Bedroevende verklaring van Indon. par tij-organisaties CHURCHILL enEISENHO WER spreken over atoom-uitwisseling en E.D.G. Eigen geluid „DE GEHEIMZINNIGE AUTO"^ Buitenlands kapitaal GEEN uitzuiger bedrij Nederlandse schatkist van Indonesië Spoedig herstel van W.-Duitse onafhankelijkheid Prins Bernhard geïnstalleerd als landscommandeur St. Jan Tot hoofd en hart H V Hoge Commissaris aan vooravond Unie-besprekingen: Geen gentleman Les-vlieg-wagen" „Orde meer dan traditie alleen" „Was dat goed zo?" Dienst genomen bij de Landstorm Ernstige brand in knopenfabriek Eredoctoraat van Oxford voor oud-president Auriol Opium en cocaïne verhandeld Koude Junidagen met veel wind m imJ Het weer nygjj vullen I ttenri Ford verwacht Een jaar voorwaardelijk geëist JgwK LJ Apothekersbediende veroordeeld J 'Jee riufxftio vcfoteyou mij! r Zaterdag 26 juni 1954 78ste JAARGANG No. 25624 geen depressie in V.S. In Hirosjima en Nagasaki Aantal doden veel hoger dan gemeld was '.Ti TeTkERK ALS FEESTGAVE ^/nnvONZE BISSCHOP CND Wij zijn er nog niet Gedenkt giro 43509 Sociaal commentaar Opdracht voor portret van de Koningin Billy Graham ondanks ziekte naar Berlijn Roslederenstormjassen125.- 1 k i 1 Succes «tah.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT KDVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt lich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 5? Het woord koloniaal wordt in Indonesië zo veel gebruikt, dat men waarlijk zou gaan denken, dat Indonesië geen onafhankelijke staat is. Men praat van koloniale instelling, van koloniale economie en wat dies meer zij. Is het be staan van rubber-, koffie- en thee-ondernemingen soms koloniaal? Aldus vraagt de Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta, mr. W. F. L. Graaf van By landt, in een verklaring tegenover de pers. Het is ongetwijfeld een gevolg van de koloniale tijd. dat er in Indonesië mijnbouw en cultuurondernemingen en andere grote, Nederlandse bedrijven en ondernemingen bestaan. Maar vormen deze niet een waardevol onderdeel van de Indonesische economie? Ook in Nederland zijn en worden nog in toenemende mate buitenlandse b.v. Amerikaanse bedrijven gevestigd, welker activiteit een nuttige bijdrage vormt tot de welvaart van het land. Vergeet wat Indonesië betreft niet, dat van het belas tinggeld, dat in de Indonesische schatkist vloeit, ongeveer de helft door de Neder landse bedrijven wordt opgebracht. Ik ben er, aldus graaf Van Bylandt, van overtuigd, dat men in Indonesië reeds, evenals in de meeste andere lan den der wereld, zeer algemeen tot de erkenning zou zijn gekomen, dat men bui tenlands kapitaal behoeft en buitenland se, ook Nederlandse werkzaamheid in een onafhankelijk Indonesië niet be hoeft te schuwen of te vrezen, ware het niet, dat men hierin ten onrechte een vorm van kolonisatie ziet. Ander soort kolonialisme Er bestaat een andere vorm van kolo nialisme, die in het huidige tijdsbestek voor Indonesië veel gevaarlijker is n.l. het communistisich imperialisme, dat zijn beste kans krijgt in een economisch en financieel ontredderd Indonesië. Aan gezien de buitenlandse werkzaamheid dc grote verdiener is van de -vreemde de- vieizen, die zo nodig zijn voor de op bouw van Indonesië, zoekt dit commu nisme allereerst de buitenlandse werk zaamheid hier te lande op allerlei wijzen te verlammen. De vernietiging van de 'buitenlandse bedrijven is de snelste weg naar de ondergang van Indonesië. Wil dat zeggen, dat de Indonesiërs zelf niet een groter aandeel moeten nemen De atoomgeleerde dr. Stafford L. War ren heeft verklaard, dat in de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki drie tot viermaal zoveel mensen gestorven zijn tengevolge van de atoombomaanvallen als ooit is toegegeven. Warren, die lei der is van de medische afdeling bfj het atoomonderzoek van de „University of California" is Los Angeles, zeide dat „de regering niet het juiste aantal do den bekend wenst te maken, daar de Waarheid angstwekkend is". Warren weigerde te zeggen of hij hier mede de regering van de V.S. of