Gastvrijheid op rantsoen achter het IJzeren Gordijn Het oude Hongarije leeft nog steeds Grossier en pianiste deden roulette draaien Franse commando's landen op eiland Van Coc Kruiswoordraadsel MOORD in Parijs zrgïsut rwsSKVKè SSs£.~s g>DE WITTE RAAF Door het oog van de naald naar Boedapest f Het was maar een Luchtmacht zeer actief Ford jr. per KLM door Europa Belgische bus te water °$T«" sn. £m RODEN ZIJN NIET SCHEUTIG MET VISA v£c cCe /J/lcror3rrL<z> Het is nu werkelijkheid- dat uien voor -zijn genoegen de was doet! DINSDAG 22 JUNI 1954 PAGINA 5 Lunchroom Gerbaud bestaat nog Tocht langs acht landen voert ook naar Amsterdam 60.000 mensen bij vloot- schouw te Rotterdam Inzittenden gered Monument van Johan van Oldenbarnevelt te Den Haag Beeld voor stationsplein te Groningen Examens Pater J. Braam t U vliegt nu door de was heen! door GEORCES SIMENON Men kan zich niet voorstellen, wat voor een oploop een gewone Chevrolet of een brede Chrysler in Hongarije ver oorzaakt. Kinderen en volwassenen lo pen te hoop om dat wonder van kapi talistische vooruitgang aan te staren, maar daarom is er altijd spoedig een politieagent bij de hand, die ofwel de buitenlandse gasten hoffelijk verzoekt door te rijden ofwel zijn landgenoten duidelijk maakt dat zij de plaat moe ten poetsen. Het gangbare vervoermid del is dan ook de autobus of de tram. De laatste is altijd stampvol en her innert aan de oorlogstijden, toen de mensen er als druiventrossen aanhin gen. Ook ziet men vrij veel motorfiet sen. In Hongarije is officieel alles geoor loofd, niet alleen het kijken naar vreemde auto's, maar ook het fotogra feren van een vrouwelijke verkeers agent of van de vernielde Burcht. De Hongaar heeft intussen echter wel ge leerd in hoever hij van deze „vrijheid" gebruik mag maken en ook de buiten lander komt er spoedig genoeg achter. Wanneer men met het fotograferen minder prettige ervaringen heeft opge daan en daarvan verslag uitbrengt op het ministerie van Voorlichting, krijgt men ten antwoord dat de onvriendelijke maar altijd hoffelijke politie instructies niet kende. Met voldoening stelt men vast dat de verwarde hulpeloosheid van dc Hon gaarse legaties in het buitenland en de schijnbare wanorde aldaar onmid dellijk plaats maakt voor een uitsteken de organisatie zodra men de grens is gepasseerd. Op de grens weet men u al te vertellen waar u wordt verwacht en in welk hotel u woont. Ook bemerkt men dat de echte oude Hongaarse hoffelijkheid nog niet geheel is verlo ren gegaan, zelfs niet tegenover gas ten van wie men weet dat ze uiterst vritisch zijn. Wij bedoelen hiermee niet °P de eerste plaats dat men een vrij groot a .ntal bezoekers officieel had uitgenodigd op een „moelatsjak" of een gezellige avond met zigeunermuziek in een duur locaal, met uitstekende ge- papriceerde spijzen en stromen van witte en rode wijn. Daarbij toch moes ten de gasten onwillekeurig denken aan de Hongaarse arbeiders, die van een dergelijke luxe in hun eigen land geen notie hebben. Het leven in Hon garije is ongelofelijk duur en de prij zen in die paar goede restaurants voor buitenlanders of voor de bonzen heb ben het niveau van „kapitalistische" woeker. Toch ziet «ten er sporen van het oude onverwoestbare Hongarije. De dames worden nog altijd met opval- (Van een bijzondere correspondent) edereen ook in een communistische staat heeft het recht zelf uit te maken, in welke mate hij gastvrij wenst te zijn en hoeveel gasten hij in zijn huis wil ontvangen. Wie dus bij gelegenheid van de voetbalmatch HongarijeEngeland van de Hongaarse gastvrijheid mocht genieten, neemt dankend afscheid van zijn gastheren voor een gebaar, dat wij in de vrije wereld gewoon vinden, maar dat achter het IJzeren Gordijn beslist een grote zelfoverwinning heeft gekost. Het is echter niet waar, dat Boedapest volgens onze begrippen royaal is geweest met