Roden beloven troepen uit Laos en Cambodja terug te trekken Scholieren brengen bezoek aan „De Zeven Provinciën" KASTEEL VAESHARTELT Tsjou en Lai toeschietelijker Woningen als pannen zonder oren Alles gaat er „echt aan toe Moderne" VALKENBURG - HOUTHEM PAGINA 6 ZATERDAG 19 JUNI 1954 Opnieuw voorzichtig optimisme Lagerhuis aanvaardt motie van vertrouwen COPPELIA bij Ballet der Lage Landen Anderhalf jaar geëist tegen brandstichter Voor f 125.000 schade aangericht MECHELEN (Z.-L.) Hotel „BRULL" AMSTERDAM ARNHEM NED. OPENLUCHTMUSEUM bergemT(n7hT) GROESBEEK „DIE HOOGHE HOENDERBERGH" VOLENDAM Café-Restaurant AMVO VORDEN (Gld.) Pension ,/t Groenedal" Het water lokt! Eisenhower hernieuwt voorstel aan Frankrijk TREKT DOOR NEDERLAND, BELGIë. LUXEMBURG EN WEST-DUZTSLAND MEERSSEN (Z.-Limb.) c km. van Valkenhui r Het Lagerhuis heeft gisteren een mo tie van vertrouwen in het beleid van de premier, sir Winston Churchill, en de minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, aangenomen. Het indie nen van een motie van vertrouwen is in het Lagerhuis een ongebruikelijk ge baar. In de motie, ondertekend door Derek Walker-Smith en enkele andere leden van het Lagerhuis, heet het dat het Lagerhuis ,,de eerste minister en de minister van Buitenlandse Zaken geluk wenst met hun besluit naar de Verenig de Staten te reizen voor besprekingen met de president" van dat land. Uit de motie spreekt verder „voldoening over het onvermoeide streven van de minis ter van Buitenlandse Zaken tijdens de Geneefse conferentie naar een recht vaardige en vreedzame regeling van de vraagstukken in het Verre Oosten" en het „krachtige geloof dat nauwe en duurzame anglo-Amerikaanse samen werking essentieel is voor een be- verdigende oplossing van wereldvraag stukken." (UP) Het „Ballet der Lage Landen" heeft in studie genomen: Coppélia, ballet in drie acten naar de oude choreografie van Saint-Léon bewerkt door Pieter van der Sloot. Muziek Delibes. De titelrol zal vervuld worden door de Engelse eerste soliste Angela Bay- ley. Dit zal de eerste keer zijn, dat een der huidige Nederlandse balletgroepen een volledig avondvullend ballet uit het wereld-repertoire zal opvoeren. Zaken, Tsjou en Lai voorts eindelijk óok te erkennen, dat het werk van de voor gestelde internationale commissie voor toezicht op een wapenstilstand niet al leen van toepassing zou moeten zijn op Vietnam, maar ook op Laos en Cam bodja, waar naar hij toegaf spe ciale omstandigheden zijn. De Frans man Chauvel verklaarde, dat er be paalde aanvaardbare elementen in de Chinese voorstellen waren. De „dubbel zinnigheden en duisterheden" zouden door besprekingen kunnen worden op gehelderd. Hij was van mening dat de wapenstilstandsvoorstellen van China, Laos en Cambodja met elkaar in over eenstemming zouden kunnen worden ge bracht. Ook Molotov liet zich ift deze laatste zin uit en vond, dat er vorde ringen worden gemaakt en de drie plannen gemeenschappelijke elementen bezitten. (Reuter) De Vietminh-gedelegeerden op de con ferentie te Genève hebben gisteren be loofd al hun strijdkrachten, die zich eventueel nog in Laos en Cambodja zouden bevinden, terug te trekken, al dus verneemt Reuter in conferentie kringen. Pham Van Dong, de Vietminh vice-premier, bleek eindelijk bereid toe te geven, dat er Vietminh „vrijwilli gers" in Laos en Cambodja hadden ge vochten. Hij zei echter dat deze enige tijd geleden waren teruggetrokken. In dien er nog Vietminh-troepen