Doeltreffende hervorming en V.H.M.O. thans mogelijk van M.O. Nederlands karakter sodaproject zal niet aangetast worden Athenaeum en middelbare school met vreugde begroet St. Jansprocessie in Laren gr Altijd F goede foto's Dr. Christine Bader benoemd tot officier Oranje Nassau Minister Zijlstra gaat niet in op aanbod Solvav-concern Wetsontwerp tot aanvaarding bij Tweede Kamer ingediend Kruis van Verdienste voor twee zusters Nieuwe tactiek in Joegoslavië' Persoonlijkheid niet remmen Pionierster van de Staat meer vingers in de pap kinderhygiëne Studiereizen naar het buitenland VRIJDAG 25 JUNI 1954 PAGINA 3 RAPPORT AAN CENTRUM VOOR STAATK. VORMING Te zeer onder de ban van de eindexamen-techniek Critiek van „Osservatore" op veroordeling van Mgr. Pusic Positieve waarde van de kath. filmkeuring Bernard Verhoeven verlaat J. van Eyck-academie H. Verhey in Eerste Kamer Fiscus en giften aan instellingen PEN-congressisten bij H. M. de Koningin ook onder de moeilijkste omstandigheden Vandaag deed ik een was Tan 9 personen U vliegt nu door de was heen! Stoffelijke overschotten gefusilleerden gevonden Nachtelijke bedevaart naar graf van St. Adelbert Statuut Koninkrijk der Nederlanden Unesco organiseert werkkampen „De toekomstige beoefenaar van vakwetenschap moet er van doordron gen worden, dat de menselijke geest niet enkel een middel is of een instru ment. om natuur en verhoudingen in de menselijke samenleving te kunnen beheersen. Die menselijke geest heeft allereerst zijn eigen-waarde. Wordt die niet hoog gehouden, dan wordt de beoefenaar van vakwetenschap de slaaf Van wat hem omringt, het sloofje van het ingewikkelde huishouden van natuur en samenleving". Dit is een van de conclusies, waartoe onderwijs deskundigen zijn gekomen, die een rapport voor het Centrum voor Staatkun dige Vorming hebben samengesteld over de wetsontwerpen op het Algemeen Middelbaar en Voorbereidend Onderwijs. De passage in de aanhef heeft be trekking op het gymnasium. De commissie is van oordeel, dat deze school juist in deze tijd, nu economische en mechanische factoren zwaar wegen, een geestelijke functie vervult. Zij heeft de overtuiging, dat de aanpassing van het onderwijs op het gymnasium aan de nieuwe tijd zeer oppervlakkig is geweest. Men heeft de bj'ta-afdeling tot een uitgebreide combinatie van vakken ge maakt, terwijl ook de alpha-afdeling een zekere aanpassing nodig heeft. wiis. In zekere zin werken die gere geld tegen elkaar op; bovendien zijn zij eikaars componenten. Deze toe stand wil de commissie gaarne laten voortbestaan. Nederland is een van de weinige landen waar dit te vinden is. Er wordt op gewezen, dat de belang rijke mogelijkheden voor het voorberei dend hoger onderwijs gelegen zijn in handen van de leraren in het algemeen en met name van de leraren in de ta len. Ook op het gymnasium doet zich de Vraag voor, die de commissie zich her haaldelijk stelt in dit rapport, of het onderwijs niet te zeer onder de ban Is gekomen van de techniek van het eindexamen. In plaats van Homerus zouden de bêta-leerlingen beter Plato kunnen lezen, wanneer zij het met slechts een enkele Griekse schrijver moeten doen. Voor de alpha's wordt Pla to aangeraden in plaats van Herodotus. Ook voor de christelijke schrijvers en kerkvaders wordt de aandacht ge vraagd. Van fundamentele betekenis voor de leerlingen wordt de eis ge noemd, dat zij voldoende belangstelling hebben voor geestelijke en maatschap pelijke vraagstukken. De commissie ziet met grote vreugde de intrede van het nieuwe schooltype, dat in het wetsontwerp athenaeum Wordt genoemd in het onderwijs. Zij ziet deze school als een gehumaniseerde H.B.S. Geheel overeenkomstig het doel van 't gymnasium zal op 't athenae um het talenonderwijs moeten worden gegeven in de eerste plaats om begrip Voor de persoonlijke mens en de even mens bij te brengen. Deze immers is uitgangspunt èn doel van alle bedrijvig heid, op welk terrein ook. Het