het verlenen van visa voor bezoekers uit het Westen Nog afgezien van het feit, dat menigeen thuis de toezegging had gekregen, dat hij eerst naar Wenen moest gaan, om daar zijn visum te halen (dat hij dan ook wel kreeg, maar eerst na een paar uur van grote verwarring, onzekerheid en van angstige spanning) zijn er tientallen journalisten overgebleven, die tevergeefs op dat stempel in hun paspoort hebben gewacht. Zij werden tot op de laatste dag in onzekerheid gelaten en ontvingen tenslotte de mede deling, dat hun bezoek officieel was „afgewezen". De weinige uitverkorenen, die werden toegelaten, kregen grotendeels hun visum zo laat, dat zij niet meer in staat waren de Arlbergexpress te nemen, die slechts driemaal per week naar Boedapest doorrijdtMaar gelukkig waren er nog particuliere auto s. lende voorkomendheid behandeld. Nog sierlijker dan in Italië of in Wenen kust men hier de hand van een dame, maar hoe het hiermee gesteld is in een gewone cantine, konden wij niet achterhalen. Ook de ouderwetse lunchroom Gerbaud be staat nog. Men ziet er verarmde aristocraten zitten in ouderwetse en zorgvuldig verstelde costumes, die veel betere dagen hebben gekend. De inrichting herinnert aan de tijd van keizer Franz Josef en het taart je is werkelijk een delicatesse ook wat de prijs betreft maar het bordje, waarop het wordt geserveerd, ver toont een barst en het lepeltje is van tin. Hier zitten in hun zelf gekozen vrijheid een paar aristocraten, wer keloze ambtenaren van het vroegere regiem en ontslagen officieren; uren lang doen ze over dat ene taartje en praten dan beslist over hun ken nissen die hun woning moesten ont ruimen en nu ergens op het platte land leven. Ondanks alle pogingen van het mi nisterie om de gasten van de grote prestaties van het communisme te overtuigen, moet het toch hebben ge weten dat Boedapest een verwaarloos de en verarmde indruk maakt. Zeker, men heeft ook rekening gehouden met het- feit dat de meeste buitenlanders de taal niet kennen en dus geen con tact met de bevolking konden opnemen, maar van de andere kant waren er toch ook een paar geëmigreerde Hon garen toegelaten die kennelijk niet voor de match naar Boedapest wilden rei zen. Toch kregen zij een visum, hun vrienden stonden aan het station en het weerzien was werkelijk ontroerend. Wij hebben de indruk dat de Honga ren zelf grotendeels aan dat onverzorg de karakter van Boedapest gewend zijn geraakt. Wie als buitenlander het propere Boedapest van vroeger kent, staat er verbaasd over dat de huizen er zo vervallen en vuil-grijs uitzien en dat men geen moeite heeft gedaan om de sporen van de oorlog weg te werken. De prachtige Koningsburcht in Ofen ligt nog geheel in puin en al wordt het parlement gerestaureerd, het gebouw staat toch nog altijd voor een groot gedeelte in de steigers. De pom peuze nieuwe gebouwen, waarop men ons wijst, versterken de algemene in druk van onverzorgdheid nog meer. Afgezien van het kleine aantal vroe gere aristocraten, hogere ambtenaren, van industriëlen en van de vroegere gegoede middenstand, geloven we niet dat men hier van een latent passief verzet kan spreken. Het regiem weet op handige manier de schijn te wek ken dat alles geoorloofd is, wat niet door het burgerlijk wetboek is ver boden. Men is dus vrij om naar de kerk te gaan, maar ook hier leert de ervaring dat een vooraanstaande per soonlijkheid dit gebruik van de vrij heid meestal met ontslag moet be kopen. Ook al staat er geen spion op elkea hoek van de straat, er zijn gedienstige geesten genoeg, die de nodige controle vrijwillig uitoefenen en voor oude vrouwen interesseert de staat zich niet. Rakosi en zijn aanhangers verstaan de kunst het volk te misleiden. Zij hebben het eerst alle materiële wel vaart en alle soorten van vrij heid ontnomen, zodat nu het kleinste voordeeltje, dat bij hoge uitzondering wordt