i m Veiligheidsraad bespreekt vanavond weer Guatemala Kruiswoordraadsel Programma s uit België en Duitsland Dapperheidsonderscheidingen door Prins Bernhard uitgereikt De Rijn en de Grote Markt Militaire Willemsorde voor It. Navis Rusland wijst twee ontwapeningsplan nen van de hand DE WITTE RAA.F Cabot Lodge reageert niet op verzoek van Guatemala en Sovjet-Unie Uitwisseling van atoomgegevens WRIGLEY RL MOORD in Parijs 4000 verduisterd mmzm cCe 1/lox>rtrnsCvn' VRIJDAG 25 JUNI 1954 PAGftlfc S MEENK'S POEDERS Examens Oude voorstellen van Moskou eveneens verworpen SPAANS OP MIDDELB. SCHOOL '■V: "Ifc* - Op verzoek van Brazilië en Columbia De Nederl. industrie en de E.D.G. Interessante afzet mogelijkheden Amerikaanse atoomcommis sie steunt Eisenhower's plan Schep vreugde in t leven door GEORGES SIMENON Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Onbekende jongeman dood aangetroffen In hotelkamer te Rotterdam Boekhouder aan gehouden HET BEZOEK VAN PRESIDENT COTY De Bijenkorf 9 (8)% Private promotie „Hij was een voorbeeld van de zich zelf nimmer ontziende verzetsgeest", zo eindigt het Koninklijk Besluit no. 43 van 26 Augustus 1953 waa jij aan Chris- tiaan Navis, oud 2e luitenant van het voormalige KNIL, 38 jaar, woonachtig te Delft, de Militaire Willemsorde vierde klasse werd toegekend wegens uitste kende daden van moed, beleid en trouw. Enige honderden genodigden, onder wie de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp verhieven zich vanmorgen van hun zitplaatsen toen Prins Bernhard in generaalsuniform, vergezeld van de adj.-generaal en vice- admiraal tit. N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis en zijn beide adjudanten de burgerzaal van het Ko ninklijk paleis te Amsterdam betrad voor het uitreiken van dapperheids- onderscheidingen aan 707 Nederlanders. Met klaroengeschal en het „open de ban" werd de plechtigheid geopend. „Het is vermoedelijk een van de laatste malen, zo niet de laatste maal, dat deze onderscheidingen worden uitgereikt", aldus sprak de Prins, „en het is mij derhalve een genoegen en een bijzondere eer dit weer te mogen doen, diep getroffen als ik ben door wat Nederlanders kunnen verrichten in de moeilijkste tijden. Ik ben er van overtuigd", aldus de Prins, „dat de commissie van onderscheidingen haar werk met de grootste toewijding heeft gedaan. Toch zijn er nog vele Nederlanders, die, evenals gij, die vandaag wordt onderscheiden, ook voor een onderscheiding in aanmer king zouden komen, maar die er te gen mijn en anderer verwachting in geen ontvangen. Enerzijds is dit toe te schrij ven aan hun grote bescheiden heid, die door mij in dit geval kan worden betreurd, anderzijds aan een verschil van mening met de commis sie van onderscheidingen en aan de verwarring die er na de bevrijding heeft geheerst". Met nadruk sprak de prins echter niettemin zijn hulde en eerbied uit jegens deze niet onderscheiden Neder landers. De prins besloot met het een absolute plicht van het gehele Neder landse volk te noemen te zorgen voor het welzijn van invaliden en al die an dere Nederlanders, die het slachtoffer zijn geworden van hun heldhaftig ge drag voor het vaderland. 