in beide staten waren achtergebleven zoud n de ze worden teruggetrokken, aldus ver klaarde hij vervolgens. In gezaghebbende kringen werd ver klaard, dat de bijeenkomst als geheel redelijk en constructief was geweest. De verschillende standpunten ten aanzien van Laos en Cambodja zijn dichter bij elkaar gekomen. De ministers kwamen overeen vandaag te trachten de voor stellen van China en die van Laos en Cambodja voor de terugtrekking van troepen uit beide laatstgenoemde staten met elkaar in overeenstemming te brengen. Naar Reuter meldt bleek,de Chinese premier en minister van Buitenlandse nageslacht niets anders dan een erfe nis mogen nalaten van architectonische producten, die zo ellendig armoedig zijn als veel van hetgeen tegenwoordig nog wordt gebouwd. Als wij zo door gaan, zal men later in geen gewest van ons land ooit kunnen zeggen: „wat is het hier mooi!", maar alleen nog: „dit is standaard no 9 en dat daar stan daard no 11." En opmerkend, dat bij deze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende woorden ons even de schrik om het ,hart slaat, voegt ir. Kraayvanger daar nog aan toe: „Ik zou willen juichen over de grote aantallen woningen, die worden ge bouwd en die evenzoveel gezinnen geluk brengen, maar als ik dan de vele een vormige blokken zie verrijzen met alle maal op elkaar gestapelde gelijke wo ningen, breekt er iets in mij. Ik zou ook willen juichen om wat met^* uitge studeerde methoden fabriekmatig wordt vervaardigd en volgens de pa pieren goedkoper is, maar als ik dan zie de grauwe, kleurloze wijken die verschijnen, dan komt mijn hart in op stand. Daarom kan ik er niet het zwijgen toedoen en alleen maar op dit aambeeld blijven hameren, tot het ochtendgloren ener meer menswaardige bouwcultuur, waarmede nu gelukkig hier en daar een zij het ook bescheiden begin wordt gemaakt, over de gehele linie doorbreekt." Het bouwen van nieuwe huizen geschiedde in de eerste jaren na de oorlog bijna uitsluitend onder het motto: hoe dan ook, zoveel mogelijk woongelegenheid scheppen voor mensen, die zich moeten behelpen met kippenhokken of een zolderkamertje. Hiermede kon iedereen vrede hebben, daar het inderdaad ging om het zo snel mogelijk lenigen van een der grootste stoffelijke noden van onze tijd. Maar als men thans de resultaten van bijna negen jaar naoorlogse woningbouw in Nederland in ogenschouw neemt, blijkt er niet zo heel veel aan de noodtoestand veranderd en vraagt men zich beangst af, of het niet hoog tijd wordt, dat overal een eind wordt gemaakt aan het optrekken van „noodwoningen", die maar al te vaak als permanent bedoeld blijken. Zeker, hier en daar wordt soms een schuchter, resp. meer doortastend begin gemaakt met een betere of iets minder trieste bouw, maar van een radicale ommekeer is toch absoluut nog geen sprake. Neen, over het algemeen kunnen wij voor de nieuwbouw geen bewonde ring hebben, de sanitaire toerusting, het frisse, lichte behang en de grote ramen ten spijt. Bijna alles doet ons te veel denken aan koud berekende „utility", afgestemd op naakte behoeftenbevrediging, zonder dat de gehele mens daarbij tot zijn recht komt. (Van onze correspondent) In de nacht van 10 op 11 Februari brak er plotseling brand uit in de groen tedrogerij van de firma J. R. Wortmann te Wildervank. Ook een in de omgeving van het fabriekscomplex gelegen woon ark ging door brand verloren. Aange zien er verschillende vuurhaarden wa ren, dacht men direct