KANSAS CITY: hart van Amerika Een „Commissie voormenselijke betrekkingen strijdt voor de rechten van de kleurlingen Dr. Tillich doet appèl op het Westen Italiaanse generaals lid van commun. partij? Geestdrift voor Sadler's Koningin bij eerste voorstelling Wells Ballet RU ROL Noodlanding met 75 passagiers Huidgenezing Herinneringscompagnieën moeten avant-gardisten worden Vietminh neemt vijf Amerikanen gevangen Indië houdt Frans vliegtuig vast PIIPPIP ZATERDAG 19 JUNI 1954 PAGINA S -1 Kampfgruppe gegen Unmenschlichkeit Bij zwempartij op verlaten strand in Indo-Ghina Amateur-astronomen naar Zweden Hillary terug van de Himalaya Examens U itrustingsstukken gevonden Rode Kruis-onderscheiding Notaris kan tijdelijk als burgemeester optreden Door neervallende deksel gedood De 1800 km. van New York naar Kansas City, in de staat Mis souri, hebben we in nog geen vijf uur afgelegd, ofschoon we intussen in Chicago nog van een Super Constellation op een Constellation moesten overstappen. In Kansas City kwa men we Vroeg in de middag aan, met een uur winst, omdat we een andere tijdzone binnen gevlogen waren. Reeds op onze eerste dag hebben we de stad verkend, en werd ons door een afgevaardigde van het gemeentebestuur een kleine uiteenzetting gegeven. De plaats, die een half millioen inwoners telt, is in hét midden van de vorige eeuw gesticht op het punt, waar de rivie ren de Kansas en de Missouri samenstromen. Kansas City draagt de trotse naam „Het hart van Amerika", en het is dan ook de meest centraal gelegen grote stad in de V. S., al is de afstand tot de Westkust wat langer dan die tot de Oostkust. RODE SPIONNAGE Huldzoiverheid- Huidgezondheid (Van onze correspondent) De leider van de „Kampfgruppe gegen Unmenschlichkeit" te Berlijn, dr. Ernst Tillich, heeft op de derde dag van het congres van de Nederlandse Vereniging van Expolitieke Gevange nen in het stampvolle Sonsbeekpavil- joen te Arnhem een bewogen appèl ge daan op het Westen om te ontwaken en tot eenheid te komen, wil men niet het vertrouwen der onderdrukte volks massa's in Oost-Duitsland verspelen, len. Dr. Tillich herinnerde aan de opstand tegen het Sovjetregiem, die op 17 Juni van het vorig jaar in Berlijn uitbrak. Een sociologisch c/.derzoek heeft uitge wezen, dat 35 pet. van allen, die we gens deelneming aan die opstand gevan gen gezet waren, vakarbeiders waren. Van degenen die tegen de tanks, mi trailleurs en pistolen van de Sovjets en de Duitse Volkspolizei hun recht en vrij heid demonstreerden, behoorde verder 15 pet. tot de ongeschoolde arbeiders. Beschamend gering was de bijdrage van intellectuelen aan de opstand. Spr. vroeg zijn gehoor of het Wes ten wel genoeg gedaan had, om dege- ren die aan het front van de vrij heidsstrijd stonden, te helpen. Hadden er uit het Westen niet geheel andere initiatieven moeten komen? Zoals de verzetsmensen destijds hun hoop hadden gesteld op de bevrijding, zo doen dat nu degenen, die onder de Russische dictatuur leven. Wie onder de druk der dictatuur leeft blijft niet gespaard voor de leugen, deze vreet aan de ziel. De mens is onoverwinnelijk, zo ver volgde dr. Tillich, als hij als schepsel Gods in zijn onoverwinnelijkheid ge looft. Wapens waren er niet op 17 Juni. Het was de overtuiging, die tot de op stand begeesterde. De overtuiging van het recht op vrijheid en op bescherming door de rechtsstaat. Het verheugt ons dan ook, dat Duits land door de gebeurtenissen van 17 Ju ni bewezen heeft, tot de vrije volken te willen behoren en wij zijn er trots op, dat juist de meest noodlijdende Duitsers, die onder de zwaarste druk leven, zich toen tot de vrije wereld heb ben bekend, aldus dr. Tillich. Dit heeft niets te maken met natio nalisme. Het gaat om menselijke en niet ten ons in de politiek vrijmaken van om nationale vraagstukken. We moe de gedachte, dat staatsgrenzen nog we zenlijke betekenis hebben. Het beslis sende probleem is de versplintering van de mensheid