Tiende parochiekerk in Haarlem gisterenavond ingezegend Haarlems Muziek-Instituut r MMtf- 1 Ianthracjet] Wales Anthraciet „DE SPAARNESTAD „LILI" het sprookje van een levenslustig meisje Eerste stap naar oplossing probleem der overtollige voedselvoorraden Overschot wordt benut bij hulp minder ontwikkelde gebieden Pastoor A. VAN RIJN geïnstalleerd als eerste herder Dinsdag plechtig heid in Den Hout Alle kolonialisme even gevaarlijk Charmante film in Minerva De wereld is niet te klein Uitreiking van onder scheidingen N. VAN BREEMEN Co. TEL 10070 H. DE VRIES ..Bittere ondertoon in verklaring Ned. H.C." Tot 30 Juni Voorjaarsprijsen f zonder risico ZATERDAG 26 JUNI 1954 PAGINA 2 Examens TWEE JUBILEA BIJ GEMEENTE HAARLEM Haarlemse jachtclub Dit weekend nationale zeilwedstrijden NPSB sabelde in Den Haag Softball ZANDVOORT Bakker S. Kluyskens viert feest Regeling met adspirant- kopers HEEMSTEDE GEMEENTE-ONTVAN- GER VAN HEEMSTEDE Gemeente-zaken Vacantie-toeslag voor gemeente-personeel Gebouw op de Glip KOOPT UW BOEKEN V erklaring minister T obing Waterstanden „VICTORIOUS" Wales „SEVEN SISTERS" Wales BrandstofSenhandel Fr. Varkenmarkt 6—10 City Frans Hals Luxor IIAIMO MOORS Aankoop van grond ook U kunt Rembrandt Roxy Palace Lido FILMJOURNAAL Met indrukwekkend ritueel vertoon is het uiterste gedeelte van Haarlem- Noord gisteravond in het bezit gesteld van een eigen parochiekerk, gesteld on der de schutse van de H.H. Petrus en Paulus. Direct na de plechtige in zegening van Haarlems tiende parochie kerk vond de installatie plaats van de eerste herder van de nieuwe parochie, pastoor A. S. van Rijn. Reeds lang tevoren stonden de parochianen voor het eenvoudige gebouwtje aan de Tes- selschadestraat, nederig gedoken naast de drie-verdiepingilatwoningen, te wach ten op het ogenblik, dat de plechtig heid van de inzegening zou beginnen. Om even over half acht trad de deken van Haarlem, de hoogeerwaarde heer W. N. Zijlstra naar buiten, gevolgd door bouwpastoor van Rijn pater B. van Rijn O.F.M., een broer van de pastoor en pater P. Verboeket W.P., die pas toor van Rijn zal assisteren. Al spren kelend met wijwater trok de deken de kerk om en ging daarna weer naar bin nen. nu gevolgd door alle parochianen, die het gehele, 352 zitplaatsen tellende gebouwtje, vulden. Na het bidden van de litanie van Alle Heiligen besprenkel de deken Zijlstra de muren met wijwa ter, terwijl de psalmen 119, 120 en 121 werden gezongen. Toen de inzege ningsplechtigheid voorbij was, vertrok bouwpastoor van Rijn naar de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo om Ons Heer te halen. Intussen werd door de gelovigen een tientje van de rozenkrans gebeden. De ken Zijlstra wees nog even op het bij zondere ogenblik, waarop God zich weer een nieuwe woonplaats onder de men sen zou kiezen. Na door de deken naar het altaar te zijn geleid, overhandigde de nieuw-benoemde pastoor hem de be noemingsbrief, die deze in zijn geheel voorlas. De benoemingsbrief was geda teerd 19 Juni. Dan volgde de plechtige ambtseedaflegging door pastoor van Rijn en tot slot de eigenlijke installatie. Eerst werden hem de sleutels van de kerk overhandigd, daarna het missaal, de kelk en de gewaden en dan geschied de een rondgang door de kerk naar de preekstoel, de biechtstoel, de sacristie en de doopvont, waar telkens even werd Deken W. N. Zijlstra van Haarlem zegende gisteravond de tiende paro chiekerk van Haarlem in. stilgehouden en de installatiegebeden werden gezegd. Deken Zijlstra hield een toespraak over de inzegening en de installatie. Eenvoudig beginnen, zo zei hij, is de normale gang van zaken. Nooit kan een kerk te eenvoudig zijn voor Christus, Die Zichzelf heeft teruggetrokken in de eenvoudige gedaante van