Bliksembezoek van Billy Graham Massale bijeenkomst in het Olympisch Stadion Ik ben maar een gewone Amerikaanse MENDÈS-FRANCE heeft zijn ontmoeting met Tsjoe En Lai eerste GENEVE wacht af EEN MIDDAG EN EEN AVOND LAND „Evangeliseer!" Niet zen Defensie-debat in Tweede Kamer: Kolonel Visch: „Luchtmacht onvoldoende" VERBORGEN CHARME BINNEN EEN WEEK TE VOORSCHIJN! Minimum-voorwaarden voor bestand gevraagd OP ZOEK NAAR EEN COMPROMIS INZAKE DE E.D.G. Rusland wü Indonesië in de neutrale commissie opnemen L. Neher doctor hon. causa afwi] Chefarine „4' doet wonderen WOENSDAG 23 JUNI 1954 PAGINA 3 tn!oox in God. Zij is het juist, die ons fCpI..God brengt. De groeiende onker- Nvkheid onder de katholieken vormt b[ear°m 0°k een apart en groot pro- beiV™ en dit te meer daar onkerkelijk- shit niet se ongodsdienstigheid in- ij lt- Godsdienstigheid zonder de Kerk voor ons onaanvaardbaar. I" Tariefwet Nieuw Guinea Iedere vrouw kan mooi sijn t Nederlands schip in Zweden aan de ketting De Gaulle, staat niet achter de nieuwe premier P.v.d.A.-jongeren over het Mandement Staatssecretaris Moorman naar Nieuw-Guinea Eerste Kamer .herdenkt A. J. de Goeij Honderd vluchtelingen uit Triest naar ons land Millioenste bezoeker in Madurodam (Varf' onze speciale vèrslaggever) Op zijn tournée door Europa heeft de jonge Amerikaanse Evangelist Billy traham, die overal ter wereld honderdduizenden naar zijn prediking trekt, e«n middag en een avond in ons land doorgebracht. Om half drie gistermiddag Arriveerde hij uit Kopenhagen op Schiphol. Om vier uur leidde hij in de Ronde Euiherse Kerk in Amsterdam een dienst voor een tweeduizendtal dominé's, theologische studenten en andere bedienaren van de verschillende protestantse kerkgenootschappen in ons land. Om half zes gaf hij een persconferentie, die tot de drukste behoorde, die wij in Nederland ooit hebben meegemaakt. En om echt uur leidde hij een massale bijeenkomst in het Olympisch Stadion te Am sterdam, die werd bijgewoond door meer dan vijf en dertig duizend mensen. Vanmorgen vroeg is hij weer vertrokken, naar Frankfurt, waar hij de Ameri kaanse bezettingstroepen zal toespreken. Dit bliksembezoek aan ons land, dit 'h enkele uren gecomprimeerde, overladen -programmatekent de werkwijze tan deze jonge Amerikaan, die rusteloos de vreugde van de godsdienst verkon digt, die massa's regisseert en ademloos naar hem laat luisteren. Hij schuwt Been der moderne propaganda- en publiciteitsmiddelen, om de boodschap die hij heeft te verkondigen. Hij is niet ouder dan vijf en dertig jaar en doet zijn werk pas vijf jaren. In die korte tijd heeft hij vele millioenen over de Gehele wereld toegesproken, heeft hij de publiciteit op zich gevestigd in zo Grote mate, als nog geen Evangelist ooit is gelukt. Wat zegt hij? Tot de dominé's en Protestantse theologie-studenten zegt hij „Er is maar één ding dat ik U verkon digen wil, Evangeliseer!" ,,Dat wij ge loven, kan maar één ding betekenen en """iiiiiiiiHimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiii Wij hebben Billy Graham gehoord En hem ronduit bewonderd. Hier is een man aan het woord, die vol is van God en deze volheid wil overdragen °P zijn medemensen. Omdat hij over tuigd, is, dat de wereld, waarin God de Grote Afwezige is geworden, on herroepelijk haar ondergang tegemoet Gaat. Daarom is hij zijn evangelisa tiekruistocht begonnen. En, zoals de berichten luiden, overal met groot *"cces. Het bijna geheel gevulde Sta d ion heeft gisteravond in eerbie dige stilte naar hem geluisterd. Zijn °Ptreden is ongekunsteld. Eerlijk, op- recht, zonder spoor van religieus vertoon of gevoelsexplosies; zijn tvoord helder, direct, zakelijk en ge dragen door een voelbare overtuiging. Gridanks de op zich hinderlijke onder brekingen van de tolk heeft