aan brandstich ting. Reeds de volgende dag kon de dader worden gearresteerd, n.l. de 21-i3arige kantoorbediende Jan K., neef van de heer Wortmann. Deze jongeman is, vol gens het psychiatrisch rapport, vermin derd toerekeningsvatbaar en heeft een misdadige geest. Tevoren had hij zich aan een grote reeks misdrijven dief stallen, fraudes en inbraken schuldig gemaakt. Hij had des avonds flink ge dronken, richtte daarna links en rechts ravages aan en stak uit zekere wrok gevoelens, de fabriek in brand. De to tale schade beloopt f 125.000,Donder dag had hij zich voor de Groninger Rechtbank te verantwoorden. De offi cier van Justitie noemde hem een ge vaar voor de maatschappij en eiste an derhalf jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering. „Om goede, verantwoorde woningen te kunnen bouwen zullen w(j dus, als ik u goed begrijp, moeten terugkeren tot het beginsel der zelfdekkende exploita tie?" „Uiteindelijk zeker wel, al kan dat niet één, twee drie gebeuren, nu de hu ren tot 1 Januari 1951 bevroren bleven op het niveau van 1940 en daarna slechts twee geringe huurverhogingen werden toegestaan. Maar van het toekomstig huurbeleid zal het afhangen, of dit doel binnen een redelijke termijn kan worden bereikt. Tot dusver werd een politiek gevoerd,waarbij men niet meer opbren gen kan dan een zekere huur. Daardoor moeten wij genoegen nemen met die kleine en armetierige woningen. Willen wij daadwerkelijk tot betere toestanden op dit gebied komen, dan mag het huis vestingsbeleid niet de sluitpost blijven. Tot nu toe was het immers zo, dat eerst de financiële en economische om standigheden alsmede het exportbudget geregeld werden, waarna men keek wat dan nog overschoot. Daarop werd dan gedeeltelijk het huisvestingsbeleid geba seerd. De in de woningbouw bijna over de gehele linie betrachte soberheid acht ik uit den boze. Woningen hebben op lange termijn invloed op de mentaliteit, op de gezinsvorming, alsmede op de architectuur en schoonheid van een land. Dat mag nimmer uit het oog worden verloren. Willen wij uit de tegenwoordige im passe geraken, dan moet de bewoner meer kunnen opbrengen dan een ze kere huur. D.w.z. het inkomen moet zo zijn, dat een behoorlijk deel kan worden afgezonderd om te wonen en waarvan ook een behoorlijk deel kan worden afgezonderd om weer te kun nen wonen in een betere woning. Als men tijdelijk bezuinigen moet, kan men dit beter doen op kleren en an dere dingen, die na een paar jaar toch versleten zijn. Men zegt wel: kle ren maken de man, maar dat is dan in ieder geval zeer tijdelijk, terwijl woningen tot verblijf van minstens twee generaties bestemd zijn." „Acht u het mogelijk, de hogere huur voor betere woningen te bestrijden uit het tegenwoordig loon, resp. inkomen?" „Het loon zal stellig moeten worden aangepast aan de huur. Maar dat is een ander chapiter. Ik blijf in ieder geval van oordeel, dat minstens moet wor den gestreefd naar een zo spoedig mo gelijke opheffing van alle kunstmatige huurbemoeienis om af te komen van subsidies. De tot nu toe gevoerde huur- politiek als onderdeel der loon- en prijs politiek noopt de Staat, honderden mil- lioenen te betalen ter wille van de volks huisvesting, enerzijds ten gevolge van de lage huren der oude woningen, an derzijds ten gevolge van de zo sterk ge stegen huren van de nieuwbouw, die on danks subsidiëring de draagkracht van vele huurders te boven gaat. De bouw prijzen heeft men immers lang