Eenvoudig tuiltje bloemen ontroerende groet GUATEMALA doet opnieuw beroep op Veiligheidsraad Strijd om de vitale spoorlijn tussen Guatemala-stad en Puerto-Barrios Noorwegen en België wijzen Amerikaans verzoek af Door prijsstijgingen hogere geldomzetten f SCHEEPVAARTBERICHTEN Bezoek aan ambtswoning r Wederopbouw van St. Philipsland en Stavenisse vordert goed Bondsrepubliek lid van de NATO Stad in Honduras gebombardeerd Graadmeter voor McCarthyisme Duitse reders willen self het beslissingsrecht houden Voorstel dateert al van 20 April Ontwapeningscon ferentie mislukt naar WOENSDAG 23 JUNI 1954 PAGINA 4 Koningin op SchouwenDuiveland Twee jaar geëist tegen autosmokkelaar Centrale figuur van een uitgebreid complot Plurif ort-z aak Voornaamste verdachte vrijgesproken Engeland aangesloten Pax Christi W.-Duitse liberalen: bij Offerbloklichter hoort 5 jaar tegen zich eisen Interdepartementale com missie ontwikkelings gebieden Nederlanders te Vene tië onderscheiden Medal of Freedom voor twee Nederlanders Strijd in Indo-China Vietnamezen weerstaan zware aanval In Florence: Congres voor christe lijke vrede en cultuur Controle op wapen ver voer Churchill's reis Amerikaanse hulp voort aan gedeeltelijk als lening? Resolutie van het Huis van Afgevaardigden Detailhandel in April MARKTBERICHTEN „Mijn vrouw en ik zijn eigenlijk wat beschaamd om U in deze omge ving te moeten ontvangen", zo zei bur gemeester A. A. van Eeten, van Nieu- werkerk, de eerste gemeente die Ko ningin Juliana Dinsdagmorgen bezocht op haar tocht door Schouwen en Dui veland. De burgemeester woont met zijn echtgenote op de eerste verdieping van het huis. Hare Majesteit werd ont vangen in de benedenverdieping, die geheel onder water heeft gestaan en waarvan de muren nog niet behangen en gewit zijn. Aan de achterkant van het huis bevindt zich een kerkhof, waar ruim 200 slachtoffers van de wa tersnood begraven zijn. Nieuwerkerk is een van de zwaarst getroffen gemeenten in Zeeland: een op de zes inwoners liet heir het leven en in totaal vielen er ongeveer 300 slachtoffers. De gemeente draagt uiter aard nog zeer sterk de sporen van de ramptijd, toen er maandenlang geen plekje droog wat bij hoog water. Geheel Schouwen en Duiveland geeft nog steeds een schril beeld van de angst, die men hier heeft uitgestaan en van de zware slagen die hier zijn gevallen. Op de kale vlakten bloeien hier en daar weer veldbloemen en in de Goudenveerpolder ontving de Ko ningin van een langs de weg staand vrouwtje, mevrouw Hendriks, een eenvoudig boeketje, geplukt m eigen tuin. ,,Aan onze lieve Koningin" stond er op het bijbehorende briefje. Een ontroerende groet van de bevolking. Enige malen op deze tocht, die be gon in Zijpe en voerde langs Nieu werkerk, Öuwerkerk, Zierikzee, Kerk- werve, Serooskerken en Burgsluis en die eindigde in St. Philipsland, was Hare Majesteit zichtbaar geroerd en dit gold eveneens voor de Zeeuwse boeren en vrouwen die haar op deze tocht begroetten. 11 Februari van vorig jaar had bur- Twee jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf zonder aftrek van voorarrest, eiste de officier van Justitie bij de Eco nomische Kamer van de Utrechtse Rechtbank gisteren tegen de 38-jarige veehandelaar C. L. K. uit Boxmeer we gens handel in gesmokkelde auto's. De officier van Justitie zag in deze verdachte de centrale figuur van het uitgebreide complot van handelaren in gesmokkelde auto's hier te lande. De draden van bijna alle andere zaken in deze uitgebreide materie lopen steeds naar hem terug. Deze verdachte, aldus de officier, is een gevaarlijke en in zijn omgeving zeer gevreesde figuur, die reeds tien veroordelingen wegens aller lei soorten van misdrijven op zijn straf register heeft staan. De verdediger mr. van Ravenswaay te Utrecht achtte slechts één van de drie ten laste ge legde transacties in smokkelauto's be wezen en concludeerde