Nederlandse dames winnen in tournooi Wimbledon SPANJE herdenkt de tweede Internationale federatie van automobielclubs 50 jaar Parkeerruimte groot probleem in Amerika vader der Jezuïeten IJveraar voor herstel orde na opheffing in 1773 Nat. bakkerijtentoonstelling „Brobata" te Apeldoorn HET DOMEIN OER VIHOÖW nu de vacantie in WasherBrichant uitgeschakeld Bij de heiligverklaring van José Pignatelli SJ. Belangrijk werk voor internationaal automobieltoerisme Nederlandse verkeers deskundigen terug van studiereis Opening verricht tussen twee enorme krakelingen ZICHT KOMT Eén mislukking WOENSDAG 23 JUNI 1954 PAGINA 7 Belg Seeldrayers president van de F.I.F.A. Lotsy vice-voorzitter voor West-Europa AlkmaarV enlo eerste profwedstrijd Intern, motorterrein- wedstrijden te Wanssum Eerste Tour-sprint in Noordwijk Ruslands voorsprong op V.S. vergroot •:><:••>->-••• v:-- - Haas ernstig gewond Baankampioenschappen Goffert-stadion wordt verlicht Mercedes rijdt Landelijke ruiters naar Zweden Emissie Boeke en Huidekoper 3200 aand van f 250.— a 110 pet. Labour gaat regio nale conferenties organiseren Twee jaar voor Ned. boekhouder in Djakarta P.N.I. grootste fractie in Indon. parlement Vrijgesproken van poging tot moord Gunstige gang van saken bij Kon. Ketjen Katholieke Illustratie maar toen iverd ze wijzer Op de tweede dag van het tournooi te Wimbledon, waarop de dames aan bod kwa men, hebben de Nederlandse speelsters zich kunnen handhaven. Zowel mevrouw Roos van de Wal als Fenny ten Bosch plaatsten zich voor de tweede ronde, ter wijl Fenny ten Bosch bovendien in het ge mengd dubbelspel, waarin zij samen speel de met de Engelsman John Barret, de eerste ronde goed doorstond. Geen slechte dag voor de Nederlandse tenniswereld. Vrijwel het gehele programma van de eerste ronde van de damesenkelspelen en de partijen van hen, die door een bye onmiddellijk in de tweede ronde waren ge plaatst, werd afgewerkt. Maureen Connolly, die er bijna zeker van is, dat zij de titel voor de derde maal in successie zal bemachtigen, moet zich er toch op voorbereiden, dat haar landgeno ten haar de titel niet cadeau zullen doen. Doris Hart, de kampioene van 1951 ver sloeg mej. Woodgate in 28 minuten, terwijl Louise Brough en Margaret du Pont even eens hun partijen op overtuigende wijze wonnen. Naast deze Amerikaanse rivalen van Maureen bewees.de Japanse kam pioene Sachiko Kamo, dat ook zij tot de favorieten behoort. In haar wedstrijd te gen mevrouw Strecker (Oostenrijk), welke door de Japanse gewonnen werd met 63, 7—5, was zij over de hele linie superieur. In het heren dubbelspel werd de grote strijd geleverd tussen de titelhouders Lewis Hoad en Rosewall en het Belgische paar Brichant en Washer. Na een hhrd gevecht behaalden de Australiërs de overwinning met 7—9, 6—3. 6—4, 4—6, 6—2. In de laat ste set zijn de Belgen volkomen over speeld. Mevr. J. RoosVan de Wal is uitste kend begonnen. In de eerste ronde van het damesenkelspel won zij met 63 63 van mevr. C. F. O. Lister (G.B.). Na een aar zelend begin nam onze landgenote na 33 in de eerste set het initiatief, buitte de zwakke backhand van de Engelse speelster goed uit en maakte er toen snel 63 van. Ook in de twee set kon mevr. Lister wei nig tegenover het hoge tempo en de gro tere variatie van mevr. Roos stellen. Het werd 21, 31, 41, 51 voor de Neder landse, waarna een kleine opleving in het spel van mevr. Lister deze tot 53 deed terugkomen. Maar daarmee bleek al het Engelse kruit verschoten en met 63 won mevr. Roos de set en de partij. Fenny ten Bosch had in het begin door te grote nervositeit enige moeite met haar tegenstandster, mevr. Cheadle (G.B.) Zij verloor de eerste twee games, maar nam toen het initiatief over en behaalde met 64, 61 de overwinning. Fenny had de kleine mevr. Cheadle volkomen in haar macht en liet haar meedogenloos heen en weer lopen. Fenny ten Bosch behaalde nog een twee de overwinning. In het gemengd dubbel spel, waarin zij de linkshandige Engelsman, John Barret als partner had, sloegen zij het Spaanse paar Bartrolimevr. J. de Ri- ba met 26 62 75. De avondzon wierp al lange schaduwen over de baan toen Fenny ten Bosch en John Barret, de tennis captain van de Uni- versite van Cambridge, dit succes boek ten. Hoewel beiden pas voor de eerste maal samen speelden, vormden zij een uit stekende combinatie. In de eerste ronde van het herendubbel spel was de grote verrassing dat Gilby fG.B.) en Reid (Australië) door walk over van de Denen