van zwakke Het eerst de dupe in Europese verdediging stee O 1 7 l! O s D V) Pietie van Oran je loopt mee Ouders en onderwijs Deel van Indonesische delegatie op weg naar ons land Vermoedelijke martelplaats van Bonifatius gevonden Tot hooft! en hart Nieuwe namen voor nieuw land ORR Conclusie van mr. Fens tijdens kalm Defensie-debat: Veel detailcritiek, geen scherpe woorden voor minister Staf Millioenenorder voor Polynorm Geen twijfel over aan te nemen houding Noodlanding op zee met Firefly Wereldkampioen op de sabel Spaanse prinsen bezoeken Franco Russen controleren weer vrachtauto 's Het weer UNIEBESPREKINGEN HET E.D.G.-SPEL woensdag 23 juni 1954 78ste JAARGANG No. 25621 Voor Deense brom fietsers Verplichte aansprake lijkheidsverzekering Aanbod theeveiling Vlieger opgepikt met helicopter DODELIJKE VAL VAN MOTOR Frankrijk tekent intern, tinovereenkomst Wie niet meedoet, krijgt niets In Oostenrijk Vrees voor binnensmok kelen van anti-rode pamfletten ANORAKS-SWEATERS Ï5SEL BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERlbNlibi ARIEE 28 cents per miliime'er- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. Oe administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonde» opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 „Nederland ligt open een vijand voor (Van onze parlementaire redacteur) „Aangezien de Noord-Duitse laagvlakte wel de beste invalspoort voor een Vijandelijk offensief tegen West-Europa moet worden geacht, is de centrale Sector van West-Europa, waarin Nederland is gelegen, dus van zeer bijzon der belang," zo citeerde mr. Fens, een van de drie sprekers namens de K.V.P. Dinsdag in de Tweede Kamer de Defensie-nota van minister Staf. En hij trok de min of meer verbijsterende conclusie: Zolang de NATO-plannen nog in een tussenperiode verkeren en wij aan het eigenlijke doel nog niet toe zijn, bevindt zich daar een zwakke stee in de gehele Europese verdediging. Nederland zal hiervan het eerst de dupe zijn. Het ligt eenvoudig open voor een vijand, die van deze invalspoort gebruik wil maken." Mr. Fens stelde de minister een aantal vragen en deed hem daarbij een plan aan de hand, om aan deze hoogst ongewenste toestand, waarvoor ook de geallieerde opper bevelhebber van de NATO verantwoordelijk is, een eind te maken. De „for ward strategy", waarbij een schild van sterke geallieerde troepen naar voren Wordt geschoven, zodat de Vijand zich wel zal wachten om aan te vallen, is nog niet mogelijk. Wij moeten voor de uitvoering daarvan wachten op het realiseren van de Europese Defensie Gemeenschap, waardoor Duitse troepen kunnen worden ingeschakeld. Maar intussen verliest men de werkelijkheid hit het oog door ons in die gevaarlijke sector alleen te laten staan. Er zijn toch vier Britse divisies in midden-Europa? Waarom moeten die heinde en Ver verspreid zijn? Is het juist dat wij thans in Duits land oefeningen houden met een geheel andere troepenindeling dan die welke op deze realiteit berust? Wanneer mi nister Staf in zijn nota stelt, dat Ne derland voor de positie van Engeland zo belangrijk is, zou daaruit dan niet de consequentie moeten worden ge trokken, dat de zwakke stee in de ver dedigingsgordel mede met Britse divi sies, die thans in de centrale sector ver spreid zijn, dient te worden versterkt? Schild hard als staal Het vijf-divisieplan achtte de heer Fens als vrucht van langdurig overleg en studie in de NATO wel aanvaard baar, maar moeten we het schild van vooruitgeschoven parate troepen, die tot vlak voor de poort van de vijand worden geplaatst, nu uit infanteristen laten bestaan? Is het niet redelijker dit schild hard te maken als staal, hetgeen in onze tijd wil