Havenstad heroverd op bevrijdingsleger scheepslading wapens Achtergrond Vijand omsingeld Werkloosheid in België baart grote zorg Defensiedebat Tot hoofd en hart Keizers ontmoeten elkaar Bonifatius-herdenking in Engeland TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN UIT GUATEMALA LEGER DER BANNELINGEN: Eenheidsgesprek weer uitgesteld Geen wapencontróle door Amerikanen Indonesië wenst drastische verlaging van schuld aan Nederland Eenzijdig opheffen van Unie-Statuut? Benavente stervende 2800 mijl onder water gevaren Groot Engels verkeersvliegtuig ging onverwachts op de kop vliegen Zwak onderdeel oorzaak van de sensatie Het weer GUATEMALA MEXICO HONDURAS Anti-imperialistische conferentie in Djakarta Ned. schepen voor Guatemala KLM-dienst Guatemala voorlopig gestaakt Loongeschil NS. Bonden zullen minister standpunt meedelen Britse duikboot vaart van Bermuda naar Engeland Dochtertje van emi grant verdronken POPELINE ROKKEN f 14.75 X i I Succes r DINSDAG 22 JUNI 1954 78ste JAARGANG No. 25620 Canada Ver. Stal Panama Kan. Pallabon Liber hi Kolonel J. Arbenz Gur man de pro-communis tische president van Guatemala Stille Oceaai J RR HONOUR) Chinaja1 S.José Livingstoni Coban Troepen der rode regering: „op alle fronten tegen-offensief edurende de tiende Inter-Ameri- kaanse Conferentie, die enkele maanden geleden te Caracas werd gehouden, is door de V. S. een belang rijke resolutie ingediend: Communisti sche overheersing van een der Ameri kaanse staten moest beschouwd worden als een bedreiging voor alle Amerikaan se naties, aldus werd vastgesteld. Dit besluit had betrekking op Guatemala. De delegatie van Guatemala was dan ook de enige die tegen de resolutie stemde. Weliswaar wilde Washington hiet beweren dat president Arbenz Guz man, sinds 1950 staatshoofd van Guate mala, communist was, maar hij en zijn regering stonden geheel onder invloed Van de communistische partij. Men be schouwde Arbenz 'dan ook als 'n man die verstrikt was in de netten van Moskou, en de sleutelposities op de verschillende regeringsdepartementen bevonden zich inderdaad in handen Van communisten of „mede-reizigers". Het nieuwste hoofdstuk uit de ge schiedenis van Guatemala begint met de revolutie van 1944, waarbij generaal Ubico, die veertien jaar lang als een dictator geheerst had, afgezet werd. De eerste president na de staatsgreep was Jose Arevalo, die zes jaar later opge volgd werd door Arbenz. Arbenz lan ceerde een grootscheeps landhervor- mings-programma. Het grootste deel van de drie millioen inwoners van Guate mala is arm. De nieuwe president wilde het lot van deze mensen verbeteren door hun grond ter beschikking te stellen, die ontnomen zou moeten worden aan de bezitters van grote omvangrijke Plantages. Met dit doel vaardigde hij twee jaar geleden een Agrarische Her vormingswet uit, die hem in conflict bracht met de grote koffie-planters en vooral met de Amerikaanse „United Fruit Company", die in Guatemala een kolossale rol speelt. Maar Arbenz maakte de enorme fout de communis ten, die de vakbonden beheersten, in zijn sociale strijd te betrekken. In de V. S. sloeg men deze ontwikke ling met grote bezorgdheid gade. Want als Guatemala communistisch werd, zouden vandaar uit andere Midden- of Zuid-Amerikaanse landen onder de heerschappij van het Kremlin kunnen komen. In Washipgton dacht men uiter- aard ook aan het strategisch zo belang rijke Panamakanaal. Een maand geleden zag minister Dulles zich, tijdens zijn wekelijkse persconferentie, dan ook ge noodzaakt een ernstige waarschuwing te laten horen. De onmiddellijke aanleiding Was de ontvangst door Guatemala van een lading wapens uit Tsjechoslowakije. De regering van de V. S. antwoordde met het zenden van wapens naar Gua temala's buurland Honduras en naar Nicaragua, om aldus het militair even- Wicht in de bedreigde zone te herstellen. Intussen had een Guatemalese balling, kolonel Armas, in Honduras een verzets beweging opgericht: Het Anti-Commu nistische Front van Guatemalezen in Ballingschap. Vorige week Vrijdag acht te Armas het ogenblik gekomen om toe te slaan. Hij liet verscheidene steden bombarderen en voerde landingen uit aan de kust van de Atlantische- en aan die van de Stille Oceaan. De regering- Arbenz protesteerde bij de Veiligheids raad, die reeds Zondagavond bijeen kwam. Op voorstel van Frankrijk werd besloten dat de strijdende partijen van geen der V.N.