Latijn Wordt als verplicht vak ontraden, cul tuurgeschiedenis daarentegen aanbevo len. Vergeleken met een aantal landen mogen wij in Nederland trots zijn op ons voorbereidend hoger onderwijs, zeggen de commissieleden. Naar hun oordeel vindt dat mede zijn oorzaak in de aanwezigheid van twee naast elkaar staande en onderling vrij veel verschillende richtingen in dit onder- Lyceum en M.M.S. Met instemming wordt geconstateerd, dat het wetsontwerp het reeds vijftig jaar bestaande lyceum een wettelijke erkenning wil geven, die nauw aansluit bij de bestaande toestand: een onder bouw van een of twee jaren en een bo venbouw van gymnasium en. een afde ling athenaeum. Ook het eigen karakter van de middelbare meisjesschool dient 55 .55 De „Osservatore Romano" geeft in een hoofdartikel onder de titel „Nieuwe tactiek in Joegoslavië" een commen taar op het bericht, dat mgr. Michel Pusic, bisschop van Hvar (Lesina) door de rechtbank van Starigras in Joego slavië tot een boete van 40.000 dinars Veroordeeld is wegens het „misbruik maken van de godsdienst en van de kerk voor politieke doeleinden". Dit misbruik zou, zoals gemeld, bestaan in het feit, dat de bisschop zich verzet heett tegen de vorming in zijn bisdom van de organisatie van de „volkspries ters" een organisatie die in 1949 door de regering in het leven is geroepen. „De kwestie, waarom het hier gaat", schrijft vet Vaticaans Orgaan, is dus noch van vandaag, noch van gisteren. In December 1949 zeide Tito tegen een groep van deze volkspriesters: „Als wij ons van Moskou afgescheiden hebben, Waarom zouden wij ons dan ook niet van Rome scheiden." Indien de ver oordeling van mgr. Pusic bevestigd Wordt, is dit een teken, dat het doel hetzelfde blijft, maar dat de methoden gewijzigd worden: in plaats van het gebruik van geweld, wordt verdrukking door middel van rechtsveroordelingen aangewend." De „Osservatore Romano" herinnert daarna aan de recente verklaringen van de secretaris van het Joegoslavisch ministerie van Binnenlandse Zaken, Stefanovich aangaande de toepassing van de wet op de positie van de reli gieuze communiteiten. Hij beweerde daarbij dat de katholieke bisschoppen drastische maatregelen tegen de orga nisatie van de volkspriesters nemen en beschuldigde hen van verraad. Het Vaticaans Orgaan antwoordt hierop, „dat de gebruikelijke wijze van de dic tatoren, die onderdrukkers zijn, bestaat uit het beschuldigen van hun slacht offers van verraad: een politiek regiem met een ware zin voor de vrijheid zou moeten weten, wat van de katholieken, bisschoppen, priesters en gelovigen, ge vraagd kan worden en wat niet van hen geëist kan worden. Van de Kerk verplichtingen en daden te vragen in strijd met de kerkelijke discipline en zelfs met de leer en vervolgens het verzet hiertegen verraad te noemen, is een onrechtvaardigheid en een be vestiging van de onderdrukking. Dit zou zelfs iets belachelijks genoemd kun nen worden, als het hier geen onschul- digen betrof, - die buiten hun schuld lijden vanwege een ideologische haat, Welke zelfs de moed niet bezit zich in zijn ware gedaante te tonen. Dit alles is een duidelijke bespotting van de waarheid. Monseigneur Pusic is het slachtoffer van een veroordeling van de rechtbank vanwege het feit, zijn plicht als Herder en priester vervuld te hebben." aldus de Osservatore. De beschuldiging, dat de katholieke filmkeuring noodzakelijkerwijze negatief hioet zijn, is op het internationale film congres te Keulen heftig bestreden door de voorzitter der studiedagen, Jean tiernard uit Luxemburg. Hij wees erop, dat in het Christendom niets negatiefs Schuilt. De Katholieke filmkeuring heeft puist positieve waarde, ook voor niet- katholieken, omdat de katholieke film keuring de hoogste menselijke waarden ^crdedigt tegen het winstbejag. Zij kan ?n moet er toe bijdragen, dat er een cetere filmkunst komt. Vlgr. Leiprecht heeft er op gewezen, t de katholieke filmkeuring niet een .s°ort nevencensuur is. Zij is verankerd Jf de goddelijke opdracht tot opvoeding. kn deze opdracht kan niemand ons "Ijmaken. De wet kan alleen voorschriften geven omtrent de intellectuele ont wikkeling en wel in tamelijk een zijdige zin. De wet noemt de vak ken en het leerplan geeft de sum miere inhoud daarvan. Persoonlijk heidsvorming ligt goeddeels op het terrein waarmede de overheid geen bemoeienis heeft. Van de andere kant moet wel nauwkeurig worden toegezien, dat de wet deze persoonlijkheidsvorming niet te genwerkt. Overlading van het pro gram zal dit tot gevolg kunnen hebben. De school houdt veel te weinig rekening met de niet uni verseel begaafde leerlingen, terwijl toch aan het grootste deel die eis niet mag worden gesteld. Vele leerlingen zijn beter en meer waard dan hun povere prestaties doen vermoeden. De huidige school kan deze leerlingen niet de gelegenheid bieden, om nu eens voor de dag te komen met iets, dat echt goed is. De commissie denkt ter verbete ring in deze toestand aan een ver dere differentiatie in de toekomst, niet alleen ten aanzien van het aantal schooltypen doch vooral ten aanzien van een zekere mate van vrijheid onder het opzicht van dif ferentiatie aan de afzonderlijke scholen te verlenealdus het rapport der commissie-Janssen. De commissie is tot de overtui ging gekomen, dat een organisatie van het middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs als voorge steld in de beide wetten-Rutten voldoende mogelijkheden bevat, om te geraken tot een voorzichtige doch doeltreffende hervorming van dat onderwijs. Zij meent door het ge ven van haar zienswijze op de beide wetsontwerpen-Rutten op de beste wijze een bijdrage te kunnen leveren tot de door velen gewenste spoedige hervorming. in de wet te worden vastgelegd. De M.M.S. moet de school zijn, waarvan anders dan bij gym of athenaeum leer stof en methoden met het oog op het meisje worden gekozen. Borromeus Lyceum Helmond, mr. J. G. M. Broekman, Centr.. Bur. voor On derwijs en Opvoeding Den Haag, drs. M. F. A. Brok, rector O.L.Vrouwe-Ly- ceum, Breda, dr. Ch. C. P. Pacilly, rec tor St. Janslyceum, Den Bosch. Als adviserende leden zijn toegevoegd: prof. dr. A. M. J. Chorus, hoogleraar in de psychologie te Leiden, en mag. dr. J. G. Stokman O.F.M. lid van de Tweede Kamer. Wegens te drukke werkzaamheden heeft de heer Bernhard Verhoeven met ingang van 1 October ontslag gevraagd als directeur van de Jan van Eyck- Academie te Maastricht. Van deze Maastrichtse Kunstacademie is de heer Verhoeven de eerste directeur geweest. Van de Toneelacademie wenst de heer Verhoeven nog directeur te blijven. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de plaats van wijlen de heer A. J. de Goeij benoemd vertelaard tot lid der Eerste Kamer de heer H. J. M. Verhey te Didam (KVP). Middelbare school Een van de conslusies luidt, dat er een „middelbare school" moet komen, die dus verschilt van het voorbereidend hoger onderwijs. Het doel daarvan is de leerlingen de geestelijke geschikt heid te geven voor middenfuncties en levenstaken te vervullen door meer ont wikkelden, waarvoor geen opleiding aan een instelling voor hoger onderwijs no dig is. In tegenstelling tot de vier jaar die het wetsontwerp voorstelt, wil de com missie de cursusduur voor deze school op vijf jaar stellen. De eerste twee ja ren van deze school zouden echter kun nen samenvallen met gym of athenae um. Dit zou zelfs verkieselijk zijn. La ter zal dan meer de praktische kant op moeten worden gewerkt, terwijl het V.H.O. meer theoretisch inzicht gaat bie den. Hoewel beleidsvragen ten aanzien van uitvoering van het nieuwe in de wets ontwerpen neergelegd onderwijspro- gram niet tot de opdracht der commis sie behoren, geeft zij toch als haar me ning te kennen, dat op zeer eenvoudige wijze tegelijk kan worden overgegaan tot oprichting van de A.M.S. in een be perkt aantal experimenterende scholen en het athenaeum. Daartoe zou voldoen de zijn de athenaea, die niet gecombi neerd zijn met een der experimenteren de algemeen middelbare scholen, voor lopig te combineren met de hogere bur gerscholen, waaruit zij zijn ontstaan. De ze laatste zullen dan wat vereenvoudigd worden en niet meer voorbereiden voor het hoger onderwijs. Het H.B.S.