hij duide- •pk merkbaar vat op zijn toehoor- ders. Zoeken wij naar de verklaring hiervan dan vinden wij geen andere dhh zijn vurig, aanstekelijk geloof, zijn onwrikbaar vertrouwen op God. n volle eenvoud verklaarde hij zelf Geheel te steunen op het gebed en de bracht van de H. Geest. Noch de in vloed van zijn persoon, waarvan men iePf dat hij alles mee heeft, noch de Overtuigende redeneringen, noch de Vracht van zijn organisatie schenkt hij enig crediet. Wanneer zijn inspannin- ®en iets goeds uitwerken is dat uit buitend te danken aan God. Conse quent legt hij dan ook alle nadruk op de onontbeerlijkheid van voortdurend Gebed. Hij predikt een practised le vend christendom van elke dag. Het Onmiddellijke doel van zijn kruistocht }s opleving, opwekking van het ver oren of verzwakte geloof. De besten- utQing daarvan verwacht hij van Voortgezette evangelisatie, die echter "iet mag beperkt blijven tot de offi- eièie predikanten, maar aangevuld ent te worden door een intens leken- opostolaat. Zo luidt immers Christus' phdrukkelijke opdracht. Opmerkelijk Is zijn uitspraak over massa-evangeli- Jüfie, waaronder hij feitelijk elke pre- jtking van Gods Woord verstaat. „Zij vruchteloos tenzij zij dient als mid- tot individuele, persoonlijke evan- GeHsatie; en alle evangelisatie is ruchteloos zo zij niet door de Kerk °edragen wordt". Waar het werk van g1 Kerk echter begint, treedt Billy ^rhham terug. Hier neemt hij een zui- Er protestants standpunt in aangaan- 2° de prioriteit van de geloofsdaad. N-t is het enige wat hij beoogt: de Y1®nsen het geloof aan God terug te gbenken. Daarna moeten de kerken verdere werk doen. In deze hou- bet ligt ook de reden van zijn bereid- •eid tot samenwerking met alle rich- tin. Gen. dit ls katholieken kunnen wij j «ndpunt onmogelijk delen. Voor n-i e Kerk niet te scheiden van het GeU°et-en WÜ daarom, Graham's evan- kerSa^ekruistocht afwijzen? Zeer ze- U>il ptet' Gods Geest waait waar Hij ineL.Veh<ils wij de protestantse oecu- V,e il°he beweging waarderen als een op *ln9 van de H. Geest, zo is er niets Predfn-en diezelfde kracht in Graham's onrni unB te aanvaarden. Het feit is ben ^kenbaar: door zijn toedoen heb- <je "eie zoekenden en onverschilligen OnzWe9 naar God teruggevonden. op t e overtuiging legt ons de plicht U>ec>.e bidden dat zij langs „deze om- °ok Zijn Kerk mogen vinden. dat is dat wjj net Koninkrijk van God op aarde vestigen. Hij is de vredevorst, die de vrede in de harten van de men sen kan storten en ook in de wereld. De Kerk heeft de boodschap Gods. Wij moeten die doorgeven. 50 jaar geleden is de wereld en speciaal Amerika gaan denken dat God overbodig was. Een groot scepticisme nam bezit van de jeugd. Men lachte om God. Toen kwam de wereldoorlog en als gevolg van onze intellectuele afscheiding van God, ging ook de moraal omlaag." ,,De laatste acht jaar, is daar vooral in Amerika een verandering in geko men. Wij beleven thans het grootste godsdienstige réveil in de Amerikaan se geschiedenis. Zestig procent van alle Amerikanen is lid van een kerk genootschap. Nog is Amerika niet Christelijk, het getij is echter aan het veranderen." „Wü moeten Evangeliseren. Evange lisatie is niet alleen de plicht van de kerk. Het hoort erbij. Evangelisatie is het binnen de kerk halen van de onker- keiyken„Wy moeten Christus zo bekend maken dat eenieder ervan over tuigd is dat er een persooniyke beslissing van hem wordt gevraagd. Een ja of nee„Evangelisatie si het winnen van de mensen voor de kennis van Chris tus, zodat zy zich aan hem in zijn kerk overgeven„Evangelisatie is het leven van de kerk „Wat moeten wij de mensen voor houden? Wij moeten ze voorhouden dat alle mensen zondaars zpn. Wij moeten prediken dat wy ons met ons ganse hart moeten overgeven aan God. Wü