niet zo in de hand kunnen houden als de huren. Zonder compenserende maatregelen is particuliere bouwbedrijvigheid op het moment practiseh niet mogelijk ten ge volge van het gevoerde beleid. Subsidies op het loon Op dit punt blijkt ir. E. H. Kraay- vanger, architect en lid der Eerste Ka mer, het geheel met °hs eens. „De tijd om met noodoplossingen te werken, ligt achter ons. Het beleid moet nu worden gericht en had eigenlijk reeds lang eerder moeten worden ge richt op een verre toekomst. De om standigheden moeten zo worden ge schapen, dat wat nu wordt gebouwd, niet meer beantwoordt aan minimale eisen, maar zowel ten aanzien van de wooncultuur als ten aanzien van de ar chitectuur aan wat de toekomst vraagt. Het nageslacht moet ons niet kunnen verwijten, dat wij doorgegaan zijn met het maken van oplossingen voor tijdelij ke nood", aldus opent Ir. Kraayvanger het onderhoud, dat wij mochten hebben met deze bij uitstek deskundige op het gebied der woningtoestanden in het he dendaagse Nederland. „Ter verduidelijking van wat ik pre cies bedoel, gebruik ik gaarne het vol gende voorbeeld", vervolgt het Eerste Kamerlid zijn betoog. „Direct na de oorlog was er een tekort aan alles en ook de huisvrouw had een tekort aan pannen. Er zijn toen onmiddellijk pan nen zonder oren verschenen en de huis vrouw was er dolgelukkig mee. Maar na enige tijd had men meer tijd en weer meer materiaal om ten slotte ook pan nen te maken mét oren. En toen was het gedaan met de populariteit en het aanzien en het respect, dat de vrouw direct na de oorlog heeft gehad voor de pan zonder oren. En ziet u, zonder het te weten, zonder het volkomen te beseffen, zijn wfl op het gebied van de woningbouw op het ogenblik nog bezig, pannen zonder oren te maken. M.a.w. het wordt tijd, dat wij op huisvestings- gebied liquideren al datgene, wat als noodoplossing wel aanvaardbaar is, maar wat het tegen het jaar 2000 niet meer uithoudt." Pound-foolish en penny-wise De Sovjet-Unie heeft gisteravond in de Veiligheidsraad haar veto uitge bracht tegen het Thailandse verzoek om een commissie van toezicht voor de handhaving van de vrede naar de Thailandse grens met Indo-China te zenden. Het was het zestigste veto van de Sovjet-Unie in de V.N. Libanon ont hield zich van stemming en de overige negen landen stemden voor. Volgens de Sovjet-gedelegeerde maakte het Thai landse verzoek slechts deel uit van een Amerikaanse manoeuvre tegen het be reiken van een vreedzame oplossing van het Indochinese vraagstuk. En gezien de stemming van de HBSers en Gymnasiasten, zal deze jeugddag er zeer zeker toe hebbgn bijgedragen, dat en groot aantal jonge mensen, dat over enkele weken de schooldeur de finitief achter zich zal sluiten, in hun hart een belangrijk plaatsje hebben ge reserveerd voor de Koninklijke Mari ne! (Van onze Rotterdamse redactie) Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" is Vrijdag het gastvrije oord van de Kon. Marine geweest, voor ruim 400 jonge mensen uit de hoogste klassen van de HBS of het Gymnasium, afkomstig van scholen uit het gehele land. Na de Vlootschouw van de afgelopen dagen, tijdens welke honderden mensen de schepen van de Kon. Marine hebben bezichtigd, was thans de beurt aan de HBSers en Gymnasiasten, om tijdens een bezoek aan de „Zeven Provinciën" een indruk te krijgen van deze krui ser en van het leven aan boord van een oorlogsschip. Reeds zeer vroeg in de morgen ston den tientallen enthousiaste