-leden steun zouden ont vangen, bovendien werd op beide belli- gerenten een beroep gedaan de wapens neer te leggen. Het voorstel van Brazi lië en Columbia om de kwestie in han den te geven van de Inter-Amerikaanse conferentie stuitte echter af op een Russisch veto en de regering-Arbenz bleek er ook tegen te zijn. Dit is in het kort de historische ach tergrond van wat wij nu in Guatemala zien gebeuren. Intussen wordt de „bur geroorlog" doorkruist door een andere affaire: Het conflict tussen het bewind van Arbenz en de „United Fruit Com pany", een affaire waarin ook de rege ring van de V. S. is betrokken. De re gering van Guatemala heeft namelijk, op grond van de Agrarische Hervor mingswet, zowel in 1953 als in Februari van dit jaar grote stukken grond ont eigend, die aan de Amerikaanse firma toebehoorden. De schadeloosstellingen Werden gebaseerd op prijzen van en kele tientallen jaren geleden. De „Uni ted Fruit Company" ging er dan ook hiet mee accoord. De maatschappij eiste een aanzienlijk groter bedrag dan Guate mala wenste te betalen. Het State De partment heeft in April de zaak in han den genomen, maar enkele weken gele den werd de „claim" officieel door Gua temala van de hand gewezen. Het is een affaire die doet denken aan het Anglo- Iraanse geschil, al gaat de vergelijking maar ten dele op. iiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmi Guatemalaanse regeringstroepen zijn voor het eerst slaags geraakt met het „bevrijdingsleger". Het eerste treffen vond plaats te Gualan, nabij Zacapa. Na een harde strijd, aldus een regerings communiqué, moesten de invallers zich terugtrekken. De regeringstroepen heb ben nu op alle fronten een tegenoffen sief ingezet. Na een „korte schermutse ling" konden in de havenstad Puerto Barrios aan de Caraïbische Zee de op standelingen teruggedrongen worden. In de haven werd een onder Hondurese vlag varende schoener met wapens in beslag genomen. De bemanning werd aangehouden, aldus het regeringscom- munique. Vliegtuigen van het „bevrij dingsleger" hebben lichte schade aan gericht bij het beschieten van militaire installaties en spoorwegen te Zacapa. „Radio bevrijding", het radiostation van de opstandelingen, heeft meegedeeld, dat de invallers thans 25 dorpen in handen hebben en het leger van Guate mala „volledig omsingeld" hebben. De bevelhebber der vrijheidstroepen heeft zijn hoofdkwartier nu overgebracht naar Guatemalees grondgebied. Hij 'heeft een voorlopige regering gevormd en heeft van de regering van Presi dent Arbenz geëist dat zij zich onvoor waardelijk overgeeft. De regering van Guatemala heeft de Veiligheidsraad er van in kennis gesteld, dat zij haar troe pen thans bevel heeft gegeven „de vreemde agressie gewapenderhand te rug te drijven". De Vrijheidsradio heeft een oproep van kolonel Armas gepubliceerd, waarin de bevolking wordt aangespoord zich bij het ballingenleger aan te sluiten. Hij ontkent luchtaanvallen op open en on verdedigde steden te hebben onderno men en verklaart Guatemala-stad te zullen bombarderen. Om die reden is de bevolking aangespoord de stad te verlaten en in opstand te komen. President Arbenz heeft intussen de staat van beleg en oorlog afgekon digd. De ballingen menen de situatie binnen 36 uur in handen te hebben. De voornaamste tegenstand schijnt te komen van de regeringspolitie en ge wapende vakbondsleden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft intussen ontkend, dat de strijdkrachten van Kolonel Ar- (Van onze Haagse redactie) Het zesde gesprek