tot een aanmer kelijk lichtere straf. Uitspraak 5 Juli. De Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag de voornaamste verdachte in de Plurifortzaken. H. T.T van al het ten laste gelegde vrijgesproken. Deze verdachte en zijn broer J. T., leiders van de „Plurifort" kledingzaken te Sit- tard, waren beschuldigd van bedrieg lijke bankbreuken en verduistering van geld en goederen tot een bedrag van enkele tonnen. Ten aanzien van H. T. overwoog de rechtbank dat niet het wettig en overtuigend bewijs geleverd was, dat de textielgoederen in deze zaak in consignatie waren gegeven. De 31-jarige broer J .T. werd ver oordeeld tot elf maanden en zesentwin tig dagen, de tijd in voorarrest door gebracht, zuiks terzake het voortgezet misdrijf van oplichting, n.l. het laten accepteren van wissels door afbetaling- Kopers van textiel. De rechtbank sprak de beide broeders vrij van de verduisteringen, die hun tezamen waren ten laste gelegd. De verdediger, mr H. Sanders, had naar aanleiding van de eis tegen de gebroe ders, tweemaal twee jaar gevangenis straf ieder, voor vrijspraak gepleit. gemeester L. de Jonge van St. Philips land de Koningin rondgeleid door wrakhout, water en de resten van vele woningen. Thans was zijn taak aan merkelijk lichter en plezieriger. Want St. Philipsland is met Stavenisse de plaats waar de wederopbouw het verst is gevorderd. Vijfendertig woningwet woningen zijn hier practisch voltooid en voor een deel bewoond. Zes Oosten rijkse geschenkwoningen vonden reeds eeTder bewoners en vijf Deense ge schenkwoningen zullen deze week worden betrokken. Het lagere-school- gebouw, waar de openbare en christe lijke school in zijn ondergebracht zal in September in gebruik worden geno men en de bouw van een kleuter school werd vorige week aanbesteed. De hervormde kerk kreeg een jeugd- gehouw en vijf zakenpanden werden heropend. In de particuliere sector kwamen 10 huizen gereed, terwijl er nog 12 in uitvoering zijn. Een van Adenauer's coalitiepartijen in Bonn heeft zich thans openlijk uit gesproken voor opnemen van de bonds republiek in de NA.T.O. indien Frank rijk niet voor de herfst bereid zou zijn de Europese verdedigingsgemeenschap te aanvaarden. De plaatsvervangende fractieleider van de liberale party, Eu- ler, verklaarde gisteren in het bulletin dezer partij,*dat zuik een opnemen van Duitse zgde slechts toejuiching verdie nen zou. Veel duidt er op, zo schrijft hij, dat de gedachte van een onmiddellijk en gelijkgerechtigd toetreden van Duitsland tot de N.A.T.O. ook in Frankrijk ter rein wint. Het politieke en militaire inzicht, dat een afdoende veiligheid in Europa niet bereikt kan worden zonder Duitse divisies, en voorts de afkeer der Fransen om afstand te doen van hun nationale leger, zouden zeer wel kunnen leiden tot het besluit onder de omstandigheden van het ogenblik 5e N.A.T.O.-oplossing boven de E.D.G. te verkiezen." Wat de mogelijke Russische reactie betreft meent Euler, dat er sedert de Berlijnse conferentie geen twijfel over kan bestaan, dat de Russen zich bij de N.A.T.O. hebben neergelegd, terwijl zij een E.D.G. onder alle omstandigheden willen blijven verhinderen. Nadat onlangs in België de Pax Chris tie Beweging officieel is gestart doordat het Belgisch Episcopaat, Mgr. Suenons heeft aangewezen als Nationaal Voor zitter, is thans ook Engelang gevolgd. In Mei heeft het Episcopaat van En geland vergaderd en tijdens deze bij eenkomst is de Right Rev. George An drew Beck, bisschop van Brentwood, aangewezen om in zijn persoon de offi ciële aansluiting van Engeland bij de Pax Christi Beweging mede te delen. Vanzelfsprekend wordt thans de Route de la Paix van Londen naar Walsing- ham van 22 Aug. tot 1 Sept. zeer be langrijk. Voor de eerste maal zal de Engelse bevolking kennis kunnen ma ken met de Pax Christi Beweging. Het is daarom te hopen, dat vele jongeren aan deze Route zullen kunnen deel nemen. Men kan inlichtingen krijgen by drs. H. Wesselink, Winterswljkseweg 45, Groenlo. Het Landelijk Secretariaat van de Nederlandse Pax Christi heeft zijn in stemming betuigd met de actie van Pater Jelsma: Plein Azië. Belangrijke internationale gebeurtenis sen staan de Pax Christi binnenkort nog te wachten: van 10 tot 28 Juli is er een Route de la Paix naar St. Jacob van Compostella In Spanje. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij M. Hil- gers, Groenestraat 39 Nijmegen. Van 1-8 Augustus wordt er een internationale bedevaart gehouden onder leiding van Kardinaal Feltin van Parijs, president van de Pax Christi, naar O.L.Vrouw van Einsiedeln in Zwitserland. Inlich tingen verschaft het Reisbureau Peters, Kwartelenmarkt, Venlo. Tenslotte gaat er van 2-17 Augustus een internationale Route de la Paix naar Le Puy in Frank rijk, waarvoor inlichtingen verkrijgbaar zijn bij Mei. M. Kiewied, v. Nispen straat 31, Nijmegen. De Pax Christi zal ook vertegenwoor digd zyn op het .Vijfde Congres van de Equipes Internationales de Renaissan ce Chétienne, dat van 18 tot 25 Augus tus wordt gehouden in Mendelpas bij Bozen in Italië en dat onder leiding staat van Giorgio La Pira, burgemees ter van Florence en Pater Agostino Gemelli O.F.M rector van de Kata. Uni versiteit van Milaan. r Op de tweede dag van haar bezoek, aan het rampgebied bezocht H. M. de Ko ningin o.a. het zo zwaar geteisterde ÖuwerkerkOok hier wordt al weer hard gewerkt aan de herbouw. De burgemeester van het dorp moet zich echter nog met een noodwoning in de vorm van een woonwagen tevreden stellen. H. M. de Koningin bezocht hem in zijn rollende ambtswoningvergezeld van de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. De Casembroot, die men hier op de achtergrond zietx terwijl H. M. de woning verlaatwaarbij bur gemeester J. Romeijn haar xle helpende hand biedt. Voor de Maastrichtse rechtbank hoor de Dinsdagmorgen de 29-jarige H. H. uit Maastricht vijf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen in verband met het lichten van offerblokken en het ont vreemden van goederen in kerken te Maastricht, Heugem, Valkenburg, Schaesberg, Simpelveld en Voerendaal gedurende de maand Maart van dit jaar. Reeds eerder, in Mei 1950, werd H. terzake van dezelfde feiten veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar, waarvan hij er slechts drie uit zat. Bij zijn pleidooi verzocht de ver dediger een psychiatrisch onderzoek te laten instellen. Uitspraak over veertien dagen. De minister van Maatschappelijk Werk heeft in het departement van Maatschap pelijk Werk een interdepartementale com missie voor de ontwikkelingsgebieden ge in sta lleerd. Namens H.M. de Koningin heeft de Nederlandse ambassadeur in Italië, dr. H. N. Boon, Zaterdag onderscheidingen uitgereikt aan de twee mannen, die er voor hebben gezorgd dat Nederland op de „Biennale" kunsttentoonstelling te Venetië het meest bewonderde paviljoen heeft. De ontwerper van het paviljoen, de heer G. Rietveld uit Utrecht, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. De heer L. J. Breman, consul-gene raal van Nederland te Milaan, ls wegens zjjn verdiensten bij het bevorderen der culturele betrekkingen tussen Italië en Nederland, bij bevordering dezelfde on derscheiding ten deel gevallen. Twee Nederlanders, van wie één door de Duitsers werd terechtgesteld, zijn voor hun actief aandeel in het verzet in oorlogstijd door de Verenigde Staten onderscheiden met de Medal of Freedom. Het zijn Carl Paulus Nicolas Thomas te Vught en wijlen Jan Hen drik op den Velde, wiens 13-jarige zoon, Wijbrand op den Velde te Eind hoven, de posthuum verleende onder scheiding in ontvangst heeft genomen. De uitreiking der onderscheiding ge schiedde door kolonel James R. Prit- chard, leger-attaché aan de Amerikaan se ambassade, en luitenant-kolonel Al- don