zeggen dat het met ge pantserde divisies moet worden opge bouwd? Weinig vertrouwen had mr. Fens in de samenstelling van onze territoriale reserve, zoals de minister deze heeft geprojecteerd in zijn nota. Is de paraat heid werkelijk honderd procent en hoe is het met de graad van geoefendheid gesteld? Mr. Fens zag in de 108 com pagnieën Nationale Reserve een weinig stabiel element en sprak van een „gra tuite bewering" van minister Staf. Met dit alles heeft mr. Fens enige hoofdthema's aangegeven voor het de fensiedebat. Het is de eerste dag en avond gebleven bij uiteenzettingen in eerste termijn van een tiental sprekers, die algemeen waardering hadden voor de uitvoerige defensienota. Men had wel heel wat aanmerkingen, maar de minister zat, zoals dr Bruins Slot (A.R.) het opmerkte, heel wat rusti ger op zijn stoel dan in de nacht van 3 December 1953 Het amendemenl-Richards Een kwestie die door velen naar vo ren werd gebracht, was de houding van het Amerikaanse Congreslid Richards, die met zijn amendement gedaan wil krijgen dat de militaire hulp alleen wordt verleend aan landen die het Europese defensieverdrag hebben gera tificeerd. Mr. Fens vond dit een nare zaak er. ook prof. Romme sprak er ,J. J. FENS De landmacht schijnt aan Polynorm •en millioenenorder te hebben gegeven voor de bouw van trailers. Dit werd Dinsdag in de Tweede Kamer mede gedeeld door de heer Korthals, die baarbij tevens liet doorschemeren dat Vele andere bedrijven mee hadden ingeschreven op deze order. Hij ver trouwde het niet helemaal dat Poly norm de order had gekregen. Vermoe delijk is hier een prijsonderbieding in het spel. Naar alle waarschijnlijkheid zal de provincie Limburg het voorbeeld van net Rijk volgen en eveneens overgaan tot verlaging van de leges voor pas- Poorten. ever zonder de naam Richards te noe men. Prof. Romme kon niet gerust zijn op een zinsnede in de nota waarin min of meer laconiek wordt opgemerkt dat het Congres lang niet alle aangevraagde gel den ook voteert. De communisten zullen wel munt slaan uit mijn woorden, al dus de fractieleider van de K.V.P., maar ik moet het toch scherp stellen en opmerken dat deze financiële steun hulp betekent zowel voor Amerika als voor Europa. Hij vroeg de minister uit voerig uitleg omtrent de redenen van deze weigeringen van het Congres Niet te zware offers Prof. Romme stelde deze vragen in een betoog dat verre bieef van het ter rein der militaire specialisten. Hij sprak over de moeilijkheden als van een ont wikkeling die de opbouw van een doel treffende militaire inspanning in gevaar zou kunnen brengen. Dit mag ons niet van onze plicht afbrengen om van onze kant te blijven doen wat mogelijk is. Maar wij moeten ook wel goed besef fen dat de dreiging van het commu nisme door het militair apparaat alleen niet wordt bedwongen. De therapie van het communisme ligt op een veel breder terrein, maatschappelijk zowel als gees telijk. In dit verband acht hij het be langrijk dat wij voor de defensie niet te zware financiële offers vragen. Dan zouden wij sociaal en economisch stuk ken maken. Hij stelde de minister een aantal vragen over de financiering van onze defensie en wees er op dat wij in tegenstelling met andere NATO-landen in de jaren 1951-'54 de opbouwkosten niet hebben getemporiseerd. Maar waarom hebben wij nu toch de zes milliard die in die jaren op de be grotingen zijn uitgetrokken niet be- De Denen zullen voortaan een aanspra kelijkheidsverzekering van 18 kronen per jaar moeten sluiten voor hun brom fiets. Het steeds groeiende aantal brom fietsen in Denemarken heeft een nieuwe wettelijke regeling van het bromfiets- verkeer noodzakelijk gemaakt. In West- Duitsland