Mandement een document van christelijk personalisme Deze tijd is een tijd van surrogaten show en etb - Een groots openluchtspel besluit Bonifatiusviering in Plymouth 1 m N.V.V. verontrust en teleur gesteld door Mandement Mgr. B. J. Alfrink woont de plechtigheden bij Studie-toelage punt van discussie op ARKA-congres Vormloze angst voor kanker is aan het afnemen Tweede intern, dirigenten cursus geopend Windhondenrennen op Marken u Ome wereld bedreigt de persoonlijkheid voortdurend Verbaasd over uitlating van Middelhuis betreffende loonvorming Congres van Toonkunstenaars Critiek op de radio Te ver gaande bemoeiing van Ged. Staten in gemeentebeleid Nazorgdienst voorziet in behoefte „ST. LAMBERTUS" NEEMT HET OP VOOR DE 5DE MEI Protest tegen houding van regering Het geïllustreerde boek 1450-1850 Dr. VAN WAESBERGHE OP LANDDAG ST. ADELBERT: Naar Kath. Verbond van de Arbeid? Zes kinderen gewond Let op het merk! MAANDAG 21 JUNI 1954 PAGINA 3 Koninklijk bezoek aan voormalig rampgebied N^ijf wilde zwijnen geschoten Week voor amateur- fotografen Aanhangwagen van jeep omgeslagen 1 Het beste bed ooit gemaakt! Tentoonstelling in Amsterdam (Van onze correspondent) De katholieke standsorganisatie St. Adelbert hield Zaterdag in Royal te Arnhem een druk bezochte landdag. In zijn jaarrede besprak de voorzitter, tor. H. W. baron van Voorst tot Voorst, uitvoerig de verhouding van de katholieke intellectueel en deze tijd als een bijdrage in de geest van het Mandement. Het is immers de bedoeling der bisschoppen, dat de katholieken zich opnieuw op hun taak bezinnen. Spr. bepleitte de stichting op zo kort mogelijke termijn van een Katholiek Verbond van de Arbeid als nieuwe, vormgeving van katholiek werknemend Nederland. Van belang achtte hij ook de samenwerking, zo mogelijk het Samengaan in nieuw verband met de K.A.B., samenwerking met andere organisaties van beoefenaren van intellectuele beroepen en samenwerking in internationaal verband. Aan dit alles wordt gewerkt. Ten aanzien van de naar binnen gerichte activiteit van St. Adelbert is Verandering van mentaliteit nodig. Spr. constateerde verder niet alleen een achterstelling van, maar ook een tekort aan katholieke intellectuelen. Wat dit laatste betreft achtte hij een ernstig onderzoek gewenst. Sprekende over de individuele taak der katholieken vroeg de voorzitter de aandacht voor het beroepskerstenings- Werk. Men zoekt naar concrete mogelijk heden voor de uitoefening van de be- roepstaak als christen. Er zijn groepen gevormd uit advocaten, notarissen, archi tecten, artsen enz. (In dit verband werd bij de discussies ook de wenselijkheid bepleit, de Rotary weer voor katholieken open te stellen). Natuurlijk kwam ook het Mandement ter sprake. Dit wordt ernstig mistekend. aldus spr., als men het uitlegt als een aansporing tot isolement en als een po ging tot machtsformatie. Sinds wanneer is eenheid gelijk te stellen met isole- toent? Het Mandement is integendeel een stimulans tot sterker solidariteit toet anderen. Het Episcopaat had ook andere we gen dan het Mandement kunnen kie zen. De bisschoppen hebben de weg der eenheid gekozen, ook omdat wij tekort schieten in ons christen zijn, aldus de persoonlijke mening van spr. De eenheid is noodzakelijk ook om onze persoonlijke tekorten. De doorvoering van het Mandement zal niet zonder schokken tot stand ko men. Hoewel wij de strijd niet schu wen, roepen wij andersgelovenden op. hand in hand met ons katholieken te blijven vormen het geheel der struc tuur van schap. onze vaderlandse gemeen- Persoonlijkheid In de middagvergadering, die o.m. werd bijgewoond door prof. dr. Beel en prof. mr. Romme, hield dr. H. van Waes- berghe S.J. een boeiende inleiding over het onderwerp: Heeft de persoonlijkheid nog kans in deze wereld? Tn zijn betoog ontwikkelde pater van Waesberghe een