jongeman nen en zelfs enkele jongedames! voor de hekken van een van de lood sen van de Holland-Amerika-Lijn, waarvoor „De Zeven Provinciën" lag gemeerd. Om tien uur, toen de rij was aangegroeid met enkele honderden, werden de hekken geopend en de jonge mensen konden de reeds lang met ver wachtingsvolle blikken gekoesterde kruiser betreden. Hier werden zij ont vangen door jonge adelborsten, die zelfs eerst één jaar in dienst van de Kon. Marine zijn en door de officieren van de kruiser waren aangewezen om het jonge bezoek, dat qua leeftijd niet zo heel veel met hen verschilde, rond te leiden. De adelborsten hebben de jongste reis van „De Zeven Provinciën" meegemaakt. Tijdens deze reis hebben zij het schip van haver tot gort leren kennen en dus konden zij met een zeer grote deskundigheid de scholieren voorlichten over automatische vuurin- richtingen, radarapparatuur, technische outillage etc. Met zeer veel interesse luisterde het auditorium naar de uiteen zettingen van de adspirant-zeeofficie- ren, die er kennelijk plezier in hadden, zoveel mogelijk goodwill voor de Ma rine te kweken. Want uiteraard is dit de opzet geweest van deze jeugddag, de tweede, die door de Koninklijke Marine is georganiseerd. De zeestrijd krachten hebben n.l. te kampen met een gebrek aan adelborsten en door dergelijke dagen, waarbij men de jeugd zeer dicht tot de Marine en het leven aan boord van een oorlogsschip poogt te brengen, hoopt men voldoende jon gelui te kunnen aantrekken, om een opleiding tot zee-officier te gaan vol gen. Bij een rondleiding alleen Bleef het echter niet. Nauwelijks een uur nadat de scholieren aan boord waren genomen, kwamen vier sleepboten langszij en onder het uitbraken van machtige rookwolken werd „De Zeven Provin ciën" langzaam en rustig door de Maas getrokken. Een klein half uur duurde de vaartocht, voordat het doel, de Rot terdamse Droogdokmaatschappij, werd bereikt. Tijdens deze tocht ging alles er zoveel mogelijk „echt" aan toe. De geschutstorens werden bemand- en rondgedraaid, alsof ieder ogenblik een vijandelijke aanval kon worden ver wacht. De Jantjes, In grauw werkuni- formen, zwoegden, juist zoals zij dit zouden doen bij een echte manoeuvre vaart. Kortom, „De Zeven Provinciën" was, ter ere van het bezoek, volledig in bedrijf gesteld. Het was dan ook een enthousiast bezoek, dat na afloop van de tocht bij eenkwam in de eetzaal van het schip. Bij de ingang kreeg iedereen een etens blikje en een lepel in de hand geduwd voor een wel zeer traditionele Marine festiviteit: een oud-Hollandse snert- maaltijd. Achter grote gamellen met dampende erwtensoep stonden de koks met opgestroopte mouwen en zij be dienden de scholieren met een zwier en een gulheid, welke kenmerkend zijn voor een maaltijd aan boord van een van Harer Hajesteits schepen. Met deze maaltijd werd het bezoek aan „De Zeven Provinciën" afgesloten. OP REIS IN EIGEN LAND Dorpsstraat 1* - TeL K 4455—263 Q Landelijk gelegen in het mooiste gedeelte van Z.