H. Hoffman, waarnemend leger- attaché. Twee Vietnamese bataljons hebben gisteren een aanval van 3000 Vietminh- opstandelingen nabü Tuy Hoa in Zuid- Annam, afgeslagen. Het Franse offen sief tegen het eiland Van Coc nabij Ha noi is beëindigd. De zuiveringsopera tie heeft volgens het Franse opperbevel goede resultaten opgeleverd. De opstandelingen waren gisteren een grootscheepse aanval begonnen nabij Tuy Hoa aan de Zuid-Anamese kust. Zij slaagden erin door de prikkeldraadver sperringen heen te breken, maar wer den ondanks hun grote numerieke overmacht door twee Vietnamese ba taljons teruggeslagen. In Mytho dat op 100 km afstand ligt van Saigon, hebben de rebellen een aanval gedaan op een krijgsgevangenenkamp. De aanvallers hadden agenU onder de Vietnamese garnizoenssoldaten, hebben militaire kringen verklaard. Ten Noord-Oosten van Saigon heeft een Vietnamees ba taljon geweigerd in vrachtauto's te stap pen om een actie te ondernemen in het binnenland, zy hebben toestemming ge kregen om aan de kust te biyven. (UP). Cfjnp' Ufa «un De regering van Guatemala heeft de Veiligheidsraad verzocht vandaag opnieuw bijeen te komen, aangezien geen gevolg is gegeven aan het verzoek van de Raad van Zondagavond om het vuren te staken. Tegelijkertijd heeft de Guatemalese regering bij de vredescommissie van de Inter-Amerikaanse conferentie haar verleden week ingediende klacht van buitenlandse agressie ingetrokken. De commissie zal echter op verzoek van Honduras vanavond om 8 uur bijeenkomen om de door Guatemala ingediende klacht tegen Hon duras te bespreken. De gevechten in Guatemala *concentreren zich momen teel op het 70 kilometer lange traject tussen Gualan en Morales van de vitale spoorlijn Guatemala-stadPuerto Barrios. Nadat de voorzitter van de Veilig heidsraad gisteravond reeds een derde nota van de Guatemalese minister van Buitenlandse Zaken, Torielio, had ont vangen, waarin werd meegedeeld dat het vuren in Guatemala nog steeds niet gestaakt is, ontving de secretaris-gene raal der V.N., Dag Hammarskjöld gis teravond een telegrafisch verzoek van minister Torielio om de Veiligheidsraad vandaag bijeen te doen roepen. De Vei ligheidsraad zal de toestand in Guate mala nu opnieuw moeten bespreken. De Amerikaan Henri Cabot Lodge, die deze maand de zittingen van de Raad pre sideert, verklaarde gisteravond, dat Guatemala zich niet moest lenen voor de communistische opzet om de Raad het Guatemalese conflict opnieuw te la ten bespreken. Tegelijkertijd heeft Guatemala zijn klacht van agressie in de Inter-Ameri kaanse vredescommissie ingetrokken. Dit is de derde nota van Guatemala aan de commissie. Eerst diende het een klacht in. Later verzocht het de behan deling te schorsen in afwachting van het resultaat der besprekingen van de Veiligheidsraad der V.N. en thans ver zoekt het de klacht helemaal in te trek ken. Honduras, dat door Guatemala van Senator Margaret Chase Smith, 'n uit gesproken vijandin van senator McCar thy, heeft bij de republikeinse „pri mary" voor een senaatszetel in de staat Maine een ruime voorsprong op Robert L. Jones, een fervent aanhanger van de senator uit Wisconsin. Men ziet in deze voorverkiezing een krachtproef voor het „McCarthyisme". Mevr. Smith is reeds zeker van de overwinning, want toen de uitslagen van de helft van de 826 kiesdistricten van de staat binnen waren, had zy reeds 30.861 stemmen vergaard, tegen Jones slechts 6.228. (UP) Vertegenwoordigers van veertig lan den waren gisterochtend aanwezig bij de opening van de internationale bij eenkomst voor christelijke vrede en cul tuur, die te Florence gehouden wordt onder leiding van Georgio La Pira, de bekende burgemeester van deze stad. De Indische gedelegeerde, Mevr. Sen, gezant van Indië bij de Italiaanse republiek, erklaarde, dat het gehele openbare geestelijke leven van de we reld moet worden veranderd, wil de wereld niet tot totale