De groten verlaten Genève Mendès-France wil in onderlinge de kwesties in Indo-China besprekingen regelen s c At DE REDEN VAN DE MELK PRIJSVERHOGING SADLER S WELLS een nationaal ballet Een begrip dat staat voor alles wat Brits is °P KORT, HEVIG NOODWEER BOVEN ZUID-BE VEL AND SCHEEPVAARÏBERICHÏEN O r BEDELL SMITH WAARSCHUWT Zware o verstroming in Paraguay Hertog van Kent gewond bij auto- on geluk Zwitserse C onvair maakt landing Russische lof voor geallieerden A R Voorschot voor aanvullingsmelk was te hoog geworden Twee mannen door bliksem gedood zee Grote schade aan fruitteelt en landbouwgewassen Spoorbrug moet wijken MOORD in Parijs is vl!hve.bSng.;dr».ïifïtss as*.-«!»•: V. J MAANDAG 21 JUNI 1954 PAGINA 6 0m Znnrbrand te blossen: Eén of twee Rennies - klaar! En op 't zelfde moment. Russische Hoge Com missie wordt inge krompen 'j Attlee doet beroep op premier Churchill door GEORGES SIMENON Het internationaal-diplomatieke gedeelte van de Geneefse conferentie lijkt thans te zijn afgesloten. De ministers Eden en Molotov zijn naar huis terug gekeerd, evenals de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Walter Bedell Smith. Minister Tsjoe en Lai maakt zich gereed om weg te gaan. Op de valreep hebben de afgevaardigden Zaterdag besloten om de vredesvoorbereiding in Laos en Cambodja over te laten aan de militaire vertegenwoordigers der belligerenten, zoals enige tijd geleden reeds voor Vietnam werd besloten. En hiermee is men dan in de volgende phase terecht gekomen, de technische voorbereiding van de vrede. Het diplomatiek overleg is beëindigd en de onderhandelingen worden nu voortgezet tussen de militaire vertegen woordigers der tegenstanders. Dat is wat de nieuwe Franse premier, Pierre Mendès-France wil en waarmee hij bin nen een maand vrede hoopt te be werken in Indo-China. Mendès-France verwijt oud-minister Georges Bidault, dat hij het Indo-Chinese conflict op in ternationaal niveau heeft gebracht. Door het besluit, dat de Geneefse con ferentie Zaterdagmiddag heeft genomen, is het teruggebracht binnen de grenzen die Mendès-France eraan gesteld wil zien. Het Zaterdag in Genève geaccepteer de voorstel is van Franse afkomst. Het stelt voor, dat de militaire vertegen- Bijna 30.000 personen in Paraguay zijn dakloos geworden doordat het wa ter van de rivieren de Paraguay en de Parana buiten de oevers zijn getreden. Men spreekt van de ernstigste waters nood - dert een halve eeuw. Puerto Pil- comayo, aan de andere kant van de rivier tegenover Asuncion gelegen, is tijdelijk geëvacueerd en staat geheel on der water. In de hoofdstad van Paraguay heeft men meer dan 20.000 bewoners van oevergebieden in regeringsgebouwen moeten onderbrengen. Ook uit de ge bieden ten Noorden van Asuncion wordt een kritieke waterstand gemeld. Als de voornaamste oorzaak voor de situatie wordt de abnormale zware regenval van de laatste tijd opgegeven. Op een punt werd over een periode van vier uur 188 millimeter water gemeten. De hertog van Kent, de 18-jarige neef van koningin Elizabeth II en ze vende opvolger van de Britse troon, is gistermorgen met zijn auto tegen een „station-waggon" opgebotst. Hij moest met „ernstige" hoofdwonden in hei ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk vond plaats op de grote weg van Penzance naar Londen, in de na bijheid van de stad Sunningdale. Be halve de hertog waren geen andere in zittenden in zijn wagen. De bestuurder van de station-waggo: liep geen enkele verwonding op. De jonge hertog, kreeg volgens de politie een hersenschudding. Pas in het ,,St. Peters hospital" kwam hij weer tot bewustzijn. De medische staf van 't ziekenhuis heeft laten weten, dat zich tot nu toe geen complicatie: hadden voorgedaan. De vader van de hertog, die commodore van de R.A.F. was, kwam in 1942 om het leven, toen het watervliegtuig, waarmee hij op een mis sie naar IJsland vloog, neerstortte. (UPReuter). woordigers der belligerenten in Genève of in Indo-China bijeen komen. Zij zul len trachten een staken van het vuren te bewerken in Laos en Cambodja en beginnen met het vraagstuk van het terugtrekken van alle buitenlandse troe pen. Communistisch China zou zelfs be reid zijn de koninklijke regeringen van beide Indo-Chinese staten te erkennen op voorwaarde, dat die regeringen con tact