TSJOE EN LAI stelt zijn Indo- Chinese gasten gerust Geheim overleg met Buitenland gulle schonk hand met Stoffelijk overschot van dr. Amir naar Israël vervoerd Stipendia voor dertien jonge wetenschappelijke onderzoekers Koningin in het rampgebied Alle negen Internationaal Keulen filmcongres te geopend 80.000 donors bij Roode Kruis Met twaalf kinderen uit een gezin op een foto Rode Kruis geeft overzicht Slechte film verstoort geestelijke kracht der maatschappij DINSDAG 22 JUNI 1954 PAGfNA 3 China en Amerika wisselen gegevens uit Over gedetineerde burgers 120.000 maal bloed afgestaan Twee weken voor Nederl. ex-légionnaires Oliebronnen N.-Sumatra Protest tegen beleid van coördinator Onderscheiden VOOR HET RAMPGEBIED de Schilderijententoonstelling „Nederland Waterland" Autosmokkelzaak voor Utrechtse rechtbank Tussenhandelaren berecht 50 mille verduisterd Twee jaar geëist tegen ex.advocaat Specialisten Accoord met ziekenfondsen goedgekeurd i Nu de kopstukken van de Geneefse conferentie naar huis zijn terugge keerd, prepareert men in Genève thans rechtstreekse militaire onderhande lingen tussen de oorlogvoerende partijen in Indo-China. De rood-Chinese Premier Tsjoe en Lai, die achtergebleven is, heeft de vertegenwoordigers Van Vietnam, Laos en Cambodja ontvangen en hun verzekerd, dat de kwestie Van de vertegenwoordiging van de opstandelingenregeringen voorlopig zal blijven rusten. Vandaag begint het overleg over de voorbereiding van een technisch-militaire conferentie. De nieuwe Franse premier, Mendès-France, heeft het intussen verstandiger geoordeeld nog niet naar Genève te gaan en te wachten tot de directe onderhandelingen op gang zijn gekomen. Wel wordt er gefluisterd, dat er een geheime conferentie tussen hem en de rood-Chi- »iese premier Tsjoe en Lai wordt voorbereid. En terwijl de belligerenten in Indo-China de mogelijkheden van een vrede gaan bespreken, gaat het Westen Proberen de eenheid inzake de Zuid-Oost-Azië-poIitiek te herstellen. Het Britse kabinet heeft premier Churchill en minister Eden gisteren gemachtigd in Washington besprekingen te gaan voeren. Premier Tsjoe en Lai van rood China heeft gisteren de vertegenwoordiger van de Vietminh ontvangen en daarna de Eedelegeerden van Laos en Cambodja. De premier was bijzonder tegemoetko- biend. Zij hebben gesproken over het rechtstreeks militair overleg, ingevolge de Zaterdag te Genève aanvaarde Fran- De delegaties van communistisch China en van de Verenigde Staten in Genève zijn gisteren overeen gekomen contactofficieren te benoemen voor de Uitwisseling van gegevens over gedeti neerde burgers. Amerika beschuldigt China er van 93 Amerikaanse burgers en 29 militairen vast te houden. China Zegt, dat 4000 Chinese studenten in Ame rika worden vastgehouden. De communisten hebben Amerika la ten weten, dat vijftien Amerikanen, van wie men aannam dat zij gevangen ge nomen zijn, gestorven zijn. Een persoon Wier naam op de lijst voorkomt, is Nederlandse en geen Amerikaanse, zeg gen de Chinezen. Het is een zekere mevrouw Huizer. Een katholieke mis sionaris, wiens naam de Amerikanen eveneens hadden opgegeven, loopt nog Vrij rond. Twee Amerikaanse burgers hebben juist enige dagen geleden China mogen verlaten. De VS hebben meege deeld dat vijftien Chinese studenten in Amerika een uitreisvergunning hebben gekregen. (Reuter-UP) Bij de bloedtransfusiedienst van het Nederl. Roode Kruis stonden eind 1953 net nog niet gekende aantal van 80.000 donors ingeschreven. Ruim 90.000 maal werd bloed voor directe mansfusie afgestaan en bijna 29.000 keer voor de bereiding van bloedplas- ma. Een zilveren Landsteinerpenning, 9651 bronzen Landsteinerpenningen en 622 plaquettes werden uitgereikt. De Werkzaamheden