HEDENAVOND VERTREK RRITSE LEIDERS Nederlanders slepen dok van Singapore naar Engeland Feestvierend Amsterdam gaat de Tour-karavaan ontvangen Handwerkslieden en technici richten Attlee betreurt: Eeuwig instortenvan Franse regeringen Oppositieleider hoopt op komst van Malenkov naar Londen Nederlandse Tour-ploeg het Olympisch Stadion in Hevige storm en regenval in Japan Tot hoofd en hart Soenarjo en Yamin in Nederland Het weer Oude bekende voor Ned. runners Russen zullen onder zoek instellen Mme Coty tussen de jongeren Kermis op de Dam r Goddet's culinaire fantasieën V K Heren Badkleding Dames DONDERDAG 24 JUNI 1954 78ste JAARGANG- No. 25622 Reeds 31 doden Stoffelijke resten van Pius X naar Venetië „Het is nodig dat Unie- verband verbroken wordt" Grote fruitoogst voor 1954-'55 verwacht Leeuwenoppasser in circus gewond Neergeschoten Sabena- toestel Amerika leent atoom kanonnen uit Aan Noordelijke legergroep van N AT O-strijdkrachten 9 JULI ANTWEAPCI tJULt Va neut r sfSfSSAArs] yiJDPIT PCP PLOK OVCP to KM 'LI Lil te juli CAEN 19 JULI PARUS A 1 AUGUSTUS Jl JUL! 14 JU Lr. "SSesT" W. Veainal jo juli r-?. ST 8RIEUC IJJLILI TAOYES 1AUGUSTUS IS JULI tANGERS 14 JULI BESANCONi JOJVLI I \TOTAAL 4SSSkm\ PUSTQAG fvoiT' LYON A\au lesaains: PUSTQAG GRENOBLE 97JUU A BAlANCON 99JULI 'BORDEAUX tr-19 JULI MILLAU 93 JULI L 99JULI TOULOUSE BAYONNE JfJULI==t 90JULI PAU 'LUCNON 91 JUL/w. gen. Uiteraard zijn er nog verschillende fac toren waarvan de weersomstandigheden de belangrijkste zijn die op de omvang van de oogst invloed kunnen uitoefenen. De oogst van pit- en steenvruchten wordt geraamd op 635.0 min. kg. tegen 634.9 min. kg. in 1952/53, bessen 10.5 (15.5) min. kg. en overig fruit 688.0 702.6) min. kg. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEI 71716? een kwartaal op proef voor f2,- op giro 13 63 00 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENHElARIEf- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents pet week. t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Een groep van honderd jonge Nederlanders, die momenteel een bezoek brengt aan Parijs, werd ontvangen door Mme Coty in het Paleis Elysée, de woning van de president van de Franse republiek. Frankrijks eerste vrouw stelde haar jeugdige bezoekers, die zich aanvankelijk nogal hadden laten imponeren door de pracht in het paleis, dadelijk op hun gemak. Het werd een gemoedelijke, gezellige bijeenkomst, waaraan zij nog lang zullen terugdenken. Tengevolge van hevige stormen en regenbuien hebben in het gebied van Kinki in Japan en op het eiland Sjikoku 31 personen het leven verloren. De getroffen gebieden hadden verleden jaar te kampen met hevige overstromingen. De regenval in het noodgebied houdt &an, hoewel de storm over zijn hoogte- Punt heen is. De gebieden worden nns ontruimd. 23 personen liepen verwon dingen op door het instorten van hui- 2en. In Mie werden 300 bruggen Weggeslagen. Het spoorwegverkeer Werd geheel lamgelegd (UP) ■fret moderne materialisme ver staat handiglijk de kunst zijn gedachten en strevingen een idealistisch manteltje om te hangen De Patriarch van Venetië, Kardinaal Roncalli, heeft van Z.H. de Paus be richt ontvangen, dat toestemming ver leend is om het stoffelijk overschot van Pius X, dat in de St. Pieter te Rome is opgebaard, naar Venetië over te brengen. Kardinaal Roncalli heeft een com missie ingesteld, welke de voorberei dingen zal treffen om het stoffelijk over schot over te brengen via Mantua naar Venetië. Zoals bekend heeft Pius X, voor hij vertrok naar het Conclaaf, tij dens hetwelk hij tot