bestond reeds een aansprake lijkheidsverzekering. Deense bromfietsrijders hebben geen rijbewijs nodig. Personen beneden de zestien jaar mogen evenwel niet op een bromfiets rijden. De nieuwe aansprake lijkheidsverzekering die met ingang van 1 Augustus van kracht wordt geldt te vens voor ongevallen in de meeste Euro pese landen. In het buitenland opgelo pen schade wordt vergoed tot een be drag van 60.000 kronen, maar de eerste vijftig kronen moet de verzekerde zelf betalen. (UP) Op Donderdag 8 Juli zullen te Amster dam in veiling worden aangeboden 3417 hele en 72 halve kisten Java-thee als mede 1068 hele en 60 halve kisten Su- matra-thee. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo, die voorzitter is van de In donesische delegatie voor de Uniebespre kingen, is Dinsdag per vliegtuig van de KLM naar Nederland vertrokken. Met hem reizen mee het delegatie-lid, Moh. Yamin. minister van Onderwijs, bene vens de adviseur Nazir Pumuntja van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de heer Sudarsono, hoofd van de af deling Cultuur van het Ministerie van steed maar "ze wel ten laste van die J Onderwijs. Het vliegtuig had wegens mo torstoring bij het vertrek vijf uur ver traging. begrotingsjaren laten drukken7 Ook wilde hij weten of het wel militair en ook sociaal-economisch verantwoord is om bij hgt nieuwe plan over de pe riode 1955-'57 wederom de overlopende posten niet af te trekken van de las ten die in de nieuwe begrotingsjaren worden geheven. (Vervolg op oag. 3) De delegatie werd uitgeleide gedaan door leden van het kabinet, door de Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, door de plaats vervangend Nederlandse Hoge Commis saris, mr. G. E. baron van Ittersum en door vele leden van het corps diploma- Al hebben de wetenschappelijke op gravingen op het marktplein te Dokkum geen treffende terpvondsten opgeleverd, die enig licht kunnen werpen op de ou derdom van de eerbiedwaardige neder zetting, die al in 754 Dokkum heette toch heeft men bij het blootleggen van de fundamenten va:, de bekende Bonifa- tius-abij een merkwaardige ontdekking gedaan. Het is namelijk gebleken, dat de terp waarop de kerk heeft gestaan, voordien geen enkele bebouwing torste, zodat ze geheel ongestoord de archaeo- logen „in handen is gevallen". Keurig opgetast met grote kwelderzoden, waar tussen nu nog het vergane gras is te zien, vormt ze een zeldzaamheid van terpencultuur, omdat ze van geheel an dere structuur is dan de tot dusverre afgegraven hoogten, die steeds de door de eeuwen heen achtergebleven bouw resten bevatten. Tot de zool toe is men doorgedrongen. Precies op N.A.P., vier meter beneden het maaiveld, werd de oorspronkelijke zavelgrond bereikt. Ei genaardig is ook, dat deze ondergrond rpAKJl^ttU over een lengte van 20 meter al duide lijk een helling van 1.50 m. te zien geeft, wat op oeverland duidt. Zou hier in de buurt een riviertje hebben gestroomd, dat Bonifatius heeft gebruikt om bij Dokkum te kunnen landen? Drs. H. Halbertsma, conserva tor bij de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek te Amersfoort die de leiding bij de opgravingen heeft, is inderdaad deze mening toegedaan. Hij houdt het er voor dat dit riviertje is blijven voortbestaan in de Zuider Ee eertijds bevaarbaar getijwater, dat ter hoogte van Dokkum in de Dokkumer Ee viel. Is dan Bonifatius ook op deze oever vermoord? Ook deze vraag beantwoordt de heer Halbertsma bevestigend. „Het kan niet missen", zegt hij. Sergeant-vlieger P. J. Jong uit Kat wijk aan den Rijn heeft Dinsdagmiddag wegens motorstoring een noodlanding op zee moeten maken met de Firefly P41 van het vijfde squadron van de Marineluchtvaartdienst. Bij