellin gen, waarin Buffalo Bill de held van de middag zal zijn. Op de avond van de derde Augustus zal Haarlem een bijzondere attractie ten deel vallen: een feeëriek Bloemen corso op het water. De vele soorten vaartuigen, die aan dit festijn deelne men, worden met gladiolen, zonnebloe men en lampions versierd en trekken vanaf het Noorderbuitenspaarne naar het Zuiderbuitenspaarne, waar aan het eind Van de tocht het zogenaamde admiraal- zeilen zal plaats hebben. De bloemen en lampions worden door de stichting Gedurende het Esperantistencongres, dat gelijktijdig met de feestweek in Haarlem wordt gehouden, zal het Rot terdams Toneel op Maandag 2, Dins dag 3 en Woensdag 4 Augustus een opvoering in het Esperanto geven van >.De Leugenaar" van Goldoni. Woensdag 4 Augustus zullen de deel nemers aan het congres op het stad huis officieel worden ontvangen, terwijl Vrijdagavond 6 Augustus het congres besloten wordt met een Internationaal bal in het Krelagehuis. Advertentie voor slechts Deze kamer bestaat uit: 3-deurs garderobekast 2 persoons ledikant 2 nachtkastjes 1 ronde tafel 2 stoelen friet bekleding naar keuze. KRUISSTRAAT 11 Haarlem telefoon 11491 eeY®Mn werden gisteravond verrast door pra feestelijk spuitende fontein op het bezi Halsplein. Men was nog slechts met proef spuiten, maar men kan ftepw zeêgen dat deze fontein een vor- datm- - aanw'nst is voor Haarlem. De form?1 is nog niet vastgesteld, waarop de ®esteld of£icieel in gebruik zal worden De Haarlemse Zomerweek wordt Zaterdag 31 Juli geopend met een joyeuze entrée van de carnavals groep „De Keemeleers" uit Maas tricht. Op een van hun schitte rende praalwagens zullen vorst Jan de Vijfde en zijn Raad van Elf in gezelschap van de Haar lemse bloemenfee hun opwach ting bij het Haarlemse publiek komen maken. menbal in „Royal" op Vrijdag 6 Augus tus zal de bloemenfee ontvangen wor den, Ook voor de kinderen van Haar lem is gezorgd. Het toneelgezelschap ..De Witte Vogel" geeft Vrijdag fi en Zaterdag 7 Augustus een voorstelling van „De wonderlijke ballon" in het openluchttheater te Bloemendaal. Haar lems Bloei biedt deze middagen aan tegen een administratievergoeding van eén kwartje. De feestweek wordt besloten met het eerste optreden van de Haarlemse Kla- varskribo Accordeonclub, waarvan de twintig leden zowel licht-klassieke als amusementsmuziek ten gehore zullen brengen. Diezelfde Zaterdagavond is er in de Vleeshal een zomerbal, dat defi nitief het einde betekent van de Haar lemse Zomerweek, waarin tevens het Frans Halsmuseum des avonds van halt negen tot half elf geopend is en de stadskweektuin eveneens op bepaalde tijden. De kermis op de Nassaulaan en de verlichting van Haarlems historische gebouwen vormen de traditionele en vertrouwde omlijsting, waarin de zo merweek is gevat. Telkenmale verbaast het ons weer bij optreden van leerlingen ener muziek school, hoe onbevangen en vrjj dit ei genlijk toch gaat. Hier en daar mogen eens enkele noten wegvallen, wegens j nerveusiteit, doch doorgaans wint de vrijmoedigheid in optreden het verre van eene te grote bedeesdheid. Zo was 't ook wederom het geval bij de 116e uit voering van leerlingen uit Nico Hooger- werf's Muziek-Instituut. Ondanks het feit dat er ook deze avond nog weinig gevorderden optraden, kon men duide lijk bij deze en gene de ontwakende ta lenten door zien schemeren. Het was op een kleine uitzondering na bijna al les pianist, wat deze avond aan het woord was. Een reeks van leerlingen uit de pianoklas van Nico Hoogerwerf jr. verrichtte over net algemeen zeer goed werk. Vooral Ineke Slikboer, In- grid Wernik, Els Vrenegoor en Lily Hes gaven blijk van muzikaal pianospel. Agnes van Balen, leerlinge van Berta Bonset, had sedert vorig jaar goede vor deringen gemaakt. Uit de klasse van Nico Hoogerwerf sr. speelden alle leer lingen opvallend muzikaal piano. Ex pressiviteit en dynamische schakering waren goed verzorgd. Drie clarinet-leer- lingen van Anton Strikkers vertolkten op loffelijke wijze twee delen uit be- iwerkingen van concerten van Corelli. Aart de Jong, leerling uit de blokfluit klas van Gerda Brands, kwam