P.S.Y. en D.W.S. zijn uitgeschakeld \cUtS Rood-Wit wint van A.C.C. Eindhoven profiteert dankbaar van fouten van Steiger: 4—0 D.O.S. klopt D.W.S. in de tweede helft 3—0) Zege voor v. Dongen in Ronde het Usselmeer van Athletiekploegen staan op winst en verlies tegen Roemenië NA TIEN MINUTEN BESLIST COPPI HEEFT HET MET GODDET AAN DE STOK Nol ten zestiende in Dauphiné Libéré Fraaie century van Van Liemt Italiaanse renners voor de Tour Uitstekende tweede plaats voor Hofland Slijkhuis vierde op 5000 meter Goede tijd van De Kroon |P MAANDAG 21 JUNI 1954 PAGINA 7 i8 Uitslagen van Zondag Oostenrijkse trainer bij Ajax Verrassing in cricketcompetitie „Haarlem" wint driekamp ^L', Nasleep van de Giro55 Zevende en achtste etappe voor Bobet en Gauthier Rijdt Koblet niet? De tweede rit v-y- Om het kampioenschap van Neder land: PSV-Eindhoven 04. DOS—DWS 3—0. Promotie Tweede Klasse. Groep B: DFC—De Baronië 10. Groep C: Zwartêmeer—Velocitas 2—0. Groep D: WVC-Kerkrade 1—3. (Eigen bericht) Naar wij vernemen heeft het Amster damse „Ajax" dezer dagen een con tract afgesloten met de Oostenrijker Karl Hummenberger, die de hoofdste delijken met ingang van 15 Juli zal gaan trainen. Hummenberger, die al op 21-jarige leeftijd de Oostenrijkse kleuren tegen Tsjechoslowakije verde digde, heeft in Admira gespeeld. Hij was vele jaren trainer bij de Zweedse club Halmia en de Belgische club Olym pic, Charleroi. Advertentie Steiger's tweede fout. Hij verzuimt een voorzet van Schmidt te onderscheppen. Van Melis kan rustig scoren. (Van onze sportredacteur) EINDHOVEN, Zondagmiddag. Twee dezelfde fouten van een weifelende Steiger hebben PSV al na tien minuten van de strijd tegen Eindhoven kansloos gemaakt. Twee keer ver zuimde Steiger bij voorzetten twee, drie passen naar voren te komen om de bal te onderscheppen, twee keer stond toen van Melis klaar om het presentje van de nationale doelman accuraat en dankbaar in ontvangst te nemen. PSV had de wedstrijd verloren. Het streed weliswaar moedig verder, maar zonder enige overtuiging, zonder geloof in eigen kracht. De twee wat fortuinlijk verworven doelpunten gaven Eindhoven daarentegen zoveel zelfvertrouwen, dat het zonder zich overmatig in te spannen tien minuten voor de rust al een voorsprong had van 40. En toen waren, dat is te begrijpen, alle voor waarden voor een aantrekkelijke, emotionele derby tussen twee kanshebbers op de landstitel, niet meer aanwezig. Er volgde omdat een voetbalwedstrijd nu eenmaal negentig minuten duurt nog een speelhelft, waarin wat plicht matig tegen de bal werd geschopt. PSV had zich al lang met de onverwacht grote nederlaag verzoend. Eindhoven vond 40 voldoende. Het miste zelfs nog een strafschop. Met de nonchalance, waarmee PSV steeds hoekschoppen weggeeft in wat penibele situaties in het doel staat immers nog aitijd een Steiger had de achterhoede van Philips na vijf minuten reeds twee corners cadeau ge daan. aan Eindhoven. Maar die tweede Werd het begin van alle misère. Lou- Wers speelde de bal halfhoog in de doelmond. Steiger riep, maar deed niets er> toen kwam de bal precies voor de v°eten van middenvoor Van Melis op de grond. Eindhovens aanvalsleider stak maar heel even zijn voet uit. Dat was al voldoende, 0-1. Er veranderde weinig aan het spelbeeld na deze snel gescoorde treffer. Eindhoven was begonnen met een lichte veldmeerderheid en dat over wicht bleef nog even aanhouden. Met dikwijls goede combinaties trok men naar voren. De achterhoede van PSV had alle moeite om op de been te blij ven. Flierman, Wouters en Scholtens liepen wat onwennig rond tussen de voortdurend van hun plaats zwervende Eindhovense aanvallers. Zo moest Wou ters bijvoorbeeld kort na het tweede doelpunt helemaal naar rechts komen om linksbuiten Schmidt de weg naar IIlllllllllllI1MIIIIIIIIII Eindhoven D.O.S. P.S.V. D.W.S. wat meer naar voren en toen was het evenwicht tussen de ploegen spoe