van het centrale labo ratorium voor de bloedtransfusiedienst ®n de moedermelkbereiding namen toe en zullen vrij aanzienlijk blijven toe hemen. De bouw van een nieuw labo ratorium wordt noodzakelijk. Aldus het directieverslag dat is uit gebracht op de jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis te Gou da. Het aantal hoornvliestransplantaties onder de hoornvliescentra bedroeg in 1953 honderdzestig. De beentransplan- tatiedienst blijkt in een behoefte te Voorzien. De belangstelling voor throm- bosediensten groeit. Andere (jmosten, Zoals de lectuurdepots, de welfaredienst enz. breidden de werkzaamheden uit. Het revalidatiecentrum „De Hoog straat" begon zijn werkzaamheden Opgenomen werden 130 patiënten, defi nitief ontslagen 65. Het ledental beweegt zich in opgaan de lijn. Het Roode Kruis-korps kreeg meer leden, hoewel het gewenste aan tal van 15.000 nog niet kan worden bereikt. se resolutie. Tsjoe en Lai vertelde, dat er niet getwist zal worden over de vraag of ook de communistische scha- duwregeringen in Laos en Cambodja vertegenwoordigd moeten zijn. Men neemt aan, dat het militair overleg zeer vlug begonnen zal worden. Gister avond hebben Tsjoe en Lai en zijn In- dochinese gasten samen gedineerd. Premier Mendès-France heeft zijn be zoek aan Genève uitgesteld, omdat hij het verstandiger oordeelde te wachten tot het overleg op gang is gekomen. Hij heeft Zondag minister Eden en Be dell Smith verzekerd, dat Frankrijk slechts een eervolle vrede zou sluiten en geen „Uitverkoop zou houden" in Indochina. Minister Eden was het vol komen met hem eens, maar de Ame rikaanse onderminister Bedell Smith ge looft niet in de vredesbesprekingen. Uit Genève komen berichten, dat Mendès- France probeert Tsjoe en Lai tijdens een onderhoud dat niet in Genève zal worden gehouden, te spreken te krij gen. Intussen heeft het Britse kabinet gisteren eenstemmig aan premier Churchill en minister Eden volmacht verleend voor het voeren van ophel derende besprekingen met President Eisenhower en minister Foster Dulles te Washington. Engeland gelooft nog in een gunstig resultaat van de Indo- chinese onderhandelingen in Genève en daarom zullen Churchill en Eden weliswaar wel kennis mogen nemen van de Amerikaanse plannen voor een meenschap, maar zij mogen Enge land nog in niets binden. Morgen zal minister Eden het Lagerhuis volledig inlichten over de voorlopige resulta ten van het overleg in Genève en Donderdag vertrekt hij met Churchill naar Washington. Waarschijnlijk zal in Washington ook de kwestie van het Europese legerver- drag ter sprake komen, nu dat door de jongste kabinetswisseling in Frank rijk weer geheel op losse schroeven is komen staan. Churchill zal voorts on getwijfeld de kwestie van de waterstof bom en vooral zijn plan om samen met de Russische premier Malenkov en Pre sident Eisenhower te confereren, ter ta fel brengen. Eisenhower zal morgen zijn ondermi nister voor Buitenlandse Zaken Walter ter Bedell Smith op het Witte Huis ont vangen opdat deze voor de belangrijk ste senatoren en afgevaardigden, als mede voor de president zelf en voor minister Dulles, rapport kan uitbrengen over wat hij ziet als de resultaten van „Genève" en over zijn onderhoud met premier Mendès-France van Frankrijk. (Reuter-AFP-UP) Met een K.L.M.