brood en wijn. Liever 'n bescheiden gebouw, waar ge beden wordt, dan een kathedraal, die verlaagd wordt tot museum. Aan pas toor van Riin, die zo hard had gewerkt aan de opbouw van de parochie, wenste hij Gods zegen toe en veel voorspoed om zegenrijk te kunnen arbeiden. Ar beid aan de nieuwe kerk, die over en kele jaren komen moet, maar meer nog aan de zielen. Moogt ge een werkelijk goede herder zijn, zo wenste de deken pastoor van Rijn toe. Zich tot de gelovigen richtend, ver klaarde deken Zijlstra, dat er een ge heel nieuwe parochiegemeenschap moet worden gevormd. Geef daarbij niet toe aan de geest van critiek en jalouzie, die alles stukslaat, zo ver maande hij. Werk nauw samen met de pastoor en spreek eerder een ge bed dan een giftig woord van critiek. Werk samen, opdat U later kunt te rugzien op een opbouwende tijd op geestelijk gebied en laat niet de schan de over U komen dat Uw eerste pas toor de bedelhand moet ophouden bij de bisschop. De deken wenste de parochie een ze genrijke opbloei toe tot meerdere eer van God. Na nog een kort Lof was de installatieplechtigheid ten einde. De noodkerk is in ruim een maand klaargekomen, heeft zitplaatsen voor 352 personen en telt twee biechtstoe len. Verder is alleen het hoogst nodige aanwezig, maar het gebouwtje vormt toch ongetwijfeld voor de parochianen een prettig godsdienstig centrum. De misgewaden heeft pastoor van Rijn gro tendeels uit Rotterdam gekregen waar hij kapelaan is geweest. De directeur van Haarlems Muziek instituut, Nico Hoogerwerf Sr, kondig de aan het begin van deze leerlingen uitvoering aan, dat het programma we gens omstandigheden iets zou gewijzigd worden. Wij hoorden voor de pauze en kele orgelleerlingen van Jac. Bonset. Anneke v.d. Wilt speelde iets te ge jaagd, maar overigens wel correct, o.m. de c moll prelude van J. S. Bach, ter wijl wij Willy Snoek beluisterden in werkjes van Haendel en Boëllman. De uitvoerinkjes dezer werken geschiedden op 'n harmonium, met alle nadelen van dien. Maar goed, men dient te roeien met de riemen die er zijn. Van de pia nisten noemen wij Ferry Zwarts die opviel door muzikaal pianospel. Na de pauze was het de beurt aan de vocalistes uit de zangklasse van Ol- ga Ongene. Over het algemeen goed materiaal, waarmede reeds veel bereikt is. De sopraan mevrouw Bisschop den Hartog heeft een van nature mooie heldere stem met een zeer ge makkelijke coloratuur, Jane Reiding maakte eveneens een goede beurt met een aria uit ,,die Jahreszeiten" van Haydn. Mej. E. Rosinga heeft een Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevelheb ber, zal Dinsdag 29 Juni in Den Hout te Haarlem voor het front van de troep een negental hoge onderscheidingen uitreiken. Luitenant-kolonel L. J. Rottier en reser ve kapitein D. Wildeboer ontvangen uit handen van de Nederlands territoriaal be velhebber de bronzen leeuw, kolonel ir J. C. Kok, kapitein H. J. Lamers, reserve kapitein D. Dral en kapitein J. W. Die- leman het bronzen kruis, reserve-kapitein J. Zeldenrijk, reserve le luitenant W. Doorn en sergeant-majoor H. H. A. Wekking het Kruis van Verdienste. De troep wordt gevormd door het per soneel van de 168e afdeling zware lucht doelartillerie, semi-mobiel uit Haarlem. De paradecommandant is de kapitein, A. Schou ten. De drumband van de 168e afd. zware luchtdoelartillerie semi-mobiel verleent zijn medewerking. De plechtigheid begint te 10.30 uur. Na de uitreiking neemt de Nederlands ter ritoriaal bevelhebber het défilé af. Advertentie Oruismje HAARLEM, 25 Juni. (Coomhertly- ceum). Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-B de dames S. van der Burg, R. W. C. Holst, A. Th. Lindeman. A. E. Meyer, E. W. M. Landsmeer, A. M. Lef- felaar en E. Reinalda an de heren E. Schepers, A. Voogel, R. Voogel, D. H. vai: der Zouwe, P. B. Domiioff, L. H. Gouw, C. J. de Groot. D. Noteboom, E. Philips, W. J. de Regt, G. J. Tho massen, R. van der Velden en M. Vrij. Afgewezen vier candidaten. BLOEMENDAAL Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum. Aan het eind examen van de H.B.S. A namen 13 candidaten deel. Geslaagd zijn: mej. Th. Bom en P. F. Dreckmeier, J. H. van der Heijden, A. P. Jaski, K. W. Poel- mann, A. Rombout, H. P. Schmidt Dege- ner, R. Wetseiaar Binnenkort zullen twee ambtenaren hun jubileum herdenken in dienst van de gemeente Haarlem. Op 1 Juli is de heer D. Wieringa, adjunct-commies A op de ctfd. belastingen 25 jaar bij de gemeen te werkzaam. Hij werd een kwart eeuw geleden in tijdelijke dienst aangenomen als adjunct-klerk ter secretarie en een jaar later in vaste dienst. Op 1 Augus tus 1935 werd hij benoemd tot klerk en op 1 Augustus 1942 tot adjunct-commies. 1 Januari 1951 volgde zijn bevordering tot zijn huidige functie. Veertig jaar in dienst van de gemeen te zal op 1 Juli- de heer P. J. van den Eynde zijn, sinds 1 Januari administra tief ambtenaar C le klasse bij het slachthuis. Na onder de eerste wereld oorlog zijn militaire dienstplicht te heb ben vervuld, werd hij te werk gesteld op het levensmiddelenbureau. Op 1 Oc tober kwam de jubilaris als tijdelijk klerk in dienst bij het electriciteitsbe- drijf. Een jaar later volgde zijn vaste aanstelling. Van 1 Januari 1934 tot 31 December 1936 was hij ambtenaar van de personeelsreserve. In die functie was hij werkzaam bij maatschappelijk hulp betoon en het slachthuis. Definitief als klerk bij het slachthuis kwam hij op 1 Januari 1937. Zaterdag 26 en Zondag 27 Juni houdt de Haarlemse jachtclub zijn jaarlijkse nationale zeilwedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Nel. Zes tien verenigingen hebben ingeschreven, zodat, wanneer het weer meewerkt, er alle kans is, dat dit evenement weer een volledig succes zal worden. In Den Haag werden districtskam pioenschappen West van de Nederlandse Politie Sportbond op sabel gehouden. Haarlem bezette de derde plaats in de equippewedstrijden na Den Haag en Rot terdam. De deelnemers aan de Haarlem se equippe waren de heren Holtslag, Wieldraayer, v. d. Tuuk en Endlich. In de personele wedstrijden om het kam pioenschap bezette de heer Holtslag de derde en de heer Endlich de zevende plaats, v. d. Tuuk werd eerste in de tweede afdeling. Van het eerste team van T. Y. B. B. blijven de prestaties dit seizoen bij zonder goed en gelukkig hebben ook de T. Y. B. B.-dames in de derde klas se D. na zes wedstrijden nog steeds ongeslagen de leiding behouden. Deze week werd tegen S. C. Haarlem 3 we derom een grote 190-zege behaald. De voornaamste uitslagen voor de T. Y. B. B.-negentallen waren: R.C.H. 2—T.Y.B.B. 3 9—3 Rooswijk 2Schoten 2 135 T.Y.B.B. 2—E.H.S. 2 21—7 R.C.H. 3Rooswijk 1 014 Ook het tweede negental heeft nog een behoorlijke kampioenskans, want het team bezet momenteel de tweede plaats. Helaas blijft het derde negen tal wel erg achter, want de dames van het derde staan nog steeds zonder punten onderaan. charmvol geluid, dat echter nog wat meer uitdrukking van node heeft. De overige executanten verrichtten verdien stelijk werk. Uit hun resultaten kan men afleiden dat er hard gewerkt wordt, hoe wel de aangeboren gaven van het zin gen bij hen in mindere mate aanwezig was, dan de hierbovengenoemde drie vocalisten. Intussen dient men respect te hebben voor datgene wat hier met harde studie toch wordt bereikt. Anton de Beer begeleidde op volgza me wijze aan de vleugel. De uitvoe ring werd besloten met vierhandig pia nospel nl. Jeux d'enfants van Georges Bizet, gespeeld door Lily Lepiet en An neke Visser. JAN