Wederom de kerkelijke kunst J MWtf- MtTHRAClO Leerlingen zongen en acteerden met veel charme Tot straks... in Royal Gevecht op twee fronten nodig I Geslaagd program als demonstratie van goed vormingswerk Waardering en honorarium Yisserijgolf J Gaat U verhuizen F. Damiaans Zn Formelta N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. DINSDAG 22 JUNI 1954 PAGTNA 2 GONZAGA-AVOND OP ST. LUGIA-ULO Haarlem DE AANKOOP VAN KENNEMERPLEIN 3 Raadslid Fibbe niet accoord „Snelverband" houdt demonstratie M C I 44 U I Koop 'n ECHTE zonnebril irmmM AMfKT Grote Houtstr. 37 W ËtiMWliilf lTlilLll i> Kijksstr.weg 246B Spreekuur wethouder Burgerlijke Stand Concert N. Ph. O. Die Haerlemsche Musijckcamer Leerlingen-uitvoering MARIKEN VAN NIEUMEGHEN AVOND- VIERDAAGSE Grote deelname in Haarlem en omgeving „Kennemerland" houdt de Ronde van Beverwijk Kranslegging SPORT- COLBERTS PANTALONS Volleybal H.B.G.-TOURNOOI Velox (dames) en CIOS (heren) minnen V.C.K.-tournooi Padvinders kregen nieuw troepliuis BLOEMEN PAAI, Politie.Vijfkamp Het mandement Het Esperantistencongres VOORDRACHTS AVOND IN SCHOUW BURG TE HAARLEM Bedrijfsvoetbal ZANDVOORT- ESTAFETTE Hardloopwedstrijd voor voetballers Waterstanden Betrouwbare Beurs van Amsterdam Beurs van New York Gisterenavond op de naamdag van t laden" vormde het echt Hollandse be- Zuster Gonzaga hebben de leerlin-1 sluit van dit eerste deel. gen van de Sint Lucia-Uloschool in Haarlem-Noord een programma ver zorgd, dat klonk als een klok. Ten over staan van vele ouders en andere be langstellenden zongen en acteerden zij dat het een lieve lust was om te zien en te horen. En ons gaf dat de indruk, dat ook aan de vorming in die geest op deze school alle aandacht geschon ken wordt. De beschaafdheid van op treden en de afwerking van ieder on derdeel maakten wel duidelijk, dat hier geen sprake was van gelegenheidswerk, maar van een demonstratie, hoe de jeugd van Sint Lucia ook met zang en declamatie metterdaad gevormd wordt. Bovendien is zo'n avond een pracht ge legenheid zoals Zuster Gonzaga het in de aanvang zeide om het contact tussen ouders en school te verstevigen. Dat contact was er gisterenavond in het warme zaaltje van de school overi gens ook in de meest letterlijke zin! Voor de school moet het verder een prettige gedachte zijn zo'n avond te kunnen overlaten aan Jan Laarveld en Bob Jansen, twee krachten, die op verantwoorde wijze hun pupillen laten werken. Niet hoogdravend, maar wel zo, dat het geen infantiele aangelegen heid wordt. Zij hebben het ons met dit in alle opzichten geslaagd program erg gemakkelijk gemaakt. In die zin, dat wij niet een vriendelijk, stukje hoeven te schrijven, omdat er maar .kinderen" op het toneel stonden en omdat de be doeling zo goed was. De zangklasse, die de avond opende, bewees, dat het goede optreden tijdens het Interscholair Jeugdtournooi van dit jaar geen uitschieter was. Ook gisteren werd er onder directie van Jan Laar veld fris, zuiver en beschaafd gezon gen. Volksliederen uit verschillende lan den kregen een warme verklanking en waar wij moeilijk ieder nummer met name kunnen noemen, volstaan wij met de vermelding van het pittige „Als fort zum Krieg ich schritt-'. het frisse len teliedje ,,It was a lover" en natuurlijk „De grote hond en de kleine kat" van Jan Laarveld zelf. De bijna chorale be werking van ,,'k Heb mijn wagen volge- Advertentie Wist U, dat een goede verhuizing afhankelijk is van 3 factoren? <4 1. Vakkundig betrouwbaar personeel. 2. Goed materiaal (auto'S, dekens, kisten). 3. Een automatische transportverze kering. Wij kunnen bewijzen, dat in ons bedrijf deze, voor U zo belangrijke, 3 factoren voorkomen. Een onderhoud bij U thuis met een onzer verplicht U tot niets. Vraag eens om een offerte. •4 Zijlvest 41 Tel. 12456 - 14155 - 22279 In zijn laatst gehouden vergadering op Woensdag 16 Juni besloot de Haar lemse gemeenteraad met onder meer de stem van de heer Fibbe tegen, het perceel Kennemerplein 3 ten behoeve van verkeersverbeteringen voor f 46.500 aan te kopen. De op de aankoop val lende kosten bedroegen f 3100, 'zodat de gemeenteraad voor het perceel f 49.600 heeft gevoteerd. De heer Fibbe heeft zich nu tot Ged. Staten van Noord-Holland gewend met een verzoek aan dat college aan dit raadsbesluit de vereiste goedkeu ring te onthouden. In en schrijven aan het college wijst hij er op, dat bedoeld perceel, dat zeer