SPORTIEF PLAKBOEK Van Dam en Dame- f m s 1 Deze keer was zij gemakkelijk vz De fam i I ie P. van Uzzel Hongarije en Brazilië favoriet voor voetbaltitel - Paradoxaalmaar waar! - Lopen als een paard - Vreugde bij de Boiteux? Van stukken - - ....en schijven m KINDERPUZZLE MOORD in Parijs J i S& At Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan 61 i 3 li® JËS i k. J De „profeet" voorspelt DE TWEELING Uw laatste kans Weer verzoend Wé Competitie-indeling Kon* Ned. Hockeybond ZATERDAG 19 JUNI 1954 PAGINA 4 a 5 i i v w I i? a 6 c d e f g h. fgi los door HAROLD Internationale amateur golfkampioeenschappen door GEORGES SIMENON A Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag Belg Veracker wint étappe in Ronde Belg. Limburg Rome 1934. U herinnert zich natuur lijk nog wel met welk een optimis me duizenden Nederlanders hun voetbalploeg uitgeleide hebben gedaan bij het vertrek na~r Italië, waar het toumooi om het wereldkampioenschap zou plaatsvinden. „We "aan naar Rome" zong heel Nederland. „We gaan naar Rome." dat zongen die bijna tiendui zend Nederlanders die per trein, auto of welk vervoermiddel ook naar Milaan trokken om de wedstrijd van het natio nale elftal, tegen de Zwitsers, te zien. In het achterhoofd van de coryphee- en van het Nederlandse voetbal dreun de ook alsmaar „We gaan naar Rome". Maar van dat alles is niets terecht ge komen. Alle schone illusies zijn door elf energiek strijdende Zwitsers ver stoord. In die eerste wedstrijd in de eind-ronden van het toumooi om de Ju les Rimetbeker is het Nederlands elftal met 32 verslagen. Nu, twintig jaar later, begint weer de strijd om het wereldkampioenschap voetbal. Nederland zal er niet bij zijn. Ons voetbalelftal heeft zelfs geen schijn van kans gehad hiervoor in aanmerking te komen. Waarom? In deze rubriek zul len wij U niet .lastig vallen met het aanwijzen van de oorzaken van de de generatie van het Nederlandse voetbal. Maar, al moge de belangstelling voor het tournooi om het wereldkampioen schap 1954 minder direct zijn, een ieder is, geloven wij, toch wel belangstellend iets te vernemen van het wel en wee der ploegen, die thans aangetreden zijn voor de strijd, welke op Zondag 4 Juli zijn climax zal vinden m de finale tus sen Ja, welke landen zullen el kaar de eer van de sterkste betwisten? Hongarije en Brazilië zijn favoriet, maar Uruguay of Oostenrijk zijn zeker in staat om voor een verras sing te zorgen. Er is een enquête ge houden onder een groot aantal Europese sportjournalisten over de eindstand van dit toumooi. Hongarije heeft, dat is te begrijpen, de meeste stemmen ver gaard. De trotse overwinnaars van En geland de stemming is gehouden voor de eclatante zege yan 71 in Boeda pest verwierven in totaal 111 punten. Brazilië kwam op de tweede plaats met 75 punten en de huidige wereldkampioen Uruguay werd derde met een totaal van 72 punten. Engeland kwam niet verder dan 29 punten en had wellicht nog min der stemmen gekregen als het resultaat van de tweede wedstrijd tegen de Hon garen reeds bekend was geweest. A propos, niet mirder dan 950 jour nalisten, radio- en televisiereporters zullen de wedstrijden, die gedurende de ze weken in Zwitserland worden ge speeld, bezoeken. Hieronder zijn 214 Zwitsers, zodat niet minder dan ruim zevenhonderd buitenlandse journalisten of reporters drie weken lang in Zwit serland zullen vertoeven. Duitsland spant de kroon met het zenden van verslaggevers. Het