van Japan bedoelde. Volgens de officiële mededelingen zou den er in beide steden elk ongeveer 80.000 doden gevallen zijn. Warren zeide, dat hfj de verwoeste steden had be zocht na de bombardementen en dat hij voor zijn eigen schatting te maken, eerst met de politie en de stedelijke overheid aldaar gesproken had. (UP) m f is een vijfentwintig-jarige Neder landse immigrant in Nieuw-Zeeland, heer Daan Visser uit Amsterdam, •tij woont in Christchurch en houdt er ln zijn vrije tijd een vreemde hobby °P na. Dan wijdt hij zich nl. aan het Parachutespringen, dat hij voor de Nieuw-Zeelanders althans op een Ipeemde manier beoefent. Hij trekt n voor de sprong zijn schoenen uit doet er zijn klompen bij aan. Han- vend aan de parachute daalt hij dan augzaammet klompen geschoeid, tru9 naar de aarde. Hier ziet men met klompen en al vóór een Prong van 2000 voet op het vliegveld van Christchurch. in de nationale economie dan tot nu toe het geval is? Zeker niet. Er valt genoeg te doen aan de opbouw van Indonesië, dat er ruimte is voor buitenlanders naast Indonesiërs. Ik vind het diep bedroevend te zien, dat de Panitya Kerdjasama Partai Or- ganisasi, waarin n.b. ook alle regeringspar tijen zijn vertegenwoordigd, aan de vooravond van het vertrek van de In donesische delegatie, een verklaring af geeft, waarin, volgens het bekende com munistische recept, het buitenlands kapi taal weer als een imperialistisch uitzui ger wordt voorgesteld, die uit het zweet en bloed van het Indonesische volk over vloedige winsten perst en daarbij steun verleent aan zogenaamde anti-republi keinse complotten. Het eerste dergelijke complot moet mij nog blijken. Indien deze opvattingen over werk zaamheid van het buitenlands kapitaal maatgevend moeten worden geacht voor Indonesië, heb ik een zwaar hoofd in de toekomst van onze betrekkin gen. Wat Westelijk N.-Guinea betreft zei graaf Van Bylandt, dat Nederland dit ge bied nog altijd beschouwd als volkomen Nederlands gebied. Ook voor Nederland is dat een nationale zaak. Deze kwestie behoeft de verhouding tussen beide lan den niet slecht te beïnvloeden. De president van de Amerikaanse Ford-fabrieken, Henri Ford, heeft tij dens een bezoek aan de Ford-fabriek te Keulen als zijn mening te kennen gegeven, dat er binnen afzienbare tijd in de Verenigde Staten geen grote de pressie zal zijn. In een voordracht voor de Kamer van Koophandel ter plaatse verklaarde hij dat Amerikaanse ondernemers en eco nomische deskundigen de mening zijn toegedaan dat de oude theorie van af wisseling van hoog conjunctuur en de pressie thans geen geldigheid meer heeft. Het optimisme van de Amerikaanse In de Veiligheidsraad heeft zich tijdens een woordenwisselingetje tussen de voorzitter, de Amerikaan se ambassadeur Henry Cabot Lodge, en de Russische gedelegeerde Se- myon K. Tsarapkin, een incident voorgedaan, dat tot enige hilariteit aanleiding heeft gegeven. Toen Tsarapkin de voorzitter beduidde, dat hij het woord wilde hebben, verviel Cabot Lodge die 13 jaar zitting heeft gehad in de Ameri kaanse Senaat in de peiuoonte, die in dat lichaam gebruikelijk is, en zei: „En waarover wil de „gentleman" het woord voeren?" „Ik ben geen gentlemanik ben de afgevaardigde van de Sovjet- Unie", repliceerde Tsarapkin toen bits. „Het een sluit het ander niet uit" luidde Lodge's commentaar. „Ik vraag slechts om bij mijn officiële titel te worden aangespro ken, namelijk: vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie" zei Tsarapkin, waarmee het steekspelletje was af gelopen. ondernemers, die onverstoord doorgaan met het verrichten van omvangrijke kapitaalsinvesteringen op lange termijn, de snelle bevolkingstoename en het verantwoordelijkheidsbewustzijn der Een MilaneeS ingenieur, de heer Landini, heeft een „les-vlieg-wagen" gecon strueerd, die het leren vliegen zeer zou vergemakkelijken. Wanneer de auto rijdt, dan reageert het vliegtuigje, dat er op is gemonteerd, op dezelfde wijze op ae handelingen van de piloot, alsof het vrij in de lucht is. Zo kan men dus zonder gevaar routine in