eveneens goed voor de dag met een sonate van Loeillet. Tenslotte vermelden wjj de trompet tist Jan Willem de Haas met de suc cesvol gespeelde Serenade van Richard Hol. Vrijdag 25 Juni is de volgende leer lingenuitvoering dezer muziekschool. J.L. Advertentie HAARLEM ELSCTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES - Vanmorgen traden in de kerk van het H. Hart aan het Kleverpark me j. L. Biekmann, wonende in de Wouwennanstraat, en de heer B. Peek uit Utrecht in het huwelijk. Dit feestelijk gebeuren zou geen extra belangstelling wekken ware het niet, dat bij de kerk ruim twintig paarden eveneens acte de presence gaven. De heer Peek is namelijk lid van de rijclub „De Rijnruiters" uit Jutphaas en zijn vrienden zagen er niet tegen op zich in Haarlem met hun viervoeters te presenteren. Daar was natuurlijk wel enige organisatie voor nodig, want de paarden moesten per spoor van Utrecht naar Haarlem worden vervoerd. De ruiters stonden op hun rossen opgesteld bij de ingang van de Kleverparkkerk en begrijpelijk had dit bijzonder evenement een flinke belang stelling. Wij veronderstellen, dat er op dit ruiterlijk huwe lijksfeest wel de nodige paarden moppen getapt zullen worden. Herbergvader C. B. Twisk loopt, wat onwennig nog, rond in het grote hol-klinkende huis aan de Verlengde Voorstraat in de badplaats. Zijn vrouw, de herbergmoeder, heeft haar keuken al ingericht en schenkt thee. Maris Stella heeft weer een bestemming: de gemeente Beverwijk is een jeugdherberg rijker, een jeugdherberg, die geëxploiteerd wordt door de Kath. Vacantiehuizen en Jeugdherbergcentrale. Voor Wijk aan Zee een aan winst, voor vele trekkers de gelegenheid Wijk aan Zee en omgeving te ver kennen. Voorlopig is de vestiging nog tijdelijk, het is een proef. Een proef, die wel zal slagen, want goed voorteken herbergvader Twisk was nog geen half uur in huis, toen de eerste gast binnenstapte. Hij rekent op een 3500 over nachtingen van jongens en meisjes tussen de 18 en 30 jaar, grotendeels uit het Zuiden, Oosten en Midden van het land. Maris Stella zal voorlopig zeven tig bedden tellen, welk aantal zal worden opgevoerd tot 120. Verdere moge lijkheden zijn er nog genoeg, want Maris Stella is wat men noemt een kast van een huis. Hoe komt deze herbergvader nu in eens in Wijk aan Zee? Hij gaat er voor zitten om z'n verhaal te doen. Het be gon in 1948 in Bakkum. De gemeente gaf toestemming voor 45 bedden. Van 350 overnachtingen dat jaar werden het er 700 in 1949. en het aantal steeg; 1400, 2800, nog eens 2800 in het jaar van de kinderverlamming, toen bovendien voor de meisjes een aparte jeugdher berg werd ingericht in het Kath. Jeugd huis aan de Overtoom in Castricum. Waar kon ik deze week op de Braderie in Haarlem-Noord langer blijven staan dan bij de poppenkast, die wat terzijde van de Gen. Cronjéstraat stond op gesteld? Dat leverde zo plotseling op een zonnige middag weer een origineel Hollands tafreel op: een drukke, overvolle markt met feestelijke kramen, kooplieden met hese stem en een rinkelende centenbak voor de muzikanten. Maar daarnaast en bovenal trok de poppenkast weer die traditio nele belangstelling, ook bij de grote mensen, die zich rustig kluwden achter de kinderschare. Een merkwaardig, bijna fonke lend vermaak, zo'n poppenkast, waaraan ik al in m'n allerjongste jaren in Groenendaal mijn plezier beleefde en die nimmer mag ver dwijnen, omdat er nergens zo'n onschuldige en daardoor des te treffender parodie op het leven wordt gegeven dan juist in de poppenkast. De man, die de pop pen laat leven en spelen, is een levenskunstenaar van het goede soort, want hij bestaat het toch maar om al die grote mensen om hun eigen doen en laten te laten lachen: ze lachen feitelijk zichzelf uit. En daar is alle reden toe, want maken wij, die in stad en streek geregistreerd staan als gro te mensen, niet vaak van heel onze bedoening een poppenkast? De rel rond de Braderie is er een vorstelijke illustratie van. Maar laten wij daarom niet treu ren; het is goed, dat wij er eens een poppenkast van maken, ook in deze deftige stad en de weel derige streek