MELKSANERING HEEFT BEDRIJFS TAK GEZONDER GEMAAKT Echter: niet steeds de klant koning Bijzondere Rechtspleging heeft nadelig saldo van 173 millioen Uitblijven Bedrijfsschap ernstig gehekeld f VOORSCHOT OP VADERDAG M Ieders persoonlijke plicht tot apostolaat H w Nieuwe brug over Nieuwe Diep i MINISTER SCHORST ENKELE REGELINGEN Ordening van onder-af Militairen veroorzaken voor ruim één millioen schade Scherpe critiek n.a.v. pogingen C.A.O. verbeterd te krijgen 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Op weg naar herstel Het bisschoppelijk Mandement Practische conclusie VERSLAG ALGEMENE REKENKAMER d «lip ZATERDAG 19 JUNI 1954 PAGINA 7 Bejaard man overreden en»gedood Kath. textielarbeiders bijeen waarschuwen tegen Blokpost uitgebrand Jongetje in IJsselmonde verdronken - Hé- ih99ü Nederlandse scheeps- bouworder voor werf te Hamburg Liturgische weekkalender (Van onze redacteur) Hoewel er de laatste tijd verscheidene klachten zijn vernomen over plaatsen, waar de melksanering de rationalisatie dus van de be zorging, bereikt door het verdelen van een bepaalde gemeente in een aantal wijken, die bediend worden door één of enkele melkhandelaren niet goed schijnt te werken, kan een onbevooroordeeld toeschouwer, aan de hand van gesprekken, die hij met deskundigen heeft gevoerd, vaststellen, dat in het overgrote deel van de tweehonderd Nederlandse gemeenten, waar van een zekere mate van melksanering sprake is, deze regeling geleid heeft tot een betere methode van werken. Was het hier voorheen zo, dat er zes, zeven slijters in één straat verschenen, dat er dus zeer oneconomisch gewerkt werd, ten koste van de welstand in deze bedrijfstak, thans kan men zeggen, dat in vele plaatsen, waar men tot een sanering is gekomen, de melkhandel bepaald gezonder is geworden. Ook al is men a tort et a travers een tegenstander van alle ordening, men kan toch niet ontkennen, dat enige regeling in deze bedrijfstak zeer gewenst was. Het was toch al te dwaas, dat de slijters, om aan een redelijke afzet te komen, een halve stad moesten aflopen met zes klanten in Oost, een tiental enkele kilometers verder en een twintigtal in een andere uithoek. De afba kening in wijken, door bepaalde slijters bediend, is, hoewel natuurlijk geen nieuw, toch een gezond idee. Daarbij komt, dat de sanering resulteerde uit de wens van de betrokkenen zelf, van onde¥-af dus, en dat de overheid, i.e. het Bedrijfschap voor Zuivel, slechts op verzoek met sancties regelend optrad. Het pad van de slijters Is vooral bij het begin van de ordening niet óver rozen gegaan. In sommige plaatsen was er zulk een eenstemmigheid, dat er zon der enige bemoeienis van het Bedrijf schap een regeling tot stand kwam, waarbij vaak één melkhandelaar een wijk toegewezen kreeg. In andere plaat sen rezen moeilijkheden met enkele on willige slijters en achtte het overgrote deel van de melkhandelaren die voor de sanering waren het gewenst de hulp van het Bedrijfschap voor Zuivel in te roepen. Het trad dan bemiddelend op. Als het duidelijk was dat B. en W. geen bezwaar hadden, negentig procent van de handelaren, ook negentig procent van de omzet vertegenwoordigend, vóór sa nering. was, als voorts was bepaald dat de consumenten in één wijk de keuze hadden uit drie distribuanten (voor klei nere plaatsen soms twee) en als nog aan enkele ndere voorwaarden was vol daan, verleende het Bedrijfschap zijn sanctie aan de regeling. De keus, uit drie melkhandelaren bleek nodig om een zekere, nuttige concurren tie te kunnen handhaven. In plaatsen waar men de zaak zonder het Bedrijf schap geregeld had en er één slijter voor een wijk was aangewezen bleek al spoedig, dat dit niet in het belang van de consument was. Hier is vaak het niet zo goed werken van de sane ring aan te wijten. Betere economische positie Het gevolg van de regeling was al lereerst, dat de slijter in korter tijd meer klanten