oud is, op 5 Januari 1950 in het openbaar werd geveild voor f 33.000; verder dat het thans aan B. en W. van Haarlem ter be schikking gestelde bedrag hoger moet worden geacht dan de werkelijke waar de van het perceel op dit ogenblik. Bij gunstig weer houdt de Eerste Hulpvereniging „Snelverband" Woens dag 23 Juni a.s. een grote openbare de monstratie op de Botermarkt in Haar lem. De aanvang van deze demonstratie, waarbij een massa-ongeval zal worden behandeld, is acht uur 's avonds. Bij ongunstig weer wordt de demonstratie één week uitgesteld. De 10e klas zorgde voor toneel en Bob Jansen leverde uitstekend werk door de meisjes op enkele gegevens vrijelijk te laten improviseren.. Dat gaf alles een sfeer-van ongedwongenheid en onverwachte effecten, waardoor het pleizier op het toneel minstens even groot was als in de zaal: Er openbaar den zich voor ons talenten, die we later graag nog eens terug zien in een der erkende katholieke amateurgezelschap pen in Haarlem. Dat was trouwens ook het geval bjj de uitvoering van de operette „Prinses Rozeljjn". waarin de charme rijkelijk haar deel kreeg en daarnaast kostelijk spel geboden werd. Bob Jansen had voor een rustige mise-en-scène gezorgd, zodat zelfs de meest beweeglijke situaties allesbehalve storend werkten. De zang, aan de piano begeleid door Jan Laar veld, was weer gaaf en zo lieten de toeschouwers zich na afloop niet on betuigd met hun applaus. Dat applaus gold evenzeer zuster Hendrina, aan wie de zorg voor de fraaie costuums was toevertrouwd, en uiteraard zegde Zus ter Gonzaga hartelijk dank voor deze prachtige avond. W. H. BIOSCOPEN REMBRANDT: „De blauwe Gardenia", 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De vrolijke desperado's", 14 J. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Blanke vrouw in de Congo", 14 j. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Sterren stralen overal", a. 1. Tijden 2.30. 7 en 9.15 uur. CITY: „Het offer van een moeder", 14 j. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Gebroken belofte", 18 j. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di. tot en met Do. 8.15 uur: „Gaslicht", 18 j. Dinsdag 22 Juni Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 2021 uur. De Vleeshal: Lezing met film door dr. Melchior, 8 uur. Woensdag 23 Juni Stadhuis, Ridderzaal: Concert bij Candle light door het Ned. Kamerkoor o. 1. v. Fe lix de Nobel, 9 uur. TENTOON STELLINGEN Teylers Museum Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Boetseerwerk van Maia Metrakos. Geopend van 1018 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen (tot en met 24 Juni). Advertentie n het officieel orgaan van de Sint Adelbert-Vereniging heeft Antoon Molkenboer, de bekende mozaïek kunstenaar, beschouwingen geschre ven over „De Nood der Kunstenaars," Hij is de mening toegedaan, dat het pu bliek op een dwaalspoor wordt gebracht doordat het enerzijds in de musea ge nieten kan van de voornaamste kunst werken der wereld, zoals de Vaticaanse kunstschatten, de mozaïeken van Raven na en de schilderijen der Venetiaanse meesters, luid geprezen door de pers, maar vlak daarna wordt geplaatst voor moderne tentoonstellingen, waar allerlei experimenten en onbegrijpelijke eendags vliegen te zien zijn, die even trouw door de pers worden gepousseerd. Men kan dit niet vermaken en geraakt tot on verschilligheid, meent hij, men maakt er grappen over. Een geest van sensa tie heeft de vrijgevochten atmosfeer ge kweekt die de huidige periode beheerst. Molkenboer denkt, dat dit ook zijn te rugslag heeft op de lust tot het kopen van kunst. De hulp van de overheid werkt soms averechts: „Immers, wij leven in een tijd dat iedereen die vandaag nog een penseel koopt, morgen kan exposeren, met kans op bijval van de critiek, vooral als het „ongewoon" is. Daardoor mel den zich bij de overheid allerlei jon- De kerk van weer een Haarlemmerliede heeft toren Sinds Maandag middag vijf minu ten over drie heeft de Sint Jacobuskerk te Haarlemmerliede een toren. Vele, vooral jonge paro chianen de lieve schooljeugd had een middag vrijaf ge kregen waren ge tuigen van deze heuglijke gebeurte nis, die een einde gemaakt heeft aan het torenloze tijd perk van het lande lijke Haarlemmer liede, dat deze pe riode begon, toen de Duitsers op een kwade dag in de oorlog de Sint Ja cobuskerk beroofde van haar toren. De bezetters, die ken nelijk overal