daaromheen. Het gaat er maar om,, dat de men sen, die ons, poppen, in de kast laten leven en spelen van hetzelf de slag levenskunstenaars zijn als die man terzijde van de Gen. Cronjéstraat. Is dat niet zo, ja, dan krijg je de poppen aan het dansen! Overigens komen wij allemaal ten slotte toch op die leeftijd, dat wij met een glimlach op dat pop perig gedoe neerzien; dat is in de tijd, dat wij ons ontpoppen als bejaarden en tot die groep gaan behoren, welke in lijvige en ge- leerde rapporten een probleem genoemd wordt. Dat is ook in de tijd, dat wij in handen zullen val len van meneer Drieman, de vol ijverige secretaris van de Haar lemse afdeling van de Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepen- sionneerden. Meneer Drieman is een vaste bezoeker van onze redactie, een man met een Dominicanerkop en een actetas; een man ook, die werk verzet voor drie. En deze week was het ook zijn gloriedag, toen tot tweemaal toe een boot van de Kikkert vertrok met vele bejaarden, mensen, die er eens een dag uit waren en die het le vende bewijs vormen, dat zij he lemaal geen probleem zijn. Trek op zo'n tocht eens mee met die veel oudere mannen en vrouwen over „oudjes" spreek ik niet graag en ge komt tot de con clusie, dat deze mensen helemaal nog niet uitgerangeerd zijn. De zilverdraden mogen zich dan ro yaal tussen het goud verweven hebben, de toque met linten, het symbool van de allerlaatste dag, is vrijwel verdwenen. Zij voeren tot buiten de ge zichtskring van de oude Sint Baaf, één dag was voor hen de noodwet geen wettelijke nood, zij hebben pleizier gemaakt als wa ren zij op een ouderwetse kermis op de Nassaulaan en zij maakten het mij wel duidelijk, dat er nog een heel wijde en mooie wereld is gelegen buiten de poppenkast van het leven. Maar ja, de man in de kast mag nooit over de rand heen kijken en daardoor wel licht werden ook onze Haarlemse bejaarden een probleem genoemd Deze week is er in ieder geval genoten, met volle teugen. Wel was het jammer, dat vanwege het gure weer niet bij Pampus gemeerd kon worden. „O me neer", verklaarde een oude heer oprecht, „en nou had ik er zo op gerekend eens één keer in m'n leven voor pampus te lig gen." M'N BOO-TJt t l Het is werkelijk niet oneerbie dig bedoeld, wanneer ik u nu meevoer naar het afscheid, dat dr. J. E. Baron de Vog van Steenwijk als commissaris der Koningin deze week werd bereid. Natuurlijk, de Commissaris is vijf en zestig jaar geworden, maar ik waag het niet hem tot de kring der bejaarden te reke nen. Ik m^g trouwens met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid aannemen, dat hij niet in de termen van de nood wet valt. Daarom zal hij ook nooit onder de patriarchale zorg komen van meneer Drieman; de Commissaris heeft bovendien een eigen actetas, die hij zelfs bij zijn afscheid van de Staten bij zich droeg, en er is mij altijd ge leerd, dat twee actetassen in één Bond funest zijn: En in dit geval zou meneer Drieman zijn actetas thuis moeten laten; maar dat doet hij nooit, zelfs niet voor een emeritus Commissaris der Konin gin. Dat afscheid is er een van stijl geworden, in vele niet in alle Kleverpark is na St. Anton mijn - opzichten. De sfeer van de tot tste Franoiscaner vrind. Maar nu Statenzaal omgevormde hal van het oude paleis van koning Lode- schrü£t hlJ m,J' dle echt &een Spaarne- ik mij bewust, dat daar afscheid genomen werd van een der laat ste vertegenwoordigers van een oud regentengeslacht. Ons land wordt arm aan echte aristocra ten, aan mannen met de stem pel van geboren voornaamheid. Sinds aristocraten niet meer het exclusieve recht voeren van de beste bestuurders te zijn, sterft hun geslacht uit. Maar gelukkig was daar nog de heer Baas, de Jan Schouten* van de provinciale Staten, die als oudste het woord voerde en zulks deed in gedra gen maar geestrijke predikanten volzinnen, en niet in het minst de Commissaris, die in gestyleerde, schijnbaar onbewogen zinnen zijn regenten-periode overzag. Daar was ook een illuster gezelschap, dat aandachtig toeluisterde, een gemengd gezelschap overigens, waarvan het merendeel zich in keurig zwart had