kan bedienen, meer aan- Vrijdagmorgen is de 71-jarige heer H. B. te Wanneperveen, door een ongeval om het leven gekomen. Na van een rij dende grasmaaimachine, waarop hij was gezeten, afgestapt te zijn om de leidsels van de paarden te ontwarren, kwam hij te struikelen. Hierbij kwam hij zo on gelukkig terecht, dat een van de wielen van de achter de machine bevestigde wagen over zijn borstkas reed. Korte tijd na het ongeluk is hij aan de beko men verwondingen overleden. dacht kan besteden aan de verzorging van zijn product en zijn materieel, beter aan de eisen van hygiëne kan voldoen. Voorts dat hij zich met meer zorg kan werpen op de vergroting van zijn om zet in nevenartikelen. Daar verscheide ne „zwakke" en bejaarde bedrijfsgeno- ten, veelal met een kleine omzet, vrij willig verdwenen uitgekocht of op pensioen gesteld werd voor de overi gen het debiet groter en hun economi sche positie sterker. Dit was wel nodig. De marge was te klein. Door de betere winstmoge lijkheid is er een re trekking van de meestal onvoldoende inkomens ont staan. De bedrijfstak is dus in zijn ge heel in het algemeen gezonder gewor den. Als gevolg van do door de sa nering beter geworden samenwerking was het gemakkelijker een vacantie- regeling te bewerkstelligen. Voorts konden bij de samenkomsten der be- drijfsgenoten ook sociale maatregelen als vervanging bij ziekte getroffen worden. De consument heeft van de vinanciëel betere gang van zaken in de melk handel weinig bemerkt. Het eerste dat hij vraagt is, of nu de melk voor hem mogelijk iets goedkoper wordt. Zoals reeds eerder opgemerkt, er werd eco nomisch niet goed gewerkt en de betere uitkomsten waren hard nodig. Boven dien was een vernieuwing van materieel dringend gewenst. Mocht men beducht zijn, dat de melkhandel thans grote winsten maakt, men bedenke dan dat de distribuant een zelfstandig ondernemer is, die risico loopt, en die zijn eigen sociale lasten moet opbrengen, geheel anders dan bijvoorbeeld een geschoolde arbeider voor wie ongeveer van de wieg tot het graf gezorgd wordt. Intussen is 9e sanering niet doorge voerd in de grote steden. Hier is de constellatie van de melkhandel, mede door de aanwezigheid van grote bedrij ven moeilijker dan in kleine plaatsen. Er is hier voor de overheid geen enkele reden in te grijpen, evenmin als elders, daar men het principe huldigt, dat de sanering van onder af tot stand moet komen. Aan het verslag van de Algemene Reken kamer over 1953 it o.m. ontleend dat het di rectoraat-generaal voor Bijzondere Rechts pleging een nadelig saldo heelt opgeleverd van f 173.201.874. De Rekenkamer merkt op, dat het gelde lijk beheer niet onberispelijk is geweest. Zij heeft evenwel de overtuiging, dat er zoveel mogelijk naar is gestreefd het beheer In goe de banen te leiden en bij de liquidatie de gemaakte fouten zoveel doenlijk te herstel len. Uit het verslag blijkt verder dat het totaal der uitgaven voor schade van het Departement van Oorlog door aanrijdingen, vliegtuigongevallen, militaire oefeningen enz. over 1953 bedraagt f 1.160.334. Over de jaren 1950, 1951 en 1952 becfroegen deze uitgaven onderscheidenlijk f 699.000. f 649.112 en f 688.872. Hoewel bedacht dient te worden, dat de uitbreiding van het militaire apparaat ook hier van invloed is, acht de Kamer het noodzakelijk, dat uit deze cijfers de nodige lering wordt getrokken. Zo heeft de Algemene Rekenkamer er b.v. reeds eerder bij de Minister v. Oorlog op aangedrongen, naar aanleiding van geval len van schade aan wegen, toegebracht door het rijden met tanks, de nodige maatrege len te treffen teneinde wegbeschadiging zo veel mogelijk te beperken of te voorko men. Voorts blijkt uit het verslag dat de defi nitieve afwikkeling van de geldzuivering in 1953 haar beslag nog niet heeft gekregen. Wat betreft het consumentencrédiét wordt (Van onze correspondent) „Een in het Christendom verankerde