in een bolsjewistische en een vrije wereld. Honderden millioenen in Azië en Afrika staan nog vóór deze beslissing. We moeten deze volken win nen, d.w.z. hun harten. Het Bolsjewisme is zo erg omdat het de mensen achter het IJzeren Gor dijn omvormt tot een nieuw mensen type: de Sovjetmens. Op tal van plaatsen wordt de 17e Juni herdacht, zo zei dr. Tillich, maar onze herinneringscompagnieën moeten avantgardisten worden. Een jasr is voorbijgegaan sedert die 17e Juni, maar met de Europese integratie zijn we niet verder gekomen. Een jaar na Berlijn hebben de Franse broe ders de Slag om Dien Bien Phoe ver loren. Wat kan men anders verwach- arts, een advocaat en een tandarts, mede door de bejaarde hoofdredacteur van het plaatselijke weekblad voor kleurlingen ,,The Call". Het was een wonderlijke avond. De hartelijke gast vrijheid waarmee we door al deze men sen geïnviteerd werden was overweldi gend. Zij wilden ons laten zien dat de ten dan dat de onderdrukte massa'» er aan twijfelen, of het Westen hen wel zal kunnen bevrijden? We moeten de koude oorlog volhou den tot het Westen uit eigen kracht bijstand kan verlenen. Bijstand voor onderstelt echter dat men zelf kan staan. Spr. bracht tenslotte hulde aan de Expogé's en met name aan Karei van Staal voor de ondervonden daadwerke lijke hulp in de vorm van pakketten. Deze pakketten hebben vooral ook gees telijke waarde. In een motie betuigde het congres zijn solidariteit met de opstand van 17 Juni. Tijdens de ochtendzitting werd een re solutie aangenomen waarin er bij de Ne derlandse regering op werd aangedron gen, de 5e Mei officieel tot Nationale Feestdag te bestemmen en maatregelen te nemen, opdat die dag zoveel moge lijk vrjjaf kan worden gegeven. Met algemene stemmen werd een voorstel van mr. C. van Rij (Amster dam) aangenomen waarin o.a. met vol doening nota werd genomen van de toe zegging van het hoofdbestuur, om onder daartoe gunstige omstandigheden de sa menwerking met de Nationale Federa tieve Raad van het Verzet te bevorde ren. Als nieuwe leden werden in het be stuur gekozen mr. C. van Rij te Am sterdam en lt. kol. C. L. H. Engel te Eindhoven. Vijf technici van de Amerikaanse luchtmacht zijn door eenheden van de Vietminh op vijf km. -fstand van de luchtmachtbasis Tourane gevangen ge nomen. Zij zijn de eerste Amerikanen, die in de strijd in Indo-China door de communisten gevangen genomen zijn. De vijf mannen werden door de Viet- minh-miiitairen gevangen genomen toen zij op een verlaten strand wilden gaan zwemmen. Later hebben Vietnamese boeren hen zestien km. ten Zuiden van Tourane zien marcheren, temidden van een colonne van ongeveer 20 Senegalese gevangenen, die door met machine-pistolen gewapen de Vietminh-militairen bewaakt werden. De Amerikanen waren onvoldoende te gen de felle zon beschermd; zij droegen slechts een korte broek of een zwem broek. Reeds maandenlang opereren In de bergen, die vrijwel tot de zee reij&gn, enige bataljons der Vietminh. Bij stukjes en beetjes, bijeengegaard uit ooggetuigeverklaringen van boerén, hebben Amerikaanse autoriteiten vast gesteld hoe hun gevangenneming zich heeft voltrokken. De vijf mannen maakten deel uit van een groep van 350 Amerikaanse lucht machttechnici, aie nu gestatiorineerd zijn in Tourane, waar zij herstel- en andere werkzaamheden verrichten aan verschillende typen toestellen, die de Verenigde Staten de Franse luchtmacht in Indo-China ter beschikking hebben gesteld. (U.P.) De Nederlandse expeditie van ama teur-astronomen, zal op Zaterdag 19 Ju ni uit Utrecht vertrekken naar Fige- holm aan de Oostkust van Zuid-Zwe den, teneinde daar tijdens de totale zonsverduistering op 30 Juni waarne mingen te doen ten dienste van de offi ciële astronomische wetenschap. Het gezelschap, dat uit 44 waarnemers be staat, verdeeld in 18 ploegen dis zich met elf verschillende onderzoekingsob jecten zullen bezighouden, alsmede een twaalftal medereizigers, zal op de te