een in vasie verwachtten, wilden een uitkijk post hebben. Hun mathematische ken nis liet hen echter in de steek, want toen zij de toren ge sloopt hadden, bleek dat zij vanaf het ontstane platform bijzonder weinig zicht hadden. Daar op installeerden zij een uitkijk op het schoolgebouw. Nu, na ruim 10 jaar, heeft de Sint Jacobuskerk weer een eigen toren, die men reeds van ver re kan zien schit- f - f* r i%jt xv u j s teren in het felle zonlicht. Het hele geval is ruim acht meter hoog en steekt juist boven de bomen uit, die in overvloed rondom de kerk en hui zen staan. Haarlemmerliede is een heerlijke be slotenheid. De weg, die wij gegaan zijn, was kronkelig en hier en daar verhard met grind. De entree tot het dorp is bepaald ydillisch door de molen, die ge vindt aan de linkerkant van de weg en een boerderij aan de rechter zijde, beide verscholen in de lommer van flink uit de kluiten geschoten bo men. Achter deze invalspoort treft gij Penningsveer en verderop de kom van het dorp, waar in een kromming van de weg de kerk verscholen ligt. Pastoor Lautenschütz die denken doet aan een father van Mill Hill houdt er van de boel in orde te ma ken. Dat deed hij in Den Haag, waar hij ongeveer negen jaar heeft gestaan, met dezelfde ijver gaat hij te werk in Haarlemmerliede, waar hij sinds een Jaar de herderlijke zorg en toewijding over een goedgelovige kudde uitoefent. In deze bezigheden wordt hij bijge staan door een nog jonge kapelaan, die de hulpkerk in Spaarndam be dient. Beiden echter waren gistermid dag op de dam voor de kerk te vin den. Om ongeveer kwart voor twee ont stond er op het voorplein een drukke werkzaamheid, die er op wees, dat over enkele ogenblikken het eerste ge- De Sint Jacobuskerk in Haarlemmerliede kreeg gister middag een nieuwe toren. Nadat het klokkenhuis aan de ankers was bevestigd, werd de op een puntmuts gelijkende piek naar boven gehesen. Advertentie bij de vakman-opticien Wethouder W. F. Happé is verhinderd morgen zijn spreekuur te houden. Geboren: P. A. van der Veek-Groene- veld, z. G. J. Teerlink-Maruk, z. M. I. Jansen-Dreckmeier, z. J. W. Eshuis- Steenhuizen, z. J. A. M. Kienhuis-Smit, z. M. Korsman-Geelen, z. J. van Krui- selbergen-Bos, z. C. H. J. Schultz-Kat, z. M. P. Th. Kinket-van der Wijden, z. W. van den Aardweg-Meinders, z. A. J. Kruijt-van Zomeren, z. M. B. Huis- Wijngaarden. z. A. R Dam-Selles, d. J. M. Haas-Brobbel, d. C. A. Termets- Prins. d. M. H. J. Schuit-Muré, d. J. M. A. de Gier-Oerlemans, d. K. Ph. Theunt-Nonhebel, d. E. A. Hofsté-Vier- wind. d. A. J. van Gent-Gorlitz, d. Ondertrouwd: H. Azier en G. E. Hof man. P. C. Wildschut en J. W. Mica. Overleden: K. Lokhorst, 75 j., Klever parkweg. C. C. M. Berbee, 22 m. Gast- huisvest. J. A. Verhagen, 62 j. Kamper laar.. W. M. M. Kruijer-Stuijt, 66 j., P. C. Hooftstraat. A. Kooiman. 83 j., Gast- huisvesl. J. E. Petrick-van Keulen, 66 j., Dr. Schaepmanstraat. B. Tjeenk Wil- lir.k-Sabelis, 80 j. Ged. Oude Gracht. W. G. Jansen, 73 j., Gasthuisvest. M. M. Ereeuwer-Mansvelder, 56 j. Nagtzaam- straat. B. Gonlag, 80 j.. Santpoorter- straat. F. Janssen, 47 j., Linnaeuslaan. M Kuurstra, 4 d., Noorder Tuindorp laan. J. J. P. Timmermans, 55 j., Ha- zepa terslaan. Op Vrijdag 25 Juni vindt het eerste concert van de Zomerserie plaats o.l.v. Toon Verhey met solistische medewer king van de pianiste Trudelies Leon- hardt. Het programma bevat de volgende werken: Symphonie no. 3 - Schubert; Pianoconcerten Haydn en Grieg; Polka en Fuga uit „Shvanda". - Weinber ger. Vrijdag 2 Juli vindt het 2e Concert van de Zomerserie plaats o.l.v. Marinus Adam met solistische medewerking van de violiste Hertha Ellegiers. Het pro gramma bevat de volgende werken: Symphonie No 2, Borodine; Havanaise, Saint-Saëns; Pastorale d'été, Honegger; Tzigane en Ma mère l'oye, Ravel. Die Haerlemsche Musijckcamer geeft Zaterdagavond 26 Juni te 8.15 uur in het Cultuurcentrum Stompe Toren te Spaarnwoude een concert van 17e en 18e eeuwse Kamermuziekwerken. Donderdag 24 Juni, des avonds om 8 uur, geven de leerlingen van de mu ziekschool, afd. Haarlem van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, een uit voering in het Concertgebouw. deelte van de toren namelijk het klokkenhuis naar hogere regionen zou verhuizen. En inderdaad, het drie meter hoge gevaarte werd tot vlak 'voor het kerkportaal gebracht en hing enkele ogenblikken later tussen hemel en