gegeven, onmiddellijk het karak ter kr'jgt van een grote weldaad. De arbeiders worden met opzet kort ge houden, zodat elk extra-rantsoen kolen of aardappelen, elke vacantie en het dagelijkse eten, dat voor een paar filler in de cantine verkrijgbaar is, als buitengewone gunsten worden be schouwd. Men heeft verder het systeem uitge dacht om drie vliegen in één klap té slaan. Daar de man weinig verdient, moet ook zijn vrouw werk zoeken. Dat betekent dus een goedkope werkkracht méér; maar omdat deze vrouw niet voor haar kind kan zorgen, neemt de staat deze zorg bewust over en kweekt volgens eigen beginselen zijn toekom stige staatsburgers. En deze jeugd heeft niet te klagen. Daarvan getui gen de prestaties op sportgebied. Wij mensen uit het Westen vinden het gewoon onverdraaglijk wanneer bij gelegenheid van het communistische partijcongres de stem van Rakosi overal door de luidsprekers weer klinkt: op de stations, in de eethuizen, de werkplaatsen en ook in de schaduw van de bomen op het Margareta-eiland of in het golfbad van het elegante hotel Gellert, dat nu voor de arbeiders open staat. Wij hebbe echter de indruk dat al die Hongaren er niet naar luisteren, maar er ook niet nerveus van worden. Het aantal onverschilligen is dan ook enorm groot. Daarnaast is er echter een groep mensen dié onder geen beding naar de oude toestand terugverlangen. Dat zijn de vroegere kleine afhankelijke boeren, pachters en boerenknechts, die na de landverdeling een zekere zelfstandigheid hebben gekregen, ook al wordt die ingeperkt door hét kol- chose-systeem. Zij wensen in geen geval zo verklaren zij terug te keren tot het systeem van de vroegere grootgrondbezitters. Anders staat het weer met de kleine, maar onafhankelijke boeren die inderdaad niet „gedwongen" worden om lid te worden van het collectieve boeren bedrijf, maar die door de ervaring hebben geleerd, dat men op eigen benen practisch niet kan blijven staan. Wij dienen met deze mentaliteit re kening te houden, vooral echter met het feit dat een groot gedeelte van het Hongaarse volk in de Westerse mo gendheden niets anders ziet dan oor logsophitsers. Degenen die hen toch als „bevrijders" beschouwen zijn de oude „reactionnairen", voor wie elke verandering alleen maar een verbete ring kan zijn. Dat zijn dezelfde krin gen als in Tsjechoslowakije en Polen, die telkens van bevrijdingsacties uit het Westen dromen en die het slacht- ofier worden van bevrijdingsgeruchten, die heel handig door de communisten worden uitgestrooid, om de teleurstel ling nog groter te maken. Wat is vrijheid Wij mogen niet vergeten dat men achter het IJzeren Gordijn al lang niet meer weet wat eigenlijk vrijheid is. Wij kunnen het bijvoorbeeld niet ver dragen wanneer wij van onze vrienden horen dat het beter is een bepaalde wijk niet te bezoeken. Wanneer we echter door toeval deze wijk toch te zien krijgen, omdat we er in een auto van het ministerie langs rijden, dan vallen ons de politieagenten op, die bu elk blok huizen staan. Op onze vraag wie hier in deze mooie villa's wonen, krijgen we ten antwoord: „arbeiders"... in werkelijkheid wonen hier de bonzen en het is begrijpelijk dat hun huizen worden bewaakt. Maar waarom zegt men ons niet de waarheid? Waarom geeft men niet toe dat er werkelijk Russische soldaten in Boedapest op vrachtauto's rondrijden, die wij toch met eigen ogen hebben gezien en met Russische autonummers? Waarom zegt men ons niet eerlijk dat men bang is voor spionnage én daarom geen enkele plattegrond van Boedapest laat druk ken? Op onze desbetreffende vragen antwoordt men ons met zo'n aperte onwaarheid, dat daarmee het gesprek dadelijk ten einde komt. Want deze communisten houden ons beslist niet voor dom. In plaats van hun toevlucht te nemen tot allerlei nodeloze uitvluch ten, geven ze een antwoord, dat elke discussie uitsluit. Daarmee hebben wij ons al heel aardig bij de algemene mentaliteit van 't volk aangesloten: ook wjj vragen maar niet verder en denken er het onze vanook van het feit dat negentig pet. van de foto's, die het ministerie ons meegaf, dateert uit de tijd van vóór de laatste oorlog. Maandagavond zijn de deelnemers aan het Internationale P.E.N.