MENDÈS-FRANCE het idool van het Palais Bourbon DE „IMPLACABLE" IN ROTTERDAM BATTLE ROYAL: herfstmanoeuvre van de Noordelijke NATO-legers Nederlanders en Britten verdedigen Noordland Arie van Vliet staakt strijd na onenigheid met jury Derksen weigert kampioenstrui De Belg Washer schakelt Larsen uit s c O A R Frankrijks positie in Verre Oosten door Tsjou erkend Onder stang van een ton gedood Haas en Amm winnaars Ere-doctoraat voor tachtigjarige ti I Incident bij baankampioenschappen Donner blijft half punt achter Nederl. zwemmers naar Joegoslavië P VRIJDAG 25 JUNI 1954 PAGINA 7 Lot van E.D.G. niet afhankelijk van vrede in Indo-China Vrijgesproken van poging tot moord Gemeenschappelijke markt voor edelstaal ingesteld Grote Prijs van Ulster Armstrong moest de strijd staken In vreemde krijgs dienst getreden W. Engelbrecht doctor econ. wetenschappen m TOETS VOOR „NEW LOOK" EN ATOOMSTRATEGIE Projclub Utrecht beschikt over 16 spelers Rusland negen punten voor op de Ver. Staten Denemarken wint kam pioenschap tweemans- boten Ons land eindigt op de vierde plaats Eindhoven—D. O.S. Zondagavond 6 uur ADRI VOORTING'S TWEEDE TITEL Schaaktournooi München Duitser Unzicker nog aan de leiding VERRASSING TE WIMBLEDON Nederlaag van Dehnert in dubbelspel Veel inschrijvingen voor T.T.-races te Assen Intern, draverijen te Duindigt en Hilversum Na kampioenschappen te Turijn (SCHEEPVAAHIBERICHIEN De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 433 tegen 33 stemmen haar vertrouwen geschonken aan de regering van premier Mendès-France. Tevoren had de premier verklaard, dat de Chinese minister-president Tsjou en Lai de onafhankelijkheid van Laos en Cambodja volledig had erkend en dat hij met hem overeengekomen was de militaire vraagstukken in Vietnam tot een snelle oplossing te brengen, om pas daarna de regeling der politieke vraagstukken ter hand te nemen. Naar verluidt zullen China en Frankrijk op 12 Juli te Genève opnieuw bijeenkomen om de regeling van het Indo- Chinese vraagstuk nader te bespreken. te trekken. De communisten blijken dus hun oorspronkelijke standpunt te hebben opgegeven, dat eerst een po litieke regeling moet worden getroffen, eer men over een militair-bestand zou gaan praten. Pierre Mendès-France deelde de As- semblée voorts mee, dat hij een onder houd hoopt te hebben met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molo- tov, wanneer deze in Genève terugkeert. Over een ontmoeting met de afgevaar digden der Vietminh sprak hij niet. Ten slotte verklaarde de premier, dat hij tegen de opzet van sommige afgevaar- digen is om het lot van het Europese legerplan afhankelijk te stellen van een vrede in Indo-China. (Reuter-UP) De overweldigende meerderheid waar mee de Assemblee haar vertrouwen aan het kabinet van Mendès-France heeft geschonken, toont duidelijk aan welke verwachtingen men in het Palais de Bourbon van de jonge, voortvarende po liticus koestert. De Assembleé gaf de premier zelfs 14 stemmen meer dan verleden week, toen hij om de inves tituur kwam vragen. Mendès-France had de Nationale Vergadering verzocht vra gen over de samenstelling van zijn re gering voor onbepaalde tijd achterwege te laten. Het verzoek werd met eerder- vermelde meerderheid ingewilligd. Ge woonlijk stelt een nieuwe premier zijn kabinet zo spoedig mogelijk aan de As- semblée voor en geeft haar de gelegen heid vragen te stellen over de samen stelling van zijn regering. Grondwette lijk is deze procedure echter niet ver plicht en Mendès-France die al met zo veel tradities heeft gebroken, heeft de ze gewoonte niet gevolgd. Alvorens hij zijn verzoek tot de af gevaardigden richtte, heeft Mendès- France een uiteenzetting gegeven over de voorlopige resultaten en de plannen van