zijn er 152. Ook de Braziliaanse afvaardiging is niet gering: 52 man. In Brazilië verwacht men dus wel het een en ander van de nationale ploeg. Voor velen Uwer zal het een verras sing zijn als we vertellen, dat de leden van de Hongaarse voetbal ploeg een grote mate van persoonlijke vrijheid bezitten. Na de gebruikelijke trainingsuren mogen zij onder be paald redelijk voorbehoud uiteraard ongeveer doen en laten wat ze willen. En dan ziet ge bijvoorbeeld een aantal van hen rondwandelen in drukke win kelstraten op jacht naar souvenirs of het kopen van presentjes voor de huis genoten. Anderen komt men tegen in een bioscoop of in een restaurant, vajr het aangenaam is te zijn. Er zijn er zelfs, die er op uit trekken en de om geving verkennen. Dat de geest onder de Hongaarse voetballers perfect is, is zo langzamerhand wel bekend. In Ge neve, waar de heren onlangs enkele da gen logeerden, bleek dat ten overvloede nog eens. Gustav Sebes, de Hongaarse minister voor de sport en leider van het Hongaars team, kan erover meepraten. Toen hij uit het hotel rtapte en met zijn glanzende Mercedes 300 naar het terrein wilde gaan, waar zijn pupillen hun da gelijks oefenprogramma afwerkten, ont dekte hij tot zijn grote schrik, dat de wagen verdwenen was. Wat was het ge val? Puskas, Grocsis. Kocsis en Zacha- rias vonden het eigenlijk jammer van hun zakgeld om per taxi naar het ter rein te gaan. En dus hebben zij de wa gen van de baas toen maar genomen. Juni opgave 3 Eindspelstudie van Drs. Th. C. L. Kok. Wit speelt en wint. c3 e6; 5. Ld3 j_,d6; 6. Pd2 Pd7; 7. 0-0 0-0; 8. Tfel Tfe8 (Zwart had hier de symmetrie moeten opgeven en e5 moeten spelen, waarna hij het betere spel had gehad). 9. e4! (Nu neemt wit het initiatief) de4: 10. Pe4: Pe4: 11. Le4: cd4: (Zwart ziet het dreigende gevaar niet. Hier had Pf6 of Pf8 moeten gebeuren). Stelling na de 11e zet Wit: Khl, Lf2, Ph3. pionnen c2, d5, e2, g6. Zwart: Ka5, Te4, Lel, pion a4. Oplossing Juni opgave 2: 1. Tc2 dreigt 2. Dal mat. 1. Pe7+ 2. La8 mat. 1. Pe5t 2. Lg6 mat. 1. P onverschillig 2. f7 mat. Oplossing van de eindspelstudie van A. Troitzky: 1. f6! gf6: 2. Kg2r Kg5. 3. a4 ba3: e.p. 4. ba3: en daar f6 ontoegankelijk is gemaakt, is zwart gedwongen tot 4. Kf5. Deze 4 zet ten vooruit berekende obstructie wordt thans door een nieuwe ob structie gevolgd: 5. a4 Ke5 6. d6! (c6 is fout: 6. c6 d6 7. a5 Kd5: enz.) cd6: 7. c6 dc6: 8. a5 en dank zij de opoffering van zijn kameraden kan deze pion nu dame halen. Damepionopening. Wit: Colle. Zwart: O'Hanlon. 1. d4 d5; 2. Pf3 Pf6; 3. e3 c5; 4. Probleem voor geoefende oplossers. No. 2073 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. tsaassü 12. Lh7:t! (Een ver doorgerekend of fer D Kh7: 13. Pg5t Kg6 (Op Kg8 volgt: 14. Dh5 Pf6; 15. Df7:t Kh8; 16. Te4 met winst); 14. h4! Th8 15. Te6:t (Zeer elegant gespeeld); Pf6 (De toren mag niet genomen worden: 16. Dd3t Kf6; 17. Df3t of: Kh6; 17. Pf7t enz. of: Kh5; 17. Df3t enz.); 16. h5t Kh6; 17. Td6: Da5; 18. Pf7:t Kh7; 19. Pg5t Kg8 (Of: 19. Kh6; 20. Tf6:t gf6: 21. Pe6t Kh7; 22. Dd3f gevolgd door Dg6 mat)20. Db3t Zwart geeft het op. Deze partij werd door Aljechin be kroond met de schoonheidsprijs. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam C. Probleem voor beginners. No. 313 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2065 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. 'Vit speelt naar: 18. 47-42. 