moeten de gehoorzaamheid prediken. Wy mógen ons niet met negativiteiten op houden. Wü moeten onze jonge mensen brengen tot de vitaliteit van Chris tus „De kracht van 't evangeliseren is de bijbel. Wij moeten daarby iets van de methoden van de wereld overnemen. Wat doet de zakenman in zijn adverten ties? Hy vereenvoudigt de zaken. Dat moeten wij ook doen. Dat raakt de leer niet. Het maakt de leer alleen simpe ler„En och, het intelligentiepeil van onze gelovigen, is als dat van kin deren „Geloven is niet alles willen door vorsen. Het is de kracht van de H. Geest. Wij moeten de moderne publici- teitsmiddelen gebruiken, want God kan de moderne middelen gebruiken om contact met de mensen te krpgen „Het is thans oogsttijd. De kerk heeft een gouden kans. De loop van de ge schiedenis kan ge .vijzigd worden, als wy maar willen evangeliseren." En tot de tienduizenden in het Stadion preekt hij over de zonde, over de on volmaaktheid van het lichaam en over het eeuwige leven van de ziel. Hy doet dat bij de tekst uit Marcus tien over de rijke jongeling. „Ik ken veel rijke mensen. Maar 'j zijn niet gelukkig. Geld helpt de mens niet. Zijn ziel is alleen maar te bevredigen in Jesus Christus„U heeft allen gezondigd. Wij hebben allemaal gezondigd. Gij kunt echter als een ander mens dit stadion uitgaan, als gij U bekeert tot Christus." En dan vraagt hy allen die voor God kiezen naar voren te komen. HÜ vraagt ze de trappen van de tribunes af te dalen en rond hem op de groene grasmat te gaan staan. Er komen er eerst weinigei Dan meer, totdat er tenminste 2000 rond hem staan. Hij vraagt hun het hoofd te buigen en hun schuld te bekennen voor Goa. Hij vraagt hun door het opsteken van hun hand zich voor God te verklaren. De tweeduizend doen dat en hij zegt: „Gy hebt nu gekozen. Leeft daar naar!" Billy Graham brengt overal aar hp komt zijn eigen team mee. Dat team neemt de leiding van de bijeenkomst over, zodra zij zpn ingeleid. Alles wat zp zeggen wordt door tolken vertaald. Zij spreken een zin en de tolk vertaalt die onmiddeliyk. Er zpn twee zangers bp. Twee mannen met zeer welluiden de stemmen, die geestelijke liederen zingen. Sommigen van de aanwezigen applaudisseren voor hen, als gold het een voorstelling. In het Olympisch Sta dion was gisterenavond een koor van 2400 mannen en vrouwen aanwezig, dat met begeleiding van de band van het Leger des Heils vele liederen zong. Het weer was prachtig en het was een won- derlpke avond. Advertentie r*GEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN t 85 et Bp de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van de „Tariefwet Nieuw Guinea." In de memorie van toelichting wordt mede gedeeld. dat, gerekend naar de uitkom sten van het jaar 1953, de voorgestelde voorzieningen zullen neerkomen op een rechtstreekse derving aan invoerrech ten van rond 2.1 millioen en aan uit voerrechten van 1.2 millioen per jaar. (Van onze speciale verslaggever) De slanke jongeman, die met routi- negebaar de microfoon opschroeft, voor dat hij de „gentlemen of the press" zal gaan toespreken, heeft kringen om zijn ogen en zijn handen trillen even voor dat hij ziin zelfvertrouwen heeft her vonden. „Ik ben altijd weer nerveus bij een persconferentie", zegt Billy Gra ham openhartig. „Ik ben maar een ge wone Amerikaanse jongeman. Ik heb geen dromen of visioenen. Ik ben een matige golf- en tennisspeler en mijn doctorstitel is maar honoris causa. Ik heb zelfs geen opleiding voor predi kant. U moet van mij geen buitenge wone dingen verwachten. Alles wat hier gebeurt is het werk van God". Bil ly Graham spreekt in korte stugge zin nen van hoogstens tien woorden. Elke poging tot persoonsverheerlijking wijst hij resoluut van de hand. Hij geeft zijn bewonderaars geen kans bij het angst wekkende