chaos vervallen. De resultaten der moderne wetenschap pen hebben de landen technisch veel vooruitgang gebracht, maar de onder linge scheiding is nog dieper en groter geworden. Het hoofdreferaat hield de bekende Franse Jezuïet, Pater Daniélou, die sprak over de innerlijke eenheid van openbaring en cultuur. De scheiding van openbaring en cultuur, aldus spr., is de diepste oorzaak van de huidige crisis, waarin de mensheid verkeert. De mensheid moet daarom weer tot de openbaring gebracht worden. Er moet een ordening geschapen worden, die tot de harten spreekt. Uit de we reld van wetenschap en techniek moet een nieuwe beschaving worden opge bouwd. (KNP) De regeringen van Noorwegen en Bel gië hebben in navolging van die van Engeland en Nederland geweigerd Ame rika het recht te verlenen haar sche pen te laten onderzoeken op wapens die voor Guatemala bestemd zouden kunnen zijn. Beide regeringen hebben evenwel te kennen gegeven, dat zy zelf zouden trachten te voorkomen, dat er wapens naar Guatemala worden uit gevoerd. De vereniging van West-Duit se reders is van mening, dat de reders zelf moeten uitmaken of hun schepen op wapens mogen worden onderzocht. Noorwegen heeft de VS laten weten, dat het geen gezag heeft om Noorse koopvaardijschepen in vredestijd op wa pens te doen onderzoeken. De Noorse regering zal echter handelen in over eenstemming met het besluit van de veiligheidsraad der VN, waarin maat regelen worden gevraagd tot beperking van het conflict in Guatemala. België heeft laten weten, dat het alles zal doen om te voorkomen, dat er wapens naar Guatemala worden uitgevoerd, maar het kan de VS geen volmacht verlenen om Belgische schepen te onderzoeken. Een aantal West-Duitse reders heeft reeds beloofd geen wapens naar Guate mala te zullen verzenden. De regering in Bonn schijnt van plan te zijn offi cieel naar een dergelijke belofte te vra gen en daarna geen bezwaar meer te hebben tegen het Amerikaanse verzoek om Duitse schepen te onderzoeken. (Reuter-UP) agressie beschuldigd is, heeft echter om een bijeenkomst van de commissie ver zocht. Het eist dat Guatemala zijn be schuldigingen bewijst. De commissie zal vanavond om acht uur bijeen komen in Washington. Intussen heeft de Pravda de Ver enigde Staten verantwoordeiyk gesteld voor de gebeurtenissen in Guatemala. Het blad schrijft: „Ongeacht de uit vluchten die de Amerikaanse diplo matie te baat neemt, ongeacht de feitenverdraaiing van de Amerikaanse propaganda, kan de hele wereld zien dat de gewapende aanval op Guate mala geïnstigeerd, voorbereid en uit gevoerd is door de heersende kringen in de VS, die voor dit doel hun huur lingen gebruiken". De reacties der Zuid-Amerikaanse regeringen op de gebeurtenissen in Guatemala is over het algemeen gematigd. Een Cubaan se minister heeft aangedrongen op er kenning van kolonel Armas, de leider der opstandelingen, maar het parle ment van Uruguay heeft zich solidair verklaard met de regering van Gua temala en gepleit voo. „zelfbeschik kingsrecht der vrije volken". In Ha vanna, Mexico City en Montevideo hebben studenten betoogd ten gunste van de Guatemalese President Arbenz Guzman. De stryd in Guatemala concentreert zich rond de spoorlijn van Guatemala- stad naar de haven Puerto-Barrios. De ballingen hebben een aanval ingezet op een 70 kilometer lange strook tussen Gualan en Morales. De regering beweert dat de bevrydingstroepen met zware verliezen zijn teruggeslagen, maar het hoofdkwartier van de rebellenkolonel Armas meldt dat de spoorwegverbinding verbroken is door het opblazen van een brug en dat de strijd voortduurt. De haven Puerto-Barrios is volgens de rebellen geïsoleerd, waaruit blijkt, dat zij zich niet meer in de stad bevinden. Luchtdoelgeschut heeft vliegtuigen van de rebellen boven Guatemala-stad ver dreven. Van de zpde van de Hondurese regering is meegedeeld, dat de Hon durese stad Santa