opnemen met wat de communisten noemden „de verzetsbewegingen". De Chinese premier Tsjoe en Lai schijnt dit de Franse afgevaardigde Chauvel te hebben meegedeeld tijdens een lang durig onderhoud op Zaterdagmiddag. Nu de zaken zo staan, hebben de voornaamste delegatieleiders besloten naar huis terug te keren. Minister Mo lotov keerde gistermorgen naar Mos kou terug en zijn Britse collega Eden vertrok naar Parijs, waar hij premier Mendès-France ontmoette. Zij be spraken de resultaten van de Geneef se conferentie en Edens toekomstig bezoek aan Washington. Eden en Men dès-France blijken het volkomen eens te zijn en waarnemers hadden de me ning, dat de nieuwe Franse premier er heel spoedig in geslaagd was de Frans-Britse betrekkingen aanzienlijk te verbeteren. De Frans-Amerikaanse verhoudingen zijn nog niet zo best in orde. De Amerikaanse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Be dell Smith, arriveerde gistermiddag in Parijs. Hij heeft Mendès-France ge waarschuwd voor een Franse capitu latie voor de communistische eisen en hij zou hem er op hebben gewezen, dat de communisten nog steeds trach ten heel Indo-China in hun macht te krijgen. Minister Eden gaat Donderdag samen met premier Churchill naar Washington. De nieuwe regering van Frankrijk staat achter het Britse en tegenover het Amerikaanse standpunt. Aan Eden en Churchill de taak om de opponenten bij elkaar te brengen. Pierre Mendès-Fran ce gaat vandaag of uiterlijk morgen naar Genève, waar de Chinese minister Tsjoe en Lai en de Vietminh-minister Pham Van Dong nog over zijn. Zijn streven naar rechtstreeks contact „met onze vij anden", zoals hij verleden week in de Assembled zei, kan daar dus gereali seerd worden. (Reuter-AFP-UP) In een hoofdartikel van het sovjet- tijdschrift „Nieuwe Tijden", gewijd aan de dertiende verjaardag van de Duitse aanval op de Sovjet-Unie op 22 Juni, werd Zaterdag lof toegezwaaid aan „de grote bijdrage van de volken van Frank rijk, Engeland, de Verenigde Staten en andere leden van de overwinnende anti- Hitleriaanse coalitie, tot de nederlaag van de aanvallers." Het tijdschrift komt tot de slotsom, dat het noodzakelijk 'is een Europees collectief beveiligingssysteem, in te stel len waartoe allen ongeacht hun politie ke stelsel kunnen toetreden, om nieuwe Duitse agressie te voorkomen. Het blad voegde hieraan toe, dat het Russische volk in het succes van de coalitie in oorlogstijd het bewijs ziet, dat de strijd tegen agressie landen met verschillen de politieke stelsels samen kan bren gen. (Reuter) r.spvnf*) opt'O Advertentie Da's een extra voordeel met Rennies. U hoeft nooit af te wachten of 't helpt. Rennies helpen altijd, iedereen. En U ondervindt dat op 't moment dat ge ze inneemt. Inderdaad, 't is net of U de brand uitblaast. Floep weg! Rennies gebruikt U volkomen onopvallend. Wa ter of wat ook komt er niet aan te pas. En ze zijn één voor één verpakt practisch en hygiënisch. U kunt ze zó bij U steken en hebt ze dan simpelweg voor 't grijpen. Bij de eerste aanwij zing. De sterkte van het personeel van de Russische Hoge Commissie in Oost- Duitsland is tot twee derden terugge bracht. De bureaux van de Hoge Com missie in Oost-Berlijn en een veertien tal andere grote steden in de Russisthe zone zijn opgeheven. De Russische com mandant van Berlijn, Sergei Dengin, keert terug naar Moskou en zal wor den opgevolgd door zijn waarnemer. Het inkrimpingsbesluit is een gevolg van de beslissing van Moskou om Oost- Duitsland voortaan als zelfstandige, sou- vereine republiek te erkennen. In Wes telijke kringen noemt men het inkrim pingsbesluit een propagandamaatregel. Er is nooit bekend gemaakt hoeveel man personeel de Russische Hoge Com missie had in Oost-Duitland. De ge allieerden hebben hun personeel reeds ingekrompen. De Westelijken wijzen er op, dat de 300.000 man Russische troe pen in Oost-Duitsland gelegerd blijven. (AFP-UPf Een der belangrijkste factoren bij de bepaling van de melkprijs in't Wes ten des lands is de prijs van de z.g. „aanvullingsmelk", die wegens produc tietekorten in het dichtbevolkte Wes ten uit andere delen des lands moet worden aangevoerd. De prijs van deze melk loopt o.m. als gevolg van de schommelingen op de zuivelmarkt en seizoen variaties uiteen; de schomme lingen bedragen slechts