tempo waarmee hij werkt. Drie maanden Engeland, dan geheel Scandinavië, één dag Nederland, dan de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland. Wie zijn scherp getekend ge zicht van dichtby ziet vindt er niets in terug van de al te zelfbewuste Ame rikaan op de foto. Maar ook niets van asce.se. Billy Graham is een organisator, een gedreven organisator, een rusteloos tem powerker voor de God voor wie hij op zestien-jarige leeftijd heeft gekozen. „O nee", weert hij een vraag uit het publiek af, „niet door stemmen. Ik heb heus niets gehoord. Ik heb gekozen, net als iedere christen moet doen". Billy Graham dacht er zelfs niet aan om predikant te worden. Hij studeerde aan de universiteit sociologie en anthropo logic, maar het succes van zijn radio praatjes en zijn lekenpreken dreef hem de weg op naar zijn wereldmissie. Steeds groter wordt zijn organisatie, steeds meer werk neemt hij op zijn schouders. „De loop van de geschiede nis kan gewijzigd worden. Dit is Gods oogsttijd", roept hij de predikanten toe. „preekt, preekt, laat de mensen tot een besluit komen". Zijn stem is vol en krachtig al spreekt hij nooit op volle kracht. Hij kan het nog feller, nog directer zeggen. Hij heeft het in zich om volle zalen tot loeiend enthousias me te brengen. Maar hij remt zich zelf. Hij geeft het sentiment geen kans. Hij blijft volkomen positief. Hij wil leren en overtuigen. Hij is gewend voor een zakelijk denkend publiek te spre ken. Zijn „It's thrilling and exciting to be a christian" klinkt wel erg Ame rikaans, maar zijn stem is van een snij dende directheid als hij zijn toehoorders 's avonds tracht over te halen om voor God te kiezen. Het zijn dan geen zinnen meer maar slechts woorden.kom. kom snel. De 35-jarige boerenzoon uit North Ca rolina schijnt nog onbevangen voor alle „slijtage" van zijn veeleisend werk. Geen moment verliest hij zich in theologische beschouwingen „Ik heb te wéinig ge studeerd. Ik wilde dat ik de kans kreeg om veel te lezen. Ik heb in maanden geen boek gezien" hij is nog steeds wat hij wil zijn: een doodgewone Amerikaan die hard werkt voor de beste baas. Soms zijn zijn beelden verbluffend direct, nooit verliest hij zich in bijkomstighe den maar ook nooit dringt hij dieper tot zijn onderwerp door. Hij heeft haast. De predikanten geeft hij in drie kwar tier zijn werkprogramma. Puntsgewijze. „Denk er aan dat de gemiddelde intel ligentie van uw hoorders die van 12-ja- rigen is." Hij is volkomen openhartig als hij over zijn eigen leven vertelt en alle ijdelheid schijnt hem vreemd. „Ik geloof dat ik hier niet mijn hele leven mee door kan gaan", zegt hij los jesweg. „Het eist te veel van mön li chaam". „U bent het eerste gezelschap dat niet mijn mening over Mc Carthy heeft gevraagd", zegt hij lachend tot de pers. „En ik hoop dat u de jus d'orange goed heeft gesmaakt. Ik ben een ge heelonthouder, ziet u". Voor één ver schijnsel heeft Billy Graham geen op lossing: „In Amerika sprak ik altijd over zonde. In Europa spreek ik over de liefde. Het ging vanzelf. Waarom weet ik niet." (Vervolg van vag. 1) Op het terrein van de luchtmacht liet de heer Visch (K.V.P.) zeer cri- tische geluiden horen. Zijn voornaam ste bezwaar gold het naar voren schuiven van het schild van parate troepen zonder dat wij het evenwicht tussen luchtmacht en landmacht in het oog houden. Men lokt dan de vij and eenvoudig uit om met zijn lucht macht over dat onneembare schild heen te wippen en in het achterland parachutisten af te werpc Luchtverdediging précair De luchtverdediging in het achter land noemde de heer Visch voor Ne derland thans zeer préeair Om in de situatie verbetering te brengen vroeg hij om verhoging van salaris voor ge vechtsvliegers en verzekering van de gehuwden. Hij was zeer somber ge stemd