Nielsen en Ulrich wonnen. Ulrich was niet op tijd op de baan ver schenen en nadat de andere spelers een half uur gewacht hadden gaf de referee kol. W. J. Legg een walk over aan Filby en Reid. Tien minuten later kwam Ulrich op de baan en toen hem de situatie werd uitge legd had hij slechts als excuus „Ik was in De heer R. W. Seeldrayers (België), tot nu toe vice-president, is gekozen tot president van dè FIFA als opvol ger van de aftredende Jules Rimet (Frankrijk). Men keurde verder de volgende be noemingen van regionale vice-presiden- ten goed: Ernst Thommen (Zwitser land) en Karei Lotsy (Nederland) voor West-Europa; Arthur Dretvre (Enge land) voor Groot Brittannië; Valantine Grarïatkin (Rusland) voor Oost-Europa; Dr. Domingo Peluffo (Argentinië) voor Zuid-Amerika. Op Zaterdag 14 Augustus a.s. zal naar het bestuur van de NBVB mee deelt in Nederland de eerste wedstrijd tussen teams van de Nederlandse be roepsvoetbalbond worden gespeeld. Op die dag zal te Alkmaar het Alkmaarse prof-elftal in een naar wat door de NBVB genoemd wordt „vriendschappe lijke wedstrijd" tegen de profclub Venlo aantreden. Het bestuur van de NBVB is voornemens in begin Juli medede lingen te doen over wat tot nu toe is bereikt en over de competitie-plannen. Internationaal motorgeronk in Noord- Limburg. Bijzondere attractie: Zijspan- races. In het Noord-Limburgse dorpje Wans sum wordt Zondag 27 Juni a.s. voor de vierde maal een motorterreinwedstrijd gehouden. Als bijzondere attractie zul len ook zijspanraces verreden worden. Een en ander onder auspiciën van de RKNMB, Rooms Kath. Ned. Motor sport Bond. Er zal gereden worden in vier klassen: 125 cc.Jun., 350-500 cc.Jun., 125 cc. Sen., en 350-500 cc. internationaal. In de laatste klassen zullen behalve tal van Nederlandse cracks starten de Duitse renners Tonny Becker en Jonny Ring - de Engelsman Cpt. Baetem en de Bel gen Marcel van Oerle, Ed. Heyle en Fred. Goeman. In de lichte klasse zul len bovendien starten de Duitsers Mar- tien Cordes en Josef Becker. In de zijspanwedstrijden starten vijf Belgen, t.w. Frederik Goeman (samen met zijn dochter), Jul van Renterghem, Jan Goosens, Kees Schepers (kampioen van België) en René Bruneel. Heeft Nederland en dan vooral Am- Sterdam, dit jaar de primeur van de start van de Ronde van Frankrijk, de badplaats Noordwijk heeft daar in be scheiden mate iets aan toe willen voe gen. Op de brede boulevard zal de eerste premiesprint van de ronde wor den gehouden. De uitslagen van de derde ronde van öe schaakontmoeting tussen de Ver. Staten en Rusland luiden: Bisquier (V.s.)—Petrosyan (R.) 0-1; Kevits (V.S.)Keres (R.) 0-1. Evans (V.S.) Taimanov (R.) 'A-V,] D. Byrne (V.S.)— Averbach (R.) 1-0. Denker (V.S.)Bronstein (R.), Res- hevsky (V.S.)Smyslov (R.), Horowitz (V.S.)—Geiler (R.) en R. Byrne (V.S.) -Kotov (R.) zijn afgebroken. D« Russen leiden thans met 16-13. mijn hotel wat aan het schrijven en lezen, ik moet mij in de tijd vergist hebben". Maureen Connolly, Doris Hart, Margaret du Pont en Louise Brough onderstreepten op ondubbelzinnige wijze de suprematie van het Amerikaanse dames-tennis door in iets meer dan een half uur alle vier haar tegenstandsters aan de kant te zetten. Mau reen Connolly winnares van de Wimble- dontitel in de laatste twee jaren sloeg Joan Scott (Z.A.) met 60, 63, Doris Hart wees Georgie Woodgate (G. B.) met 61 61 terug en Margaret cfu Pont klopte mej. V. White (G. B.) met 6—1 6—0 in par tijen, die voor de tweede ronde golden. Louise Brough bleef in de eerste ronde met 61 61 over mevr. D. Gotla (G. B.) de baas. De voornaamste uitslagen luiden. Dames enkelspel eerste ronde: Shirly Fry (V.S.) si. Angela Mortimer (G. B.) 60 61. Tweede ronde: Helen Fletcher (G. B.) sl. Hanna Sladek (Canada) 6—3 5—7 6—3. Herendubbelspel: eerste ronde: Hoad en Rosewall (Australië) sl. Brichant en Washer (B.) 7—9 63 64 46 62. Hartwig en Rose (Australië) sl. Clerici en Sirola (It.) 6—1, 6—2 6—2, Seixas en Trabert (V.S.) sl. Kemp (Ierl.) en Mohtadi (Iran), Mil- loy en Patty (V.S.) sl. Lester en Thorn 62 6—3 6—3. ■v' i Letterlijk en figuurlijk gooide deze acrobatische Britse tennisspeler, D. H. Shaw, zich op de bal, gedurende zijn wedstrijd tegen de Amerikaan Flam, tijdens het herenenkelspel. Op 26 Juni a.s. zal de Internationale Federatie van Automobielclubs, kort weg FIA geheten haar 50-jarig be staan herdenken. Zulks zal te Parijs geschieden in een jubileumvergadering, waarvoor tal van officiële personen uit de bij deze federatie aangesloten lan den zijn uitgenodigd. Namens de Ne derlandse minister van Verkeer en Waterstaat die wegens ziekte verhin derd is zal mr. D. G. W. Spitzen, se cretaris-generaal, aanwezig zijn, ter wijl de K.N.A.C. zal zijn vertegenwoor digd door Jhr. mr. Th. M. Smits van O yell, voorzitter en mr. B. Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten, secreta ris. Toen zo omstreeks de jaren die aan de eeuwwisseling vooraf gingen de automobiel zich baan begon te breken, zij het aanvankelijk nog schuchter en langzaam, waren er vooruitstrevende lieden genoeg die toen reeds de be tekenis ervan vermochten te peilen en er ook naar handelden. Door mid del van de sport wisten zij van liever lede een steeds grotere kring van be langstellenden aan te trekken en zo ontstonden in verschillende landen automobielclubs, wier taak zich echter niet zou beperken tot de organisatie van de automobielsport. De automobielclub van Frankrijk komt de eer toe dat zij de eerste or ganisatie van dien aard was. Zij werd in 1895 opgericht. Zij werd weldra gevolgd door Oostenrijk en België (1896), Groot-Brittannie (1897), Duits land, Italië, Zwitserland en Nederland (1898), Denemarken (1901), en Spanje en Portugal (1903). Tot een nauwer samengaan van de clubs kwam het in 1904, en wel na afloop van de race om de Gordon Ben nett beker welke in Duitsland werd gehouden. Op 20 Juni 1904 werd te Bad Hom burg een vergadering gehouden onder voorzitterschap van graaf von Sier- storpff. Met geestdrift werd de door de voor zitter geformuleerde gedachte om te komen tot een internationale organisa tie aanvaard en werd besloten tot de oprichting van de Association Interna tionale des Automobile Clubs Recon- nus. Later kortweg A.I.A.C.R. geheten, welke ten doel zou hebben alle sport en industriële zaken te regelen, en waarbij alle clubs gelijke rechten en plichten zouden hebben. De zetel werd te Parijs gevestigd, en tot voorzitter werd benoemd baron van Zuylen, pre sident van' de Franse automobiel club en ere-voorzitter van de K.N.A.C. Be halve de zes clubs welke te Homburg aanwezig waren, voegden zich bij de oprichters ook nog zeven andere. Blijkens de statuten welke tenslotte in 1908 werden goedgekeurd zou de A.I.A.C.R., behalve dan de sportieve bemoeiingen, zich ook nog bezig houden met de ontwikkeling van het interna tionale automobieltoerisme. Welk werk de algemene vergade ring had, moge bijvoorbeeld blijken uit de tot stand koming in 1909 van het internationaal rijbewijs, een document dat weliswaar nog zeer onvolledig was, maar de automobilist ervan ontsloeg zijn voertuig in elk land dat hij bezocht te laten inschrijven en er voor zichzelf een rijvergunning te verwerven. De veelheid der verkeersproblemen leidde er reeds in 1911 toe dat de alge mene vergadering besloot tot de vor ming van een permanente commissie welke in 1926 werd omgezet in de thans bekende internationale commissie voor verkeer en douane. In hetzelfde jaar droeg zij de zorg voor de toeristische vraagstukken over aan een commissie voor toerisme. Het zijn deze twee com- De Nederlandse amateur Harry Schoe- makers heeft te Frankfurt de interna tionale „Germania-prijs" gewonnen in een ronde van 240 km., met start en finish te Frankfurt. De ronde werd verreden bij een hitte van 30 graden, toch ging Schoemakers nog tamelijk fris over de eindstreep, toegejuicht door talrijke toeschouwers. Als tweede finishte de Duitser Junkermann, die men op de foto, vlak chter de zege vierende Nederlander, ziet. missies, waaraan de automobilisten en vele anderen met hen, ook thans de talrijke verkeers- en toeristische faci liteiten hebben te danken. Teneinde duidelijker te doen uitko men, welke belangrijke taak de AIACR in de automobielbeweging vervulde en vooral om de banden tussen de aange sloten clubs nog nauwer te kunnen aan halen werd de organisatie in 1946 om gedoopt in Internationaal Automobiel Federatie (F.I.A.) Aanvankelijk haast uitsluitend Europees telt de federatie thans aangesloten clubs in de vijf we relddelen. Tfldens de training voor de Grote Prijs van Ulster, welke Donderdag 24 Juni a.s. wordt gehouden is de bekende Duitse motorrenner, de 27-jarige Werner Haas, zó ernstig ten val gekomen, dat hjj met zware verwondingen aan het hoofd naar een ziekenhuis moest wor den vervoerd. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht, is benoemd tot erevoorzitter van Nederlandse Wandel sportbond. Donderdagavond a.s. worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam de baankampioenschappen met vijf finales beëindigd. Om de titel sprintkampioen starten de amateurs Hyzelendoorn en Mahn; bij de professionals zijn het Arie van Vliet en Jan Derksen die voor deze titel tegen elkaar uitkomen. Voorts wordt verreden het kampioen schap achtervolging voor amateurs en professionals. B. en W. van Nijmegen hebben aan de raad voorgesteld een bedrag van 111.000 gulden beschikbaar te stellen voor een mastverlichting in het Gof- fertstadion. Plannen van B. en W. voor een z.g. voetverlichting, teneinde ontsiering van de omgeving door hoge masten te voor komen, konden niet de instemming ver werven van de KNVB en de KNWU. Bij proefritten op het kleine circuit van Gueux, (7.150 km.) heeft een Mer cedes, met Kling aan het stuur, een ronde van 2 min. 19 sec. gereden. Fan- gio reed met dezelfde wagen de eerste ronde in 2.19, vervolgens in 2.18.4, 2.17, 2.16.5 om tenslotte 2 min. 15.6 te laten noteren, hetgeen een snelheid van 194 km. per uur betekent. De Kon. Ned. Federatie van Lande lijke Rijverenigingen heeft een uitno diging van haar Zweedse zusterorgani satie ontvangen om deel te nemen aan internationale landelijke ruiterwedstrij- den. Deze zijn vastgesteld op 9, 10 en 11 Juli a.s. in Flyinge, vijftig km van Malmo verwijderd. (Van -onze Haagse redactie) Een groep van 32 Europeanen, be staande uit verkeersexperts, heeft in April en Mei van dit jaar een bezoek van twee maanden aan Amerika ge bracht, om zich op de hoogte te stellen van de in Amerika gevolgde studie methoden alsmede van de practische voorzieningen op het gebied van de or ganisatie en de techniek van het weg verkeer. De reis werd georganiseerd door de OEEG in Parijs en door de Amerikaanse Foreign Operations Ad ministration. Een drietal Nederlanders heeft deze reis meegemaakt, t.w. de heren ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat en hoofd van de afdeling Wegen van de Directie van de Water staat, hoofdinspecteur K. J. Müller, chef van de Verkeerspolitie in Rotterdam en ir. C. A. Kuysten, chef van de Ver- keersafdeling van de ANWB. Opmerkelijk is, aldus deelden de Ne derlandse deelnemers aan de studiereis, tijdens een in Den Haag gehouden bij eenkomst mede, dat er in Amerika op een bevolking van 161 millioen zielen 45 millioen personenauto's rondrijden. In een stad als Atlanta bijvoorbeeld met 400.000 inwoners, rijden 300.000 auto's. Als men deze Amerikaanse begrippen overbrengt naar Nederland, zou een stad als Delft met 60.000 inwoners 25.000 auto's moeten hebben. In Delft rijden er echter nog geen 1000. De mogelijk heid voor het bezitten van een auto is in Amerika echter veel gunstiger dan hier, daar de kilometerprijs daar in Nederlands geld omgerekend ongeveer 7 en een halve cent bedraagt, terwijl in ons land een auto 20 cent per kilo meter kost. Dit enorme autoverkeer schept uiter aard zeer grote problemen. Het groot ste probleem, waarmee men in Ameri ka te kampen heeft, is dat van de par keerruimte. Al het mogelijke wordt er gedaan, om dit probleem op te lossen, maar eenvoudig is dit niet. Een plaats als Atlanta bijvoorbeeld, heeft 19000 parkeerplaatsen nodig, om het grote aan tal auto's te kunnen verwerken. Voorts is het aantal taxi's, dat in de Ameri kaanse steden rondrijdt, buitengewoon hoog. In Washington, met zijn 800.000 inwoners, rijden bijvoorbeeld10.000 taxi's, in New Vork ligt dit cijfer ver houdingsgewijs nog hoger. Ondanks deze zeer grote rij-dichtheid, ligt het tempo van het verkeer hoger dan de experts hadden verwacht. De discipline in het verkeer staat bepaald op een hoger ni veau dan in de meeste landen van Euro pa, met uitzondering dan van Engeland, dat ook boven de rest van Europa uit steekt. De 'wegenbouw in Amerika geschiedt door de verschillende autonome staten zelf, die hierbij financieel worden ge steund door de Federale regering. Deze subsidie is onlangs van 500 millioen dollar verhoogd tot 965 millioen dollar. Deze verhoging was noodzakelijk, om dat men bij de wegenbouw een achter stand had van 35 milliard dollar. De aanleg van wegen in Amerika is bui tengewoon kostbaar. Wegen, van ander half milliard of van een milliard dol lar per stuk, zijn niets bijzonders. Om deze hoge kosten te dekken heeft men, naast de diverse vormen van belastin gen, sinds 1940 ook de tolwegen inge voerd. Dit systeem werkt zeer goed. In het Amerikaanse verkeer spelen de particuliere verkeersorganisaties