fracties per liter en kunnen moeilijk aan de con sument worden doorberekend. Daar om wordt de aankoop van deze aan vullingsmelk in „rekening-courant" voor rekening van de consumptie melkfabriek bijgehouden. Wordt deze negatief, dan blijkt, dat de fabrieken een overeenkomstig voorschot op la tere verrekening in de melkprijs heb ben gegeven. Dit voorjaar bleek, dat dit voorschot voor de „gemiddelde" fabrieken reeds een halve ton bedroeg. Daarom werd de prijs van de melk voor het Westen met één cent per liter verhoogd. Aldus een uiteenzetting van de „Algemene Vereniging voor Melkvoorziening", AVM te Den Haag. De melkprijs, zo wordt verder opge merkt, wordt, uitgaande van het stand punt dat de prijs, die de boer ontvangt zeker niet te hoog is o.a. mede bepaald door de kosten van vervoer, fabricage, regeringssubsidie, prijsegalisatie en winstmarge. Verder is er de factor van de „aanvullingsmelk". Alle onderdelen van de prijscalculatie zijn officieel scherp geformuleerd, be houdens de marge voor de kleinverkoop, omdat daarover nog geen voldoende ge gevens beschikbaar zijn. De prijsega lisatie in verband met de landbouwpo litiek en het regeringssubsidie zijn ge heel afhankelijk van de overheid. Het subsidie werd dit voorjaar voor het Westen met driekwart cent per liter verlaagd. Deze uitbetalingen zijn afhan kelijk van de ontwikkelingen op de bin nen- en buitenlandse zuivelmarkten. Zjjn de zuivelprijzen relatief hoog, dan Het afgelopen weekend zijn twee per sonen door de bliksem dodelijk getrof fen, n.l. de 32-jarige J. K. uit Middel burg, die Zaterdagmiddag op een dijk te Fort Rammekens zat te vissen, en de 27-jarige J. S. uit Rotterdam, die Zon dagmorgen bij het melken in een wei land aan de Lombardsedijk door een onweersbui werd overvallen. wordt een toeslag op de consumptie- melk gegeven, die aan het subsidie wordt toegevoegd. Zijn zij laag, dan volgt een heffing, die het subsidie auto matisch verlaagt. Naar de mening van de A.V.M. levert dit systeem voor de consument relatief nadeel op in tij den van lage zuivelprijzen en relatief voordeel in een tijd met hoge zuivel prijzen. Op de lange duur kan dit systeem tot gevolg hebben, dat de prij zen voor consumptiemelk zijn losge maakt van alle schommelingen op de zuivelmarkt. Tenslotte merkt de A.V.M. op dat zij geen bemoeienis heeft met de melk- sanering. Het tweede programma van het Sadler's Wells Ballet, dat wij Zaterdagavond in K. en W. te Den Haag zagen, was wel het meest karakteristiek voor de mogelijkheden van deze als ensemble toch wel buitengewoon mooie troep. Het meesterstuk is zonder enige twijfel het grote ballet „Homage to the Queen", door Fredrick Ashton gesteld op muziek van Malcolm Arnold. Als men het ballet ziet, begrijpt men alles wat zich tussen de Brit ten en hun koningin Elizabeth afspeelt, de glorifiëring, de veneratie, de sublimering van alles wat het Britse gemoed beweegt in deze allegorie van de koninginnen der vier elementen. Het is niet om de gedachte. Die ligt nogal voor de hand. Maar men ontdekt dit volk van het grote eiland voor onze Europese kunst uit de modaliteiten van dit uit vier beknopte balletten samengestelde werk, uit zijn staatsie, zijn pracht, uit zijn kracht ook, wanneer dat pas geeft, maar boven alles uit deze gevoelvolle vertedering, die het kenmerk van een puriteinse noblesse draagt. Dit is nu het ballet, waarmee onze buren aan de Noordzee en oude rivalen, de Britten, gelukkig zijn, en dat wij met ogen, groot van bewondering aan zien. In deze stijl beleeft zulk een typisch Brits verschijnsel als Sadler's Wells een triomf. Welk een zuivere uitdrukking van eigen kracht en karakter is dit, en hoe groots is het derhalve, op zijn eigen mérites gezien. Zaterdagavond heeft een Convair-ma- chine van de „Swiss Air" die op weg was van Genève naar London, een nood landing op zee uitgevoerd nabij de kust plaats Folkestone. Twee vrouwen en een jongen zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. De vier leden van de beman ning en twee van de vijf Britse passa giers konden worden gered. Het toestel was door benzinegebrek gedwongen geweest een noodlanding uit te voeren op zee. Tevoren had het ge tracht een Amerikaanse vliegbasis bij Folkestone te bereiken, hetgeen mis lukte. De reddingsbrigade van