's Prinsen adjudant, luitenant ter zee le klasse A. F. Eibers, las daarop hr'. Koninklijk Besluit voor, waarbij aan Christiaan Navis de militaire Wil- Advertentie speciaal legen KOORTS, KIESPIJN, HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN poeders Rijksuniversiteit Utrecht Doet. Ned. Lett.: W. Drop, Amersfoort. Cand. Ned, lett. H. W. van Rossum, Utrecht en mej. M. I. Reijnders, Utrecht. Doet. theologie: W. Anker, Rotterdam. Cand. Germ, lett mej. H. H. Branches, Haar lem (cum laude) en A. C. Rijnberg, Bussum. Doet. pharmacie: C. F. v. Mourik, Utrecht Doet. klass. lett.: R. C. Engel- bert, Utrecht (cum laude). Cand. rech ten: J. M. Bruning, Laren; M. H. Schütz, Utrecht en M. E. Gravin van Limburg Stirum, te Utrecht. Cand. so ciologie. A. J. M. van de Brink, te Utrecht; F. Vollema, Westervoort; mej. W. Feikema, Utrecht en G. van der Hul, Utrecht. Cand. wis- en natuurk. A: H. Reyerse te Utrecht. Prop. theologie: P. Landweer, Ammerzoden, W. Chr. Hovius, Hilversum; B. J. Wiegeraad, Montfoort; J. Mansvelt, Rotterdam; A. Romein, Vlaardingen; J. F. van de Kooi, Utrecht en W. J. J. van de Waal, Soest- dijk. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen zijn geslaagd voor doctoraal tandheel kunde: F. H. Coes, Vriezeveen; P. Egyedi, Amsterdam; G. Udding, Eext. Doctoraal examen rechtsgeleerdheid: P. J. van der Wal, Scherpenzeel. Aan de Gem. Universiteit van Am sterdam zijn bevorderd tot arts mevr. M, M. StemmerSteilen, mej. F. G. M. Schnabel en de heren B. A. M. v. d. Brekel, J. van Dongen, G. H. Hagens, H. Timmers, A. J. Vergroesen en P. J. van Staveren. Geslaagd voor het arts examen le gedeelte: mej. A. S. M. Ver- hoeff en de heren W. J. M. v. d. Sande, H. W. van der Geld, G. P. van Buuren, J. J. Morriën, E. J. C. Lubbers, L. Boer man, R. Nieuwenhuis, I. S. F. Ranti, P. Cohen (Amsterdam) en L. J. A. Coe- nen (Helmond). Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift, getiteld: „Harem- en pardah- systeem" de heer J. Wattel, geb. te Serooskerke (Walcheren). Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: mej. *J. E. F. S. Borggreve,, mej. M. de Langen (Amsterdam) en mej. J. M. E. Brink man (Haarlem). Voor het candidaats examen economie: mej. H. Wijnberg en de heer F. van Dam (Amsterdam). Aan de Vrije Universiteit in Amster dam zijn geslaagd voor het propaedeu- tisch examen theologie de heren: J. K. Pietersma, Boksum (Friesland); A. Seg- ger, Bunde (Friesl.); C. A. Bos, Emmel- oord, J. J. Kuiper, Sassenheim, J. C. van Egmond, Rijnsburg, J. Radstaak, Aalten, mej. T. de Jong, Ouderkerk a. d. Amstel (cum laude), H. Eikelboom Sleeuwijk, J. D. Heybroek, Bennekom; J. W. Broersma, Groningen; J. A. A. de Boer, Amsterdam; R. Fernhout, Zwolle (cum laude) en G. A. van der Wal. Zui len (cum laude). Op het proefschrift „De betekenis van het evenwichtsorgaan voor de vlieger", is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de genees kunde, de heer M. W. W. Krijger, ge boren te Poortvliet. Promotor was prof. dr. A. A. J. van Egmond. Voor het notarieel examen eerste ge deelte is geslaagd de heer G. E. M. Kuyntjes, te Overschie. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraalexamen geschiedenis mej. J. Th. Stassen te Beek (L.), voor het doctoraalexamen theologie pater G. M. Kolbrink A.A. (cum laude), Nijmegen; pater J. C. G. Braun O.F.M. (cum laude), Nijmegen- pater W. B. M. Poelman O. Carm. (cum laude), Nijmegen; pater J. F. Lescrau Waet M.S.C. (Nijmegen). Aan de Vrije Universiteit te Amster dam zijn geslaagd voor het propae- deutisch examen theologie de heren H. W. Nusselder, Dinxperlo; G. J. van de Pol, Putten; S. de Jong, Buitenpost: van Loo, Sneek; J. Faber, Amster dam. Geslaagd voor het candidaats examen wis- en natuurkunde de heren R- C. Baayen, Alphen aan de Rijn; C. Mosselman, Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heren G. Prins, Andijk en A. Davidse, lemsorde 4e klasse werd verleend. Daartoe was het besluit van 22 Augus tus 1946, waarbij hem het bronzen kruis was verleend, ingetrokken. De heer Navis is volgens dit Koninklijk Besluit onderscheiden wegens zijn op treden ten behoeve van een para-mi litaire verzetsgroep. „Hij heeft voor de opbouw van het binnenlandse mili taire verzet onmisbare contacten