dig hersteld. PSV's voorhoede werd voorts 'goed deels uitgeschakeld door Dillen nauw keurig te bewaken. Na een half uur kreeg PSV de genadeslag. De bal werd na Eindhovens vijfde corner slechts ge deeltelijk weggewerkt. Linkshalf Vlem minx kreeg toen, even buiten het straf schopgebied, een kans. Onmiddellijk er na volgde een diagonaal schot naar de rechterbovenhoek, 0-3. PSV wist na dit doelpunt waar het aan toe was. De strijd was verloren, zeker toen Schmidt de stand op 0-4 bracht, nadat de ove rigens goed leidende heer Schipper kennelijk niet had gezien, dat Van Melis tevoren strafbaar buitenspel stond. Veel valt er verder niet meer te vertellen over dit duel, waarop Eind hovens burgerij zo heeft gevlast. PSV is in de tweede helft weliswaar het meest in de aanval geweest, maar het was dit zeker niet door eigen verdien sten. Want zelfs tegen een rustig-aan spelend Eindhoven kwam PSV niet tot goed opgezette aanvallen, zodat mis schien nog een redelijker score bereikt zou kunnen worden. Dillen heeft nog twee keer geprobeerd om doelman Hanssen te verslaan. De eerste keer kopte hij rakelings over de lat en daarna sloeg hij de bal met de hand in plaats van het hoofd in het doel. Eindhoven tenslotte liet een kans op een vijfde doelpunt onbenut. Een straf schop wegens haken van Louwers werd door rechtsbinnen Van Rooy precies in de handen van Steiger gespeeld. 5 2 2 1 6 10—8 5 2 2 1 6 9—8 5 2 0 3 4 10—10 5 1 2 2 4 11—14 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ui hui iiiiiiiiiiii hui iiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiu het doel te versperren. Dat leek te ge lukken. maar Schmidt kreeg na de tackle de terugspringende bal toch Weer in zijn bezit en zette meteen voor in de richting van de verste doelpaal. Twee passen vooruit en Steiger had de bal gehad. Maar PSV's doelman bleef staan en toen was het voor Van Melis niet zo moeilijk om het hoofd achter de bal te brengen, 0-2. Dat was dus na precies tien minuten. Niet alleen PSV leek geschrokken van dit onverwachte scoreverloop, zelfs Eindhoven wist kennelijk niet meer waar het aan toe was. Het trok zich terug, bereid om deze kostbare voorsprong tot alle prijs te verdedi gen. PSV kwam toen uiteraard on middellijk in het offensief, maar het was. zoals gezegd, een poging zonder bezieling. In alle aanvallen ontbrak de lijn, die nodig is om een verdedi ging uit positie te spelen en het ging bovendien in een te langzaam tempo. Eindhoven zag dat natuurlijk ook en bleef dus maar volharden in het op de defensie afgestemde spel. Maar toen het tot de ontdekking kwam, dat ondanks al het moeizame, trage ge zwoeg bij PSV enkele individualis tische pogingen van Franssen zo ge vaarlijk waren, dat die reeds een doelpunt konden opleveren twee keer moest Tebak de bal van de doel lijn werken veranderde Eindhoven van tactiek. De middenlinie ging weer Te Haarlem is een driekamp gehouden Jissen de HAV Haarlem. Holland (Lei den) en Pro Patna (Rotterdam). Haarlem Zegevierde met 102 punten. Holland en ■^ro Patria deelden de tweede en derde Plaats met 75% pht. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, Zondagmiddag. De dertigduizend Utrechtenaren, die op deze warme zomerdag met heel veel moeite samengeperst waren in het veel tè kleine stadion van Galgen waard, kregen pas in de tweede helft gelegenheid in jubeltonen uit te bar sten. Vijf en vijftig minuten lang hadden de voorwaartsen van DOS storm gelopen op de veste Richter, Serlijn, Meyer en Lavertu. Toen pas moest Amsterdam het hoofd buigen. Voor de zoveelste maal in deze wedstrijd deed de actieve Luiten uit een hoekschop de bal voor het doel van de blauw zwarten neerdalen, waar invaller Flad nu hoogopspringend met een fraaie kopstoot het Ieder achter de tevergeefs vallende Richter liet verdwijnen. Geheel onnodig gingen de kanaries daarna tot fors spel over, waardoor deze ontmoeting, die tot dat