Verrassingen in honkbal- competitie Nationale te baanwedstrijden Bussum Sluiting Haarlemse Voetbalelftal Utrecht faalt tegen (3-3) Sportweek Amateur-astronomen naar Figeholm Schoten kraakt E.H.S. Duitser Winkler wereldkampioen Springruiters cCe /7/Lcror>rrL<zsn' DE WITTE RAAF Rapport 16 Juli in St. v. d Arbeid Gevangenisstraf geëist Sonderman maakt noodlanding Levensonderhoud weer duurder MAANDAG 21 JUNI 1954 PAGINA 4 i WERELDRECORD Sportflitsen Bijna 30 clubs nemen deel Examens Kuypers plaatst zich in kwartfinales te Luxemburg Van der Kuil en Gallis ontbraken op appèl Fraai turnen De voetbalwedstrijd Overleg loonpolitiek Tegen chauffeur Onvoorzichtigheid kostte mensenleven S-14 slechts licht be schadigd bij landing op twee wielen MARKTBERICHTEN (Van onze honkbalmedewerker) Alle wedstrijden in de honkbal-com petitie zijn op een verrassing uitgelo pen. Alleen Kennemerland-Ajax en Scho- ten-E.H.S. zijn normaal. De Ajacieden wonnen met 10-6 en de Schotenaren na men afdoende revanche op E.H.S. door met 9-1 te «innen. Maar wat te zeggen van de 3-2 overwinning van H.C.K. op Blauw-Wit en de 2-0 zege van R.C.H. op A.B.C. welke laatste nu de onderste plaats inneemt. Goed werk van E.D.O. dat met 7-6 de meerdere bleef over T.I.W. en O.V.V.O. had natuurlijk geen moeite met T.Y.B.B.dat met 6-0 werd geklopt en nog steeds op de eerste winstpunten wacht. T.Y.B.B. heeft zich tegen O.V.V.O. kranig gehouden want pas in het laat ste gedeelte van de strijd konden de Amsterdammers hun zege veilig stellen. Steeds kunnen wij meer vooruitgang be speuren in het spel van de T.Y.B.B.- ers en vooral het veldwerk, al is 't dan nog met af, gaat vooruit. Werper Bak ker was er in deze strijd goed in en al scoorde O.V.V.O. in de tweede in nings een run, de T.Y.B.B.-ers gaven zich niet zo gauw gewonnen. Zij moes ten aan slag ervaren dat Hanni Urba- nus niet te genaken was en toen de Amsterdammers in de zesde, zevende en achtste innings nog vijf runs scoor den, brachten zij hun totaal op zes runs waartegenover de Haarlemmers aan slag niets konden stellen. Zelfs niet eens een honkslag zodat Hanni Urbanus een no-run no-hit zege behaalde. De andere werper, die hetzelfde re sultaat had, was de R.C.H.-er Hoefsmit, die met zijn ploeg een 2-0 zege behaalde op A.B.C. De A.B.C. slagploeg heeft hem daarbij wel geholpen want de Am sterdammers slaan te graag waardoor Hoefsmit rustig de ballen naast de plaat kon gooien. De R.C.H. slag-ploeg toekeek het beter en vooral Oosterbaan was aan slag de ster van het veld en in de derde innings sloeg hij Kuvener binnen die door een honkslag op de honken was gekomen. Dat zelfde her haalde zich in de zevende innings en nu sloeg hij v. Beek binnen. In de laatste innings kwam de R.C.H. zege nog geducht in gevaar want de Amster dammers kregen de drie honken vol, maar R.C.H. wist het juiste antwoord te geven en het bleef 2-0. Ajax nam tegen Kennemerland in de eerste innings al met 4-0 de leiding, waarbij het Kennemerlandveld vele fouten maakte. Werper Hans Winter trof het niet dat zijn velders fouten bleven maken want in de vierde innings stond het al 8-0. En al scoorde Kenne merland op het werpen van Herre Kok in de vierde innings een run en een innings later, dank zij een drie honk slag van Lobman, weer twee runs, het kon de Amsterdammers niet verontrus ten want zelf scoorden zij ook nog twee runs. Het werd echter anders toen in de achtste innings Kennemerland de stand op 10-6 bracht maar de laatste innings lieten de Amsterdammers niets meer toe. H.C.K. vergrootte in de vijfde innings de 1-0 voorsprong die het in de derde innings had genomen door honkslagen van Rudolphie en Zaandam tot 2-0, maar ce H.C.K. werper Sargentini en zijn velders kregen het niet makkelijk tegen de Blauw Wit slagploeg. Doch pas in de laatste innings nadat HCK in de achtste weer de verdediging van werper Linke doorbrak en scoorde, werden