-diploma De commissie acht het van de kant van de ouders niet onredelijk, dat zij hun kinderen kost wat kost het eind diploma H.B.S. willen laten behalen. De toekomstmogelijkheden zijn nu eenmaal met dat diploma veel groter. Ook al zal de cursusduur de A.M.S. vijf jaar worden, dan nog durft de commissie niet garanderen, dat het eind-diploma van deze school dezelf de waarde heeft als een eindexamen H.B.S. Maar 't zal wel een grote waarde hebben, mits maar het nodi ge contact tot stand komt met leiders van opleidingen en functies waarvoor de A.M.S. de mogelijkheid biedt. Ook aan de belangrijke functie van de leraren wordt een passage gewijd. Paedagogische en didactische voorbe reiding worden noodzakelijk genoemd Indien voor de leerlingen als eis geldt dat zij belangstelling hebben, zoveel te meer nog voor de leraren. Alle onder wijs is zoveel waard als de leraren waard zijn, zegt het rapport. De commissie is als volgt samenge steld: voorzitter dr. C. J. A. Jansen S.J., directeur H.B.S. van het St. Ig- natiuscollege te Amsterdam. Leden: drs. R. H. G. J. Koster, leraar St. Alo- ysiuscollege Den Haag, (tevens secreta ris), dr. W. H. Beuken, rector Car. In het verslag van de vaste commis sie voor financiën uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot herziening van de fiscale tegemoetkomingen voor giften aan instellingen wordt opgemerkt dat verschillende leden van de commis sie de ondergrens voor de inkomsten en loonbelasting, welke in het voorstel van 2 tot 1 pet. wordt verlaagd, zouden willen doen vervallen. Terwijl zij erkenden, dat de grens van honderd gulden om redenen van utili teit alleszins verdedigbaar is, konden zij dit van de 1 pct.-grens niet inzien. De instellingen, in welker belang de af trekregeling is ontworpen, zouden er ongetwijfeld mede gebaat zijn, wanneer de wel zeer subjectieve wettelijke scheidslijn tussen hetgeen wel resp. nog geen offer betekent, zou verdwijnen. Nu dit laatste t.a.v. de vennootschapsbe lasting terecht wel wordt voorgesteld, lijkt het consequent, dezelfde stap ook voor de inkomsten- en de loonbelas ting te doen. De meesten van deze leden bepleitten voorts bij het bepalen van de belasting aftrek het volle bedrag van de gift in aanmerking te nemen en daarop dus niet de vermindering met honderd gul den toe te passen. Veertig deelnemers aan het PEN- congres dat deze week in Amsterdam wordt gehouden zijn ten paleize Soest- dijk voor een informeel bezoek ontvan gen. Het gezelschap was samengesteld uit dertig buitenlanders (de voornaam ste schrijvers uit elk der zeventien ver tegenwoordigende landen) onder wie de internationale president van de PEN- club, Charles Morgan, en tien Neder landers, tw. het bestuur van het Ne derlandse PEN-centrum, het bestuur van het comité dat het congres heeft voorbereid. Tot de genodigden behoor den de tijdens het congres gepromo veerde doctores honoris causa Edgar Morgan Forster, Jean Schlumberger en Victor van Vriesland. Allen werden voorgesteld aan de Koningin. Advertentie Onder veel belangstelling is ook dit jaar de St. Jansprocessie te Laren gehou den. Het aantal deelnemers was groter dan ooit. Advertentie I k heb vandaag de was gedaan met „Castella Parels". Een was van 9 personen. Ik moet U mijn compli ment maken. Het is reusachtig en ik ben werkelijk eerder klaar met mijn was, die zonder bleken hagelwit is. Ik zal Uw wasmid del bij al mijn ken nissen aanbevelen. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten. die zii bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieu we tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed; in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gisteren beziggehouden met een van de laat ste vondsten op het gebied van onze industrialisatie, het bekende soda project. Door de aanboring van een zouthorst bij Winschoten zijn sinds enige jaren op het departement van Economische Zaken plannen gerijpt in dit gebied, waar tot nog toe altijd moeilijkheden met werkloosheid werden ondervonden, een geheel nieuwe chemische industrie op te bouwen, waarvan het eerste product soda zal zijn. Een reeks nevenindustrieën zal daaruit voort kunnen komen, buitengewoon belangrijke mogelijkheden zijn bovendien aan het licht gekomen, omdat de grondstof vlak bij de zeehaven Delfzijl ligt en voor lange jaren toereikend zal zijn. den aan minstens 300 man in de soda- fabriek en tijdelijk nog aan vele hon derden die by de opbouwwerkzaam- heden betrokken zullen zijn. Er komen openbare werken in uitvoering. Met dat doel zal binnenkort zelfs een openbaar lichaam worden gevormd dat de mil- lioenen daarvoor bijeen zal brengen. Het afvalwater wegens het zout gehalte altijd een groot probleem kan zo maar in zee worden gespuid. De Scandinavische markt ligt als het ware voor het grijpen om het product aan de man te brengen. Bovendien werd het kapitaal voor een sodafabriek gèvonden en nog wel voor het allergrootste deel van particuliere zijde. De Kon. Ned. Zoutindustrie wilde onmiddellijk deel nemen. Het nieuwe bedrijf gaat een natuurlijk verlengstuk van het hare vor men en wordt een flinke klant voor zout. De Staatsmijnen, de Mekog chemisch onderdeel van het Hoogoven concern en de zwavelzuurfabriek Ketjen alle eerste deskundigen op dit terrein toonden aanstonds actieve be langstelling. Zo werd een garantie ge vonden voor dertig millioen van het benodigde aandelenkapitaal groot 51 millioen. In die dertig millioen is de inbreng van de Staatsmijnen vier mil lioen. Dit bedrag betekent een recht streekse overheidsdeelneming. De staat zou bovendien indirect steunen door een garantie te geven voor de reste rende 21 millioen, die door institutionele beleggers op die voorwaarde zijn toe gezegd. Voor het verstrekken van deze garantie werd het wetsontwerp thans aan de Kamer voorgelegd. Het project zal werkgelegenheid bie- Men zou zo zeggen dat de Kamer alle redenen had om gelukkig te zijn met zulke fraaie projecten, waarvan de voordelen over de gehele Nederlandse economie gaan uitstralen. De Kamer was echter slechts voor een gedeelte blij met dit vooruitzicht. De heren Weiter, Nederhorst (P.v.d.A.) en Haken (C.P.N.) hadden grote bezwaren. De eerste wilde meer gegevens hebben over de commerciële mogelijkheden. Hij zag het nieuwe bedrijf in heftig conflict ko men met de machtige kartelbedrijven waarbij de naam Solvay werd genoemd. De heer Weiter sprak zelfs van de mogelijkheid van een tweede Polynorm en hij wilde de toezegging voor de ga rantie van 21 millioen onder die om standigheden niet geven. De heer Nederhorst had een hele reeks gedetailleerde klachten: de staat is wel geldschieter maar geen deelnemer; het geld van de gemeen schap wordt niet veilig gesteld; alles is veel te snel voorbereid en geheim gehouden, zodat wfl niet weten wat wij gaan goedkeuren. Waarom geen tegemoetkomen aan socialistische ver langens door een vorm te kiezen als destijds bij de N.V. Breedband, waar bij de staat alle vingers in de pap kreeg? Het gaat hier toch om een voorstel dat door een gemengd Kabi net is gedaan. Minister Treub en Mgr. Nolens werden geciteerd, die zich .vroeger voor socialisatie zouden heb ben uitgesproken. Andere woordvoerders waren veel beter te spreken over het project. De heer Koersen (K.V.P.) o.m. vond het zakelijk aanvaardbaar en juichte vooral toe dat particulieren hier aan de gang kunnen gaan. Des avonds heeft minister Zijlstra de plannen nog eens in het juiste licht ge steld. Hij betoogde allereerst dat het hier om een echte onderneming gaat en dat dus risico moet worden aange durfd. De