het eerste alarm gingen twee Neptunes en een Catalinavliegboot van de M. L. D. en de Harpoon van de opsporingsdienst op verkenning uit. Inmiddels werd op het vliegveld Valkenburg een heli copter in gereedheid gebracht. De sergeant-vlieger werd, vijf mijl ten Westen van Katwijk, in zijn rub berboot gevonden door de bestuurder van een der Neptunes, It. z. vl. Ie klas P. N. Versteeg. Deze wierp een rookboei uit, waarna de helicopter, die gevlogen werd door lt. z. vl. Ie klas G. H. Greve, op aanwijzingen van de Neptunes, sergeant-vlieger Jong kon oppikken. 25 minuten na zijn noodlanding stond deza met een nat pak, maar verder ongedeerd, weer op het vliegveld Valkenburg. De Firefly is gezonken. De 25-jarige A. F. v. H. uit Den Haag is Dinsdagmiddag op de Bezuidenhout- seweg ter hoogte van „Marlot" uit de bocht gereden en in de berm terechtge komen. Zijn duo-passagier de 24-jarige A. H. V. werd van de motor geslingerd en liep een schedelbasisfractuur op. Hij overleed ter plaatse. Van H., die niet in het bezit van een rijbewijs was, kwam met de schrik vrij. tiqüe. Het comité voor samenwerking van partijen en organisaties had een de monstratie georganiseerd en kwam naar het vliegveld met spandoeken, waarin op onmiddellijke verbreking met de Unie werd aangedrongen en gezegd werd: „Neem Irian Barit op in Indonesisch grondgebied". De voorzitter van de Indonesische de legatie, mr. Sunarjo, betuigde namens de delegatie dank voor de betoonde be langstelling. Hij zei, dat de houding van het comité het voornemen van de Indonesische delegatie om haar taak en plicht zo goed mogelijk uit te voeren, nog heeft versterkt. „De Indonesische delegatie", vervolg de Sunarjo, „kan vertrekken met een gerust hart, waarin geen twijfel meer kan bestaan over de aan te nemen hou ding". Hij zei te nopen, dat deze be sprekingen de laatste zullen zijn. „Reeds lang hebben wij gewacht op de ophef fing van de Unie en het opnemen van Iran Barat bij Indonesië N.-Cuinea op agenda Ver. Naties? Diplomatieke autoriteiten in Washington zeggen volgens U. P. te verwachten, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië over het bezit van Westelijk Nieuw-Gui- nea uiteindelijk op de agenda van de Ver enigde Naties terecht zal komen. Zij zien geen mogelijkheid, dat in de naaste toe komst tussen de beide landen overeen stemming over deze kwestie wordt bereikt. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen heeft de Franse regering beslo ten tot het tekenen van de internationale tinovereenkomst. De Franse ondertekening werd van vitaal belang geacht voor het sïagen van de overeenkomst. Andere ver- bruikslanden, waaronder Italië, en West- Duitsland wensten het Franse besluit af te wachten voordat zij een besluit wensten te nemen. Met de groep van leerlingen van de Nieuwe Baarnse School liep gisteren ook Prinses Margriet mee in de Avondvierdaagse. Drie aan drie stap ten ze voort, de klasgenootjes van „Pietie", allen gekleed in zwarte rok en witte blouse. In de tweede rij liep de Prinses, ingeschreven als Pietie van Oranje. De usijze begint daar te denken, waar de domme ophoudt Generaal Franco heeft gisteren de 16- jarige prins Juan Carlos ontvangen, die volgens de in 1947 goedgekeurde Spaan se successiewet in 1968, als hij dertig jaar wordt, koning van Spanje zal wor den. Prins Juan Carlos werd bij dit bezoek o.m. vergezeld door zijn 13-ja- rige broer Alfonso. Waarnemers zien in dit bezoek een verbetering van de betrekkingen tussen generaal Franco en de Spaanse koninklijke familie. (Reuter) Russische wachtposten langs de de marcatielijn tussen de Oostelijke en Westelijke bezettingszones, zijn gisteren weer begonnen met het