ogenblik in de beste verstandhouding en ondanks de hitte ook op behoorlijk niveau stond werd gespeeld, in een gooi- en smijtpartij ontaardde. Keer op keer moest scheidsrechter Ausum met vrije trappen trachten het spel binnen de perken van het geoorloofde te houden. Vijftien minuten na het eerste doelpunt profiteerde middenvoor Lammers van een misverstand in de defensie van DWS men bleef wegens vermeend buitenspel staan en stelde met een enorme kogel de zege voor de Utrech tenaren veilig. Een kwartier voor het einde voegde Van der Linden daar nog een goal aan toe, zonder dat de hoofdstedelijken kans zagen al het zwoegen van Vonhoff ten spijt de traditionele eer te redden. Reeds spoedig na het beginsignaal na men de kanaries bezit van het midden veld. Met vaak verrassende combina ties ging het als maar op de veste van Richter af. Vooral Luiten zaaide met zijn gevaarlijke voorzetten onrust in de defensie van de Amsterdammers. Veel werk had Richter met een schot van Luiten. Bij een plotselinge razend snelle uitval schoot Koot in volkomen vrije positie hard in; de acht-en-dertig- jarige Van Baggem was reeds geslagen, doch tot zijn geluk kon Van Basten op de lijn nog redding brengen. Direct hierna stelden zowel Lammers als Vis ser Richter op de proef; de moedige D.W.S.-er wist zijn heiligdom echter voor een doorboring te behoeden. Op nieuw waagden de hoofdstedelijken een uitval: Vonhoff wist op zeer han dige wijze Van Basten en Westbroek te passeren, doch strandde toen op een derde Utrechtenaar, de laatste belem mering op weg naar het doel van D.O.S De Utrechtenaren bleven de boven toon voeren. Een combinatie Luiten. Lammers, Van der Linden drong diep in het defensie-gebied van de blauw zwarten door; laatstgenoemde kwam zelfs alleen voor Richter, doch de rechts binnen zag toen tóch nog kans de bal langs de verkeerde kant van de paal te mikken. Een goede voorzet van Flad knalde Lammers onbesuisd in de tri bunes. Vonhoff liet dan Van Basten zijn hielen zien, werkte zich ook vrij van de toespelende W-estbroek, kwam Richter onderbreekt een aanval van v. d. Linden. Het zou echter niet veel geven. daarop alleen voor de doelman, wilde ook hem omspelen, hetgeen niet ge lukte, waardoor enkele wel zeer fraaie kansen om te scoren niet benut werden. Intussen zaten ook de voorwaartsen van D.W.S. niet stil. Bij een van die gevaar lijke uitvallen schoot Koot, na goed voorbereidend werk van Vonhoff, tegen de lat. Met Utrecht volop in de meer derheid werd rust geblazen. Goede doelpunten Ook in de tweede helft was het alle maal D.O.S. wat de klok sloeg. Met de moed der wanhoop trachtten Wiertz c.s. aan de steeds heviger wordende Utrechtse aanvallen weerstand te bie den. Voorlopig nog met succes. Maar nadat Flad de bal eens in het zijnet had geknald, Visser tegen de lat schoot en Luiten enkele corners mocht nemen, kon op de duur een doelpunt niet uit blijven. Dat kwam dart ook na tien mi nuten spelen. Weer had Luiten een cor ner geforceerd, prachtig daalde de bal voor de doelmond, waar Flad hoog op springend inkopte (10). Even trachtte D.W.S. het spel nog verplaatst te krij gen, doch toen D.O.S. hierop met veel ie stevig spel antwoordde, was al spoe dig alle tegenstand gebroken. Weer be heersten de Utrechtenaren het midden veld, met gevolg nieuwe aanvallen, ge leid door de uitstekende Luiten. Visser schoot eens tegen de kruising van paal en lat. Dan deed Lammers het even la ter beter. Een goede combinatie Luiten- Van der Linden bracht de bal voor de voeten van de naar voren oprukkende Lammers de D.W.S.