aarde, vlak voor de gezichten van de H. Jacobus en Sint Gertrudis, die aan weerszijden van de deur hun plaat sen hebben. De vier wakkere leden van de fa milie Van Geldorp waren inmiddels naar het dak geklauterd en wachtten de komst van het gevaarte af, dat fors hemelwaarts toog. Met vereende krachten werd kort daarna het klok kenhuis tussen de ankers geplaatst en het eerste gedeelte van de werkzaam heden was ten einde. Het was onge veer kwart over twee. Aanvankelijk zou de toren eerst Dins dag op de kerk gemonteerd worden, doch de werkzaamheden hadden zo'n vlot verloop gehad, dat reeds gisteren kon worden begonnen. De voorberei dingen waren alleszins goed getroffen. Een kwartier na het ophijsen van het eerste deel werd de koperen spits aan de haak geslagen. Even later hing de grote, op een puntmuts gelijkende piek, boven de grond. Alles verliep vlot: de man aan de lier liet zijn machine vol gens de aanwijzingen vanaf het dak lopen, de man aan de bok, welke een eind in het land lag, draaide de hijs- mast in de juiste stand, terwijl twee mannen de koperen torenspits door middel van touwen voorzichtig langs de gevel manoeuvreerden. Om onge veer drie uur hing de twee ton we gende puntmuts boven de torenkamer. Nu kwam het er op aan. De aanne mer, de heer P. van Geldorp, gaf kalm en bedaard vanaf de „brug" zijn in structies en centimeter voor centime ter sloot de spits zich over de kamer, de mannen aan het gezicht van het pu bliek onttrekkend. Toen het kabeltouw zich ontspande beloonden de velen, die met belangstelling alles hadden gade geslagen, het werk van de mannen in de lucht en op de grond met een har telijk applaus. De Sint Jacobuskerk had weer een toren en was van haar onvolkomen heid bevrijd. De heer Van Geldorp, de aannemer, die tegenover de kerk woont en dus ieder uur van de dag naar zijn werk- Advertentie Waar blijft toch mijn Kopje koffie met DE IDEALE KOFFIEMELK stuk kan opkijken, de firma J. N. Vo gel en Zn. uit Heemstede, die de ko peren spits voor haar rekening nam en de firma P. J. H. Stiphout uit Haar lem, welke zorgde voor het hijswerk, hadden goed werk geleverd. Uiteraard was ook pastoor Lauten schütz, die dank zij een renteloze le ning van zijn parochianen het werk kon doen uitvoeren, zeer in zijn nopjes. Min of meer vormt het een kroon op zijn vijf en twintig-jarig priesterarbeid, een jubileum, dat hij op 14 Juli hoopt te vieren. De feestvreugde in Haarlemmerlie de zal echter eerst dan volledig zijn, wanneer deken W. N. Zijlstra van Haarlem Donderdagavond de nieuwe Mariaklok geschenk van de plaatse lijke L. T. B. heeft gewijd. De dag daarop wordt de klok in het klokken huis aangebracht. Vanaf die dag zal over de landen in Haarlemmerliede de bronzen stem van de Mariaklok rollen, tot meerdere eer van God. Zoals bekend zal Zaterdagavond de officiële première gegeven worden van Mariken van Nieumeghen onder auspi ciën van de stichting Kunst en Ver maak te Haarlem. De organisatie van deze eerste avond is overigens in han den van de vereniging „Geloof en Wetenschap" en mevrouw Vorstman, de secretaresse van deze vereniging deelt ons mede, dat er voor de eerste voor stelling nog vrschillende plaatsen ver krijgbaar zijn. De Ned. Wandelsport Bond organi seert in het gehele land deze week de elfde Avondvierdaagse, wandeltochten voor jong en oud. Ook te Haarlem kan men rekenen op een grote groep wandelaars die elk jaar weer na hun dagelijkse werkzaamheden een 15 km. in de prachtige omgeving van Haarlem gaan wandelen. De laatste jaren is ook de Jeugd-A vond vierdaagse opgekomen, er zijn nu reeds groepen die voor de derde maal deelnemen en dit jaar is er zelfs een school met 57 deelnemers. Ook een grote groep mili tairen van de Koudehorn kazerne heeft ditmaal ingeschreven. Het comité van medewerkers onder leiding van de heer H. H. Winters, 2e voorzitter van de af deling Noord-Holland van de N.W.B. verzet elk jaar bergen werk. Heden avond, Dinsdag, wandelen reeds zij, die niet in de gelegenheid zijn Zaterdag te wandelen. Zij wandelen daarom het parcours van Zaterdag, dit is 20 km. via Zandvoortselaan naar Zandvoort en terug langs de Zeeweg. De jeugd tot 14 jaar start morgen, Woensdag, tussen 5 uur en half zes van „Dreefzicht" Fon teinlaan langs Zuiderhoutlaan, Craye- nestersingel, Blekersvaartweg, Kerk- laan, Raadhuisstraat, v. Merlelaan, Vrij- heidsdreef, Groenendaal, Sparrenlaan, Herenweg, Spanjaardslaan