zijn zeven dagen oude bewind. Zijn onderhoud met de Chinese premier Tsjou en Lai vormde uiteraard de hoofd schotel van zijn betoog. Mendès-France deelde mee, dat hij Tsjou en Lai had laten weten, dat Frankrijk slechts ac- coord zou gaan met een regeling in Indochina die de Franse vitale belan gen verzekert. Ook zou een regeling op korte termijn bereikt moeten worden. De communisten zijn het nu eens over de onafhankelijkheid van Laos en Cambodja, aldus Mendès-France. Frankrijk's permanente positie in het Verre Oosten is door Tsjou en Lai erkend, zodat niet van Frankrijk zal worden geëist om zich volledig terug Aan boord van het Zweedse m.s. Pjell Billner, dat bij Wilton-Fijenoord te Schie dam in reparatie ligt, is een 28-jarige bankwerker tengevolge van een ongeval ©m het leven gekomen. Een zuigerstang, die een gewicht van ongeveer een ton heeft, viel uit de takel. De man kreeg c'e •tang op het lichaam en was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinde ren achter. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 22-jarige woonwagenbewoner T. R. die, destijds met zijn wagen in St. Oedenrode stor.d, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot moord op zijn 20-i rige echtgenote. 21 Januari j.l. werd de vrouw, die bij haar ouders verbleef, door een revolverkogel aan de hals gewond. De officier had een ge vangenisstraf van vier jaar geëist. De ministerraad van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft in zijn te Luxem burg gehouden vergadering besloten, dat de gemeenschappelijke markt voor edelstaal op 1 Augustus a.s. zal worden geopend. Op dit tijdstip zal de Franse regering haar compensatiebelasting op cfe invoer van edelstaal uit de andere landen der ge meenschap afschaffen. Frankrijk heeft ver zocht voorlopig beschermende maatregelen voor zijn edelstaalindustrie te mogen hand haven. Over dit verzoek moet nog door de Hoge Autoriteit worden beslist. De Duitse motorrenner Werner Haas, die enkele dagen geleden tijdens trai ning bij een val werd gewond, heelt de Grote Prijs van Ulster voor 250 cc- machines gewonnen. Hij legde de af stand van 154.5 km op het circuit van Dundrod af in 1 uur 14 min. 31.4 sec. Tweede werd zijn landgenoot Baltis- berger, eveneens met NSU, in 1.14.31.6. duller (Duitsland) met NSU werd derde. Twee andere NSU-rijders, die lange tijd in gunstige positie lagen, de Duitsers Hollaus en de Ier Reg Arm strong, moesten de strijd wegens ma chinedefect staken. Bij Hollaus gebeur de dit in de laatste ronde. De race voor de 500 cc-klasse over een afstand van 160.9 km (wegens re gen door de wedstrijdleiding bekort) werd gewonnen door Ray Amm van Rhodesia met Norton. Hij legde de af stand af in 1 uur 19 min 35 sec., het geen neerkomt op een gemiddelde uur snelheid van 135 km. Tweede werd Coleman (Nieuw Zeeland) met AJS in 1 uur 20 min. 12 sec. (134 km-uur), derde klasseerde zich Laing (Austr.) met Norton in 1 uur 20 min. 17 sec. (133.7 km-uur). Amm legde ook de snelste ronde af en wel met een gemiddelde van 136 km per uur. Dé bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank heeft de 29-jarige bakker G. G. uit Bergen op Zoom we gens het vrijwillig in krijgsdienst tre den van een buitenlandse mogendheid, wetende dat deze met Nederland in oorlog was, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van prae- ventieve hechtenis, ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht voor de tijd van tien jaar en uit het recht om bij de gewapende macht te dienen voor de tijd van het leven. G., die na de bevrijding uit een kamp in Numansdorp, waar hij gevangen ge zet was, was ontsnapt, heeft enkele ja ren rustig in de bakkerij van zijn vader doorgebracht, terwijl de Justitie meende, dat hij