Paus werd ge kozen, gezegd: „Dood of levend, ik keer terug naar Venetië". Deze belofte zal nu bewaarheid worden. (KNP). In een ziekenhuis in New York is overleden in de leeftijd van 66 jaar, dr. Karl T. Compton, één van 's werelds meest vooraanstaande geleerden een hoofdfiguur uit de ontwikkeling van de atoombom. Hij wast Amerika's voor naamste functionaris voor het speur werk. (tot Vrijdagavond) Vrij veel bewolking met voorna melijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk enige lichte regen of motregen. Overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.20-21.04. Maan: 0.27-15.22. Advertentie voor be zakenman k BCPGCN VAN A BCPGCN VAN O 'lAutbitfoe 6 Tourm9/*r C Aap/a d Payra tevréa 9 loleatena f tf bMI'Kf g Pouto* A Jeewrtzr» j Pitrre Pitrrt k Balair f L» PtrtvH DC f»ro 9' CA TCGOPtC DC 3- CA TCGOPtC m Céa 10 PapoUlfea ft Pemtyr* O C éa Lafreye p C Bay oré q Ireerd r Geiièirr S La Uoreeat t COupra U La Plate Pet»,» V C ér ie Peet/lla W Sanaa Twee atoomexperts met Churchill en Eden naar V. S. (Van onze verslaggever) De ministers Soenarjo (midden) en Yamin (rechts) tijdens hun persconferentie. op Schiphol. In Troon nabij Glasgow arriveerden Dinsdagmiddag de sleepboten „Zwarte Zee", „Thames" en „Oostzee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam met een gedeelte van een dok, dat gedurende de oorlog te Singapore tweemaal tot zinken werd gebracht. Nadat het gelicht was, is een deel ervan ter plaatse gesloopt en het andere deel circa 120 meter lang werd op sleeptouw genomen door de sleepboten „Zwarte Zee" en „Tha mes". Deze sleepreis naar Engeland ving aan 8 Maart 1953 en 10 Mei van dat jaar werd Suez bereikt. Het was nood zakelijk gebleken het dok hier wegens lekkage te repareren. Op 18 Juni kon de reis worden vervolgd. Malta was voorlopig het einddoel, want, nadat de sleep 4 Juli van het vorig jaar daar arriveerde, moest het vervolg van de reis wegens het vergevorderd seizoen worden uitgesteld. Het dok overwinter de te Malta en ook hier moesten lekkages worden gedicht. Op 22 Mei vertrok men van Malta en een derde sleepboot, de „Oostzee" sloot zich toen bij de sleep aan. Het dok was geen onbekende voor het Rotterdamse sleepbedrijf, want nadat het ruim 25 jaar geleden gebouwd was door de firma Swan, Hunter en Wigham Richardson Ltd. te Wallsend on Tyne, gaf de bouwer L. Smit en Co opdracht het dok in Singapore af te le veren. De totale tonnage van het dok was toen 50.000 ton en de verzekerde waar de bedroeg 900.000 Engelse ponden. Het dok mat ongeveer 280 bij 57 bij 17 me ter, doch voor de sleepreis werd het in twee gedeelten gesplitst, nl. één deel bestaande uit drie secties en één deel van vier secties. Het deel van drie sec ties werd 21 Jui 1928 door de sleepbo ten „Roode Zee", „Zwarte Zee", „In- dus" en „Schelde" op sleeptouw geno men en 30 Juli 1928 kwam men in Port Said aan. Het deel van vier secties namen de sleepboten „Humber", „Witte Zee", „Oostzee" en „Javazee" voor hun re kening en zij startten 28 Juni 1928. Aankomst Port Said 1 Augustus. Tijdens de vaart door het Suez kanaal werd gedurende vier dagen, het an dere scheepvaartverkeer van 's och tends vijf tot 's middags twaalf uur, geheel stilgelegd. Op ieder dokgedeelte waren zestien runners werkzaam. Met het laatste deel van het dok werd 13 Oc tober 1928 Singapore bereikt. De totale fruitproductie zal, naar wordt verwacht, in het seizoen 1954/'55 niet ver beneden die van het recordjaar 1952/'53 lig De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soenarjo, arriveerde gisteravond in gezelschap