14, 42, 8, 41, 25, 24, 3, zl8, 9, 4, zl9, 22, z23, 33, zlO, 15. zl4, 42, z28, 38, Zl9, 15 enz. en wint. Hoewel de stand nu eens niet zo fraai is, is de ontleding zeer mooi en ook vrij lastig, vooral het eindspel vergt veel van het voorstellingsver mogen. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 313 en 314 kunnen inge zonden worden tot 15 Juli a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 309 van D. Vuurboom te Glanerbrug. 27-21, 17x48, 22-17, 11x22, 39x34. 48x 30, 25x1, 22-28 A. 1-29, 28-32, 29-15, 13-18, 15-4, 18-23, 4-15, 23-28 of 32-37, 15-42 of 15-10 en wint. A. 13-19, 1-29, 22-27, 29-18, 27-32, 18-4, 19-24, 4-10, 32-38. 10-15 en wint. Zoals het gewoonlijk gaat in de vraagstukken van deze auteur is het ook hier de -taart die de moeilijk heden bij het oplossen oplevert; een mooi stukje! LEVEND PROBLEEM De oplossing van het Meivraagstuk uidt: vanuit de aanvang speelt wit 41-43, 16x49. 48-42, 37x48, 1-6 48x30, 6x44, 49x40, 25x45 en wint. Het is een eindspel van de Franse meester P. Sonier. De uitgeloofde prijs is gewonnen door de heer H. C. Hendriks te Am sterdam. Juni-opgave. Nu weer eens een wat grotere par tijstand: Zwart 15 St. op 2, 3, 5, 6, 8, 9. 13. 14, 15. 16, 17. 19; 20, 23, 24. Wit 15 St. op 27. 32. 33. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 42. 43. 45, 47. 48. 50. In de volgende serie zetten ver zuimt eer. der spelers dooT mid del var een fraaie slagzet aanzien lijk voordeel te behalen. 33-28, 17-21, 39-33, 2-7, 50-44, 24-29, 33x24, 20x29, 37-31. 15-20, 35-30, 20-24, 30-25, 5-10, 44-39, 10-15. De vraag is nu: welke slagzet is er Verzuimd? Onder de inzenders van correcte oplossingen wordt weer een fraai damwerk verloot. RECTIFICATIE. De heer L. Dassen te Bussum gal aan c^t de oplossing van No. 2008 faalde, omdat de eindstand bij juist spel van zwart niet te winnen is; bij nader onderzoek komen wil tot de zelfde conclusie. Enkele oplossers vroegen of de stand van No. 2069 wel goed was; het antwoord moet bevestigend luiden Eerlijk is eerlijk, maar zoveel moed hebben wjj nog nooit opgebracht. Dan de Italianen. Zij hebben niets te vertellen en dienen volledig naar het pijpen van hun leiuer, Czeisler, te dansei. De heer' Czeisjer weet wat hij wil. Hij heeft twaalf jaar in Zweden gewerkt en in die tijd Norrköping gemaakt tot een alom in Europa gevreesde ploeg. Nu is hij de oefenmeester van de Italiaanse ploeg en de heer Valentini, secretaris generaal van de Italiaanse voetbalbond, heeft woordelijk gezegd: ,,Er heerst een ijzeren discipline. Alle gangen van de spelers worden gecontroleerd opdat zjj maar niets zullen doen wat niet bevor derlijk is voor hun conditie. Maar de geest onder de spelers is uitstekend. Verwondert het U nog als wij U ver tellen, dat de heer Lajos Czeisler Hon gaar van geboorte is? Het Italiaanse volk leeft overigens met zijn ploeg mee. Er gingen Donderdag liefst zeven extra treinen naar Lausan ne waar de wedstrijd tussen Italië en Zwitserland is gespeeld. Dat belooft wat voor morgen, want dan speelt de Itali aanse ploeg in Lugano (kan het nog dichter bij de grens) tegen België. Danna Lou Denning rekent er stel lig op, dat haar verloofde heel gauw het wereldrecord op de mijl (officiëel nu op naam van Bannister met 3.59.3) zal verbeteren. Deze ver loofde draagt slechts twee soorten schoeisel: spikes of- cowboy-laarzen. Zijn naam is Wes Santee, een tweeën- twintigjarige jongeling, die nu al naam