vijftal stellingen. De kern der eerste stelling luidde; de persoonlijkheid is de vitale synthese tussen mens en wereld. Cultuur en intellect zijn geen maat staven voor de persoonlijkheid, zo zei spr. in zijn tweede stelling. Zij vergro ten de persoonlijkheid extensief, niet intensief. Zij zijn de bouwstenen, niet de bouwheer. De individualist meent, dat het sum mum van zelfstandigheid is, zijn zaken alléén op te knappen, de personalis! ech ter ziet de grootste kansen voor de persoonlijkheid juist in de gebondenheid der samenwerking. Hij wil zijn stem pel drukken op zijn omgeving, zoals hij zich wederkerig door zijn milieu ge stempeld weet. Daarom wijst hij het socialisme af, dat in zijn collectivisme een aanslag inhoudt op zijn levende en scheppende persoon. Onze wereld is ingewikkeld en chao tisch en daardoor een voortdurende be dreiging van onze persoonlijkheid, zei dr. van Waesberghe in zijn derde stel ling. Een belangrijke uiting van verzet te gen de depersonaliserende vervlakking De secretaris van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft op een in Rhenen gehouden streekbfjeenkomst van het N.V.V. gesproken over actuele onderwerpen in de Nederlandse vak beweging. Sprekende over het Bisschoppelijk Mandement zei de heer Roemers: ,,Het verbondsbestuur vah het N.V.V. is door de inhoud van het Mandement teleurgesteld en verontrust. Het stand punt van onze vakbeweging zal in een bijzondere hoofdbesturenvergade- ring op 17 Juli worden vastgesteld". Naar aanleiding van de rede, die de Voorzitter van de K.A.B., de heer Mid delhuis, in de verbondsvergadering van deze vakbeweging heeft gehouden en tvaarin hij ook een beschouwing heeft Sewijd aan de sociaal-economische si tuatie van Nederland en vastgesteld zo citeerde spreker ,,dat deze gun stig is en de arbeiders hun aandeel in de welvaartsverruiming in ons land moe ten krijgen, waarvan hij meende, dat zulks tot dusverre in onvoldoende mate Vtos geschied." zei de heer Roemers, dat hij wat dit laatste betreft het van barte met de K.A.B.-voorzitter eens is. ••De heer Middelhuis is echter verder gegaan. Hij heeft een programma van de K.A.B. ontvouwd, waarin hij de sug gestie heeft gedaan van een algemene loonsverhoging, vrijere loonvorming en grotere bezitsvorming. Het N.V.V. is enigermate verbaasd over dit program- toa, en zonder een oordeel over elk van deze punten uit te spreken, wil ik JJjel vaststellen, dat de heer Middelhuis toijkbaar op dat moment grote behoefte "ad de radicale haan uit te hangen." Spreker stelde nadrukkelijk vast, dat het N.V.V reeds vier weken geleden, na het verschijnen van het verslag van de Ned. Bank, de welvaartsverrui- toing voor de werknemers in de Raad van Vakcentralen aan de orde heeft ge steld. Overeengekomen werd, dat ieder H. M. Koningin Juliana brengt van- haag en morgen een werkbezoek aan e"ige gemeenten in het voormalige Rampgebied van de provincies Zuid- ftolland, Zeeland en Noord-Brabant. De koningin wil zich laten voorlichten over vorderingen van het wederopbouw- Rvsfk in brede zin, en de stand van za- ?en, vooral wat betreft het dijkherstel, h ogenschouw nemen. -Nadat H. M. vanochtend per auto in Dordrecht was gearriveerd, voer zij met "et Wieldi-echtse veer naar 's-Graven- 5,eel. Daar werd zij o.m. begroet door de ]-°tomissaris der Koningin in Zuid-Hol- JShd, mr. L. A. Kesp-er. De koningin nam hterna het herstel van de Molendijk in .Senschouw, waarna zij een bezoek tocht aan een Oostenrijkse woning, j9arin het groepscommando van de j.'Jbspoiitie is ondergebracht. Hier gaf de ^Jbgraaf van het waterschap de Hoekse e aai'd, de heer L- J- Overwater, een uit- hzetting over de waterstaatkundige as ceten van dit gebied. drmacns een in Ottersum gehouden zWi hebben de jagers vijf wilde vepJnen .geschoten. Zij kregen er onge- onsrK twintig in de