-Umburg. Vraagt orosp. ..Wat is volgens u de voornaamste re den, waarom men om bij uw beeld spraak te blijven op woningbouwge bied nog steeds pannen zonder oren fa briceert?" „De constructie van betere huizen kost meer geld en deze huizen zullen dus meer huur moeten opbrengen, het geen bij het huidige loon- en huurpeil betekent een grotere bijdrage in eni gerlei vorm van het Rijk. De meeste woningen zijn te klein en zij bevatten te weinig woonruimte, te weinig slaapruimte en te weinig bergruimte. Niet minder erg is, dat ter wille van de prijs ook met de kwaliteit moet worden geknoeid. En dan spreek ik nog niet eens over het uiterlijk aan zien. Maar daarmede is het ook alles behalve best gesteld, terwijl de ver dediging daarvan altijd neerkomt op de noodzakelijke beperking van alle kosten. Het tijdelijk dragen van surro- gaat-kleding zou ik niet zo erg vinden, maar aan de kwaliteit van kleding wordt doorgaans een bijna overdreven zorg besteed, ofschoon die maar en kele jaren meegaat. De kwaliteit van onze woningen, die een levens duur van zestig a zeventig jaar moe ten hebben, gaat daarentegen eerder achteruit, in ieder geval nog lang niet voldoende vooruit. Wij zijn penny-wise en pound-foolish. En dit alles vindt zijn diepste oorzaak in het huurbe leid." „Bent u van oordeel, dat bij ge ringere overheidsbemoeiing, resp. vrije huurvorming, de toestand beter zou zijn?" „Inderdaad geloof ik, dat elke be moeienis der Regering, die op kunstma tige wijze de prijzen laag houdt, grote moeilijkheden met zich medebrengt, in dien de prijzen uiteindelijk toch omhoog moeten worden gebracht, in verband met de aan de verschillende groepen toe te kennen compensatie. Ik ben voor vrije huurvorming, al moet ik daaraan toevoegen, dat die op het ogenblik niet mogelijk is. Maar in ieder geval moe ten wij daar uiteindelijk toch naar toe, wil de zaak gezond worden. De bemoei enis der Regering met het bonwen, het wonen en het huren kan ten slotte niet eeuwig duren. Maar begrijpt nmij goed, ik heb geen enkel bezwaar tegen de woningwetbouw als zodanig en erken gaarne, dat de Wo ningwet een enorm goede sociale taak heeft verricht en bovendien een regule rende taak heeft met betrekking tot hetgeen In de particuliere bouw tot stand komt. Maar in het belang van de volkshuisvesting moeten wij zo spoe dig mogelijk komen tot een normale huurvorming. Hieronder versta ik dan om het nog eens duidelijk te stel len een huurvorming, waarmede de Overheid niets te maken heeft voor wat betreft een bijbetaling, terwül zij aan de huurder overlaat de huurwaarde te taxeren naar gelang van de waarde van het object, de courantheid, de soort, de grootte en wat dies meer zij. Laat men toch niet vergeten, dat de hnren tegenwoordig bepaald v.orden op een theoretische basis. Wrwijl, als men de mensen vrijliet, dezen misschien liever een oude woning van negen gul den voor tien gulden zouden hebben dan een nieuwe woning van tien gul den, waarvan de huur alleen theoretisch op dit bedrag is bepaald. Men heeft op het ogenblik een volkomen onnatuur lijke huurvorming. Als men de mensen hun gang laat gaan, komt het goede type woning vanzelf op zijn goede prijs terecht." VAC ANTIEOORD voor R.K. Jongens en Meisjes vanaf 17 jaar. Ideaal gelegen temidden van 8 ha. eigen natuur schoon. Regelmatig dagtochten per luxe-touringcar naar Duitsland, Luxemburg en Ardennen (vrijwillige deel name). Voll. pension ƒ3.95 p. d. Vraagt prospectus. Tel. Maastricht K 4400-6036. 1 HOENDESLO BK- vac.oord „KRIMDAL" I nUbnUhlUiU aangesl. bij K.V.C. Biedt plaats g 1 aan 180 jongens en meisjes boven 17 j. Unieke gel. te midden van bos en hei. Aalmoezenier blijv. aanw. Geop. v.a. Pinkster-weekend tot 19/9. Tel. K 6768-291 i 24 JuIi-7 Augustus volgeboekt. 