het vliegen opdoen en alle handgrepen goed te pak- ken krijgen alvorens men zich in een „echt" vliegtuig waagt. Er hebben zich Forre#Toor zoreen dat zich cl enthousiaste leerlingen bij Landini aangemeld. Kijkers heeft hij ook altijd gens Xienri rord voor zorgon uat Zien kif lnp_nlion.iannon omdmnpnLoot! geen herhaling van 1929 zou voordoen- genoeg wanneer hij met zijn „les-vlieg-wagen" experimenteert. In de historische omgeving van de Ridderzaal in 's-Gravenhage is van middag Prins Bernhard geïnstalleerd als landscommandeur in de Orde van St. Jan. De Prins zal de leiding van de orde overnemen van de aftredende grootmeester mr. W. J. Baron van Lyn- den. Voor het bestuur zal de Prins zes rechtsridders naast zich hebben, die gekozen worden door de Ridderdag, de vergadering van de ridders van St. Jan. De prins werd binnengeleid door het volledig kapittel. De grootmeester sprak een kort wel komstwoord, waarna de ere-ridder jhr. ds. F. W. Teding van Berkhout een wijdingswoord sprak. De grootmeester hield daarna zijn afscheidsrede. Hierna was het plechtige moment aan gebroken waarop de Prins werd geïn stalleerd als landscommandeur. Na de installatie sprak Prins Bernhard een rede uit waarin hij o.m. zei: „Voordat ik besloot de functie van landscomman deur te aanvaarden, heb ik even geaar zeld. Niet in de eerste plaats om de veel heid van functies, die ik in de loop der jaren heb verkregen en die mij tot be perking dwingt, maar omdat ik me eerst wilde afvragen of het zinvol was deze functie te aanvaarden, of de orde slechts een wat merkwaardige traditie is dan wel een levend organisme. Wanneer tenslotte de vrucht van mijn overpeinzing is geweest dat ik de benoeming tot landscommandeur heb aanvaard, blijkt daaruit al, dat ik in de orde wel iets meer zie dan traditie al leen. Het werk op het gebied der zie kenverpleging, dat de orde van St. Jan doet hoe beperkt ook wijst al in de richting van een op het heden ge richte tak. En ook de opleiding van Johanniter-zusters en Johanniter-help- sters kan, mits krachtig ter hand geno men, een wezenlijke bijdrage vormen tot een der grootste problemen, waar voor wjj ons hier te lande zien ge plaatst", aldus de nieuwe landscom mandeur. Vervolgens spraken nog de coadjutor en de tweede kapittelridder, waarna de Prins de bijeenkomst sloot. De Orde van Sint Jan, de Nederlandse protestantse tak van de sinds de 12e eeuw bestaande ridderlijke orde van het hospitaal van Sint Jan te Jeruza lem. heeft zich in 1945 onafhankelijk gemaakt van de Balije Brandenburg dier ridderlijke orde, waarvan zij tot dat tijdstip als „Commenderij Neder land, de voortzetting van de hier te uitgemaakt. Deze Commenderij Neder land, de voortzetting vas de hier te lande vroeger werkzame Johanniter- commenderijen, werd in 1909 op initia tief van wijlen Prins Hendrik der Ne derlanden, die haar eerste commenda- tor is geweest, opnieuw opgericht. Naar de omschrijving van haar sta tuten beoogt de Orde van Sint Jan „Nederlandse edellieden, die in oprecht heid des harten het christelijk geloof, Sir Winston Churchill en minister Anthony Eden zijn gisteren in Wash ington aangekomen, waar zij werden verwelkomd door vice-President Ri chard Nixon en minister John Foster Dulles. Na de begroeting door President Eisenhower op het Witte Huis hebben de staatslieden gedurende vijf uur geconfereerd over de Europese defensiegemeenschap en over de uitwisseling der atoomgeheimen. Men neemt aan, dat ook andere kwesties, zoals het conflict in Guatemala, aan de orde zijn geweest. Churchill legde bij zijn aankomst op het vliegveld een verklaring af, waarin hij o.m. zei naar de V.S. te zijn ge komen „om een paar familie aangele genheden te regelen." Hij wenste de zekerheid te verschaffen dat er over een aantal zaken geen misverstand be staat. „Als wij samenwerken kunnen wj) een goede vooruitgang maken en dan kunnen we veel doen voor onze buren, waarvan er sommigen aan bei de zijden van het ijzeren gordijn nog groter problemen kennen dan wijzelf", zo besloot Churchill. Onmiddellijk