schijnwerpers.. De ee,chadelij k gemaakte beesten leverden fuirv, §ezamenlijk geslacht gewicht van 'to 350 pond op. streek langs de grens is door Schaa zwÜnen de laatste tijd grote e aangericht aan te velde staande aPDei, ,n, El zijn boeren, wier aard- *erUïn d.U V00r meer dan de helft zijn der drie vakcentralen de zaak in eigen kring zou bestuderen en dat daarna het overleg zou worden voortgezet. Inmid dels zouden op dit punt geen publica ties verschijnen. Het is aldus spr. be grijpelijk, dat het N.V.V. met grote verbazing van de rede van de heer Middelhuis kennis heeft genomen. De heer Middelhuis heeft de handhaving van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen nadrukkelijk aanbevolen. Ik moet zeggen, aldus spr., dat het wel een bijzondere vorm is, welke hij zich van die samenwerking voorstelt. ziet spr. in de noodzakelijke, opzette lijke begrenzing van de werkkring. Het werk houdt nergens vanzelf meer op. De continubedrijven zijn op dit punt symptomatisch. Wij zijn nooit meer klaar. Radio en televisie moeten soms maar eens afgezet worden. De onpersoonlijkheid Van de menselij ke omgang heeft de angst en de vereen zaming schrikbarend doen toenemen en de neurose gemaakt tot een nieuwe volksziekte. De relaties met medemen sen zijn verzakelijkt. Men weet niet meer met wie men te doen heeft. Men zou in de bedrijven nu wel een afde ling Human Relations kunnen stichten, maar een katholiek kan uit veel grotere reserves putten, n.l. uit de Kerk, die wij zijn. De Kerk is de binding die de een zaamheid doorbreekt, zei dr. van Waes berghe in zijn vierde stelling. De wer kelijke beleving van het kerk-zijn wordt echter belemmerd door de saecularisatie van de cultuur en het clericalisme. Het kerk-zijn is voor de leden het behoud van hun persoonlijkheid, want het is als broeders en zusters verenigd zijn in één Heer en onder één hoofd. Kerk-zijn is het meest vergaand ant woord op de verzakelijking en vervlak king dezer verhoudingen en daardoor te vens 't behoud van de persoon, die door vereenzaming te gronde wordt ge richt. De Bisschoppen wijden in hun man dement veel aandacht aan de persoon. In 46 blz. wordt het woord persoon 45 maal gebruikt, in de eerste 23 blz. 35 maal, op de blz. 8 en 9 dertien maal. Het mandement is een document van christelijk personalisme bij uitstek. De persoonlijkheid heeft in onze tijd nog kansen inzover zij een christelijk personalisme is, want het gehele syn thetisch vermogen der kerk is nodig om in onze chaotische samenleving orde en structuur te brengen. Dit is de be langrijke personalistische betekenis van het mandement. Het is de reactie der Nederlandse kerk op de saecularisatie der cultuur, die kerk en wereld uit- eengeworpen heeft. Terwijl de saecularisatie der cultuur de band tussen kerk en wereld te los maakt maakt het clericalisme deze te eng. Het clericalisme is een soort diri gisme der kerkelijke overheid. In alle oprechtheid kunnen we ons afvragen of wellicht het Mandement langs deze kant de persoonlijkheid van de Ne derlandse katholiek bedreigt. Het Pa rool en Het Vrije Volk achten ons inderdaad bedreigd. Als er echter in deze een fout gemaakt zou zijn. dan zijn deze bladen toch zeker wel de laatste, die haar kunnen ontdekken, aangezien zij reeds onderbegaafd zijn in het ontdekken van het dirigisme der burgerlijke overheid. Het Mandement kan geen afscheiding tussen katholieken en socialisten ver oorzaakt hebben, want deze was reeds bezegeld. Men kan moeilijk het consta teren van de dood een aanslag op het leven noemen. Wat de protestanten betreft zei spr. dat de eenheid onder de oorlog ont staan niet ongedaan mag worden ge maakt. Wij moeten hen duidelijk ma ken. dat de Kardinaal van onder d® oorlog dezelfde is als de Kardinaal van het Mandement. Voor amateur-fotografen, die hun ken nis aangaande het fotograferen