ge legd en geactiveerd, geheel zelfstandig door het gehele land en met bijzonder grote risico's als gevolg van veelvul dige vijandelijke infiltratie en diepgaan de nasporingen door de Gestapo. Meerdere malen is hij ternauwernood aan arrestatie ontkomen en hij heeft velen tijdig gewaarschuwd en aldus de kwetsbaarheid van het ondergronds verzet in de interne verbindingen aan zienlijk verminderd. Ondanks zijn door rusteloze activiteit, spanning en ondervoeding ernstig aan getaste gezondheid, heeft de heer Na vis in September 1944 een belangrijke opdracht volvoerd door zich naar het Zuiden te begeven voor het leggen van de eerste contacten met de bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten, het bureau inlichtingen en de chef staf van Militair Gezag. Luitenant-kolonel C. C. Geertsema, eveneens adjudant van de prins, las ten slotte de namen voor van hen die zijn onderscheiden met de Bronzen Leeuw (17), het Bronzen Kruis voor de tweede maal (7), het Bronzen Kruis (9), het Vliegerkruis (2), en het Kruis van Verdienste (72) Toen de uitreiking ten einde was be gaf Prins Bernhard zich met de nieuwe ridder naar de voorzijde van het pa leis, waar troepen te voet, gevormd uit twee compagnieën van de Koninklijke Marine (matrozen en mariniers), twee compagnieën van de Koninklijke Land macht (garde-regiment Grenadiers) en twee compagnieën van de Koninklijke Luchtmacht (luchtvaarttroepen) voor hen defileerden, op muziek van de Ko ninklijke Militaire Kapel De Sovjet-Unie heeft twee plannen op atoomgebied en ontwapening van de hand gewezen. Het eerste plan was voorgesteld door de Verenigde Staten en beoogde de oprichting van een in ternationaal orgaan dat een verbod van de atoombom zou moeten garanderen. Het tweede plan was een ontwerp van Groot-Brittannië en Frankrijk en be helsde een etappesgewijze ontwapening met verbod van atoom- en waterstof wapens, die zich binnen een periode van vijf jaar zou moeten voltrekken, al dus is gisteren van de zijde van de Verenigde Naties meegedeeld. Rusland kwam van zijn kant met practisch dezelfde ontwapeningsvoor stellen die men al sedert 1946 kent inkrimping met een derde van de „con ventionele" wapens binnen een jaar, plus datgene wat het Westen het „pa pieren verbod" van de atoomwapens noemt. Het Westen is met deze Sovjet- voorstellen niet accoord kunnen gaan. Dit is het resultaat van tot nu toe ge heim gehouden besprekingen over de ontwapening, die Dinsdag zoals bekend, met een impasse te Londen zijn geëin digd. B. en W. van Nijmegen hebben de gemeenteraad voorgesteld aan het les rooster van de HBS A de Spaanse taal als facultatief vak toe te voegen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donder dagmorgen in het Kon. Paleis op de Dam te Amsterdam aan een honderdtal per sonen dapperheidsonderscheidingen uit gereikt. Bij deze gelegenheid werd de heer C. Navis, die tweede luitenant was van het voormalige Kon. Ned.- Indische leger, tot ridder geslagen in de Militaire Willemsorde. Z. K. H. Pms Bernhard slaat de heer C. Navis uit Delft tot ridder. Landsmeer. Geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis de heer J. Baas. Winschoten. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam op proefschrift getiteld „Enkele problemen bij de bepaling van cobalamine (vitamine bl2) met behulp van escherichia coli en lactobacillus leichmannii" de heer B. S. Aussen, geb. te Amsterdam en op proefschrift getiteld: „Molecular interactions in carbon monoxide and nitrogen" de heer J. M. Lupton, geb. te Wilmington, De laware, U.S.A. Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer S. Brandsma (Am sterdam), voor het candidaatsexamen klassieke letteren de heer H. C. Ger- versman (Amsterdam), met lof voor het doctoraal examen wiskunde de heer C. L. Scheffer (Amsterdam). Met lof voor het doctoraal examen scheikunde de heer F. N. Hooge (Amsterdam) Voor het doctoraal examen natuurkunde de heer J. J. Th. van Dijk Amsterdam) Voor het candidaaatsexamen wis- en natuurkunde mej. J. Th. M. van Gils (Amsterdam), mej. L. H. M. de Vries (Aerdenhout) en de heren W. A. Smit, B. van Laar, A. H. Brink. J. A. Zwartz, W. Fieggen (Amsterdam), C. Daum (Eindhoven) en J. C. Wengelaar (Wor- merveer). Voor het candidaatsexamen rechten mevr. H. E. Niemel-Vanier (Diemen) en de heren W. G. Verkrui sen, J. J. M. Terheggen en J. H. Huls hof (Amsterdam). Voor het candidaats examen economie mej. J. Mey en de heer C. H. Mekel (Amsterdam. BERGEN OP ZOOM Juvenaat H. Hart, afd. gymnasium A: Theo van Damme, Zevenaar; Herman Engel, Rot terdam; Louis van Genugten, Den Haag; Paul Meussen, Maastricht; Henk Prein, Schiedam; Theo Snijders, Hel mond; Gaston Suy, Koewacht; Adri de Winter, Heinkenszand. HOORN, 23 Juni Sint Werenfridus Lyceum. Diploma H.B.S. B: C. Duijn, Spierdijk; F. van Dijk, Wervershoof; F. Kwaad, Hoorn; H. Langedijk, Spierdijk; J. Schouten, Wognum; P. Schrickx, Hoorn;; Chr. v. d. Vlugt, Westwoud. Afgewezen één. Bisschoppelijke Kweekschool, Ouden bosch Onderwijzersexamen. Geslaagd: J Touw, Bergen op Zoom; S. v. d. Veer, Oudenbosch; A. Veltman, Amsterdam; A. de Weert, Sprundel; G. Wensing, Montfoort; W. Westdorp, 's-Heeren- hoek. Gemeentelijke Kweekschool voor On wijzers te Amsterdam Akte L. O.: R. J. A. Otten en J. de Waal en de dames: M. A. J. Bollweg, A. Vissers en A. J. Y. Stam. Montessori Lyceum \Anthonie van Dyckstraat 1 Amsterdam. Geslaagd voor HBS B: O. Cornelissen, S. C. de Jong, C. G. de Leeuw, Pernette Martin, J. M. de Mol van Otterloo, Noor Piccardt, J. B Reeder, F. W. Rijk, F. Schreuders, J. H. J. Tholens. Geen candidaten afge- m u 91 De zon staat aan de heldere blauwe hemel. Verder en verder sleept de Noorman zich voort, doch een zware duizeling overvalt hem. Zwaaiend zet hij zich op een omgevallen boomstam. „Ik moet mijn zoon vinden mijn zoon vindenstamelt hij haast onverstaanbaar. Dan slaat hij als een blok voorover. Luid jammerend springt Ploc heen en weer. „Heer Ko ning, Heer Koning toch.... Oh, ~.:as ik nu maar groot, dan kon ik u dragen'*. Met verdrietige ogen staart hij naar de trieste gestalte in het gras. „Oh, wat moet ik nu doen?" hakkelt hij radeloos. Dan kraakt een tak. Met een ruk wendt hij zich om en staart star van ontzetting naar een ge helmde krijger, die hem van tussen de stammen begluurt. Zonder zich te bedenken, laat het kereltje zich aan de andere kant van de boomstam vallen en met de muts over zijn ogen en zijn rug hoog in de lucht gaat hij bibbe rend liggen. Eensklaps klinkt een gedempte stem: „Heeh, Ploc. Kom maar. het is goedVoorzichtig spiedend van onder zijn mutsje grijnst de nar De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vanavond om acht uur Nederlandse tijd bijeen op verzoek van de regeringen van Brazilië en Co lombia. Aanleiding daartoe is „een belangrijke ontwikkeling, die gisteren heeft plaatsgevonden in de Inter-Amerikaanse vredescommissie in verband met de gebeurtenissen in Guatemala". Eerder had Guatemala een dringend verzoek tot de voorzitter van de Raad voor de maand Juni, de Amerikaan Cabot Lodge, gericht om de Raad binnen 24 uur bijeen te roepen. Cabot Lodge weigerde dit verzoek, waarna Rusland om een spoedzitting had geëist. De afgevaardigde van Guatemala bij de VN, Castillo-Arriolazond Cabot Lod ge Woensdagavond een verzoek om de Raad binnen 24 uur bijeen te roepen om de toestand in Guatemala opnieuw te bespreken, aangezien de leden der VN zich niet aan