heeft gemar .t in Amerika en genoemd wordt „de man, die niet de eerste is geweest, die onder de vier minuten heeft gelopen". Maar Santee blijft optimis tisch. ,,Ik zal de mijl lopen in 3.58.3 en gauw ook," zo verklaarde hij veer tien dagen geleden. „Deze tijd is me voorspeld door een „profeet" op het ly ceum en ik kan die voorspelling niet vergeten." Santee heeft een- zeer bijzondere stijl van lopen. In de Amerikaanse bladen hebben wij al meerdere keren kunnen lezen, dat zijn manier van lopen lijkt op 'de draf van renpaarden. Zijn voe ten schijnen langs de grond te strijken met snelle, afgemeten passen. Dat klinkt niet zo vreemd meer als wij eens in beperkte mate de doopceel van de jon ge athleet Santee gaan lichten. Want de legende wil. dat een oude Indiaan op de ranch van Santee's vader eens tegen hem gezegd heeft: „Houd je be nen onder je, zoals een paard dat doet". Santee was toen zeven jaar. Hij pro beerde het, maar het lukte niet al *e best. Maar de Indiaan ging door met coachen. „Je moet, als je een goed hardloper wilt worden, lopen als de paarden. De blanke man loopt als een squaw; hij zwaait met zijn benen in alle Advertentie Uw laatste kans om, toch nog het diploma H.B.S. A of B te behalen wordt U nu geboden door R.E.S.A. Deze bekende schriftelijke cursus leidt reeds jaren op voor het staats examen dat, blijkens Staats blad 511, zozeer ia verlicht, dat de bezwaren, die er wellicht waren aan te voeren tegen een Schriftelijke opleiding, nu vrijwel zijn vervallen. Grijpt dus deze laatste kans en vraag nog heden een prospectus aan bij Resa-Htlvergum. Dit adres is voldoende Straatnaam en nummer zijn overbodig, daar Resa alom bekend is in Nederland. richtingen. Maar de paarden houden hun benen onder zich als ze lopen". Zeven jaar later maakte Wes Santee zijn en tree op de sintelbaan van het lyceum. De trainer en athleten waren stomver baasd. Die jongen had een absurde stijl. Iedereen lachte, behalve de trai ner. Hij bestudeerde de manier van lo pen van Santee en vond, dat 'iets ervan beslist bewaard moest blijven. Verder liet hij de jonge Santee veel sprintjes maken. De resultaten waren opzienba rend. Op veertienjarige leeftijd liep San tee de mijl in 4.20.-. Santee ging tenslotte naar de univer siteit van Kansas en ook daar vond hij een trainer, die oog had voor zijn stijl. In plaats van korte afstanden liet hij Santee steeds de twee mijl lopen. Ieder een had critiek, maar trainer Easton kreeg gelijk. Na een jaar liep Santee de mijl in 4.8.8 en drie maanden later in 4.6.5. Toen hij eenentwintig was haal de Santee reeds de fraaie tijd van 4.2.4 en de vorige week is hij er in geslaagd het wereldrecord op de 1500 meter te verbeteren en te brengen op 3.42.8. Nu' dus nog die 3.58.3 op de .ïjjl. Eén ding is al zeker. Santee heeft veel gedaan voor de popularisering van de athletiek onder de Amerikaanse studenten. Tot dusverre vermochten alleen voetbal en basketball het publiek te interesseren, maar dat verandert nu toch. Het interesseert U wellicht te ver nemen, dat .vader en zoon Boiteux zich verzoend hebben. Zij hebben elkaar gesproken in het bos van Vincen- nes en daar zijn alle moeilijkheden op gelost. Zoon Jean, Olympisch kampioen zwemmen in Helsinki, heeft beloofd eerst nadat hij uit de militaire dienst is ontslagen en dan in staat voor zijn broodwinning te zorgen te trouwen met de charmante Monique Poirot. Jean Boiteux heeft bovendien het