-congres, dat op het ogenblik in Amsterdam wordt gehouden in het Rijksmuseum, door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontvangen. De minis- ter (midden) in gesprek met Victor E. van Vriesland (rechts) en Charle Morgan. De politierechter te Amsterdam heeft Maandagmorgen een 37-jarige grossier en een even oude pianiste nit de hoofd stad, die op de kamer van de laatste gelegenheid hadden gegeven tot rou lettespel, veroordeeld tot geldboeten van resp. 200 en 50 gld., beiden subsidair tien dagen hechtenis. .De politie vermoedend dat in de wo ning werd gespeeld, deed op 11 Januari J-l. een inval en vond daar een gezel schap rond de roulette. De grossier trad als bankhouder op. De pianiste had alleen haar kamer ter beschikking Besteld. Het roulettemateriaal en bijna 300 gid. werden door de politierechter verbeurd verklaard. De grossier verklaarde, dat een „vriendenclubje" bijeen was. De politie rechter twijfelde echter sterk hieraan. Hij merkte op, dat een der namen van ae aangetroffen spelers hem zeer be kend voorkwam. Deze man aldus de politierechter was vroeger een be kend berover en hij is nu dus onderge doken in speelholen. Hij hield er ech ter bij zijn vonnis rekening mee, dat geen van het tweetal in het strafregis ter bekend is. De Officier van Justitie had tegen de grossier 1/40 van de maximum boete die op hazardspel staat (12.000 gld.) 300 gld. suosidiair 30 dagen en tegen de pianiste 150 gld. of 30 dagen geëist 88. Bij het zien van de vreemde kleding der krijgers meent de Noorman met Saksische rovers te doen te hebben, doch de aanblik van de merk waardige wapenuitrusting, vooral ook die van de hoofdman, doet hem spoedig van mening veranderen. Nog meer kerels komen uit de struiken te voorschijn en stellen zich in een halve cirkel om de Noren op. „Wat hebt ge hier te zoeken, vreemdeling?" snauwt de aanvoerder hem toe en komt met strak gespannen boog een paar passen naar voren. „Zwervers- tuig als gij wordt hier onmiddellijk uitgeroeid", vervolgt hij dreigend. Beheers u" zegt de Noorman, en overziet in een oogopslag de toestand. De mannen op de kust.... de Witte Raven moeten gewaarschuwd wor den Terwijl hij onmerkbaar zijn schild van de linker- naar de rech terhand overhevelt, fluistert hij snel naar Chobar: Vlucht Iktel tot drie". Dichter dringen de krijgers zich om de Noren heen. Drie KiinKt Eric's stem scherp en op hetzelfde moment, dat Chobar opzijspringt en lussen de struiken wegduikt, slingert Eric met alle kracht, die in hem is, zijn schild tegen de reeds geheven vijl en boog van de aanvoerder. Kreunend ziet de man zich het wapen ontschieten en staart een seconde overdonderd naar de pijnlijke, lege handen. „Grijpt hem schreeuwt hij dan en terwijl een deel der mannen een achtervolging op Chobar inzet, bespringen de anderen eenparig de drie Noren. Ijlings trekt Eric zijn. zwaard, doch drie, vier paar harde knuisten grijpen hem beet en sleuren hem achterover. De Noorman vecht als een bezetene en ziet in een flits een van zijn krijgers dodelijk getroffen neerstorten. Wanhopig tracht hij zich uit de knellende greep te bevrijden en slaat met het gevest van zijn zwaard een vijand bewusteloos. Dan wordt hem het wapen ontwrongen en ziet hij de zware kolfvlegel van de aanvoerder op zich toesuizen. Erwin". Als een doodskreet ontsnapt de roep aan Eric's lippen. dan 'zakt hij geluidloos ineen. Een donkere straal bloed sijpelt onder zijn helm uit. „Die kerel kon vechten", gromt de hoofdman. Hij bukt zich om het Noorse zwaard, op te nemen