de Am sterdammers gevaarlijk. Nadat Blauw Wit twee runs had gescoord kon de laatste man uitgemaakt worden en werd het nog een benauwde 3-2 zege voor de Haarlemmers. Deane Leathers uit Birmingham, die kort geleden de mijl i~ vijf minuten liep, heeft een nieuw wereldrecord gevestigd op de halve mijl. Zij liep de afstand in 2 min. 9 sec. tijdens een wedstrijd in het White City Stadium te Londen van de Amateur Athletiek Club voor Dames. We zien haar hier gefotografeerd op het moment, waar op zij het nieuwe wereldrecord „grijpt" Bij de Belgische baankampioenschap- pen te Rocourt heeft A. Verschueren voor de vijfde maal in successie de stayerstitel behaald. Hij reed de 100 kilometer in 1 uur 33 min. 10.2 sec. Tweede werd Michaux op 3 ronden en derde De Stobbeleir op 4 ron den. De Belk Luyten heeft de Ronde van Belgisch Limburg gewonnen in 18.11.47. 2 Ruwet (B) 18.13.47. 3 Nies kens (Ned) 18.1S.03. 4 Van der Borgh (Ned) 18.15.17. 5 Van Nisten (B) 18.15.27. 17 Van der Weyden 'Ned)) 18.21.37. 30 Keulers (Ned) 18.33.28. 50 Stevens (Nedi 18.45.46. 51 Leu- nissen (Ned) 18.48.15. 53 Gelisser. (Ned) 18.49.57. Het ploegenklassement luidt: 1 Limburg A 54.43.04 2 Nederland 54.51.47 3 Antwer pen 54.56.11. De Schotenaren hebben voor de 51 nederlaag in het eerste treffen met E.H.S. geducht revanche genomen. In de derde innings opende Schoten de score toen Keulemans op een honkslag van Heemskerk op prachtige wijze de thuisplaat stal. Het E.H.S. veld steunde zijn werper Schuitemaker op sublieme wijze zodat het scoren voor Schoten voorlopig moeilijk was. Totdat de vijfde innings aanbrak en het veld onder een lawine van slagen bezweek en vijf runs het resultaat waren. Wel scoorde E.H.S. dank zij de enige fout van het Scho- tenveld een tegenrun, maar de neder laag werd nog groter toen in de zeven de innings Schoten nogmaals drie runs scoorde waardoor de eindstand op 9-1 werd gebracht. Spanning was er genoeg bij E.D.O.-T.I.W. Nadat de Amster dammers in de tweede innings door een viertal honkslagen op het werpen van Kops de leiding hadden genomen, ging E.D.O. de bakens verzetten en kwam de Nieuwe op de plaat en het scoren van de T.I.W.-ers ging niet meer zo gemakkelijk. Met korte slagen wist E.D.O. in de vierde innings het T.I.W. veld omver te spelen met als resul taat vijf runs. Maar ook E.D.O. had niet lang pleizier van deze voorsprong want in de zesde innings scoorde T.I.W., dank zij honkslagen van Feyema en Ploos, twee runs en het was weer ge lijk 5-5 met welke stand de laatste innings inging waarin T.I.W. een run wist te scoren maar E.D.DO. deed het beter en scoorde er twee en won dus met 7-6. Afd. A: E.H.S. 6-8, Schoten 6-8, Ajax 4-6, Kennemerland 5-6, O.V.V.O. 5-6, V.V.G.A. 4-2, T.Y.BB. 6-0 Afd B: Blauw-Wit 7-10, TX.W. 6-8, H.H.C. 5-6, H.C.K. 6-6, E.D.O. 7-6, R.C.H. 6-4, AB.C 5-2 De jonge Duitse ruiter Hans Günther Winkler heeft uit handen van generaal Franco de gouden beker, verbonden aan de titel van wereldkampioen spring ruiters, ontvangen. Op zijn paard „Hal- la" zegevierde hij in het concours-hip- pique, dat in Madrid is gehouden. De beslissing is pas in de laatste ronde gevallen. Het felle duel om de titel werd uitgevochten tussen de Olym pische kampioen, de Fransman Jon- queres d'Oriola en Winkler. Tot aan de laatste ronde hadden beide ruiters de leiding met elk vier fouten. Voor de finale hadden zich behalve Jonqueres d'Oriola en Winkler, geplaatst de Ita liaan Salvatore Oppes en de Spanjaar den majoor Garcia Gruz en (automa tisch) Francesco Goyoaga, de wereld kampioen 1953. Het parcours bestond uit 14 hindernissen met een maximum hoogte van 1.70 meter o.a. een sloot van 4.30 meter moest in totaal, door iedere ruiter vijf maal worden afge legd, n.l. eenmaal met zijn eigen paard er. vervolgens met de paarden van de andere finalisten. Winkler legde vier parcoursen zonder fouten af, te weten met zijn eigen paard „Halla", met „Ar- lequin" van d'Oriola, met „Baden" van Goyoaga en met „Quoniam" van Gar cia Cruz. Alleen met „Tagora" van de Italiaan Oppes wierp Winkler een hin dernis af. D'Oriola kwam driemaal fout loos rond. Met „Halla" en met „Pagora" kreeg hij vier fouten genoteerd, zodat hij met een totaal van acht fouten op de tweede plaats kwam. Derde werd Goyoaga met een totaal van 12 fouten. Oppes eindigde met 16 fouten op de vierde plaats. Garcia Cruz, die met Winklers paard „Halla" ten val kwam bij de oxer, eindigde als vijfde en laat ste. Zondag is op de Amsterdamse Bosbaan een zwemfeest georganiseerd, waaraan door talrijke „cracks" in de zwemsport werd deelgenomen. We zien hier de winnaar van de 2000 meter vrije slag heren, P. ten Thye (L.Z.O.) uit Leeu warden, op het moment, dat hij aantikt. In een keurig tempo zijn Zondag op het sportpark aan de Meerweg te Bus sum de nationale baanwedstrijden, ge organiseerd door de A.V. Tempo, afge werkt. Bijna dertig clubs uit heel het land verschenen aan de start voor al lerlei nummers en zij hadden daarbij de belangstelling en de morele steun van het athletiek minnend publiek dat in grote getale was komen opdagen. Een opmerkelijk resultaat werd ge boekt door mej. F. Schagen met discus werpen. Zij bezette met een worp van 35.17 meter de tweede plaats. Omdat zij echter in de dames A. klasse uit kwam kon haar worp niet gelden voor het landelijk record van de jeugdafde ling, waarin zij normaal uitkomt. Dat was jammer want de worp overschreed dat landelijk record met ongeveer een meter. Mej. Schagen is van GAC uit Hilversum. De voornaamste uitslagen in de ver schillende nummers van de zeer ge slaagde nationale baanwedstrijden ge ven het volgende beeld te zien: 100 m heren A: Warnink van Always For ward uit Hoorn 11.4 en Schrieks van Hollandia uit Hoorn eveneens 11.4; dis cuswerpen A. klasse W. van Weenen van AV'23 met 39.25 meter en A. v.d. Linde in de B. klasse 35.65 meter (Shell Amsterdam), 800 m. Dames, T. Terra van Alw. Forward uit Hoorn met 2.26.1; 600 meter Jongens K. Voren van Estafette uit Amsterdam met 1.28.8; de 3000 meter Heren A werd een overwin ning voor D. Mars uit Zaanland met 9.17 min en in de B. Klasse voor A. Beekman van AV'23 met 9.38.6 min; de finale 100 meter dames A. en B. werd gewonnen door mej. E. Witkamp van GAC uit Hilversum in 13 seconden; de 1500 m. heren B. ging naar v. d. Burg uit Zeist met 4.18.4 min; de 100 m. he ren B. was voor Mathesius van AV'23 uit de hoofdstad in 11.4 sec.; in de C. klasse van het damesspeerwerpen won E. Pfef- fer van Sagitta uit Amsterdam met 32.18 meter; de finale 800 m heren B was voor H. de Koning van GAC uit Hilversum met 2.3.7 min. als resultaat; bjj de heren A ging de overwinning op de 800 meter naar A. Kist van AAC uit Amsterdam die 2,-1 minuut noteerde; De 400 m. Heren B werd een zege van AMSTERDAM (R.K. Kweekschool, Lau riergracht 41). Examens L. O. Geslaagd de dames: J. M. W. G. v. d. Heuvel, W. J. H. Hemler, T. G. W. Happé, A. H. v. Ha ren, M. H. van Harteveld, C. A. B. M. v. Heijst. BEVERWIJK (Bisschoppelijke Kweek school). Van de 26 eindexamencandidaten slaagden de volgenden: N. Baas, Westwoud, B. M. v. d. Bosch, Amsterdam, W. de Bruin, Haarlem^ R. P, Buse, Purmerend, N. M. de Goede, Haarlem, E. L. J. Hiel, Ossenisse, R. H. E. Kettenis, Amsterdam, Ph. C. Th. Keulemans, Rhoon, A. S. Klijn, Hoorn, J. A. M. Kwakman, Haarlem, J. J. Leek, Uitgeest, J. G. Neefjes, Wervershoof, H. J. Plekker, Amsterdam, J. Ponsioen, Oud Ade, J. B. M. Quint, Amsterdam, W. Rood, Opmeer. P. J. N. Schavemaker, Haarlem, L. Th. Schipperijn, Santpoort, J. G. Schram, Amsterdam, A. J. Smits, Woer den, J. Tamis, Heerhugowaard, J. H. Tijm, W armenhuizen, A. J. Wester, 't Veld, D. S. Wolff. Den Helder. ROOSENDAAL, 19 Juni. (Sint Gertru- dislycem, Afdeling Gymnasium A): Thea Bruininge, Bergen op Zoom; Adrie Dor- beck, Bergen op Zoom; Els van