E.D.G. of ander stelsel van collectieve veiligheid Wapenlevering aan ons land sou niet in gevaar komen J I BICMPANilï Ned. Katholieke Slagershond te Haarlem bijeen Tussen neus en lippen Myxomatose-proces SB Destructieve tactiek van Frankrijk Premier van rood- China naar Indië Sff f?ïl Britse proeven met bacterie-wapens Beroemd man in burger Een lastige maag? Handel met Rus land in stijgende lijn BOYCOT VAN NEDERLANDSE LEVENSMIDDELEN Deventer gaat over op aardgas Fries voertaal op Lagere School ^Bespreking van Boek en BfacQ DINSDAG 22 JUNI 1954 De consequenties van het amendement- Richards Overleg met Nehroe over Aziatische problemen Nu E.D.G. uitblijft G.D.U. DRINGT AAN OP SOUVEREINI- TEIT VOOR W.-DUITSLAND ,4 R.K. Middelb. Hotel school te Maastricht Nog vele nieuwe mogelijkheden Actie van voormalige krijgsgevangenen in Bad-Godesberg Neonkruis voor schip- perskerk te Grevenbicht Indonesië in de lens „Hendrick de Keyser Jaarvergadering in Haarlem Meningsverschil tussen Vereniging en Monu- mentenraad Afd. Friesland N.O.V. 5? De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, dr. Van Roy en, beeft het State Department om opheldering verzocht over de consequenties van het nieuwe amendement-Richards voor Nederland, een der landen, die het E.D.G.-verdrag al hebben geratificeerd. Krachtens het oude amendement-Richards op de wet op de hulpverlening aan het buitenland van het vorige jaar komt de helft van de voor de E.D.G.- landen bestemde wapens pas beschikbaar zodra alle E.D.G.-landen zijn over gegaan tot ratificatie. Het nieuwe amendement-Richards houdt in, dat die geblokkeerde voor raden ter beschikking zullen komen van de landen, die al tot ratificatie zijn overgegaan, mits die landen bereid zijn mede te werken aan de ene of andere vorm van collectieve veiligheid. „Zij behoeven geen volmaakte plannen voor een nieuw systeem van col lectieve veiligheid in te dienen," zei hij Maandag in een interview. „Zij moeten enkel het bewijs leveren aan president Eisenhower, dat zij zullen overgaan tot coördinatie van militaire plannen." de „destructieve takfiek van Frankrijk". Dr. v. Royen heeft over deze kwestie gesproken met de plaatsvervangend on derminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy. Diplomatieke zegslie den geloven dat de Nederlandse rege ring wenst te weten of de zinspeling op „collectieve verdediging" betekent dat Nederland en de overige landen die reeds tot bekrachtiging zijn overgegaan eerst nog aan eventuele andere voor waarden moeten voldoen alvorens de wapens te kunnen ontvangen waarop be doeld amendement betrekking heeft. Amerikaanse functionarissen hebben gezegd er zeker van te zijn dat per- sident Eisenhower, die naar eigen in zicht kan handelen wat deze kwestie be treft, ongetwijfeld zal vaststellen dat landen die de EDG al geratificeerd heb ben er recht op hebben krachtens het nieuwe amendement wapens te ontvan gen. Richards heeft medegedeeld, dat bij zjjn amendement heeft herschreven om Nederland en de andere leden die de EDG-verdragen al geratificeerd hebben in staat te stellen thans nog geblok keerde wapenvoorraden te ontvangen. Hij zei dat hij er voorts mee beoogde te bereiken dat Frankrijk en Italië zul len inzien dat de geallieerde mogendhe den de plannen voor de collectieve vei ligheid zullen uitvoeren, ook al gaan niet alle EDG-landen over tot ratificatie. Richards zei dat hij met het nieuwe amendement ook voor had de West-Duit se regering aan te moedigen omdat die volgens berichten uit Bonn de moed zou beginnen te verliezen als gevolg van De Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, wordt morgen met een gecharterd