rugweg tijdens een verblijf in de Deen se hoofdstad door de burgemeester wor den ontvangen. De expeditie de eerste van deze aard ter wereld staat onder leiding van de wetenschappelijk ambtenaar van de Utrechtse Sterrenwacht dr C. de Ja ger. Kampvoorzitter is mr. O. A. W. C. Baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van Maarn, zelf een be kend amateur-astronoom. Het gezelschap zal zijn tenten opslaan op het landgoed Hogekalla te Figeholm, een klein dorpje ongeveer 20 km ten Noorden van Oskarshamm. Reeds is een klein aantal deelnemers op de fiets of per bromfiets onderweg daarheen. Deze deelnemers zullen enkele dagen van te voren in Figeholm aankomen, om toezicht te houden op de inrichting van het kamp, waarvoor een groep pad vinders uit Oskarshamm zorg draagt. Het grootste deel van de benodigde tenten is door Zweedse burgers ter be schikking gesteld. Elke middag zullen de amateurs met hun grotendeels zelf vervaardigde in strumenten repeteren voor de tijdens de zonsverduistering te verrichten waar nemingen. Woensdag 30 Juni om 13.52 uur zal blijken of de maandenlange in tensieve voorbereidingen niet tever geefs zijn geweest. Sir Edmund Hillary heeft in Calcutta medegedeeld dat zijn Nieuw-Zeelandse expeditie elk voor dien onbetreden top pen in het Himalayagebergte beklom men heeft. De hoogte van de toppen was 20.000 voet en hoger. Nog een ander opmerkelijk feit rele veerde Hillary: de sherpa's van zijn groep hadden op 17000 voet hoogte een voetbalwedstijd gespeeld, een gebeurte nis die eveneens het karakter van een record draagt Met Hillary is zijn metgezel James Mc- Farlane gearriveerd, die gewond is ge raakt op de Baroen-gletscher. Mcfarlane is intussen in een ziekenhuis opgenomen. Hij zal wellicht de pink van zijn rech terhand moeten missen. Hillary denkt Maandag naar Khatman- doe in Nepal te vertrekken om zich bij de andere leden van zijn expeditie te voegen. Mcfarlane zal zich waarschijn lijk dezelfde dag naar Christchurch op Nieuw Zeeland begeven. Advertentie AMSTERDAM, 18 Juni. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift „Deuterophaemophilie (Christ mas' ziekte)" 1. A. Mochtar, geb. te ijadang Sidempuan; op proefschrift "Sinusitis bij kinderen, ervaringen bij "e behandeling van 600 gevallen van deze ziekte" W. H. Bierman, geb. te fiuyersum; op proefschrift „Jacobus ■J-udovicus Conradus Schroeder van ?er„ Kolk (1797-1862), leven en wer en p. van ,jer Esch, jeb. te Amster dam, en op proefschrift „De Alkali- en ,"urneutra]isatie door. de huid en de p ekenis van de aminozuren daarvoor" Tv, van Heusden, geb. te Amsterdam, doctoraal rechten G. Somer. AMSTERDAM. Gem. Kweekschool voor Onderwijzers. Akte L. O. de he n-I iThiuvenet, L. Uffels, B. van Hnel en de dames E. A. de Vries en Oostwoud. „The Lynch Family", een schilderij uit de Nelson Gallery te Kansas City, Missouri. zwarte wfjk van Kansas City niet voor de blanke behoefde onder te doen. In de gesprekken die we die dag gevoerd hebben werd het ons bovendien duidelijk wat een hoogstaande, erudiete en intel ligente mensen er in dit stads deel woonden, terwijl we enige verbluffend knappe „highschool"- meisjes en verscheidene prach tig gebouwde jongemannen ontmoetten die door hun verschijning de physieke kracht van hun ras demonstreerden. Maar tussen deze mensen en hun blanke stadgenoten is nog maar weinig contact en er heerst zelfs een zekere spanning. Twee incidenten In dit verband vertelde men ons van een tweetal recente betreurenswaardige incidenten: Twee jaar geleden kocht een kleurling een huis dat in het blanke stadsdeel lag, vlak over de scheidings lijn die door de 27ste straat wordt ge vormd. Kort na de verhuizing van het negergezin werd een handgranaat door een der vensters geworpen. Ge lukkig werd geen persoonlijke of ma teriële schade aangericht, aangezien een der bewoners het projectiel snel weer naar buiten wist te werken. Enige tijd later kwam er een tweede