minister bevestigde wat de Kamer naar voren had gebracht, dat het Solvay-concern hem onlangs - heeft benaderd met een aanbod om een meer derheid in het Nederlandse bedrijf te krijgen. Daarop is Zijne Excellentie niet ing-gaan. Hij kon de Kamer geruststel len: het Nederlandse karakter van het nieuwe sodabedrijf blijft onaangetast. De meerderheid van het kapitaal dat zijn de aandelen op naam van de vier deelnemende Nederlandse bedrijven zal niet dan met toestemming van de minister in andere handen kunnen over gaan. De minister zag in de deelneming van de overheid in het bedrijf reeds een compromis aan de P.v.d.A. Behalve met de vier millioen van de Staatsmij nen is de regering ook geïnteresseerd door het aandelenpakket der Kon. Ned. Zout Industrie en via de winstregeling van deze maatschappij. De verhoudin gen zijn zodoende in evenwicht en het scheelt maar een nuance met wat de P.v.d.A. wil. De directie van de Kon. Ned. Zout Industrie vervult in het sodaproject de functie welke de directie van de Hoog ovens bij de N.V. Breedband inneemt. Zij garandeert de technische kennis om dit bedrijf goed te kunnen leiden. De mogelijkheden van de Kon. Ned. Zout Industrie zullen ongetwijfeld belangrijk toenemen. Er zijn aanwijzingen dat dit ook nog op ander terrein zal worden ge constateerd. Bij de replieken vroegen de socialisten nogmaals, ditmaal bij monde van hun fractieleider mr. Burger, om uitstel van de besprekingen. Zij wilden eerst de ga rantieovereenkomst zwart op wit zien en tevens de statuten zelf alvorens de beslissing te kunnen nemen. Dit heeft de minister hun toegezegd. Bij graafwerkzaamheden op de Wa- geningseweg bij Wageningen zijn resten van stoffelijke overschotten van men sen gevonden. Bij het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken dat het hier de stoffelijke resten betreft van de 18 September 1944, een dag na de luchtlandingen bij Nijmegen, Ooster beek en Arnhem, door Duitse militairen gefusilleerde leden van de Binnen landse strijdkrachten G. v. d. Weerd en J. Post, beiden uit Wageningen. (Van onze correspondent) Tgdens de druk bezochte receptie ter gelegenheid van het gouden promotie jubileum van dr. Christine Bader, sticht ster en leidster van de vereniging Kleu terzorg te Arnhem en pionierster op het gebied der kinderhygiëne, heeft De plechtige viering van het feest van St. Adelbert, de apostel van Ken- nemerland, op het graf van de heilige te Egmond-Binnen, is dit jaar bepaald op Zondag 27 Juni. De plechtigheden worden Zaterdagavond geopend met een bedevaart van de St. Adelberts- vereniging, waarvoor om 8 uur een Avondmis gecelebreerd zal worden door de Zeereerw. heer Zwartkruis, profes sor aan het seminarie Hageveld, geeste lijk adviseur van de afd. Haarlem. Voor de nachtelijke bedevaartgangers, waarvan er velen oudergewoonte te voet komen, zal Zondagmorgen 6 uur een gezongen H. Mis worden opgedra gen, waarvan de intentie dit jaar zal zijn voor de zielerust van Mgr. Hen- neman, die jarenlang leider van deze nachtelijke bedevaart is geweest. Om kwart over tien zullen de mon niken van de St. Adelbertsabdij en de parochianen van Egmond de plechtige Hoogmis zingen, waarna plechtige ver ering van de Relieken van St. Adel bert. De viering wordt des middags om drie uur besloten met een plechtig lof. Voor treinreizigers uit de richting Am sterdam is om 10.05 te Castricum een busaansluiting naar Egmond-Binnen. Bjj de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot aanvaarding van een statuut voor het koninkrijk der Nederland. Aan de Memorie van Toe lichting, ondertekend door het gehele kabinet, ontlenen we dat nu na wijzi ging van enige artikelen volledige over eenstemming is bereikt, het ontwerp statuut ter vrijwillige aanvaarding aan de volksvertegenwoordigingen kan wor den voorgelegd. Door deze vrijwillige aanvaarding langs democratische weg krachtens artikel 218 van de Grondwet komt de nieuwe rechtsorde tot