Geelen; Denyse van Opstal, Zevenbergen; Riet Suij- kerbuijk, Roosendaal; Jetty de Vriend, Roosendaal; afgewezen: een. Afd. B: Paula Stoot, Bergen op Zoom; Elly van de Water, Bergen op Zoom. Herexamen: een. AAC door 'n overwinning van Grewer in 54 sec.; de 3000 m. Heren C bleef wat de overwinning betrof in Bussum C. Pelle werd winnaar in 10.2.4. minu ten. De Olympische estafette ging naar AV'23. Bij het kogelstoten en hoogsprin gen voor dames wonnen resp. Hollan dia uit Hoorn, Zaanland en Lycurgus uit Krommenie en Sagitta uit Amsterdam. GAC won het heren verspringen en de 300 m voor heren ging naar AAC uit Amsterdam. AV'23 uit de hoofdstad won de 400 meter heren en eveneens de 80 meter meisjes A. Hellas uit Utrecht en AAV legden op de overwinningen van het heren kogelstoten beslag. Blauw Wit uit Amsterdam en Lycurgus wonnen het discuswerpen dames en Sagitta en GAC het verspringen dames. AAC ze gevierde bij het speerwerpen heren B. en C. klasse en Jansen van AAC won tenslotte de 1500 meter jongens A. De 1500 meter heren was voor van Zeeland van AAC uit Amsterdam. Onze landgenoot Jan Kuypers. die in een uitstekende vorm steekt, heeft te Lu xemburg de kwart-finales van het tour- nooi om het wereldkampioenschap sabel be reikt. In de achtste finales won hij ach tereenvolgens van de Belg Heyvaert (5 1), de Pool Zaabloski (54) en van de Oostenrijker Tarrtazalay (53). Onze landgenoot Schoenmakers heeft een wegwedstrijd voor amateurs over 240 km. met start en finish te Frankfort, ge wonnen. Hij legde de afstand af in 7 u. 27 min. 40 sec. 87. In de late avondzon landt de Noorse Drakar op de Britse kust. Onder somber gemompel van Orm wordt het zeil gereefd. Een ideale plek om te landen, peinst de Noorman, als zijn ogen langs het kleine, beschutte strandje glijden. Ragnar de Rode wist wel wat hij uitzocht. Dan wendt hij zich tot Chobar, de getrouwe van de Wit te Raa.f. „Ge zult minder opval len wanneer ge u van uw bovenkleed ontdoet". Met een achterdochtige blik naar de krijgers merkt een der piraten op: „We willen liever, dat ge ons ook meeneemt, Heer". De Noorman schudt beslist het hoofd en vermaant de kerels zich tijdens zijn afwezigheid behoorlijk te gedragen. De wacht geeft hij strenge orders Ragnar's mannen met rust te laten. „Maar wij gaan wel mee, hoor Fadir. Axe, Ploc en ik". Vragend ziet Erwin zijn vader aan, doch deze weigert. „We nemen voorlopig alleen contact op met de Witte Raven. Daarna zullen we verder zien". Terwijl de jonge prins nog tegensputtert, gaat de Noorman met Chobar en slechts twee van zijn krijgers op weg. Het landschap is triest en de dichte wouden doen Eric vaag aan Noorwegen denken. Noorwegen.... Wograms burcht.... Winonah. Eric zucht. Verder en verder trekt de kleine groep in Noordelijke richting. Ofschoon geen enkel geluid van enig levend wezen tot de Noorman doordringt, heeft hi) plotseling het onberedeneerde gevoel, dat zij gevolgd worden. Dichter en dichter naderen zij de bosrand. Eensklaps houdt Eric zijn pas in en luistert scherp; niets dan het ritselen van een koele bries door de naaldbomen is hoorbaar. Doch op het moment, dat zij het donkere woud willen betreden, kraken eensklaps de struiken en een ruwe stem snauwt: Geen stap verder, vreemdelingen, of uw laatste uur heeft geslagen". Als uit de grond verrezen duikt een groep kerels op en met een blik op de boog, die strak op hem gericht is, beseft Eric, dat hiertegen niet veel te beginnen is. De elfde Haarlemse Sportweek behoort weer tot het verleden. Op waar lijk grandioze wijze is het Sportfeest Zaterdagavond besloten met een slui- tingsfeest, dat in alle opzichten een weerspiegeling was van een in alle onderdelen geslaagde Sportweek. Een Sportweek, welke ongetwijfeld aan het gestelde doel, meer daadwerkelijke sportbeoefening door de Haarlem mers, heeft beantwoord en welke, dank zij de grote belangstelling van de zijde van