JE k m nr zelf MENDÈS-FR AN CËgaat Contact zoeken in Genève Op versoek van rode regering van Guatemala: Russisch veto: „Geschil NIET in de Inter-Amerik. Conferentie „Stem der Bevrijding „Een derde in handen" van het land VON ZECH trachtte Hertog van Windsor te benaderen .Opheffing van de ruimste zin des Unie in de woords Generaal König sal alle beschikbare troepen naar Indo-China sturen Drie doden in Kennemerland Truman geopereerd Ambassadeur in Den Haag ontraadde Berlijn de inval in Nederland Moordaanslag in Marrakesj Collecte brengt tot dusver f170.000 op Geen onderhandelingen over nieuwe overeenkomsten Na snelle kabinetsformatie Tot hoofd en hart V Toestand baart geen enkele zorg meer déc MORRIS iejmi/ca Imj! Het weer CQHTH J MAANDAG 21 JUNI 1954 78ste JAARGANG No. 25619 BV Hitler's documenten tonen aan am Generaal d'Hauteville ernstig gewond Feestgave mgr. Huibers AARDBEIENPRIJZEN BLIJVEN HOOG Nieuw ministerie voor Tunesië en Marokko Het nieuwe kabinet Friese tweeling Geen verdere com- muniqué's Slachtoffers van het verkeer lifrBARD. WINDJACKETS 35.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Ssverin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 VEILIGHEIDSRAAD Y. in spoedzitting bijeen N. De 70-jarige oud-President der Ver enigde Staten, Harry S. Truman, is gisterochtend vroeg in een ziekenhuis te Kansas City geopereerd wegens blin dedarm- en galblaasontsteking. De toe stand van Truman's gezondheid wordt thans „goed" genoemd. De ex-President werd Vrijdagavond tijdens een openluchtvoorstelling van „Call me Madam" ziek. Zaterdag avond werd hij opgenomen in het zie kenhuis en zijn arts, dr Wallace Gra ham, achtte het noodzakelijk zijn pa tiënt zo spoedig mogelijk tae opereren. (Reuter - UP) IrtHltllHIIIIHtllllllllllllllllllllllltllllltllllllHIIMItllimim iNMmttimiitiiiHiiiijiHHiiiimiiiiiiiiiiititiiiMiiiimiHtiiHiitimtMftfiHiitmititiiiitiiHiMifi De strijd tussen het regeringsleger en de binnengevallen ballingen in Guatemala duurt nog altijd voort. De berichten over het verloop der vijan delijkheden zijn echter zeer onoverzichtelijk. De havenstad Puertos Barrios zou in handen gevallen zijn van het „Bevrijdingsleger" en de ballingen zou den op nog slechts 45 kilometer afstand van de hoofdstad Guatemala-stad staan. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is intussen gisteravond op verzoek van Guatemala in spoedzitting bijeengekomen om de toestand in de midden-Amerikaanse staat te bespreken. Columbia en Brazilië ont vingen in ruime mate steun voor hun voorstel de Inter-Amerikaanse Con ferentie de kwestie te laten oplossen. Rusland sprak er echter zijn veto over Hit. Tenslotte aanvaardde de Veiligheidsraad een Frans voorstel alle leden van de V.N. te verzoeken geen hulp te bieden aan de strijdende partijen. De strjjd in Guatemala is zeer on overzichtelijk. Het staat nu vast dat het landleger der ballingen vanuit Hondu ras is opgerukt, waar de balling-kolo nel Carlos Castillo Armas ook zijn hoofdkwartier heeft. De operaties over zee zijn uitgevoerd vanuit het eiland Hog, dat eveneens aan Honduras be hoort. De ballingenradio „Stem der Be vrijding" meldde, dat een derde van het land reeds in handen der bevrijders is en dat de hoofdmacht oprukt in de richting van Guatemala-stad, waarbij weinig weerstand wordt ontmoet. Bom- aanvallen op de steden hebben tot nu 4°e zeven personen gewond. De hoofd ig fissen Guatemala-stad en Puertos Barrios is afgesneden. De regering van Guatemala heeft meegedeeld, dat zij de ballingen een aantal kilometers heeft laten oprukken, eer zij tot gewapende tegenactie is overgegaan, om de wereld duidelijk te hiaken, dat de ballingen en niet de re gering agressors zijn. Bovendien, zo verklaarde men van regeringszijde, zou een gewapend conflict