Samenleving zal tot maatschappelijke verhoudingen en instellingen moeten lei den, welke in tegenstelling tot Re be staande niet als het ware automatisch 't ondergaan van de menselijke persoon lijkheid in de massa te voorschijn roe pen, doch integendeel de gunstige voor- Waarden bieden, waaronder de mense lijke persoonlijkheid tot een zo hoog mogelijke trap van vervolmaking kan komen. Deze mogelijkheden verande ring van de maatschappelijke structuur en meer erkenning van de persoonlijke Waardigheid van de arbeiders liggen Haar onze mening verankerd in de wet op de PBO. Daarin immers wordt de arbeider erkent als volledig gelijkbe rechtigde deelgenoot in het productie proces." Aldus de bondsvoorzitter H. A. C. Huysmans toen hij Vrijdagmorgen in De Vereeniging te Nijmegen de twee daagse bondsvergadering opende van de ^ederlandse Katholieke Kleding- en Textielarbeidersbon tl St. Lambertus. Zijn woorden toetsend aan de practijk hwrkte de bondsvoorzitter echte op: „De wet is er reeds enkele jaren. eHt toporgaan, de SER, is reeds geruime tijd ih functie en verricht belangrijk werk. Maar daarbij is het tot nu toe practisch gebleven. In de industriële sectoren van J?et bedrijfsleven is nog geen enkel be drijfschap in het leven geroepen en het schort hier naar onze mening aan me dewerking van de zijde der werkge vers." Het was niet de enige grief die de bondsvoorzitter in zijn openingsrede «aar voren bracht en hij uitte meerdere rnstige klachten tot het adres van de rin vers- Sprekend over de doorvoe- tevf- van de nieuwe classificatie in de On n^iHdcistrie, wees de heer Huysmans pp °ePaalde reacties uit werkgeverkrin- Flinkdie niet 6rg aangenaam in de oren Ook het uitblijven van een Bedrijfs chap hekelde de voorz. Hij conclu deerde dat de besprekingen rond dit onderwerp opzettelijk worden getrai neerd omdat een belangrijk deel van de textielwerkgevers niets voor een Bedrijfsschap voelt, ondanks hun prin cipiële toezegging, omdat zij bang zijn een stukje van hun zelfstandigheid te moeten verliezen. Scherpe critiek liet de bondsvoorzitter horen n.a.v. de pogingen de CAO gewij zigd en verbeterd te krijgen. Sinds No vember van het vorig jaar heeft de Textielfederatie niets meer van zich la ten horen, ondanks herhaalde verzoeken. „Dit is geen serieuse behandeling meer van de door een bepaalde groepering naar voren gebrachte punten", aldus de voorzitter. „Bij deze houding van de werkgevers denken wij onwillekeurig aan het bekende woord: Wat gij niet wilt dat U geschiedt doe dat ook een ander niet." Voorts drong de voorzitter nog aan op een juiste regeling van de 2% vacan- tietoeslag. Naast deze ernstige grieven bleken er in de openingsrede van de bondsvoor zitter ook positieve gedeelten te beluis teren, waarin met waardering gesproken kon worden over de medewerking en begrip van werkgeveszijde. Met name noemde hij de instelling van verschillen de ondernemingsraden, de samenwerking in de commissies voor de vakopleiding in de textiel- en confectie-industrie en de insteling van de Stichting Textielvak. die in Twenthe veel bijdraagt ter be vordering van de juiste verhouding tus sen werkgevers en werknemers. Uit de opmerkingen van de bonds voorzitter ten aanzien van de interne organisatie van de bond bleek o.m. dat „St. Lambertus" de 22.000 leden heeft overschreden. Er zal naar worden ge streefd om ook de duizenden katholieke meisjes die in de betreffende bedrijfs takken, werkzaam zijn in georganiseerd verband onder te brengen. Reeds is met de leiding van de VKAJ uit dè Zuide lijke drie bisdommen een bespreking over dit onderwerp gevoerd. gezegd dat tot 1 October 1953 de kosten van dit crediet voor het Rijk f 120 millioen be dragen. Diner op Buitenl. Zaken De' Algemeene Rekenkamer heeft bezwaar gemaakt tegen het feit, dat het Rijk heeft moeten betalen voor een dinetf, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken in 1952 aan boden aan Nederlandse diplomaten die in ons land vertoefden. Dit diner kostte f 24000, of f 30.per persoon. De Rekenkamer was van mening dat de ministers dit diner zelf hadden moeten bekostigen uit de represen tatietoelage van f 40.000.die ieder van hen jaarlijks ontvangt. De ministers Beyen en Luns hebben naar aanleiding hiervan opgemerkt dat zij hun toelage dringend nodig hebben voor hun ambtswoning, om het personeel en om ont vangst van vreemde diplomaten. Tenslotte heeft de Rekenkamer de post goedgekeurd. Het bedrag van f 1.160.000, dat in 1953 door het departement van Oorlog aan schadever goedingen moest worden uitgekeerd, omvat o.m. de volgende posten: vliegtuigongevallen f 333.000.aanrijdingen f 268.000.militai re ofeningen f 171.000. Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag énkele glazen water en bepaal een vast uur voor uwstoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes, f 1.20 per flacon. 57 Niet overal werkt de sanering even gunstig. In enkele plaatsen ls wrijving ontstaan, daar men haar te rigoureus wilde doorvoeren. Hier heeft de rege ling een te monopolistisch karakter aangenomen en heeft de dwang uitge voerd op onwillige bedrijfsgenoten, soms het oirbare overschreden. Ook schuilt er een gevaar in de z.g. fondsvorming. Deze treedt op als een bepaalde slijter door de omvang van zijn wijk, van zijn klantenkring dus, meer verkoopt dan het voor hem vast gestelde contingent. Hij moet zijn gro tere winst geheel of gedeeltelijk storten in een fonds, waaruit de slijters gesub sidieerd worden, die niet aan het hun toegewezen contingent toekomen. Men kan hier spreken van een mes, dat aan twee kanten verkeerd snijdt. Allereerst maakt het een bepaalde slijter weinig uit als hij enkele klanten kwijt raakt: het fonds zal zijn geringere winst toch wel bijpassen. Vervolgens: wie een gro tere omzet maakt moet het surplus toch althans voor een aanzienlijk deel terugstorten. De prikkel om de klant goed te bedienen, verdwijnt, de gezon de concurrentie gaat verloren, de con sument krijt niet de service waarop hij recht heeft. Verder bestaat er bezwaar tegen het z.g. exclusief verkeer, het contract dat een aantal handelaren voor levering af sluit met één fabriek. Ook hier acht men een gezonde concurrentie, tussen verscheidene fabrieken, gewenst. Men moet het publiek niet verplichten tot afname van melk van één fabriek. Deze drie redenen, het te eigenmach tig optreden in sommige plaatsen, de ongewenste situatie bij de fondsvorming en het exclusief verkeer, al deze fac toren indruisend tegen het belang van de consument en te dirigistisch van op zet hebben de minister van Economi sche Zaken aanleiding gegeven het ge hele complex van de melksanering aan een onderzoek te doen onderwerpen. Hij heeft de commissie Bedrijfsregelingen gevraagd om advies over de vraag of de sanering gewenst 1 en in welke vorm zij toelaatbaar geacht moet worden. Voorlopig zijn geschorst de bepalingen in de onderlinge contracten betreffende de fondsvorming en het exclusieve ver keer. Uit een en ander moet men niet con cluderen, dat de melksanering onge wenst is. Door het onderdeel van des kundigen is er veel goeds bereikt. De ervaringen zijn in het al gemeen gunstig, maar de uitwas sen wil men bestrijden. Met name het eènmanssysteem voor één wijk werkt bepaald niet goed. Van enige concur rentie ls hier geen sprake en dit is in geen geval in het belang van de con sument. Ht. Ms. Vliegkampschip Karei Doorman, met aan boord de minister van Marine ir. C. Staf, Z. K. H. Prins Bern'vard in diens functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Marine en de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef marine staf. vice-admiraal A. de Booy, zal Vrijdagochtend 2 Juli om 10.00 uur een over de ingang van de nieuwe heven, te Den Helder gespannen lint doorvaren en daarmede - de ingebruikneming