het publiek, nog eens in duidelijke mate bewees, dat zij voor de stad Haarlem een onmisbare aangelegenheid is geworden. In andere steden moge men de moed dan al hebben opgegeven, in Haar lem heeft de Sportweek een permanente plaats gekregen in belangrijke jaar lijkse evenementen. De voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer A. v. d. Aart, die tijdens de rust van de voetbalwedstrijd HaarlemUtrecht, on middellijk na de schitterende uitvoering van de Olympische Dag-oefening door de dames van de Kennemer Turn Kring, de Sportweekvlag liet strijken, zeide niets te veel, toen hij opmerkte, dat hiermede niet slechts de elfde sport week werd besloten, maar tevens de grondslag werd gelegd voor de twaalfde Sportweek! i beter geschoten en niet zo roekeloos met de kansen omgesprongen, ongetwij feld zouden zij de lang niet in z'n oude vorm spelende doelman Kraak meer gepasseerd hebben dan in totaal drie maal. Mul van EDO, die nog het meeste er van terecht bracht in de Haarlemse voorhoede, had de score geopend voor de rust maar van Beek zorgde voor de gelijkmaker toen de Voogd een fout beging. Na goed werk van Mul kon Jacob Haarlem nog voor rust opnieuw aan een voorsprong helpen en toen het na de rust 3-1 werd door de Graaf, scheen Utrecht geslagen. De hierboven omschreven doelpunten brachten niet slechts de spanning terug maar ook de beste vooruitzichten voor de bezoekers op de overwinning. Zover lieten de Haar lemmers het echter niet komen maar hadden Kreyermaat, de Bie en de Jong wat beter geschotenbrrrr. Het bleef dus 3-3 en daarmee waren beide ploegen tevreden. De wijzers van de torenklok wezen toen bijna elf uur De dreigende weersomstandigheden hadden de duizenden niet weerhouden. Onweerswolken, een broeiende hitte, zij beide wekten herinneringen op aan het vorige jaar toen Pluvius tijdens de offi ciële sluiting het publiek als 't ware wegspoelde. Het zat er ook nu weer in... Gelukkig bleef het bij dreigen en zelfs klaarde de lucht op en werd het een wonderschone avond welke we als een der mooiste uit de Sportweekge- schiedenis kunnen boekstaven. Een duizendkoppig publiek waaronder vele notabelen, (jammerlijk niet één ver tegenwoordiger van het Haarlems Ge meentebestuur) was al vroeg in de avond aanwezig en genoot van een span nend handbalgevecht. Twee van Neer- lands sterkste ploegen Hellas (den Haag) en Aalsmeer bonden de strijd aan wel ke vele goede momenten had en door z'n scoreverloop tot aan het einde de toeschouwers in z'n ban gevangen hield. Nadat de rust met 4-4 was ingegaan, (Hellas moest regelmatig een achter stand wegwerken) werd de einduitslag tenslotte 14-12 in het voordeel van Hel las. Nu stond Aalsmeer in de tweede helft voor de ondankbare taak telkens een achterstand te moeten wegwerken waarin het tegen het einde niet meer de kracht vond. Na de handbalstrijd kregen we vijf athleti.ekestafettes te aanschouwen welke door het spannend verloop de volle aandacht kreger van het publiek. De uitslagen waren: 4 x 100 Meter Heren: 1: Haarlem 46.1, 2: Holland 46.2, 3: Suomi 46.5 4 x 100 Meter Dames: 1: GITA 52.5, 2: ADA 53.-, 3: Suomi 54.2 4 x 80 Meter meisjes: 1: GITA 42.8, 2: ADA 43.4, 3: Suomi 44.3 4 x 80 Meter jongens: 1: Haarlem2 38.2., 2: Haarlem 1 38,3, 3: Holland 38.9. Zweedse estafette: 1: Haarlem 1 2.03 2: Suomi 2.0404, 3: Holland 2.05.7. De Turnliefhebbers kwamen eveneens volop aan hun trek. Maar niet alleen liefhebbers van turnen genoten van het spectaculaire werk dat de BATO heren ploeg bij het tafelspringen ten toon spreidde. Niemand van de duizenden aanwezigen zal zich verveeld gevoeld hebben. Elk jaar komen we dit nummer op het programma tegen en evenals alle voorgaande jaren smult het publiek van de vele gedurfde sprongen van de BATO mannen. Ook nu weer oogstten zij veel succes en een luid applaus vertolkte de gevoelens van 't publiek. Een geslaagd nummer. Ook de dames van