met Honduras biet uit hebben kunnen blijven. De re gering herhaalt overigens steeds weer, dat de ballingen het onderspit zullen delven en roept de boeren op de rege ringstroepen te steunen. President Ar- benz heeft zich aan het hoofd van zijn troepen gesteld omdat de stafchef en oen aantal hoge officieren gevlucht zijn baar buitenlandse ambassades. Guatemala heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Ca bot Lodge, verzocht zo spoedig moge lijk de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen te roepen ter bespreking van de toestand. Het beschuldigt Nicara gua en Honduras, van gewapende ag ressie op instigatie van invloedrijke buitenlandse monopolies, waarmee de „United Fruit Company" wordt be doeld. Lodge deelde Guatemala mee, dat het moeilijk zou zijn de afgevaar digden tijdens het weekeinde te be reiken, maar tenslotte riep hij de Raad gisteravond bijeen. De vertegenwoordiger van Guatema- h, Castillo-Arriola, zette de klacht van *Ün regering u'teen en diende het voor stel in een commissie van waarnemers te zenden om te onderzoeken wie de Agressoren waren. De Franse afgevaar digde Hoppenot, diende daarop een Amendement in, waarin hij de Raad verzoekt alle leden der VN te vragen de strijdende partijen geen hulp te bie den. De belligerenten zelf wordt ver sacht het bloedvergieten te staken. Het Het Paleis van de president van Guatemala, Jacobc Arlenz Guz man, dat door twee vliegtuigen der opstandelingen is beschoten tijdens een aanval op de hoofd stad. De officiële omroep van Guatemala had reeds eerder be richt, dat 12 vliegtuigen de stad hadden gebombardeerd en andere steden hadden aangevallen. Franse amendement werd mene stemmen aanvaard. met alge- De afgevaardigden van Columbia en Brazilië hebben een resolutie ingediend, waarin wordt gezegd, dat de Inter-Ame rikaanse Conferentie het beste orgaan is dat een onderzoek kan instellen, zo als Guatemala voorstelt. Guatemala was daar echter fel togen, evenals de Rus sische afgevaardigde Tsarapkin, die er zijn veto over heeft uitgesproken. In Washington is het achtste deel gepubliceerd van de verzamelde docu menten van het voormalige Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hier in wordt o.m. een en ander onthuld over de rol van de Duitse ambassadeur in Den Haag, graaf Julius von Zech Burkersroda. Deze diplomaat blijkt ge meend te hebben via de hertog van Windsor, die destijds verbindingsofficier was tussen de Britse en Franse hoofdkwartieren, belangrijke militaire ge gevens over de geallieerden te kunnen verkrijgen. Von Zech Burkersroda heeft ook zijn ministerie in Berlijn afgeraden de Nederlandse en Belgische neutraliteit te schenden. Op 27 Januari 1940 schreef de am bassadeur aan Ernst Freiherr von Weisz- aecker, staatssecretaris van het minis terie van Buitenlandse Zaken van Von Ribbentrop, dat hij meende een verbin ding tot stand te kunnen brengen met de hertog van Windsor. Op 19 Febru ari zond hij een tweede brief met een verslag van een vergadering van de antwoordde Von Weiszaecker, dat hij de persoon hem had verstrekt. Op 2 Maart geallierde oorlogsraad dat een tussen- eerste brief aan Von Ribbentrop en de tweede aan Hitler had doorgezonden. Uit de documenten blijkt, dat Von Ech er niet in is geslaagd meer gegevens van de tussenpersoon los te krijgen. In October 1939 heeft Von Zech zijn ministerie geschreven: -Het is, gezien de historische banden tussen Nederland en de Verenigde Staten, het allerdomste wat Duitsland doen kan, om de Neder landse neutraliteit te schenden." Tijdens een particuliere bespreking in Septem ber 1939 had Hitier verklaard: „Mijn besluit staat vast. Ik zal Frankrijk en Engeland aanvallen op het gunstigste en vroegste ogenblik. Het schenden van de Nederlandse en Belgische neutrali