-ers bleven staan in de mening dat wel voor buitenspel zou worden gefloten, hetgeen niet ge schiedde die van dichtbij onhoudbaar scoorde (20). Voor tal van ongelukjes, voortvloeiend uit het harde spel tfan D.O.S., moest de wedstrijd herhaaldelijk worden on- t derbroken. Zowel Klein als Meyer ^werden daar slachtoffers van. Laatstge noemde moest zelfs het vel dverlaten; hij werd vervangen door Stern. De Am sterdammers wijzigden het elftal door Koevoets op de middenvoorplaats te zetten en Koot de linksbuitenplaats te doen innemen. Het mocht allemaal niet baten. D.O.S. bleef sterker en drukte de meerderheid in de vijf-en-dertigste minuut in een derde doelpunt uit. Lui ten spurtte langs de lijn, betrok Flad in het spel, die Van der Linden met een uitstekende pass bediende. De rechts binnen aarzelde niet en schoot onhoudbaar in (30). Hiermede was de strijd de finitief in het voordeel van de kanaries, beslist Er is sinds een dag of wat een pole miek gaande tussen de organisatoren van de Tour de France en Fausto Cop- pi die zich door het Italiaanse blad „Tutto Sport" heeft laten interviewen over de vraag of Coppi in laatste aanleg zelf geweigerd heeft aan de Tour deel te nemen dan wel of de uitnodi ging tot deelneming ingetrokken is voor dat hij geweigerd heeft. Kort na de Giro hebben de organisa toren van de Tour, dus de Parisien Libéré en de l'Equipe, bekend gemaakt dat zij Coppi niet voor de Italiaanse squadra zouden uitnodigen. De gebeur tenissen in de laatste fase van de giro, Bobet heeft de zevende etappe van het Criterium van de Dauphiné Libéré ge wonnen. De 174 km, van Briancon naar Digne reed de Fransman in 4 uur 58 min 38 sec. Hij sloeg in de sprint Vivier (Fr), Gaul (Lux), Le Guilly (Fr), Bonnet (Fr), Schmitz (Lux), Dotto (Fr) en Lauredi (Fr) in deze volgorde. Nolten kwam met een vrij grote achterstand binnen. De achtste etappe van Digne naar Gre noble over een afstand van 244 km was voor de Fransman Gauthier in 6 uur 44 min 43 sec, vóór zijn landgenoten Rotta, Lucien Lazarides en Polo, die dezelfde tijd noteerden. Nolten werd achtste in 6 uur 49 min 47 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 Lauredi (Fr) 51.41.40. 2 Schmitz (Lux) 51.45.51. 3 Molineris (Fr) 51.48.30 4 Gaul (Lux) 51.48.31. 5 Bobet (Fr) 51.48.59. 6 Dotto (Fr) 51.49.02. 7 Dacquay (Fr) 51.49.04 3 Polo (Fr) 51.51.45. 9 Close (Belg) 51.51.55. 10 Bergaud (Fr) 51.56.23. 16 Nolten (Ned) 52.10.58. waardoor de wedstrijd een publiek schandaal was geworden, hadden hen doen besluitende uitnodiging, welke Goddet aanvankelijk aan Coppi had toen toekomen, niet te handhaven. Hiertegenover houdt Coppi in „Tutto Sport" staande dat hij al geruime tijd geleden besloten had niet aan de Tour deel te nemen en dat de organisatoren dit wisten. Ook verklaart Coppi dat, al hoewel Goddet tijdens de Giro niet zelf bij hem op deelneming heeft aangedron gen, „officiële vertegenwoordigers" van l'Equipe sterke druk op hem hebben uitgeoefend om terug te komen op zijn besluit. Coppi verklaarde voorts dat hij welis waar destijds gezegd heeft dat hij, wan neer hij weer in conditie zou zijn, graag aan een wedstrijd zou deelnemen op een wijze die zijn supporters in alle op zichten tevreden zou stellen, maar dat hij hiermee niet de Tour de France be doelde. Er zijn dit jaar nog véle andere wedstrijden in Europa, aldus de cam- pionissimo. l'Equipe noemt de lezing van Coppi uit de lucht gegrepen en ontkent dat vertegenwoordigers van het blad ook maar de geringste pressie op Coppi hebben uitgeoefend. (Van onze cricketmedewerker) De grote verrassing Zondag was de nederlaag van ACC tegen Rood en Wit aan de Spanjaardslaan met 109 runs. Men ziet, geen klein verschil, doch een overtuigende zege, de eerste in dit sei zoen, van Rood en Wit. W. van Liemt, een 18-jarige batsman, smaakte het genoegen zijn „maiden" century: n.l. 102 te scoren, een innings f-i tot op het totaal van 97 geheel kans loos was. De wicket-keeper van ACC miste toen een vangkans. Zijn 102 be vatte 1 x 6 en 11 x 4. J. P. de Ruig scoorde voorts een goede 36. ACC, zon der P. Sanders en aanvoerder W. van Weelde, beantwoordde het totaal van de thuisclub met 104 runs. L. van Kranen donk met 22 topscorer. Voor ACC na men H. J. van