BOSCH N. Philharmonisch Orkest het Openluchttheater EERSTE EINDEXAMENS OP HET MENDELCOLLEGE in Marieken van N en Joegoslavisch danstheater Haarlemse katholieke slagers vieren feest Pleizierig feest in „Sint Bavo Grote belangstelling bij hun zilveren jubileum Nieuw consultatiebureau in Haarlem gaat werkelijkheid worden H.A.V. „Haarlem wint driekamp Hojo feestelijk gesloten heemstede MAANDAG 21 JUNI 1954 PAGINA 2 DODELIJK ONGE- VAL IN STOOP'S BAD Soldaat nam ongeluk- kige sprong JONGEN TE WATER Jongetje aangereden door veegauto Minderjarig meisje aangehouden WASSERIJ DUYN pm fffl! Schoolvoorstellingen in openluchttheater ERGERLIJK VANDALISME Examens Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose 50 jaar Aanvrage paspoorten in Haarlem Brandje in moffelinrichtiné Herwonnen Levenskracht Groot succes Parochianen van St. Bavo dragen hun steentje bij Ruim f700 voor nieuw altaar Beurs van Amsterdam „De Spaarnebazuin'' in het zilver en in een nieuw uniform Met veel trots maar meer nog met muziek presenteerde „De Spaarne bazuin" zich gistermiddag in de Spaarne-parochie. De jonge muzikanten paradeerden vorstelijk in hun nieuwe uniformen langs de parochianen en begrijpelijk was allerwegen de belangstelling groot. Deze muzikale rondgang geschiedde bij gelegenheid van het vijf en twintig-jarig bestaan van dit corps, een gedenkwaardig jubileum, als men bedenkt, dat „De Spaarnebazuin" een jeugdcorps is, waarin de gemiddelde leeftijd van de leden rond de twintig jaar ligt. Bovendien steeks in idt corps ook een stuk vorimngswerk, zodat van de leiders meer dan alleen muzikale kwaliteiten gevraagd worden. Bij dit zilveren jubileum was er dus alle aanleiding om feest te vieren en dat is ook met veel zwier gebeurd, vooral in de avond, toen verschillende sprekers de lof zongen over het corps. Met vligeende vanen, slaande trom en feestelijk geschetter trok „De Spaarnebazuin" gistermiddag door de straten van de Spaarneparo- chie. Vol trots presenteerden de muzikanten zich in hun nieuwe uniform, dat hun ten geschenke was gegeven bij gelegenheid van het zilveren jubileum van hun corps. De dag werd ingezet met een H. Mis in de Spaarnekerk. waarna de muzikan ten en genodigden bijeen kwamen in het jeugdgebouw aan de Koningstein- straat. Daar spraken de geestelijk advi seur, kapelaan B. v. d. Spek, en de diri gent, de heer L. Habraken, en heel dat onder-onsje werd een gezellige bedoe ning. Onder prachtig zomerweer mar cheerde „De Spaarnebazuin" door de parochie en 's avonds werd het in ge bouw „Sint Bavo" een hartelijke feest viering, waarin het corps uiteraard voor het grootste deel bijdroeg. Na een inleidend woord van kapelaan Van der Spek sprak pastoor W. C. van Gastele van de Spaarne-parochie woor den van gelukwens. Hij noemde het woord Spaarnebazuin als vanzelf een feestklank, welke doet denken aan wap perende vlaggen, steigerende paarden en een juichende menigte. Het stemde hem verder tot voldoening, dat het corps reeds zovele malen heeft meegewerkt aan de feestvreugde in Haarlem. De pastoor greep terug in de geschiedenis van „De Spaarnebazuin", waorin het soms diminuendo was gegaan, maar toch weer nog crescendo en hij herin nerde aan het mondorgelclubje Mopas, dat onder pastoor De Vlieger was opge richt en waaruit, dank zij kapelaan Van Haaster, toentertijd de harmonie was voortgekomen. Door de goede leiding van de heer Hakkenberg van Gaasbeek kon men al spoedig op mars gaan, maar tijdens de oorlog, waarin ook „De Zaterdagavond is in Stoop's Bad in Overveen een ongeval gebeurd, ten ge volge waarvan de dpi. soldaat A. Cor- ver uit de Lange Veerstraat 30 te Haarlem zo ernstig werd gewond, dat hij in de loop van deze nacht in het Marine Hospitaal is overleden. Hij sprong van deka nt in het ondiepe buitenbad en kwam op zijn hoofd te recht. Het slachtoffer was gelegerd in Ede. De driejarige Jac. Konijnenberg raak te Zondagmiddag spelenderwijs in het water van de Garenkokerskade. Onmid dellijk sprong de 18-jarige B. Kaper, uit