ten aanzien van de materieel- positie. Wij beschikken alles bijeen over ruim 300 vliegtuigen waarvan de helft verouderde Meteors en nog steeds geen naehtjagers. Wanneer men aan neemt dat van de drie vliegtuigen er maar een gevechtsklaar kan zijn en dat is dan nog in vredestyd dan beschikken wij eigenlijk over niet meer dan 100 parate vliegtuigen. Dr. Bruins Slot (A.R.) was in vele opzichten een andere mening toegedaan. Hij vond dat de critici de infanterie divisies onderschatten, vooral wat hun mobiliteit betreft. Over de verhouding luchtmacht-landmacht maakt hij zich veel minder zorgen. Het evenwicht tus sen beide zal alleen maar internationaal tot stand kunnen worden gebracht. Hei vijf-divisieplan wil hij aanvaarden om dat gebleken is dat de financiering mo gelijk is. Wij moeten de dure oplossing kiezen en een dure verdediging met een uit nationaal oogpunt niet geheel aan trekkelijke verdedigingslinie. Dr. Bruins Slot herinnerde aan wat in de brochure met de artikelen uit het dagblad De Tijd staat. Zelfs hij was het daarmee Advertentie Volgens de statistieken worden er over gering bedrag kost? Men neme nu eens de proef (niet uitstellen, maar doen!) met Castella Schoonheidszeep. Castella is niet alleen een zeep van uitzonder lijke klasse, maar in de ware zin des woords ook een schoonheidsmiddel, dat binnen een week al Uw verborgen charme te voorschijn roept. Bij de be reiding van Castella Schoonheidszeep worden zeer fijne oliën toegepast, die het gehele huidweefsel verjongen, de huid veerkracht geven en Uw hele uiterlijk doen stralen %'an frisheid en gezondheid. Een zacht parfum omhult de wereld millioenen gouds besteed aan u bovendien met de geuren van lente en speciale schoonheidsmiddelen. Iedere j jeugd. TWEE stukken Castella Schoon- vrouw wil nu eenmaal graag mooi zijn. heidszeep kosten U slechts 50 cent Maar beseft men wel genoeg, dat één U behoeft dus geen dag te wachten! van de beste schoonheidsmethodes, die j Ontdek ook, dat IEDERE vrouw mooi men kan volgen, maar een zeer, zeer kan zijn! Het Nederlandse schip Arienoldus G" uit Rotterdam is in Zweden aan de ketting gelegd, omdat de bergingsmaat schappij „Roeda Bolaget" nog geen berging'sloon heeft ontvangen, zo meldt het blad „Goettborgs Posten". De „Arienoldus G" liep 12 Mei op het Venermeer (Zuid-Zweden)) aan de grond. Het had een lading hout aan boord. Dit hout is door de bergings maatschappij gelost. Frankrijks nieuwe premier, Pierre Mendès-France, heeft vandaag in Bern een onderhoud gehad met de premier van communistisch China, Tsjoe-en- Lai. Mendès-France heeft geïnformeerd naar de minimum-voorwaarden, die de communisten stellen met betrekking tot een bestand in Indo-China. Het Franse kabinet, dat de premier gisteren heeft gemachtigd tot het voeren van besprekingen met Tsjoe-en-Lai, heeft ook een commissie benoemd, die een compromis moet zoeken voor de Europese defensiegemeenschap. Het kabinet heeft ook een commissie voor economische expansie ingesteld. Premier Mendès-France is gister avond per trein uit Parijs naar Bern vertrokken, waar hy vandaag in het gebouw van de Franse ambassade een onderhoud had met premier Tsjoe en Lai. Het was de eerste maal, dat een Frans minister rechtstreeks confereer de met een communistisch-Chinees pre mier. De beide premiers onderhandelden in hun kwaliteit van minister van Bui tenlandse Zaken. Zy bespraken „de hui dige stand van zaken ter Geneefse con ferentie" en Mendès-France heeft Tsjoe en Lai gevraagd wat de minimumvoor waarden der communisten zijn voor een bestand in Indochina. In diplomatieke kringen wordt opge merkt, dat dit rechtstreeks contact tus sen beide staatslieden in feite betekent, dat er achter de schermen reeds een grote mate van overeentsemming is be reikt. Van Franse