-toestel is gisteren het stoffelijk overschot van dr. M. Amir, de eerste gezant van Israël bij ons hof, die VToensdag, even nadat hij de tentoonstel ling „Uit het land van de Bijbel in het Haagse Gemeentemuseum had geopend, plotseling overleed, naar Israël vervoerd. Mevr. Amir, haar dochter en zuster, als mede de secretaris van de Israëlische legatie, de heer E. Zippori, zijn eveneens met dit vliegtuig naar Israël vertrokken om de daar te houden uitvaartdienst bij te wonen. Om 8 uur gistermorgen werd het stoffelijk overschot, met militaire eer vanaf de Israëlische legatie in Den Haag met een lijkwagen naar de grens van de gemeente aan de Laan Clingendael over gebracht. Hier werd het stoffelijk over schot in een lijkauto overgedragen, waar mee het naar Schiphol werd vervoerd. Van alle gebouwen der ambassades en legaties in Den Haag hingen de vlaggen halfstok. Nadat het militaire ere-escorte zich had opgesteld, werd het stoffelijk overschot uit het gebouw van de Israë lische legatie aan de Alexander Gogel- weg gedragen. Hier zette de stoet zich in beweging. Voorop ging gemeentepolitie te paard, daarachter marechaussees in ceremonieel tenue en vervolgens een afdeling tamboers met omfloerste trom, waarna onder commando van een kolo nel de helft van het militaire ere-escorte volgde. Ter weerszijden van de lijkwagen lie pen de zes dragers: de waarnemend op perrabbijn drs. S. Rodrigues Pereira, op perrabbijn A. Schuster uit Amsterdam, rabbijn dr. B. Benedikt uit Amsterdam, dr. I. Dasberg, voorzitter van het kerk bestuur te Amsterdam, I. Zadoks, voor zitter van het kerkbestuur te Der Haag en mr. I. S. de Vries, voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond. Naast de zes dragers liepen de vier slippendragers: de minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, de Belgi sche ambassadeur en deken van het corps diplomatique, de heer A. Graeffe, de gezant van Luxemburg, de heer Auguste Collart en de gezant van Tur kije, dr. A. Zeki Polar. Tal van kransen dekten de baar. Daar onder was een krans van de Koningin en Prins Bernhard en een krans van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ach- Voor de derde maal heeft de Neder landse organisatie voor zuiver-weten- schappelük onderzoek een aantal sti pendia beschikbaar gesteld voor jonge Wetenschappelijke onderzoekers, van Wie verwacht mag worden, dat zij, mede "•erdoor, zullen gaan behoren tot hen, die leiding kunnen geven aan de be oefening der wetenschap in Nederland. Voor het academisch jaar 1954-1955 zÜn dan de volgende stipendiaten (in ®lphabetische volgorde vermeld) aange wezen: J. Fontein, die in 1953 cum laude doctoraal examen Chinese en Japanse letteren heeft gedaan aan de rijksuni versiteit te Leiden. Dr. M. P. J. van den Hout, die in 1954 promoveerde aan de R.K. universiteit te Njjmegen op een Proefschrift, getiteld „M. Cornelii fron talis epistulae adnotatione critica in- ®tructae." W.M.H. Hummelen, die in J953 cum laude doctoraal examen deed ,ri de Nederlandse taal- en letterkunde dan de rijksuniversiteit te Groningen. P. H. Jansen, die in 1952 cum laude doctoraal examen middeleeuwse ge- sphiedenis heeft gedaan aan de univer siteit van Amsterdam. Dr. J. Moll, die II 1950 aan de rijksuniversiteit te Gro- 'hgen promoveerde op een proefschrift ..over de ontwikkeling van het mense- ;'-lk kniegewricht"; hij is thans prosec- *°r bij de anatomie aldaar. J. H. M. an der Marck, die in 1954 cum laude doctoraal examen kunstgeschiedenis deed aan de R.K. universiteit te Nijme gen. w. Peters, die in 1948 het doctoraal ^karnen Latijnse letterkunde aflegde de R.K. Universiteit te Nijmegen. H. Ph. Römer, die in 1953 cum laude kamen Semietische taal- en letterkunde rJed aan de rijksuniversiteit te Utrecht. d. L. M. de Rijk, die in 1952 promo- tr- i?e aan de rijksuniversiteit te U- ec"t op een proefschrift „The place -I jhe categories of being In Aristotle's WHhsophy" E. E. G. Vermeulen, die 1951 cum laude doctoraal examen schiedenis deed aan de R.K. Univer- Vy ®'t te Nijmegen. Ir. J. P. H. van der deen c"e 'n 1916 ingenieurs-examen gen- aan (ie landbouwhogeschool te Wa- bjljSen