Rotterdam, die in Haarlem logeerde en het ongeval zag gebeuren, te water en haalde de drenkeling op de kant. Aan het feit, dat de jongeman zich gekleed te water begaf, is het te wijten, dat hij zijn portefeuille, Waarin onder meer zijn rijbewijs-nummerbewijs en zijn belas- tingkaart was geborgen, in het water is kwijtgeraakt. Dreggen leverde geen resultaat op. Het jongetje heeft geen letsel opgelopen. Het bijna twee jaar oude jongetje A. M. van R„ wonend aan de Oudeweg, is Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur op de ze weg aangereden door een veegauto van de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Het ongeval gebeurde, doordat het jochie eensklaps de weg overstak zon der op het verkeer acht te slaan. Het slachtoffertje liep een hersenschudding op en kreeg vermoedelijk enige inwendi ge kneuzingen. Per ziekenauto werd hij vervoerd naar de Mariastichting. De politie te Huizen (N.-H.) heeft een minderjarig meisje uit Haarlem, dat reeds drie dagen op de heide zwierf, aangehouden en aan de Haar lemse Kinderpolitie overgeleverd. De aanhouding geschiedde naar aanleiding van mededelingen van soldaten. Het meisje was met soldaten uitgegaan op de kermis te Bussum. Zij gaf voor leerling-verpleegster te zijn van het kindersanatorium. Aan de soldaten was het opgevallen, dat zij, wanneer zij haar naar het kindersanatorium brachten, nooit naar binnen ging. Zij zeide te wachten, tot de lichten uit zouden gaan. Een en ander leek de soldaten verdacht en zij stelden de politie op de hoogte. Het meisje bleek reeds vroeger uit het ouderlijk huis ontvlucht te zijn. Spaarnebazuin" de heer Habraken moest missen, werd het corps tot stilzwijgen gebracht. Thans weten de jongelui weer van toeten en blazen en door de giften van de parochianen is het mogelijk gewor den de muzikanten in een gloednieuw uniform te steken. Pastoor Van Gastele bracht dank aan alle gevers en mede werkers, en met name aan de heer C. Ris, die met grote kennis van zaken de nodige zorg aan de actie heeft besteed. Het doek ging daarna open en op het toneel stond „De Spaarnebazuin" opge steld, alle leden gestoken in een kam- garen donkerblauwe broek met licht blauwe bies, witte shirt en blauwe das. Zij maakten een beschaafde en vooral jeugdige indruk en met genoegen zal men dit corps door Haarlems straten zien marcheren. „KIIJK NAAR DIE MAN" Em. pastoor J. de Vlieger bleef even min afwezig en vlak voor de zauze sprak hij woorden van gelukwens. Hij herin nerde aan „Vader Habraken". de man, die zo enorm veel gedaan heeft, en hij meende, dat alle lof moest worden toe gezwaaid aan de familie Habraken. „Als die er niet was geweest, had „De Spaar nebazuin" niet meer bestaan," zo zeide hij. En wijzend met zijn bekend gebaar op de huidige dirigent, de zoan van ..Vader Habraken", voegde hij de muzi kanten toe: „Kijk naar die man, houd je aan hem vast, x dan gaat het altijd goed." En tot slot gaf pastoor De Vlieger de jongelui een rondje. Namens het corps sprak de heer W. v. d. Geest, die dank bracht aan de he- renv. d. Laan, Koek en Goes en vooral aan de huidige dirigent-promotor-voor zitter, de heer L. Habraken. Diens echêt- genote werd een bouquet bloemen over handigd. de heer Habraken zelf mocht een boekenbon in ontvangst nemen. Wat oud-kapelaan Th. van Haaster, thans pastoor in Ursem. gezegd heeft en vooral de wijze, waarop, valt echt niet te vertellen. Hij deed dat in de stijl van een West-Friese conferencier, met een droge humor, die weldadig aandeed. Zijn complimenten waren geezllig en hij deed meteen de suggestie voor een „pettenfonds", waarin hij zelf wel de eerste duiten wilde doen. Rector D. de Wit, districtsaalmoeze nier, sprak evenzeer zijn grote waar dering uit over de harmonie en tot slot dankte de heer Habraken alle sprekers en alle medewerkers voor hun grote belangstelling. Concert „De Spaarnebazuin" deed deze avond J geducht van zich horen en de inzet met de Manoeuvre-mars van Stenz beteken de een goede start;- het tamboerscorps