7-14 Aug. damesplaatsen volgeboekt. g Café-Restaurant Leidseplein 19-21 Telefoon 307U0 -31447 MinUCDRT (post Vierhouten! R.K. vacanttecentr. Numaruii mosterdveen Vacantleverblljf voor jongelui boven de 17 jaar. Aalmoezenier gehele seizoen aanwezig. Vr. gratis prosp. SPFLOAfllUI Café-Rest. „Busbad" Nederlands grootste en fraaiste natuurbad, grenzend aan bet natuurpark „Berg en Bos", waar U kunt zwemmen, zonnen, varen en wandelen ln rustige, bosrijke omgeving. 10 ba bos, 10,200 mü zwembassins. Tel. Bosbad K 6760—2690 O Tel Restaurant K 0760—4437 NUNSPEET Hotel „Veluwe". Tel. K 3412-2316. Het hotel ls gelegen tegenover station. Garage aanwezig. Prachtige omgeving, onmiddellijke nabijheid der bossen PRIMA KEUKEN HOORN Een bezienswaardigheid in deze stad is het „Eethuysje „De Waag" anno 1609. Billijke prijzen. Uitst. keuken. Gr. Parkeerterrein. Bediening in West-Fries costuum. A. MULLER - Kaasmarkt - Tel. K. 2290 - 5195. „Maar moeten de Ionen niet omhoog, indien de subsidies worden afgeschaft en dus de huren aanzienlijk stijgen?" „Nu u mij dit zo op de man af vraagt, wil ik wel zeggen, dat de zaak in het geheel gezonder zou zijn geworden, in dien men het huurpeil vrij had kunnen laten waardoor alle subsidies tegelij kertijd waren verdwenen en men dege nen, wier loon gebonden was, een zo danige suppletie had kunnen verlenen, dat zij desondanks in staat waren ge weest, de hogere huur te betalen. Maar dit zou practiseh onuitvoerbaar zijn ge weest. Dit neemt echter niet weg, dat wij moeten komen tot een bouwprijs en een huurprijs, die met elkander in overeenstemming zijn, en dat dus de subsidies eigenlijk moeten worden ge geven op het loon en men strikt ge nomen niet spreken mag van subsidies op het bouwen". „Is het feit, dat vele nieuwe wonin gen van mindere kwaliteit zijn, niet ook voor een groot deel te wijten aan de divergentie der huren tussen oude hui zen en nieuwbouw?" „Inderdaad staat deze divergentie daar ook debet aan. De nieuwe wonin gen, waarover 't nageslacht ons terecht verwijten zal maken, kunnen onder de vigerende omstandigheden daardoor im mers alleen worden verhuurd tegen een prijs, die niet zoveel boven die der ou de ligt. Ik kan dus alléén maar steeds weer beklemtonen, dat alleen een zo spoedig mogelijke aanpassing van het huurpeil aan het kostenpeil uitkomst brengen zal. Het heeft werkelijk geen zin. een struisvogelpolitiek te voeren om alle akeligheden te kunnen goedpraten." „Nu een geheel andere vraag, mijn heer Kraayvanger. Uit middenstands kringen bereiken ons herhaaldelijk klachten, dat voor deze bevolkings groepen practiseh geen woningen wor den gebouwd. Zijn deze klachten ge rechtvaardigd „Helaas wel. De gehele woning bouw is gericht op aibeiderswoningen. Voor middenstandswoningen bestaat er geen behoorlijke regeling. Deze groep is aangewezen op de premie- bouw. Met de mogelijkheden, die tot nu toe in deze sector bestaan, komt de middenstander nauwelijks aan een woning, tenzij voor zover er nog op grond van de Wet Materiële Oorlogs schade woningen worden herbouwd. De woningwetbouw is zoals gezegd alleen van belang voor de arbei ders en wordt daarnaast misbruikt cm daarin ook te huisvesten mensen, die er niet in thuis horen. Niet omdat deze mensen willen profiteren, maar omdat er voor hen geen andere mo gelijkheid is. De premiebouw is op het OOSTERBEEK Hotel-Pens. „DREYEROORD" Telefoon K 8307 - 3169 G. W. V. d. STRAATEN HOUTHEM VALKENBURG pension w. h. franssen Telefoon K 4406-2907. Stromend water. Bosrijke omgeving en 2 min. van het station. Prima referenties 6.50 p.p.p.d. Telefoon 08300-22047. Geopend: tot 1 November. Dagelijks 9—18, Zondags 11—18 uur Molens, boerderijen, klederdrachten, enz. Geopend Holel-Pension „Beau Sejour" Breelaan 53 - Tel. K 2208-2089 Pinkster weekend 32.50 BERGEN N.H. Bos - Duin - Zee. K.get. K 2208 Hotel Marconi a/Zee, tel. 2335. 