Weelde met 363, J. Bregman met 3 voor 34 en A. van Soo- meren met 3 voor 7 (od de staart) de wickets; voor Rood en Wit bowlden D. Bijleveld 4 voor 46 in 25 overs, zeer goed, K. J. Ebeltng 2 voor 26 en Hans Winter 2 voor 26. Toen Sparta op het terrein van VW aan de Zuidelijke Wandelweg te Am sterdam arriveerde, vonden de Sparta nen het terrein en pitch onder water. V.R.A. hielp WV echter uit de nood, door het reserve-terrein aan te bieden, dat wel is waar zonder sereens is en niet goed gemaaid, doch Sparta, dat de tocht naar Amsterdam toch ondernomen had, wilde liever op een tweede klas veld spelen, dan in het geheel niet. Om 12 uur kon de ontmoeting, door Sparta met 6 wickets gewonnen, een aanvang nemen. VVV verloor de eerste 4 wickets voor 16 runs en is deze slechte start niet meer te boven gekomen. Voor 89 zat het hele elftal aan de kant, na bijna 3 uur over die runs gebat te heb ben, J. Alders met 22 topscorer ep voorts N. Veltema 18, die op meer dan fan tastische wijze door A. H. van der Lin de aan de rand van een runningcatch gevangen werd. A. Ruiterman 3 voor 30. L. de Bruyn 3 voor 20 en L. Borrani 2 voor 9. Sparta begon ook al niet al te fraai: 4 wickets neer voor 24 runs, w.o. L. Borrani voor 12. Doch R. Wilson (19 n. o.) en A. Ruiterman met een zeer snelle 55 not out, w.o. 2 x 6 en 7 x 4, brachten Sparta hierna in veilige haven. Op een totaal van 94 voor 4 werd ge stopt. J. Alders nam 2 voor 18 en J. Walcott 2 voor 25. Met 6 wickets bleef Sparta in de meerderheid. Excelsior tegen P. W., door Excelsior met 45 runs gewonnen, had niet veel om het lijf. P. W. was uit voor45 (J. Oosterholt 4 voor 13) en Th. Bier huizen, de wicket-keeper van Excelsior 2 vangen en een stump; daarna Ex celsior een totaal van 90, via 81 voor 5! N. Leeftink 4 voor 24 en L. Baak 3 voor 14. Voor Excelsior scoorde A. Hoenderop een zeer fraaie 32. Kampong was tegen het Haagse Quick all out voor 78 (H. C. van der Bijl 25), P. Mar seille 5 voor 36 en L. Kettlitz 3 voor 9; Quick, Den Haag, antwoordde met 121. (B. Poolman 29), H. C. van der Bijl 3 voor 50; H. Wagenvoort 3 voor 19 en J. G. de Bruin 3 voor 30. Quick won derhalve met 43 runs. Op Houtrust. waar HBS het Schie- damse Hermes-DVS ontving, bleven de bezoekers met een verschil van 64 runs in de meerderheid. Het is altijd een goede prestatie om van een bezoekend team op Houtrust HBS er onder te hou den en mag deze prestatie, na die van Rood en Wit tegen ACC, als de beste van de gespeelde competitie-wedstrij den gedurende de afgelopen Zondag be schouwen. Hermes sloot de innings op een totaal van 211 voor 7 wickets, waar van H. Stolk met 57 topscorer werd. Voorts E. Bailey 39 en M. Hille 34 not out (1 x 6, 5 x 4), R. Wishworth met 3 voor 44. de beste cijfers. B. Hageman nog 2 voor 66. HBS scoorde hierop een totaal van 147 runs. Eerst 5 minuten voor het verstrijken van de speeltijd viel het laatste wicket! M. van Dijk een goede 37, P. J. van Katwijk 36 (5 x 4) en H. Scholten 26 (3 x 4), J. Scheffer 3 voor 42, H. van Meurs 4 voor 72 en E. Bailey 2 voor 25. VOC sloeg het Nijmeegse Quick met 55 runs. VOC begon met een totaal van 136, waarvan de „evergreen" A. Ter- wiel met 42 (6 x 4) topscorer werd. Voorts E. Dunk een goede 24. J. Hagen bowlde 4 voor 50 en H. Burki 5 voor 36. Toen Quick op 69. drie wickets kwijt was, waarvan R. de Vries 24 en A. Phyf- fer een fraaie 38 (7 x 4) hadden de Nijmegenaren nog een goede kans op de overwinning, daarna echter all out voor81. A. Lochmann van Benne- kom 5 voor 37 en A. Terwiel 3 voor 10. De Italiaanse wielerbond heeft een eerste lijst van renners die in aanmer king komen voor de Italiaanse ploeg in de Tour de Fance samengesteld. Deze lijst bevat o.a. de namen van Albani, Benedetti, Nencini, Coletto, Contemo, Grosso, Monti, Volpl, Fomara, de Santi, Fanchi, Crippa, Cajera, Gismondi en Zampini. Tenslotte wordt te Milaan vernomen dat Koblet en