vliegtuig van de Indische luchtvaart maatschappij uit Genève in de hoofd stad van Indië, Nieuw Delhi, verwacht voor een ontmoeting met de Indische premier, Jawaharlal Nehroe. Men verwacht, dat de beide staats lieden niet slechts het Indo-Chinese vraagstuk, doch de Aziatische pro blemen in het algemeen zullen be spreken. Het zal de et.ste keer zijn, dat Tsjoe en Lai en Nehroe elkaar ontmoeten. Van gewoonlijk betrouw bare zijde verneemt Reuter, dat de Chinese premier drie dagen in Nieuw Delhi zal blijven. „Duitsland zal vroeg of Iaat hoe dan ook herbewapenen", zei Richards. „Aan gezien dat onvermijdelijk is, heb ik liever dat het gebeurt in het kader van de EDG of een ander stelsel van col lectieve veiligheid. Indien Frankrijk de volledige ratificatie van de EDG tegen houdt moeten andere plannen worden opgesteld waarbij rekening dient te wor den gehouden met Duitsland." (U.P.). De West-Duitse C.D.U., Adenauer's eigen partij, heeft gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat het tijd is om de laatste resten van het West-Duitse bezettingsstatuut op te heffen en West-Duitsland zijn souve- reiniteit te hergeven. De party acht het nu door de gebeurtenissen in Frank- rqk het lot van de EDG onzeker is geworden onbillijk om tegelijk met het EDG-verdrag ook het Vredestrac- taat op te schorten. Bondskanselier Adenauer heeft er Zondag tijdens een verkiezingsrede in Dusseldorp reeds op gewezen, dat hq bij verdere vertraging van de EDG zal aandringen op het verlenen van volle dige souvereiniteit aan de Bondsrepu bliek. Uit een en ander blijkt wel, dat leidende kringen in West-Duitsland de toekomst van de EDG somber inzien, nu in Parijs premier Mendès-France een aantal uitgesproken tegenstanders van het Europese leger in zijn regering heeft opgenomen. (ANP) Voor het Hof te Dreux (Frankrijk) wordt momenteel een proces gevoerd over de konijnenziekte myxomatose. Konijnenhouders, wier dieren alle stieryen door deze vreselijke ziekte, in Europa gebracht door dr. Paul Arman-Delille, een inwoner van Dreux, die het virus uit Australië liet komen en er de konijnen op zijn landgoed mee wilde uitroeien, hebben deze dokter een proces aangedaan. Zij eisen schadevergoeding. Tot ver buiten Frankrijk breidde de ziekte zich uit. Ook in Nederland ondervond men er de last en narigheid van. Mr. Floriot (in toga, staand, links) pleit voor hen, die hun konijnen verloren door de Myxomatoëe-evidemie. Mr. Maurice Gargoyi (in toga zittend, met het hoofd naar rechts gekeerd) verdedigt de dokter. De Britse minister van Bewapening, Duncan Sandys, heeft gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat proeven in verband met een bacteriënoorlog ter hoogte van de Bahama-eilanden, bevre digend zijn verlopen. „Er zijn belang rijke gegevens verkregen. De proeven voor dit seizoen zijn beëindigd en de „Lomand" is op de thuisvaart", zei de minister, die geen details wilde mee delen. (AFP). SfêÉ&të&AteciS-:..--. x i en legen één, dat u de bejaarde heer hierboven niet aanstonds kunt thuis brengen. Hij lijkt zo weinig op de foto's, die gewoonlijk van hem» gepubliceerd worden Het is Toscanini, die onlangs de dirigeerstaf heeft neergelegd. Hij is uit New York raar Milaan gevlogen, waar hij door zijn dochter en zijn nicht cp et v'iegveld werd begroet. Hij woont nu voorlopig in zijn oude huis in Liaan en gaat daarna vacant ie houden ov het eiland San Giovanni in het Lago Maggiore. De R.K. Middelbare Hotelschool te Maastricht, opgericht ten behoeve van opleiding en vorming van personen, be stemd voor het bekleden van leiding gevende functies in de hotel- en restau rantbedrijfswereld. in binnen- en buiten