nadat hij deze woorden had uitgesproken, wendde hij zich om naar minister Dulles en vroeg: „Was dat goed zo?" Dulles grijnsde en schud de de Britse premier de hand. Nixon, Advertentie Bisdom van Haarlem te Haarlem opgevat in reformatorische zin, belijden en uit liefde tot Christus met woord en daad daarvan willen getuigen tezamen te verenigen" en zij stelt zich ten doel de mensheid te dienen door hulp te verlenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en mede te werken aan maatregelen waardoor menselijk leed kan worden voorkomen en ver zacht. Tegen een 33-jarige stanser uit Vught heeft de Officier van Justitie bjj de bij zondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam terzake dienstneming bjj de Landstorm Nederland een jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Verdachte was door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam op 27 Maart 1947 bij verstek tot zeven jaar veroor deeld. Na de bevrijding was hij gedeti neerd geweest. Hij had zich vrijwillig gemeld voor het werken in de Staats mijnen. Na enkele maanden kwam zijn voorlopige invrijheidstelling af. Daarna was hij door het tribunaal in Den Bosch tot een straf veroordeeld die neerkwam op een jaar met aftrek. Van het arrest van het Bijzonder Hof was verdachte in verzet gekomen. Hij was via de arbeidsinzet in Duitsland gaan werken, had daar kennis gekregen aan 'n Duits» meisje en was met haar ge trouwd. Daarop kwam de bepaling af, dat met Duitse vrouwen getrouwde mannen in dienst moesten. Hij werd in gedeeld bü een granaatwerpersgroep en gekleed in Duits politie-uniform naar Nederland gebracht. Daar moest hij, met anderen, het uniform van de Land storm Nederland aantrekken. Hij heeft in Arnhem gevochten en zich daar onder leiding van zijn officier overgegeven. Vooral het deelnemen aan de strijd bij Arnhem werd hem door de officier van justitie uiterst kwalijk genomen. Uit spraak 30 Juni. (Van onze correspondent) Door een ongelukje in het laborato rium, waarbij de inhoud van een pan netje met was in brand geraakte, brak een felle brand uit in de N.V. Konink lijke Nederlandse Steennootknopenfa- briek, v.h. firma J. Mulder te Veendam. Deze knopenfabriek werkt nog met de originele steennoten uit Equador. Tach tig mensen vinden hier werk De om vang van de brand was vrij ernstig en de schade, die door verzekering wordt gedekt, is groot. Onder leiding van de bedrijfschef, de heer Boerema, werd direct het blus- singswerk aangepakt met schuimblus- apparaten, maar de hitte en rookontwik keling waren zo groot, dat het effect ge ring was. Intussen arriveerde de brand weer uit Veendam, spoedig geholpen door de brandweer uit Muntendam. De vlammenzee breidde zich evenwel snel uit,, want de vethoudende steennoten zijn zeer brandbaar. De vlammen sloe- noch Dulles of Eden wensten iets mee te delen over de aard der besprekin gen. Twee van de vijf uren die de eerste conferentie van Churchill en Eisenho wer duurde, waren gewijd aan 't vraag stuk van de uitwisseling van atoom geheimen. Perschef Hagerthy deelde mee, dat men niet in bijzonderheden was afgedaald, maar alleen de „tech niek" van een bredere samenwerking had besproken. Zoals men weet heeft de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie Donderdag een voor stel van Eisenhower goedgekeurd om een dergelijke uitwisseling mogelijk te maken. De staatslieden hebben ook het vraagstuk der EDG besproken en schijnen het er over eens te zijn ge worden, dat West-Duitsland in de loop van de zomer zijn onafhankelijkheid moet herkrijgen, ook wanneer Italië en Frankrijk het EDG-verdrag dan nog niet hebben geratificeerd. Chur chill schijnt zich bovendien achter het denkbeeld van Dulles te hebben ge schaard, dat de kwestie Guatemala eerst door de Inter-Amerikaanse vre- descofnmissie tot een oplossing ge bracht moet zien te worden. Lukt dat niet, dan kan de Veiligheidsraad der VN nog altijd worden ingeschakeld. De heren Strauss en Plowden, resp. Amerikaans en Brits leider van het atoom-productie-apparaat, zullen van daag bijeen komen om de uitwisselings plannen verder uit te werken. Eden en Dulles zullen vandaag eveneens bespre kingen voeren. (Reuter-UP) Mr-r-n—.