van het Westelijk deel van deze ha-ven symboliseren. Om 11.10 uur zal de Staatssecretaris van Marine vice-admiraal H. C. W. Moorman de beide helften van de nieuwe brug over het Nieuwe Diep neerlaten, waarmede ook deze brug zal zijn geopend Hierboven de nieuwe brug reeds in werking die door vice-admiraal Moorman zal worden geopend. Doordat zij uitgleed over een deurmat je moest mevrouw Kalkman, wonende in een blokpost langs de lijn Amersfoort- Apeldoorn, een petroleumlamp loslaten, die daarna op een bed terecht kwam. De dekens vatten onmiddellijk vlam, waar door een vuurzee ontstond. Het vuur was zo hevig, dat de wagen voerders van twee passerende treinen het raadzaam achtten het vlak langs de lijn staande blokhuis niet voorbij te rij den. Een gedeelte van de inboedel, die niet verzekerd was, kon nog worden ge red. Het blokhuis brandde geheel uit. De treinen kregen een vertraging van onge veer twintig minuten. Vrijdagmiddag is een vierjarig jon getje, L. J. V., te IJselmonde verdronken. Het kindje woonde met zijn ouders aan boord van het schip „Joma", dat in het haventje van IJselmonde ligt. Bij het spelen is het kindje te water geraakt. Na ongeveer wintig minuten dreggen heeft de rivierpolitie het ventje leven loos opgehaald. ■MIWMIIHM Milpi Zulk een uitzicht heeft men uit een van de nieuwe woningen in Nieuwerkerk op de herbouw van het getroffen gebied, een herbouw, die nog in volle gang is. Het land van de eens zo vruchtbare polders, thans echter totaal ongeschikt voor verbouw, door de inwerking van het zoute water, herstelt zich met behulp, en met de zorg van de bekwame landbouwers slechts lang zaam. In de dorpen verrijzen naast de ruïnes rijen en rijen nieuwe huizen. In koortsachtig tempo is de wederopbouw ter hand genomen; het totale her stel is echter nog niet in zicht. orgen, Zondag 20 Juni, is het Vaderdag. Wanneer wij alles krijgen, wat de reclame ons heeft toegedacht, mogen wij niet mopperen. Een nieuw electrisch scheerapparaat, flessen edele drank, exquise sigaren, dit alles en nog veel meer is ons door adverteerders en op de raamaffiches beloofd. Het is om lichtelijk vaderdol te worden van louter nieuwgierigheid en be geerte. Want onze wederhelft heeft een gróte verrassing voor ons en het jongste kroost doet luidruchtig- heimeltjk. Toch voelen wij ons op zulke dagen altijd een weinig gege neerd: aan de rol van Papa zijn wij nu, na zoveel jaar, nog steeds niet helemaal gewend. Wij hebben zo het idee, dat wij er in biologische zin toch maar een beetje bijhangen: die verschrikkelijke nadruk op de ver dienste van het vaderschap stemt ons gemelijk en is in strijd met onze voorkeur voor het Vondeliaanse hu welijk. Moederdag vinden wij prach tig, maar die uitvinding van morgen had eerder gepast in het Oude Testa ment. Intussen hebben wij al voor ons zelf een voorschot genomen op Vader dag. Dat was bij ons bezoek aan Hamburg, toen wij de sjieke winkels bekeken op de Jungfernstieg. Thuis in Amsterdam valt zelden of nooit onze blik in de uitstalkast van een herenmodemagazijn. Want in de be langstelling voor en de kauze Van onze kleding zijn wij eigenlijk nooit tot zelfstandigheid gekomen. De snit van onze luiers, kruippakjes, matro- zencostuum en nog van de eerste lange broek werd door onze moeder bepaald, die pas ophield ons aan te kleden, toen onze verloofde, thans onze wederhelft, zich met ons uiter lijk ging bemoeien en toen, na enige sirubbehng, deze taak maar over nam, omdat, zoals zij verklaarde, wij er naar haar smaak niet vlot ge noeg uitzagen. En zo is het geble ven tot de dag van vandaag: onze wederhelft kiest en koopt onze over hemden, onze dassen, onze sokken. Slechts in den vreemde, eenzaam op reis, krijgen wij bevliegingen van eigen initiatief. In elk geval: wjj hebben op de Jungfernstieg een dasje gekocht, een koket, opzichtig vlindertje, dat men zelf strikken moet. Het is zo'n