land, bestaat thans enkele jaren. Zij verkreeg dit jaar volledige Rijkserken ning. De gemeente Maastricht steunt de school al enkele jaren met subsi dies. Het aantal leerlingen van de school is de laatste jaren gestadig toegenomen en bedraagt thans 822. Om het onder wijs op deze school op een zodanig ni veau te brengen, dat het de vergelij king zou kunnen doorstaan, bleek het noodzakelijk, de te doceren stof metho disch en didactisch op te bouwen. Op dit gebied staan de leraren echter voor een volkomen onontgonnen terrein, te meer daar in geheel West-Europa geen studieboeken op dit gebied bestaan. Teneinde in staat te zijn het verzame len van de noodzakelijke vakstudie mo gelijk te maken en de leerlingen van de R.K. Middelbare Hotelschool op drachten te kunnen verstrekken tot sa menstelling van deze studieboeken, heeft het bestuur een fonds gesticht om opdrachten daartoe te kunnen financie ren. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek tot het provinciaal bestuur hebben Gedeputeerde Staten van Lim burg besloten dit fonds op gang te hel pen met een beginsubsidie van 10.000.-. C»pyw.3»i myn» Advertentie Dat is gauw bekeken met-cïjCjs Wanneer men aan de cijfers van de zichtbare im- en export nog de onzicht bare exporten, de vooruitbetalingen op de lopende scheepsbouworders en de betalingen voor scheepsreparaties toe voegt, blijkt dat het totale handelsver keer met de U.S.S.R. in 1953 een be drag vertegenwoordigde van ongeveer 215 millioen gulden, tegen circa 190 millioen in 1952 en plm. 60 millioen gulden in 1938. Voor het eerst na de oorlog heeft ons land in 1953 uit de Sowjet-Unie producten ingevoerd als maanzaad, lu cifers, cellulose, ruwe katoen en perso nenauto's en naar de U.S.S.R. uitge voerd: cocosolie, cacaoboter, kaas en textiel. Ook onze uitvoer van boter en haring is zeer sterk gestegen. Nog andere producten van onze lich te- en voedsel-industrie zullen aan ons exportpakket naar de U.S.S.R. toege voegd kunnen worden, naarmate de handelsbetrekkingen met dit land zich ontwikkelen. Ook op het gebied van onze metaalverwerkende industrieën kunnen nog nieuwe mogeiykheden voor vrijgegeven producten liggen. Omdat zjj minister Donker „een man die geen genade kent" achten hebben de voormalige krijgsgevangenen in Bad- Godesberg besloten, dat zij hun vrouwen opdracht zullen geven voortaan geen Nederlandse levensmiddelen te kopen. In een met algemene stemmen geno men besluit van de vergadering van de Godesbergse afdeling van de bond van vroegere gevangenen heet het, dat deze boycot zal moeten voortduren „tot de Nederlandse minister van Justitie genade zal laten gelden." Ter gerust- In de gezellige sfeer van een Lim burgse koffietafel in het tot parochie huis omgetoverde deel van de schip- perskerk van Papenhoven-Grevenbicht heeft de heer G. Weber als afgevaar digde van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. het neonkruis overgedra gen aan de rector van de kerk, de zeereerw. heer Engwegen. Dit neon kruis was de beloning voor de geef- bereidheid der schippers-parochianen, die tijdens de Steentjesactie 1953 voor de afbouw van de Katholieke Universi teit van Nijmegen het relatief grootste aantal steentjes afnamen van alle pa rochies in Nederland. Deze overdracht geschiedde Zondag middag na de plechtige H. Mis, die werd bijgewoond door alle parochianen voor zover niet per schip onderweg als mede door het gehele kerkbestuur. stelling van het Nederlandse volk heet het in dit besluit, dat de boycot zich niet wil richten tegen de Nèderlanders in het algemeen, doch uitsluitend tegen minister Donker, „die zich stijfhoofdig en hard voor elk menselijk