wilde plan om naar Noord-Afrika te gaan opgege ven en blijft in Toulouse, om, zoals pa pa Boiteux het noem? „in het belang van Frankrijks eer weer de kampioen te wordèn die hij was." Zoals U zich misschien herinnert, is Boiteux jr. enkele maanden gele den het ouderlijke huis ontvlucht, omdat Boiteux sr. maar geen toestemming wil de geven voor de verloving tussen zijn zoon en Monique Poirot. Met een haast Noordelijke stijfhoofdigheid bleef het tweetal op zijn standpunt staan en dan te weten, dat papa Boiteux twee jaar geleden nog tegen alle protocolaire ge woonten in zonder aarzelen in het Olym pische zwembassin is gedoken om zijn zoon op Zuidamerikaanse wijze tefeli citeren met de overwinning. mm Op de banen van de Kennemer Golfs- club te Zandvoort is een begin gemaakt met de inernaionale amateur golfkam- pioenschappen van Nederland. De resultaten waren: J. F. Gregory (Kennemer Golfclub) wint met 5 en 4 van Th. Ross Thompson (St. Geoorges Golfclub, Engeland); J. F. Dudok van Heel (Hamburg Golfclub) wint van J. van der Voodt (Amsterdamse Golfclub) met 7 en 6; S. Seabury (Kennemer Golf club) wint van Jackson Telly (Sunning- dale Golfclub, Engeland) met -4 en 2; De oplossing van de Plaatjes-kruls- woordpuzzle in ons nummer van Zater dag 29 Mei j.l. was zó: Horizontaal: 1. voet, 3. kano, 5. nar, 6. eend, 7. stal, 8. tank, 10. knop, 11. aar, 12. gans, 13. blad. Verticaal: 1. vliegtuig, .2. tand. 3. kers, 4. opklapbed. 9. kaas, 10. krab. Deze scheen nogal gemakkelijk te wezen. Want er kwamen een heleboel oplossingen binnen. En bijna allemaal waren ze goed. Alleen hadden sommige kinders krap geschreven inplaats van krab. Maar dat zij hun vergeven. Per slot van rekening schrijven wij van de redactie, ook wel eens een fout in de krant. En daarom hebben wij krap met een p ook maar goed gerekend. En nu de prijswinnaars: le prijs (voetbal): Arnold de Roy, Wagenweg 114, Haarlem. 2e prijs (portemonnaie)Machteld Latte, Bloemenveldlaan 40, Haarlem-W. 3e prijs (jongensboek): Hans Janssen, Landzichtlaan 54, Heemstede. De nieuwe puzzle moet je oplossen als de vorige. Dus: woorden „horizontaai" en „verticaal" op een briefkaart sturen en in de linkerbovenhoek vermelden: „Kinderprijsvraag". Inzendin^n sturen aan het bureau van dit blad. Weet U waar Pa van Uzzel altijd zo'n hekel aan heeft? Wel. beste vrienden, dat is het afronden. Om precies te zijn, het naar boven afronden, daar ergert Pa zich steeds weer aan. Laatst gebeurde het weer. Pa bestelde bij de slager twee ons biefstuk en het werd door de slager een half ons zwaar der gemaakt. Ja, en zeg nu maar eens, dat dat half ons eraf moet. Nee, dat doet men niet, vooral niet als er mensen in de winkel staan. Maar wat Pa deze week overkomen is overtreft alle afrondingen. Pa ging weg om twe, ons kaas te halen en kwam terug met ongeveer een kilo. De kruidenier had voor Pa nog een pracht- stukje liggen. Goed, het was wel wat zwaarder, maar ro'n stukje kar is toch nooit weg. Laat nou in de winkel een kennis van Pa staan en Pa wilde voor zijn fatsoen geen „nee" zeggen. Het grappige is, dat Pa nooit kaas eet. U begrijpt wel, dat deze afronding nog steeds door Pa's hoofd speelt. Daarom is de puzzle van deze week ook een af- rondingsgeval. Eerst-vult U zoveel mo gelijk alle woorden in, waarvan U hieronder een omschrijving vindt. Als U zover is, dan zult U bemerken, dat 1 en 3 verticaal nog niet compleet zijn. De ontbrekende