Rose de Copan door niet nader geïdentificeerde vliegtuigen is gebombardeerd. De stad ligt op 30 kilometer van de grens met Guatemala. (Reuter-AFP-UP) Premier Churchill van Groot-Brittan- nlë heeft President Eisenhower reeds op 20 April, dus nog vóór het begin van de Geneefse conferentie, voorge steld een gezamenlijke bespreking van de wereldsituatie te houden. De pre mier die morgen met minister Eden naar Washington vertrekt, zal waar schijnlijk vandaag het woord voeren tydens het Genève-debat in het Lager huis. Het Britse kabinet is gisteren opnieuw in een speciale zitting bijeen geweest. Ook de ministers voor de strijdkrachten en de chef van de Imperiale staf, sir John Harding, waren aanwezig. Dit wijst er op, dat Churchill in Washing ton vooral over de Zuid-Oost-Aziatische defensieproblemen zal spreken. De subcommissie van de Ontwape ningscommissie der Verenigde Natie* heeft geen overeenstemming kunnen be reiken over de vermindering van atoom en conventionele wapens. Morgen 19 een rapport over de onderhandeling611 worden gepubliceerd. De subcommissie is sedert 13 Mei in Londen bijeen geweest. Behalve Frari ruk, Engeland en Rusland, had o Canada zitting in de commissie. De n sprekingen zijn met gesloten ^e^®"ter' De commissie van Buitenlandse ken uit het Amerikaanse Huis van gevaardigden heeft gisteren een res Al- ;OlU" tie aanvaard, volgens welke „ten mi11* ste tien procent van de Amerikaan*® economische en militaire hulp aan be buitenland" in de vorm van Ieningen en niet als schenkingen moet word®11 verleend. Als deze resolutie, die niet betrekkin® heeft op de technische hulpverlening' door het Congres wordt overgenom®n' zal naar schatting 300 millioen doll9r van de Amerikaanse hulp aan het bu1* tenland in het belastingjaar 1954-'55 in de vorm van leningen worden verstrekt- Uit de gegevens, welke door het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand zün gepubliceerd met betrekking tot de omzetontwikkeling in het midden- en kleinbedryf gedurende April j.l., blykt, dat de geldomzetten in deze maand over het geheel genomen op een hoger niveau lagen dan in de corresponde rende maand van 1953. In een aantal branches en wel met name die in de levensmiddelen hebben de sedert Januari j.l. opgetreden prijs stijgingen mede tot deze verhoging van de geldomzetten bijgedragen. Bij de duurzame consumptiegoederen valt de gunstige omzetontwikkeling in de boekhandel op, hetgeen voor een be langrijk deel moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat de boe kenweek dit jaar in tegenstelling tot 1953 ten dele in April viel. Ook in verscheidene andere branches in deze ALDABI 23 te Rotterdam. ALKAID 23 te Antwerpen. AMOR 23 te Hamburg. ARGOS p. 23 Dungen. n. R'tfam. BLOEMFONTEIN 23 te Kaapstad. BOSCHFONTEIN p. 23 Kp. Armi n. Gen. COTTICA 23 te Amsterdam. GOUWE p. 23 Wight li. Las Palmas. HEEMSKERK 22 te Genua. HOOGKERK 23 te Nagoya. JUPITER 22 te Tripoli. KEDOE p. 23 Tj. Priok n. Singap. KOTA AGOENG 23 te Djeddah. LANGKOEAS 23 te Semarang. LUNA 23 te Palermo. MODJOKERTO 23 te Penang. ÖUWERKERK p. 23 Socotra n. Frem. P1ETER S 22 van Barry n. Rotterdam. RAKI p. 23 Livorno n. Prt. Said. ROEPAT p. 23 Sabang n. Colombo. R1JNKERK 23 te Las Palmas. SAMARINDA 23 te Lor. Marques. STAD MAASTRICHT p. 23 Ouess. naar Vlaardingen. STRAAT BALI 23 te Saigon. ZAAN p. 23 Hamb. n. Gefle. AAGTEDIJK 23 te Santos. AAGTEKERK 23 te Genua. ABBEKERK 23 van R'dam n. Sydney AGAMEMNON 23 te Curacao. ALCYONE p. 23 Las Palm. n. St. Vine ALDABI 23 te Rotterdam. ALHENA 23 te Montevideo. AMPENAN 23 te -Bremen. ARUNDO 23 te Wabana. BONAIRE 23 te Prt. of Spain. BOSKOOP p. 23 Burl. n. Madeira. CONGOSTROOM 22 te Rotterdam, EEMDIJK 23 te Londen. FRIESLAND SSM 22 te Rotterdam HAARLEM 23 te San Juan verw. KOTA BAROE 23 te Tj. Priok MAASDAM 22 te Havre. MADOERA p. 22 Kp. Race n. Alex MAUREEN p. 22 B. Isle n. R'dam. MEERKERK 23 te Genua. MERWEDE 23 te Amsterdam. MOLENKERK 23 te Prt. Swettenham. NIEUW AMSTERDAM 23 te Havre. PRINS MAURITS 23 te Rotterdam. PRINNS WILL. IV p. 23 Anticosti n. Havre. SAPAROEA p. 23 Masisah n. Aden. SHERATAN p. 23 Daedalus n. Perz. Golf. STAD AMSTERDAM 23 te Glasgow. TELAMON 23 te Antwerpen. VAN SPILBERGEN 23 te R'dam. ZUIDERKRUIS p. 23 Kp. Race n. Halif. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN AMSTELPARK 22 te Colombo. ALKAID p. 22 Dungen. n. Antw. AMERSKERK 22 te Sydney. AMSTELDIEP 22 te Narvik. ALBIREO p. 22 St. Pauls R. n. Antw. AARDIJK 22 te Albany. ALCYONE p. 22 Madeira n. St. Vine. APPINGEDIJK 22 te Bremen. AALSUM 22 te Khorramshar. BOREAS 22 van Bilbao n. Bordeaux. DELFT 22 te Mollendo. FRANS BOHMER p. 22 Kp. Blanco naar Dakar. GOUWE p. 22 Landsend n. Las Palmas. GORDIAS 22 te Ft. de France. GANYMEDES 22 te Bremen. HESTIA 22 tè Talara. HELDER 22 van Sant. de Cuba n. Kingst. HERSILIA 22 te Pt. Sulphur. JUPITER 22 te Tripoli. KOTA INTEN 22 te Antwerpen. KARIMATA 22 te Amsterdam. LAURENSKERK 22 te Bremen. LIMBURG p. 22 Key West n. New Orl, I.UNA p. 22 Livorno n. Palermo. LARENBERG p. 22 Kp. Kalhat n. Dubai. MIDAS 22 van Savona n. Genua. MARKEN p. 22 Kp. Palmas n. Freet. MENTOR 22 te Rlposto. mGERSTROOM 22 te Hamburg. PRINS PH. WILLEM p. 22 B. Isle naar Montreal. PLATO 22 te Rotterdam. POLYDORUS 22 te Djakarta. RIJNLAND 2 2te Recife. RADJA 22 te Soerabaja. REMPANG 22 te Singapore. STRABO p. 22 Gibr. n. Havre. STAD BREDA 22 te Adelaide. SLOTERDIJK 22 te New York. STAD AMSTERDAM p. 22 Malinh. naar Giasg. STENTOR p. 22 Burl. n. Madeira. STAD SCHIEDAM p. 22 Burl. n. Saffl. S1NGKEP 22 te Koweit. STAD MAASSLUIS p. 22 Duncansb. naar Middlesbro. SCHIEDIJK p. 22 Azoren n. New Orl. SCHIE p. 22 Finist. n. Kingston. TJISADANE 22 van Suez ii. Ummsaïd. TJISADANE 22 te Hongkong. TERO p. 22 Madeira n. Rotterdam. TAMO p. 22 St. Pauls R. n. Recife. T.TILUWAH 22 te Djakarta. VAN LINSCHOTEN 22 te Duala. WAAL 22 van Aalb. n. Odense. WONOGIRI 22 te Djakarta. WICKENBURGH p. 22 Dungen. n. Casabl. IJSSEL 22 te Alexandrië. ZIJPENBERG p. 22 Gibr. n. Dapenh. TANKSCHEPEN CALTEX UTRECHT p. 23 Kp. St. Vine. n. Sidon. CALTEX DELFT p. 23 Cypdus n. R'dam. ELMINA p. 23 Monrovia n. Duala. ERINNA 22 van Curacao n. Napels. MARPESSA p. 23 Luzon n. Miri. MURENA 22 van Miri n. Geelong. MITRA p. 23 Suez n. Fahah. MACOMA 22 te Stanlow. SIRRAH 22 te Sydney. SAROENA p. 22 Singap. n. Saigon. WIELDRECHT p. 23 Malta n. Alex. WOENSDRECHT 23 te Suez. sector mag de omzetbeweging in Apr_^ j.l. bevredigend worden genoemd. Het zelfde geldt ten aanzien van de ver kopen van genotmiddelen. Ook de om zetten in de detailhandel in textielw9' ren en de kantoorboekhandel gaven ee» toeneming van betekenis te zien n- van resp. 13% en 11%. Van geringer® omvang was de vooruitgang in de oe' tailhandel in meubelen e.d. "j glas, aardewerk, porselein en huishou delijke artikelen (7%)!' In de genotmiddelensector trad it de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken en het banketbak kersbedrijf een omzetstijging op van resp. 11% en 10%. De detailhandel 19 tabaksfabrikaten boekte een vooruit gang van 2%. Vergeiykt men de April-omzetten i?et die van Maart van dit jaar dan blijk*' dat eveneens in vele branches omzet stijging werd behaald. De voorjaars aankopen van het publiek alsmede d'® voor de Paasdagen waren de voornaam ste oorzaken dezer stijging. Van ne vermelde branches werd de grootst® omzetvermeerdering geboekt in de oe' tailhandel in schoeisel. VEILING TIEL 22 Juni. Aardbeien resp- le en 2e srt. Dutch Evern 7296 48 Madame Mouthot 64-»92 52—80, Kersen resp. a, b en c: Vroege Duitse 7894 32— 524, Vroege v. Spithoven 4071 1 —30, Vroege v. Werder 3374 - Kassins Fruehe 4879 3847, Meiker sen 81—90 3880 819, Perziken per stuk J® 15—24 2e 414. Aardappelen: nieuwe gr®*® 22—27, drieling 18—24, kriel 12—15, all®» in cents per kilo tenzij anders vermeld. VEEMARKT DOETINCHEM 22 Juni. Pï$" zen kalf- en melkkoeien f 675950, kjJjT vaarzen f 600900, guste koeien f 480 guste vaarzen f 500600, pinken f 330— graskalveren f 250300, vaarskalveren f 50, schapen f 90110, lammeren f 36—*^ dragende varkens f 340400, biggen f 58, lopers f 6780, werkpaarden f 675—85.