teit "is niet van belang. Niemand zal ons recht daartoe betwisten wanneer wij de oorlog gewonnen hebben. Wij zullen niet zo idioot zijn als in 1914 en de neutra- liteitsschending rechtvaardigen." In de documenten treft men ook pas sages aan ovei de Belgische nazi-leider Léon Degrelle, die op 1 Februari in Berlijn een subsidie vroeg om een neu traal propaganda-blad „Le journaal de Bruxelles" uit te geven. De Duitse am bassadeur in Brussel adviseerde Ber lijn om voor de eerste drie maanden 12.600 Reichsmark ter beschikking te stellen. Berlijn, dat reeds op de hoogte was van Hitler's invasieplannen, gaf niet eens antwoord. (UP.) Een maand geleden rommelde het al in Puerto Barrios, de Guctemalaanse haven aan de Atlantische kust, getuige het spandoek, dat in felle bewoordingen protesteert tegen buitenlandse inmenging in de politiek. Thans is Puerto Barrios (volkens sommige berichten) in handen van het door kolonel Carlos Castillio Armas aangevoerde invasie leger. Hier ziet men personeelsleden van de United Fruit Cy of Boston, die hun schoenen laten poetsen voor het kantoorgebouw. Links de Guatemalaanse minister van Buitenlandse Zaken Guillermo Toriello; rechts de leider van de opstandelingen kolonel Carlos Castillio Armas. HONDURAS MEXICO Livinqslo P.Bario cos GUATEMALA CITY. Anligua SanJö L^Coban GUATEMALA SALVADOR STILLE OCEAAN MEXICO BRITS HONDURAS CARIBISCHE ZEE H0nÖuraN\(ATL OCEAAN) nigaragua Panama Kanaal C0STA"- STILLE OCEAAN De commandant van het district Mar rakesj in Frans Marokko, generaal Jean d'Hauteville, is gisteren bij een aanslag door een revolverkogel getrof fen. De kogei drong in de dunne darm. De dader wist per fiets te ontkomen. De generaal is onmiddellijk geopereerd. De kogel kon worden verwijderd en de toestand van d'Hauteville is redelijk wel. De aanslagpleger had zich verdekt opgesteld langs de weg die de :ne- raal elke Zondag neemt als hij naar de H. Mis gaat. Toen d'Hauteville mid den op een plein was aangekomen, werd hij in de rug geschoten. Drie Marokkanen die de dader trachtten te grijpen, werden eveneens getroffen. De generaal is onmiddellijk geopereerd. De nieuwe resident-generaal van Ma rokko, Francois Lacoste, is onmiddel lijk naar Marrakesj gevlogen om de ge troffen generaal in het ziekenhuis te be zoeken. (AFP-UP) Tot dusver heeft de jubileumactie voor Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, een bedrag opgebracht van afge rond f170.000. Van 236 parochies zijn de collecte-opbrengsten voor de feestgave een parochiekerk te Beverwijk overgemaakt. Van ruim honderd paro chies is het resultaat nog niet bekend. De ingekomen bedragen zijn als volgt verdeeld: ingekomen aan collecten van 236 parochies f130.000; bijdragen van priesters van het bisdom f25.000", bij dragen van religieuze Orden en Congre gaties, alsmede diverse gestichten f 10.000; bijdragen door particulieren en bedrijven f 5.000. De aanvoer op de Zaterdagmiddag te Beverwijk gehouden aardbeienveilin gen was beduidend. Ruim 8000 manden verschenen onder de klok. Leek het er in het begin op, dat de handel iets stroef zou verlopen, later kwam hierin een kentering en gingen de prijzen ruim 47 cent per mand om hoog. Moulin Rouge en Climax begon nen met prijzen, die tot even boven de 400 cent per mand lagen. Maar toen er aangekocht werd voor de export naar België, liepen de prijzen op tot 490 cent per mand. De kilom/.djes varieerden van 134— 190 cent, doosjes brachten van 37105 cent op. De leden van de secties voor finan ciën, economische zaken en buitenlandse zaken uit het Indonesische parlement hebben op een werkvergadering met de ministers van Buitenlandse Zaken, Fi nanciën, Economische Zaken en Onder wijs, aangelegenheden, betreffende de opheffing van de Nederlands-Indonesi sche Unie besproken. De