gevoel on toegankelijk toont." De verlangde genade moet volgens de voorzitter van de Godesbergse krijgs gevangenen, Albrecht Hankamer, de nog in Breda opgesloten oorlogsmisdadigers gelden. Zq worden, aldus Hankamer, op „gruwzame wyze" behandeld en mo gen alleen met Kerstmis een pakketje ontvangen. Hankamer vond, dat de gevangenen van Breda zonder het bewijs voor een persooniyke misdaad achter slot en grendel zaten. Hun vonnissen dienen door een internationale recht bank te worden onderzocht. Hij deelde mede, dat het centrale verbond der vroegere krygsgevangenen alle afdelin gen heeft opgeroepen tot een actie voor de in Nederland nog gevangen gehou den misdadigers. De Godesbergse „ka meraden" hebben terstond aan deze op roep gehoor gegeven en niet alleen tot de boycot besloten, maar bovendien met tweehonderd man nog vyftig mark by- een gebracht om pakjes naar Breda te sturen. (Van onze correspondent) Kortgeleden is in Medan een bijzon dere voetbalwedstrijd gespeeld. T°?n kwam n.l. een elftal van Indonesisch® tegen een elftal van Nederlandse vete ranen in het veld. Het Indonesische en- tal was samengesteld en werd aange voerd door de territoriaal- tevens troe pencommandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon. Het Nederlandse elf tal was samengesteld door de heer J* G. Gleichman, hoofdredacteur van het Nieuwsblad voor Sumatra. Nederland dat in originele oranje shirts gekleed was, won met 3; 2. In het gebied van Kediri, Oost-Java. heeft de H.V.A. concessie voor 16.500 H.A. grond. Daarvan is 12.000 H.A. clan destien geoccupeerd door de bevolking- Kort geleden trachtte deze ook nog overgebleven 4.500 H.A. te bezetten. Het leger heeft daarop ingegrepen en aan de nieuwe accupaties een einde HF maakt. Op het ogenblik wordt een lichtinstal latie aangelegd op de vliegvelden van Palembang, Medan, Den Pasar (Bali) en Makassar. Djakarta heeft deze reeds. Indien .eze installaties gereed zyn, zul len tussen deze luchthavens regelmatig ook nachtvluchten gehouden worden. In Kampong Sempatung in de nabil heid van Pontianak op Borneo hadden Dajakkers dezer dagen by een feest de Nederlandse vlag uitgestoken. De twee organisatoren van het feest werden ge arresteerd en de vlag werd in beslag genomen. Uit het politieonderzoek bleek, aldus werd officieel verklaard, dat de betrokkenen slechts uit onwetendheid ge handeld hadden. De Nederlandse Katholieke Slagers- bond hield Maandag in de historische vleeshal te Haarlem zyn algemene ver gadering onder voorzitterschap van de heer G. Scholtes. Het Tweede Kamerlid. Th. Hooy. sprak namens de katholieke Nederland se Middenstandsbond. Hq memoreerde de totstandkoming van het bedryfschap in de sector der slagers, welke meer reliëf zal geven aan de P.B.O. Hij merk te voorts op, dat men landeiyk tot be paalde credietmogeiykheden wil komen, welke in de bedryfstakken zullen moe ten worden gerealiseerd. De heer Hooy wees er verder op, dat de organisaties hand in hand moeten gaan, niet alleen ten voordele van de middenstand zelf, maar ook voor de werknemers in de middenstand en de gehele maatschappe lijke structuur. Het verheugde hem, dat de middenstand steeds meer in de be langstelling is komen te staan. Daar zal gebruik van gemaakt moeten wor den. De Katholieke Middenstand zal echter in het oog moeten houden, dat men achter de onderneming de onder nemer zoekt, de mens dus. Drs. H. L. Jansen, algemeen secre taris van de Sociaal Economische Raad, Deventers gemeenteraad heeft gister avond besloten over te gaan van kolen- gas op aardgas en genoegen te nemen met de door minister Zijlstra bedongen inkoopprijs van zes cent per eenheid, op