in de phytopathologie, micro- tep?gie en tropische landbouwplanten- tora "I- B- Wijers, die in 1952 doc- a»,®5' examen in de geneeskunde deed oe rijksuniversiteit te Utrecht. In een geval is een stipendium ver lengd. Dit betreft dr. W. Hijmans, die in 1952 promoveerde aan de rijksuni versiteit te Leiden op een proefschrift „corticotrophine en cortison". Twee jeugdige Nederlanders, die ge vlucht zijn uit het Franse Vreemdelin genlegioen, zijn in Colombo veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, omdat zij zich zonder geldige papieren in Cey lon bevonden. De jongelui, Abe Stehouwer en Wy- cher Egbert, beiden 23 jaar oud, zijn tevreden met hun lot en hopen na hun straf te hebben uitgezeten zo spoedig mogelijk naar Nederland terug te ke ren. Na een opleiding van een half jaar in Noord-Afrika zouden zij met de „Ja maica" naar Hanoi vervoerd worden. En kele honderden meters van de kust van Ceylon sprongen de jongelui, zoals reeds gemeld, van boord en zwommen zij naar de kust. Daar werden zij gearresteerd. (U.P.) De voorzitter van de SKBM (een vakbond van arbeiders bij de olie bronnen, die niet is aangesloten bij de SOBSI heeft medegedeeld, dat de coördinator voor de Noordsumatraanse olievelden, mr. Nirwonojudo, elf arbei ders heeft ontslagen en heeft vervan gen door communisten. Deze vakbond heeft een protest ingediend tegen het beleid van mr. Nirwonojudo, dat thans in handen is van de procureur-generaal. Volgens deze vakbondleider heeft 85 pet van de arbeiders in de olieindustrie en alle organisaties en partijen in Noord-Sumatra met uitzondering van de bij de Sobsi aangesloten vakbond Perbum en de communistische partij zich tegen het beleid van mr. Nirwo nojudo gekeerd. ter de lijkauto volgden de wagens der familieleden, de leden van de Israëlische legatie te voet en een hof rij tuig, Hierna volgde het tweede gedeelte van het militaire escorte. Op Schiphol was een chapelle ardente ingericht. Daar heeft minister Luns in het Frans een korte toespraak gehouden. Hij sprak namens de Nederlandse regering woor den van deelneming en vervolgde: „Zij, die 't voorreacht hebben gehad de over ledene te hebben gekend, zullen de her- i—.ering bewaren aan een aangenaam mens, die met volle inzet van zijn krach ten de belangen van zijn land heeft ge diend. Tot het laatst is hij op zijn post gebleven. Wij bewaren de herinnering aan een waardig vertegenwoordiger van zijn land en zijn volk." Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nasau J. P. Boele, directeur van de N. V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek, te Bolnes, gemeente Ridderkerk. Dit zijn de wegbereiders voor de uitwisseling van gewonde krijgsgevangenen in Indo-China. Zij zijn soldaten van het leger van Vietnam, die de weg vrij maken van eventuele mijnen en ander oorlogstuig; zij bevinden zich drie kilometer van de Vietminh-zone en dicht bij Cau-Gio, waar deze weg naar toe leidt, en waar de krijgsgevangenen van de Fransen, bestemd voor de uitwisseling, worden verzorgd. Voorop gaat een man, die onophoudelijk een Rode Kruis-vlag zwaait, ten teken, dat men geen strijd in de zin heeft. Advertentie IMPOSANT van 26 ct, een pure kwaliteitssigaar I „Staan we er allemaal op?" Dit vroeg Koningin Juliana vrolijk lachend Maan dagmiddag in Nieuwe Tonge, toen zij na een bezoek aan de nieuwe Finse woning van het echtpaar Van Helden met zijn twaalf kinderen gefotogra feerd werd. Twaalf kinderhoofdjes knik ten blij. De Koningin heeft gisteren een werk bezoek gebracht aan enige gemeenten in het voormalige rampgebied. Zij heeft met genoegen aanschouwd welke gro te vorderingen er het laatste jaar ge maakt zijn. Het herstel is sneller ge gaan dan men had kunnen