onvindbaar was. Toen G. in Januari in Bergen op Zoom een hakkerswinkel opende kwam de af faire aan het licht. Hij werd gearres teerd. In een openbare senaatsvergadering in de feestelijk versierde aula van Ned. Economische Hogeschool is de heer W. A. Engelbrecht gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschap pen honoris causa. De plechtigheid, die behalve uit ho geschoolkringen belangstelling onder vond van de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum en van velen uit wetenschappelijke, handels- en scheepvaartkringen, werd ingeleid door de rector-magnificus prof. dr. B. Schend- stok. Deze stond in z\jr> rede o.m. stil bij de vraag, of de senaat niet eerder dan aan de vooravond van de tachtig ste verjaardag van de heer Engelbrecht de termen had kunnen en moeten vin den tot het verlenen van dit eredocto raat. Spr. herinnerde in dit opzicht ech ter o.m. aan de actieve functie van curator, die de heer Engelbrecht tot 1949 heeft bekleed en aan zjjn lidmaat schap van het algemeen bestuur. ..Bij een zo nauwe band", aldus de rector, „zou een ere-doctoraat wel sterk aan waarde hebben ingeboet. Nu heeft de tijd wat afstand geschapen." Promotor was de hoogleraar W. E. Boerman. Hij gewaagde van de bij zondere belangstelling, die de heer En gelbrecht altijd had en heeft voor de aardrijkskundige wetenschap. fejlggigggs - ,,-x sv - >s - 'i - S Donderdag heeft het Engelse vliegdelcschip „Implacable" 26.000 ton ligplaats gekozen aan de Wilhelminakade te Rotterdam. Het enorme schip zal tot en met 30 Juni te Rotterdam verblijven. Aan boord bevindt zich de Royal Marines Band, die in Rotterdam enige concerten zal geven. Rinteln. In het Zuiden zal een Belgisch corps, een Canadese brigade en de 16e Britse Airborne-divisie worden opgesteld Er wordt van uitgegaan, dat beide par tijen de beschikking hebben over atoom wapenen. Britse, Canadese, Belgische en Nederlandse officieren zullen in de gelegenheid worden gesteld zich volledig met 't gebruik dezer wapens vertrouwd te maken. Het Britse Rjjnleger zal bij gelegen heid van de oefening „Battle Royal" voor het eerst gebruik maken van een aantal nieuwe wapens. Op de eerste plaats de „Conqueror", een nieuw type tank, dat zwaarder bewa pend en toch beweeglijker en sneller is dan de reeds befaamde „Centuri on". Voorts komen de Engelsen met de „Bat" een nieuw anti-tankwapen en met de „Saracens", nieuwe zes- wielige voertuigen voor troepenver voer. Het invoeren van zwaardere wa pens heeft ook de ontwikkeling nodig gemaakt van zwaarder materiaal voor bruggen en wegherstel. De nieuwe Van 22 tot en met 28 September zul len in de Britse zone van Duitsland uitgebreide najaarsmanoeuvres worden gehouden on de codenaam „Battle Royal". Behalve eenheden van het Brit se Rijnleger in Duitsland en van de 16e Britse Airborne-divisie, zullen ook Ca nadese, Belgische en Nederlandse troe pen aan deze oefening deelnemen. De manoeuvres zjjn bedoeld om een prac- tisch onderzoek in te stellen naar de „New Look" die het gebruik van atoom wapens in de strategie hebben gebracht. Van het Amerikaanse leger in Europa zijn een aantal van de beruchte atoom kanonnen geleend voor deze oefening. In totaal zullen ongeveer 140.000 man troepen bij „Battle Royal" betrokken zijn. Het Nederlandse corps zal samen met een Brits corps en onderdelen van de vijfde Britse legergroep „Noordland" •verdedigen, dat geacht wordt te liggen ten Noorden van de lijn Osnabrück- De profclub „Utrecht" zal 1 Augus tus met de training beginnen. Deze ver eniging heeft aan de rand van de stad onder de gemeente Jutphaas de be schikking over een terrein; aan de ac commodatie van 15.000 plaatsen, waar van 9000 zitplaatsen, wordt gewerkt. De club zou over een zestiental