Clerici aan vrienden te kennen zouden hebben gegeven, dat zij dit jaar niet aan de Tour willen deel nemen. Zij zouden zich willen toeleggen op baanwedstrijden. Overigens zijn voor de Zwitserse tour- ploeg reeds Koblet, Clerici, Schaer Mar cel Huber, Metzger, Croci-Torti en Pia- nezzi geselecteerd. slae eeleverd en ziin enkele favorieter Van Dongen, winnaar van de twee daagse wielerwedstrijd voor amateurs, de Ronde van het IJselmeer. (Van een onzer verslaggevers) Het was ergens in het Gooi dat we zeven „jagers" op jacht zagen gaan naar de zeventig Kilometer eerder in de buurt van Ermelo gevormde, even eens zeven-mans kopgroep. En in dat jagende groepje zat de winnaar van de eerste etappe op Zaterdag naar Meppel: de 22-jarige Wies van Dongen uit Bre da, die eigenlijk wel een tikje iaat maar niettemin op grootse wijze ging vech ten voor het herwinnen van zijn eerste plaats in het eindklassement. Het werd een prachtig gevecht van groep tegen groep, waarin de „jagers" zegevierend uit de strijd kwamen en de Brabander Van Dongen meesterlijk naar de over winning zou gaan. Een mooie wielerrace, zoals ook vo rige maal in de door „De Germaan" op uitstekende wijze georganiseerde etapperace, toen Krijn Post de achter volging van Daan de Groot won. Er zou in deze tweedaagse etappe- course niets komen van de revanche van Daan de Groot op Krijn Post, na zijn nederlaag in de op Pinkster maandag gehouden Ronde van Midden- Nederland, waarin de 21-jarige knaap uit Nieuw-Vennep zich tegen het ein de op grootse wijze van deze en an dere rappe klanten losmaakte. Want toen starter Jan Ottenhof op de rand van het IJ-bos in Amsterdam-Noord 93 renners de ruimte in stuurde, stond De Groot door een keelontsteking op het absentenlijstje. En voorts was de Zuidhollander Arend van 't Hof niet op het appèl kunnen verschijnen. Maar niettemin, naar Meppel wel er is in de 240 km-rit geknokt". Want in het Waterland, op weg naar Purmerend danste de Utrechter Gijs Pouw al een paar honderd meter voor het peloton uit, een jacht van vijf andere vermete- len uitlokkend: de Amsterdammers Rij- kers en Backx, de Hagenaar Pias meier, de Beverwijker De Ruiter en Berend Fok uit Hoorn, een half dozijn knapen, die nooit veel verder dan een half minuutje voor het al spoedig af brokkelende peloton konden komen. Pas in de Wieringermeer, 60 km ver der, werden zij ergens tussen Midden- meer en Slootdorp opgeslokt. En het was in die fase van de strijd, dat een der grote favorieten, Henk v.d. Broek uit Breukelen, door een val uitgescha- xeld werd. Met de Amsterdammer Jan Schipper sloeg hij tegen de weg. Schipper kon met schaafwonden nog verder, zij het met achterstand, maar dr. Halberstadt, die de medische dienst in de karavaan ook later op verdienste lijke wijze vervulde, adviseerde v.d. Broek in de wagen te stappen. Een peloton van 58 renners schoot de Afsluitdijk op en hieruit maakten zich na de sprint bij het Momument (met Mehagnoul en Looyen op de eerste plaatsen) zeven brutalen los: de Half- weggers Jansen, Luijkx, Balder uit Haarlemmermeer, Rabe (Amsterdam) Pos (Vreeland) en twee Brabanders: v.d. Brand (Schijndel) en Looyen (Steen bergen). Dat groepje „nam" bijna twee minuten. Maar toch waren ze spoedig ingelopen. Op Friese bodem is toen De uitslagen van de eerste dag van de landen wedstrijd tussen Nederland en Roemenië luiden: DAMES: 100 meter: 1. Puck van Duyne- Brouwer (Ned.) 12.5 sec. 2. Dicky v. Dijk (Ned.) 12.7. 3. I. Luta (Roem.) 12.7. 4. A. Sicoe (Roem.) 12.9. Hoogspringen: 1. I. Balash (Roem.) 1.64 meter (nieuw Roe meens record). 2. Diiii Hilbrandi (Ned.) 1.53. 3. Diny Hobers (Ned.) 1.53. 4. E. Vornicu (Roem.) 1.45. Discuswerpen: 1. L. Monoliu (Roem.) 42.93 meter. 2. Ans Panhorst—Niesink (Ned.) 40.80. 3. Cor Aafjes (Ned.) 39.90. 4. G. Georgescu (Roem.) 38.15. 