voorzitter van de sectie voor eco nomische Zaken, mr. Tjikwan, heeft medegedeeld, dat de Indonesische dele gatie slechts instructies heeft gekregen te onderhandelen over „opheffing van de Unie in de ruimste zin des woords", d.w.z. opheffing van de Unieband op financieel, economisch, staatkundig en cultureel gebied en wat betreft de bui tenlandse politiek. Mr. Tjikwan, voegde hier aan toe, dat de Indonesische de legatie ook besprekingen zal voeren over de kwestie Nieuw-Guinea. De Indonesische delegatie, die volgens plan Dinsdag naar Nederland zal ver trekken, krijgt geen instructies te on derhandelen over nieuwe overeenkom sten ter vervanging van de RTC-accoor- den. Mr. Tjikwan zei voorts, dat de econo mische sectie voornemens is de gevolgen van de opheffing van de Unie te bestu deren als voorbereiding voor de 1 tere besprekingen en voorstellen te formule ren bijvoorbeeld ten aanzien van de I' ...v..X-... De nieuwe Franse premier, Pierre Mendès-France, heeft Zaterdag zijn kabinet gereed gekregen. Het bestaat uit zestien ministers, radicalen, ge wezen Gaullisten en conservatieven, terwijl er zelfs een katholieke volks republikein in is opgenomen, hoewel de MRP haar leden uitdrukkelijk ver boden had een regeringszetel te aanvaarden. Mendès-France heeft zelf de portefeuille van Buitenlandse Zaken genomen en die van Defensie is over gegaan in handen van de Gaullistische generaal Koenig. De premier heeft voorts 13 staatssecretarissen benoemd. Gistermorgen om kwart over tien heeft ex-premier Joseph Laniel in zijn kabinet in het Hotel Matignon zijn bevoegdheden officieel overgedragen aan Pierre Mendès-France. De premier heeft zijn kabinet in een recordtijd gevormd, binnen 48 uur nadat de Assemblee hem met overwel digende meerderheid het vertrouwen had geschonken. Over het geheel ge nomen is het een jong ministerie. Zes leden zijn nog geen veertig jaar, geen is er ouder dan zestig. Vijf ministers en zeven staatssecretarissen hebben nog nooit in een cabinet zitting gehad. De Franse parlementaire traditie eist, dat de premier een dezer dagen zqn kabi net aan de Nationale Vergadering komt voorstellen en een soort tweede ver trouwensvotum vraagt. Grondwettelijk is dit niet verplicht. Mendès-France zal waarschijnlijk met deze traditie breken, want hij heeft aangekondigd vandaag of uiterlijk morgenochtend naar Genève te zullen vertrekken. Hij heeft de As semblee verleden week Donderdag ge vraagd hem vier weken de tijd te ge ven om vrede te bereiken in Indochina, zodat de stemming waarschijnlijk eerst 20 Juli zal worden gehouden. De waarheid moet men met kracht benadrukken, de leugen vindt vanzelf geloof. Premier en minister van Buiten landse Zaken: Pierre Mendès- Frauee (rad. soc.). Nationale Verdediging: generaal Pierre Koenig (soc. rep. ex-uras). Financiën: Edgar Faure (rad.-soc.). Binnenlandse Zaken: Francois Jt- térand (udsr). Justitie: Emile Hugues (rad.-soc.). Franse Unie: Robert Buron (mrp). Indochina: Guy Lac Ambre (onaf hankelijk). Tunesië en Marokko: Christan Fou- chet (soc. rep. ex-uras). Onder ijs: Jean Berthoin (r.g.r.). Arbeid e.i Sociale Zekerheid: Eugè- ne Claudius-Petit (udsr). Gezondheid: Louis Aujoulat (Over zeese onafh.). Oudstrijders en Oorlogsslachtoffer: Emmanuel Temple (onafhanke lijk). Wederopbouw: Maurice Lemaire (soc. repub. ex-uras). Openbare Werken, Verkeer en Tou risme: Jacques Chaban-Delmas (soc. rep. ex-uras). Landbouw: Roger Houdet (onafh.). Industrie en Handel: Maurice Bour- ges-Maunory (rad. soc.). Generaal Koenig, beroemd geworden door zijn gevechten tegen veldmaar schalk Rommel in Noord-Afrika, zal de portefeuille van Landsverdediging gaan beheren op voorwaarde, dat alle be schikbare versterkingen behalve dienstplichtigen naar Indochina ge zonden mogen