een grotere rol dan in het algemeen in Euro pa, met uitzondering echter van ons land, het geval is. Evenals hier hebben deze Amerikaanse organisaties verkeers- derskundigen die overleg plegen met de deskundigen van de overheid. Voor het overgrote deel van Europa is dit echter een uitzonderlijke toestand. De verhouding tussen politie-justitie en weggebruiker tenslotte is in Ameri ka zeer soepel. De zaken worden daar veel minder formeel bekeken dan in Europa. Als de zaak op de een of an dere manier dreigt vast te lopen, gaat men van de ene op de andere dag, op een wel zeer vlotte manier, op een ander systeem over. De resultaten van deze reis worden thans aan een nader onderzoek onder worpen, waarbij de mogelijkheid zal worden bestudeerd, of sommige vormen van de techniek van het Amerikaanse wegverkeer ook op ons land van toe passing zullen kunnen zijn. (Van onze correspondent in Spanje) BARCELONA, Juni. Zeer in het bijzonder voor het land, dat de bakermat is geweest van de roemrijke „compania de Jesüs", was de dag, waarop Pius XII te Rome de zalige Jezuïet padre José Pignatelli heilig verklaarde, gedenkwaar dig. Deze „tweede oprichter" van de Sociëteit, deze „tweede vader", was, evenals de heilige Ignatius van Loyola, een Spanjaard, geboortig van Zara- goza, uit de Spaanse tak van het Italiaans-Spaanse adellijk geslacht der Pig- natelli-Monteleoni. Zoals ook Spanjaarden zelf een beslissend aandeel had den gehad in de strijd tegen de Sociëteit en haar uiteindelijke canonieke opheffing. Ter gelegenheid van Pignatelli's heiligverklaring hebben historici van het Gezelschap van Jezus in de Spaanse pers dan ook menig artikel gepubliceerd over de bewogen en critieke periode uit de geschiedenis der Sociëteit en der Kerk, die door deze heiligverklaring werd opgeroepen. Het was in de tweede helft van de achttiende eeuw, dat de storm wpedde, die het machtige geboomte, door Igna tius geplant, velde en waaromtrent Voltaire aan zijn vriend, de koning van Pruisen, in de volgende bewoordingen berichtte: „Wat een rampspoedige eeuw voor het Hof van Rome! Het ziet zich openlijk aangevallen in Polen; uit Frankrijk en Portugal worden zijn getrouwste lijfwachten uitgeworpen en men verwacht, dat Spanje hetzelfde zal doen." In deze samenzwering wa ren verenigd, schrijven de historici der Jezuïeten, protestanten, Jansenisten, vrijmetselaars, encyclopedisten en niet weinige katholieken. De voornaamste werktuigen van de samenzwering wa ren de Europese vorsten, bijzonderlijk de Bourbons. „De zedelijke of geeste lijke decadentie van deze dynastie in die dagen, aldus David Messaguer y Murcia S.J. in „YA", is geenszins een historisch geheim." E. Guerrero S.J. spreekt zijnerzijds in „A.B.C." van de zonderlinge alliantie met de katholieke tronen, die bijna allen bezet waren door „prinsen van hetzelfde bloed en van gering verstand". De openlijke oorlog tegen de Soci ëteit werd begonnen door Portugal, dat in 1759 een bloedbad aanrichtte onder zijn 1.700 Jezuïeten en de over levenden verbande. In 1764 volgde. Frankrijk met het verbod van de Sociëteit, die daar toen rond 3000 leden telde. Drie jaar later verbande Spanje zijn 5.500 Jezuïeten naar Ita lië. Carlos III, de „verlichte koning", verklaarde aldus te handelen „bewo gen door zeer ernstige redenen,...die ik in mijn koninklijk gemoed bewaar." Na Spanje volgden Napels, Parma en Modeno. In 1773 kwam de genadeslag met de pauselijke breve „Dominus ac Redemp- tor", waarbij paus Clemens XIV op 21 Juni de opheffing van de Sociëteit de creteerde, en waardoor het werk van haar 23.000 leden verpulverd werd. Clemens XIV handelde, schrijft pater Messaguer, onder de druk en dreiging van de Europese hoven, waarbij Span je, door middel van zijn handige en hardnekkige ambassadeur José Monino, het initiatief had gehad. Niettemin had paus Clemens XIII nog tot Carlos III een vertoog gericht, waarin hij ver klaarde: „Voor God en de mensen ge tuigen wij, dat het lichaam en de In stelling van het gezelschap van Jezus, geheel en al onschuldig is; en niet slechts onschuldig, doch vroom, nuttig en heilig in haar doelstelling, haar wet ten en leefregels." Onder de naar Italië verbannen Jezuïeten, die daar later getroffen werden door het pauselijk opheffings decreet, bevond zich de thans heilig verklaarde José Pignatelli. Hij had onder hen van de aanvang af een eminente plaats, om zijn deugden en zijn trouw aan en ijver voor de ver volgde Sociëteit. Vanwege zijn