vermoeden. Over het algemeen is men over de scha- devergoedingsregeling tevreden en de veestapel van het Maandag bezochte gebied is, behalve op Flakkee, vrijwel geheel op het peil van voor de ramp. Van Dordrecht uit heeft de Koningin in de morgen een bezoek gebracht aan 's Gravendeel, en later aan Numans- dorp, waar H. M. het nieuwe raadhuis opende. In Oude Tonge gaf ir. G. Terluin, hoofdingenieur eerste klasse van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland, een overzicht van het dijkherstel op Goe- ree-Overflakkee. waarna een kort ge deelte van de film werd vertoond die in opdracht van de provincie over dit dijkherstel is vervaardigd. Vervolgens maakte H. M. een korte rit door de nieuwbouw van Oude-Ton- ge en vertrok hierna naar Nieuwe Ton ge waar de Koningin een schouw van de nationale en internationale hulpver lening bij de wederopbouw zag. Op het Finlandplein, omringd door Finse geschenkwoningen, trokken trac toren, oogstmachines, reinigingsauto's en brandweerwagens langs Hare Majesteit, gedragen. Het textielpakket werd niet De vlaggen van alle landen, die bijge dragen hebben, werden in de stoet mee- vergeten, en tenslotte marcheerden ver tegenwoordigers van de vrouwelijke vrijwillige hulpverlening van het Rode Kruis en de E. H. B. O. voorbij. Langs de kant stonden landbouwers opge steld, die een aanvullend gereedschaps pakket in ontvangst namen. „Hoe is het?" vroeg Hare Majesteit aan een der boeren, wijzende op zijn gereedschap. „Prima in orde, Majes teit." Om kwart voor vier vertrok de „Piet Hein" naar Dintelsas, van waar uit het bezoek aan enkele Brabantse plaatsen begon. In Heiningen werd het nieuwe dorpshuis, het „Pestalozzihuis", bezocht, dat door Zwitserland is ge schonken en waar men een goed beeld kreeg van de sociaal-culturele opbouw. Tenslotte kwam men in Willemstad aan, waar burgemeester C. A. van der Hooft het gezelschap begroette en waar deze dag een goed einde vond. Hare Majesteit bracht de nacht op de „Piet Hein" door. Vandaag zouden Schouwen en Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk, Zierikzee, Kerkwerve en Se- rooskerke worden bezocht, waarna een bezoek volgt aan de Anna Jacobapol- der bij St. Philipsland. Maandagmiddag is in het raadhuis van IJzendijke in Zeeuwsch-Vlaande- ren de schilderijententoonstelling „Ne derland Waterland" geopend. De doeken zijn bijeengebracht uit de grote Ne derlandse musea en uit particuliere ver zamelingen. De tentoonstelling blijft geopend tot 21 September. Het aandeel, dat het Nederlandsche Roode Kruis in de wederopbouw van het rampgebied heeft kunnen nemen, is grotendeels in drie grote projecten sa men te vaten: het textielplan, het hui zenplan en het agrarische plan. In totaal zijn 29.787 textielpakketten uitgereikt aan gezinnen of alleenstaan den, hetgeen betekent dat ongeveer 150.000 personen voor een verstrekking in aanmerking kwamen. De pakketten De Economische Kamer van de Utrechtse rechtbank behandelde Maandag ■de zaken tegen acht van de veertien verdachten uit een monsterproces tegen een aantal handelaren in gesmokkelde auto's. De wagens, afkomstig uit Duits land, voor het merendeel aldaar gesto len, werden in de jaren 1952 en 1953 door 'h onbekend gebleven dader over de grens gesmokkeld en door bemidde ling van de min of meer beruchte ge broeders K. uit Boxmeer, in Nederland verhandelt. De acht verdachten, die zich op de eerste dag van het tweedaags proces voor d Utrechtse Economische recht bank moesten verantwoorden, waren op één na kooplieden en autohandela ren uit verschillende plaatsen op de Veluwe. Als hoofddader werd aangemerkt de 35-jarige autohandelaar J. B. te Nuns- peet, die bekende een drietal gesmok kelde wagens te hebben