controleren van vrachtauto's. De controle was al sedert lange tijd opgeheven. Men neemt van Oostenrijkse zijde aan, dat de controle bedoeld is als onderdeel van een Rus sische campagne tegen het verspreiden van anti-communistische pamfletten in de Russische zone van Oostenrijk. Vijf dagen geleden hebben de Russen drie Oostenrijkers en een statenloze ge arresteerd in Mühlviertel. Deze perso nen distribueerden in de buurt van een Russisch legerkampement anti-commu nistische geschriften. De Russen hebben het Oostenrijks ministerie van Binnen landse Zaken van de arrestatie op de hoogte gesteld. De gisteren ingevoerde controle heeft geen betrekking op par ticuliere auto's en er wordt niet ge vraagd naar persoonlijke legitimatiepa pieren. (UP) p de landdag van de St. Adel- bert-vereniging, die Zaterdag is gehouden, heeft de algemeen voorzitter in zijn jaarrede een onder werp besproken, waaraan in ons uiteraard beknopt verslag van die rede minder aandacht kon worden besteed dan bedoeld onderwerp eigenlijk had verdiend. Het lijkt ons het best de betreffende passage uit de jaarrede letterlijk aan te halen: „Het onderwerp „het onderwijs" staat de laatste tijd naar zijn talrijke facetten in het middelpunt van de be langstelling. Terecht naar het mij voorkomt. En het is vooral verheu gend, dat een der belangrijke onder delen, de kwestie „ouders en onder wijs", tot een voorwerp van zorg wordt gemaakt én bij de kerkelijke autoriteiten én bij de ouders zelf. Laat ik er dit van mogen zeggen: Het on derwijs is een aanvulling van de op voeding en vorming in het gezinsver band. School en gezin zijn comple mentair. De instituten van onderwijs in ieder opzicht onafhankelijk te stellen van de gezinnen betekent voor beide een tekort kweken. Een innige relatie, beider samenwerking, zal bei der opdracht met betrekking tot het kind slechts ten goede komen. De betrekkingen tussen het onder wijs en de gemeenschappen, waarin wij leven, van Kerk en Staat, zijn op ver schillende manieren stevig gevestigd. De band school en gezin daarentegen heeft nog onvoldoende gestalte gekre gen. Deze band, deze relatie, zal uit de boezem der gezinnen moeten komen, waarbij Kerk en Staat slechts een tweede plaats innemen. Natuurlijk zullen beide de hun toekomende zeg genschap moeten blijven behouden, ook wat deze relatie betreft. Gewaar schuwd moge echter worden de ver bindingen oudersschool niet eenzij dig te leggen vanuit kerkelijke instel lingen. zeker niet voor wat betreft het landelijk niveau. Daarnaast zou ik evenzeer willen beklemtonen, dat in het bijzonder bij het tot stand brengen van nieuwe vormen van onderwijs ik geloof, dat wij katholieken in dit opzicht een ernstige achterstand hebben in te ha len van het eerste begin af aan in nauw overleg met de kerkelijke over heid ware te handelen. Verwacht mag worden, dat dit overleg tot goede re sultaten zal leiden". ok al behoeft men niet geheel achter de aldus, d.w.z. in deze nuances, verkondigde mening te staan, toch dunkt het ons prijzens waardig, dat de voorzitter van een kwalitatief belangrijke standsorganisa tie op zulk een rechtstreekse, tevens opbouwende, manier aandacht vraag t voor een onderwerp, dat niet mag ver zanden in negatieve kankerzucht o< een ander uiterste in onverschillige delegatie aan overheidszorg, gepaard aan onderschatting van eigen inzicht. Gelukkig valt links en rechts een groter en vruchtbaarder bemoeienis van ouders met het onderwijs waar te nemen. Onlangs hebben wij byuoor- beeld nog bericht over een nieuwe katholieke school voor M. O. te Was senaar, welker bestuur thans voor een deel en over 5 jaar nan statutaire be paling voor de meerderheid uit ouders van