en terug naar „Dreefzicht". Aan de start bestaat nog gelegenheid tot inschrijven. De deelnemers vanaf 14 jaar starten tussen zes en zeven uur via Zuiderhoutlaan, Bronsteeweg, Bin nenweg, Raadhuisstraat, Valkenburger laan, Glipperweg, Bennebroekervaart, Herenweg, Spanjaardslaan, Hildebrand- laan. Oosterhoutlaan, Hertenkamp, „Dreefzicht". Ook voor de ouderen bestaat aan de start alsnog gelegenheid zich te laten inschrijven. De Beverwjjkse Rennersclub „Kenne merland" organiseert op Zaterdag 26 Juni, haar jaarlijkse Ronde van Bever wijk voor amateurs. Voor deze wieler wedstrijd, die wordt gehouden op het parcours, Populierenlaan-Romerkerk- weg-H. Burgerstraat-Moensplein-Stum- phiusstraat en Acacialaan, hebben veie bekende renners ingeschreven. Onder hen bevinden zich de baankampioen Frans Braat uit Aalsmeer, de Haarlem mer Wim Voorting, Jan Ottenbros (winnaar ronde van Velsen-Noord), De Korte en Soellaart uit Utrecht, Meier uit 's-Graveland, de Amsterdammers Frits en Cees Rabe, Fr. Stroomer uit Wijk aan Zee en de Velsenaar Henk Kuitwaard. Beverwijkers die aan deze ronde deelnemen zijn: Dirk de Ruiter, Chris de Nijs, Ab. Geldermans en de grote favoriet Jan Hofland, die reeds zegevierde in Zundert, Naaldwijk, Krom menie en de klassieke wegwedstrijd de „Acht van Bolsward". De start van deze wedstrijd is om zes uur 's avonds op de Populieren laan, waar ook de finish is. Bij het verzetsmonument aan de Dreef te Haarlem heeft Zaterdagmiddag namens ue afdeling Haarlem van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers de heer T. Balder een krans gelegd en daar vóór de boodschap voorgelezen van de voorzitter van de World Veterans Fede ration. Na de kranslegging werden enige minuten stilte in acht genomen. De Na tionale Reserve verleende medewerking door het betrekken van de erewacht. gelui, die het vrijgevochten romanti sche artistenleven verkiezen boven een kantoorbaan, en hun artistiek niet slagen toeschrijven aan genie-misken ning. Er zijn te veel „artisten" die enige natuurlijke aanleg voldoende achten, en de markt bederven door allerlei vreemde experimenten, dit verhoogt de nood der anderen." De diepste nood echter, waaraan ve le kunstenaars lijden, is, dat hun Werk niet meer gewaardeerd wordt. Waar dering is even hard nodig als honora rium. Molkenboer fulmineert vervolgens te gen de critiek, en meent, dat er aller lei godloze en heidense elementen bin nensluipen, ook in de kerkelijke kunst. Op dit punt is zijn betoog nogal ver ward. Van geheel andere aard, komend uit een volkomen tegenovergestelde ge zichtshoek, was een artikel dat on langs door B. Majorick (onze lezers kennen de naam) is geschreven voor de Groene Amsterdammer, on der de titel „Art Sacré, een laatste ronde." Dit stelde het werk van de Franse Paters Couturier en Régamey, die, zoals men weet, zeer moderne kunstenaars, waaronder ook niet-ka- tholieke, voor de kerk hebben laten werken, tegenover de „fabrielcs-kitsch de bondieuserie en de Saint-Sulpice- kunst." Terminologie die o.i. wel wat versleten begint te geraken, sinds zij door Joris Karei Huysmans en zijn tijdgenoten is geïntroduceerd. Wie van degenen, die haar zo vlot hanteren, is nu eens met aandacht en studie in de Sint-Sulpice wezen kijken? Ook te gen recente beschouwingen van mgr. Costantini richtte zich dat betoog in de Groene van een schrijver, van wie wjj weten dat hij niet veel meer weet te waarderen dan Chabo.t Aad de Haas, Werkman en Zadkine. Hij wordt in 't „Katholiek Bouwblad" thans op intelligente wijze geattaqueerd door ir. J. A. C. Tillema, een der redacteuren van genoemd orgaan. Deze zegt, dat de apodictische beweringen van de heer Majorick symptomatisch genoemd moeten worden voor een ver nauwing van 't geestelijk waarnemings vermogen, dat in vele opzichten ken merkend is voor onze tijd en dat ook buiten de kring van Groene-lezers mis verstand zou kunnen wekken. Het is de meer en meer veldwinnende „zwart-wit methode." Een gevecht op twee fron ten is thans nodig: tegen de volksmislei- Advertentie ENMODE BARTEUORISSTR 24 HAARLEM TEL. 20420 Ook het derde volleybal-tournooi van de Heemsteedse volleybalvereni ging H. B. C. behoort weer tot het verleden en het bestuur van deze volleybalvereniging kan weer met genoegen op dit uitstekend geslaagde tournooi terugzien. Ongetwijfeld is de mooiste wedstrijd van de dag wel de