titels en hoogadellijke verwantschappen hij was zoon van een prins van het Heilig Rijk en hertog van Monteleon, van moederszijde van de markiezin van Mora was hem nochtans aan geboden, dat hij iri Spanje zou kunnen blijven. Na de opheffing van zijn or de heeft José Pignatelli „de strikte onderwerping aan de H. Stoel ver enigbaar geacht met zijn ijveren voor het herstel van de orde." Zijn voor naamste zorg ging uit naar het ver- (Van onze correspondent) Dinsdag is onzer zeer grote belang stelling van autoriteiten, mensen uit het vak en andere belangstellenden door de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, de grote nationale bakkerijtentoonstelling „Brobata", die een oppervlakte heeft van meer dan 5000 vierkante meter en die is onder gebracht in enorme, op het speciaal voor deze gelegenheid geplaveide Beek park geplaatste tenten, geopend. Al diegenen, die iets met deze ten toonstelling hadden te maken werden ontvangen in de Raadzaal van Apel- doorns gemeentehuis, waar de burge meester zijn vreugde uitte over het feit, dat Apeldoorn is uitverkoren voor het houden van deze expositie. Namens de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten voerde de heer H. J. de Koster het woord. Hij vestigde speciaal de aandacht op de noodzaak van opvoering der vakkennis i.v.m. de steeds voortschrijdende mechanisatie. Het houden van tentoonstellingen en vakwedstrijden noemde hij een van de beste middelen tot het opvoeren van deze vakkennis. Burgemeester des Tombe heeft de officiële opéning vervolgens verricht met het doorknippen van een lint in de épeldoornse kleuren, waarbij het knipje gegeven moest worden tussen twee enorme krakelingen. Even later moch hjj een prachtige bruidstaart in ontvangst nemen als voorproefje op het huwelijk, dat hij binnenkort met mej. de Vries Robbé zal sluiten. De groots opgezette expositie, die tot 30 Juni duurt, geeft een duidelijk over zicht van alles, wat de Nederlandse bakkers te bieden hebben en weten te presteren alsmede van wat er aan grondstoffen, ultra moderne machines en ovens in ons eigen land gefabriceerd wordt. Daarnaast vormt de grote vak wedstrijd, welke tot en met Vrijdag duurt, een belangrijk onderdeel van de „Brobata" enigd houden van zijn broeders in de Italiaanse ballingschap en het on derhouden van het contact met de Jezuïeten, die in het schismatieke Rusland, openlijk en wettelijk be schermd, hun bestaan konden voort zetten. Tenslotte kon hij, met voorkennis van de H. Stoel, provinciaal voor Italië worden en nieuwe jeugdige volgelingen van Ignatius kweken. Het openlijk her stel van zijn orde heeft hij echter niet mogen beleven. Hij stierf op 15 Novem ber 1811. Op 6 Augustus 1814 publi- seerde paus Pius VII te Rome in Se kerk van de „Gesu" de bul „Sollici- tudo omnium Ecclesiarum", waarin hij de „beproefde en ijverige roeiers" van de sociëteit van Jezus, weer terugriep in „het schip van Petrus". Het prospectus van de reeds eerder aan gekondigde emissie Koninklijke Handel Maatschappij v/h Boeke en Huidekoper te Haarlem is thans verschenen. Op 29 Juni a.s. wordt de inschrijving opengesteld oj» 3200 aandelen van f 250.tot de koers van 110 procent. Uitsluitend voor oude aandeelhouders, in de verhouding van een nieuw voor een oud aandeel. De nieuwe aandelen delen voor de helft in de winst over 1954 en tenvolle daarna. De hogere omzetten hebben er toe ge leid, dat met de financiering der debiteu ren belangrijk grotere bedragen dan tevo ren gemoeid zijn, aldus het prospectus. Naar de mening van de directie hebben de goederenvoorraden thans een peil bereikt, dat als normaal kan worden beschouwd bij de tegenwoordige marktverhoudingen. De financiering hiervan stelt echter uiteraard hogere eisen aan de liquide middelen dan in vorige jaren. Het doel van de emissie is dan ook de verminderde liquiditeitspo sitie van de vennootschap te verbeteren en het eigen bedrijfskapitaal meer in over eenstemming te brengen met de gestegen zakenomvang. Vertrouwd wordt in de komende jaren ook over het verhoogde kapitaal een be vredigend dividend nit te kunnen ke ren. Naar bekend is de laatste zeven jaren telkens twaalf procent dividend uitgekeerd. De Internationale Tarwe Raad heeft aan het einde van een vijfdaagse bijeenkomst een ernstige waarschuwing laten horen over het tarweoverschot in de wereld en gezegd dat dit aangepast moet worden aan de wereldvraag. Een verder uiteenlopen van vraag en aanbod zou de economieën zowel van de