over de eenheid tussen de drie politieke groeperingen van katholieken is wederom uitgesteld. Kort na de publicatie van het Mandement Zou het reeds worden gehouden. De ?eden van de Kath. Werkgemeenschap 'h de P.v.d.A. lieten echter weten, dat verhinderd waren. Zij hebben de Vergadering, die vanavond in Den Haag zou worden gehouden, om dezelfde re den wederom afgelast. De datum is thans op 8 Juli vastge steld. Het gesprek zal dus worden ge houden na de bijeenkomst, welke de p v.d.A. op 3 Juli te Utrecht zal houden 5®ar aanleiding van het Mandement. Daarbij zal, zoals men weet, ook de ka tholieke P.v.d.A.-man Geert Ruygers sPreken. Het ruim drie jaar oude dochtertje an de familie Keesteloo uit Zierikzee 0 nabij de ouderlijke woning bij het ersteken van de rijksweg bij Zierik- kw C*oor een autobus, die uit Zijpe wam, gegrepen en gedood. attmn Spoorlijn (S\ Vliegveld De Belgische premier Van Acker kon digde vanochtend de oprichting aan van een coördinatiecomité ter bestrijding van de werkloosheid dat onder zijn be voegdheid zal ressorteren. De premier wees er op dat de werkloosheid in België gemiddeld drie maal hoger ligt dan in de buurlanden. In de eerste vijf maanden van 1954 bedroeg het dage lijks gemiddelde der werklozen 279.301 waarvan 202.608 volledig en 76.693 ge deeltelijk werklozen. De Belgische schatkist keert vijf milliard francs per jaar uit aan werklozensteun. Anderdeels vertoont de stqgingscoëfficient van de Belgische nijverheidsproductie even eens een achterstand op die van de buurlanden. De regering neemt zich voor een poli tiek te voeren die de kostprijzen zal drukken en de private en openbare in vesteringen zal opvoeren. Zij zal vooral aandacht besteden aan het steenkolen- vraagstuk dat de hele prjjzenstructuür van de industriële producten beheerst, en trachten het volume van de Belgische export, di in de jongste twee jaar voor een waarde van 20 milliard francs is teruggelopen, opnieuw op te voeren. De premier gaf slechts vrij vage aandui dingen omtrent de concrete plannen ter werkloosheidsbestrijding. Een der door hem overwogen maat regelen bestaat er in sommige catego rieën arbeiders gratis transport te ver lenen tejieinde aldus de mobiliteit van de werkkrachten te verhogen. Hij be- Op de komende Afrikaans-Aziatische conferentie, welke in Djakarta zal wor den gehouden, zal men een plan op stellen ter bestrijding van het impe rialisme in Afrika en Azië, aldus heeft het invloedrijke Egyptische blad ,,A1 Ahram" meegedeeld. Volgens het blad zal de conferentie op een zodanig tijd stip worden gehouden, dat zij samen valt met de zitting van de Algemene .Vergadering der Verenigde Naties in New York om „aldus invloed uit te oefenen op de gang van zaken in de wereldorganisati e" De grootste moeilijkheid in de wereld is, dat de mensen l niet willen denken toogde dat het vestigen van nieuwe industrieën geen makkelijke taak is en dat de regering slechts over beperkte financiële middelen beschikt, vermits zij zich er toe heeft verbonden de be lastingen niet te verhogen. Het probleem van de werkloosheid is het meest nij pend in het Vlaamse land waar 71 pet. van de werklozen zich bevinden. De huidige socialistische minister van De fensie, Spinoy, stelde anderhalf jaar geleden in het parlement het feit aan de kaak dat de industrialisering van het Vlaamse land verwaarloosd wordt en dat de belangrijkste Belgische cre- dietinstellingen hun beleggingen voor meer dan 80 pet. in Wallonië plaatsen. mas zijn uitgerust met Amerikaanse wapens, die onlangs aan Honduras en Nicaragua zijn geleverd. De leveran ties hebben plaatsgevonden voor de ver dediging van het Westelijk halfrond en volgens de bepalingen van het verdrag van Rio. Amerikaanse waarnemers zien toe op de naleving van dit verdrag. Kolonel Armas zelf heeft ontkend, dat er buitenlanders in zijn strijdkrachten zijn opgenomen. Ook de piloten van zijn ongeveer vijftien toestellen tellende luchtmacht zijn