negerfamilie naar hetzelfde huizenblok. Ook deze wo ning werd met een handgranaat verrast. Weer liep de aanval goed af. In beide gevallen is door de politie een grondig onderzoek ingesteld, maar de daders zijn nooit opgespoord. De Commissie voor Menselijke Betrekkingen stelde al les in het werk om de blanke omwo nenden, die de kleurlingen niet in hun blok wilden hebben, tot rede te brengen. Maar men heeft weinig resultaat ge had met deze actie. Al spoedig versche nen talrijke bordjes met het opschrift: „For Sale". De mensen wilden niet met negers in èèn straat wonen. De Commis sie geeft de strijd tegen de rassendis criminatie echter niet op, en uit het ge noemde geval van het zwembad blijkt dat er resultaat geboekt wordt. Missouri is een van de zeventien Amerikaanse staten waar negerkinderen naar afzonderlijke scholen worden ver wezen; een regeling die onlangs door het Oppergerechtshof te Washington on wettig is verklaard. Het hof verklaarde dat op het terrein van het openbaar onderwijs de uit de 19e eeuw daterende leer van „gescheiden maar niet gelijk" niet gelden kon, en dat men zelfs van een contradictie moest spreken. In Kan sas City, evenals elders in het Zuiden van de V.S., leveren de consequenties van deze gerechtelijke uitspraak grote problemen op. Maar een prachtig insti tuut als de Commissie voor Menselijke Betrekkingen zal ongetwijfeld bijdragen tot een bevredigende oplossing. Aangrijpend schilderij Kansas City, bezit een voortreffelijk museum „The Nelson Gallery" en op de tweede étage, in de zaal gewijd aan de moderne Amerikaanse kunst, hangt een schilderij van Joseph Hirseh geti teld „The Lynch Family". Dit werk geeft een hoogst aangrijpende uitbeel ding van de tragische historie der ne gers in Amerika. De snikkende wedu we van de vermoorde neger verbergt haar hoofd in haar rechterhand; in haar linkerhand klemt zij haar baby, wiens vuistje, waarin een rammelaar steekt, een bijna dreigend gebaar maakt. Het beeld behoort tot het verleden. Lynch- gevallen komen niet meer voor. Maar alle onrecht is nog niet weggenomen, en de neger wordt in de V.S. door zijn blanke broeder nog te vaak groot leed berokkend. De levensomstandigheden van de kleurlingen worden echter gelei delijk aan gunstiger. En de uitspraak van het Oppergerechtshof met betrek king tot de gescheiden scholen is een mijlpaal in de geschiedenis van de emancipatie der Amerikaanse negers. HANS BRONKHORST Een Frans vliegtuig op weg naar Saigon is vandaag to Calcutta vastge houden, nadat de Indische autoriteiten naar hun zeggen by een onderzoek van het vliegtuig, dat veertien uur heeft geduurd, drie revolvers, 12 brancards, verpakt in zakken met rode-kruistekens, verscheidene stalen helmen en andere militaire uitrustingsstukken hadden ge vonden. Het toestel kwam met 84 passagiers aan boord uit Toulouse. Tevoren was het al te Nieuw Delhi onderzocht op wapens en contrabande. Daar kreeg het echter toestemming door te vliegen naar Calcutta. De voorzitter van het Ned. Rode Kruis. ir. F. C. C. baron van Tuyll, van Zuylen, heeft het Kruis van verdienste uitgereikt aan de heren B. A. Corthals en A. J. C. Provis," resp. eerste voorzit ter en voorzitter van het Oeuvre Royale dts Automobiles pour Invalides de Guerre, en luit.-gen. B. D. F. de Kem peneer, secretaris-generaal van het Bel gische fonds voor ernstige oologsge- wonden en -invaliden 1914-1918. Bij K. B. is beslist, dat de tijdelijke waarneming van de taak van hoofd van plaatselijk bestuur door een no taris kan geschieden. Tot nu toe be stond er twijfel over. of de tijde lijke combinatie van deze ambten moge lijk was. Een vooraanstaande figuur uit het Italiaanse verzet, Edgerdo Sogno, heeft op een persconferentie zes met name genoemde Italiaanse generaals en vier hooggeplaatste functionarissen van het ministerie van defensie er van beschul digd, actief lid te zyn van communisti sche organisaties. Op de persconferentie, welke handel de