willen verdiepen organiseert de Limb. Volks hogeschool „Geerlingshof" te Houthem van 2 tot 7 Augustus a.s een speciale fotoweek. Elke dag worden tochten ge maakt, waarbij de deelnemers onder technische leiding foto's zullen maken, welke naderhand critisch worden be schouwd. Bovendien kunnen de deelne mende amateur-fotografen nog deelne men aan prijsvragen voor de beste foto in Limburg gemaakt. (Van onze correspondent) Prof. dr. K. T. Bernet Kempers, de voorzitter van de Koninklijke Nederland se Toonkunstenaarsvereniging, heeft Zondag op een te Leeuwarden gehouden congres verklaard, dat de moeilijkhe den van de toonkunstenaars slechts uit de weg kunnen worden geruimd door een eensgezinde samenwerking van de toonkunstenaars zelf, zo nodig in sa menwerking met de zusterorganisaties, omdat van overheidswege geen maatre gelen zijn te verwachten. Hoe nodig die samenwerking wel is, bleek ook uit de weinig opti mistische ondertoon in de toespraak die Willem Zonderland als bestuurs lid van de afdeling Friesland van de Vereniging hield, en waarin hij, onder meer zei, dat deze tijd een tijd van show en surrogaten is. De radio beweegt zich steeds meer naar het laag bij de grondse amusement, en de accor deon wordt op stad en platteland steeds belangrijker en staat de serieuze mu ziekbeoefening in de weg. Voorts wees hij erop, dat het aantal muziek- paedagogen onrustbarend toeneemt, ter wijl het aantal leerlingen onrustbarend daalt. De volks- en andere muziekscholen doen aldus Willem Zonderland welis waar goed werk, maar zij nemen de muziekleraren de wind uit de zeilen. In de loop van de vergadering werd tot ere-voorzitter benoemd de heer A. de Vogel, die een kwart eeuw bestuurs lid is geweest. Wouter Paap werd tot vice-voorzitter gekozen en Frits Noske tot tweede secretaris, terwijl dr. Jos Smits van Waesbergen als secretaris werd herbenoemd. Zondagmiddag is een aanhangwagen van een militaire jeep van het vlieg kamp Valkenburg in de gemeente Val kenburg over do kop geslagen. In deze aanhangwagen bevonden zich elf kin deren. Zes kinderen liepen min of meer ern stige verwondingen op. Alle gewonden konden naar huis worden vervoerd na het verlenen van eerste hulp door de plaatselijke EHBO. Advertentie omas Een pontificale H. Mis en een daarop aansluitende processie met voorstellin gen uit het leven van St. Bonifatius in het voetbalstadion van Plymouth vorm de het imposante sluitstuk van de vie ring van het 12e eeuwfeest van de Mar teldood van St. Bonifatius te Dokkum. Kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen, onder wie Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van (Van onze correspondent) Het blijkt voor vele gemeenten uiter mate moeilijk om geschikte functiona rissen aan te trekken. Om de adverten ties waarin sollicitanten voor bepaalde functies worden opgeroepen, wordt meestal hartelijk gelachen, omdat functies in het bedrijfsleven veelal aan lokkelijker zijn. De oorzaak hiervan, al dus mr. dr. J. Sens, secretaris van de in de ARKA georganiseerde gemeente ambtenaren, is vooral gelegen in het feit, dat een ambtenaar verplicht is, de studie-toelage terug te betalen, wan neer hij zijn betrekking verlaat. Deze studie-toelage wordt gegeven op dat de ambtenaren een speciale oplei ding kunnen volgen. Maar het is onjuist, aldus mr. Sens, om het te laten voor komen of men ons met die studie een pleizier doet. Het is louter en alleen een belang van de gemeente opdat déze over een soepel werkend apparaat kan beschikken. Ook de belastingen hebben een verkeerd beeld van deze studie toelage, die nog maar steeds niet als beroeps- of verwervingskosten mag wor den gerekend. Deze kwestie van de studie-toelagen was een van de onderwerpen waar een hartig woordje over werd gesproken op het congres van de gemeente-ambtena ren in de