finalewedstrijd geweest tussen de teams van Ambon (Huizen) en Cios (Overveen). In deze wedstrijd hebben beide ploegen zich volledig gegeven en de strijd was voor het publiek dan ook zeer aan trekkelijk. Een fantastisch goede finalewed strijd met een verdiende 21-zege voor het Cios-team. In de hoogste damesafdeling kwam de eerste prijs terecht bij de Velox-dames. Deze wisten in de finale tegen het Am sterdamse Albatros met 21 te win nen. De nieuwe tweede klasser Leonidas (heren) was er bijna in geslaagd met een eerste prijs 'huiswaarts te keren. De ploeg van Smit was onbedreigd als eerste geëindigd in de heren B-klasse, poule II. In de finalewedstrijd tegen het Amsterdamse Albatros kwamen de Leonidas-mannen echter niet in hun normale spel en moesten de eer aa i hun tegenstanders laten. De uitslagen waren: Dames. Klasse A: 1. Velox (Haar lem); 2. Albatros (Amsterdam). Dames. Klasse B: 1. V.C.R. (Haar lem); 2. Hios ('s-Gravenhage). Heren. Klasse A: 1. CIOS (Over veen); 2. Ambon (Huizen). Heren. Klasse B: 1. Albatros (Am sterdam); 2. Leonidas (Haarlem). In Velsen organiseerde V. C. K. Za terdag 1.1. een groot volleybal-tournooi, waaraan o.a. door diverse verenigin gen uit Haarlem werdeelgenomen. De Haarlemse vereniging Die Raeckse boekte wel bijzonder veel succes door zowel in de dames- als heren-afdeling beslag te leggen op de eerste prijs. Bij de dames klopte Die Raeckse de ploeg van de organiserende ver eniging V. C. K., terwijl bij de heren de finalewedstrijd ging tussen de oude rivalen van Die Raeckse en H. V. o. Die Raeckse zegevierde. De einduitslag was: Dames: 1. Die Ra ckse (Haarlem), 2. V.C.K. (Velsen), 3. Catapult (Alk maar). Heren: 1. Die Raeckse (Haarlem), 2. H. V. S. (Haarlem), 3. Catapult (Alk maar). Groep één van de vereniging De Ne derlandse Padvinders in het district Haarlem, de Zwarte Pijl, bezit sinds kor te tijd een van de heer Reijnders gekocht duinterrein aan de Westerduinweg te Bentveld. De architect Clim Meyer uit Zandvoort heeft een troephuis ontwor pen, waarvan Zaterdagmiddag de offi ciële opening geschiedde. Deze daad werd door het met een bijl doorhakken van een koord verricht door mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zand voort In Bloemendaal werd gisteren de jaarlijkse Politie-Vijfkamp gehouden. Ploegen uit Velsen, Bloemendaal, Haar lem, Zandvoort en Rheden, tesamen on geveer 25 man maten hun krachten in zwemmen in Stoop's Bad, athletiek op C.I.O.S. schieten op de baan aan de Zeeweg, en op de hindernisbaan even eens aan de Zeeweg. De uitslag was: .1. Velsen (28 pt.)2. Haarlem (24 pt.); 3. Bloemendaal (22 pt.); 4. Zandvoort (18 pt); 5 Rheden (12 pt.). ding, welke erop uit is een steriel non- figuratisme voor de typerende kunst, uiting van deze ijd, te doen doorgaan, èn tegen het misbruik van geestelijk overwicht, da. dwingende gewetenszaak wil maken van questies welke ten enen male in de sfeer der vrije oordeelsvor ming liggen. Wa.t de critiek van de heer Majorick met zijn zwart-wit-tegenstellingen be treft, óf hij is volslagen vreemde ling in het Jerusalem der hedendaagse religieuze kunst, óf - zou dit niet het ge val mocht zijn - hij maakt zich schuldig aan bewuste misleiding. „Er wordt ten onrecht beweerd, dat Régamey en Couturier zich met afkeu renswaardige eenzijdigheid zouden heb ben opgeworpen als zeloten van bepaal de abstracte, non-figuratieve schilder scholen. De jaargangen van de cahiers doorlezend kan men echter niet anders concluderen, dat het de monniken al leen maar te doen geweest is om kwa liteit. Dat de kaarten in onze eeuw nu eenmaal zo liggen, dat deze kwaliteit alleen maar wordt aangetroffen in niet- Traditionalistische werken is een om standigheid die men hun bezwaarlijk in de schoenen schuiven kan." Aldus heeft Majorick geschreven. Ik beweer dat wie zoiets neerschrijft blijk geeft van onkunde, dan wel be wust de waarheid onrecht aandoet, zo repliceert Tillema hem. Dit is een typerend voorbeeld van de wijze, waarop men wat in bepaal de kringen voor moderne kunst door gaat, propageert Dij publiek en over heid. Het gaat ermee als met de toe schouwers in Andersen's sprookje over de nieuwe kleren van de keizer. Wie durfde beweren dat de keizer naakt liep, werd voor dom uitgekre ten door de handige kleermakers, en alleen een kleine jongen bracht de moed op tóch voor zijn mening uit te komen. Wie nü durft zeggen dat een overgroot deel van wat abstracte kunst wordt geheten, armzalig maak werk en een reeds overleefd modever schijnsel is, is kennelijk een bewon deraar van gips en kitsch..'