gestoken. Laten dan sommigen zeggen, dat al die mannen met „staarten" poppen kast maken, ik kan echt die be roemde progressiviteit niet bewon deren, als die zich onder meer wil demonstreren op een dergelij ke samenkomst, met het blauw, groen of grijs van de confectie. Ik geloof, dat wij allemaal het decorum en de illustere stijl te veel gaan vereenzelvigen met con servatisme; maar voor mij be tekent verbeteren geen verande ren; veranderen betekent name lijk geen verbetering, omdat er dan niets van het goede oude overblijft. Ik houd van die zwarte man nen, zoals ik ze van de week rond de Baron heb zien staan, het glas heffend, steels een petit four wegwerkend, en pleizier ma kend als ondeugende gymnasias ten. En werkelijk, ik wil hier niet om in stijl te blijven de vos zijn, die de passie preekt. P.S. Pastoor Zonderland van het wijk Napoleon, stijf deftig van babbelaar ben, via Sursum Corda, dat de gobelins maar toch ook weer het feest van de grote Franciscaan ook een tikkeltje uitbundig vanwege in zijn kerk met grote luister is ge- de hoge palmen, leent zich bij- vierd. Dat kan onze vriendschap alleen zonder voor een dergelijke regen- maar verstevigen. tensamenkomst, meer dan voor De pastoor veronderstelt echter, dat ik de kerk van pastoor Roorda geen onbekende in deze rubriek met name genoemd heb, omdat ik mün vrouw aan St. Antonius van de Groenmarkt te dan ken zou hebben. Kom nou, pastoor. Bewaren wij beiden niet de prettigste herinneringen aan Leiden? En zal ik mijn vrouw dan niet te danken hebben aan de Leidse An- een debat over de stierenkeuring in het gewest. Toen het gebed tot het „Alge- noegzaam Opperwezen" (een ge bed, dat voor mij altijd klinkt als de grootste gemene deler van verschillende confessies) verklon ken was en de scheidende Com- Kort en goed in 1953 was het aantal overnachtingen tot 3500 gestegen, het maximum, waarbij 300 trekkers werden overgeschreven naar Castricum, omdat er geen ruimte genoeg was in Bakkum. Het hele huisgezin Twisk was in de zo mermaanden overbelast. Verandering moest er komen. Gedacht werd aan een nieuwe, grote jeugdherberg. Maar ja! „Ik had gehoopt die dit jaar te hebben", zucht de heer Twisk. „Hoe gaat dat?" Geen nieuwe jeugdherberg. En toen kwam Wijk aan Zee ertussen. De her bergvader heeft nu ruimte genoeg. Zal het druk worden? Afwachten, zegt hij, maar hij heeft er goede hoop op. Al degenen, die schrijven om in Bakkum de jeugdherberg te bezoeken, ontvangen bericht dat ze naar Wijk aan Zee kun nen. Tot heden heeft slechts één jon geman afgeschreven, maar dat was, om dat hij dicht bij Alkmaar wilde zitten. De heer Twisk is er dan ook van over tuigd, dat de zaak in Wijk aan Zee zal gaan lopen. Vele jongelui kwamen jaar in jaar uit terug en zullen nu wel vaste bezoe kers van Wijk aan Zee worden. Zeker de vaste vertrouwde kern. Wij krijgen de jongelui uit het goede milieu, zegt de heer Twisk. Zij prefere ren onze jeugdherberg om de gezellige, huiselijke sfeer, waar aandacht wordt besteed aan de sociale verzorging. Hij gaat daar wat dieper op in. Orde en regel heerst in de jeugdherberg, waar om zeven uur de bel voor het opstaan luidt, om 8 uur ontbeten wordt en de lunch om half 1 wordt gebruikt, althans, wanneer de jongelui thuiskomen. Mees tal worden de lunchpakketten meegeno men en komt men pas terug voor de warme maaltijd 's avonds om half 7. Om half 11 moet ieder binnen zijn en om 11 uur begint het silentium, dan moet ieder onder de wol zijn. Behalve wanneer avondjes gegeven worden. Bon te avonden, muziekavonden zijn zeer in trek. Ook worden spelletjes georgani seerd. Wordt de dagorde zonder reden overtreden, dan volgen „strafmaatrege len in de vorm van extra corvee e.d. Normaal wordt niet meer dan een half uurtje corvee per dag gevraagd. Aan de regels van het huis houdt de heer Twisk stipt vast. Toezicht is nodig en men kan niet zomaar de ene jongeman naar een bioscoop laten gaan. de ander naar een dansavond. De boel zou in het honderd lopen en de ouders zouden geen vertrouwen meer hebben in de jeugdherbergleiding. Tot 15 September zullen de gasten in- en uitvliegen. Nederlanders, maar