van Yamin, minister van Onderwijs, in ons land. De heren we-rden verwelkomd door de wnd. Hoge Commissaris Soesanto Tirto- prodjo en door een vrij uitgebreide In donesische kolonie. Soenarjo legde in aarzelend Nederlands een moeilijk ver staanbare verklaring af voor de journa listen. „Het is nodig dat de Unieband tussen Nederland en Indonesië wordt verbroken om betere betrekkingen tus sen beide landen te kunnen onderhou den. Wij hopen inderdaad dat dit de laatste ontmoeting is tussen beide lan den voor de ontbinding van de Unie". Even later gewaagde de minister over „de betere betrekkingen" als over „ge wone internationale betrekkingen, zoals zij ook met andere landen bestaan". De conferentie begint, zo vermoedde Soejarno, op 28 Juni in Den Haag. „Wij hopen dat ze niet te lang zal duren. Het Irian-probleem zullen wij inderdaad aansnijden". Over de kwestie van de schuldenregeling wilde hij zich niet uit laten. En trouwens over geen enkele andere kwestie meer. Alle vragen wees hij beslist terzijde. Na een avondvoorstelling van het Grand Cirque International Boltini te Venlö heeft een der Leeuwen zqn op passer zo ems-tig met zijn klauw aan de onderarm verwond, dat de man naar het Venlose ziekenhuis moest worden overgebracht. De ieeuwenoppasser J. werd door een zijner pupillen aangevallen toen hjj hen Dinsdagavond in hun stalkooi aan het verzorgen was. Gezien de mogelijkheid van ernstige infectie werd opname in het ziekenhuis wenselijk geacht. Met de dompteur van het circus Bol tini, Bobby Althoff, is de oppasser J. er destijds te Oosterbeek in geslaagd de vierjarige Anneliesje van Maurick zonder ongelukken bij de Afrikaanse Berber-leeuwen weg te halen, toen het kind op onverklaarbare wijze kans had gezien de leeuwenkooi binnen te krui pen. Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend ge maakt, dat de Sovjet-Unie heeft toege zegd een onderzoek te zullen instellen naar de beschieting van een Belgisch transportvliegtuig door een Russische straaljager op 3 Juni nabij de Oosten rijkse grens. De marconist van het Sabena-toestel werd gedood en twee leden der beman ning gewond, toen het vliegtuig, dat met een lading varkens op weg was naar Engeland naar Joegoslavië, werd aangevallen. (Reuter) tiHiifiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii minium uiuu iiiiiiiimiiiiimmif (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Hedenavond om 7.45 uur vertrekken Churchill en Eden per vliegtuig naar Washington voor besprekingen met de Amerikaanse regering. Onder de hen vergezellende adviseurs bevinden zich twee atoomexperts. Na een bezoek aan Ottawa zullen de beide staatslieden per schip van New York naar Europa terugkeren. Gisteren bracht Eden verslag uit over de conferentie van Genève. Het Lagerhuis toonde tijdens het door Eden geopende debat over Buitenlandse Zaken grote eenstemmigheid, en de leden van de beide grote partijen gaven duidelijk uiting aan hun bewondering voor Eden's optreden in Genève. Indo- China, aldus Eden, was het meest urgente probleem, omdat er gevechtshande lingen gaande waren. Het gevaar van uitbreiding van deze oorlog was voor iedereen duidelijk te zien. En men kon dan ook slechts hopen, dat de con ferentie te Genève succes zou hebben. Ten aanzien van Korea was geen en kele vooruitgang geboekt. Naar Brits inzicht kon ten aanzien van dit gebied geen oplossing worden verwacht indien niet zowel China als de beide Korea's instemden. Sprekend over „misverstan den" tussen Amerika en Engeland over een gezamenlijk optreden in Z.O. Azië, gaf Eden als zijn mening