ü' veulens f 225—280, alles p. stuk. Vette kal veren eerste kw. f 1.952.25, tweede kw* f 1.70—1.90, derde kw. f 1.40—1.60, alle Pcr kg. lev. gew. Slachtveeprijzen: eerste kw. f 2.85-3- tweede kw. f 2.642.80, derde kw. f 2.35-** 2.55, worstkoeien f 2.202.30. slachtpaarde»1 f 1.481.65, alles per kg. geslacht ge wiek1" VEILING VENLO, 21 Juni. Aardappe'6" vroege bonken I 26.50—31.—, II 25.70—28.9 Asperges AA2 152—161. AA3 134—138, A2 1<" 169, A3 121—135, B2 164—168, B3 120, C 103—109. E 40, Bieten, rode A 6.60 7.40, Bloemkool A 2345, Bonen: Wal® naars I 215—234, I z. dr. 264—276, Stam, princessen I 274, Champignons I 206257. 216, III 155, Erwten: Stamerwten I 33— Kool: Rode 40, Savoyen A 1318.60, SP'1* kool 1524, Koolrabi 57, Peen, rodé bos peen 3845, Peulen I 7481, Radijs lO.SjT, 11.30, Rabarber 9.00—13.50, natuur A 2.9« 5.—, Spinazie I 9.50—25.30, Soepgroen 8—->*r Tomaten A 128—136. B 125—131, C 12* 127, CC 83—85, Bonken 86—88, Tuinbon®', I 22.70—33.70, II 20.50—22.—, Aardbeien A A 80—101, A II 65—85, Kersen B 93—9°. 50—60. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.15 gram., 9.00 v. d. huisvrouw. NCRV: 10.00 gram. KRO- 11.00 v. d. zieken, 11 45 chansons, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.45 gram. NCRV: 14.00 kamerork., 15.15 gram., 16.30 solistenkwartet. 17.00 v. d. jeugd 17.30 gram., 20.20 Marinierskapel, gram., 23.00 nieuws. 23.15—24.00 nieuws. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 gram.. 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram. gram., 9.15 gram.. 9.35 gram., 11.00 cabaret. 12.33 gram., 13.00 nieuws. 13.20 amus.muz.. 14.15 gram.. 15.45 gram., 16.30 gram., 17.45 regeringsuitz.; Neder land en de wereld, 18.00 nieuws, 18.15 sportproblemen, 18.50 gram., 18.55 ge sproken brief uit Londen. 19 35 De con ferentie in Genève. 20.00 nieuws, 20.02 voordr. m. muz. 20.15 Radio Phllh. ork., 21.15 hoorspel, 22.15 dansmuz., 22.45 sport 23.00 nieuws, 23.15 Metropole-ork., 23.45—24.00 gram. ENGELAND, BBC. home service, 330 m.: 12.00 orgelspel. 13.00 nieuws, 13.20 gevar. muz., 15.00 sport, 16.15 sport 18.00 19.30 verz.progr., 20.00 gevar. progr.. 21.30 gevar. muz., 22.20 lichte mui., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.; 12.00 ork. en soliste, 16.00 film- muz, 16.25 pianorecital, 17.45 graM-' 19.45 zangrecital. 22.10 amus.muz., 24.00 nieuws. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 13.00 nieuws, 13-20 ork.cone., 14.05 twee piano's. 16.45 viool en piano, 17.15 orgelconc.. 19.00 Ball**" muz., 19.58 gram.. 20.02 Symph. ork.» 23.00 gram. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 gram.. 12-3* gram., 14.45 gram., 15.00 pianorecital. 15.40 gram., 16.00 operamuz.. 17.10 gram.. 18.15 kinderliederen 18.30 v. d. 19.40 verz. progr., 20.40 verz. progr.. 22.0" nieuws. 484 m.: 12.00 gram., 13.15 en M-3° gram., 15.45 gram., 16.05 lichte müt.' 17.15 gram.. 18.30. 18.45 en 19.15 idem. 22.45 kamermuz., 22.55 nieuws. ENGELAND, BBC. European service- Uitz. voor Nederland- 22.0022.30 hW nieuws, 18.15 sport/l8 25 gram..' 19.00 ge- Jgjge'n m var. muz.. 19.30 orkestconc., 20.15 caus., scliiedenis (op 224 en 75 m.>. 21.45 concertorkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 amus.muz., 12.45 orkestconc., 15.00 salon, ork. en soliste. 15.45 amus.muz 17.00 mil. ork., 17.30 orkestconc.. 19.00 nieuws. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE- NTS: 18 5819.30 Folkloristisch feest te Brussel. 22.28—23.00 Studioprogr. N.I.R.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4