had de roffel er goed in! Het hele programma wees er op, dat er serieus en met aandacht is gestu deerd en dat men niet uit is op een goedkoop succes. Deze verdiensten zijn des te groter, wanneer men bedenkt met jonge mensen te doen te hebben. Die jeugd heeft het grote voordeel, dat er fris en met enthousiasme wordt ge speeld, maar uiteraard mag men niet verwachten, dat ieder nummer voldra gen van de partij komt. De temperatuur werkte gisteravond bepaald vermoei end, hetgeen zich na de pauze een en kele maal moest wreken. Het is ons niet mogelijk ieder nummer te bespreken maar met name willen wij toch L'Amitié van Filsfils noemen. De Florida-mars kwam er fiks uit en de soltmars met tamboers vormde een daverende apo theose van het feest. Het klein-koor Musica Laïca, ditmaal onder plotseling leiding van Jan Laar veld (dirigent Jan Stummeyer was uit- stedig) verleende eveneens zijn mede werking. Wij hadden dit koortje sinds lange tijd niet meer gehoord en kon den wellicht daardoor een opvallend kwalitatief verschil beluisteren ten goede. Jan Laarveld wist overigens met deze „laïcisten" wel raad en dat bete kende, dat er puntig, speels en melo dieus gezongen werd. Ongecorrigeerd) Aavertentie AMSTgRb.\MSKVAART20 TH.. 11051 Mangelwas 55 ets pel kg. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „De blauwe Gardenia", 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De vrolijke desperado's", 14 3. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Blanke vrouw in de Congo", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Sterren stralen overal", a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Het offer van een moeder", 14 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Gebroken belofte", 18 j. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Ma. 2.15 uur: „Louisiana Sto ry", a. 1. Di. tot en met Do. 8.15 uur: „Gaslicht", 18 j. Maandag 21 Juni Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 15.3016.30 uur. Dinsdag 22 Juni Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert. 2021 uur. De Vleeshal: Lezing met film door dr. Melchior, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 10—17 uur. Zo. van 13—17 uur. Kunsthandel Leffelaar, tulnzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot en met 24 Juni). Advertentie Reeds meer dan 50 jaar (fa Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM-W - IEL 86211 (4 LIJNEN) Men had zich voor het concert, dat Zaterdagavond in het Openluchttheater te Bloemendaal door het N. Ph. Orkest gegeven werd, de weersomstandigheden niet idealer kunnen denken. Zelfs zon der dat er een concert had plaats ge vonden, zou het in deze omgeving on der dergelijke weersomstandigheden goed verpozen zijn geweest. Het gekwinkeleer van een enkele, zich nog laat in de lucht bevindende vogel, mocht de mu ziek van het orkest niet hinderen. In tegendeel: met genoegen luisterde men naar de combinatie vogel-fluit en der gelijke. Slechts het geronk van enige mechanische vogels, die het luchtruim doorkliefden, schonk later op de avond alleen visuële voldoening. Bepaald har monieus met de muziek was het in geen geval. Intussen willen wij niet beweren dat het concerteren van het symphonieorkest, zelfs in deze ideale omgeving, volledig wist te bevredigen. Juist nu alle factoren op zijn gunstigst waren, bemerkte men te duidelijker, dat de concertzaal de aangewezen plaats is voor een Sympho- nie-orkest. De klank in de open lucht is te dun en pakt niet. Iedere oneffen heid wordt eens zo groot. Wanneer de melodie de vorm heeft van een brede cantilene klinkt alles goed, bij vlug pas- sagewerk is de samenhang echter meest al weg. Nee, alles bij elkaar genomen, horen wij in de openlucht maar liever een goed harmonieorkest, zoals wij om gekeerd in de concertzaal gaarne het symphonie-orkest beluisteren. Intussen had dirigent Marinus Adam bij de samenstelling van zijn programma terdege met een en ander rekening ge houden. De Ouverture ,.Si j'etais roi" van Adam klonk