Alg. R.K. Ambtenarenvereni- ging. Het congres werd Vrijdag en Za terdag in Nijmegen gehouden in een drukkende atmosfeer. Maar ondanks de hitte maakten de gemeente-ambtenaren ernst met de agenda. Ernstige bezwaren werden ge opperd tegen de meer en meer gebrui kelijke gewoonte van Gedeputeerde Sta ten om toezending te vragen van de personeelformaties der gemeentedien sten. Door een dergelijke onjuiste gang van zaken, aldus mr. Sens, worden de zelfstandigheid en de verantwoordelijk heid der gemeentebesturen ernstig aan getast. Op geen enkele rechtsgrond kan iets dergelijks van de gemeentebesturen geëist worden, indien G.S. die gegevens althans vragen om het personeelsbeleid der gemeenten (benoemingen, bevorde ringen, extra-periodieke verhogingen, etc.) te beoordelen. Dit is de eigen taak der gemeente en de provinciale griffie staat daar buiten. Indien echter een verhoging van de uitgaven het gevolg is en de begroting daarin niet voorziet, moet die verhoging de goedkeuring van G.S. krijgen, maar hierbij mag niet het personeelsbeleid van de gemeente wor den betrokken. Ingeval G.S. dit toch doen, moet de gemeente daartegen met kracht opkomen, aldus spr. Deze te ver gaande bemoeiing kan niet zon der meer aanvaard, worden. De voorzitter van het congres, de heer J. J. Loerakker, protesteerde met klem tegen het gespeel met de mate riële rechtspositie van het gemeente- personeel, in verband met de algemene doorvoering van een ziektekostenrege ling. Dat in tal van gemeenten de pro gressieve kindertoelageverordening tot stand is gekomen, juichte de voorzitter ten zeerste toe. In zijn slotwoord merk te hij nog op dat men er goed aan doet de ambtenaren niet te beschouwen als mee-eters, maar als mede-bouwers aan de maatschappij. Besloten werd nog het congres het volgend jaar in Maastricht te houden. leven van St. Bonifatius ons voorhoudt. In zijn predikatie vroeg hij tenslotte, dat om de verdiensten van de grote heilige de eenheid van Duitsland, waar voor hij gestorven was, weer zal mogen worden hersteld. Utrecht vergezeld van zijn secretan-is Dr. T. Roorda, twee Duitse kardinalen en verder prelaten uit Denemarken, België, Luxemburg, Frankri.it, Zwitser land, Ierland en uit Engeland zelf woon den de plechtigheden bij. Een hoogtepunt van de viering, die werd meebeleefd door meer dan 12.000 Katholieken uit het diocees Plymouthi en die begunstigd werd door zonnig weer' na een week van regen, vormde onge-^ twijfeld het schrijven van de H. Vader, dat gistermiddag door kardinaal Griffin. aartsbisschop van Westminster, in het stadion werd voorgelezen en waarin die H. Vader de heilige tot voorbeeld stel de aan de Katholieken van geheel En geland. De H. Vader schreef o.m.: ,J4u de marteldood van St. Bonifatius wordt herdacht door de landen, waar hij "het Evangelie bracht: bidden wij, dat Jzijn voorbeeld ertoe mogen leiden, dat de brandende ijver van de heilige ook mo ge leven in de harten van de Katholie ken van geheel Engeland." De H. Va der wees dan op de onwankelbare trouw van St. Bonifatius aan de H. Stoel en stelde hun dit ten voorbeeld. De vieringen begonnen reeds Zater dagmorgen met een pontificale !H. Mis in de kathedraal van Plymouth, opge dragen door kardinaal Frings, aartsbis schop van Keulen, Kardinaal Griffin hield daarbij de predikatie. Deze (verge leek de heilige met een profeet, iomdat hij in zijn eigen land niet geëerd/wordt. Kan het zijn, zo vroeg hij, dat w^jjEngel se Katholieken de les niet zien, die het Tijdens een plechtigheid van Zater dagavond in Buckfast Abbey beschreef kardinaal Frings, sprekende namens alle buitenlandse prelaten de grote verdiensten van St. Bonifatius voor Europa, waar zijn invloed thans nog voortduurt. Met dankbaarheid gewaag de hij van net Duitse Benedictijner klooster, dat bij Buckfast Abbey werd gesticht in het begin van de 20ste