verkocht aan diverse relaties op de Veluwe. Tegen hem werd een een gevangenisstraf van negen maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. Niet minder zwaar had zijn compag non, de 46-jarige autohandelaar J. v. O. uit Nunspeet het te verantwoorden, die als medewerker en geldschieter van de vorige verdachte was opgetreden. Tegen hem werd bij verstek zeven maan den gevangenisstraf geëist, waarvan drie voorwaardelijk. De derde zware straf, nl. acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, hoorde de 30-jarige koopman L. H. D. uit Nunspeet eisen wegens het verhandelen van een drietal „besmette" wagens. De overige vijf gevallen waren van aanmerkelijk geringer proporties; zjj betroffen het verhandelen van een of ten hoogste twee wagens. In vrijwel al deze gevallen werden voorwaardelijke straflen v n één en twee maanden ge> eist en geldboeten van 200 a 300. Uitspraak volgt 5 Juli. Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen de ex-advocaat J. R. uit Den Haag wegens verduistering van ruim vijftigduizend gulden uit faillisse- mentsgelden, die aan verdachte als cu rator waren toevertrouwd. De rechtbank zal 2 Juli vonnis wij zen. bevatten tezamen 2.205.050 stuks textiel- goederen voor een totale waarde van 8.000.000. Rode Kruisverenigingen uit de volgende landen namen aan dit plan deel: België, Canada, Denemarken, Duitsland. Frankrijk, Ierland, Italië, Luxemburg, Nieuw Zeeland, IJsland, Zweden en Zwitserland. Aan geschenkwoningen werd het vol gende ontvangen: 237 Zweedse wonin gen voor een totaal van 3.555.000, Noorse woningen voor een totaal van 2.400.000, 25 Noorse bungalows voor een totaal van 275.000, 13 Finse wo ningen voor een totaal van 195.000 en 40 Deense woningen voor een totaal van 600.000. Alles bij elkaar dus 515 woningen, die een waarde vertegen woordigen van 7.025.000. Behalve deze Rode Kruishuizen zijn nog enige honderden „regeringshuizen" geschonken, namelijk 100 Noorse rege ringswoningen. 6 Oostenrijkse woningen, ongeveer 140 Oostenrijkse zomerhuisjes, welke de Oostenrijkse regering heeft ge schonken aan de Nederlandse regering. Deze laatste huisjes dienen voor tijde lijke bewoning. Het Zweedse Rode Kruis heeft bovendien 1550 standaard hout be schikbaar gesteld. Dit hout wordt ge bruikt voor de woningbouw in het voor malige rampgebied. Een standaard (4.67m3 hout) vertegenwoordigd een waarde van ongeveer 800. De totale waarde hiervan is dus 1.240.000. Te Zierikzee is men in Mei begonnen met de bouw van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis, dat eveneens een ge schenk is van het Rode Kruis ter waar de van ongeveer 2.000.000. Dit zieken huis, dat plaats zal bieden aan 80 pa tiënten, is bedoeld als streekziekenhuis, voor het gehele eiland Schouwen-Dui- veland. Het zal in 1956 voltooid zijn. Op Vrijdag 2 Juli a.s. zullen te Am sterdam bij inschrijving worden aange boden 17.408 pakken Java-tabak. Bezich tigingsdata zjjn Maandag 28 Juni, Dins dag 29 Juni en Woensdag 30 Juni. Al gemene kijkdag is Donderdag 1 Juli. Sommige mensen had- den mij verteld, dat ik H nodig eens moest kegelen. Hx Dezer dagen betrad ik dus een onderaards gewelf, 3f waar gelegenheid bestond Hf deze sport te beoefenen. Want kegelen kan men slechts onder de grond, ge loof ik. En dat ligt voor de hand, want het is een van de ru moerigste bezigheden, die ik maar ken. Niet alleen vanwege het geweld der rollende en botsende ballen, maar evenzeer omdat, zoals ik wel heb ge leerd, de bonafide kegelaar beslist een zeer eruptieve natuur heeft. Ik stiet die avond althans op een gezelschap van dames en heren, die met elkander wedijverden in joyeuze luidruchtig heid. Trouwens achteraf kan ik nu wel toegeven, dat het niet