aanvankelijk wat on samenhangend. Gaandeweg paste het orkest zich echter beter bij de acousti- sche omgeving. De „Scènes Pittores- ques" van Massenet en het beroemde repertoire-nummer van harmonieorkes ten „Ballet Egyptiien" van Luigini, vol deden in hoge mate. Onder auspiciën van de corpmissie voor culturele vorming van de school gaande jeugd worden eerstdaags twee speciale schoolvoorstellingen gegeven in het openluchttheater te Bloemendaal. Daardoor worden de scholieren in de gelegenheid gesteld in het openlucht theater een voorstelling bij te wonen van het mirakelspel Marieken van Nieumeghen op Vrijdag 25 Juni, des avonds half 9. De opvoering geschiedt door de stichting Kunst en Vermaak en staat onder regie van Henk Schaer. De leerlingen hebben tegen een sterk ge reduceerde prijs toegang tot deze voor stelling, welke geheel gelijk zal zijn aan de voor het overige publiek toeganke lijke voorstellingen. Het stuk wordt ge schikt geacht voor de leerlingen van de tweede en hogere klassen (voor leerlingen van nijverheids- en vakscho len van 15 jaar en ouder). Het ver dient aanbeveling, dat de inhoud en de betekenis van het stuk vooraf in de school met de leerlingen worden be sproken. zodat zij niet onvoorbereid zullen zijn. Het Joegoslavisch danstheater van de universiteit van Zagreb o.l.v. Daliboru Kovacevic tseedt Zaterdag 10 Juli des middags half 3 op. Dit gezelschap be staat uit 50 danseressen, dansers, zan geressen, zangers en musici en brengt zang en dans uit Kroatië, Macedonië, te zijn. Servië. Dalmatië, Istrië, Bosnië, Slove nië en Montenegro. De twee jaar ge leden gegeven demonstratie van Joe goslavische volksdanskunst zullen allen, die haar hebben bijgewoond, nog vers in het geheugen liggen en zij zullen met verlangen hebben uitgezien naar een volgend optreden van het befaamde gezelschap in het openluchttheater. Verwacht mag worden, dat de leer lingen en docenten de voorstelling, welke om haar artistieke en culturele waarde zonder voorbehoud mag worden aanbevolen, in groten getale zullen be zoeken. Vrijdagmiddag heeft de politie op het Blcemendaalse strand in de ten Noorden van de kop Zeeweg geplaatste strand- post van de Bloemendaalse Reddingsbri gade een inbraak geconstateerd. Luiken waren geforceerd en ruitjes vernietigd en de dader zou ook in het gebouw zijn geweest. Zover de materiaalcommissaris van de B.R.B. kon nagaan, werd er evenwel niets vermist. Inmiddels is men er Zaterdagmiddag reeds in geslaagd de naam van de dader te achterhalen. Het Zaterdagmorgen heerste er spanning in de R.K.H.B.S. in Haarlem-Noord. Rond het middaguur zou in een openbare zitting de uitslag van het eerste eindexamen, dat- aan deze school werd gehouden, worden bekend gemaakt. Vele leerlingen hadden op dit moment gewacht, enkere ouders van canciidaten en een vertegenwoordiging van de Ouderraad waren aanwezig, toen tegen half één de rector pater V. J. Hutjens, O.E.S.A. in te genwoordigheid van hen allen, de drie des kundigen en het gehele lerarencorps, be kend maakte, dat alle candidaten waren geslaagd. Spontaan applaus van de publie ke tribune. Ofschoon, aldus de rector, de uitslag van tiet eindexamen lang niet d'e enige norm is bil de beoordeling van een school, zijn wij toch oprecht blij met dit resultaat, temeer daar de candidaten door grote wilskracht hebben getoond een waardige plaats te zullen veroveren in onze samenleving" Vriendelijke woorden werden over en weer gewisseld, de vrouwelijke deskundige kreeg een bloemenhulde, terwijl de Men- deliers, die van dit alles getuige waren, met een huiswerkloos-weekend vertrokken, de lof van Mendel bezingend. De geslaagden zijn: J. Bodde, W. Heus, M. Joosten, H. Klaasen, allen uit Haar lem, J. v .d. Klei uit Beverwijk, H. Kloos ter en F. v. d. Laan beiden uit Haarlem en J. de Vilder uit Beverwijk. HAARLEM (Triniteitslyceum). Bij de ge houden eindexamens afdeling Gymnasium behaalden het einddiploma A: J. M. Dir ken, J. J. H. van Luxemburg, F. J. Meu- lenbroek, J. J. V. M. de