spe lers beschikken. De uitslagen van de vierde ronde van de schaakontmoeting tussen de Ver enigde Staten en Rusland luiden: Den kerBronstein 01; BisquierPetro- syan 01; EvansTaimanov 10; ReshevskySmyslov y,R. Byrne Kotov HorowitzGeiler af gebroken; D. ByrneAverbach afge broken; KevitsKeres afgebroken. De stand is 18^—9% in het voor deel van de Russen. In Peer (België) is een wedstrijd ge reden over 205 km om het kampioen schap van Belgisch Limburg. De Belg Schils werd winnaar in 5 uur 24 min. Wim van Est (Ned.) bezette de vierde plaats in het klassement. De Denen Paul Elvstroem en Aage Birch hebben het Europ. zeilkampioen- schap tweemansboten, dat te Rimini in Italië is gehouden, op hun naam ge bracht. Zij verzamelden een totaal van 9801 punten. Het eindklassement luidt verder 2. Groot Brittannië 6032 punten, 3. Frankrijk 9544 pnt„ 4. Nederland (Helder en Gulcher) 5087 pnt. De beslissende wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland tussen Eindho ven en DOS, zal niet Zondagmiddag a.s., maar Zondagavond om zes uur te Eind hoven worden gespeeld. Er zijn geen plaatsen meer verkrijgbaar, het stadion is reeds geheel uitverkocht. ontwerpen voor noodbruggen hli.jven geïnspireerd op de bekende Bailey- constructie. Waarschijnlijk zal vóór het begin van de manoeuvres 't algemeen hoofdkwar tier van de Noordelijke legergroep van de NATO, waaronder „Battle Royal" resorteert, van Bad Oyenhausen zijn overgeplaatst naar München-Gladbach. Men is daar sedert meer dan een jaar reeds bezig aan de bouw der nieuwe kwartieren. De verplaatsing van het hoofdkwartier van generaal Gale van West-Falen naar de linker-Rijnoever houdt verband met de gewijzigde func tie van het Britse Rijnleger. Dit leger is immers gevormd als bezettingsleger, maar krijgt thans meer en meer een zuiver strategische rol te spelen. (ANP) (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Donderdagavond. Slechts vier keer heeft het Wilhelmus geklonken in het Olympisch Stadion. Vijf rood-wit-blauwe truien en vijf kransen lagen er gereed. Maar Jan Derksen heeft geweigerd de trui en de bloemen voor de sprintkam pioen te accepteren en de ereronde te rijden. Hij kreeg de titel, zijn vijfde als prof, cadeau van zijn grote rivaal, een van woede briesende Arie van Vliet. Wereldkam pioen van Vliet weigerde de beslissing van de kamp rechter, dat Derksen de eerste manche had gewonnen, te accepteren. Er vielen harde woorden aan de jury tafel, er werd geprotesteerd, Derksen is verzocht de rit te willen overrijden, wat hij weigerde, het publiek loeide en joelde en scandeerde de naam van Vliet in de richting van de jurytafel. En in al die opgewondenheid, in die gespannen atmosfeer kwam het hoge woord eruit: „Ik rijd niet meer, al schorsen jullie me voor mijn leven." Het was een onverkwikkelijk incident op een overigens prachtige wieier- avond in het matig bezette Stadion. Jan Hijzelendoorn werd voor de zevende achtereenvolgende keer sprintkampioen bij de amateurs, Piet van Heusden voor de derde maal in successie titelhouder in de achtervolging. Jan Pronk als goed burger van Alkmaar getooid met een snor heroverde dp kam pioenstrui bij de stayers. Hij ivas weer even ongenaakbaar als in zijn beste jaren. En dan was er nog een verrassing. Adri Voorting, reeds Nederlands kampioen op de weg 1954is nu ook nog titelhouder in het onderdeel ach tervolging voor profs. Hij onderbrak, zoals Gerrit Schulte dat in 1951 heeft gedaan, de reeks van kampioenschappen van Wim van Est. Het verleden heeft Arie van Vliet kennelijk parten gespeeld vanavond. Twee jaar geleden, op een prachtige Zondagmiddag werd Jan Derksen kam pioen van Nederland terwijl iedereen ervan overtuigd was, dat van Vliet had gewonnen. Nu