over de communistische spionnage in Italië, heeft Sogno, die aan het hoofd staat van het anti-communistische „Co mité voor Vrede en Vrijheid", tevens ge zegd, dat communistische agenten mi cro-films van geheime documenten uit het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken hebben gesmokkeld. Hij zeide over bewijzen te beschikken, dat de communistische leiders aan hun mensen in het parlement verzocht had den om militaire en economische in lichtingen te verzamelen. Sogno zeide te hopen dat zijn verklaringen de rege ring van premier Mario Scelba er toe zouden brengen, meer vast besloten te gen de communistische dreiging op te treden. Voorts vertelde hij, dat de communis tische partij geheime instructies ge stuurd heeft aan haar leden, die voor hun nummer op moesten komen, om te trachten een gespecialiseerde oplei ding te krijgen, in het bijzonder bij de tank-eenheden. Zij konden zodoende „een militaire opleiding krijgen op kos ten van de regering". Zjj moesten te vens trachten „minachting" tegenover de officieren aan èe kweken zonder zelf ook maar een moment de discipli ne uit het oog te verliezen. Sogno, die tevens hoofdredacteur is geweest van het bekende Milanese blad „Corriere Lombardo", zeide met kalme stem, bewijzen in handen te hebben, dat de communistische sena tor Edoardo d'Onofrio, die hij be schreef als het hoofd van de commu nistische spionnage in Italië, commu nistische parlementsleden verzocht had om hun positie te benutten om inlichtingen van militaire, politieke en economische aard voor hem te ver zamelen. Volgens Sogno hadden de gevraagden vrijwel allen hierin toege stemd. „Ik daag de communistische afge vaardigden uit om een proces tegen mü te beginnen wegens mijn beschuldigin gen, dat zy spionnen en verraders zijn, maar dat durven zy niet, want zij we ten, dat ik over al het nodige bewijs materiaal beschik", aldus Sogno. Vrijdagmiddag is aan boord van het Noorse motorschip „Kollbjörg", dat bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij ligt te Rotterdam, de 53-jarige H. J. T. gewoond hebbend Fazantstraat te Rot terdam door een ongeval om het leven gekomen. Men was bezig met een stortkraan ijzeren deksels in de machinekamer te laten zakken, toen één der deksels bleef haken, kantelde en in de machinekamer viel. Hiierbij werd T. aan het hoofd ge raakt. De man overleed aan zijn verwon dingen. Geen der 75 inzittenden noch een lid van de bemanning liep ook maar één schrammetje op bij de loodlanding op een grasveld bezijden een weg, uitgevoerd door piloot Charles Pedesky, tijdens een vlucht van New York naar Burbank (California). Toen een van de vier motoren van dit DC-4- transporttoestel in brand vloog, behield Pedesky zijn tegen woordigheid van geest, zocht rustig vanuit de lucht naar een geschikte landingsplaats en zefte het toestel aan de grond. Hulp kwam al snel opdagen, zodat dit hachelijk avontuur met een sisser afliep Het weerzien met Sadler's Wells, na een afwezigheid van te vele jaren, vierden wij gisteravond in de Stads schouwburg te Amsterdam met een opvoering van de complete „Lac des Cygnes" van Petipa en Ivanow, als mede Tschaikowsky, uit de aard der zaak wel enigs zins aangevuld en bijgesteld door hedendaagse artisten, maar in hoofdzaak nog het venerabele werk van zijn oorspronkelijke scheppers. Het werd voor de artisten van Sadler's Wells een complete triomf, terwijl het werk voor de toeschouwers een complete en hoogst interessante curiositeit bleek te zijn. Een avondvullend ballet in deze hoog-klassieke stijl het is als een opera met vrijwel niets dan aria's en ensemblegezang, met heel enkele draadjes van recitatief aan elkaar verbonden. Zo gaat dat vier acten, de hele avond door, en men ziet dus eigenlijk nauwelijks anders dan de hogeschool van de danskunst, divertissement in de meest grootse stijl. Wij blijken toch in de loop der jaren geleerd te hebben de genres uit elkaar te halen. Absoluut bal