voorwaarde evenwel dat de gemeente het gas mag kraken zonder dat de in koopsprijs wordt verhoogd. In zijn voorstel had de minister na melijk bepaald dat ingeval van kraken een inkoopsprijs van 6% cent zou gel den. Aan het slot van de vergadering echter deed de burgemeester mr. Bloe- mers mededeling van een zojuist bin nengekomen brief van de minister, waarin deze aankondigt wel overleg te willen openen voor die gemeenten, die tot omvorming van het gas hebben be sloten. De minister wil dit overleg doen plaats vinden met burgemeester, wet houder en twee leden van de gemeen teraad. De opstandigen De gemeente Monticello in de staat New York gaat in September a.s. haar 150- jarig bestaan vieren. De burgemeester heeft in ver band hiermede een pro clamatie uitgevaardigd, waarin alle mannelijke in woners, die de baard niet meer in de keel hebben, wordt verzocht hun baard te laten staan om het his torisch aspect van de ko mende feestviering te ver hogen. Dit wekte de ver ontwaardiging van twee getrouwde dames, n.l. mevrouw Estelle Schul- man en mevr. Ann Kaplan, die er niets voor voelden om eventuele Blauwbaard neigingen bij haar echtge noten al te zichtbaar aan te moedigen. Met 25 an dere dames, die er evenzo over dachten, organiseer den zij een demonstratieve optocht, maar behalve de ze collectieve daad namen zij ook een zeer persoon lijk initiatief. Met ouder wetse scheermessen zetten zij hun steeds ruiger wor dende wederhelften overi gens zonder gevolg achter na, want de bedreigden na men uit vrees voor blijk baar niet onverklaarbare moordplannen ijlings de vlucht. De dames werden gearresteerd en de gevelde scheermessen werden in beslag genomen. Op een borgsom van 25 dollar wer den de dames echter weer vrijgelaten, omdat zij zo niet hun respectievelijke mannen dan toch de rech ter ervan konden over tuigen, dat het hun alleen om het „cleanshaven" - uiterlijk van hun echt vrienden te doen was ge weest. Het hoofd van de politie in Monticello, Jack Sharoff, die alleen al op grond van zijn functie als de leider van Monticello's stoere mannelijke bevol king wordt beschouwd, heeft vastberaden ver klaard, dat al 600 mannen de burgemeester ter wille zijn en hun baard laten groeien, alle klachten van borstel-schuwe eega's ten spijt. „De hele stad ziet er uit als een kudde bokken" schamperen de opstandige dames, maar voor de rui ge bolsters is dat maar „geitengeblaat." Oorlogsschade In Vicksburg (Mississip pi) hadden de kerkgan gers al jaren lang opge merkt, dat er een „zwak ke plek" was in de vloer van de Christelijke Epis copale kerk. Arbeiders hebben bij reparatie-werk zaamheden onlangs de oorzaak ontdekt. Ze von den in een der balken onder de vloer een groot gat, dat door een granaat tijdens de burgeroorlog op het eind van de 18e eeuw moet zijn veroorzaakt. belichtte enkele aspecten van het be dryfschap slagerij, waarin hij de posi tie van de slager in het algemeen be stel nog eens duidelijk aftekende, en de bondsadviseur pater Rembertus O. F. Cap. maakte de vergadering duidelijk welke taak, anders dan zuiver technisch, voor de katholieke slagers mede op het terrein van hun ambacht open ligt. Zaterdagmiddag hield de vereniging „Hendrick de Keyser" haar jaarver gadering in de raadzaal van het stad huis te Haarlem, onder voorzitterschap van de heer J. M. Haga. De secretaris, mr. H. Millaard, deelde in zijn jaarver slag mede, dat het huizenbezit van de vereniging niet was uitgebreid in 1953. Er waren echter grote mogelijkheden voor restauratiewerkzaamheden ge opend door de samenwerking tussen Rijk en de gemeente Amsterdam, die elk 250.000 gulden per jaar hadden be schikbaar