tarweproducerende als van de tarwe impor terende landen kunnen schaden. De Raad drong er op aan dat Engeland en andere landen, die zich afzijdig hou den, lid zouden worden van de Interna tionale Tarwe Overeenkomst, om zodoende de wereldtarwehandel te stabiliseren. In dien dit laatste niet bereikt zou worden zou de gehele wereldhandel er de nadelige invloed van ondervinden. De Britse Labourpartjj heeft bekend gemaakt, dat een serie van 25 regionale conferenties zal worden gehouden om enige van de diepe meningsverschillen binnen de partij over de West-Duitse herbewapening uit de weg te ruimen. De officiële partijpolitiek steunt 't be ginsel van een herbewapend Duitsland, doch dit beleid wordt slechts gesteund door een kleine meerderheid in het na tionale partijbestuur en de parlements- fractie (Reuter) De voormalige boekhouder van het voedingsmiddelenfonds in Djakarta, H. van der S. is wegens verduistering van 130.000 rupiah van dit fonds, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechter heeft bij het bepalen van de strafmaat overwogen, dat verdach te een hoge leeftijd bezit en dat hij de straf moet uitzitten in een land, dat het zijne niet is, hetgeen gewoonlijk I dor de betrokkenen zwaarder wordt gevoeld. De eis was drie jaar. Door het toetreden van twee partij loze parlementsleden in de fractie van de P.N.I„ is deze thans de grootste in de voorlopige Indonesische volksverte genwoordiging geworden. Jusuf Muda Dalam (oorspronkelijk van de commu nistische partij, maar daarna uit deze fractie getreden) en Ahem Erningpradja (oorspronkelijk Sobsi, maar eveneens uitgetreden) zijn officieel tot de P.N.I. toegetreden. De PJ4.I. heeft thans 42 zetels in het parlement, de Masjumi 41. De Haagse rechtbank heeft de 28-ja- rige instructeur van een autorijschool uit Den Haag, J. J. P. van de P. ge- ten, vrijgesproken van de hem ten las te gelegde poging tot moord op zijn echtgenote. (Eis: 12 jaar). Verdachte had in de nacht van 27 op 28 Maart 1953 de deur van de slaap kamer met dweilen dichtgemaakt en daarna de gaskraan open gezet. Zijn echtgenote was na enige tijd wakker geworden en had bemerkt wat er aan de hand was. Zij had geen nadelige gevolgen van haar mans daad onder vonden. Op grond van een rapport van een deskundige achtte de rechtbank niet bewezen, dat de manier waarop ver dachte gas in de slaapkamer had la ten stromen, zodanig was geweest, dat dit de dood van de vrouw tengevolge zou kunnen gehad hebben. In de jaarvergadering van de Koninklij ke zwavelzuurfabrieken voorh. Ketjen wer den de jaarstukken over 1953 goedgekeurd. Op een vraag van een der aandeelhou ders of een nieuwe emissie te verwachten is, antwoordde het bestuur dat gezien de huidige gunstige gang van zaken de uit breiding der terreinen waarschijnlijk uit de bedrijfsmiddelen zelf gefinancierd kan worden. De verdere resultaten van 1954 zullen moeten uitwijzen of deze hoop ge grond is. In de liquiditeitspositie voltrekt zich een gunstig verloop. Of in de toekomst het publiceren van kwartaalberichten zal worden voortgezet is nog niet beslist, aldus het bestuur. Op 28 Juni is het veertig jaar gele den dat te Serajewo de revolverschoten klonken, welke de Oostenrijkse troonop volger, aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin doodden het begin van een tijdperk van oorlogen en spannin gen dat zijn afsluiting nog steeds niet heeft gevonden. De K.I. brengt een geïllustreerd artikel over deze historisch zo noodlottige gebeurtenis. Er ft ver der een causerie over Alkmaar, een stad die nog heel wat meer bezit dan de bekende kaasmarkt, maar welker economische betekenis in ons land niet voldoende bekend is. Dr. A. Melchior schrijft bij eigen tekeningen over „vraatzuchtige dieren en hongerende mensen" aan de Amazone. Hans van Assumburg vertelt van de ervaringen, opgedaan toen hij de militaire operatie Loopeend meemaakte en met jachtvlie- gers over de Veluwe zwierf in een situa tie, welke bij oorlog heel goed zou kunnen voorkomen. Interessant is de reportage over de enige spoorlijn in Saoedi-Arabië, waarvan zowel de aan leg als de exploitatie zijn en worden bemoeilijkt door zeer ongewone proble men. Jan Glissenaar van de jeep-ex pres schrijft over het trieste lot der door de Joden uit Palestina verdreven Arabieren, die van de toekomst nau welijks iets hebben te verwachten. De karakteristiek der week heeft betrek king op de conservatieve Britse dag bladmagnaat Lord Beaverbrook. Jan Cottaar