Vet, C H. A. van oer Vossen, J. M. Voeten allen te Haar lem; en C. Heemskerk te Heemstede. Af gewezen 1. Het diploma B behaalden: R. Kuyten en R. J. Versnel te Haarlem; J. C. J Bona- rius en J. H. J. Geurts te Bloemendaal; J. H. A. D. M Linders te Noordwijker- hout; L. G. Mostertman te Beverwijk; en Na de pauze speelde het orkest wer ken van Verdi, Mascagni, een Suite uit de opera Carmen en de bekende ouver ture van Jacques Offenbach „Orpheus rn der Underwelt." Over het algemeen werken met brede melodievorming, die hier op zijn voordeligst uitkwam. In de Ouverture van Offenbach blonk de bij zonder fraai klinkende solo van concert meester Jan Hesmerg uit. Een aandach tig en groot gehoor bedankte dirigent en orkest voor het gebodene. JAN LAARVELD De Haarlemse katholieke slagers heb ben Zondag letterlijk en figuurlijk in het brandpunt der belangstelling ge staan. Met veel plezier hebben zij het zilveren jubileum van de Haarlemse af deling van dé R.K. Slagerspatroonver- eniging „St. Bavo" gevierd, welke vie ring des morgens begon met een plech tige H. Mis in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat. De H. Mis werd opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan H. J. A. van Dijk met assistentie van pater Rembertus, capucijn en kapelaan Schoneveld. Na afloop van deze plechtigheid kwa men de leden van St. Bavo met hun da mes in de Leeuwerik bijeen voor een koffietafel. Daar werden natuurlijk ver schillende speeches afgestoken en met name door de voorzitter, de heer A. P. Goossens, de geestelijk adviseur en de bondsadviseur. Ook de vroegere geeste lijk adviseur van de Haarlemse afde ling, rector Grimbergen uit Den Haag was aanwezig en deze feliciteerde in geestige bewoordingen de slagers met hun jubileum. De voorzitter richtte een speciaal woord van hulde en waardering tot de penningmeester, de heer L. van Lent, en de secretaris de heer W. v. d. Vooren, die beiden eveneens hun zilveren jubi leum vierden en hun werk voor de afde ling steeds uitstekend hebben gedaan. De voorzitter overhandigde de jubilaris sen een fraaie vulpenset en hun echtge noten werden verrast met een bouquet bloemen. In alle hulde werd ook de voorzitter zelf betrokken, toen namens leden en feestcomité de heer A. Meyer hem woorden vol lof toesprak en hem een zilveren sigarenaansteker aanbood. In de kroonzaal van Brinkmann, waar talrijke bloemstukken voor een feeste lijke kleur zorgden, recipieerde des mid dags het bestuur. De aanloop van vrien den, bekenden en andere relaties was enorm en het is niet mogelijk hier alle aanwezigen te noemen. Velerlei zuster organisaties, ook uit andere streken, ga ven via haar vertegenwoordigers blijk van belangstelling en dat geschiedde vanwege het hoofdbestuur van de Neder landse Katholieke Slagershond bij monde van de heer G. Scholtes. Deze gewaag de van de vele verdiensten, die de Haar- Met een stijlvolle receptie heeft de Haarlemse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose Zaterdag haar gouden bestaan herdacht. Vele genodigden waren aanwezig, onder wie natuurlijk de pionier van deze vereniging, dr. Kersbergen. In een uitvoerige beschouwing be lichtte de voorzitter, dr. Dijkstra, die toestand van vijftig jaar geleden en van thans, en daaruit bleek wel, dat de bestrijding der tuberculose in onze dagen over een prachtig apparaat be schikt. Om dat aan te tonen, voerde spreker zijn gehoor langs een illusoire tentoonstelling, welke een overzichte lijk beeld gaf van hetgeen er nu wordt gepresteerd. Dr. Dijkstra stelde, dat er thans veel minder mensen sterven aan tu berculose. Daar kan men zich na tuurlijk in verheugen, maar dat neemt niet weg, dat de tuberculose nog altijd een veelvuldig voorko mende ziekte is. Met de 12000 nieuwe gevallen van tuberculose, die in 1953 bij de Nederlandse consultatie- bureaux bekend zijn geworden, is de tuberculose nog lang geen zeld zame ziekte geworden, hoewel zij nu een goedaardiger karakter heeft dan vroeger; het woord „vliegende tering" is