gesteld. Hij toonde zich be' zorgd over een verschil van mening, dat aan de dag was getreden tussen de voorlopige Monumentenraad en „Hendrick de Keyser". De Monumen tenraad stelt zich nameiyk op het standpunt, dat bij een restauratie het historisch gewordene moet prevaleren boven het terugbrengen van een gebouw in de oorspronkelijke toestand, terwijl de vereniging van mening is, dat juist die oorspronkelijke toestand, zo dicht mogelijk benaderd moet worden. De vraag dient zich hierbij aan, of de over heid, met de voorlopige monumenten wet in de hand, een eigenaar kan ver bieden een restauratie in de door de vereniging bedoelde zin uit te voeren. Bij acclamatie werden per 1 Januari tot lid van het Algemeen Bestuur ge kozen de heren prof. dr. M. D. Ozinga, J. C. Duyvis, P. A. Dijkema, A. E. Han- nema, dr. P. Jaffe, mr. H. ter Meulen, mr. Baron Michiels van Kessenich, jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, mr. W. A. Offerhaus, prof. dr. J. Q- van Regteren Altena en E. A. Veltman. Na afloop van de vergadering werden de leden door burgemeester en wet houders van Haarlem ontvangen in de ridderzaal van het stadhuis en daar met een welkomstwoord door mr. P. O. F. M. Cremers toegesproken. De burge meester was de vereniging dankbaar voor de „opbouwende" critiek, die het gemeentebestuur vaak van de zijde van „Hendrick de Keyser" had onder vonden en hij verzekerde in de toe komst nog meer zorg te besteden aan het behoud van de vele oude monu menten, die Haarlem rijk is. De lunch volgde in restaurant Brink- mann, waarna de leden, verdeeld over vijf groepen, elk onder leiding van een lid van de vereniging „Haerlem" een bezoek brachten aan verschillende be zienswaardigheden in de stad. (Van onze correspondent) In tegenstelling tot wat in het wets ontwerp ten aanzien van het Fries on- derwqs is vastgelegd, nameiyk Fries on derwijs in de eerste twee leerjaren van de lagere school, met daarnaast het Nederlands als leervak, blykt de afde ling Friesland van de Nederlandse On- derwyzers Vereniging van mening dat het Fries als voertaal in de eerste twee leerlaren het meest aanbevelenswaar dig is. In de Zaterdag in de Friese hoofdstad gehouden vergadering van de N.O.V. heeft de afdeling Friesland een standpunt met betrekking tot het Fries Gevangen door zijn eigen gedraai werd deze helicopter, bestuurd door test- piloot William Murray, tijdens een nachtvlucht boven Hartford in Amerika. Op de foto lijkt de helicopter op een reusachtige stalen spin, die zich zelf heeft ingesponnen. De bewoners van Hartford zagen slechts een doodgewoon hefschroefvliegtuigje, met lampjes op de rotorbladen. Die lampjes en het vakmanschap van de fotograaf deden het hem: toen de bladen draaiden met een snelheid van 720 km. per uur, zette de fotograaf de camera open. „Wie het leeuwenmasker dragen", A. T. W. Simons. Uitgave Ploegsma, Am sterdam. Dit is het tragische, doch boeiende boek van een welvarende kleermaker in India, gelukkige vader van een gelukkig gezin, wie het geluk door de vingers glipt, wanneer hq tot zyn ontsteltenis ontdekt dat hq weldra een van hen zal zyn die door eenieder gemeden wordt omdat hq het z.g. leeu wenmasker zal dragen, het merkteken van degenen die door de melaatsheid zijn getekend. De auteur heeft van de ze roman echter meer gemaakt dan een vertelling, meer dan een karakter- beschrjjving of studie; het is vooral een byzonder ontroerend, eeriyk en edel boek geworden omdat wij in de arme Govind alle zoekenden verpersoonlijkt vinden, gelukkigen en ongelukkigen, me laatsen en zogenaamd reinen, in Indië en over de hele wereld daarbuiten. Het proces van zijn ziekte, dat