letters hiervoor zijn: E, A, D, N, L, E. V, O, I, R, E, E, V, R. O en E. Tezamen met deze letters komt er dan op 1 en 3 verticaal een gezegde te staan, dat wel wat met kopen te maken heeft. Horizontaal: 4—5 bij elkaar 6—7 vleugel 89 hoeveelheid 1013 burgers van een stad, die het poortersrecht bezaten 1417 verstoring 19—20 landbouwwerktuig 2122 maalinrichting 2324 de kaapvaart uitoefenen. Verticaal: 1 en 3 vormen samen een spreekwoord 2 spijs en drank voor de reis 18 gebrekkig spreken. IN DE CIRKELS. Bovenste helft: 4—5 zich behoedzaam voortbewegen 67 deel van een huis 8—9 onenigheid 1011 soort papegaai 1215 spankracht 1617 onheilspellend 1920 munt uit vroeger tijd 21—22 lid van een in Amerika gods dienstige sekte. 23—24 een geluid voortbrengen. Onderste helft: 45 strak trekken 67 het verkopen 89 onrustig verlangen 1011 vulkanisch glas met bolvormige afkoelingsbarsten 1215 overschot 1617 bus, waarin olie zit 19—20 kleine hoogte van metselwerk, als steunsel van eer stijl 21—22 deel van het jaar (m.v.) 2324 zuidvruchten. En nu het probleem maar afronden. Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, in te zenden tot en met 28 Juni aan Vert. J. F. KLIPHUIS 50) „Hem? Ik heb hem gisteren nog ge zien." „Maakte hij niet de indruk nerveuzer te zijn dan anders?" „Ach weet je, mensen als hl) zijn ge woonlijk een beetje nerveus. Het zijn tenslotte koorddansers. Enfin, voor zo ver ik 'je begrijp zal het koord dezer dagen breken. Jammer voor het meisje. Maar nu ze eenmaal -zover is zal ze zich wel redden en misschien verbe tert ze zich zelfs." Al pratende at en dronk Marchand, veegde zich zijn mond af met zijn ser vet, groette binnenkomende en vertrek kende bezoekers vertrouwelijk en vond zelfs nog de tijd om de maitre d'hotel of de wynkellner te roepen. „Weet u ook hoe hij begonnen is?" Marchand, die in kleine schandaal blaadjes nog ai eens aan zijn eigen af komst werd herinnerd, antwoordde stijf jes: „Mijn oeste jongens, zoiets vraagt men een gentleman niet." Een ogenblik later was hq weer vrién delijk en vertelde: „In weerwil dat hij een tijdlang een agentschap voor figuranten heeft gehad". „Lang geleden?" „Enkele maanden.'Ik zou ernaar kun nen informeren." „Dat hoeft niet. Ik zou zelfs graag willen dat je vanavond niets laat nier- ken van het gesprek dat wij hier gehad hebben." „Kom je in het theater?" „Nee." „Gelukkig eigenlijk. Ik had je wil len vragen om die kwestie niet bij mij in de zaak af te doen." „Ik wil geen enkel risico lopen, Mar chand. Mijn foto en die van Colombam hebben vaak genoeg in de kranten ge staan. Naar wat ik van jou hoor en te oordelen naar wat ik zelf al wist lijkt me de man sluw genoeg om on middellijk argwaan te krijgen als h(j een van mijn inspecteurs ziet." „Zeg kerel, ik geloof dat je die zaak nogal ernstig opvat, niet? Neem een pa trijsje, zeg." „Het kan zijn dat er bloed vloeit. „Zo?" „Dat is al gebeurd. Veel. „Zo. Vertel me maar liever mets. Ik lees het morgen of overmorgen wel in de kranten. Anders voel ik me van avond niet lekker als hij me vraagt een glaasje met hem te drinken. Jongens, laat het eten niet staan. Wat vind je van die Chateauneuf?Ze hebben er nog maar vijftig flessen van en die heb ik voor mij laten reserveren. Er zijn er nog negenenveertig. Zal ik er nog. eentje bestellen?" „Dank je. We moeten vanavond nog werken. Een kwartier later namen ze afscheid, een beetje suf na het vele goede eten en