zijde werd er de na druk op gelegd, dat het onderhoud plaats had op Frans territoir, nl. in het ge bouw van de i ranse ambassade. Men dès-France heeft niet om een onder houd verzocht. Het gesprek vond plaats „by onderlinge overeenkomst." Tevoren had de Franse premier een protocolair bezoek gebracht aan de Zwitserse mi nister van Buitenlandse Zaken, Max Petitpierre. Mendès-France was niet van van de Vietminh, die momenteel in Ge- nève vertoeven. Mendès-France kreeg gistermiddag toestemming van zpn kabinet om met Tsjoe en Lai te spreken. Om drie uur vond een kabinetszitting plaats, waaraan alle ministers en staatsse cretarissen deelnamen. Het kabinet heeft een commissie benoemd die moet trachten een compromis te vin den inzake het Europese legerplan. In de commissie hebben de minister van Defensie, generaal Pierre König, en de minister van Industrie en Han del, Maurice Bourges-Manoury, zit ting. König is een uitgesproken te genstander, Bourges-Manoury daaren tegen een voorstander van het EDG- verdrag. Mendès-France heeft de As- semblée verleden week tijdens zijn investituurrede beloofd te zullen trach ten de EDG-besprekingen uit de ge voelssfeer te halen en een zakelijk compromis tussen voor- en tegenstan ders te zullen nastreven. Het kabinet heeft voorts een speciale commissie ingesteld ter uitbreiding van de Franse economie. De commissie zal staan onder voorzitterschap van de mi nister van Financiën, Edgar Faure. Over de kwesties Tunesië, Marokko en Saarland kon wegens tüdgebrek niet meer worden gesproken. Dit zal waar- schüniyk morgen gebeuren, als premier Mendès-France uit Bern terugkeert. Critieke datum Intussen heeft de nieuwe minister voor de geassocieerde staten, Guy la Cham- plan te spreken met vertegenwoordigers bre, gisteren een onderhoud gehad met de nieuwe premier van Vietnam, Ngo Dinh Diem. Het onderhoud handelde over de onafhankeiykheidsverlening aan Vietnam binnen de Franse Unie. De besprekingen werden „vruchtbaar" ge noemd. Intussen biykt de datum van 20 Juli van bijzondere betekenis te wor den voor Frankrijk. Voor die tyd zo heeft Mendès-France toegezegd moet er in principe overeenstemming bereikt zyn over een bestand in Indochina. Ge beurt dit niet, dan zal hy het ontslag van zyn regering aanbieden. Maar ook de andere punten van zijn program wil Mendès-France vóór 20 Juli in beginsel geregeld hebben. Hy heeft zijn minis ters dan ook opdracht gegeven om tot die datum in Parijs te blijven. Afspra ken om spreekbeurten te houden moe ten worden geannuleerd. Generaal Charles de Gaulle heeft zich thans officiéél van zijn vroegere minister en medewerker Mendès- France gedistancieerd. In een officië le verklaring deelt hij mede, dat het huidige bewin „slechts illusies kan verschaffen." Nationaal herstel is pas mogeiyk, zo zegt de Gaulle, als er een einde is gekomen aan „het stelsel zonder ziel en grootheid" dat na zpn overwinning destyds tegen hem zou zpn opgebouwd. Zes vroegere aan hangers van de Gaulle, die verleden jaar met hem hebben gebroken, heb ben zitting in het kabinet van Men dès-France. (Reuter-AFP-UP) Door de bekendmaking, dat Tsjoe en Lai en Mendès-France vandaag in Bern geheime besprekingen zouden voeren, werd er weinig vooruitgang geboekt tij dens de vergadering der negen landen die te Genève het vraagstuk van de con trole op een eventueel bestand bespra ken. Het enige verrassende was, dat de Russische afgevaardigde zich verzette tegën een Frans voorstel tot instelling van een commissie die het hele con trole-vraagstuk aan een andere bestu dering zou moeten onderwerpen. Com munistisch China had zich immers ver leden week voor het instellen van een dergeiyke commissie uitgesproken. Het was duideiyk, dat de gedelegeer den met de besprekingen over een even tueel