Guatemalezen. (Reuter-UP) Volgens diplomatieke zegslieden in Washington heeft de Nederlandse am bassade in een nota aan de Ameri kaanse, regering uitdrukking gegeven aan verbazing en bezorgdheid over het door zoeken van een Nederlands schip door Amerikaanse functionarissen in een Puertoricaanse haven zonder voorken nis van de Nederlandse autoriteiten. Het Nederlandse schip, de „Wulf- brook", is ongeveer tien dagen geleden doorzocht op vermoeden van aanwezig heid van voor Guatemala bestemde wa pens. aldus de zegslieden. Zij menen te weten dat het schip zonder voorken nis van de Nederlandse autoriteiten is doorzocht. Het schip voer in charter voor de K.N.S.M., en wapens werden niet aan boord gevonden. Van welingelichte zijde wordt verno men dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, naar aanlei ding van het Nederlands protest, zijn verontschuldigingen heeft aangeboden. Het gehele incident is in vriendschap pelijke geest geregeld. Naar wq vernemen heeft de Neder landse regering aan de regering van de Verenigde Staten laten weten dat zq geen toestemming geeft schepen die on der Nederlandse vlag naar Guatemala varen te laten aanhouden door eenhe den van de Amerikaanse marine. Zoals men weet heeft de regering van de V.S. de laatste dagen regeringen van verscheidene Europese landen be naderd over het vraagstuk van het voor komen van wapenleveringen aan Guate mala. Bjj het overleg hierover met de Nederlandse regering is van de zijde der V.S. o.m. de vraag gesteld of de Nederlandse regering zou toestaan dat onder Nederlandse vlag op weg naar Guatemala zijnde schepen, als zij onder verdenking zouden staan wapenen te vervoeren naar Guatemala, op zee zou den worden aangehouden door eenhe den van de marine der V.S. Van welingelichte zqde heeft men ons nog de verzekering gegeven, dat zich overigens in de practqk geen gevallen voordoen van vervoer van wapenen naar Guatemala in Nederlandse sche pen. (Van een onzer verslaggevers) De KX.M.-directie heeft vandaag be sloten tot nadere aankondiging de dienst op Guatemala te staken in ver band met de onzekere toestand, die tengevolge van de militaire gebeurte nissen in dit land is geschapen. De twee convairs van het West-Indische bedrijf, die Donderdags op de lijn Curasao Mexico City in beide richtingen het vliegveld bij de hoofdstad van Guate mala aandoen, zullen deze tussenlan dingen met ingang van deze week voor lopig achterwege laten. Twee keizers ontmoetten eikaar in Hollywood. Het zijn keizer Haüe Selassie van Ethiopië, die een bezoek bracht aan de 20th Century Fox Filmstudio, en Marlon Brando in de rol van Napoleon. De keizers hadden een prettig gesprek en konden het samen uitstekend vinden. De Indonesische Minister van Buiten landse zaken, Soenarjo, heeft tijdens een exclusief onderhoud met United Press verklaard, dat Indonesië zal trach ten tijdens de Unie-onderhandelingen een drastische vermindering van zijn schulden aan Nederland te verkrij gen. Hij verklaarde opnieuw met nadruk, dat zijn land het onvoorwaardelijke recht had om zich te allen tijde uit de Unie terug te trekken, waarmee hij door liet schemeren, dat Indonesië wellicht de onderhandelingen zal af breken en zich uit de Unie zal terug trekken, wanneer den Haag niet be reid is aan de Indonesische verlan gens tegemoet te komen. In het kader van de financiële over eenkomst, die aan het Unie-statuut zelf verbonden is, heeft Indonesië in 1949 de oude Nederlands-Indische staatsschuld overgenomen, welke drie milliard gul den bedroeg en voorts een geconsoli deerde schuld van 871.000 gulden aan Nederland en een schuld van 420.000 gulden aan enige andere landen, waar onder Australië, Canada en de Verenig de Staten en ook de lm- en Export Bank. Soenarjo wilde niet precies medede len, welke schuld Indonesië drastisch Benavente, de vermaarde Spaanse toneelschrijver, is stervende. Vrijdag avond ontving hij reeds de Sacramen ten der Stervenden in zijn woning, die op