-lir t-YvnmiTrnonr-irriinrrm n v, *av....vx Vincent Auriol (voorgrond), oud-president van Frankrijk, heeft te Oxford ''et ere-doctoraat in de rechten ontvangen tijdens een plechtigheid, die o.a. werd bijgewoond door de Britse ambassadeur te Parijs, sir Gladwyn Jebb. De heer en mevr. Auriol werden ontvangen door Koningin Elizabeth en haar Gemaal, de Hertog van Edinburgh. gen al gauw uit het dak van het labo ratorium, waarna de zolder bezweek. Hierdoor ontstond brand in de kantoren en geleidelijk zocht het vuur een weg naar de zagerijen en naar de opslag plaatsen van ruwe en afgewerkte pro ducten. Grote voorraden gingen daarbij verloren. Wie niet toegankelijk is voor overtuiging is ongeschikt voor debat De Amsterdamse Rechtbank heeft een 28-jarige apothekersbediende uit Amsterdam veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest wegens het verhandelen en in be zit iiebben van verdovende middelen in strijd met de opiumwet. De rechtbank sprak verdachte wegens gebrek aan bewijs vrij van de hem tevens ten las te gelegde diefstal van hoeveelheden co caïne, opium en morphine uit de zaak van zijn werkgever. De veroordeelde heeft aan een film operateur een half pond verdovende middelen, bestaande uit cocaïne, mor phine en opium willen verhandelen ter waarde van circa 3000.-. De filmopera teur heeft hiervan aangifte bij de politie gedaan. (Van een bijzondere medewerker) oe waar is het woord van Cicero: „Niet weten wat vóór zijn tijd geschiedde, betekent altijd kind blijven." Wie hedendaagse gebeur tenissen als volkomen op zichzelf staand beschouwt, verkeert in het gevaar een onjuist oordeel te vellen. Zo gaat het met het Mandement in het algemeen, zo gaat het met de katholieke reacties hierop. Zoals wij vorige week reeds con stateerden, werd de stellingname van de K.A.B. in verband met het Mande ment door het „Vrije Volk" uitgelegd, althans ten dele, als een uiting van angst voor de leden waarvan er velen niets van dit bisschoppelijk stuk zouden moe ten hebben. De oppervlakkige „Vrije Volk"-lezer zou hiermee in de waan kun nen worden gebracht, dat deze grootste van onze katholiek-sociale organisaties nu plotseling, zij het dan ook leunend tegen de kromstaf, een eigen geluid durft te laten horen. En om dat te bewij zen zou dan de heer Middelhuis na zijn Mandement-rede nog „kwasi kloe ke woorden" over de economische ver langens van de K.A.B. hebben doen ho- ren. Dat wij hier wat nader op in willen gaan, duidt zeker niet op de veronder stelling, dat vele katholieke arbeiders trouwe lezers van „Het Vrije Volk" zou den zijn. Maar de katholieke arbeiders staan in fabriek en karwei naast ar beidskameraden, wier enig geeste lijk voedsel vrijwel uit voorlichting be staat bekeken door een rode bril of so cialistisch becommentarieerd. En wij weten uit erva ring, dat onze ka tholieke arbeiders door vele modern- georganiseerde col lega's bekogeld worden met op bo vengenoemde wij ze gegroeide ar gumenten. Op zulke momenten is het goed zich geschiedenis te herinneren. Want een theorie kan schoon klinken, in de prak tijk 2al altijd bewezen moeten worden welke waarde een bepaalde theorie ver tegenwoordigt. Een verwijt als zouden de katholieke arbeiders eerst met een eigen geluid durven komen in het so ciale vlak, als zij zich gedekt weten door uitspraken van Paus en Bisschoppen, is een volkomen dwaasheid. En niemand beter dan de socialisten kan weten dat dit zo is. Hoe vaak in de geschiedenis zijn speciaal de katholieke arbeiders niet uitgekreten voor onbetrouwbare partners in de strijd voor sociale ver betering. Men leze de geschiedenis van de eerste stakingen in Twente en zie daar de nobele figuur van een Ariëns hoe hij in 1890 het verlies van een sta king durfde te erkennen en met de di rectie over beëindiging ging confereren. Men sla nog eens de geschiedenis na van de spoorwegstaking van 1903 en weer treft men de