11.00-/ 13.00 Hotel Kreb, tel. 2025. 10.50-/ 13.00 Pension Holland, tel. 2508. 9.00-f 12.00 Hotel Russenweg, tel. 2538. 8.00-f 9.00 Hotel Wapen van Bergen, tel. 2428. 8.00-/ 8.50 Pension Boslust, tel. 2060. 6.00-/ 7.00 Pension Astrid, tel. 2057. 6.00-/ 7.00 RinUnarnWnnRK „Cantecleer" GROESBEFK. nUAUALUWt'ilKn vriJst huls3eï op landgoed met groots uitzicht. Van 3 tot 8 pers. Voll. pens. ln de Bungalows. Str. w. en El. licht. Zwembaden in omgeving. Vr. prosp. Mr. van Coothstr. 10. Waalwijk. K. 4160-2663 of K 8891-329. RUSSUM V AC ANTIEDORADO HET HEIDEVELD Comfortabel en gezellig. Schitterende orag Prima keuken. Volledig pension vanaf 130.— tot 46.— p. p. per week. Geen bedieningsgeld. HET MODERNE VACANT1EVERBL1JF. Vraagt folder Nieuwe 's-Gravelandseweg 70, Tel. 8704 DOORN Bezoekt Natuurbad „Woestduin" Zwem- en Zonnebaden - Restaurant en Speeltuin Gezelschappen speciale tarieven. Inl.: Woestduinlaan 53, Doorn. Tel. K 3430-2100 JTMnifniTRW Heeft U al gegeten in het Chmees- hinunuvim Indisch Restaurant „POM LAI"? Eenmaal bi) ons geweest en U komt zeker terug. Wij luiden: DE KEUKEN VAN HET ZUIDEN! Stratümseind 91. Telefoon 6348. JEUGDHOTEL VOOR R.K. JONGELUI. Sinds 1936. Eigen zwemb., sportv en terras met prachtig uitzicht. Volledig pension r 550 p, dag Het gehele laar geopend. Vraagt prospectus - Tel. K 8891-494 GROESBEEK (bij Nijmegen) Café-Restaurant „DE LOCOMOTIEF". Pension. Log. met ontbijt. Bosrijke omg. Tel. K 8891-338. 't Is er heerlijk toeven tijdens weekend ol va- cantie. Wonderschone natuur. Prachtige verge zichten. Interessante boven- en ondergrondse bezienswaardigheden engezelligheid. Hotels en Pensions van uitstekende kwaliteit en toch billijk. Het Verkeersbureau V.V.V ver strekt alle inlichtingen gratis. aan de Juliana weg Dè gelegenheid v. gezelschappen. Gezellige zalen Pr. keuken en consumptie. Bill prijzen. Specialit in gebakken paling en tong. Groot parkeerterrein Speeltuin voor 500 kinderen. Tel K 2993 323 Telef. K 6752-358. Kamers m. str. w. Prachtige tuin m. terras. Schitterend gelegen nabij natihirbad, bossen en heide. Volgeboekt van 24/7 tot 7/8 a.s. Pensionprijs 5.— p.d.p.p. Garage aanwezig. WELL In „DE VYF HEERLYCKHEDEN' van Noord-Limburg. Rustig vacantleoord. Bos, hei, zandverstuivingen, watei Inlichtingen Secretariaat V.V.V Well (L. i President Eisenhower heeft de Fran se president, René Coty, in een schrij ven de verzekering gegeven dat de Amerikaanse regering vertrouwen heeft in de regering van Pierre Mendès- France en bereid is met deze regering samen te werken. Eisenhower deelde Coty mede dat de Amerikaanse rege ring „nu de gelegenheid er nog steeds is" nog hoopt op een fusie van de strijdkrachten der YVest-Europese land den. Hij herinnerde ok aan voorstel len van de Amerikaanse regering aan oud-premier Joseph Lanlel over een ge zamenlijk „defensiestreven" in Indo- China en verhaarde dat dat aanbod ge handhaafd blijft. vla Katholieke jeugdherbei gen Tarieven m Nederland, overnachting i 0.70. warme maaltijd 11.10; Proodmaaitijc 10.75, Vraagt geïllustreerde folder K.V.C. Nachtegaal straat 60 bis, Utrecht, Telefoon 20756.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6