niet meer van deze tijd. Het verheugde spreker verder, dat de vrouwen, hoewel vijftig jaar gele den met enige reserve toegelaten, zo'n belangrijke rol bij de tuberculosebe strijding gespeeld hebben en nog spe len. Vooral de vrouwen bracht dr. Dijk stra hartelijk dank. De mannen werden evenmin vergeten en in het bijzonder mochten de secretaris, de heer Ka merling, en de penningmeester, de heer Droste, woorden van dank incas seren. Natuurlijk bracht dr. Dijkstra ook het Haarlemse Consultatiebureau ter sprake. „Het is een schilderachtig ge bouw", zo zeide hij, „maar met schilder achtigheid is de tuberculose niet be streden. Toch is er vijftig jaar lang goed werk geleverd. Een nieuw gebouw? Nie mand gelooft er meer aan. Ik erken, het heeft te lang geduurd. Ik geloof er wel aan. Sarcastisch kunt ge opmer ken: die geloven, haasten niet. Maar het komt toch en ik verzeker u. dat ik niet zal rusten voor het nieuwe con sultatiebureau er staat. Prof. Zwiers heeft mij uitdrukkelijk toegezegd, dat op 3 Juli het bestek, de bestektekenin gen en de begroting klaar zullen zijn. I liUUl, AJ< VJT ITiUO LC1 llllöll v C Ut V Cl W IJ tv T Cli bleek een 14-jarige jongen uit Haarlem p. h. J. Beers te Amsterdam. Afgewezen 2. to ziin I De examens worden voortgezet. Van de zijde van het Bureau Pas poorten der gemeentesecretarie wordt het volgende medegedeeld: In ver band met de verlaging van kosten voor paspoorten is er een zeer groot aantal nieuwe aanvragen voor pas poorten ingekomen. Bovendien hebben velen, wier aanvrage reeds in behan deling was en die pas nè 1 Juli a.s. op reis willen gaan, gevraagd om eveneens van het verlaagde tarief ge bruik te mogen maken, aan welke wens kan worden voldaan mits hun paspoort eerst na 1 Juli wordt uitge reikt. Sen en ander heeft tijdelijk een grote opeenhoping van werkzaamhe den veroorzaakt, zodat vooral in de periode tot begin Juli voor het ver krijgen van een paspoort met een wat langere tijd van behandeling re kening moet worden gehouden. Zowel het Bureau Bevolking als het Bureau Paspoorten der gemeente secretarie is voor het behandelen van paspoortaanvragen geopend van Maan dag tot en met Vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur en 's Zaterdags van 8.30 tot 11.00 uur. Des middags moeten deze bureaux gesloten worden gehouden, teneinde en in staat te stellen de des morgens ingediende aanvragen verder af te handelen. Bij wijze van uitzondering kunnen des middags echter nog wel aanvra gen voor spoedgevallen van ernstige a-rd (bijv. in verband met overlijden in het buitenland) worden ingediend. In het belang van een goede gang van zaken wirdt het publiek evenwel verzocht van deze uitzonderingsmoge lijkheid alleen bij stipte noodzaak ge bruik te maken. Dan kan het gevecht om de financiën beginnen". Namens het Damescomité van de Emmabloemcollecte in Haarlem sprak mevrouw Halbertsma en zij dankte voor de prettige samenwerking, die er steeds met de jubilerende vereni ging is geweest. Zij bood een fraai bouquet bloemen aan benevens een ge schenk onder couvert, dat aangewend kan worden voor het nieuwe gebouw. De heer Rustige voerde het woord als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en hij noemde het on gelukkig, dat de Oudste vereniging zo slecht gehuisvest is. Met zijn geluk wensen voor het gouden jubileum hoopte hij, dat het nieuwe consultatie bureau spoedig werkelijkheid zou worden. Dr. Wessel uit Hilversum bracht de felicitaties over van de Ko ninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging en de Provinciale Vereniging in Noord-Holland, dr. Van Slooten deed zylks namens het personeel in algemene zin. Hij bood een tegelta bleau aan, voorstellend het huidige consultatiebureau. Dat kan dan inge metseld worden in het nieuwe gebouw. Burgemeester Cremers tenslotte re presenteerde het gemeentebestuur van Haarlem. Hij wenste de vereniging een gezonde bloei toe tot in lengte van ja ren, een lengte overigens, die niet al te lang mocht duren. Voor iedere spr. had dr. Dijkstra een hartelijk antwoord. Daarbij bracht hij vooral dank aan de Haarlemmers (wij denken b.v. aan de Nachtegalen van de gezusters Kampmeijer), die het werk van de Vereniging in vele opzichten hebben mogelijk gemaakt. 