en weegt het goedkeurend op zijn hena. Het heeft hem alleen niet veel geholpen", vervolgt hij, tegen Eric s schouder schoppend. „Van hem heeft niemand last meer. Hy nep een naam. Erwin of zoiets. Hoorde gij dat ook, Wilfrid. Deze knikt instem mend. „Erwin", herhaalt de aanvoerder grimmig. Erwin. Daar wil ik meer van weten. Kom mee". Dan verwijderen zij zich en schemering sluit zich langzaam over het roerloze lichaam van Eric de Ivoorman.... Commandotroepen van de Franse Uniestrijdkrachten in Indochina héb ben gisteren een grootscheepse aanval ondernomen op het eiland Van Coc ten Noord-Westen van Hanoi' in het deltage- bied van de Rode Rivier. Op Van Coc bevindt zich een van de grootste bases van de Vietminh in het Westelijk Del ta-gebied. De Franse luchtmacht was in dit gebied bijzonder actief. De staf chef van de nieuwe Franse opperbevel hebber in Indochina, generaal Raoul Salan, is van een inspectiereis door cen traal- en Zuid-Annam in Saigon aange komen. Over het verloop der vijandelijkhe den op het eiland Van Coc wordt slechts meegedeeld, dat er gevechten aan de gang zijn en dat er 38 opstandelingen gedood en 39 gevangen genomen zijn. ver de Franse verliezen wordt niet fesproken in het communiqué van het ranse opperbevel. De honderden com mando's landden gisterochtend in alle vroegte, waarna zij een aanval inzetten op een reeks dorpen die door de Viet- minhs zijn omgebouwd tot ondergrondse forten. De communisten hebben de dor pen maandenlang gebruikt als tussen station voor de opstandelingen die in het deltagebied tussen de Franse ver- dedigingsposten infiltreerden. De Franse luchtmacht bestookt het eiland zonder ophouden en bombardeert ook vijandelijke weerstandsnesten op de andere oever van de rivier. De com munistische troepen die uit rode bases in het Zuidelijk deel van de delta wor den aangevoerd staan ook bloot aan voortdurende aanvallen van Franse ge vechtsbommenwerpers. De Franse landingen vormen de eer ste groots-opgezette tegenaanval tegen (Van een onzer verslaggevers) De kleinzoon van de stichter der Ford fabrieken, Henry Ford, begint Woens dag in Parijs een tocht langs verschei dene der in Europa gevestigde fabrieken van het concern. Hij maakt de reis met een gecharterde Dakota van de K.L.M. Zijn vrouw en kinderen zullen hem ver gezellen. Volgende week Dinsdag wordt de familie Ford in Amsterdam verwacht. Na een driedaags verblijf in ons land vertrekken de Fords vervolgens 2 Juli weer. De tocht, die twintig dagen zal du ren en acht landen bestrijkt, eindigt tenslotte in Biarritz. De vlootschouw, die de Koninklijke Marine in Rotterdam heeft gehouden, is een groot succes geworden. Genodig den c-n andere speciale gasten inbegre pen hebben niet minder dan 60.000 mensen de elf schepen bezocht. Het op stroom gelegen vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman" heeft verreweg de meeste belangstelling getrokken. Dui zenden moesten teleurgesteld worden, want aan het bezoek aan het grootste schip van de Koninklijke Marine, wa ren grenzen gesteld. de vijandelijke concentraties en weer standsnesten in het zwaar bedreigde deltagebied van de Rode Rivier. De Fransen die tot nu toe een verdedigen de houding hebben aangenomen, zijn onder hun nieuwe opperbevelhebber ge neraal Paul Ely voormalig opper bevelhebber van het gehele Franse le ger thans tot de aanval overgegaan. 