mogelijk is wél te kegelen, zonder er bij te schreeu wen en te tieren. De meest eenvoudige conversatie is anders bij dit spel niet mogelijk. En daar komt dan nog bij dat de mooie acoustiek in zo'r, ke gelbaan een mens gewoon verlokt tot een krachtige, galmende stemverhef fing. Maar terzake. Vat men als argeloos mens voor de eerste keer zo'n kegel bal op deskundig met de duim in het daarvoor bestemde gat dan wordt men aanstonds getroffen door het feit, dat het ding zo zwaar en zo bijzonder rond is. Dan begint men onbekommerd te werpen in de rich ting van de negen kegels, die ergens aan de verre horizont staan opgesteld en die men zonder verrekijker nau welijks kan onderscheiden. Tenmin ste, dat deed ik. Maar toen het een maal zover was, kreeg ik pas door welk een welgerichte vernuftigheid er voor nodig is om de houten knol op de baan te houden. Vervolgens ontdekte ik een bijzondere onrecht vaardigheid: namelijk deze, dat een bal. die de baan verlaat er nimmer weer op terugkeert. Zo gauw het ronde ding de hand eens kegelaars verlaat begint het een eigenzinnig, zelfstandig leven te leiden; geheel on afhankelijk van de wil van de per soon, die het heeft geworpen. Kortom, ik gooide in een minimum van tijd vijf riante poedels bij elkaar. De heer, die was geroepen om de eventueel gevallen kegels weer op te zetten, stond dat zag ik nog net ergens aan de einder honend een si garetje te roken. En de heer Klein, onder wiens auspiciën ik kegelde, hief een lied aan en stroopte van in nig welbehagen niet alleen zijn hemdsmouwen, maar ook zijn broeks pijpen op. Toen begonnen mijn medekegelaars allerlei mooie successen te boeken. Zij wierpen de ene negen na de andere. Maar toen ik tenslotte een keer in een ballorige bui al de houten dingen tegen de vlakte wierp had m ij n ne gen tengevolge van een of ander plotseling opgezet, gecompliceerd re kensysteem ineens geen enkele waarde meer. Nochtans beleefde ik aan de spor tieve werkdadigheid van mijn tegen standers wel enig genoegen. Want een folkloristisch gebruik bleek te wil len. dat hij die alleen de acht kegels rondom de koning geschaard deed sneuvelen, een rondje gaf. En die koning scheen gelukkig verreweg de meest standvastige kegel. Samenvattend kan ik dus wel zeg gen, dat kegelen een spel is van val len en opstaan. In ieder geval wat de kegels betreft. Zaterdag is in Utrecht een gewone le denvergadering gehouden van de Lande lijke Specialisten Vereniging. Hierop is de overeenkomst, zoals die door de zieken fondsen en specialisten, aangesloten bij de Landelijke Specialisten Vereniging, is ontworpen, goedgekeurd, hoewel er wel enige bevreemding en teleurstelling was omdat het behaalde resultaat gerin ger was dan het door de specialisten ge dane voorstel beoogde. Het belangrijkste punt van de aangenomen regeling is het mitigeren van de progressieve korting. De ledenvergadering heeft zich verenigd met het schrijven van de commissie-De Quay, omdat dit een basis kan zijn voor verdere besprekingen met de zieken fondsen en de Nederlandse vereniging van specialisten. De vergadering schonk haar volledig vertrouwen aan het bestuur, aldus wordt ons van de zijde der L. S. V. medegedeeld. H. M. de Koningin brengt op het ogen blik een bezoek aan het Rampge bied. Overal tijdens deze tocht bleek het de Koningin, hoe ernstig het de wil van de bevol king is zo spoedig mogelijk weer on der normale le vensomstandigheden te leven en te wer ken. In Nieuwe Tonge voerde Hare Majesteit een on gedwongen gesprek met enige bewo ners, die haar de nieuwe landbouw gereedschappen toonden. Zondag zjjn te Keulen de Interna tionale Katholieke Studiedagen der Kath. Filmbeweging (O.C.I.C.) ge opend met een plechtige H. Mis in