dat een even tueel te Genève te bereiken overeen stemming diende te worden gesteund door internationale garanties. Hij achtte het wenselijk dat er behalve een zus terorganisatie van de NATO voor Z.O. Azië ook een soort Locarnopact zou wor den gesloten in dit gebied. In Genève, aldus Eden, waren mo menteel drie onderscheiden militaire conferenties aan de gang, een over Vietnam, een over Laos en een over Cambodja. Op 10 Juli zouden de drie rapporteurs verslag uitbrengen over de bereikte resultaten. Hierop zouden de ministers elkander raadplegen over de wenselijkheid naar Genève terug te keren om de arbeid van de confe rentie te voltooien. Eden verklaarde, dat hijzelf gaarne opnieuw naar Ge nève terug zou keren indien hij bij kon dragen tot het.tot stand brengen van de vrede. De Britse minister van Buitenlandse Zaken bracht hulde aan Molotov voor zijn tegemoetkomende houding te Genè ve, vooral aangaande kwesties van pro cedure. Zonder deze medewerking en de nauwe voeling, welke Eden met Mo lotov had gehouden, zou de conferentie geen voortgang hebben kunnen vinden. Hij meende eveneens dat de conferen tie duidelijk had geleid tot een verbe tering van de betrekkingen tussen Brit- tannië en China, een verklaring die door het Lagerhuis met gejuich ontvangen werd. Duidelijk doelend op Amerika, zei Eden dat in zekere kringen critiek wordt geuit over zijn ontmoetingen met Tsjou en Lai, doch hij was van mening dat deze ontmoetingen reeds vruchten hadden afgeworpen voor Engeland. Hij sprak ook zijn dank uit over de mede werking ondervonden van de kant van Bedell Smith. Aan het eind van zijn openingsrede verklaarde Eden dat de kans op een vergelijk te Genève ernstig gevaar zou lopen, indien de gevechtshandelingen in Indo-China tijdens de besprekingen te Genève in intensiteit zouden toenemen. Indien men zich dit voor ogen hield, was er een kans, doch niet meer dan een kans, dat de conferentie zou leiden tot een gunstig resultaat, hetgeen de basis zou kunnen vormen waarop men verder zou kunnen bouwen voor de vei ligheid en vrede van geheel Z. O. Azië. Aan het eind van het vriendelijke en zeer harmonieuze Lagerhuisdebat voer de Eden nogmaals het woord. Hij deed een beroep op Frankrijk om alsnog de E.D.G. te ratificeren. Het zou „een on metelijk ernstige situatie" zijn, indien het E.D.G.-pact niet door zou gaan. De Britse regering had lange tijd gezocht naar een alternatieve oplossing voor de E.D.G., doch een dergelijk alternatief niet kunnen vinden. Hij waarschuwde vervolgens tegen overdreven voorstellingen van menings verschillen tussen Amerika en Enge land. De communistische mogendheden hadden ook hun meningsverschillen, maar dat was blijkbaar nooit nieuws. Doch elk klein meningsverschil tussen de beide Angelsaksische landen werd belangrijk nieuws geacht en placht te worden aangedikt. Namens het gehele Lagerhuis achtte hjj het wenselijk tot Amerika te zeggen dat er wellicht me ningsverschillen waren geweest in ljet verleden en dat er ongetwijfeld in de toekomst wel eens meer menings verschillen zouden kunnen ontstaan, doch dat deze dingen als niets waren vergeleken met beider landen gemeen schappelijke wil de vrede te brengen aan de wereld. Het gehele Huis juichte Eden toe aai. het eind van ziin slotrede, en meerdere socialistische "Lagerhuis]eden kwamen hem de hand drukken. Het was onge twijfeld een grote dag voor Anthony Eden. Het was een interessante samen loop van omstandigheden dat een nieuw lid van de Eden-dynastie in het Lager huis, namelijk Anthony Eden's neef John Eden, gistermiddag tijdens