Folke stone werd radiografisch door de piloot op de hoogte gebracht van de noodlan ding. Onmiddellijk werd een reddings boot uitgezet. Deze slaagde er spoedig in het toestel te bereiken, aangezien de piloot vóór de landing de lichten had ontstoken. Na ongeveer een kwartier zonk de machine. Het duurde ongeveer nog drie kwartier eer de zes overleven den werden opgepikt. De drie andere passagiers, waarnaar men nog le hele nacht heeft gezocht, konden nergens meer worden gevonden. Men heeft twee damestasjes drijvende aangetroffen. (Reuter-UP) Pas als men dit met alle erkenning voorop heeft gesteld, past het te ge tuigen an de insulaire indruk, die zulk een kunst toch maakt op de continentale toeschouwer. Hoe is het mogelijk zo puur nobel en algeheel ignorant ten opzichte van „de zonde" te zijn, als deze Britse balletkunst! De sublime ring, waarvan ik zojuist gewaagde, is niet de vrucht van een strijd, van een groei- en gistingsproces. In die zin is er van sublimering geen sprake. De subli mering, waarom het hier gaat is er een, die eenvoudigweg een negering voor onderstelt. De drang van het bloed, de verleidelijkheid van het aardse schijnt niet te bestaan. Er is slechts edelaar digheid van een in de grond waar schijnlijk heel sentimenteel soort. Zelfs een uitermate mannelijk acrobatische dns als die van de vuurgeest on overtrefbaar gedaan door Alexander Grant blijft nog ergens boven de wer kelijkheid zweven, maar als we toeko men aan het grote duet van Margot Fonteyn als de koningin der lucht met Michael Somes als haar gemaal, dan zijn we voor ons gevoel volslagen in De Britse Labourleider Clement At tlee heeft op een mijnwerkersbijeen komst in Yorkshire medegedeeld, dat hij bij premier sir Winston Churchill aangedrongen heeft op besprekingen op het hoogste niveau „om te verhinderen, dat wij allen vernietigd worden." „Er is een verandering in Rusland ge komen. Wij moeten iedere gelegenheid aangrijpen om een verenigde wereld te krijgen," aldus Attlee. (Reuter) De Amerikaanse danseres Eleanor King, verbonden aan de universiteit van Kansas, zal in Juli a.s. een cursus geven in nieuwe Amerikaanse aans- en bewegingsscholing aan de Rotterdamse dansschool, die onder leiding staat van Corrie Hartong. Daarna zal zij een dergelijke cursus geven in Stockholm. Een deel van Zuid-Beveland en West- Zeeuwsch-Vlaanderen is Zaterdagmid dag door noodweer geteisterd. In korte tjjd is er zeer grote schade aangericht aan de fruitteelt en de landbouwgewassen. Er schijnt rond Goes gemiddeld 73 pet. van de oogst vernield te zijn. Het noodweer kwam van de Ooster- schelde en is in een smalle strook via Kattendijke, Goes en 's Heer Abtskerke naar de Westerschelde getrokken. Op een hoeve tussen Goes en 's Heer Abtskerke vond men een uur na de bui nog klonten hagel liggen, die samen 20 tot 30 kilogram wogen. In Wemel- dinge werden dakramen uitgeslagen en in 's Heer Abtskerke werden de ruiten van de platte kassen geheel verbrijzeld. In landbouwpercelen m „De Poel" tus sen Goes en 's Heer Abtskerke kon men de vruchten zoals bonen, bieten e.d. niet meer herkennen. In 's Heeren- hoek lagen de klaverruiters over het land geslingerd. In Borssele werden bomen van 30 jaar oud geheel ontwor teld, uienvelden geheel kaal geslagen en velden met vlas vernietigd. Vele fruitkwekers hebben hun risico onder gebracht bij verzekeringsmaatschap pijen, doch de kwekers die dit niet ge daan hebben zjjn vrijwel geruïneerd. In Goes werden in sommige straten de ratten uit de riolering gespoeld. Een gedeelte van het ziekenhuis aan de Oost- wal kwam onder water te staan en ook in het Oosten van de stad zijn verschei dene percelen ondergelopen. Hier viel in tien minuten 20 cm. "water. het luchtledige. Het is volmaakt, van muzikaliteit, van plastiek, van verhe ven uitdrukking, van samendans en in elkander vergroeid zijn, maar men zou met de visioenen van Roland Petit en Colette Marchand op zijn netvlies ge brand, op een bepaald moment die hele santekraam van bloedeloze schoonheid uit elkaar willen trekken om te zien of er nog ergens bloed, vlees, nerven en passies in deze dansers aanwezig zijn: of ze, kort en goed gezegd, mensen zijn of louter de idolen van de dweepzieke wensdromen ener natie. Aan dergelijke opwellingen gevolg te geven zou