bestand in Indo-China liever wacht ten tot de resultaten bekend zouden wor den van het onderhoud tussen Mendès- France en Tsjoe en Lai. De eerstvol gende zitting werd dan ook niet vast gesteld op vandaag, maar op morgen. De büeenkomst van gisteren werd in conferentiekringen beschreven als „een algemene gedachtenwisseling waarby geen wezenlijke vooruitgang werd ge maakt." Frankrijk stelde gisteren voor een technische commissie in het leven te roepen die het hele controle-vraag stuk nog eens zou moeten bespreken. Rusland meende dat dit niet nodig was, nu minister Eden verklaard had dat de conferentie moest worden voort gezet. Communistisch China ver klaarde zich verleden week wel ac- coord met het instellen van een der- geiyke commissie. Tevoren had de Russische afgevaar digde, Novikov, ermee ingestemd Indo nesië op te nemen in de door Rusland voorgestelde neutrale controle-commis sie. Ook kon hij accoord gaan met een commissie van drie, waarin Indonesië, Polen en Tndië zitting zouden hebben. Engeland wenst een commissie waarin tenminste vyf „Colombo-landen" zitting hebben. (Reuter-AFP-UP). „Wanneer in de toekomst mocht biy- ken dat de Party van de Arbeid voor katholieken verboden wordt, dan stem pelt deze beperking van de vrye poli tieke keuze voor de katholieken de KVP tot een ondemocratische partij. Uit een dergelijke ontwikkeling zal „Nieuwe Koers" de enig juiste consequentie we ten te trekken ten aanzien van de sa menwerking met KVP-jongeren in de politieke Jongeren Contact-Raad en in de plaatselijke jeugdparlementen en jeugdgemeenteraden. Ook de samenwer king in de jongerenorganen van de Eu ropese beweging zou ernstig bemoei- ïykt worden. „Nieuwe Koers" heeft de samenwer king met andere politieke jongerenorga nisaties steeds met kracht bevorderd en stelt deze nog altijd zeer op prijs. Aan samenwerking met ondemocrati sche stromingen heeft „Nieuwe Koers" echter geen behoefte." Aldus het hoofdbestuur van „Nieuwe Koers", de jongerenorganisatie van de Party van de Arbeid, in een verklaring over het mandement. Daarin zegt het hoofdbestuur voorts zich geheel te stel len achter de verklaring van het par tijbestuur. Het stuk sluit met de woor den: „De aanwezigheid van katholieken in haar organisatie is voor „Nieuwe Koers" niet symbolisch, maar essen tieel. Wanneer wij de doorbraak op geven, worden wij ontrouw aan een on zer hoogste idealen." De staatssecretaris van Marine vice- admiraal H. C. W. Moorman zal binnen kort een bezoek aan Nieuw-Guinea brengen. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau J. A, van Bennekom, voorzitter van de Vereniging van chris telijke onderwijzers, wonende te Mid delburg. objectief wel eens maar subjectief zag hij geen andere oplossing dan die welke thans in de nota is weergegeven. Ook hij vroeg een verduidelijking van de minister omtrent het amendement- Richards. Wij zullen ons in geen geval moeten laten dwingen in een richting, die de EDG slechts aan de Benelux zou willen koppelen. De heer Welter (K.N.P.) had met de heer Tilanus (C.H.) waardering voor het zware opbouwwerk dat na 1945 is verzet, zoals uit de nota blijkt. Beiden zouden met vreugde vernemen dat de EDG niet in het NATO-organisme zou binnendringen. Zij zien er slechts node loze complicaties in. De heer Welter vond. dat het Westen tegen de Russi sche troepenmacht van zes millioen man nog weinig gewicht in de schaal kan leggen. Hij vond dat een zo groot mogelijke verdediging voor ons eigen grondgebied moet worden opgebouwd en roemde de beschouwingen over het ..schild" in dit licht bezien volkomen irrelevant. Kan de regering garanderen dat de Nederlandse contingenten in de NATO-strijdkracht op de allereerste plaats ter verdediging van het eigen territoir worden ingezet? Vasthouden aan