de resolutie van de Raad van Zondagavond hadden gehou den om zich te onthouden van hande lingen, die bloedvergieten veroorzaken. Bovendien wees Guatemala erop, dat verschillende Guatemalese steden door vijandelijke vliegtuigen waren bestookt en dat de opstandelingenradio zware luchtaanvallen op Guatemala-stad en andere vitale centra had aangekondigd binnen 24 uur. Guatemala had reeds Dinsdagavond om een dergelijke spoedzitting verzocht. Cabot Lodge had toen verklaard, dat de kwestie Guatemala reeds uitvoerig be sproken was door de leden van de Vei ligheidsraad. Dit standpunt handhaafde hij ook ditmaal. Daarop zond Guatemala telegrammen aan alle leden van de Vei ligheidsraad met het verzoek een spoed zitting te eisen. Guatemala kan zelf geen zitting bijeenroepen, omdat het geen lid is van de Raad. De Russische afgevaardigde Tsarapkin bracht daarop een bezoek aan de secretaris-generaal van de VN, Dag Hammarskjoeld, en eiste dat de Raad onmiddellijk bijeen zou worden geroepen. Intussen had Cabot Lodge reeds tegen hedenavond acht uur een zit ting van de raad uitgeschreven, naar hij verklaarde op verzoek van de re geringen van Brazilië en Columbia. Beide staten hadden om een zitting In een radiorede van de Nederlandse industrie en de Europese Defensie Ge meenschap komt dr. P. Schoenmaker, directeur van de „Artillerie-Inrichtin gen" tot de conclusie dat het in dit stadium niet mogelijk is de consequen ties voor de Nederlandse industrie bij het tot stand komen van de E.D.G. vol ledig te overzien. Het is echter wel ze ker, dat de E.D.G. op zekere gebie den interessante afzetmogelijkheden zal openen, zo wel op het gebied van ma- teriëelleveringen als ten aanzien van de uitvoering van militaire werken. Op dat ons land t.z.t. een redelijk deel van de opdrachten zal kunnen verwer ven, zal het zaak zijn dat de regering en industrie de voorbereidende werk zaamheden op dit gebied nauwlettend volgen. van de Raad verzocht onder verwij zing naar de besluiten die de Inter- Amerikaanse vredescommissie giste ren heeft genomen Deze commissie besloot gisteren een commissie van onderzoek naar Guatemala te zenden om de Guatemalese beschuldiging te onderzoeken als zou Guatemala van buiten uit zijn gebombardeerd en aan gevallen. Guatemala heeft echter ge weigerd de commissie ter plaatse een onderzoek in te laten stellen. Als reden hiervoor gaf de Guatema lese minister van Buitenlandse Zaken, Toriello, op, dat de Veiligheidsraad zich reeds met de zaak bemoeit en dat een onderzoek door de vredescommissie slechts als excuus zou dienen voor sommige landen om de resolutie van de Veiligheidsraad niet uit te voeren en hulp te bljjven verlenen aan de aan vallers. Guatemala eist, dat de Veilig heidsraad zelf een onderzoekcommissie benoemt. Guatemala, Honduras en Ni caragua, die geen zitting hebben in de Raad, zullen als waarnemers zonder stemrecht de vergadering van heden avond bijwonen. (Reuter-UP) De Congrescommissie voor atoom energie in de VS heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het voorstel van Ei senhower om geheime gegevens over het gebruik van atooomwapens uit te wisselen met de bondgenoten. Tevens machtigde de commissie de President de VS eventueel te doen deelnemen aan een internationale „atoombank" voor vreedzame doeleinden. Aangenomen wordt dat het Congres zelf nu ook spoe dig zijn goedkeuring zal hechten aan de voorstellen van President Eisenho wer. De commissie zal waarschijnlijk bin nen enkele dagen gereed komen met de behandeling van een algemene wij ziging der bestaande atoomwetten. Wan neer een en ander door het Congres wordt goedgekeurd, kan President Ei senhower de VS en zijn bondgenoten allerlei gegevens over het