dasje, dat tien jaar jonger en twintig jaar vlotter maakt, echter: men moet het weten te han teren. Nu, dat leek geen bezwaar, de juffrouw in de -winkel deed het drie keer voor en bovendien kregen wij een boekje mee, waarin zes ver schillende manieren van strikken aanschouwelijk stonden aangegeven, culminerend in de Edsor Kronen- knoop en als toppunt van chic de Windsor Kent-knoöp. Dank zij ons nautisch verleden bezitten wij enige kennis van knopen: dubbele paal steek, mastworp, platte knoop gaan ons nog feilloos af; zou dus een vlinderstrikje moeilijkheden maken? Wij vergaten één ding: in het schie- manslokaal van de Zeevaartschool hing géén spiegel en knopen en strik ken in een spiegelbeeld ontaardt on verwijld in Gordiaanse verwarring. Wjj hebben, met elkaar, uren staan vouwen en trekken en plukken, hij gend tenslotte naar adem en met verkrampte vingers. Tot wij einde lijk, met geloken ogen, op het ge voel af het vastmaken van onze schoenveters hebben geïmiteerd, en toen wij de blik weer opsloegen, aar zelend in het spiegelglas, klapwiekte daar het Jungfern-dasje in al zijn tere schoonheid onder onze vastbe sloten mannelijke, vaderlijke kin. Juist, terwijl wij dit schrijven, geeft ook de radio een voorschot op Vaderdag. Van een of andere gramo- foonplaat verheft de bekende mejuf frouw Asia haar stem en zet op dit zelfde ogenblik, alsof het speciaal voor ons was bestemd, het lied in van: „O, mijn Papa!" Onze handen vallen stil op de toetsen en wij luiste ren dromerig toe. Het lied is onder hand wel murw gezongen, maar toch, aan de vooravond van Vaderdag, raakt het ons weer. Wij denken aan ons dasje en onze glimlach voor de spiegel. En het is of wij onze bloed eigen dochter horen zingen, precies zo in het Zwitsers dialect: „Ei, wie er lacht, sein Mund sie sein zo breit, so rot und seine Aug' wie Diaman ten strah-len". Ja precies, zo heb ben wij daar gestaan met ons strikje voor de spiegel: „O, mein Papa, wie war er herrlich an - zu - schau'n! O, mein Papa, war ei - ne schö - ne Mann!" Wanneer onze bakvis-doch ter ook maar enig vermoeden zou hebben van dit, ons vaderlijk visi oen, zou zij een gilletje slaken van opgewonden pret. 't Idee, nietwaar! Maar onze wederhelft zou ons ver- trouwvol toeknikken, voor haar blijft de vader van haar kinderen voor altijd: ei - ne schö - ne Mann, et veel besproken Mandement van de Nederlandse Bisschoppen is in wezen een bewonderenswaardig en principieel document van onze eerste en hoogste zielzorgers. Voor wie ook maar enigszins ter zake kundig is, springt het onmiddellijk in het oog hoe zeer dit gezaghebbende geschrift is af gestemd op de geestelijke noden van de moderne tijd. Met brede blik overziet het de eisen en mogelijkheden van het openbare leven voor de katholieken. De richtlijnen, welke hier worden uitge stippeld, getuigen van grote wijsheid en onwankelbare beginselvastheid. Het ligt niet in onze bedoeling hier een com mentaar te schrijven op het bisschop pelijk Mandement. Nuttiger lijkt ons het trekken van een praktische conclusie uit de aansporingen van ons Hoogwaar dig Episcopaat. Er moet nu iets ge beuren. De richtlijnen moeten worden nageleefd. Om dit gemakkelijker te maken zouden wjj willen wijzen op wat in dit blad reeds zeer terecht is voor gesteld als een van de hoofdgedachten van het gezamenlijke schrijven der Bisschoppen. Er staat ergens de vol gende hoogst belangrijke uitspraak: „De problemen van de priester zijn de problemen van de leek geworden." Dit inzicht wordt door het hele herderlijk betoog heen gestaafd en bevestigd. Het is van het allergrootste gewicht en van zeer vèr strekkende gevolgen, dat het hoogste kerkelijk gezag in ons land deze waarheid zozeer op de voorgrond plaatst. Men heeft onze tijd de eeuw van de leek genoemd. Onze roemrijk regerende Paus zeide zelfs letterlijk in een officiële toespraak tot leden van de Italiaanse K.A.