5 (UP) Zondagmorgen omstreeks twaalf uur is een Belgische autobus afkomstig uit Lier (België) met negen passagiers on der de gemeente Koudekerke aan de, Rijn nabij Alphen aan de Rijn in de Lage Waardse Wetering gereden. De wetering is ter plaatse ongeveer acht meter breed, maar vrij ondiep. Hier aan is het te danken, dat alle passagiers er slechts met een nat pak afkwamen. Slechts enkele inzittenden liepen lichte verwondingen op. De drenkelingen werden zo veel mo gelijk door omwonenden van droge kleren voorzien. De nieuwe autobus werd niet zwaar beschadigd maar moest door een tweetal kraanwagens op het droge worden getrokken. Als de Haagse gemeenteraad accoord gaat met het voorstel van B. en W. zal binnenkort in het middenplantsoen van de Lange Vijverberg in Den Haag een standbeeld van Johan van Olden barnevelt worden opgericht. Reeds is een bronzen beeld, dat een hoogte van 2.34 meter heeft en dat de raadpensionaris op een zetel voorstelt, gereed. Aan de Haagse raad wordt voor gesteld een bedrag van 11.550,- voor rekening van de gemeente te nemen. Horizontaal: 1. inbraak 5. bedehuisje 9. ziek (Eng.) 10. voetbalkam pioen 1953 11. afstandsmaat 13. rijstveld 15. graad 16. por 18. waterkering 19. radio-omroep 20. voortreffelijk 22. Perzië 23. balkon 24. bandiet 26. verbogen bez. vnw. 29. prul 30. vaarwel 32. soort steen 33. pers. vnw. 34. dop op zuigfles 36. autokenteken Finland 37. koning (Fr.) 38. achting 40. schok 41. wintersport Verticaal: 1. troep dieren 2. uitroep 3. indien miet 4. smet 12. inhoudsmaat 5. haak 14. diergaarde 6. uiting van me- 15. spoedig delijden 17. textielarbeider 7. nationaliteitste- 19. nieuwsblad B ken Ned. luchtv. 21. durf 8. gevleugelde ter- 22. wereldtaal 24. niet kunnende zien 25. evenzo 27. familielid 28. gelijk 30. vrouwelijk klimdier 31. kleine hoeveel heid 34. cent 35. lichaamsdeel 37. zangnoot 39. Chin, afstand maat Drie Nederlandse beeldhouwers zijn uitgenodigd om een ontwerp te maken TILBURG R.K. Leergangen: di ploma bouwkundig tekenaar (.tevens voorbereidende cursus architect): L. ae Bever, Eindhoven, H. van Delft, Til- ------ burg, C. Frenken, Vught, C. van Gm- voor het beeld dat zal worden geplaatst neken> Roosendaal, A. Jacobs. Alphen, op het stationsplein te Groningen. De p. Jansen, Esch, G. Koesen. Vught. L - 1J Lijmbach. Breda, L Martens, Horst, J. Mijland, Tilburg, P. Oomen, Eindhoven, J. van Raak, Esbeek. L. Sadee, Breda, J. Uppelschoten, Eindhoven, Th. Verest, Raad van Groningen heeft voor het beeld een bedrag van 28.000,- uitgetrokken. De uitgenodigde beeldhouwers zijn: Hildo Krop, H. M. Wezelaar, en Gijsbert Ja- Geldrop cobs van 't Hof. Zij zullen voor hun ont werp een bedrag van 1000 ontvangen. Pater J. Braam, missionaris van de Congregatie Scheut-Sparrendool, die een halve eeuw in de missiën van China heeft gearbeid, is in het rusthuis der paters te Leidsendam in de ouder dom van 85 jaar overleden. In 1948 werd pater Braam door de communis ten uitgewezen. Advertentie Ik ben zo verrukt over Castella Parels, dat dit voortaan mijn wasmiddel zal zijn. Het is niet te geloven, zo gemakkelijk het nu is. om de grote was te doen. Anders was ik doodmoe van de was en nu ga ik nog met plezier andere huishoud e lijke werkzaamheden verrichten. Vroeger vond ik het een nachtmerrie, maar het zal dus nu toch werkelijkheid worden, dat men voor zijn genoegen de was doet! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re-' sultaten. die zii bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieu we tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken. Alle vuil trekt enorm snel uit het goed; in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee; hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid. de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis. Vert. J. F. KLIPHUIS 52 Maria lag nog steeds in haar kamer in het ziekenhuis en twee inspecteurs losten hun collega's op de gang af; verderop in het gebouw liep nog een inspecteur heen en weer, in de vleugel van het Laennec waar Pierre na ge opereerd te zjjn werd verpleegd. Coméliau, nogal nerveus, was die avond bij vrienden en had zich even afgezonderd om Maigret op te bellen. „Nog altijd niets?" „Een paar kleinigheden. Carl Lip- schitz is dood." „Heeft een van uw mannen gescho ten?" „Nee, een van de zijne. De kleine Pierre heeft een kogel