het de bat zijn maidenspeech hield. Attlee wenste Eden geluk met zijn werk in Genève. Hij betreurde het dat „het eeuwig ineenstorten" van de Fran se regeringen zoveel moeilijkheden schiep op het terrein van de internatio nale politiek. Hij hoopte dat het bezoek van Churchill en Eden aan Washington zou leiden tot een duidelijker beeld van de eigenlijke houding van Amerika, aangezien men opgescheept zat met zo veel tegenstrijdige verklaringen van verschillende Amerikaanse zegslieden. Hij was van mening dat de problemen van Korea en Indo-C.hina fundamenteel verschillen. Want het probleem van Indo-China hing direct samen met het proces van het beëindigen van „ouder wets kolonialisme". Hij juichte het toe dat aan de bespre kingen te Genève werd deelgenomen door de Chinezen. Hij achtte het een farce als men de huidige regering van China niet wenste te erkennen als de effectieve regering. Hij hoopte dat Het Amerikaanse leger in Europa zal verscheidene 280 mm. atoomkanonnen uitlenen voor de zomer-manoeuvres van het Britse Rijnleger en de Noordelijke legergroep. De bevelhebber van de Noordelijke legergroep, generaal Sir Richard Gale verklaarde gisteren, dat generaal Wil liam Hoge, bevelhebber van het Ame rikaanse leger in Europa, er mee had ingestemd de kanonnen uit te lenen om de Belgische, Britse, Canadese en Ne derlandse officieren van de Noordelijke legergroep de gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de capaci teit der nieuwe wapens. (Reuter) De sportcommissie van de K.N.W.TJ. heeft, in overleg met Kees Pellenaars. de Nederlandse ploeg voor de Tour de France als volgt samengesteld: H. van Breenen (Amsterdam); Nico van Est (Fijnaart); Wim van Est (St. Willebrord), H. Faanhof (Amsterdam); Jules Maenen (Valkenswaard)J. Nol ten (Geleen); Thijs Roks (Zundert); A. Suykerbuyk (Breda); G. Voorting (Roosendaal) en Wout Wagtmans (Bre da). Deze renners zullen aan de Tour kunnen deelnemen op de volgende voor waarden: Zij mogen in de periode van 9 Augustus tot aan de wereldkam pioenschappen op de weg (22 Augustus voor profs) alléén uitkomen in die wed strijden waarvoor zij van de Sportcom missie toestemming hebben gekregen. Voorts dat zij Zondag 15 Augustus deelnemen aan de wedstrijd van de drie zustersteden in België, een en an der in verband met de voorbereiding voor het wereldkampioenschap. Dit houdt dus in, dat zij na afloop van de Tour tot en met 8 Augustus vrij zijn in de keus van de wedstrijden waaraan zij willen deelnemen. Op de losvloer van de Staatsmijn Em ma te Hoensbroek raakte de 28-jarige gehuwde handlanger L. Berendonk uit Hoensbroek tussen een steenwipper en een bijlopende mijnwagen bekneld. Hij was op slag dood. Amerika zich in dit opzicht .meer rea listisch zou willen tonen. Het zou wen selijk zijn China toe te laten tot de Ver enigde Volken. Hij hoopte eveneens dat de besprekingen te Washington de weg zouden banen voor een ontmoeting van de staatshoofden met Malenkov en Att lee achtte het wenselijk dat een der gelijke ontmoeting plaats zou vinden in Londen. RONDE VAN FRANKRIJK 1454 (Van onze sportredacteur) Ware het niet, dat de afstand meer dan drieduizend kilometer is en dat er nog zoiets bestaat als een Tourmalet,Aspin en meer van die grimmige reuzen, wij zouden toch wel lid willen zijn van één van de ploegen voor de Tour de France 1954. Wij kunnen ons tenminste moeilijk een voor ons licha melijk welzijn meer bezorgd gastheer indenken dan de machtige heer Jacques Goddet. En nu zijn wij ons er wel van bewust, dat onze heer Goddet niet zoveel goede zorgen aan de dag