van zyn aan passing bq het leven hetwelk hq als ge volg daarvan moet leiden en dat van zyn genezing, gesteld in de byna sprook jesachtige atmosfeer van het moderne India, met alle rampspoed, ontbering en eenzaamheid welke er vc de ongeluk kige drager van het leeuwenmasker aan is verbonden, heeft deze auteur, die geruime tijd directeur van de gezond heidsdienst is geweest in een van Indië's grootste steden, op markante en ontroe rende wijze gestalte gegeven. onderwijs bepaald, waarin dit wordt ge zegd. Daarin wordt voorts gesteld, dat na de eerste twee jaar het Nederlands voertaal en het Fries leervak moet wor den, terwql dan voor het onderwijs van het Nederlands een aparte methode moet worden gebezigd, waarvoor steun van overheidswege noodzakeiyk is. De N.O.V. is nameiyk van oordeel, dat de didactiek zo moet zyn, dat de resulta ten van het Nederlands beter worden. Voorts wil de N.O.V. in het wetsontwerp de garantie vastgesteld zien, dat niet alleen de kinderen in de Fries spreken de delen van Friesland onderwijs in de moedertaal zullen krijgen, maar dat ook kinderen die van buiten naar Fries land komen onderwijs in hun moeder taal zullen ontvangen. Het ontwerp standpunt van de N.O.V. werd met 45 tegen 15 stemmen aangenomen. Op de vergadering waren zeventien van de eenentwintig afdelingen in Friesland vertegenwoordigd. Christeiyk huwelijksleven. Moraal- gids der christeiyke liefde. Door dr. Fr. Dantec. Uitgave De Fontein. Utrecht. Onder de vele boeken, die over dit onderwerp geschreven zijn neemt prof. Dantec's werk naar onze smaak een eerste rangs plaats in. En wel vooral omdat het huweiyk en wat ermee samenhangt geen enkel ogenblik losgemaakt wordt uit het verband der factoren, die bepalend zijijn voor de ontplooiing van de hele mens. Wy ken nen geen boek, dat zo voortreffelijk, zo duidelijk en fijngevoelig het huwe iyk met zyn problemen als integrerend deel in de synthese van het mensen leven opneemt. Er is hier een moraal theoloog aan het woord, die over grote mensenkennis en een warm hart be schikt. Wy hopen, dat zeer velen, voor wie het geschreven is, dit werk ter hand zullen nemen. Zij zullen spoedig bemerken, dat z;i luisteren naar een vriend, die hen begrüpt en de juiste raad geeft. Voor de uitstekende vertaling van J. van Geloven een eresaluut. Op het grensgebied van economie en religie. Door dr. C. P. van der Rooy. Uitgave N.V. Gebr. Zomer Keunings Uitgeversmy. Wageningen. Deze bundel opstellen van de bekende professor der A'damse V.U., handelend over de plaats, die het economische als levens beginsel en -gebied in de wereld in neemt, munt uit door klaarheid van gedachte en heldere zeggingsvorm. De auteur beschouwt zijn verschillende thema's vanuit de samenhang tussen economie en religie. Na een brede uit eenzetting van de hieruit volgende beginselen worden deze principes ver volgens aangewend als toetssteen voor verschillende verschijnselen van het moderne leven. Tenslotte behandelt do auteur critlsch enkele sociaal-economi sche stelsels met het oog op de ver wachtingen, welke daarin vervat zyn voor het welzijn onzer cultuur. Het laatste hoofdstuk behandelt zeer over tuigend Stalin's boek: „De economische vraagstukken van het Socialisme in de Sovjet-Unie", waarin het overgaan van Socialisme tot communisme aan de or de komt. De auteur toont duideiyk aan, dat de aardse paradtjsverwachtin- gen van het communisme geheel ten onrechte een prachtige aantrekkings kracht heeft uitgeoefend op de geesten. Ieder, die belang stelt in sociaal-econo mische problemen zq dit byzonder heldere boek met nadruk aanbevolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4