eeuw om in het diasporagebied van Devonshire het Geloof terug te bren gen, dat hun voorouders van St. Bo nifatius, die in dit gebied te Craditon geboren was, hadden ontvangen. Wij zende op de enorme vernietigingen die de oorlog in Plymouth heeft ver oorzaakt, sprak kardinaal Frings de hoop uit, dat op voorspraak van St. Bonifatius een nieuwe geest van we derzijds begrip de landen onderling moge gaan bezielen. Zaterdagavond hebben talrijke buitenlandse prelaten bovendien een plechtig lof gecele breerd in de kleine kapelletjes in het diasporagebied van Plymouth, die an ders bediend worden vanuit de stad Plymouth, waar het grootste deel der 30.000 Katholieken van dit diocees woont. Gisteravond werd door de burgemees ter van Plymouth een banket aangebo den ter ere van de buitenlandse gas ten. Vandaag zullen de kardinalen en bisschoppen gezamenlijk de schrijn be zoeken van de zalige Cuthbert Mayne te Launcestone, die in de 16e eeuw ge marteld werd en die de patroon is van de Engelse seminaristen. Mgr. Alfrink keert vanavond naar Nederland terug. (KNP) Een internationale publicatie over de genezingskansen van baarmoederkan ker, waarin een bijna twintigjarige pe riode wordt overzien, laat duidelijk uit komen, dat er een geleidelijke maar treffende vooruitgang is te constateren. Voor een deel is deze vooruitgang aan (Van onze verslaggever) Zaterdagmiddag is in de KRO-studio te Hilversum met enige plechtigheid de tweede internationale dirigentencursus, georganiseerd door de stichting Neder landse Radio Unie. geopend in tegenwoor digheid van tal van vooraanstaande per soonlijkheden uit de Nederlandse radio- en muziekwereld. Nadat het Omroep- (Van onze correspondent) Tegen het einde van het tweedaags congres dat de Nederl. Katholieke Kie- ding- en Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" Vrijdag en Zaterdag in Nijme gen heeft gehouden, hebben verscheide ne sprekers fel pretest aangetekend te gen de houding van de regering in ver band met de viering van de 5e Mei als nationale feestdag. Besloten werd, via de K.A.B. tegen deze houding te pro testeren en aan te dringen op een her stel van de 5e Mei. Van de afdelingen Amersfoort en Am sterdam was een voorstel binnengeko men met het verzoek, dat de bonds raad zich uit zou spreken voor een vol ledig herstel van de viering van de na tionale feestdag op de 5e Mei. In een prae-advies van het bondsbestuur werd dit voorstel ten sterkste ontraden, daar Advertentie onbeperkte garantie geruisloos NAZET, IG ODEN. EN STAALWARENFA B RIEK EN l( ZEVENBERGEN na de uitspraak "an het georganiseer de bedrijfsleven het bondsbestuur er niets voor voelt om voor „een verloren zaak te gaan vechten." Uit de vergadering kwamen echter verscheidene stemmen, die een derge lijke passieve houding veroordeelden. Een afgevaardigde uit Enschede deel de mee, dat de textielarbeiders daar volgend jaar voornemens zijn om onder protest een snipperdag op te nemen op 5 Mei. In zijn antwoord merkte bondsvoor zitter H. A. C. Huysmans op, dat in de rij van sprekers de stem van het Zuiden ontbreekt, omdat in het Zuiden de 5e Mei niets zegt. Wat het omstreden prae- advies van het bondsbestuur betreft, zei de voorzitter, dat het bondsbestuur zich heeft neergelegd bij het compromis- besluit van het georganiseerd overleg, dat in deze de regering van advies heeft gediend. Onjuist acht de voorzitter het, dat de regering dit advies heeft aanvaard, en vervolgens zelf anders handelt. Tenslotte stemde de vergade ring met luid applaus in met een voor stel van de voorzitter om een schrijven te richten tot de K.A.B. dat de bonds raad ..ich in meerderheid heeft uitge sproken voor de viering van de 5e Mei als nationale feestdag en ernstig protest aantekent tegen de houding van de re gering in deze. ■Jk-M.m Zaterdagavond zijn op Marken windhondenrennen