„De leken zijn de Kerk". Hieruit volgt dan ook, dat de leken zich van hun belangrijke plaats in het leven der Kerk bewust moeten worden en de bereidheid aankweken om de taak, welke onvervangbaar op ieder afzonderlijk in zijn persoonlijk levens milieu rust, naar beste krachten te vervullen. Het spreekt vanzelf, dat de bereidheid daartoe alléén niet voldoende is. Men zal zich eveneens de nodige geschiktheid dienen te verwerven. En hiermede zijn wij gekomen aan de praktische conclu sie, die wij uit het Mandement menen te moeten trekken. Zowel de bereidheid als de geschiktheid tot het verantwoord vervullen van de taak, die de leken toekomt in de goddelijke zending van de Kerk is niet te verwachten van mensen, die hun geloofsinhoud onvol doende kennen. Waar het geloof niet leeft als een rijk, persoonlijk bezit, waar men de opdracht van Christus aan zijn Kerk en haar leden niet begrijpt en geen inzicht heeft in de eindeloze gees telijke nood van een leven zonder God, kan geen geestdrift ontstaan om zijn persoonlijk leven af te stemmen op de verbreiding van het Godsrijk op aarde. Daarom juist men heeft dat aller- wege ingezien wordt er tegenwoordig in woord en geschrift zoveel nadruk gelegd op het verwerven en verdiepen van geloofskennis. Deze is beslist nood zakelijk. Het spreekwoord: onbekend maakt onbemind is hier tragisch toe passelijk. Er is over dit onderwerp heel wat te zeggen en het gebeurt, gelukkig, zo goed als dagelijks. Wij willen ons hier beperken tot een aspect van de kwestie, n.l. de beschikbare lectuur. Er bestaan echter zoveel goede boeken, die dit thema behandelen, dat het ondoen lijk is in het korte bestek van een arti kel hierover op bevredigende wijze te spreken. Het lijkt ons daarom gewenst een keuze te maken en onder het vele goede de aandacht te vestigen op één tijdschrift, dat uit hoofde van zijn bij zondere aard uitermate geschikt is om het tekort aan geloofskennis aan te vullen. En dat niet alleen. Het regel matig en aandachtig lezen er van geeft tevens een goed en gemotiveerd inzicht in de geestelijke noden van onze tijd. ij bedoelen het alleszins voor treffelijke tijdschrift: „de Nieu we Mens", dat als ondertitel draagt: Maandblad voor beleving van het Christendom. Het verschijnt nauw keurig op de eerste van elke maand en kost per jaar slechts 7.50. Het admi- De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" heeft opdracht gegeven tot de bouw van tweee vrachtschepen aan de Howaldtswerke te Hamburg. Tegelijker tijd heeft ook de Hollandse Stoomboot Maatschappij een schip bij deze Duitse werf besteld. Deze drie schepen zijn bestemd om te gaan varen in de Holland-West-Afrika- lijn. De schepen zullen een draagvermo gen hebben van ca. 4700 ton en een dienstsnelheid van 14)4 knoop. De Howaldtswerke wraren in tegen stelling met de scheepsbouwwerven in Nederland in staat de drie schepen reeds in de tweede helft van 1955 af te le- 1 veren. nistratieadres is: Centrale Drukkerij N.V. Arminiaanseplaats 9 Nijmegen. Giro 50503. Dit tijdschrift is nog be trekkelijk jong. Het is nu aan zijn zesde jaargang toe. Desondanks heeft het zich reeds een trouwe en toegewijde lezers kring weten te verwerven. De ervaring bewijst, dat alles, wat het biedt, hoog wordt gewaardeerd. Jammer genoeg is het echter nog te weinig bekend. Velen zoeken naar geschikte lectuur op dit gebied en daarom heeft het ongetwij feld zijn nut met overtuiging de aan dacht te vestigen op „de Nieuwe Mens" omdat men daarin zeker zal vinden, wat men zoekt. Als men de opzet er van in enkele woorden zou willen samen vatten. dan kan men gerust zeggen, dat het tijdschrift zich ten doel heeft ge steld door samenwerking tussen pries ters en leken, door onderlinge gedach- tenwisseling te komen tot een betere geloofskennis en geloofsbeleving. Het tijdschrift wil bovendien een podium zijn, waar alles ,wat op dit terrein aan wensen en vragen