. Maar er is meer in het artikel uit de Groene. En wel de herhaalde bewering dat al deze prullaria van de Kerk zelve afkomstig zouden zijn, door de Kerk aan de gelovigen voorgehouden, culminerend in de bewering: „Op het moment dat tallozen in de schilderijen van Rouault en Chagall en in de beelden van Richier en Zadkine een glimp menen te mogen herkennen van Christus' jongste gelaat gaat de Kerk voort met het leveren van de surrogaten voor dit gelaat..." Neen, waarde heer Majorick, neen en nogmaals neen! Dit is, passez-moi le mot, geklets. Afgezien van het feit dat het met die „tallozen" nog wel los zal lopen (al heb ik, en hebben velen met mij, dan b.v. voor Rouault een grote bewondering), de Kerkmaar dat zult u wellicht zo niet weten levert niets, helemaal niets op dit terrein. De Kerk is terzake zelfs uiterst voorzichtig, wan neer het zuiver en alleen de beoordeling betreft en Mediator Dei is van die voor zichtigheid een treffend voorbeeld. En bovendien, Mgr. Costantini is, met alle respect gesproken, de Kerk niet. Hij is een prelaat die er een bepaalde mening op na houdt en het staat u en zelfs mij de hemel zij gedankt, vrij het daarmee al of niet eens te zijn. Wan neer u zegt dat Picasso niet de boeman is waarvoor Costantini hem wil houden, ben ik zo vrij op te merken dat Costan tini met de boeman is waarvoor Majo rick hem wil houden. Advertentie (In deze rubriek geplaatste BRIE' VEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoordelijkheid der redac tie. Anoniem ingezonden brieven komen niet voor plaatsing in aan merking). Misschien mag ik als eenvoudig ka tholiek, en helemaal niet van streek door het tranen-met-tuiten-rumoer van de Partij van de Arbeid over het man dement van de Nederlandse Bisschop pen, mijn visie geven op het voormelde rumoer, geaccompagneerd met het la waai, dat een deel van niet-Katholiek Nederland heeft veroorzaakt naar aan leiding van het verschijnen van dit man dement. Ik zou dan willen vaststellen dat zowel het lees- als het onderschei dingsvermogen in deze kringen gering is, want men leest in dit mandement dingen die er niet in staan en men trekt uit die dingen conclusies, waar omtrent een verstandig mens alleen maar kan zeggen: Hoe halen ze die onzin in hun hoofd. Wat is nu naar mijn bescheiden me^ ning het hoofddoel van dit mandement. Alleen het opnieuw bepalen van de plaats die de Katholiek in het naoor logse Nederland behoort in te nemen en dat kan niet anders zijn dan in een volstrekt Katholieke groepering. Dit sluit niet uit dat men grote waardering kan hebben voor wat andere groeperin gen tot stand hebben gebracht en nog willen brengen en voor wie goed leest, blijkt duidelijk dat samenwerking op zo breed mogelijke basis volstrekt niet uit gesloten behoeft te worden, maar de Katholieken behoren in Nederland, wil len zij zich kunnen handhaven en berei den dat met hunne aanwezigheid reke ning wordt gehouden, de eenheid te be waren. Wie aanvaardt, dat de Bisschoppen, als opvolgers van de Apostelen, niet slechts het recht maar ook de plicht hebben, leiding te geven en dus ook maatregelen kunnen uitvaardigen ten einde te bereiken dat deze leiding ook gevolgd wordt, zal met dit mandement heus geen moeite hebben. Katholieken hebben niet alleen de plicht om bur gerlijke wetten na te leven, maar ook en wel in de eerste plaats kerkelijke wetten en bepalingen. Anderen mogen dan jammeren om wat zij dwang ple gen te noemen en de Partij van de Arbeid mag dan een roerende bezorgd heid tonen om de „zuiverheid van de godsdienst te handhaven" is dat zelfde geluid ook niet gehoord uit de landen achter het IJzeren Gordijn? de Katholieken van Nederland zullen er zich niet veel van aantrekken maar zich achter de Bisschoppen scharen, juist zoals zij deden in de dagen toen de vijand onze hoogste goederen be laagde en de Bisschoppen leiding ga ven aan het verzet tegen de onderdruk king, ook toen het niet-Katholieke land genoten betrof! J.S. (Van redactiewege ingekort) De deelnemers aan het 39e Universele Esperanto Congres te Haarlem zal een culturele avond in de Haarlemse Stads schouwburg aangeboden worden. De declamatrice Nel Oosterhout zal „De conferentie der dieren" van Erich Kast- ner in Esperanto-vertaling voordragen. Voor de pauze treedt het Ballet der Lage Landen op. Gezien het grote aantal congressisten zal deze voorstelling op drie achtereen volgende avonden gegeven worden. Op het laatste nippertje slipten voor de Maandagmarkt toch nog twee traw lers IJmuidens Vissershaven binnen. Het waren de Antje RO. 15 met ?65 kisten verse vis en de Zeelandia IJM. 38 met 505 kisten verse vis. Zij zorgden teza men met twaalf kotters en dertien log gers voor een aanvoer van 3705 kisten verse vis en 515 stuks stijve kabeljauw. Er waren 750 kisten makreel, 950 kisten schelvis. 