drinken. „Als hij zijn mond. nu maar houdt, bromde Colombani. ;,Diè zwijgt wel." „A propos, Maigret, bracht je tante goede berichten mee?" „Uitstekende. Ik geloof dat ik de hele geschiedenis van Albert nu begin te be grijpen." „Dat vermoedde ik al. Vrouwen zijn altijd goed op de hoogte. Vooral tantes uit de provincie! Mag ik het ook we ten?" Ze hadden nog een ogenblikje tod. Dit oponthoud was hun welkom want ze voor zagen een bewogen nacht, terwijl ze daar al pratend langs de straten liepen. „Je had zo straks gelijk. We hadden ze waarschijnlijk allemaal in Vincennes kunnen arresteren. Als Jan Bronsky maar niet voelt dat we hem op de hie len zitten." „We zullen doen wat we kunnen en meer kan er niet van ons gevergd wor den, wel?" Tegen half tien kwamen ze op de re cherche en daar wachtte hun een be langrijk bericht. Een opgewonden in specteur kwam naar hen toe. „Carl Lipschitz is dood, commissaris. Om zo te zeggen voor mijn ogen neer geknald. Ik stond in een donker hoekje in de Rue de Sèvres, zowat honderd meter van het ziekenhuis. Ik hoorde al een poosje geluiden rechts van me, als of iemand in het donker stond te aar zelen of hij naderbij zou komen of niet. Plotseling hoorde ik hard lopen en toen knalde een schot. Het was zo dichtbij dat ik eerst dacht dat er op mij ge schoten werd en automatisch greep ik mijn revolver. Voordat ik goed wist wat er gebeurde zag ik iemand vallen en een vage gedaante die hard wegliep. Ik drukte af." „Heb je hem doodgeschoten?" „Ik heb op de benen gemikt en het is me gelukt hem met de tweede kogel aan te schieten. De persoon, die wilde vluchten viel neer." „Wie was het?" „De jongen die Pierre genoemd wordt. Hij hoefde maar een klein eind je vervoerd te worden, want het gebeur de vlak bij het ziekenhuis." „Pierre heeft dus op Carl geschoten? „Ja." „Kwamen ze samen?" „Ik geloof het niet. Ik denk eerder dat Pierre Carl volgde en hem toen neergeschoten heeft." „Wat zegt hij zelf?" „Die jongen? Niets. HU doet geen mond open. ZUn ogen schitteren van de koorts. Het leek wel of hij dolblij was dat hij naar het ziekenhuis gebracht werd en in de gang keek hU voortdu rend gretig om zich heen." „Omdat Maria daar is natuurlek! Is hij ernstig gewond?" „De kogel is in zUn. linkerknie gedron gen. Ze zullen hem op het ogenblik wel opereren." „En zijn zakken?" Óp het bureau van Maigret lagen, zorgvuldig van elkaar gescheiden, twee kleine hoopjes. Dit eerste is aangetroffen in de zak ken van Carl. De andere dingen zijn van de jongen." „Is Moers boven? „HU heeft aangekondigd dat hij van nacht op het laboratorium blUft." „Laat iemand hem gaan vragen of hij even hier komt. En laat iemand naar het archief gaan. Ik moet het dossier van een zekere Jan Bronsky hebben. Zijn vingerafdrukken bezit ik niet, maar hij is tweemaal voor de rechter geweest en heeft waarschijnlijk achttien maan den in de gevangenis gezeten." HU stuurde ook mensen naar de Rue de Provence tegenover de „Folies Ber gères" met de opdracht zich vooral niet te laten zien. „Bekijk voor jullie vertrekt de foto van Bronsky. Alleen in geval hU pro beert een trein of een vliegtuig te ne men mag hU gearresteerd worden. Ik geloof niet dat hU dat zal doen." (Wordt vervolgd) 't Kasteel van Aemstel, afd. Prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver" melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. Men gelieve bij de oplossing te