let is ons zeer vertrouwd, maar dramatisch ballet evenzeer. De vermening van deze beide genres zo ervaren wij die vorm thans tenminste is psychologisch weinig bevredigend, maar levert wel een avond van licht dans- genoegen op, wat overigens de bedoeling van zulk een romantisch drama als „Lac des Cygnes" niet gewenst kan zijn. Integendeel, het creëren van een avondvullend ballet was voor Petipa's tijd een enorm geavanceerd waag stuk, dat juist de pretentie had het hoogst ernstige dansdrama voor het voet licht te brengen. De opvatitngen blijken dan wel zeer.een dramatische aangelegenheid, maar geëvolueerd tae zijn. Men ziet deze „Lac in hoofdzaak als een lyrische composi- des cygnes'' thans nauwelijks meer als 1 tie, die haar steunpunt heeft in de ver aangenaming des levens voor de „beau monde". Belangrijke gedeelten vormen ook de schakel tot Folkine's abstracte en zuiver lyrische „Sylphides", door sfeer, gegeven en voornamelijk ook door de plastische behandeling van het „corps de ballet" Hier is reeds in de nachte lijke, in het maanlicht badende zwanen- scène een eerste aanzet tot plastische verbinding van groepen en solistische dans. Dat alles is interessant en het loont in hoge mate de moeite van het zien. De dansfanaat vraagt intussen maar naar de verrukkingen, die erbij zvjn te ervaren. Die waren in dit geval groot en van velerlei aard. De troep is, se dert wij haar het laatst hier zagen, aan zienlijk in kundigheden en kwaliteiten gegroeid. Het is een zeer hoog niveau, waarop dit dansen zich afspeelt. Het „corps de ballet" is uitmuntend ge schoold en gedisciplineerd, de obligate en solistische prestaties zijn zeer aan zienlijk, de grote solisten zijn tot het toppunt van hun vermogen gekomen. Men kan niet allen noemen, die zich in dit ballet onderscheiden hebben, maar een man als Brian Shaw is wel een van de meest lenige, veerkrachtige en virtuoze dansers, die men war ook ter wereld kan zien, en samen met Va lerie Taylor en Pauline Clayden maak te hij de „pas de trois" in I tot een waar feest voor het oog. De grote persoonlijkheid, de ware „danseur noble" van de troep blijft nog steeds Michael Somes, aan wie men technisch aanzienlijk gewonnen heeft en wiens majesteitelijke elevaties niet wei nig tot dé volkomenheid der illusie bij droegen. En dan was daar natuurlijk de voortreffelijkste van allen: Margot Fonteyn als Odette en Odile, moeite loos, geheel boven alle materie verhe ven en daarmee zelfs zozeer spelend, dat haar moeilijléste figuren langzaam genomen worden. Maar daarvan nog af gezien: haar gratie, de liefelijkheid van haar voordracht, die lichte toets van haar expressiviteit en dat natuurlijk vloeiende in de aaneenschakeling der beweging, dat alles maakt deze rol wel tot een der prachtigste ervaringen, die men bij het danstoneel kan opdoen. Het was dus een voortreffelijk ge slaagde avond, die stormachtige succes sen ontketende. Het was misschien niet een avond van de machtigste ontroering, die men zich denken kan. Het werk zelf toonde zijn grenzen, en bovendien is het Engelse temperament ietwat koel en abstract. Men moet het waarderen in de stijl, die dit geheel nu eenmaal karakteriseert. Het is nochtans een prachtige danskunst, waarom wjj inzon derheid Engeland oprecht mogen be nijden. Streng incognito woonde H. M. de Ko ningin in een der bovenloges de voor stelling bij. Het publiek heeft H. M. het genoegen gedaan haar niet op te merken. LEO HANEKROOT. Men krijgt een aardige indruk van de stad als men vanaf het dak van het gemeentehuis naar beneden kijkt. Dit gemeentehuis is namelijk een wolken krabber van 150 meter hoog en het ge bouw telt dertig verdiepingen. Men ziet een kern van moderne hoge kantoren en warenhuizen, waarbij vooral de aan dacht getrokken wordt door het mas sale „Power and Light Building", dat ver boven alles uitsteekt. Dan ontwaart men de Hannibal Bridge over de Mis souri, men ontdekt in de verte de uit gestrekte