gehou den, georganiseerd door de windhondenvereniging „Rotter dam". De Ajghaanse windhond „Beryl" van mevr. Smit uit Amsterdam werd winnaar van de Beker van Marken. Hier maakt hij zijn ereronde langs de meesmuilend toekijkende Markers. kamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg twee gedeelten uit het Concerto Grosso nr. 24 in F gr. t. van Handel had uitgevoerd, werd een wel komstrede van mr A. B. Roosjen, waar nemend voorzitter van de N.R.U., voor gelezen. Mr Roosjen, die wegens een mondoperatie verhinderd was dit zelf te doen, bevond zich wel onder het audi torium. Mr H. J. Schölvinck, raadsadvi seur in algemene dienst bij het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, hield een toespraak, waar in hij getuigde van grote belangstel ling van de regering voor de dirigen tencursus en waarin hfl er op wees dat deze cursus nu reeds een internationale betekenis had gekregen. Tussen deze bedrijven door speelde Jo van Helden samen met het Omroepka- merorkest in eerste uitvoering in Nederland een „Sonata da Chiesa" voor viola d'amore en strijkorkest en het orkest alleen de „Studentenmu- ziek" van Wouter Paap. Na afloop werd een receptie gehouden. En vandaag is dan de cursus, waarvan de dirigentenHVillem van Otterloo en Ferdinand Leitner de docenten zijn, be gonnen. Van de 38 jonge musici die zich hebben aangemeld zijn er 26 aan genomen. Zij vertegenwoordigen landen uit alle werelddelen. Advertentie ALLEEN ECHT MET HET BAYER KRUIS Vrijdagmiddag heeft in de aula van het Stedeljjk Museum te Amsterdam de heer Victor E. van Vriesland in aan wezigheid van een groot aantal geno digden, de tentoonstelling „Het geïllus treerde boek 1450-1850" officieel ge opend. De burgemeester van Amster dam, die deze taak zou verrichten, was verhinderd. De heer Van Vriesland was van me ning, dat het Nederlandse boekenanti- quariaat een gilde is, dat in de gehele wereld een zeer goede naam heeft. Het is algemeen bekend, dat op antiquarisch gebied in Nederland met de grootste deskundigheid baanbrekend werk wordt verricht. Een inleidend woord tot deze tentoon stelling werd gesproken door de heer M. Herzberger, ere-lid, oud-voorzitter en stichter van de Nederl. vereniging van antiquaren. De expositie is uit het bezit van leden dezer vereniging en 's Rijks prentenkabinet samengesteld. Se dert de oprichting van de vereniging in 1935 konden reeds vele programma punten gerealiseerd worden, o.a. het in stellen van een opleiding tot antiquaar niet te verwarren met antiquair en het stichten van een internationale antiquaren-organisatie. Het is voor de derde maal dat een soortgelijke ten toonstelling wordt gehouden. Spreker hoopte, dat nog eens in een lacune zou kunnen worden voorzien, waarvoor al se dert 1924 wordt geijverd: namelijk om te komen tot het inrichten van een boe kenmuseum. De ongeveer 160 boeken zijn in vi trines ondergebracht. Een firma stond technisch materiaal af, waardoor het mogelijk is een indruk te krijgen van de verschillende illustratie-technieken, zoals houtsnede, kopergravure en staalgravure van de 15e eeuw tot de 19e eeuw. De expositie duurt tot 10 Juli. een overigens onmiskenbare verbete ring van de behandelingsresultaten toe te schrijven, maar het grootste deel komt voor rekening van een merkwaar dige verschuiving in de vier klassen van genezingskansen. De beide groepen met ongunstige genezingskansen zijn gelei delijk minder gaan bijdragen aan het totaal, terwijl de prognostisch gunstige groepen naar evenredigheid in getal sterkte zijn toegenomen. Oorspronkelijk droegen de laatste groepen een derde deel bij: thans maken zij meer dan twee-derde van het totaal uit. Dit alles dank zij de vooruitgang van de toestand, waarin de patiënten ter behandeling komen. Ook dank zij het feit, dat de art sen, die beter in staat zijn de diagnose