leerlingen zal bestaan. Elders ziet men de figuur van oudercomité's met werkelijke adviesbevoegdheid of me dezeggenschap. Toejuiching hiervan behoeft overi gens niet te leiden tot blindheid voor de moeilijkheden en bezwaren, welke aan dit systeem kleven. Zo het immers al steeds mogelijk is capabele en des kundige ouders te vinder. niet in iedere stad of streek zal dit even ge makkelijk zijn dan nog blijft het gevaar, dat sommige ouders, zittend in het schoolbestuur, méér ouders van een bepaald kind zullen blijven dan oojectieve medebestuurders over een niet alleen voor eigen kinderen be stemde school. Er zal echter veel te bereiken zijn indien men te werk gaat met ver standig overleg, met begrip voor een toejuichenswaardige emancipatie der leken en vooral met liefde voor de zaak zelf: zo goed mogelijk katholiek onderwijs voor onze kinderen. teeds langer wordt de dijk, die in het IJsselmeer boven water uit komt. Reeds ca. 35 km. is nu voltooid en als het werk zo voort kan gaan verwacht men de ring over twee jaar gesloten te hebben. Dan zal het droogmolen kunnen beginnen en het nieuwe land zal ontstaan. Beschermd door de thans in aanbouw zijnde dijk zal dan ca. 54000 ha. grond voor de boeren beschikbaar komen, die tegen 1964 in cultuur zal worden gebracht. e definitieve namen voor de nieuwe gebieden zijn reeds vastgesteld. Uit het kaartje blijkt, dat onze kleinkinderen zullen moeten leren, dat Lelystad de hoofd stad van Flevoland is en door een verkeerstunnel een verbinding heeft met de MarkerwaarDe toekomstige scholieren in Amsterdam zullen dan moeten leren, dat er een snelverkeers- weg loopt van AmsterdamLelystad naar het Noorden van ons land. Men zal ze dan leren, dat Nederland niet één Moerdijkbrug heeft, maar twee. Want met zijn lengte van ca. 900 m. zal de brug tussen Flevoland-Oost en de N.O. Polder tot een „tweede Moer dijkbrug" moeten worden gerekend. Als centrum van het nieuwe land ligt daar de plaats Lelystad, die volgens de verwachting zo ongeveer 60.000 in woners zal tellen. Het water langs de kust van het Gooi en Gelderland zal het Veluwemeer worden en de wa tersport zal hier een ideaal gebied vinden. Achter de thans groeiende dijk van Flevoland-Oost zullen nog Advertentie tien woonkernen ontstaan, waarvan men kan verwachten, dat deze tien plaatsen misschien zullen uitgroeien tot een omvang als Zwolle en Alk maar. Deze nieuwe plaatsen zullen een overwegend „landbouwkarakter" be zitten. Lelystad zal het economisch en cultureel centrum worden, reden waarom de toekomstige snelverkeen- weg van Amsterdam naar het Noor den van ons land over deze plaats zal komen te lopen. DE D'Jk GROEIT.. De Hongaar Karpati heeft het wereld kampioenschap sabel gewonnen. Met zeven overwinningen ongeslagen dus werd hij eerste in de finale poule. Op de tweede plaats werd beslag gelegd door zijn landgenoot Kovacs (5 overwinningen) en derde werd de Hongaar Barczelli met 4 ge wonnen partijen. Tot Donderdagavond Matige, langs de Waddenkust tij delijk krachtige Westelijke wind. Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking, maar droog weer. Tame lijk koel. Zon: 4.20—21.04 Maan: 8.08—13.57. DE STAND VAN DE WERKZAAMHEDEN sruk dijk v.d. Markerwaar FLEVOLAND-OOST Lelystad Dijk gereed inl956 Polder droogin1957 FLEVOLAND- ZUID Dijk reeds boven «eter Dijk nog uiite voeren 6 Ge-,aal DE NAMEN VD.TOEKOMSTIGE GEBIEDEN [[[[lil Reeds voltooide I Toekomstige 11 Inpoldering Dijk Ontworpen hoofdweg Gemaal N.0 POlPER 111,1942 Enkhuizën hoorn MARKERWAARD? Lelyst*'*^ Ma-ken rLEVOLAND FLEVOLAND-ZUID ■-7«Aardeft^SS9HHW mo°rohoij_aho.--^^ rievD4ArKa.c>0^ in19S6gyePd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1