ging het precies eender. Niet Derksen, zoals de kamprechter be sliste, maar van Vliet was winnaar van de eerste manche. Van onze plaats, precies in het verlengde van de streep, was duidelijk te zien hoe die band van Van Vliet ruim tien centimeter voor die van Derksen was op het beslissen de moment. Jan Derksen stak zijn hand op. Hij dacht gewonnen te hebben. Van Vliet beduidde lachend, dat het niet zo was en toen kwam de uitslag: Derksen een. Precies zoals twee jaar geleden. En hoe goed van Vliet en Derksen ook met elkaar kunnen opschieten, hoe trouw zij jaar in jaar uit heel Europa afreizen, dit accepteerde van Vliet niet. Hij kwam naar de jurytafel en protes teerde tegen de uitslag. Maar de kamp rechter had beslist en wat MJj zegt is onherroepelijk. Van Vliet ging weg maar kwam korte tijd later toch terug. Weer werd er gediscussieerd en toen vielen er woorden, die in de eerste plaats niet gebezigd dienen te worden en bovendien niet bij iemand als Van Vliet passen. Want dit is het opmerke- Te München is het zomerschaaktour- nooi voortgezet met het spelen van de partijen uit de achttiende en op een na de laatste ronde. De resultaten lui- dens: Unzicker (Zuidsl.)Toran (Span je) Vy, Donner (Ned.)dr. Castaldi (It.) yy, Fuderer (Zuidsl.)Wade (Gr. Br.) 10; Pric (Zuidsl.)Jacob (Saarl.) 10; dr. Aitken (Schotland) Bhend (Zwits.) 10; Mulcahy (Ierl.) Bouwmeester (Ned.) 10; Dunkel- blum (Belg)Kramer (Ned.) yy, Golombek (Gr. Br.)Lokvenc (Oosten rijk) afgebr.; Rabar (Zuidsl.)dr. Leh- mann (Did.) afgebr.; Burstein (Fr.) Ribeiro (Port.) afgebr. De afgebroken partijen tussen Toran en Fuderer uit de 17e ronde is zonder verder te spelen door Fuderer opgege ven. De stand na de 18e ronde luidt: 1. Unzicker 14 pt.; 2. Donner 13 pt.; 3. Fuderer 13 pt.; 4 Rabar 12y, pt. en 1 afgebroken partij; 5. Pirc 12% pt.; 6. To ran 12 pt.; 7. Golombek 11 pt. en 1 af gebroken partij; 8. Kramer 10% pt.; 9. Dr. Castaldi 9 pt.; 10 Bhend pt.; 11. Lekvenc 8 pt. en 1 afgebroken partij: 12. Dr. Lehmann 1'/, pt. en 1 afgebro ken partij; 13/14 Wade en Dr. Aitken, ieder 7 y, pt.; 15/16 Dunkelblum en Bouwmeester, ieder 6% pt.; 17 Burstein 5y pt. en 1 afgebroken partij; 18. Ri beiro 5 pt. en 1 afgebroken partij; 19. Mulcahy 3 y, pt.; 20. Jacob 3 pt. Er begint tekening te komen in de strijd om de heren-enkelspeltitcl van Wimbledon. De laatste zestien zijn be kend en de twaalf geplaatste spelers hebben zich op één na, allen in deze zestien finales weten te spelen. Het slachtoffer werd Larsen, die met 10-12, 7-5, 6-2, 9-7 door de Belg Washer werd uitgeschakeld. Overigens is het de „seeded" niet overal even, gemakke lijk afgegaan in de derde ronde. Hoad verloor een set 6-1 aan de Ca nadees Bedard. Nielsen had vier sets tegen Barrett nodig evenals Rosewall tegen de oud-Wimbledon-kampioen Falkenburg. Trabert had tegen de Engelsman Wilson genoeg, maar erg overtuigend was de 10-8, 8-6, 6-2 toch niet. De paring voor de achtste finales is van boven naar beneden: HoadMulloy, Washer—Drobny, Seixas—Brichant, Patty—Davies, Shea—Hartwig, Cooper- Rosewall, NielsenRose, Davidson— Trabert. De Nederlander Dehnert, die met de Spanjaard Bartroli een dub bel vormt, heeft in de eerste ronde in het heren dubbelspel van Arkin- stall (Austr.) en Argon (Uruguay) verloren: 6-4, 6-4, 6-3. De uitslagen van het heren enkel spel (derde ronde) waren: Washer (Belg.) si. Larsen (V. S.) 10-12, 7-5, 6-2, 9-7. Trabert (V. S.) sl. Wilson (G. B.) 10-8, 8-6, 6-2; Seixas V.S.) sl. Otway (N.Zeeland) 6-3, 6-4, 9-7; Brichant (België) sl. Stockenberg (Zweden) 7-5, 6-1, 6-1; Rose (Austr.) sl. Krishnan (India) 6-3, 6-1; Nielsen (Denem.) sl. Barret (G.B.) 4-6, 6-3, 6-4, 6-4; Mulloy (V.S.) sl. Molloy (Austr.) 