gebruik van atoomenergie, de kracht van een po tentiële vijand en de afweerplannen te gen atoomaanvallen doen uitwisselen. Premier Churchill heeft hierop reeds herhaalde malen aangedrongen. Presi dent Eisenhower zelf heeft op 8 De cember in een grote rede tot de VN- Assemblée voorgesteld over te gaan tot oprichting van een internationale centrale voor atoomenergie. (UP). Advertentie •"drllli U„ ,org,n P««9. houd, UfV«« ft, de échte kauwgom Verf. J. F. KLIPHUIS 55 Het was een vreemde gewaarwording om door het zonovergoten, landschap terug te rijden naar Parijs. Er kwa men al knoppen aan de heggen. „Het zou wel gezellig zijn om eens een poosje met vacantie te gaan," dacht hij, misschien omdat hij zo juist aan zijn verblijf in Dieppe herinnerd was. H(j wist heel goed dat er niets van zou komen, maar af en toe had hij dat gevoel nu eenmaal. Het was als een verkoudheid die al werkende vanzelf over gaat. De banlieuDe Pont de Joinville... „Rijd langs de Quai de Charenton." Het café was open. Chevrier keek een beetje verlegen. „Ik ben blij dat u komt, chef. Ze hebben me opgebeld dat de zaak opge lost is en mijn vrouw vraagt me of ze nog inkopen moet doen." „Zoals ze wil." „Is het niet meer nodig?" „Absoluut niet." „Ze hebben me ook gevraagd of ik u gezien had. Ik geloof dat ze overal naar u zoeken. Wilt u het bureau op bellen?" Hp aarzelde. Ditmaal was hp wer kelijk aan het eind van zijn krachten en hij verlangde nog maar één ding: een bed en heerlijk wegzinken in een diepe droomloze slaap. „Ik wed dat ik vierentwintig uur aan één stuk zal slapen." Heiaas, het was niet waar. Voor die tijd zou hij zeker gestoord worden. Bij de recherche had men nu eenmaal de gewoonte en hij had er zich niet tegen verzet om bij het minste of geringste te zeggen: „Bel Maigret dan even op!" „Wat mag ik u inschenken, chef?" „Een Calvados dan maar." Hij was met Calvados begonnen en kon er evengoed ook mee eindigen. „Hallo. Heeft er iemand naar me ge vraagd?" Het was Bodin. Die had h;j helemaal vergeten. Waarschijnlijk had hij nog wel meer mensen vergeten die op verschil lende punten van Parijs nog steeds aan de zaak werkten. „Ik heb die brief, chef." „Welke brief?" „Die van het loket poste restante." „O ja. Mooi." Arme Bodin. Zijn vondst wekte niet veel sensatie! „Wilt u dat ik hem openmaak en u vertel wat er in de envelop zit?" „Ga je gang, jongen". „Een ogenblik. Zo. Er is geen brief in. Alleen maar een spoorkaartje." „In orde." „Wist u dat al?" „Ik vermoedde het. Een retour eer ste klas Goderville-Parijs." „Precies. En er zijn hier ook twee stationschefs die op u zitten te wach ten." „Daar moet Colombani voor zorgen." En Maigret, die langzaam zijn glas Calvados leegdronk, glimlachte even. Nog een trekje om het beeld te ver volmaken van de kleine Albert die hij tijdens diens leven niet had gekend, maar die hij als het ware stukje voor stukje gereconstrueerd had. Zoals meer mensen die geregeld de renbanen bezoeken kon Albert niet na laten naar de grond te kijken, die be zaaid was met loten van de Pari Mu- tuel die nieten waren gebleken, omdat er soms een biljet tussen ligt dat geen niet is, maar bij vergissing is wegge gooid. Op die Dinsdag had hij geea win nend lot gevonden, maar een spoor kaartje. Als hij die manie niet gehad had... Als hij de man niet gezien had die het uit zijn zak liet vallen... Als de naam Goderville bij hem niet onmiddellijk herinneringen had opgeroepen aan de moordpartijen van de bende van Picar- diëAls zijn emotie niet op zijn ge zicht te lezen had gestaan... „Arme Albert!" zuchtte Maigret. Dan zou hij nog in leven zijn. Daaren tegen zouden enkele bejaarde boeren en boerinnen ongetwijfeld om het leven zijn gekomen na eerst door