ver' melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. OPLOSSING 29 MEI. NAR I G H E ID REDE NEE L E N A P E E E N D R G EEN E D R I N U S S POT A L L 4 -f L A K T L A M L A T E L Y K T MEDE N O O K O R R E S I T E A S T A N T I K +E R +0 P E D E D I E 4- K O P R N O Y D L E D I R S T EN4I E N T E P E D E N R A N 1T 5 N P O L MA f I E T E N R K A R R A N N I E K N S I E P E OVER V E L E R T R E E D A D E ADER DEL I N G De prijswinnaars zijn: A. te Welscher, Westergracht 17 rood, Haarlem; J- v' Gulik, Amandelstraat 28 huis, Amster dam; mej, Yvcnne Peeperkorn, Heeren- weg 92, Heemstede. Horizontaal: 1. voet, 5. oven,9- kraai 12. pil, 14. ski. 15. aar, 16. sip. 19. a.e., 20. n.t., 21. snel, 23. a.v., 25. ee. 26. arie, 28. etter, 30. iels, 32. slot, -ia- elan, 36. a.c., 37. tsarina, 40. tu, 41. hei. 42. sie, 43. pi, 44. eerloos, 48. ra, 5JJ' aard, 52. code, 55. eist, 57. edoch, anti, 62. ee, 63. er, 65. epe. 66. an. 6<- he, 68. rok, 70. aal, 72. nok. 74. eer, 73- alibi, 77. trent, 79. milt, 80. kras. Verticaal: 1. val, 2. ot, 3. eist- 4. tak, 5. ora, 6. vara. 7. e.a., 8. m». 10. sint, 11. kale, 12. paar, 13, ier, iet, 18. pest, 20. nel, 22. eter, 24. via. 27. ischias, 28. ets, 29. ren, 31. enteren. 33 otter, 35. lasso, 38. air, 39. ido, ede, 46. loop, 47. och, 49. meer, 41. ate. 53. dan, 54. bier, 56. leo, 58. deli. 5 cent, 61. the. 64. rail, 66. aker, 69, kam. 71. abt, 73. ork, 74. ets, 76. li, 78. na- De competitie-indeling voor het mende seizoen van de Kon. Nederlands Hockeybond luidt als volgt: Heren. 'Westen: le klasse: TOGO, BMHC, Be Fair. HH1JC, Amsterdam, Groen Geel, tt» versum, Laren. Overgangski. A.: HGC, HDM, Victor SCHC2, Laren2, Gooi 1, Amsterdam-4' Overganf'skl. B.: SCHC, Amersfoort HHIJC2. BMHC2. Alliance, Aeolus, Hue- 2, Pinoké. Zuiden le klasse: Venlo, HTCC, Tilburg. EMHC, MOP. Breda. Zwart Wit, Rapidity, Prom-klasse A. Forward, Push, 's Hertogenb., Mep, Fe likaan, HTCC2, Geel Zwart, Des, Prom.-klasse B.: Eindhoven, Huac, eU lo2, Weert. HMHC. Maastricht, Oranje Zwart, Green Star. Oosten le klasse: Arnhem, DKS, tien gelo, Nijmegen, PW, Union, Zutphen. Zwolle. e Noorden le klasse: Meppel, Darins* Groningen, GHBS, HVA, LHC, Forwara GCHC. TT Tr* Dames, Westen le klasse: HHIJv? Gooi, TOGO, BDHC, Be Fair, Hilversum Amsterdam, Kieviten. Zuiden le klasse: Oranje Zwari. EMHC, Venlo Girls, Eindhoven, Tilburg. Push, Mop, Venlo. Noorden le klasse: MHV, Daring, &ro ningen, GHBS, HVA, LHC, HCW, GCHL De derde etappe (de kortste van d® ronde) van de Ronde van Belgisc Limburg voor amateurs, van Lumin naar Lommei over 88 km. is in e overwinning voor de Belg Veracht geëindigd. Hij noteerde een tijd va 2 uur 3 min. 35 sec. en sloeg in sprint zes tegenstanders, bij wie 0® landgenoot Leo Stevens, die als twe de eindigde. Derde werd VrancK vierde De Poorter, vüfde Ponnet, zes de Van den Daeie en zevende Defe u (allen Belg.). Het peloton, waarin alle overige Nederlanders bevonae werd in 2 uur 4 min. 47 sec. 16e aequo geplaatst. Algemeen klassement: L Luyten (Big.) 9.53.47; 2. Frobohj (Zw.) z. t.; 3. Nieskens (Ned.) z. j 10. Van der Borgh (Ned.) 9.56.07; - Keulers (Ned.) 9.56.12; 30. Van Weyden (Ned.) 10.01.57; 45. Leo Stev®1 (Ned.) 10.07.44; 54. Leunissen <JJ® A 10.08.07; 56. Steenbakkers <Ne 10.08.12; 63. Gelissen (Ned.) 10.10.27. Ploegenklassement: lrt>» 1. Nederland 29.46.06: 2. Belgisch L" burg 29.46.39; 3. Antwerpen 29.52.02.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4