van een van mijn inspecteurs in het been." „Er is er dus nog maar één?" „Serge Madok, ja. En de aanvoer der." „Die u nog steeds niet kent?' „Hij heet Jan Bronsky." „Hoe, zegt u?" „Bronsky." „Is dat geen filmproducer?" „Ik weet niet of hij werkelijk films maakt, maar hij schijnt wel iets op dat gebied uit te voeren." „Ik heb hem nauwelijks drie jaar geleden achttien maanden gevangenis straf gegeven." „Dat is hem. Bent u hem al op het spoor? ",Hij is op het ogênblik in de Folies Bergères." En arresteert u hem dan met? "Straks. We hebben nu wel de tijd. Ik 'wil de schade liefst zoveel mogelijk beperken, begrijpt u?" „Noteer mijn nummer even. Ik bluf tot ongeveer twaalf uur bjj mijn vrien den. Daarna wacht ik thuis tot u me opbelt." „U zult vast wel eerst een slaapje kunnen doen." Maigret vergiste zich niet. Jean Bronsky en Francine Latour gingen eerst nog met een taxi naar „Maxim", waar ze samen soupeerden. Maigret volgde al hun gangen vanaf zijn bureau en de loopjongen van de „Brasserie Dauphine" verscheen al voor de tweede maal met zijn dienblad. Het bureau stond vol lege flessen, er lagen aan gebroken sandwiches en er hing een verstikkende rook. Ondanks de hitte had Colombani zijn lichte, kameelharen over jas, die voor hem een soort uniform was, niet uitgetrokken en nog altijd droeg hij zijn hoed achterop zfcn hoofd. „Laat je die vrouw niet komen? .[Welke vrouw?" „Nine, de vrouw van Albert. Geërgerd schudde Maigret het hoofd. Was dat zjjn zaak, ja of nee? Hij wilde best samenwerken met. de mensen van de Justitie, maar ze moesten hem zijn eigen gang laten gaan. Om de waarheid te zeggen voelde hij zich op dat ogenblik onzeker. Zoals rechter Coméliau pas geleden had op gemerkt kon hij Jean Bronsky elk ogen blik arresteren. Maar hij herinnerde zich wat hij aan het begin van het onderzoek geezegd had, hij wist niet meer tegen wie, maar hij had op dat ogenblik gesproken met een voor hem ongewone erijst; „Ditmaal hebben we te doen met van mijn mensen werd togMdgttJJ mDeSemodÓrdenaaarfwtstenn heel goed, zijnvrouw eigenlijk nog toi hel.café aan menigte, die hoorde dat de bende van wel naar bed:z«n. Maigretsnmiacme, Na wat ze op de boerderij misdre- bleven. z ven hadden zou elke jury hen tot de „Hallo_ cnet Ae zyn zo juist doodstraf veroordelen en slechts Mane van z?eXtrSop gratie vean de F^nse" PresT- Montmartre; champagne verplicht, rient kunnen hoDen Francine Latour had zeker een nieuwe Zou die haar gratie verlenen? Het japon of een nieuwe aanwinst op juwe- was tvrijfelachtig Tegen haar pleitten lengebied die vertoond moest worden, rie uitlatingen van het kleine meisje Ze was nog heel jong en had nog met dat aan'de dood ontsnapt was en die genoeg van een dergelijk leven. Trou- voeten en borsten mét brandwonden wens, zijn er geen rijke oude dames, overdekt En ook haar air van een met een titel, een eigen huis aan de vrouw die zich bewust is van haar Avenue du Bois of in de Faubourg macht en zelfs haar wilde schoonheid Saint-Germain, die veertig jaar lang die de gezworenen tegen haar zou in- dergelijke gelegenheden bezoeken? nemen. „Kom", besloot Maigret plotseling. De beschaafde mens is bang voor ver- Hij haalde zijn revolver uit de la van scheurende dieren, vooral verscheu- zijn bureau, controleerde of die geladen rende dieren van zijn eigen soort, die was, en Colombani keek met een ver- de herinnering wakker roepen aan stolen glimlach toe. lang voorbije tijden toen de mens nog „Vind je het heus goed dat ik mee- in bossen leefde. ga?" Jean Bronsky was een nog gevaar- Het was erg aardig van Maigret. De lljker roofdier, een roofdier gekleed door zaak speelde zich in zijn eigen sector de beste kleermaker van de Place Ven- af. Hij had de bende van Picardie op- dóme, een roofdier in zijden overhemd gespoord. Dus had hij het volste recht die aan de universiteit had gestudeerd