Maria de voetzolen te zijn geroosterd. „Mijn vrouw wil liever direct sluiten," kondigde Chevrier aan. „Sluit dan maar." Toen kwamen er nog straten, een taximeter die een astronomisch cijfer aanwees en een mevrouw Maigret die wat minder zacht scheen voor iemand die pas kennis gemaakt had met Nine en die, zodra hij onder de wol lag, op eigen initiatief besloot: „Ditmaal schakel ik de telefoon uit en doe niemand open." Hij hoorde het begin van haar zin, maar het eind heeft hij nooit geweten. EINDE bleekjes. ,JPrrrrinsprins Erwin.oh, dat ik u nu toch gevonden heb, ikke...." Ploc wil hem hartelijk begroeten. Glimlachend beveelt de jonge prins: „Stil. Er zijn vijanden in de buurt". Even knielt hij bij zijn vader neer en wenkt dan enkele van zijn mannen. ,Jieemt de koning op", zegt hij bevelend. Ijlings trekken zij zich terug tussen de takken, de koning met zich meevoerend. Onder de mannen van Erwin is ook een Ier zeerovers, die meer heil zag in een vlucht dan overgeleverd te zijn aan de Noorse krijgers, die, nu de koning en diens zoon weg zijn, het gezag in handen hebben. Erwin en Axe vormen de achterhoede; strak gespannen houdt Axe zijn boog gereed. In de diepte van het woud wacht de kleine groep adem loos af, tot Erwin eensklaps fluistert: „Daar komen ze!" In de verte ver schijnen twee krijgers, die, niet ver van hen vandaan, aarzelend stilstaan. „Ze kijken recht deze kant uit", hijgt Erwin geschrokken. Horizontaal: 1 pl. in Noorwegen, 5 boom, '7 zijrivier v. d. Donau, 11 lekkernij, 13. gebergte in Rusland, 16 ongekookt. 17 pl. in Drente, 19 gebogen, 20 boom, 22 inwendig orgaan, 24 vaartuig (afk.), 26 kneep, 28 aanw. vnw, 29 niet door twee deelbaar, 30 tel woord, 32 tijdperk, 34 eng. voorzetsel, 36 bid (lat.), 37 vogel, 40 aanzien, 42 steen massa, 43 regel. 44 pl. in Gelderland, 45 soort scherm. 49 voorzetsel, 50 dus (lat), 52 aanzien, 53 het zijn, 55 gewicht, 56 zui velproduct, 58 linnen huisje, 60 laatst le den (afk.), 62 vorm van sissen, 64 ge meen, 66 vijandschap, 67 deel van een piano, 70 jongensnaam, 71 jongensnaam, 73 pl. bij Breda, 75 regel, 76 treiter, 77 voorzetsel. Verticaal: 2 waterkering, 3 natuurverschijnsel, 4 onder andere lafk.), 5 gravure, 6 zoog dier, 7 titel, 8 treiteren, 9 overal, 10 ge was, 12 woede, 14 slot, 15 lusthof, 18 hei lige, 21 buitenstaander, 23 werelddeel, 25 wilddief, 27 schrijfbehoefte, 28 soort bij, 29 vonnis, 31 vloeistof, 33 hulpmid del op vliegvelden, 35 muziekterm, 36 vr. munt, 38 vogel, 39 nieuwe wereldtaal, 41 lidwoord, 45 ogenblik. 46 deel van een motor, 47 sportterm, 48 meisjesnaam, 51 waard, 54 wezenloos kijken. 55 gift, 57 jongensnaam, 59 pl. in Gelderland, 61 band, 62 stijf, 63 zangnoot, 65 pl. in Bel gië, 68 gewicht, 69 voorzetsel. 72 voor zetsel, 74 zoals de akten getuigen (lat). Horizontaal: 1 tweedehands, 2 hofdame knie, 3 erfe nis ober, 4 opening vers, 5 loco ge eerst, 6 ontbinden te, 7 ondertussen, 8 goal oele pro. 9 HZ lint DK ILO, 10 oer sinister, 11 flink e.a. geste. Verticaal: 1 theoloog hof, 2 worp onnozel, 3 effect dal RI, 4 eden obelisk, 5 danig ironie, 6 eminent Etna, 7 hes geduldig, 8 AKO vee sekse. 9 NN Bern spits, 10 dier steriet, 11. S.E.R. steno ore. De Eurovisie-programma's van de af gelopen week werden verzorgd door Duitsland en België. Dinsdag gaf de NDW 'n rechtstreekse reportage onder de titel „Langs de oevers van de Rijn", Donderdagavond kwamen de Vlaamse en de Franse afdeling van de Belgische televisie aan bod met respectievelijk een folkloristisch feest op de Grote Markt in Brussel en een studioprogram- Het Waalse programma hebben we helaas niet kunnen zien. De Vlaamse reportage zette goed in met een interes sante „rondwandeling" over de Grote