350 kisten radio, en 225 kisten gul en kabeljauw. Hoewel deze aanvoer voor een Maandagmarkt dus niet bijs ter groot was, vielen de prijzen toch te gen. De makreel deed nu f 24 tot f 16,50. wijting f 23 tot f 13, schar f 14 tot f 8 en poontjes f 8 tot f 11. Prijzen, die ronduit laag kunnen worden genoemd Met de tongen, waarvan zeer weinig werd aangevoerd, was het iets beter. Grote tong deed f 1,48, grootmiddel f 1.46, kleinmiddel f 1,30, tong I f 1,10 en tong II f 0,88 per kilo. De tarbot liep van f 1.78 tot f 1.52 per kilo. Schol en schelvis daarentegen gingen voor mati ge prijzen van de hand. De grote schol noteerde f 26, grootmiddel f 30, klein middel-f 34, schol I f 26, schol II f 18, schol III f 16 tot f 14,50 en de uivertjes f 13 tot f 14. De grootmiddelschelvis deed f 48, kleinmiddel f 43, pennen f 36 tot f 34, braad f 19 tot f 17 en radio f 16,50 tot f 9. Van de radio verdwenen talrijke kisten naar de vismeelfabriek vanwege de slechte kwaliteit. Kisten grote kabeljauw waren met f 116 weer iets duurder, evenals de middelsoort met f 112. De grote regels deden f 84 tot f 91 en de kleine regels f 40 tot f 44. Grote gullen liepen van f 40 tot f 41, middengul van f 24 tot f 25 en de torren van f 17 tot f 16. De uitslagen in de afgelopen week waren: Vermaat 1HSM 2-0. Heere- mansv. L-Vermaat 2 2-2, SVOW-MHSV 0-2. i Voor de negende achtereenvolgende maal wordt ook dit jaaf'en'wél op 10 Juli a.s. om 7.30 uur, de „Zandvoort- Estafette" gelopen. Dit sportevenement ziet zich telkens opnieuw in een grote belangstelling geplaatst. Deze hardloopwedstrijd voor voetballers, welke in het centrum der badplaats vindt, gaat over een parcours met een totaallengte van 2150 meter. Deze afstand moet vijf maal afgelegd worden. De route is evenals voorafgaan de jaren hetzelfde, t.w. Start, Grote Krocht, Haltestraat, Kostverlorenstraat, Haarlemmerstraat, Grote Krocht finish - Elke loper die deze afstand van 2150 meter binnen de 7 minuten aflegt on'.- vangt een fraai prestatie-speldje. A en B klassers, geklasseerd door de K.N.A.U. mogen aan deze estafette niet meedoen. Alle deelnemers moeten zich vooraf medisch laten onderzoeken. Het geheel staat onder super-visie der K.N.A.U. Ook dit jaar heeft de handeldrijven de middenstand van Zandvoort weer voor een rgoot aantal prijzen gezorgd. Na afloop worden deze prijzen uitge reikt door burgemeester mr. H. M. van Fenema. De grote wisselbeker indertijd beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Zandvoort be vindt zich in handen der plaatselijke vereniging v.v. Zandvoortmeeuwen. Woensdag 23 Juni Hoog water: 8.17 u. en 20.46 u. Laag water: 3.48 u. en 16.10 u. Maanstand: laatste kwart. 20.46 u. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 (Niet officiële koersen) 3Ned 1953 3(5 Ned 1953 3(4 Neder) 1948 3(4 pCt Ned 1950 3'/., Ned. 1954 3-3(5 Nederland 1947 3 Ned 62-64 Del.-fac insclir. Grthk 46 3 Pet Ned Handel Mil cert A.K.U. Van Berkels Baten» Cal vè Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert dmlever eert Ned Ka hel Philips Kon Petroleum .Amsterdam Kuhber \merika i-tln Kon N Stoomb la Ned Scheepv Unie H.V.A. Del) Mi1 eert Vorig Opening slot 22/6 103/a 102 vs 100 100 100 A 100/, 101A 98?s 1811/2 225% 149% 193(2 2181/2 178% 343% 205(2 252(5 5141/4 100 A 100 226' j 149(2 137% 139(5 124% 117 347(4 251(4 515 87 (4 137 140 116 17/6 21/* anaconda Copper 371/4 37 Bethlehem Steel 68 V2 6914 'hrvsier Corp 61% u t at Eleomc 42% 43% '.cnerHi Motors 713^ 72V* Am. Motors 12% ivennecutt copper 80% 81% lontgomerv Ward 63% 62 \orth American Co 23% 23% KadiO Corp 28% 28. Republic Stee) 59% 59 Sheli Union Oil 47% 47'* Mtuthern famine 42% 42 'ourhern Railway 55% 1'irlewater 20% ^0 4 (T <3 Steel 48% «6 Stemming: Gedéeltelijk vast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2