te stellen, in twijfelgevallen meer op hun hoede zjjn en meer doordrongen blijken van het nut van spoedig ingrij pen. In misschien nog veel groter mate dank zij de vrouw, die meer dan vroeger geneigd is acht te slaan op waarschu wende verschijnselen en de moed heeft daarnaar te handelen. Dit zei dr. W. F. Wassink, toen hij Zaterdagmiddag in Utrecht sprak over ,,De betekenis van de herkenning", tij dens de herdenking van het eerste lustrum van de Vereniging_ „Het Ko ningin Wilhelminafonds". Na dit op wekkend nieuws vernomen te hebben, had spr. zijn eigen resultaten van de behandeling van borstklerkanker tussen 1924 en 1945 stelselmatig inge deeld aan een vergelijkende be schouwing onderworpen. Hij constateer de een soortgelijke verschuiving, d.w.z. een afneming van beide ongunstige groepen ten voordele van de beide gunstige. De enige verklaring hiervan ziet dr. Wassink in de wezenlijke voor uitgang in de toestand waarin de pa tiënten ter behandeling komen, hetgeen alleen zijn oorsprong vinden kan in 'n grotere opmerkzaamheid en doortas tendheid van patiënt en arts op grond van toegenomen kennis en groeiend ver trouwen in de mogelijkheid van gene zing. Dr. Wassink meende te mogen ver onderstellen, dat de vooruitgang in de laatste jaren nog groter is geweest, nu de vormloze angst voor kanker aan het afnemen is en men het kwaad meer onder ogen durft te zien. Hij kon uiter aard niet bewijzen, dat hetgeen hij in het Antoni van Leeuwenhuis geconsta teerd heeft, een algemeen verschijnser' is, omdat een registratie over gehee Nederland ontbreekt. Het Kon. Wilhe! minafonds heeft hiertoe nu de stoot g< geven; mogen de artsen in Nederlan gaan inzien, dat een dergelijke registrs tie van groot belang is voor de volk» gezondheid en daarom van harte hiei aan meewerken. Sprekend over hetgeen er in de afgE lopen vijf jaar op wetenschappelijk e sociaal gebied gebeurd is en over d- toekomstplannen, wees dr. Wassink o het algemene organisatieplan, waarva: beide gespecialiseerde instituten en d universitaire centra de steunpunte zijn. Hij benadrukte de grote waard- van volksvoorlichting, waarvoor hier ei daar reeds nascholingscursussen voo wijkverpleegsters begonnen zijn. Wat er op het gebied van de volks voorlichting gedaan wordt, toonden twe< filmpjes aan. „The Outlaw Within' (Canada) liet zien hoe iemand volkomei genas van huidkanker, en „Man Alive' (Ver. Staten) voerde een jongeman tei tonele, die verstoppertje met z'n ge zondheid speelt uit angst voor een dok tersonderzoek, dat tot de constatering van kanker zou kunnen leiden, maai die tenslotte zijn angst overwint en uit eindelijk'geen kanker blijkt te hebben. Twee populaire films, die er ongetwij feld toe zullen bijdragen om de wat dr. Wassink „vormloze angst voor kan ker" noemde, te verminderen. Over de zorg voor de patiënt buiten het ziekenhuis werd een voordracht ge houden door zr. S. H. Joosse, die aan de hand van 'n Engelse enguête-uitslag ontstellende feiten vertelde. Tot voor kort ontbrak er een nazorg voor kan kerpatiënten, waarschijnlijk omdat voor velen het lijden aan kanker inhaerent was aan ongeneeslijkheid. In 1950 is het Ned. Kanker-instituut begonnen met een eigen nazorgdienst. Gebleken is inmiddels, dat tien pet. van de patiënten wegblijft en dat slechts ruim de helft zich aan de data van controle-afspraken houdt. Dat een dergelijke nazorgdienst in een behoefte voorziet, is men thans wel gaan inzien. In bijna alle provincies zijn districtszusters voor de kankerbestrij ding aangesteld, in dienst van de kruis verenigingen, om contact te leggen tus sen behandelingscentrum, huisarts en wijkverpleegster. Zo hoopt men te ko men tot verbetering van het lot van de kankerpatiënt, waardoor de grote factor „angst" steeds in betekenis moge afnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3