natuurlijk ongastvrij zijn en ongepast. Bijgevolg blijft zulke kunst voor ons een levend raadsel. Levend inderdaad, want zij bestaat met grote macht en in een perfectie, die slechts bereikt kan zijn door jaren van nooit aflatende zelfcritiek en beestachtig zwaar werken. Maar het is kennelijk Brits en in zijn soort de volmaaktheid nabij, twee redenen, waarom men dank baar moet zijn het gezien te hebben. Dit is dan het hoogtepunt. Daar te genover staat onvermijdelijk als laagte- punt Falla's ballet „Le Tricorne". Men mag er honderd keer bij vermelden, dat het nog gaat in de choreografie van Massine, maar 't heeft beslist niets van Falla en zijn seduisante muziek, die van een verstorven droogte en een gloeiende gepassioneerdheid tegelijk is. Het is enerzijds ballet-acrobatiek, waar in een danser als Grant uitmunt. Maar het is bijzonder weinig Spaans van stijl en techniek. Dat zou tot daar aan toe zijn, zelfs nog als men bedenkt dat het m deze uitgeloogde decors van Pablo Picasso niet past, maar het is bovendien op diezelfde manier als „Homage to the Queen" zover van de mens en zijn hebbelijkheden verwijderd, het is zo netjes en ignorant, dat men er geen moment in kan geloven. In deze mu ziek leeft ook, om maar iets te noemen, het barbarisme van een volk, en men wil in de slotdans met alle geweld de corregidor gejonast zien worden, aan gezien de muziek in alle staten laat horen, hoe het gebeurt. Men wil in die slotdans de uitbarstende levens vreugde van een heel dorp ondergaan instede van het nette en zinloze gehup- pel van een aantal paren; en in de molenaarsvrouw wil men alle contra- verse zien tussen het bloed en de mo rele bezonnenheid, die de muziek schil dert. Neen, zegt men tenslotte, dit is nu kunst, die thuis hoort in het bran- dendste deel van het continent en niet op het eiland aan de overzijde. Aan het begin van de avond zag men „The shadow", gesteld door John Cran- ko, op een Thema met variaties van Dohnanyi en in dit gegeven werd men nog een ogenblik iets gewaar van wat er onder die gladde oppervlakten roert. Een jongeman, zijn ideale liefde en zijn aardse gepassioneerdheid, alsmede zijn strijd voor hij de ideale liefde als reali teit durft te aanvaarden, natuurlijk dan nog altijd in het licht van de sublime ring. Maar tochMen moest bij deze visualisering denken aan het woord van de oude Goethe: „Man darf das nie für keusche Ohren nennen, was keusche Herzen nicht entbehren können". Het bleek een balletje, mooi van stemming en zeer weloverwogen ge maakt, zij het dat de muziek de cho reograaf verplicht heeft tot enige vul sels, waarvoor de groep moet opkomen: een merkwaardige vermenging van ab solute dans en psychologisch-drama- tisch ballet. Zeker is, dat Philip Chat- field, Svetlana Beriosova en inzonder heid de virtuose en rappe Anya Linden, de laatste als het aardse meisje, zich hierin als beste dansers hebben onder scheiden. Het was alles bijeen genomen een leerzame avond, die ons in de eerste plaats genoopt heeft positie te bepalen en ons tevens vervuld heeft van grote en oprechte bewondering. „Sadler's Wells" is een begrip geworden, dat staat voor alles wat Brits is. Het is in de ware zin van het woord een nationaal ballet. Men moet hopen, dat het met niet al te lange tussenpozen geregeld moge terugkomen. LEO HANEKROOT Zaterdagmorgen is door de bok „Herauli" uit de spoorbrug bij Sliedrecht een overspanning van dertig meter van zijn pijlers gelicht. Het 4800 ton metende motorschip „Schouten", dat in Gorcum is gebouwd, moest namelijk naar Rot terdam, hetgeen zonder meer niet mogelijk was, omdat de spoorbrug niet geopend kan worden. Daarom heeft men met behulp van een enorme bok radicaal de eerste overspanning van de brug verwijderd, om aldus ruim baan voor het schip te maken. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.40 „Lichtba ken", 10.15 gram., 11.00 v. d. vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 An gelus, 12.03 Metropole-ork., 12.33 gram., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amus.muz.. 14.00 gram., 14.50 gram., 15.00 idem, 15.30 „Ben je zestig?", 16.00 v. d. zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 v. d. jeugd, 17.15 felicitaties v. d. jeugd, 18.00 v. d. jeugd, 18.20 sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. G. van Beusekom: „Vogel leven op de Engelse rotskust". 