legt, omdat hij wielrenners zulke aar dige mensen vindt, een niet te verbloemen feit is, dat hij er op staat, dat al de lieden, die drie weken lang door West-Europa trekken, na een vermoeien de dagtaak kunnen uitrusten in de meest luxueuze hotels, die ter plaatse maar beschikbaar zijn. En voor de rest? Vraagt het eens aan de hoteliers in de hoofdstad, die gisteren van de heren in Parijs een uitgebreide circulaire hebben ontvangen. Wij voor ons hebben tenminste al vastgesteld, dat wij na het gebruiken van dergelijke copieuze maaltijden beslist geen lust meer zouden hebben in een tocht van drieduizend kilometer en zeker niet met vriendelijke gedachten zouden kijken naar de witbesneeuwde top van een Izoard. U weet het natuurlijk zo langza merhand wel. Op Donderdag 8 Juli aanstaande, des morgens om negen uur maken ongeveer honderd wiel renners zich in het Olympisch sta dion gereed voor „het grote avon tuur". Om elf uur precies zal de eer ste ploeg van onder de marathon-tri bune wegrijden en ongeveer een half uur later begint dan voor het Lucht vaartlaboratorium aan de Aalsrneer- weg de eerste étappe van de Tour de France. Ruim twee en een half uur ziet Amsterdam dus de omvangrijke Tour-karavaan in vol ornaat. Dan is alles waar men zich zoveel moeite voor heeft getroost om dit juist in Nederlands hoofdstad te laten ge schieden weer voorbij. Want ge wilt toch wel aannemen, dat tal van lie den zich bijzonder hebben ingespan nen voor het laten starten van de Tour de France 1954 in Amsterdam, een feestend Amsterdam. Er heerst bedrijvigheid in en om het Olym pisch stadion. In de hotels treft men de laatste voorbereidingen. Bij de Maar om op de gastvrijheid van de heer Goddet terug te komen, wat zoudt U denken van het volgende ontbijt: Om te beginnen een keuze uit koffie, thee en melk. Vervolgens dikke groentesoep en daarna drie eieren, naar eigen smaak toebereid. Dat is op de vroege morgen niet gering, dunkt ons. Maar het is niets meer dan een voorproefje. Om de eetlust op te wekken. Dan volgen namelijk nog tweehonderd gram koud of warm vlees, verse groenten en aard appelpurée, compöte en tenslotte fruit. Daf alles tezamen is, zo weten de ho teliers thans, wat een flinke eter door gaans als ontbijt gebruikt als hij de Tour de France rijdt. Als hij dan op de voor die dag be paalde plaats van bestemming is dienen er voor elke wielrenner een liter melk of een fles mineraalwater gereed te staan. Daarna volgt het diner. Het be gint, dat moge U nu niet meer verwon deren, met dikke groentesoep. Het vol gende gerecht is gefileerde vis met bo ter. De derde gang bestaat uit weer 200 gram vlees, rood gegrilleerd, met gesmolten boter of gebraden lamsbout of schapencarbonade. De groente dient V W rekent men op drukke dagen, weer vers te zijn en de aardappelen mo- Amusementsbedrijven en andere on- gen desnoods vervangen worden door dernemingen hebben bijzondere maat- spaghetti of macaroni. Voor het einde, regelen genomen. Zelfs het gemeen- fruit of compote, in zicht is, volgt eerst tebestuur heeft gemeend ter gelegen- nog verse of gekookte kaas. Dit alles heid van dit sportieve festijn niet ten mag weggespoeld worden met een fles achter te blijven. Kortom, iedereen wijn, twee flessen bier en een fles ml- heeft reeds zijn beste beentje voor neraalwater, gezet en velen doen dat nóg. (Zte ook pop. S» In het Olympisch Stadion is men momenteel druk bezig met ver bouwingen en veranderingen. De PTT werkt er onder hoogspanning voor de aanleg van telefoon- en telelijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1