stand. In Suriname en de Nederlandse An tillen zal de aanvaarding dienen te ge schieden door een besluit van het ver tegenwoordigend lichaam (artikel 61 ontwerp), in Nederland door een wet (artikel 218 jo 217 Grondwet) waarvan het ontwerp hierbij wordt aangeboden. De Kamers kunnen het ontwerp niet aannemen, dan met tenminste twee derden der uitgebrachte stemmen, aan gezien in enige artikelen van het ont- werp-statuut wordt afgeweken van de bepalingen van de aan het 14e hoofd stuk voorafgaande hoofdstukken der Grondwet. Indien de beide Kamers der Staten- Generaal en de Staten van Suriname en van de Nederlandse Antillen het ontwerp-statuut zullen hebben aan vaard, kan spoedig tot bevestiging van bet Statuut worden overgegaan in te genwoordigheid van vertegenwoordigers van Suriname en van de Nederlandse Antillen, waarna de plechtige afkondi ging kan geschieden. prof. dr. P. Muntendam, directeur-ge neraal van de Volksgezondheid, mede deling gedaan van de bevordering der jubiiaresse tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Matser schonk haar de bij die Orde behorende draagmedaille. In zjjn toespraak noemde dr. Munten dam Christine Bader een toonbeeld en voorbeeld voor de artsen. Hij herinner de aan dr. Baders geschrift „Over peinzingen" waarin zij zei, dat er voor de medici geen weg terug was, maar dat er ook in de weg vooruit iets terug te veroveren zou zijn van hetgeen de artsen zich naar haar mening hebben laten ontnemen. Deze terugverovering zou volgens prof. Muntendam juist op het terrein der preventieve geneeskun de mogelijk zijn. Spr. bepleitte een nau were samenwerking tussen huisarts en kinderarts. Ook sprak prof. Muntendam met veel waardering over hetgeen dr. Christine Bader heeft gedaan in de jaren 1921-1933 toen zij Inspectrice van de Volksgezondheid was. Het medele ven van de Koningin met Uw werk heeft mij altijd gefrappeerd, zo zei spr. tenslotte. Namens bestuur en de vaste staf ver pleegsters van het Christine Baderhuis schonk dr. J. Schalm de jubiiaresse een radiotoestel. Dr. Bader werd ver volgens gehuldigd door de grote schare kleuters, wier welzijn een mensenleef tijd lang haar streven is geweest. Voor hen, die om studie-redenen naar het buitenland willen gaan, is zojuist een belangrijke UNESCO uitgave „Va cations Abroad" verschenen. Het is geschreven in drie talen (Engels, Frans en Spaans) en bevat een schat van gegevens over vacantiecursussen, zo merscholen, studiereizen en internatio nale werkkampen. Voorts wordt mel ding gemaakt van de faciliteiten, die verschillende organisaties in 37 landen verlenen. Vermeld zijn o.m. nauwkeu rige gegevens over 18 studiereizen in Italië, 24 vacantiecursussen in Duits land en ruim 130 werkkampen in Euro pa, Azië en Amerika. Degenen, die reeds eerder van deze studiemogelijkheden gebruik hebben gemaakt, weten uit eigen ervaring hoezeer zelfs een kort verblijf in het buitenland, vooral voor studenten, bij kan dragen tot kennis van het inter nationale beeld. „Vacations Abroad" is in Neder land verkrijgbaar via N.V. Uitg. Mij. Martinus Nijhoff, Lange Voorhout 9, 's Gravenhage. Prijs 1,65. Voor het komend seizoen organiseert de Unesco ook werkkampen met het doel de krotoprniming te bevorderen en te bestuderen in Londen, Parijs, Madrid, Algiers, Philadelphia en New Vork. Ook zijn er kampen ter bestu dering van bet basis-onderwijs in India, Pakistan, Phiiipjjnen, Porto Rico en Salvador. Donderdagmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard in het Paleis op de Dam in de hoofd stad dapperheids onderscheidingen uitgereikt. Twee re ligieuzen, de Eerw. Moeder Praxedes (in de wereld mej. Borsboom), overste van het Mgr. No- lenshuis in Den Haag, en Zr. La- dislaus (in de we reld mej. Gaart- huis), van het St. Carolus-tehuis in Hilversum, ontvin gen het Kruis van Verdienste. Men ziet hen hier bij het verlaten t»an het paleis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3