alleen zijn eigen mensen te gebruiken en elke morgen als een coquette vrouw en dan zou de Recherche weer een over- door de kapper werd bijgewerkt. winning behaald hebben op de Justitie. „Je bent erg voorzichtig," merkte "Heb je je revolver Colombani op een bepaald moment op, "Die heb ik altijd in mijn zak. toen Maigret geduldig op het zoveelste Maigret met. Hoogst zelden. en's' F A~Sh4babu~ddin, Amsterdam. telefoontie zat te wachten Toen ze over de binnenplaats hepen en o. r. zv „Ik ben erg voorzichtfg, ja." wees Colombani op een van de politie- waartvm Geslaacd voor eindexa- „En als hij je nu eens tussen je auto's, vingers doorglipte?" „Dat zou ik liever zien dan dat een UTRECHT Doet. sociologie: mevr. E Beerthuis—Prins te Hilversum; doet rechten: H. J. A. S. Swanenburg de Veye, Dedemsvaart en mej.. A. H. van de Smit, Rotterdam; pro.-examen theologie: J Mooy te Utrecht, K. J. Jan sen. Utrecht: Th. J. S. Lacher te Utrecnt, L. G. Zwanenburg te Warder; Ph. Kroes te Utrecht. H. Veldhuizen te Kootwij kerbroek. J. Catsburg te Zunderdorp; G. G. S. van Hoogstraten te Stadskanaal en A. Hennephof te Dordrecht; cand. theologie: J. G. Beerthuis te Hilversum, T Bysma te Workum, J. Visbeek te Utrecht, C. A. Schlingemanne te Utrecht. I. Kok te Veenendaal, L. M. Verseput te Utrecht, A. Stegenga te Utrecht en J. Roebers te Utrecht. Semi-arts-examen: G. Stuiver te Utrecht, C. E W. Schafrat te Boekei, mej. E. J. van Geuns te Utrecht en C. A. Boender te Strijen Arts-examen: mevr. E. de Raadt Mijnsberg te Utrecht en G. J. Meulen- beld te Borne. Tandarts-examen: Th. J. Menger te Zaltbommel, J. de Jong te Hommer» (Fren Th. H. Forma te Amsterdam. Cand. sociale geografie: Ch. W. W. van Lohuizen te Utrecht; doe. sociale geografie: C. Denig te Hilversum. NIJMEGEN. Kath. Un. Diet, rechten: P. M. Wassenbergh (Dordrecht), er. P. A. H. I. Kuipers (Nijmegen). Doet. theologie: pater J. G. J. Driessen O.F.M. (cum laude) (Nijmegen), en pater H. J. Nienhuis M.S.F. (Tilburg). Academie R.K. Leergangen. Diploma Bouwkundig Tekenaar (tevens Voorbe reidende cursus Architect)Geslaagd: L. de Bever, Eindhoven; H. v. Delft, Tilburg; C. Frenken, Vught; C. v. Gm- neken, Roosendaal; A. Jacobs, Alphen; P. Jansen, Esch; G. Koesen, Vught; L. Lijmbach, Breda; L. Martens. Horst; J. Mijland, Tilburg; P. Oomen, Eindhoven; J. v. Raak, Esbeek: L. Sadée, P eda; J. Uppelschoten, Eind hoven; Th. Verest, Geldrop. Dr. Mollercollege, Waalwijk, afdeling M.M.S. r* Geslaagd: C. Baars, H. Bataille, G. Dumoulin, te Waalwijk, Tr. Hempenius te Drunen, A. Maas te Waspik, -de Rooy te Sprang-Capelle. R.K. Kweekschool Steenwykerwold Geslaagd: H. Annink, M. Arkink, L Blomert, P. Blom, H. Dirksen, H. Fak- kert, E. Hodes, B. Hommels, M. Jan- zing, H. Kamminga, N. v. Kampen, A. Kr al, G. v.d. Linden, J. Marquering, Tr. Meen, A. Mensen, C. Mulder, A. Mos, Chr. Olde-Hampsink, M. Paalman, M. Pieters, A. Poorthuis, M. Schikan, S. ter Schure, J. Soppe, M. v. d. Zant. Niemand werd afgewezen. HAARLEM: Aan de Rijkskweek school te Haarlem slaagden voor het examen handenarbeid de heren: J. de Haas Santpoort; N. Max, Haarlem; G. v d.'Brink, id: W. Claij, id; J. de Jong ste, Bennebroek: J. Jonker, Haarlem; E. Karst, id; P. Kooistra. id; H. Lei.idens, id; J. v. d. Oord, Haarlemmermeer; H. v. Os, Haarlem. AMSTERDAM Cand. psychologie: C. J. Strick van Linschoten, Amster dam; R. W Groenman. Groningen (cum laude); P. Kal, Den Haag. NIJMEGEN Doet. rechten: P. M. Wassenbergh, Dordrecht en P. A H. L Kuipers Nijmegen. Doet. theologie: Pa ter J. G. J. Driessen OFM (cum laude), Nijmegen en Pater H. J. Nienhuis MSF, Tilburg. AMSTERDAM Cand. pol. en soc. wetensch. (sectie b) J. Z. Namenwirth HAARLEM. Geslaagd voor eindexa men H.B.S. B aan Gem, H.B.S. voor (Wordt vervolgdmeisjes de dames Ellen Adelaar en Ela Wapenaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5