4 x 100 meter estafette: 1. Nederland 48.4 sec. 2. Roemenië 49.6 sec. Stand na de eerste dag: Roemenië 19 punten, Nederland 25 punten. HEREN: 100 meter: 1. Saat (Ned.) 10.9 sec. 2. Stoenescu (Roem.) 11.3. Holst (Ned.) 11.4. Marks (Roem.) 11.2. 400 meter: 1. de Kroon (Ned.) 48.8 sec. 2. Savel (Roem.) 49.2 sec. 3. Moerman (Ned.) 50.1. 4. Sudrigean (Rdem.) 51.7. 800 meter: 1. Rem (Ned.) 1.54.9. 3. Ursu Palade (Roem.) 1.55.6. 3. Bardau (Roem.) 1.56.1. 4. Seeuwen (Ned.) 1.56.1. 5000 me ter: 1. Cristea (Roem.) 14.55.8. 2. Fekkes (Ned.) 15.00.8. 3. Popo (Roem.) 15.10.—. 4. Slijkhuis (Ned.) 15.35.2. 110 meter hor den: 1. Opris (Roem.) 15.7 sec. 2. Broeken (Ned.) 15.8. 3. Nederhand (Ned.) 15.8. 4. Wittmann (Roem.) 16.4. 3000 m. steeple chase: 1. Gojocaru (Roem.) 9.17.-. 2. Aioanei (Roem.) 9.23.2. 3. Verhoeks (Ned.) 10.00.-. 4. Huizinga (Ned.) gedis- kwal. 4 x 100 meter: 1. Nederland 41.8 sec. 2. Roemenië 42.1. Kogelstoten: 1. Raica (Roem.) 15.32 meter. 2. Georgescu (Roem.) 15.29. 3. Kluft (Ned.) 13.2v. 4. Preusser (Ned.) 12.52. Speerwerpen: 1. Demetre )Roem.) 67.29 meter. 2. Lutke- veld (Ned.) 64.52. 3. Zamfir (Roem.) 61.87. 4. Fikkert (Ned.) 61.15. Polsstokhoog springen: 1. Dumitrescu (Roem.) 4.me ter. 2. Butselaar (Ned.) 3.90. 3. Dragomir (Roem.) 3.60. 4. Van Es (Ned.) 3.60. Hinkstapspringen: 1. de Jong (Ned.) 14.46 meter. 2. Zavaddéscu (Roem.) 14.36. 3. Chitul (Roem.) 14.17. 4. Van Egmond (Ned.) 13.52. Stand na de eerste dag: Roemenië 65 punten, Nederland 55 punten. De Nederlandse athletiekploeg heeft de eerste dag van de dubbele landen- wedstrijd tegen Roemenië met winst en verlies afgesloten. De Nederlandse dames namen met 25 tegen 19 punten de leiding. Bij de heren waren het de Roemenen, die zich van een voorsprong verzekerden: 6o om 55 punten. Van de vier dames-nummers, die voor de eerste dag op het ^rogramma ston den, won Nederland er twee. De 100 meter leverde zelfs het grootst moge lijk aantal punten op, omdat na Puck van DuyneBrouwer die in 12.5 sec. de sterkste bleek Dicky van Dijk op de tweede plaats beslag legde. Na een zeer spannend duel met I. Luta werd voor beiden de zelfde tijd 12.7 sec. ge noteerd, doch de jury van aankomst klasseerde de Amsterdamse als tweede. Puck van Duyne, Dicky van Dijk, Willy Lust en Hilde Veth lieten op de 4 x 100 meter estafette haar tegenstandsters meer dan een volle seconde achter zich. De Oranje-ploeg zegevierde in 48.4 sec., waartegenover de Roemeensen 49.6 sec. stelden. Bij de heren namen onze landgenoten 5 van de 11 nummers voor hun reke ning. Saat won de 100 meter, de Kroon de 400 meter, Rem de 800 meter, de Jong het hinkstapspringen, terwijl ook de 4 x 100 meter in een Nederlandse zege eindigde. Daverend waren de toe juichingen van de 15.000 toeschouwers, die het stadion van de republiek be volkten, voor Harry de Kroon, die op de 400 meter zonder ernstige tegenstand tot een zeer fraaie 48.8 sec. kwam. Rem bleef niet bij hem achterwant op de 800 meter eiste hij in 1 min. 54.9 sec. de eerste plaats voor zich op. Op de 4 x 100 meter liet het viertal Saat. van Hardeveld, Rulander en Holst di horloges na 41. 8 sec. stilstaan. Presta ties, die aan betekenis winnen wanneer men weet, dat dwars over de overigens uitstekende baan, een harde wind stond. De 5000 meter kreeg voor Nederland een teleurstellend verloop. De opnieuw door een gevoelige achillespees gehin derde Slijkhuis bleek tegen het tempo van de Roemeen Cristea niet bestand en zodoende moest alles van Fekkes ko men. Op de laatste 400 meter moest ook hij echter de 40-jarige Cristea laten gaan, die in 14 min. 55.8 sec. als eerste over de streep ging. Bij de Amerikaanse athletiekkam- pioenschappen te St. Louis heeft Mal Whit field de 880 yards in 1 min. 50.8 sec. op zijn naam gebracht. Heinz Futterer, de Duitse sprinter, heeft te Neurenberg de 100 meter in 10.5 sec. gewonnen. Te Praag heeft Emil Zatopek de 5.000 meter in 14 min. 1.8 sec. gewonnen. slag geleverd en zijn enkele favorieten met van pech