de Kennemer Turn Kring, ditmaal in geringer aantal dan we gewend zijn, hadden met hun prachtige demonstratie van de Olympi sche Dag oefening veel succes. Onder bazuingeschal en tromgeroffel marcheer den zij het veld op. De booglampen waren reeds ontstoken en het blijft al tijd een machtig gezicht deze uitvoering van de KTK. Ook nu weer en een don derend applaus steeg op toen de- laat ste tonen van de muziek wegstierven en de dames, stram in de houding na de gracieus uitgevoerde oefening in af wachting waren van het slotwoord van de Voorzitter van het Uitvoerend Co mité. De Heer v.d. Aart nam de ge legenheid te baat om het Haarlemse publiek te danken voor de wijze waarop het de demonstraties niet slechts op de ze zo prachtig avond had gevolgd maar ook voor de belangstelling in de afgelopen dagen waardoor het voor hem vaststaat, dat deze elfde sportweek vol ledig aan het doel heeft beantwoord. Hvj dankte diverse gemeentelijke instan ties, speciaal de Politie voor de me dewerking en gaf het sein de vlag te strijken als teken dat de elfde sport week is gesloten, hetgeen, zoals we reeds opmerkten, tevens betekende dat de grondslag wordt gelegd voor de twaalfde Sportweek. De Dames van de Kennemer Turn Kring marcheerden af en de duizenden bleven in afwachting van de tweede helft van de voetbalwedstrijd rustig op hun plaatsen. Voetbal moet meestal de zaak goed maken, is de algemene veronderstelling bij elke sportgelegenheid. Misschien wordt daarmee de financiële zijde van de zaak bedoeld maar als schouwspel valt de voetbalwedstrijd meestal min of meer tegen. In Haarlem zijn we dat weliswaar anders gewend, maar deze avond maakte misschien een uitzonde ring op de regel. De voetbalwedstrijd van het Haarlems elftal, dat nog zo kort geleden een prachtige strijd lever de tegen de Oostenrijkse profs, was kwalitatief niet van buitengewoon goed gehalte omdat de Haarlemse ploeg een stuk beneden haar kunnen bleef en aan de op papier zwak geachte Utrechtse ploeg de handen vol kreeg. Nu moge het dan zijn dat het Haar lems elftal door het niet medespelen van v.d. Kuil en Gallis inderdaad aan kracht had ingeboet, de vervangers Snoeks en Jacob bleken onvoldoende, dit elftal met de cracks Biesbrouck, De Voogd, Odenthal, Kuys, Kraak e.a. hadden we toch sterker geacht dan de Elinkwijk-combinatie waarmee Utrecht noodgedwongen moest uitkomen omdat de DOS spelers niet beschikbaar wa ren. Maar de Domstad bewoners voch ten meer voor een ge d resultaat dan hun Haarlemse tegenstanders welke laatsten bij een 3-1 voorsprong de zege in hun zak dachten te hebben. Zij re kenden echter buiten de waard, i.e. de felle tegenstand van de Stichtenaren die daarna twee fouten in Haarlems nonchalant spelende achterhoede reso luut door Kreyermaat wisten af te straf fen. En hadden de Stichtenaren wat Aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid is op diens verzoek door d® looncommissie van de Stichting van de Arbeid een rapport uitgebracht inzake het vraagstuk van de toekomstige loon politiek. Dit rapport zal thans aan de in de Stichting van de Arbeid samenwerken de centrale organisaties worden voor gelegd, waarna het door het stichtings bestuur op 16 Juli zal worden behan deld. Het ligt in de bedoeling, dat daarna de opvattingen van de Stichting van de Arbeid ter kennis zullen worden ge bracht aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Mogelijk zal de minister aanleiding vinden over dit onderwerp het oordeel van de Sociaal Economische Raad te vragen. In verband met deze gang van zaken wordt het commissie-rapport niet ge publiceerd. (Onze Haagse redacteur heeft dezer dagen reeds ongeveer in ge lijke geest bericht. Red.) Van het Centraal Station te Utrecht vertrok Zaterdagavondeen groep van ongeveer 60 amateur-astronomen naar Fige holm in Zweden, waar zij de zonsverduistering zullen bestuderen. „In verband met da verkeersonveilig