een steenworp afstand staat van het Madrileense plein, dat naar hem is genoemd. Benavente, die 87 jaar is, lijdt al ge ruime tijd aan een blaasziekte. Zijn toestand verergerde de afgelopen winter als gevolg van een longontsteking. Be navente is niet alleen wereldvermaard als toneelschrijver. Hij heeft ook veie werken van Molière, Shakespeare en Dumas in het Spaans vertaald. In 1922 verwierf hij de Nobelprijs voor litera tuur. Gedurende het afgelopen weekeinde werd te Plymouth een St. Bonifatius-herdenking gehouden, die werd bijgewoond door kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders uit Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Ierland en Neder land. Een onderdeel van het congres was een levendig „Stadionspel", dat het leven van de martelaar in beeld bracht. Meer dan tienduizend personen woonden dit spel opgevoerd door 250 medewerkenden bij. Op de tribune van de eregasten ziet men v. 1. n. r.: Kardinaal Wendel van München, kardinaal Frings uit Keulen en kardinaal Griffin van West minster. verlaagd wenste te zien, maar waarne mers varen van mening, dat het hier klaarblijkelijk de interne schuld of de schuld aan Nederland bedroeg. Soenarjo noemde de financiële en an dere overeenkomsten in het kader van het Unie-statuut schadelijk voor Indone sische belangen en overblijfselen uit een koloniaal verleden. (Van onze Utrechtse redacteur) De besturen van de drie vakbonden van spoorwegpersoneel zullen dezer dagen door de wnd. minister van Ver keer en Waterstaat ir. Witte in audiën tie ontvangen worden om hun stand punt uiteen te zetten omtrent de loon- geschillen die tussen vakbonden en directie van de N.S. gerezen zijn. Van daag zouden de bonden interne verga deringen honden om hun houding te bepalen. Zoals bekend is de directie van de N.S. in tweede instantie niet tot een accoord kunnen komen met de perso- neelsraad, nadat de aanvankelijk tussen beide overeengekomen voorstellen door de algemene vergaderingen van ds drie bonden verworpen waren. De kwestie is toen voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars en aan de Stichting van de Arbeid. Zowel de directie van de N.S. als de vakbonden hebben aan deze instanties hun mening kenbaar gemaakt en dezer dagen heeft het College van Rijksbemiddelaars aan de minister advies uitgebracht. j~ T et debat over het defensie be- Ê—i leid, dat vanmiddag in de *- Tweede Kamer is begonnen, kan om meer dan een reden een par lementaire gebeurtenis worden. Het geeft de Volksvertegenwoordiging de gelegenheid haar deskundigheid te toetseit aan die van de vele experts rond minister Staf, wier aantal recht evenredig is aan de omvang welke de post defensie op onze naoorlogse begrotingen is gaan innemen. Met een bedrag van 1milliard op een totaal van 6>4 milliard is de defensie de grote slokop der staatsfinanciën geworden. In gelijke mate is de ver antwoordelijkheid van onze Volks vertegenwoordiging over de beste ding van dit bedrag gestegen. Het is duidelijk dat de positie van een par lement, dat zich van deze verant woordelijkheid bewust is, in een de fensiedebat bijzonder wordt bemoei lijkt doordat de verdedigers zich steeds in het schemerlicht van een gedeeltelijk geheim NATO-beleid kunnen terugtrekken. Het defensie beleid met zijn sterk collectief ka rakter is gebaseerd op onderlinge hulp van veertien landen en strate gisch gericht op de uiterste paraat heid, om een aanvaller niet lijdelijk af te wachten, maar aanstonds terug te slaan. Wat daar allemaal voor komt kijken is door de minister op verzoek van de Staten-Generaal neergelegd in een nota van 278 pa gina's, een arsenaal van cijfers en plannen. Bij al deze plannen heeft de tegenpartij nog een grote slag om de arm kunnen houden: het is nog pas een interimplan en Nederland met zijn uiterst blootgestelde ligging wacht met smart op een zodanige opbouw van de strijdkrachten der veertien landen, dat het mogelijk zal zijn ons gehele grondgebied te dek