villa-wijken en tenslotte wordt men het stadsdeel gewezen waar de ne gerbevolking woont. En dan is men in èèn oogopslag geconfronteerd met een van de grootste problemen van Kansas City: de integratie van de kleurlingen. Een kwestie die nog lang niet opgelost ls, maar waaraan met grote voortva rendheid wordt gewerkt, zoals ons al spoedig bleek uit een gesprek met de Heer Gremley, secretaris van de ge meentelijke „Commission on Human Re lations", die ons in zijn kantoor op de 25ste étage van de City Hall ontving. De commissie, die twee en een half jaar geleden door de gemeenteraad werd opgericht, heeft in de korte pe riode van haar bestaan al veel goed werk verricht. Het orgaan stelt zich ten doel een oplossing te vinden voor wat genoemd worden „intergroup pro blems", hetgeen in de praktijk vooral betekent dat men de inwoners van Kansas City begrip wil bijbrengen voor de rechten van de gekleurde min derheid. De heer Gremley, een energieke nog jonge man, die behalve zijn vaderland ook Europa bereisd heeft, vertelde ons van een geval dat op het ogenblik al zijn aandacht op eist: De openstelling voor negers van de plaatselijke zweminrichting, waar aanvankelijk alleen blanken werden toegelaten. De historie van deze affaire gaat terug tot de zomer van 1951, toen twee kleurlingen de toegang ge weigerd werd tot het zwembad. Zij brachten de zaak voor de rechter, die de uitsluiting van de negers onwettig verklaarde. Het Amerikaanse Hof van Appèl, dat vervolgens uitspraak deed, handhaafde deze beslissing, met èèn belangrijke restrictie: het zwembad moest de beide negers,, .toelaten, maar was niet 'verplicht toegang te verlenen aan alle kleurlingen van Kansas Ci ty, zoads geëist was door de personen die het proces begonnen waren. De Commissie voor Menselijke Betrek kingen heeft in deze aangelegenheid een krachtig en lofwaardig standpunt ingenomen. Aan de gemeenteraad werd geadviseerd de eigenaars van het zwembad voor te stellen alle bur gers van de stad toe te laten. Als deze maand het zwembad, dat lange tjjd gesloten is geweest, wordt heropend, zullen er voor het eerst zowel kleur lingen als blanken binnen mogen. Sympathieke reactie Maar men houdt rekening met inci denten. De Commissie stelt daarom al les in het werk om een gunstige sfeer te scheppen, door de niet-gekleurde be volking op 'het principiële belang van de nieuwe situatie te wijzen. Wij hebben de Heer Gremley vergezeld naar een bijeenkomst van de Liga van Vrouwe lijke Kiezers, een typisch Amerikaanse vereniging, waarvan de afdelingen alom In de V.S. een grote rol spelen in het maatschappelijk leven. De dames kre gen een heldere uiteenzetting van de si tuatie en de reactie was bijzonder rede lijk en sympathiek. Het overgrote deel van de vergadering bleek zich geheel achter het streven van de Commissie te stellen. We hebben vervolgens de secretaris van de Commissie ongeveer hetzelfde betoog horen afsteken voor een gezelschap onderwijzers, en ook in deze kring werd zijn pleidooi met instemming begroet. Het denkbeeld van de gelijk waardigheid der rassen blijkt in Kansas City snel veld te winnen, maar dat de moeilijkheden nog lang niet verdwenen zijn is ons duidelijk geworden bij een bezoek aan de negerwijk van de stad. Door een aantal notabele kleurlingen werd ons in een negerhotel een diner aangeboden en vervolgens maakten we met onze gastheren en gastvrouwen in een tiental auto's een tocht door het stadsdeel. Die tour was een heel evene ment. De politie-autoriteiten hadden van hun bereidheid tot medewerking blijk gegeven door ons een neger-agent mee te geven, die, gezeten op een fel-gele motorfiets, met loeiende sirene de ka ravaan door de drukke straten en zelfs langs roae stoplichten loodste. We za gen armelijke woningen, maar we kwa men ook in een aantal zeer geriefelijk ingerichte huizen van beter gesitueer den. We werden ontvangen door een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9