20.25 De gewone man, 20.30 Radio Philh. ork., 21.30 „Ken een haan een ei liggen?" 21.45 kamerork. en solist, 22.05 „Ouders en kinderen", caus., 22.20 Altviool en piano, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 24.00 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.15 gram.. 9.30 De groenteman, 9.35 gram., 12.00 mezzo sopraan en piano, 12.40 Zigeunermuz., 13.00 nieuws, 13.20 amus.muz., 14.30 gram., 15.00 gram., 15.45 gram., 16.30 v. d. jeugd, 17.30 lichte muz.. 18.00 nieuws, 18.15 pianospel, 18.40 gram., 18.50 sport, 20.00 nieuws, 20.05 „Der Zigeu nerbaron", operette. 21.50 gram., 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 23.20 24.00 gram. ENGELAND, BBBC, home service, 330 m.: 12.00 gram., 13.10 gevar. progr., 16.30 licht concertork., 18.25 pianoduo, 18.45 gevar. progr., 19.30 klankb., 21.00 nieuws, 21.45 recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 gevar. muz., 12.30 orkestconc., 13.30 lichte muz., 15.00 gram., 15.45 militair ork., 16.30 amus.muz., 17.30 verz. progr., 19.00 nws., 20.00 gevar. muz., 20.30 concertork., koor en sol., 22.00 nieuws, 22.15 nieuws, 22.15 Act.. 22.20 gevar. muz., 23.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.10 Omr.-ork., 16.00 lichte muz., 17.45 gevar. muz., 19.15 Symph. ork., 21.15 gram., 21.45 nieuws, 22.10 lichte muz., 23.00 gevar. muz., 24.00 nieuws. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 13.00 nieuws. 13.55 gram., 14.00 nieuws. 19.00 gram., 20.02 kamerork., 23.20 gram., 23.4524.00 nws. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 gram., 12.34 gram., 13.15 gram., 14.00 ork.conc., 14.35 gram., 15.00 ork.conc.. 15.10 gram., 16.00 gram.. 16.45 gram., 18.00 ork.conc., 18.30 v d. sold., 19.00 nieuw,s 20.00 verz. progr., 21.00 ork.conc., 22.00 nieuws. 22.55 23.00 nieuws. 484 m.: 12.00 ork.conc., 13.20, 14.00 en 14.30 gram., 15.00 „Le bal des voleurs", ballet. 15.30 gram., 16.05 lichte muz., 18.30 koorzang, 18.45 gram., 19.15 idem, 19.30 nieuws, 20.00 gram., 21.30 idem, 22.00 nieuws, 22.15 Franse musici. ENGELAND. BBC. European service. Uitz. voor Nederland: 22.0022.30 nws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers (op 224 en 75 m.).. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. N.T.S.: 18.4319.30 „Langs de oevers van de Rijn." AAGTEDIJK 21 te Paranagua. AALSDIJK 21 te Corpus Christi. AARDIJK 20 te Norfolk. ALKAID p. 21 Ouess. n. Antw. ALPHACCA 21 te Rio Grande. AMSTELLAND 21 te St. Vincent. APPINGEDIJK 20 te Antwerpen. AVERDIJK p. 21 Wight n. New York. BANKA 20 te New York. BONAIRE 21 te Barbados. CALLISTO 20 te Theerivers. CHAIRS 21 te Baltimore. CRONENBURGH 21 te IJmuiden. DELFLAND 20 te A'dam. DRENTE 20 te Bahrein. EEMLAND 20 te A'dam. EOS p. 21 Algiers n. Tunis. GOUWE 20 te Pt. Talbot. GROOTE KERK 21 te Singapore. HECTOR 20 te Iskenderun. HERMES 20 te Pto. Limon. JAGERSFONTEIN p. 21 Lüd.b. n. Lasp. JUPITER 21 te Beyrouth. KARIMATA 21 te Breinen. KARIMUN p. 21 Massaw. n. Colombo. LAERTES p. 21 Pt. Sudan n. Suez. LEMSTERKERK p. 21 Kp. St. Vine, naar Prt. Said. LIMBURG p. 21 Jaeksonv. LINDEKERK p. 21 Perim n. Suez. LUNA 20 te Genua. MAASLAND 20 te Rio Grande. MAR1EKERK 21 te Genua. MARKEN 20 van Takor. n. Freetown. MATARAM 20 te Suez. MEK WEDE 21 te Antwerpen. MOLENKERK 21 te Penang. ORESTES 20 te Rotterdam. POELAU LAUT 20 te IJmuiden. POSEIDON 20 van San Juan n. Antw. PRINS FRED. HENDRIK p. 21 Landsend naar Chicago. PRINS JOH. WILL. FRISO 20 te Rotterdam. PRINS MAURITS 21 te Rotterdam. ROTTI 20 te New York. SAPAROEA 20 te Karachi. SCHIE p. 21 Vliss. n. Kingston. SOMMELSDIJK p. 21 Minikoi n. Djib. STAD ALKMAAR 20 te Narvik. STAD MAASTRICHT p. 21 Kp. St. Vinct. naar Vlaarctingen. SUMATRA p. 21 Sabang n. Belawan. TITUS 21 te Rotterdam. VAN SPILBERGEN p. 21 Ouess. naar Le Havre. WATERLAND 21 te Riga. WELTEVREDEN 20 te Galveston. IJSSEL 20 te Alexandrië. ZEELAND KRL. 20 te Priok. voor hun huis zaten, waarschijnlijk er- protesteerde de inspecteur geërgerd. Vert. J. F. KLIPHUIS gens in Centraal Europa naar de stijl van de boerderij te oordelen. .Hindert niet. Luister naar wat ik zeg niet het recht risico's te lopen. Het zou bijvoorbeeld eenvoudiger zijn 51 De portefeuille van Carl Lipschitz be vatte