E.D.G. De heer Vermeer (P.v.d.A.) daar entegen wilde in ieder geval vasthou den aan de EDG. Wat er thans inter nationaal gebeurt is niet rooskleurig. Maar de P.v.d.A. neemt aan. dat de regering vasthoudt totdat de volstrek te onmogelijkheid zal zijn gebleken. Hij noemde het systeem dat minister Staf heeft ontwikkeld in de nota, waarbij mobilisatie een week moet duren, geen new look maar oldest look De heer Korthals vond dat de infan teriedivisies in beweeglijkheid en af weerkracht te kort schieten. Med- in verband met de technische ontwikke lingen en de atoomwapenen vroeg hij zich af of wij niet binnenkort voor grote verrassingen komen te staan die ons veel geld gaan kosten wanneer we de hele legeropbouw weer moeten gaan wijzigen. Minister Staf heeft de Kamer bedankt voor de vele blijken van waardering voor zijn werk. De nota is als studie boek aan de adspirant- en reserve officieren toegezonden. De minister heeft de bondgenoten in de NATO moe ten toezeggen, dat hij zich zal onthou den van het geven van inlichtingen over hun defensiepositie. Vandaar dat er ook nog heel wat verzwegen moest worden. Vandaag zal hij uitvoerig op de beschouwingen ingaan. De minister president heeft een deel van de ver gadering bijgewoond. In de vergadering van de Eerste Kamer, die Dinsdagmiddag gehouden werd, heeft de voorzitter, mr. Jonk man, het Kamerlid A. J. de Goeij, ge woond hebbende te Montfoort. die dezer dagen overleden is, herdacht. Hij was het jongste lid der Kamer, ge rekend naar de datum van intrede. Met hem is aan de Nederlandse land- en tuinbouw 'n vooraanstaande figuur ont vallen. De Kamer heeft hem leren kennen als iemand met een scherp verstand. Bij deze waarderende woorden sloot minister Kernkamp zich aan. De senaat der Technische Hogeschool heeft het doctoraat in de technische wetenschappen honoris causa toege kend aan de heer L. Neher, directeur- generaal van het staatsbedrijf der Pos terijen. Telegrafie en Telefonie. Deze toekenning geschiedde op grond van de door de heer Neher betoonde stu wende activiteit bij de leiding en de wederopbouw van het staatsbedrijf der P.T.T. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen, heeft te Ge nève meegedeeld, dat honderd „moei lijke gevallen" onder de ongeveer vier duizend vluchtelingen in Triëst binnen kort naar Nederland kunnen vertrekken als resultaat van de campagne van de V.P.R.O. Vyftig van deze groep zullen lgders of oud-iyders aan TBC zijn en de andere vyftig naaste bloedverwanten van hen. De Haagse miniatuurstad Madurodam heeft Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht de millioenste bezoeker ont vangen. Het was de achtjarige Margreet te Gussinklo uit Den Haag. Zy ontving uit handen van mevrouw Maduro, de moeder van wijlen George Maduro, wiens naam aan de miniatuurstad werd verbonden, een mooie pop. Ook de 999.999ste en de l.OOO.OÖlste bezoeker werden op feestelijke wijze begroet. Ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal in het bestaan van Madurodam ontvingen alle bezoekers een verrassing. iHMK):# mm wmsgamstBms^^. JSm I wl De minister van O., K. en W., mr. J. Cals (links), heeft Dinsdagmiddag de Prof. van der Leeuw-prijs 1953 uitgereikt aan de' componist Hans Henkemans voor zijn vioolconcert. Deze prijs is in 1952 voor de eerste maal toegekend aan Sem Dresden. De geldswaarde er van bedraagt drieduizend gulden. Bovendien wordt het bekroonde werk op de grcrmmofoonplaat vastgelegd. Morgen en Vrij dag wordt het vioolconcert van Hans Henkemans in het kader van het Holland festival gespeeld door het Concertgebouworkest onder leiding van Henri Tomassi met Theo Olof als solist, respectievelijk in het Concertgebouw in Am sterdam en in het Scheveningse Kurhaus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3