verschoond gebleven. Door deze „drama's" is Jan Looyen de allergrootste in deze course geworden. We hadden die blonde knaap uit Steen bergen gaarne in de hoofdgroep gezien die tussen Leeuwarden en Akkrum ont stond. Hierbij zat aanvankelijk ook Piet Peters, maar een lekke band bij Ol- deboorn gooide hem naar de achter hoede. In de volgende groep bleef Backx achter met een lekke band en even voorbij Gorredijk (197 km) stonden eerst Bertus Lute en wat verder Wim Snijders met lekke banden. Het was in Olderbercoop dat Piet Steenvoorden een kansje waagde. Maar hij werd tot de orae geroepen. Toen echter 8 km voor Havelte en 20 km voor het einde Wies van Dongen op gTootse wijze uit het peloton trok was er geen zijner tegenstanders die hem nog kwaad zou doen. Wel zag het er nog even naar uit dat zijn voorsprong van twee minuten teniet gedaan zou worden door een open bruggetje. Maar hij verspeelde slechts 1 min. 15 sec. Hij won op prachtige wijze na een moedige race op het slot. En Jan Hof land werd een uitstekende tweede aan komende door de sprint van 10 anderen te winnen. De tweede rit op Zondagmiddag over 160 km van Meppel naar Diemen begon met slechts 62 renners. Meppel had de bonte groep na een gastvrije nacht vriendelijk goede reis gewenst, toen met een twee renners ontsnapten: Blauw (Arnhem) en Kooiman (Den Haag). Ze kwamen niet ver. Toen we echter de brug over de Dedemsvaart namen, la gen vijf anderen met 32 sec. voorsprong aan de kop: Rijkers. Stoete. Moolen- ijzer. Van Bockel en Olivier. Bij de brug over de IJssel was de voorsprong van de vijf koplopers al 1 min. 5 sec. en zat Stoete weer in het peloton, waaruit hij wat verder door een lekke band wegviel, doch van Pafort de fiets kreeg. En na 38 km was Dick Meier niet zo gelukkig als Stoete geweest wasEen heftige jacht had tot gevolg, dat voor Nunspeet de vluchtelingen ingelopen waren. (50 km). Voor Vierhouten ontsnapten Tony Peters en Martin Stolker. En dat duo ging de weg tussen Vierhouten en Ermelo in, waarin Martin Stolker met een lekke band achterbleef en bij de achtervolgers Mick Snijder die ten val kwam met o.a. De Ruiter. Het was bij Ermelo dat zich een kopgroep van zeven vormde; de be slissende slag met nog 60 km te rij den. Voorop gingen Gerard Backx, Kees Jansen, Roel Schipper, Piet Steenvoorden, Jan Bar lage, Arie de Hoog en Tony Luijkx. Op 58 sec. volgende Piet Peters, Tony van Bockel, Gerrit Pos en Nico de Clerck. Op 1.10 het peloton. Namen ver anderen in dat achtervolgende groepje waaruit Tony van Bockel voor Amers foort weg sprong. Bredius was na pech weer in het grote peloton bijgekomen. Het tweede groepje ging er tenslotte zo uit zien: Van Bockel; Verhoeven, Versluis, Van Dongen, Van Steenselen. Hofland en Braspenninx. En na een ki lometers lange achtervolging kwamen die zeven bij de zeven voorop. Het einde bij Diemen, dat erbarmelijk slech te parcours, waar natuurlijk Jaak Jooy- en nog weer eens viel, was rommelig. Maar voor Wies van Dongen was de vierde plaats genoeg om hem eerste in het eindklassement te maken. Uitslagen en klassement De uitslag van de tweede etappe van Mep pel naar Diemen over een afstand van cir ca 185 km. luidt: 1. Braspennincx (Zun- dert) 4 uur 56 min. 42 sec 2. Verhoeven (Overschie) z. t. 3. Hofland (Beverwijk) 4 u. 57 min. 33 sec. 4. Van Dongen (Breda) z. t. 5. Van Steenselen (Mijnsherenland) z t. 6. Jansen (Halfweg) z. t. 7. Bakx (Amsterdam) z. t. 8. Wim Snijders (Halfweg) z. t. 9. Rijkens (Amsterdam) z. t. 10. Roovers (Et- ten) 4 uur 58 min. Totaal klassement: 1. Van Dongen (Bre da) 10.55.27 2. Hofland (Beverwijk) IC56.30. 3. Van Bockel (Amsterdam) 10.57.14. 4. Luykx (Halfweg) 10.57.14. 5. Van Steeenvoorden (Heemstede) 10.57.14. 6. De Hoog (Amster dam) 10.57.55. 8. De Bruyn (Roosendaal) 1058.16. 9 Kooyman (Den Haag) 1058.16. 10. Rusman (Haarlem) 1059.09.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7