55 Op het sportveld aan de Kleverlaan vond gistermiddag eeu trial meet plaats tussen „Haarlem", Pro Patria uit Rot terdam en Holland uit Leiden. Haar lem won deze ontmoeting met duide lijke cijfers, zowel bij de senioren als de junioren. Verrassingen of zeer goede prestaties werden er niet geboekt, het geen geen verwondering wekt omdat Haarlem voor de loopnummers een sin- telbaan ontbeert en een grasbaan uiter aard de tijden drukt. Na een geslaagde sportweek, demonstratie van de veel voudige sportbeoefening in onze stad, was het toch weer een schrijnende ge dachte dat de Spaarnestad het zonder sintelbaan moet stellen. De prestaties van de Haarlemse athleten komt dat niet ten goede. In deze driekamp is Haarlem niette min royaal de meerdere gebleven. Bij de senioren bezette de H.A.V. de eerste plaatsen op de 100 :n., 800 m., 5000 m., 4 x 100 m. estafette en de technische nummers op een na. Pro Patria, dat in deze categorie gelijk eindigde met Holland, nam de 400 m., 4 x 400 m. estafette en het hoogspringen (Marken- stein sprong) 1.74 m., evenals Sanders Him) voor zijn rekening. De 1500 meter werd een dubbele zege voor Holland: Van der Linden en Van Rooyen gingen om tactische redenen gelijk door d_ finish. Op het andere lange-afstands- nummer stond de overwinning van Verra (Haarlem) reeds spoedig vast. Van der Linden en Vos, beiden Holland, bezetten de tweede en derde plaats ver achter de winnaar. Pe estafetes gaven nog heftige strijd te zien met het boven vermelde resultaat. Uitslagen: 100 m. 1. D. Tempelaar (Haarlem) 11.2 sec. 800. m. 1. H. Meij- boom (Haarlem) 2.1.4. sec. 400 m. 1. Wijnbergen '°.P.) 51.1 sec. 1500 m. 1 en 2. v. d. Linden (Holl.) 4.12.2 en van Rooyen, zelfde tijd. 5000 m. 1. P. Verra (Haarlem) 15.51.7 sec. 4 x 400 m. estafette 1. Pro Patria 5.32.3 sec. 4 x 100 m estafette 1. Haarlem 45.5 sec. Discuswerpen 1. van Deuren (Haarlem) 39.05 m. Hoogspringen 1. en 2. Marken- stein (P.P.) en Sanders (Haarlem) bei den 1.74 m. Polsst.hoog. 1. M. Swart (Haarlem) 3.45 m. Verspringen 1. H. Willems (Haarlem) 6.26 m. Kogelstoten I. van Zweeden (Haarlem) 12.10 m. Speerwerpen 1. Sanders (Haarlem) 43.70 m. Einduitslag: Haarlem 102 pnt. Pro Patria 75 en een halve punt en Holland idem. Einduitslag junioren: 1. Haarlem 166 en een halve pnt. 2. Pro Patria 128 en een halve pnt. 3. Holland 97 pnt. lemse katholieke slagers zich ven ven hebben en hjj had alle respect v het Haarlemse bestuur. Speciaal de tw jubilarissen kregen een compliment 'hij reikte hen uit het ereteken van vei- dienste van de bond. Van andere sprekers noemen wO n°s de heer de Boer van de afdeling Haa lem van de Nederlandse Slagersbonn, de heer Hartog namens de grossiersve eniging, de heer C. Booy namens Samenwerking" en de heer Burger va de Federatie van Slagersbonden. Verder verschenen o.m. nog ter recej- tie, deken W. N. Zijlstra van Haarlem de heer Th. Hooy, lid van de Tweed Kamer, de directeur van het Haarlem slachthuis, de heer G. de Vries en oud-directeur van het slachthuis de neei Keizer. Het was met recht een gezellige re ceptie, welke besloten werd met een ge slaagde tocht per touringcar. In <*e avond kwamen de feestelingen weer du- een voor een diner en zij hadden inder daad daarvoor geen betere plaats kun nen kiezen dan de historische Vleeshal op de Grote Markt. De Haarlemse sla gers waren daar echt thuis. In een moffelinrichting aan de Klein® Houtweg brak Zaterdagmorgen ee" klein brandje uit, doordat tengevolg van een gasontsnapping de vlam sloes in een der met moffellak gevulde zin' ken bakken op de oven. Het vuur ko onmiddellijk worden geblust, zodat slechts geringe schade ontstond. Woensdag 23 Juni komen de plaatse lijke comité's van Herwonnen Levens kracht en Santos in Gebouw St. Bav° bijeen ter bespreking van