heid op de wegen en het grote aantal dodelijke ongelukken vraag ik een vrij heidsstraf, opdat de chauffeurs weten, dat bi) een ernstige verkeersovertreding een vrijheidsstraf volgt en opdat zij des te voorzichtiger zullen zijn", zo zei van middag de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, naar aanlei ding van de roekeloze en onvoorzichtige wijze van rijden door de vrachtauto- chauffeur C. B., waardoor de 41-jarigee wielrijdster mevr. Joh. Klaassen-Bos op 24 Februari j.i. onder het achterwiel van 'n truck met oplegger terecht kwam en kort daarna is overleden. „De onvoorzichtige wijze van rijden" vond zijn oorzaak in het niet verlenen van voorrang aan de wielrijdster, die op de bewuste dag naast de truck op reed in de Marnixstraat te Amsterdam. Zij wilde rechtdoor rijden, doch de truck sloeg rechts af, de Rozengracht op, en reed daarbij de wielrijdster aan. De chauffeur verklaarde ter zitting de da me niet te hebben gezien. De officier meende, dat dit te wijten was aan de hoge ramen van de cabine, die het uitzicht belem meren tot op een afstand van acht me ter, alsmede het feit dat de ruiten be slagen waren en een spiegel aan de rechterzijde van de wagen ontbrak. Het slachtoffer kwam onder het ach terwiel terecht en is tengevolge van een schedelbasisfractuur en verwon dingen aan arm en heup tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleden. De officier requireerde 'n onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van 3 weken en ont zegging van de bevoegdheid tot het be sturen van een motorrijtuig voor de tijd van een jaar. Uitspraak 30 Juni. AMSTERDAM (R.K. Kweekschool, Lau riergracht 41). Geslaagd de dames: A. J. M. Timmermans, P. A. Sigfried, E. M. Spee, D. A. P. Sweers, H. M. Stoop, E. Stam. (Van een onzer verslaggevers) Gerben Sonderman, de bekende in- vlieger van Fokker, heeft voor de twee de maal tengevolge van een haperend onderstel een noodlanding moeten ma ken met het straallesvliegtuig de S-14, en ook dit keer is hij er in geslaagd de machine zonder noemenswaardige schade aan de grond te zetten. Toen Son derman Zaterdag op Schiphol wilde landen weigerde het neuswiel uit te klappen. De piloot heeft het vliegtuig toen op de twee wielen midden onder de romp aan de grond gezet. Voor de landing heeft Sonderman eerst geruime tijd boven Schiphol ge cirkeld om de benzinevoorraad te ver bruiken, teneinde het brandgevaar bij de noodlanding zo klein mogelijk te ma ken. Toen hij tenslotte zoals normaal is op zijn middenwielen binnen kwam, heeft hij het toestel met behulp van zijn roeren zo lang mogelijk horizon taal gehouden. Vervolgens liet nij het toestel, toen het voldoende snelheid ver loren had, op een rubber stootblok dom- pen, dat speciaal voor noodlandingen onder de staart bevestigd is. Toen de machine vrijwel tot stilstand was ge komen, dompte het tenslotte door het gewicht van de motor op zijn neus. Gerben Sonderma nbleef ongedeerd eis alleen de neus en de staart van de S-14 werden licht beschadigd. Inder tijd weigerde bij een van de eerste vluchten met de S-14 het middenon derstel, waarna Sonderman een ge slaagde buiklanding maakte. Evenals toen zal ook nu het vliegtuig in en kele weken weer hersteld zijn. Het C. B. S. heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 per 15 Mei 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer steeg tussen 15 April en 15 Mei met 1 punt tot 126, hetgeen vrijwel geheel was toe te schrijven aan het oplopen van het indexcijfer voor de groep voeding met 2 punten tot 131. Binnen deze groep stegen de indices voor fruit, aardappelen, cacao en vlees. Het indexcijfer voor groepten vertoonde een daling. Bij een aantal voedings middelen deden zich voorts kleine prijsdalingen voor, die van geringe in vloed op het totaalcijfer waren. Bij de met-voedingsmiddelen steeg de prijs van anthraciet., waardoor het indexcijfer voor de groep „woning" m®' 1 punt opliep tot 134. Het indexcijfer voor voeding is sedert 15 December 1953 (het laatste cijfer voor de huur- en loonsverhoging) ge stegen van 122 ,tot 131 per 15 Mei Hiervan steeg het indexcijfer voor aard appelen, groenten en fruit van 108 tot 153; dat voor suiker en koloniale waren, dranken van 126 tot 132, terwijl de indexcijfers voor de andere groepen van voeding slechts weinig verandering t® zien gaven. Tijdens de dames-athletiekkampioen- schappen te Londen won Diane Leather, het Britse meisje dat kort geleden de mi)1 voor de eerste maal in een tijd beneden de 5.853 heeft gelopen, de 880 yards 111 2 min. 9 seconden, een nieuw wereldre cord. VEILING POELDIJK 19 Juni. Tomaten A 6.106.50, B 5.70—6.10, C 5.70—6.40, CC 5.305.70, alles per kistje van 5 kg. Bloem kool (6) 21—30 ct. (8; 16—26 ct. (10) 13-- 23 ct. (12) 1118 ct. Komkommers 17 ct. Netmeloenen (6) 1.60, (8) 1.351.60, alles per stuk. Peen 3743 ct. per bos. VEEMARKT UTRECHT 19 Juni. Aange voerd werden 3638 stuks. Prijzen: melk- en kalfkoeien f 950 tot f 750, kalfvaarzen f 825 lot i 600, vette koeien f 2.93 tot f 2.40 per kg. gesl. gew., vare koeien f 750 tot f 525, stieren f 600 tot f 400, vette kalveren f 350 tot f 200, f 2.50 tot f 1.80 per kg. gesl. geW-« graskalv. f 390 tot f 275, nucht. kalv. f 52 tot f 43, f 1.20 tot f 1.10 per kg. gesl. gew.» schapen f 110 lot f 75, lammeren f 65 tot f 35, varkens boven 100 kg. f 425 tot f 325, 1.64 tot f 1.60 per kg. gesl. gew., varkens beneden 100 kg. f 115 tot f 85, bokken ot geiten f 45 tot f 10, biggen f 70 tot f 45. VEILING TIEL 19 Juni. Aardbeien: Dutch Evern le 128—184, 2e 68—140, Madame Mou- thot le 96—132, 2e 60—116, Kersen vroege Duitse a 142162, b 120, c 52. Aardappelen1 nieuwe grote 31, drieling 2124, kriel 16, al* les in cents per kg. PLUIMVEEMARKT 's-HERTOGENBOSC» 19 Juni. Aangevoerd 18.900 stuks. De prijzen bedroegen: kippen (witte) van 1.701.80 P* kg. levend gewicht, kippen (gekleurd) f 1-5° —1.60 per Kg. lev. gew., jonge hanen witte beven het vereiste gewicht f 1.902.10 Per kg. lev. gew. Gekleurde jonge hanen boven het vereiste gewicht f 1.551.70 per kg* lev. gew., jonge hanen beneden het vereiste gewicht f 1.001.50 p. stuk, oude hanen 2.753.50 p. stuk, tamme konijnen f 1.60--' 1.75 per kg. lev. gew. GRAANMARKT AMSTERDAM 19 Ju"1- Granen: Het Bedrijfsschap deelde mede, dat Milocorn weer kan worden gefixeerd» terwijl de heffing gehandhaafd blijft 0V, f 3.55 per 100 kg. Per dag kan maximaaj 2000 ton granen worden gefixeerd van een* zelfde land van oorsprong. In Platamal~ nieuwe oogst kwamen meerdere zaken to stand. Voor Juni/half Juli aflading f 26.70 boordvrij betaald en voor Juli ding f 26.30 boordvrij. In Platamais °uCL oogst stomend vonden afdoeningen voor f 28.25. N. Amerikaanse mais half 3^- ni laadklaar werd geoffreerd voor t 27.5"; Australische Chevaliergerst werd zeer 2° gevraagd. Stomend werd gedaan voor f terwijl verdere posities f 24.50 noteerden* Marokkaanse haver 48/49 kg. stomend wa aan de markt voor f 21.70. Voor Miloco* half Juli verwacht werd f 20.90 gevraag terwijl Juni/Juli aflading f 20.70 en Aug-' Sept. aflading f 20.80 noteerde. Inland® granen werden practisch niet aangebode zodat hiervan geen nieuws valt te verme cfen. Fijne zaden. Karwijzaad was aanva??fr lijk iets lager in prijs, doch daarna kon dP enige vraag een gedeelte van het êeJe°et verlies worden ingehaald. Er ging wel n eèn en ander om. Blauw maanzaad °"hts oogst onveranderd genoteerd, met siec kleine afdoeningen. Nieuwe oogst werd - f 3.lager verhandeld. Geel mosteraza onveranderd genoteerd, met weinig zakei*- Kanariezaad kon ca. f 2.in prijs verbet*" ren. Peulvruchten. In groene erwten op onveranderde prijs enkele kleine za tot stand. Bruine bonen onveranderd noteerd, met weinig omzetten. Overige sumptie-peulvruchten zonder nieuws*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4