6-4, 10-8, 8-6; Patty (V.S.) sl. Kumar (India) 6-1, 6-3, 6-4; Hartwig (Austr.) sl. Burrows (V.S.) 6-3, 6-4, 6-3; Rose wall (Austr.) sl. Falkenburg (Brazilië) 6-2, 4-6, 6-1, 6-4; Drobny (Egypte) sl. Bergelin (Zweden) 6-4, 6-2, 6-2: Davidson (Zweden) sl. Grinda (Frank rijk) 6-1, 6-2, 6-4. Hoad (Austr.) sl. Bedard (Canada) 6-3, 6-0, 1-6, 6-1. Dames enkelspel (derde ronde): Margaret du Pont V.S.) sl. mevr. B. Abbas (Egypte) 6-0, 6-4; mej. B. Brad ley (V.S.) sl. met M. Harrison (G.B.) 6-3 8-6; Doris Hart (V.S.) sl. mej. J. Burke (Nw. Zeeland) 6-1, 6-2: Helen Fletcher (G.B.) sL mevr. H. Kaufman (Zwitserland) 6-3, 6-1; mej. P. Curry (G.B.) 6-3, 6-3; Maureen Connolly (V.S.) sl. mej. E. Buding (Arg.) 6-1, 6-3. Heren dubbelspel (eerste ronde): Argon (Uruguay) en Arkinstall (Austr.) si. Dehnert (Ned.) en Bartroli (Spanje) 6-4, 6-4, 6-3. Tweede ronde: Seixas en Ttrabert (V.S.) sl. Flam en Larsen (V.S.) 2-6, 6-2, 6-0, 6-1; Hartwig en Rose (Austr.) sl. Cooper en Emerson (Austr.) 6-2, 6-3, 6-3; Hoad en Rose wall (Austr.) sl. Ip en Tsai (Hongkong) 6-4, 8-6, 6-3. lijke. Zo furieus en opgewonden is van Vliet in zijn twintigjarige wielerloop- baan nog nooit geweest. De verklaring heeft hij zelf gegeven. Want, toen wij hem even later apart spraken, was de eerste reactie: „Dat is nu al de tweede keer, maar een kamprechter mag zeker geen ongelijk hebben. Prestige, heet dat." Hoe men de zaak ook wendt of keert, welke excuses ook worden aangevoerd, de houding van Arie van Vliet is niet goed te keuren. Want ai mag het voor een beroepswielrenner en zeker voor een wereldkampioen ontzaglijk be langrijk zijn de Nederlandse titel te be halen, hij zal zich, zelfs al faalt de jury in hoge mate, aan de regels van het spel moeten houden. Anderzijds is het te betreuren, dat Derksen die er ove rigens van overtuigd was de eerste rit gewonnen te hebben, niet geheel op nieuw wilde beginnen. Ook was er nog de mogelijkheid, dat Derksen in de tweede manche geen strijd zou leveren, zodat in de derde de beslissing kon vallen. Ook dat is niet gebeurd. Laten wij ons echter tot de andere finales bepalen. In de achtervolging vooral is een aantrekkelijke en soms sensationele strijd geleverd. Bij de ama teurs had van Heusden niet veel moeite om Vreeswijk te verslaan en zo de fi nale te bereiken. Het kostte Daan de Groot veel meer moeite om de jonge. Van Bruggen te verslaan. Hij deed dit uiteindelijk in grootse stijl en met flink verschil. In de finale was van Heus den weer oppermachtig. Met wonder baarlijk gemak reed hij de vier slo pende kilometers in een nimmer ver zwakkend tempo. Vloeiend waren de bewegingen van de ex-wereldkampioen, prachtig is zijn stijl en dat alles stelt hem in staat het moeilijkste onderdeel van de baansport te beheersen. Daan de Groot kon hem niet één keer be dreigen. De beste tijd van Van Heus den in de finale was 5.11.6 Adri Voorting behaalde de titel minder gemakkelijk. Hij versloeg zo wel van der Kamp als Plantaz met groot verschil, maar had de pech twee keer, vlak voor het einde, een lekke band te krijgen waardoor ge heel opnieuw gestart moest worden. Nu was dat voor de sterke Voorting ook weer niet zo'n grote handicap. Vooral de finale tegen Plantaz was opwindend. In de eerste rit had Plan taz aanvankelijk de leiding, maar hal verwege lanceerde Adri Voorting zo'n krachtige tegenaanval, dat de laatste met nog twee ronden te rijden vrijwel gewonnen lag. Toen kreeg hij een lek ke band. In de beslissende rit bood Plantaz veel minder tegenstand. Tien tallen meters lang soms zat hij „dood" op zijn fiets, kreeg de benen dan heel moeilijk rond, terwijl de jonge Voor ting in hetzelfde tempo doordraaide. In de laatste ronde leek Plantaz wel stil te staan. Voorting finishte in 6.40.4 over vijf kilometer met 