schrijft over de deelneming der Nederlanders aan de Tour de France, met name over het geval-Nolten. In dit nummer begint het nieuwe vervolg verhaal „Schatgravers aan de Amstel" van de bekende schrijver W. H. van Eemlandt. Advertentie Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAIZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maarzij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nög doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op t pak, daarop moet V letten, om zeker te zijn dat ge in. derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor t binden von groenten, soe pen en sausen. Bovendien, als hun vaders en moeders u een poosje ontlas- ben, maar dat bezwaar zal, tenzij u uw kinderen tijdelijk De Vaderlandsche Hypotheekbank te s Gravenhage sluit het boekjaar 1953 met een saldo winst groot f 18.184.(vor. j. f 14.586.Voorgesteld wordt 4 pet. (onv.) dividend uit te keren. Nu de vacantie in zicht komt, kan het zijn nut heb ben onze gedachten eens te laten gaan over allerlei, wat met die vacantie samenhangt. Daar zijn allereerst de vra gen, wanneer we vacantie zullen nemen, waarheen we zullen gaan en op welke ma nier. We hebben al eens eerder gezegd, dat het na tuurlijk vrij gemakkelijk is keus te maken, als men op geen geld behoeft te zien en met geen andere personen rekening heeft te houden. Mensen, die er zo voor staan, zijn echter zo zeldzaam, dat wij het er maar op wagen aan te nemen, dat ze niet onder onze trouwe lezeressen schui len. Wanneer we vacantie zul len nemen, hangt af van de vraag of we rekening moe ten houden met schoolgaande kinderen, en wanneer vader gaan we met schoolgaande kinderen heen? Bij voorkeur naar buiten, zouden wij zeg gen. Als het even kan, breek er dan, al is het maar een zaak zo weet te regelen, dat zij de kinderen in de moei lijkste leeftijd uit logeren laat gaan en dat ze alleen de wat oudere, die alweer eens een handje helpen, terug ont vangt. Het is inderdaad een korte tijd, tussenuit. Zijn er prestatie om dat elk jaar srr«ion/^oliilrQ nihmo Xn +n«4/\t« ,i x. 1!l vriendelijke ooms èn tantes, die de kinderen te logeren hebben gevraagd, dan is dat vanzelfsprekend al een erg gemakkelijke en prettige op lossing. In de regel vinden de kinderen het nog wel zo ple zierig ook, om bij familie te gast te zijn dan ergens buiten te zijn met het gewone huis houdentje van alle dag. Meestal zal logeren bij ooms of tantes echter ook wel weer een tegenbezoek van neefjes aan te bevelen ergens een en nichtjes inhouden. Dat is trouwens billijk en ook niet ongezellig. U zult waarschijn lijk wel de ervaring hebben opgedaan, dat uw eigen kin deren altijd wat gemakkelij ker zijn als er vreemden bij zijn vacantie heeft. Waar zijn, dan dat u ze alleen hebt. ten, is het redelijk, dat u het aan de zorg van anderen kunt hen ook doet. Wees echter toevertrouwen, wel altijd blij- ook in deze dingen fair. Wij ven, zolang de kinderen klein kennen iemand, die altijd de zijn. Het enige, wat daaraan te doen is, is de zaken inderdaad zo gemakkelijk mogelijk op vatten. Niet méér werken dan bepaald nodig is en de kinderen, die daartoe in staat zijn, een handje laten helpen. De vacantiepret hoeft heus niet minder te zijn, al maakt ieder 's morgens zijn eigen bed op, of al zorgen we alle maal samen, dat de aardap pelen en groenten schoon ge maakt worden. Een andere oplossing weten wij niet, ten zij u iets voelt voor het ad vies, dat wij onlangs ergens aanbevolen zagen. Vier goed- bevriende families met teza men veertien kinderen huur den voor vier weken een huis buiten. Om beurten nam ieder echtpaar een week de zorg voor het huis en voor alle veertien kinderen op zich. De kinderen genoten vier volle weken en de ouders hadden telkens een vreselijke week, maar daartegenover ook drie heerlijk rustige we ken. Wat denkt u er van? weer voor elkaar te krijgen, maar het getuigt toch niet bepaald van een sympathiek karakter. Daarom, ook in de vacantie, elkaar een beetje helpen. Als er geen logeerhuizen aanwezig zijn, zullen we een andere oplossing moeten zoe ken, aannemende dan altijd, dat we kans zien er op uit te trekken. Met kleine kinde ren is het vèruit het meest huisje te huren, want in een pension zijn zij anderen slechts tot last. Veel moeders zullen zeggen, dat ze op zo'n manier, zelfs als zij het kalm aandoen, nog niet erg veel aan haar vacantie hebben. We weten, dat ze gelijk heb-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7