ook Belgen, Duitsers en Fransen. „Ik heb ze zelfs uit Australië gehad", vertelt de heer Twisk. Wanneer we zeg gen, dat men in Wijk aan Zee deze vestiging van een Kath. Jeugdherberg wel zal waarderen, weet de heer Twisk maar één antwoord: „Men zag ons in Bakkum met leedwezen vertrekken. Vooral de middenstand", voegt hij eraan toe. Reden voor ons te hopen, dat de proef zodanig mag slagen, dat Maris Stella voorgoed de bestemming van jeugdherberg behoudt. Een betere op lossing is er niet voor het grote gebouw, dat anders een dood, leeg ding zou zijn in de badplaats en nu davert van het leven van een heerlijke vacantie genie tende jeugd, uitstekend verzorgd en in vertrouwd milieu. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft vernomen, dat de minister van Verkeer en Waterstaat thans zijn goed keuring heeft gehecht aan het door het gemeentelijk bedrijf voor Openbare Werken vervaardigde plan voor de bouw van de „Prinsenbrug." De eerste werken, welke deel uitma ken van het plan voor verkeersverbete- ring, waarvan de bouw van de „Prin senbrug" de kern vormt, zullen nu bin nenkort kunnen worden aangevangen. Naar het zich laat aanzien, zal het ge hele project, dat voor de verbinding met het industrieterrein in de Waardepolder van de grootste betekenis is. dus bin nen afzienbare tijd kunnen worden ver wezenlijkt. Tijdens de enorme drukte in het bollen- seizoen is na het sluiten van de olaatse- lijke banken en vooral tijdens de* week ends gebleken dat er behoefte bestaat aan een wisselkantoor te Haarlem om de vreemdelingen van dienst te zijn. Od en kele dagen hebben verschillende hotels niet over voldoende Hollands geld beschikt om nog vreemde valuta te wisselen. Na gehouden overleg met de plaatselijke af deling van de bond van de geld- en ef fectenhandel en na genomen steekoroeven is gebleken dat het openen van een der banden tot dat doel voor hen onrendabel is. Het bestuur van Haarlems Bloei heeft zich daarop beraden over een mogelijke oplossing van deze moeilijkheden tijdens de te verwachten drukte In de zomer maanden en heeft daarom aan de eNd. Bank verzocht in het verkeershuis een wisselkantoor te mogen openen. Bij be sluit van 18 Juni heeft de Ned. Bank aan de stichting algemeen verlof ver leend om in urgente gevallen buitenlands geld en reischeques van vreemdelingen om te wisselen in Nederlands geld. Deze vergunning betekent, dat in het verkeers huis op het Stationsplein op uren dat de banken gesloten zijn een „change" geves tigd is. Daarmee zal en de vreemdeling en de WV ten zeerste gediend zijn. Advertentie Verkoop - Onderhoud - Reparatie Revisie onder garantie. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf. Officieel Citroën-agent v. Haarlem en omstr. J. Slot, Parklaan 26, TeL 14163, Haarlem. missaris was binnengeleid, werd tonius. De tramlijn AmsterdamHaarlem Zandvoort zal met ingang van 1 Maart 1956 vervangen dienen te worden door een autobusdienst. Aldus stellen B. en W. van Amster dam de raad voor. In een begeleidend schrijven zeggen B. en V"., dat in ver band met de voorbereidende maatre gelen, die de N. Z. H. V. M. moet ne men voor de omzetting van de tram- dienst naar Zandvoort in een aulobus- dienst (instructiepersoneel, aanschaf fing materiaal, inrichten eindpunten) als datum van deze omzetting uiterlijk 1 Maart 1956 aanvaardbaar is. Daar de autobusdienst Amsterdam HaarlemZandvoort in meer dan één gemeente wordt uitgeoefend, zal de vergunning daarvoor verleend dienen te worden door de Commissie Vergun ningen Personenvervoer te Den Haag, die gehouden is de belang stellende gemeentebesturen te horen, maar overigens geheel zelfstandig be gin- en eindpunt en de te volgen route vaststelt, de vaste halteplaatsen aanwijst en verdere aanwijzingen om trent het vervoer kan geven. Als eindpunt van de autobuslijn AmsterdamHaarlemZandvoort is de keuze te Amsterdam gevallen op het gedeelte van het voormalige marktterrein aan de Marnixstraat hoek Elandsgracht. De Amsterdamse raad zal deze kwestie in zijn zitting van Dinsdag 6 Juli behandelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3