14 seconden voorsprong. Jan Hijzelendoorn, veel beter en ster ker rijdend dan het vorig jaar, had weinig moeite met Mahn om de titel te kunnen behouden. Na twee manches was de beslissing al gevallen. Pronk-Wagtmans Wagtmans is toch wel een voortref felijk wielrenner. Hij stapt af en toe eens op een fiets met wielen van onge lijke grootte en komt steeds tot goede prestaties. Hij, de wegrenner, die feite lijk nimmer oefent voor de specialiteit achter grote motoren, was de enige van al de renners, die Jan Pronk kon bijhouden en zelfs wist te bedreigen. Want Pronk mag dan 97 van de 100 kilometer op de eerste plaats gelegen hebben, hij heeft de titel niet cadeau gekregen. Uiteindelijk zegevierde hjj met duidelijk verschil, ook al dank zij het attente gangmaken van Wiersma. Ook nu weer bleek hoe perfect de sa menwerking is in deze combinatie en hoe onweerstaanbaar dit duo kan zijn. Wagtmans werd tweede op 120 meter, nadat zijn achterstand daarvoor bijna steeds 10-40 meter was geweest. Vlak voor het ingaan van de laatste ronde verloor hij echter even het contact met de rol. Alleen Kunst slaagde er in de achterstand op Pronk tot één ronde te beperken. Stakenburg, Wierstra en Bijster hadden er drie en meer. Tholen zelfs 15. Pronk reed de 100 kilometer in de voortreffelijke tijd van 1 uur 20 min en 40 sec. Voor de TT-races op 10 Juli a.s. te Assen zijn tot nu toe 36 inschrijvingen binnengekomen voor de 125 cc klasse, 21 voor de 250 cc klasse, 41 voor de 350 cc klasse en 37 voor de 500 cc klasse. Onder de Nederlandse inschrijvers be vinden zich o.m. Simons, Renooy, De Greef, Veer en Knijnenburg. Aan de beide internationale draaf- nummers, welke op Zondag 4 en Woens dag 7 Juli a.s. resp. op de banen te Duindigt en Hilversum worden gehou den, zullen behalve negen Nederlandse harddravers nog zes buitenlandse paar den deelnemen. Uit Frankrijk zullen voor de Grote Prijs der Lage Landen en de jubileumprijs de hengsten „Dédé IV" en „Eumèle" de reis naar ons land maken. „Dédé IV" zal door onze landgenoot J. Kruithof, die reeds jaren in Frank rijk is gevestigd als trainer èn rijder, worden bereden; aan de Fransman René Maillard. zullen de leidsels wor den toevertrouwd van „Eumèle". Te Leiden is een waterpolo-wedstrjjd gespeeld tussen het Nederlands militair zevental en de Finse club Helsingfors Simsallkap. De wedstrijd eindigde in gelijk spel: Het bestuur van de KNZB heeft be sloten de uitnodiging van de Joegosla vische zwembond, om in aansluiting van de Europese rwem- en waterpolo- kampioenschappen te Turijn (van 31 Augustus Lm. 5 September a.s.), in Joegoslavië een landenwedstrijd Joe- goslavië-Nederland te houden, te aan vaarden. Het ligt in de,bedoeling, dat de vol ledige Nederlandse zwemploeg na de Europese kampioenschappen van Tu rijn naar Joegoslavië reist, waar dan een met uitzondering van het toren- springen volledig Olympisch program ma zwemmen, waterpolo, en schoon- springen tussen de beide landenploegen zal worden verwerkt. landenwed strijd zal twee dagen duren. Tevens is overeengekomen dat een returnwedstrijd in 1955 zal worden ge houden Deze zal dan met medewer king van het gemeentebestuur te Nij megen worden georganiseerd. ALMKERK 24 te Port Kembia. aRIADNE 25 te Constantza. BOSCHFONTEIN 25 te Genua. GOUWE p. 25 Burl. n. Las Palm as. HEEMSKERK 25 te Marseüle. LANGKOEAS 25 te Padang. LEKKERKERK 25 te Colombo. LIEVE VROUWEKERK p. 25 K. Muria n. Karachi. L1NDEKERK 25 te Suez. LOENERKERK 24 te Suez. LOMBOK 25 te Kaapstad. MARIEKERK 25 te Marseille. MATARAM 25 te Genua. MODJOKERTO 25 te Prt. Swettenham. MOLENKERK 25 te Singapore. NIEUW HOLLAND 25 te Bali. ORANJE p. 25 Kp. Armi n. Napels. RADJA 25 te Tj. Priok. STAD MAASTRICHT p. 25 Dungen. naar Vlaardingen. STAD