de Dom en een toespraak van mgr. Leiprecht. Maandag tijdens de eerste zitting is een schrijven van de pro secretaris der Pauselijke Staatssecre taris voorgelezen. Aan deze studieda gen nemen vele landen deel o.a. ook de algemene secretaris der Pauselijke Filmcommissie mgr. Goletto. Wij mogen er niet onverschillig tegen over staan, of het openbare leven chris telijk of onchristelijk is, heeft mgr. J. Leiprecht, bisschop van Rottenburg, zaakgelastigde van de Duitse bisschop penconferentie voor filmaangelegenhe den verklaard in een preek, welke hij Zondagmorgen in de Dom te Keulen heeft gehouden voor de deelnemers aan het Internationale filmcongres. De ge volgen van de slechte films kunnen wij niet aan ons voorbij laten gaan. Ook de Kerk kan hieromtrent niet zwijgen. Immers de slechte film verstoort de geestelijke kracht der menselijke maat schappij. Op de pauselijke encycliek „Vigilanti Cura" wijzend drong "mgr. Leiprecht er bij priesters en leken op aan zich bezig te houden met de grote taak, die de film kan hebben als een middel van ontspanning, vorming en op voeding. Bij de vervulling van de op dracht, die Christus ons heeft gegeven, kunnen wij als Katholieken evenmin afzijdig blijven van die invloeden der film, die het christelijke huwelijk en gezin aantasten. Katholieke filmkeuring Tijdens de Maandag gehouden zitting werd een schrijven van mgr. J. B. Mon- tini voorgeleden, dat aan de voorzitter der studiedagen was gericht. De Katho liek heeft een bevoorrechte taak om de menselijke waarden te beschermen en te verwezenlijken in de filmkunst, zo verklaart mgr. Montini. Iedere Ka tholiek, die zich van zijn plicht en zijn waardigheid bewust is, moet tegenover de moderne filmproductie een houding aannemen, die getuigt van verantwoor delijkheid. Met het oog op de verstrek kende invloed van de film op het inner lijk leven van de massa is het de wens van de Paus, dat de deelnemers aan deze studiedagen het onderwerp Katho lieke Filmkeuring met de grootste zorg vuldigheid behandelen. Mgr. Montini wijst er op, dat het noodzakelijk is Katholieke landelijke filmbureaux op te richten; daar waar deze bureaux nog niet bestaan moeten zij onverwijld wor den opgericht. Deze bureaux moeten kunnen beschikken over de middelen om hun taak naar behoren te vervul len. De gelovigen wordt gewezen op hun plicht zich te laten inlichten over de films, die zij wensen te zien en ook daarnaar te handelen. Verder wordt de wens geuit over te gaan tot het oprich ten van een coördinatie der filmkeurin gen en daarbij rekening te houden met omstandigheden, welke in ieder land gelden. De moeilijkste vraag is die welke zich bezig houdt met de criteria van de zedelijke beoordeling. De keuring moet vooral een objectief oordeel over het zedelijke gehalte van de film ge ven, zegt het schrijven. Hoewel het natuurlijk waardevol is, dat.een zede lijk goede film ook technisch goed is, moet men zich toch hoe den voor al te grote toegevendheid tegenover films, die om hun kunst waarde wel is waar aanbevelenswaar dig zouden zijn, doch waartegenover men over hun zedelijke of godsdien stige inslag ernstige bedenkingen moet maken. Men moet vooral niet vergeten, dat de zedelijke beoordeling van de film principieel moet bijdra gen om de gelovigen voor te lichten. De opvoeding van het volk om" zelf te oordelen vereist een toenemende verfijning van de waarneming, een intensief streven naar steeds hogere waarden en een toenemende mate van nauwgezetheid. Het congres nam kennis van een rap port over de werkzaamheden van het O.C.I.C. Men hield zich voorts bezig met de wetenschappelijke en kerkrech telijke grondslagen der filmkeuring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3