leeft onder het ka tholieke volk, vrijelijk kan worden be sproken. De gedachte aan kernvorming neemt een voorname plaats in onder de werkzaamheden van redactie en lezers. Op gezette tilden worden zelfs studiebijeenkomsten belegd over be paalde kwesties, die om hun grote ac tualiteit bijzondere belangstelling heb ben gaande gemaakt. Het is onmogelijk zelfs maar een uiterst bondig overzicht te geven van 4e rijke verscheidenheid aan onderwerpen, die reeds ter sprake zijn gekomen. Om een indruk te schenken van de werk wijze van „de Nieuwe Mens" moge daarom een weergave van dé inhoud der Juni-afievering volstaan, een vol komen ongedwongen keuze, die op geen enkele wijze samenhangt met een bij voorbeeld toevallig bijzonder goede ver zorging van dit nummer. Het is voor treffelijk, omdat dit tijdschrift altijd uit stekende afleveringen publiceert. Men is bezig met een bespreking van de Sacramenten. Natuurlijk komt dan naar aanleiding van het Pinksterfeest het H. Vormsel ter sprake, een sacra ment, dat, zéér ten onrechte, maar weinig belangstelling heeft. Hierover schrijft de bekende theoloog pater de Gier een zeer helder, voor ieder be grijpelijk artikel. De tekst van de toe diening van het Vormsel wordt vervol gens letterlijk afgedrukt, zodat duidelijk blijkt welke waarde en betekenis dit H. Sacrament bezit. Onder de titel: Vragen in de Kerk behandelt prof. v. d. Ven de kwestie van het vrije woord van de leek in de Kerk. Dit thema is wel van heel groot belang voor de samen werking tussen priesters en leken. In de vorm van een briefwisseling komt de vraag aan de orde of de zelf beschuldigingen, die men tegenwoordig nog al eens van katholieke zijde ver neemt, een gezond of ongezond ver schijnsel zijn. De redactie nodigt de lezers uit, hierover hun eigen oordeel te geven. Er is een Frans boekje ver schenen, dat, uitgaande van de concrete situatie van de christen in de wereld, een vernieuwing van het gewetens onderzoek beoogt. Hieruit worden voor lopig al enige bladzijden afgedrukt. Dit is zonder meer „het ware", eenvoudig bewonderenswaardig. Wie dat aandach tig leest, moet het wel een openbaring vinden. Verder zijn er nog beschou wingen over de duivel in de hedendaag se literatuur en een beoordeling van het optreden van de grote predikant pater Leppich S.J. De rubriek Tafel ronde behandelt opmerkingen van lezers, terwijl „Te pas en te Onpas" berichten brengt over het Katholieke leven in het buitenland. De Nieuwe Mens is hèt tijdschrift voor ieder, die de tekenen van de tijd ver staat zowel als zijn eigen verantwoor delijkheid. Wij bevelen het met alle nadruk aan. Bü de administratie te Nijmegen zijn desgewenst proefnum mers te bekomen. L. ZONDAG 20 Juni: Zondag onder oc taaf van Sacramentsdag;; eigen mis; 2 geb. oct van Sacramentsdag: 3 geb. H. Silverius; credo; prefatie van Kerstmis. Wit. MAANDAG: Mis van Sacramentsdag; 2 geb. H. Aloysius (Haariem: 2 geb H. Engelmundus; 3e geb. H. Aloysius); verder als Zondag. DINSDAG: Mis van Sacramentsdag; 2 geb. H. Paulinus; verde als Zondag. WOENSDAG: Mis van Sacramentsdag; 2 geb. vi-ilie van Joannes de Doper; 3 geb. Concede; verder als Zondag; laatste evang. van Joannes de Doper. DONDERDAG; Geboorte van Joan nes de Doper; eigen mis; 2 geb. oc taafdag van Sacramentsdag; Credo; prefatie van Kerstmis. Wit. VRIJDAG: Feest van het H. Hart vr Jezus; eigen mis; Credo; eigen prefatie. Wit. ZATERDAG: H.H. Joannes en Pau- lus. martelaren- eigen mis; 2 geb. oct. van H. Hart; 3 geb. oct. van Joannes; Credo; prefatie van H. Hart. Rood. Roermond: alle H.H. Bisschoppen van Maastricht; 2 geb. l.H. Joannes en Paulus; 3 geb. oct. H. Hart; 4 geb. oct. van Joannes; Credo; prefatie van H. Hart. Wit. ZONDAG 27 Juni: Zondag onder oc taaf van H. Hart: eigen mis; 2 geb. oct. van H. Hart- 3 geb. oct. van Joan nes; Credo; prefatie van H. Hart. Wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7