tweeënveertig biljetten van dui- Als ze komen laat je hen niet naar geweest de man in de „Folies Bergères" Geen identiteitspapieren. Sigaretten. Boven. Ze mogen zich niet laten zien. te arresteren. Maar ze konden onmoge- Een aansteker. Een klein, blauw zak- Denk er vooral aan dat een bewoner jyk voorspellen hoe Bronsky zou rea- boekje waarvan een aantal blaadjes met die te voet of per taxi thuskomt niet gereri. Misschien was hij gewapend en potlood dichtbeschreven waren. mag vermoeden dat ze er zjjn. Jij en dan bestond de kans dat hij zich zou „Het lijken wel verzen." je collega gaan het huis binnen. Wacht verdedigen, misschien door in het pu- „Ik ben ervan overtuigd dat het in- tot er geen licht meer brandt in het bliek te schieten en van de hierdoor derdaad verzen zjjn hokje van de rnnfiprpp Wst vnm* snort ,rnr>nAr7ooirfQ nonioi/ +0 nrnfitprpn Moers keek verrukt toen hij de twee huis is het?' kleine verzamelingen zag die hü straks „Nieuw, m zou meenemen naar zijn hol onder de witte voorgevel en een dakpannen. Even later bracht een in- deur met een glazen plaat ervoor.' specteur het dossier van Bronsky bin- T" hokje van de concierge. Wat voor soort veroorzaakte paniek te profiteren, huis is het?" „Wie wil zich eens uitsloven en bier „Nieuw, modern, vrij chic. Een grote bestellen bij de „Brasserie Dauphine"? smeedijzeren En sandwiches!" Dit was het signaal dat een van de De foto was hard en scherp zoals alle gen „Mooi. Jij gaat naar boven, na de „grote nachten" bij de Recherche be- een of andere naam gemompeld te heb- gonnen was. Er kwam een gespannen rron j- j /IT\^"oï. sfeer in de twee vertrekken die Mai- zend francs, ien identiteitskaart op zijn f0j0>s van da anthropometrische dienst „Hoe weet ik welke flat ik moet heb- gret's afdeling vormden. Iedereen rook- en beantwoordde niet helemaal aan de ben_? te, iedereen praatte druk. Er werd aan aanse naam voorzien was: Filipino. De- beschrijving die Marchand gegeven had, ze man moest met van roken gehouden want hier was Bronsky nog jong, met wel een melkwinkel zijn vanwaar de hebben, want er waren op hem geen vermoei(je trekken, een baard van twee melk bij hen bezorgd wordt. Maar de „Dat is zo. Er zal daar in de buurt één stuk door getelefoneerd. „Folies Bergères, alstublieft." Het duurde lang voor Marchand aan sigaretten, geen pijp en geen aansteker dagen en een naar voren springende melkboer zo nodig wakker. Speld hem het toestel was. Eindelijk vonden ze gevonden, wel een electrische zaklan- adarnsappei. het een of andere verhaal op de mouw, hem tussen de coulissen waar hij een taarn, twee zakdoeken, waarvan de een Heeft Janvier opgebeld" ontzettend vuil was, een entreebewijs "Hjj zei dat allePsg rustig was en u voor de bioscoop op dezelfde dag ge- he'm £on bereiken op Passy 62-41." HaraarH oon 7nL*moc on non roun Irror 1 dateerd, een zakmes en een revolver. „Zie je," merkte Maigret op tegen bij voorkeur een liefdesgeschiedenis." „Gesnapt." „Ik hoop dat je nog weet hoe je een ruzie tussen twee danseressen be slechtte. „Ja, beste jongenbegon hij al „Vraag dat nummer voor me aan." ^lot «Insteekt? Ga naar binnen. Draai voor hij wist met wie hij sprak. Colombani. „Nu meenden we "dat we Hij las halfhardop.Volgens het dos IC ^odig mochTztfofd£ aan alles gedacht hadden." sier was Bronsky in Praag geboren en £unt komen. Hij liet het kaartje van de bioscoop nu vijfendertig jaar oud. Hij had^in We- zien. nen aan de unniversiteit gestudeerden ..Begrepen, chef," zuchtte de arme af? f«lign-SS Janv er die waarschijnlijk uren zou moe- Maigret." „En?" „Is hij er?" „Ik heb hem zoeven gezien." „Mooi. Zeg niets. Bel me alsjeblieft te gaan zitten dan door de straten te Hilda Braun, maar toen hij op achten' zwerven. Je kunt er uren in het donker twintigjarige leeftijd op regelmatige zonder zich te durven verroeren. En vooral niet roken!" Hij glimlachte even over zijn eigen Begrepen. En takel hem niet te erg toe, hè?" „Daar zal een ander zich waarschijn- T j j ii;iÏ70 T^rnnleriilf hinnpnpplfnTTlPn v guiiuauitc even uvti /.ijii eigell „Udcli ^cli een. dllviei é,lLü WdcHoLIUJIl- zitten. In een bioscoop aan de boulevard 7?en8™en' wreedheid. Vervolgens koos hij twee lijk mee belasten," antwoordde Maigret die 's nachts ook geopend is kun je had hij geen vrouw