ROTTERDAM 25 te Tyne. STENTOR p. 25 Las Palmas n. Trinidad. SUMATRA 25 te Singapore. TALISSE p. 25 Str. Banka n. Semarang. WESTERDAM p. 25 Kp. Race n. N. York. ZEELAND KRL. 25 te Semarang. ALKAID 25 te Rotterdam. ALMDIJK 25 te Mobile. AMSTELKROON 25 van Basrah n. Bomb. ARKELDIJK 25 te Tampa. BONAIRE 24 van Prt. of Spain n. Par. BOSKOOP 25 te Madeira. CHARIS p. 25 Norfolk n. Curasao. DALERDIJK p. 25 Cedros n. Balbofe. DIEMERDIJK p. 24 Sombr. eil. n. Curag. EEMDIJK 25 te Rotterdam. GAASTERLAND p. 25 Madeira n. A'd. HOOGKERK 25 te Kobe. INDRAPOERA p. 25 Gibr. n. Mars. LAERTES 25 van Prt. Said n. Adam. LIMBURG p. 25 Tampa n. L. Angeles. MANOERAN p. 25 Ouess. n. Prt. Said. ORANJESTAD 25 van Trinidad n. La Guaira. OKION 25 te Algiers. OYERUSEL p. 25 Daedalus n. Suez. PRINS JOH. WILL. FRISO 25 te Antw. SOESTDIJK p. 25 Daedalus n. Djeddah. TARA 25 te Bahia. TITUS 25 te Amsterdam. TJISADANE 24 van Hongkong n. Sing. ZUIDERKRUIS 25 te New York. AENEAS 24 te Se villa. ARIADNE 24 te Constanza. AMSTELLAND p. 24 St. Pauls R. naar Rio Jan. AL.UERAMIN 24 te Pt. Said. ABBEKERK p. 24 Ouess. n. Lissabon. ATLAS p. 24 Finist. n. A'dam. ALWAKI 24 van Curasao n. B. Aires. AMPENAN 24 van Bremen n. Hamb. APPINGEDIJK 24 te Rotterdam. AMSTELDIEP p. 24 Trondj. n. Baltim. ALBLASSERDIJK 24 te Rotterdam. BORNEO p. 24 Chagos eil. n. Aden. CELEBES p. 24 Sabang n. Colombo. DELFT 24 te Cerro Azul. DONGEDIJK 24 te Hamburg. EENDRACHT p. 24 Algiers n. Rotterdam. FARMSUM p. 24 Azoren n. Curasao. FRIESLAND KRL. p. 24 Ceylon n. Belaw. FLEVO 24 te Havre. GAROET p. 24 Perim n. Uminsaid. HATHOR 24 te Rotterdam. HELENA 24 te Cumana. HERSILIA 24 te Houston. ILIAS 24 te Calamata. ILOS 24 te Tarrangona IV OORKUST 24 te Freetown. KOTA INTEN 24 te Londen. KEDOE 24 te Singapore. LOPPERSUM 24 te Ceuta. LEOPOLDSKERK 24 van Khorramsh. naar Bush. LUTTERKERK 24 te Basrah. LE MAIRE 24 te Moji. LAURENSKERK 24 te Antwerpen. LEUVEKERK p. 24 Gibr. n. Genua. MIDAS 24 te Civ. Vecchia. MARKEN 24 te Freetown. MENTOR 24 te Collo. NERO p. 24 Gibr. n. Limassol. NOTOS 24 te Rotterdam. NIGERSTROOM 24 te Hamburg. ORESTES 24 te Amsterdam. OBERON 24 van Marac. n. Miragoane. PRINS WILLEM IV p. 24 Kp. Race na* Havre. RAKI p. 24 Kp. Matapan n. N. York. RIOUW 24 te Hamburg. RONDO 24 te Bahrein. RIJNLAND 24 te Bahia. S1BAJAK p. 24 Cocos eil. n. Fremantle. SHERATAN p. 24 Pt. Sudan n. Ummi. STAD SCHIEDAM 24 te Saffi. STAD LEIDEN 24 te Emden. SARANGAN 24 van Seattle n. Houston. STAD DORDRECHT p. 24 Finist. n. Pal. SALLAND p. 24 Lobito n. Las Palmas. STAD ALKMAAR p. 24 Trondj. n. R aam. TAMO 24 te Recife. TEIRESIAS p. 24 Norfolk n. Galveston. TRAJANUS 24 te Paramaribo. TJILUWAH 24 te Semarang. WICKENBURGH p. 24 Finist. n. Casabl. WELTEVREDEN 24 van Bayt. n. N. Orl. W ESTLAND p. 24 Fern. Nor. n. L. Palm. WOENSDRECHT p. 24 Daedalus n. Aden. IJSSEL 24 te Beyrouth. TANKSCHEPEN ADINDA 24 van Singap. n. Haiph. AGATHA 24 te Pladju. ALETTA 24 te Penang. CALTEX UTRECHT p. 25 Kp. Bon naar Sidon. CALTEX PERNIS p. 25 Algiers n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 25 Kreta naar Sidon. CLEODORA 25 te Ilo-ilo. CERONIA 24 te Andrassan. CHAMA 24 te Stanlow. ESSO DEN HAAG p. 25 Cyprus n. Antw. ELMINA 24 te Takoradi. ERINNA p. 24 Guadel. n. Napels. GADILA 24 van R'dam n. Shellhaven. HILVERSUM p. 25 Kreta n. Gibr. KIELDRECHT 24 van Siain n. Cebu. MAL VIN A 24 van Miri n. Geelong. MARISA 24 te Las Palmas. M1RZA p. 24 Kp. Leeuwin n. Geel. ONDINA 25 te Pt. Sudan. PENDRECHT p. 25 Pt. Sudan n. Paulsbro. RAFAELA p. 24 Aflamb. n. Bangk. SIRRAH 24 van Sydney n. Melb. SLIEDRECHT p. 25 Dungen. n. Mena Ahm. 5AROENA 24 te Saigon. SUNETTA p. 24 Sydney n. Sorong. THALATTA 25 te Spezia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7