worden. Dit is in over eenstemming met Mendès-France's be lofte om de Franse expeditionnaire macht in Indochina zoveel mogelijk te beschermen en zijn eventuele opvolger wanneer zijn besprekingen in Genève mislukken de mogelijkheid te geven sucesvol militair op te treden. Mendès-France komt zelf aan Bui tenlandse Zaken. Hij is voorstander van rechtstreeks contact met „de vij anden" in Indochina, ten einde zo spoedig mogelijk tot een vredesrege ling te komen. Gisteren heeft hij hierover met Eden geconfereerd, die het volkomen met hem eens was. De Amerikaanse waarnemend minis ter Bedell Smith bleek minder enthou siast. Hjj had geen vertrouwen in de oprechtheid van de communisten en waarschuwde de nieuwe premier. Van daag of morgen gaat Mendès-France zelf naar Genève om zijn plannen te realiseren. Gisteren had hij nog be sprekingen met de nieuwe opperbe velhebber in Indochina, generaal Ely en met ex-minister Bidault. Er is een nieuw ministerie gevormd, nl. dat voor Tunesië en Marokko. Men dès-France heeft dit gedaan met het oog op de jongste ontwikkelingen in deze protectoraten. Er zal tegenover het Noord-Afrikaanse nationalisme een libe rale politiek worden gevoerd, heeft hij aangekondigd, maar tegen het terro risme. dat daar momenteel hand over hand toeneemt, zal zeer streng worden opgetreden. Verschillende nationalisti sche bladen in de protectoraten hebben het besluit van de premier om een spe ciaal ministerie in te stellen, toege juicht. (Reuter-AFP-UP) positie van het Nederlandse bedrijfsle- nen, de Nederlandse investeringen in Indonesië en het associate-membership van Indonesië van de Europese beta lingsunie. (van onze correspondent) De doktoren, die de Friese Siamese tweeling Folkje en Tjitske behandelen, hebben vanmorgen in een communiqué medegedeeld dat de toestand van de tweeling geen enkele zorg meer baart. Zij zien dan ook geen aanleiding meer voor verdere communiqué's. Zondagavond rond zes uur had op de Communicatieweg te Heemskerk een ongeval plaats, dat aan de 49-jarige mevr. Klinkenburg uit Wormerveer het leven kostte. Terugkerend van een visite» in Heemskerk, reed het echtpaar K. met elfjarig zoontje over de Communicatie- weg huiswaarts. De zoon reed op de fiets vooruit. De jongen raakte de scherpe kant van het wegdek en kwam te vallen. Zijn moeder, die achter hem reed. viel over hem heen. Een juist passerende auto uit Ameterdam reed haar over het hoofd. De vrouw was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar een der Zaandamse ziekenhuizen overgebracht. Zondag om half 12 heeft op de Wij- kerstraat weg bij de Watervlietstraat een verkeersongeval plaats gehad, waar bij twee slachtoffers zijn gevallen. De ongeveer 6-jarige R. R-, wonen de in de Wijkeroogstraat, stak, zonder op te letten, per autoped de straat over en werd toen aangereden door een motorrijder uit Amsterdam. Bei den liepen hierbij een gebroken been en diverse andere verwondingen op. Het jongetje, dat naar het Rode Kruis- ziekenhuis is overgebracht, is daar in middels aan de gevolgen van het onge val overleden. Op de hoek BreestraatKoningsstraat is hedenmorgen de Beverwijkse aanne mer C. Henneman, terwijl hij op de fiets reed, door een passerende auto aangere den. De man werd in ernstige toestand naar het Rode Kruisziekenhuis overge bracht. Kort daarna is hij aan de gevol gen van dit ongeval overleden. Aavertentie BARTELI0 RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD BOISTR 48 A DAM TEL 717162 (Tot Dinsdagavond) Aanvankelijk opklaringen. Later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige lichte regen of mot regen. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en West. Tamelijk koel weer. Zon: 4.19—21.04. Maan: 23.52—11.13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1