ken. Onder deze omstandigheden zal het parlement, wil het van zijn kant volledig paraat zijn, zich bewust moeten blijven van de noodzaak om iedere neiging tot conformisme te on derdrukken. Het gevaar daarin te verzanden stijgt naarmate de inge wikkeldheid der materie en de ge heimzinnigheid, waarvan wij de oor zaken aangaven, toenemen. Zal de Tweede Kamer in staat zijn haar po sitie als Volksvertegenwoordiging versterkt uit dit gevecht naar voren te brengen? Vanmorgen hebben zestig mannen die drie weken geleden in een duikboot ter hoogte van Bermuda onder water gin gen voor het eerst weer frisse lucht gehapt in het Kanaal. Dit betekent, dat de mannen 2809 mijl onder water heb ben afgelegd, geen record, doch slechts zoais de admiraliteit het noemt „een routine-oefening. Engelse en Amerikaanse duikboten hebben in het verleden een grotere af stand onder de oppervlakte afgelegd. Maar deze reis van de „Tally Ho" is de langste onderwater-trip die ooit werd gemaakt door een Engelse onderzee boot van de T. klasse, die 1090 ton meet. De „Tally Ho" is uitgerust met een zo genaamd „snorkel''-apparaat. Het vorig jaar is de Engelse onderzeeboot „An drew" van Bermuda onder water ko men aanvaren voor de kroningsvloot- schouw. De „Andrew" mat 1120 ton. (UP.) Josephine de Groot, acht jaar, die twee jaar geleden met haar ouders, broers en zusters in Canada is aangeko men, is verdronken in een vijver nabij Ajax tijdens een picnic van het gezin De Groot. (UP) Het proto-type van de Bristol „Britannia", een verkeersvliegtuig met vier turbine-propeller-motoren, dat honderd passagiers kan vervoeren, heeft op de kop gevlogen. Het toestel is het eerste prototype van de twee, die gereed zijn. Het tweede maakte vier maanden geleden tengevolge van een brandende motor een noodlanding in de rivier de Severn. De merkwaar dige gebeurtenis met het eerste proto type voltrok zich ongeveer drie weken geleden tijdens een proefvlucht. Het toestel draaide zich daarbij plotseling onderste boven. De chef-invlieger van de Bristol vliegtuigenfabriek, „wing commander" F. Gibb, slaagde er in het toestel uit de rugvlucht te doen komen en een gewone landing uit te voeren. Bij het aanbrengen van veranderin gen in het vliegtuig was ten onrechte een onderdeel van te geringe sterkte gemonteerd in het mechanisme, dat een van de landingsklappen in bewe ging moet brengen. Dit onderdeel heeft het bij de vlucht begeven. Lan dingsklappen hebben o.a. ten doel de landingssnelheid van het vliegtuig te verminderen. In elke vleugelhelft is zulk een vlak opgeborgen, dat voor de landing langs mechanische weg aan de achter-onderzijde van de vleugel naar buiten wordt gebracht. Toen Gibb bij de circa 50 ton we gende „Britannia" het mechanisme voor het naar buiten brengen van de landingsklappen in werking stelde, bleek al spoedig, dat er iets niet in orde was. De grote, slanke machine draaide zich ineens op de rug; haar machtige vleugel van bijna drie en veertig meter lengte maalde een halve slag door de lucht en daar hing de 35 meter lange reus met de romp aan de vleugel. Gibb heeft met de veertien man, die deze gedenkwaardige vlucht mee maakten, wel een beetje in onge rustheid verkeerd, zo heeft hq ver klaard. Maar gelukkig vloog het toe stel op voldoende hoogte. Gibb heeft de „Britannia" in haar normale stand kunnen terugbrengen en later bleek, dat slechts een der twee landingsklap pen naar buiten was gekomen, waar door dit de functie van een roer ging vervuilen. Alleen de marconist werd gewond. In een der motorgondels ont stond brand, maar die kon geblust worden. Advertentie (tot Woensdagavond) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en West. Morgen overdag iets hogere temperaturen. Zon: 4.20-21.04. Maan: 0.06-12.34. Advertentie x de zakenman pfln kwartaal op proef voor f2.- o p qiro 13 63.00^ BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per mlllimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1