bij zich. Als beroep mannen uit die naar de Rue de Long- nogal raadselachtig zelfs een slaapje doen." had hu toen al „cineast opgegeven en champ 20uden gaan. - Pierre had precies achtendertig francs zpn eerste domicilie was een hotel aan -- in zijn zak. Verder een portefeuille met de Boulevard Raspail. twee foto's, een van Maria, een kleine Janvier aan de telefoon, che Een blik op Colombani. De twee man- wel ergens in de wandelgang staan en pasfoto die het jaar ervoor gemaakt „Ben jij daar. jongen? Heb je gegeten? nen begrepen elkaar. Ze zouden de als habitué verstrooid luisteren naar moest zijn, toen ze het haar nog anders Luister goed. Ik stuur je nog twee man strijd gaan aanbinden, niet met een een dialoog die de zaal deed schateren, Enkele ogenblikken later trad in de „Neem revolvers mee. Je weet nooit „Folies" Francine Latour op met Dréan hoe het zal gaan." en haar minnaar zou op dat ogenblik droeg, en een portret van twee boeren- met een wagen, mensen, een man en een vrouw, die „Maar we zijn al met ons tweeën!" gewone oplichter, maar met de leider maar die hij allang kende. van een moordenaarsbende; ze hadden (Wordt vervolgd) ALBIREO p. 20 Fern. Nor. n. Antw. ALBLASSERDIJK 19 te Bremen. ABBEDIJK 19 te Rotterdam. ALDERAMIN p. 20 Livorno n. Pt. Said, ALMKERK 19 van Brisb. n. Sydney. ALAMAK 19 te Bombay. ADONIS p. 19 Holtenau n. A'dam. ATLAS p. 20 Oran n. Ceuta. ARDEAS p. 20 Holtenau n. A'dam. ALNATI p. 20 Ouess. n. Rio Jan. AGAMEMNON p. 20 Jaeksonv. n. Curaj. ALIOTH p. 29 Abrolh. n. Rio Jan. BENNEKOM 20 te Curasao. BACCHUS 19 te Maracaibo. CONGOSTROOM p. 20 Ouess. n. A'dam. DALERDIJK 19 te Los Angeles. DEO FAVENTE p. 20 Holten, n. Kopenh. DRACO p. 20 Finist. n. Genua. DIEMERDIJK p. 19 Azoren n. Curacao. EOS 19 te Oran. EENDRACHT p. 20 Malta n. R'dam. FRIESLAND p. 20 Sooctra n. Belawan. GAROET 20 te Pt. Said. HELDER 19 van Pt. Prince n. Sant. de Cuba. ILIAS 19 te Limassol. INDRAPOERA p. 20 Dungen. n. Djak. IVOORKUST 19 te Dakar. KOTA AGOENG p. 20 Aden n. Djeddah. KERTOSONO 20 te Djibouti. LEOPOLDSKERK 19 van Basr. n. Khorr. LEMSTERKERK p. 20 Finist. n. Basr. LOENERKERK p. 20 Pt. Sudan n. R'dam. LEERSUM p. 19 Abaeo n. Houtson MERWEDE 2 Ote Antwerpen. MADOERA 19 te Halifax. MAASLAND 19 te Rio Grande. MAAS 19 te Pisco. MEERKERK p. 20 Kp. Gata n. Mars. MODJOKERTO 20 te Belawan. NERO p. 20 Dungen. n. Lissabon. NOORDAM p. 20 Kp. Sable n. R'dam. NIEUW AMSTERDAM 19 te R'dam, ORION p. 20 Ouess. n. Tanger. OUWERKERK p. 20 Massaw. n. Aden. CRANJE p. 20 Aden n. Suez. FOLYPHEMUS 19 te Banjoew. POSEIDON 19 te S. Juan. ROGGEVEEN 19 te Djak. RALF p. 20 Finist. n. Carthag. RAKI 19. te Genua. RIJNKERK p. 20 Ouess. n. Kaapst. RIJNDAM p. 20 Quebec n. Rotterdam. STAD DORDRECHT p. 20 Dungen. naar Palermo. STENTOR p. 20 Dungen. n. Madeira. SALLAND p. 20 Itajai n. Las Palmas. SHERATAN p. 20 Kreta n. Pt. Said. SCHIEDIJK p. 19 Casq. n. N. Orl. STAD SCHIEDAM p. 30 Ouess. n. Saffl. STRAAT BALI 19 te Djak. STAD MAASSLUIS p. 19 Aales. naar Middlesbr. STAD BREDA p. 20 Ram Head n. Adel. SIBAJAK 20 te Colombo. TABIAN 19 te Cochin. TABINTA 1 9te Semarang. TJIBANTJET p. 20 Itajai n. Santos. TERO 19 van St. Vine. n. R'dam. TELAMON 19 te Bremen. TROMPENBERG p. 19 Azoren n. Hougt. VRIJBURGH 19 te Casablanca. WAAL p. 20 Texel n. Aalborg. WESTERDAM p. 20 Wight n. N. York. WILLEM RUYS p. 20 Aden n. Djak. WESTLAND 19 te Rio Jan. TANKSCHEPEN ALDEGONDA 20 te Singap. ARMILLA p. 21 Labuan n. Lienchien. CALTEX NEDERLAND p. 21 Algiers naar Sidon. CALTEX PERNIS p. 21 Dungen. n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 21 Kp. Bon n- Rotterdam. CALTEX UTRECHT p. 21 Ouess. n. Sid. C1STULA 20 van Geel. n. Singap. CORYDA 20 te Bombay. ETREMA 2 Ote Piraeus. ESSO DE NHAAG p. 21 Finist. n. Sidon. HILVERSUM p. 21 Pt. Sudan n. Suez. KATELYSIA p. 21 Hattsras n. Curac- KIELDRECHT 19 te Manilla. MARISA p. 20 Oporto n. Las Palmas. MITRA 29 v. Piraeus n. Mena Ahm. MALVINA p. 21 Natuna n. Miri. MALEA p. 19 Luzon n. Niigata. MYONIA 21 te Madras. OVULA p. 19 Sonbrero n. Landsend. OMALA 19 te Belem. ON DIN A 2 lte Massawah. PERNA 20 te Curasao. SCHERPENDRECHT 21 te Curacao. TANKHAVEN II 19 te Singapore. TANKHAVEN IIII 19 te Bangkok. THALATTA 20 te Suez. WOENSDRECHT 21 te Pt. Said.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6