de lijstcollecte en speldjesdag. Na vier dagen de belangstelling^ van de parochianen van „Valkenburg" te hebben ondergaan, is Zondagavond "e Hojo in het parochiehuis feestelijk ge sloten. Gelijk het op een dergelijke fancy-fair past, was de belangstelling op de laatste avond, vooral van de rijpere jeugd, bijzonder groot en natuurlijk concentreerde zich deze vooral op het rad van avontuur, dat op meesterlijke wijze werd bediend. Ook de andere ver makelijkheden trokken de belangstelling en tegen half twaalf kondigde het begin van de sluiting zich aan door de trek king van de loterij. Daarvoor waren kostbare prijzen ter beschikking gesteld en vrijwel alle loten waren dan ook verkocht. Pastoor H. A. Drost werd uit verkoren om de loten te trekken onder het toeziend oog van brigadier Van Pel. De eerste prijs viel op lot 3444, zodat de gelukkige in het bezit komt van een fraai ontbijtservies. Na de loting werd de naam van de pop bekend gemaakt, die Eveliene bleek te heten. Harriet Level! had geraden „Evenlientje" en is dus de gelukkige winnares. Het Pontiac horloge was stu blijven staan op 1314 minuut over vie ren, Henk Boting uit de Madoerastraat had geraden: 15 minuten over vieren en hij werd dus de eigenaar. Te twaalf uur nam de voorzitter van de Jeugdraad, de heer H. J. Klein Schiphorst, het woord en bracht aller eerst dank aan allen, groot en klein, die zoveel avonden hebben opgeofferd om deze tweede Hojo te doen slagen. Het succes van deze fancy-fair, aldus de heer Klein Schiphorst, is wel in de aller eerste plaats aan hen te danken. Hulde werd gebracht aan de parochianen, die door hun belangstelling er voor gezorgd hebben, dat de Hojo een succes werd. Met de toezegging, dat het volgend jaar deze onderneming nog grootser zal wor den opgezet, verklaarde hij daarna met een daverende hamerslag de Hojo voor gesloten. In de bar bleven de medewer kenden nog even gezellig bijeen,- maar toen was het middernachtelijk uur ook al lang gepasseerd. De Katholieken van Heemstede zijn Zondag wel stevig op hun offervaardig heid beproefd; in de parochie O. L. Vr. Hemelvaart was het de Hojo en in de parochie St. Bavo de „Stenen"-dag voor het nieuwe altaar. Ook deze laatste actie mocht zich in een behoorlijk succes ver heugen; er zijn 2903 stenen verkocht, die met elkaar het bedrag van f 725,75 heb ben opgebracht. Er was aan deze stenenverkoop een wedstrijd verbonden in het raden van het juiste aantal stenen. Het was de heer P. de Jong, die met 2900 stenen het juis te aantal het dichtst benaderde en zich in het bezit gesteld zag van een mooie damesfies. Mejuffrouw v. d. Velde raad de 2893 stenen en haar moeite werd beloond met een zeer mooie Rozenkrans. Mejuffrouw v. Soest ten slotte werd met 2927 stenen de gelukkige eigenares van een mooi polshorloge. Er was in de grote zaal van het R.K- Verenigingsgebouw voor deze uitslag van de stenenverkoop grote belangstel ling, vooral, omdat de winnaar van de damesfiets van huis gehaald moest wor den, aangezien hij de keus had tussen de drie prijzen. Een en ander was oorzaak, dat de beide winnaressen zaten te pope len, welke prijs hij zou kiezen, zodat e* spanning in de zaal kwam. Na afloop sprak kapelaan Agterof een woord van dank tot de afdeling Heem stede van de R.K.E.H.B.O. „De barm hartige Samaritaan" voor deze sympa* thieke onderneming. (Niet officiële koersen- Vorig Op en IJ1® slot 3% Ned 1953 103 3(t) Ned 1953 103 A 314 Neder! 1948 10014 314 0<"t Nel l«N 100Ti, 314 Ned 1954 100/v 3 314 Nederland 1947 10014 3 Ned 62 64 del. fac 101A Inschr Grthk 46 3 Pet 98(2 Ned Handel Mt1 een 18114 A.K U 225i/4 Vin Berkels Patent 14814 'alvé Delft eert 190 Van Geldet 218 Kon Hoogovens oert 177% (Jntlever eert 341ii Ned Ka hel 2°5 V2 Philip» SL Kon Petroleum 507% Amsterdam" Rubber 85(i - oiortUa i .tin 149l/? Kon N Stoomb M 136% Ned Seheepv Unie 139!4 HV.A 123% Deli MO eert. 116?s 21/6 100 A 10014 22514 34314 25214 512 8614 138 141 12414 116%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2