katholiek-georgani- seerden op een ander niveau in de strijd dan de socialisten. Men denke nog eens terug aan de woelige Novemberdagen van 1918, toen de katholieke comité's van waakzaamheid nodig waren tegen een dreigende revolutie. En met een even rustig gemoed mag ook de meer recente geschiedenis worden nagegaan. Daarbij denken wjj aan de grootse ver- zetdaad van de katholiek-georganiseer- den, toen een principieel onaanvaard bare roversklauw zich uitstrekte naar hët hart van de Beweging. En zelfs na de oorlog zijn er gebeurtenissen aanwijs baar, waaruit het niveau-verschil, ge volg van eigen principieel standpunt, duidelijk sprak en spreekt. Slechts met veel kwade wil zou men hieruit zwak te in het katholieke kamp kunnen aflei den. (Zie ook pag. 5) nieuwe feuilleton: „De geheimzinnige auto" andaag begint ons door H. A. van O. Het is een oorspronkelijke Nederlandse detectiveroman, spelend in de onderwereld van een zeer Nederlandse stad: Amsterdam. Uit reacties van een aantal lezers hebben wij bemerkt, dat het genre van de detec tive-roman bijzonder gewild is. Daaruit onze conclusies trekkend, bren gen wij na „Moord in Parijs", de roman, die in Parijs speelde, thans een verhaal, waarvan de handeling in onze onmiddellijke nabijheid gesitueerd is: stad en omgeving van Amsterdam. Het tegenkomen van topografische aanduidingen als Kalfjeslaan, Amstel, Damrak en Krom me Nieuwpoortsteeg zal het voor menige lezer gemakkelijker maken zich te verplaatsen in de spannende loop der gebeurtenissen, die een opzienbarende juwelendiefstal en twee moorden omvat. De ontknoping van de hieraan verbonden raadselen zal zeer verrassend blijken. Dit (niet voor de jeugd bestemde) verhaal moet worden gezien els een boeiend, niet zwaarwichtig en ook niet diepgaand, middel tot ver strooiing, passend in het seizoen, dat we naderen en waarin sommigen al leven: de vacantietijd. (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen kwart over vijf waar schuwde het KNMI voor een harde Westelijke wind. Een kleine maar actieve depressie, die vandaag van Schotland in de richting van Zuid-Noorwegen trekt, is hiervan de oorzaak. In de afgelopen nacht en ook Vrijdag viel op vele plaat sen meer dan 5 mm. regen. Het weer krijgt door de krachtige wind en de buien die voor morgen worden ver wacht, een guur en herfstachtig karakter. Maximumtemperaturen van 1417 gr. C. zijn in de zomer uiterst laag. Deze situa tie met een krachtige Westelijke lucht stroom boven de Oceaan kan vrij hard nekkig zijn, zodat wij ook voor de res terende Junidagen maar weinig moois van de zomer verwachten. Het gemeentebestuur te Zwolle heeft Th. Swagemakers, de Tilburgse schilder die reeds geruime tijd in Amsterdam woonachtig is, opdracht gegeven tot het maken van een portret van Hare Ma jesteit Koningin Juliana. Het schilder werk is bestemd voor de raadszaal te Zwolle. De regering van nationalistisch China heeft bekend gemaakt, dat een harer oorlogsbodems verleden week de Rus sische tanker „Toeapse" heeft opge bracht omdat het schip zich in de „ge blokkeerde zone" tussen Formosa en continentaal China bevond. De Sovjet- Unie heeft Donderdag de VS er in een nota van beschuldigd de „Toeapse" te hebben opgebracht. Billy Graham is vandaag, ondanks een nier aandoening, naar Berlijn ge vlogen, om zijn bezoek aan Duitsland daar af te sluiten. Graham werd gis teren reeds in Berlijn verwacht, maar moest zijn vertrek uit Düssel- dorf wegens zijn ziekte uitstellen. De evangelist uit Noord-Carolina zal in West-Berlijn drie spreekbeurten ver vullen. Het laatst zal hij spreken in het olympisch stadion, waar honderd duizend personen worden verwacht. Advertentie BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD, B0LSTR. 48 A DAM TEI 717162 (Tot Zondagavond) Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Koel weer. Zondag: Zon: 4.2121.04. Maan: 1.19—18.12. Maandag: Zon: 4.2221.04. Maan: 1.59—19.27. Advertentie oor de zakemnut I eon kwartaal op proef voor t 2,- op giro 13 63.üo|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1