Markt. De verschillende monumentale gebouwen met de haast overdadig ver sierde gevels, die dit plein rijk is, kwa men via goed gekozen beelden in de huiskamer. Een en ander diende ter inleiding van de historische optocht die daarna over de Markt trok. In deze stoet verschenen Keizer Karei en Maria van Hongarije met hun hof, de magistraat van Brussel uit 1534, de ridders van het Gulden Vlies, de maagd van Brussel, de vertegenwoordigers van de gilden en ambachten, en natuurlijk reuzen en narren. Ook hier wisten de camera's aardige „shots" te schieten. Naar ons gevoel werd de een half uur durende reportage met het gevecht van de steltlopers niet zo glorieus be sloten. Men kreeg het idee dat er nog meer had moeten komen. Dinsdagnamiddag boden de Duitse te levisiecamera's ons de gelegenheid het bonte leven op de Rijn, alsmede de interessante plekken, waarlangs deze ri vier stroomt, gade te slaan. Gedurende ongeveer de helft van de uitzending ver toefden wij vervolgens in een jeugd kamp waar vogels van diverse pluimage zich onledig hielden met volkszang- en dans. activiteiten die niet iedereen ge lijkelijk zal waarderen. Als hoge gast vertoefde Bondspresi dent Heuss temidden van de jongeren. In een kamer van een hotel te Rotter dam heeft men het stoffelijk overschot van een jongeman gevonden. Hij had zich laten inschrijven als Peter Kramm, gebo ren 6 Augustus 1932. Hij zou de Engelse nationaliteit bezitten in Londen wonen en van Amsterdam gekomen zijn. De jonge man sprak Engels en Duits. Dinsdagmor gen zes uur kwam hij bij het hotel aan. 's Middags verliet hij het even en kwam terug met een fles Spaanse wijn. De msn had geen enkel indentitietsbewijs bij zich. Op het stoffelijk overschot zjjn geen spo ren van geweld aangetroffen. Aan het slot stipte hij in een korte toe spraak de waarde van het internatio naal contact aan. We hebben niet precies kunnen ver staan wat hij zei omdat de commen tator het nodig achtte de Nederlandse vertaling van het gesprokenen tijdens de rede de lucht in te zenden, met het gevolg dat men noch het een noch het ander goed kon volgen, 't Is een slechte methode, die ook in sommige filmjour naals wordt gebezigd. Overigens een uitzending, die bij ons in het begin he vig werd gestoord, maar die ook fraaie beelden liet zien, op handige wijze aan elkaar geregen. FR. BR. Woensdag heeft de Amsterdamse politie een 42-jarige boekhouder uit Amsterdam aangehouden. Hij wordt verdacht van ver duistering van circa 4.000.in dienst betrekking bij een confectiebedrijf in de hoofdstad. Hij zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Het programma van het bezoek van de Franse President Coty aan Amster dam staat nog slechts in hoofdzaak vast. De president komt met zijn echt genote op 21 Juli aan op Schiphol, zal in een open caleche naar het Paleis op de Dam rijden, een krans leggen bij het Nationaal Monument, het corps Diplomatique ontvangen en zelf ontvan gen worden ten stadhuize. een bezoek brengen aan het Maison Descartes op het Museumplein en des avonds het bloemencorso en het vuurwerk in het Oosterdok gadeslaan. Directie en Commissarissen van Ma gazijn „De Bijenkorf" zijn voornemens, in verband met de niet onbevredigende gang van zaken en het feit dat het boekjaar 1953 betrekking heeft op der tien maanden, over dit boekjaar een di vidend van 9% voor te stellen (v. j. 8). Aan de Technische Hogeschool te Delft is Woensdag tot doctor in de technische wetenschap gepromoveerd de heer M. van den Brandhof, werktuig kundig ingenieur op het proefschrift „Het vullen van de gietvorm". FTomo- toren waren prof. dr. ir. W. F. Brands ma en prof. dr. ir. M. J. Druyve» steyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5