LAARVELD De heer S. Kluyskens vierde zijn zilveren jubileum als bakker in dienst van de firma van der Werff. In een zaal van „Zomerlust" te Zandvoort werd de jubilaris toegesproken door de heer Van der Werff die er aan herinnerde dat de heer Kluyskens se dert het verlaten van de schoolbanken bij hem in dienst is. Als blijk van waar dering schonk de heer Van der Werff een schilderstuk. Velen kwamen de heer Kluyskens hierna gelukwensen o.a. vertegenwoordigers van de K.A.B. en van de stichting Kennemer Sport park. Kapelaan Steenman vertegenwoor digde het r.k. kerkbestuur uit noofde van het feit dat de heer Kluyskens een ijverig lid van het collectantencollege is. Voor een belangrijk gedeelte der terrei nen achter de Dr. C. A. Gerkestraat te Zandvoort, welke thans bouwrijp worden gemaakt, hebben zich gegadigden aange meld, die de aldaar geprojecteerde bebou wing willen realiseren. Een deel dezer terreinen is Inmiddels vrijwel geheel gereed gekomen en kan aan de belanghebbenden worden verkocht. Gegadigden zijn: C. Siegers, te Zand voort; H. Visser, te Den Haag; N.V. Bouw- kas N.N. Gemeenten, te Assen; M. v. d. Berg, te Zaandijk, en N.V. Burgbouw, te Amsterdam. De totale opbrengst van de te verkopen percelen bedraagt rond f 200.000. Het is de bedoeling met de kopers eerst voorlopige koopcontracten te sluiten, waar in de kopers worden verplicht tot het stor ten van een cautie van 10% van de koop som en tot het betalen van een rentever goeding aan de gemeente tot aan de da tum, waarop de definitieve grondoverdracht plaats vindt. Om grondspeculaties uit te sluiten zal worden bepaald, dat met de be bouwing der terreinen binnen één jaar na het sluiten van het voorlopig koopcontract moet zijn begonnen. In zijn vergadering van Donderdag 1 Juli zal de Heemsteedse raad een nieuwe ge meente-ontvanger benoemen. B. en W. van Heemstede hebben de raad een voordracht doen toekomen met twee candidaten, met name: 1. J. Mol, ontvanger en tevens kas sier der bedrijven in Etten en Leur; 2. A. Sandtke, hoofdcommies ten kantore van de gemeente-ontvanger te Haarlem. B. en W. van Heemstede delen de raad mede, dat ruim 100 gegadigden zich voor deze functie hebben aangemeld. Over een aantal van deze sollicitanten werden schrif telijke inlichtingen ingewonnen, terwijl naar enkelen hunner een onderzoek werd ingesteld in de gemeente, waar zij werk zaam zijn. De gemeenteraad van Heemstede komt Donderdag 1 Juli, des middags om drie uur in openbare vergadering bij een. Voorgesteld wordt o.m. de maxi mumbedragen van deze gemeente aan de stichting Borgstellingsfonds voor de middenstand, district Kennemerland, te verhogen tot 1,95 cent per inwoner per jaar, te rekenen met ingang van 1 Janu- ari 1953. Voorts wordt voorgesteld verbeterin gen aan te brengen in verschillende lagere scholen, waarvoor een totaal be drag nodig zal zijn van 6510.-. Ook wordt de raad voorgesteld aan de heer J. P. Bolle te Heemstede 34 m2 grond te verkopen aan de oostzijde van de Beethovenlaan voor 10.40 per m2, en aan de N.V. Bouwkas Noordnederlandse Gemeenten drie stukken grond, tezamen groot ongeveer 2305 m2 en gelegen aan de westzijde van de Troelstrastraat voor de prijs van 10.- per m2. De raad van Heemstede wordt ge vraagd aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel, waarvan de rechtstoestand van gemeentewege wordt geregeld, daaronder begrepen de secretaris, de ontvanger en de ambte naren van de burgelijke stand, voor het jaar 1954 een vacantie-uitkering toe te kennen overeenkomstig de regeling voor het Rijkspersoneel. Eind vorig jaar besloot de Heemsteed se gemeenteraad een bedrag van 60.300.- uit te trekken voor de stich ting van een gebouw op de Glip. Bij nader uitwerken van het schetsontwerp is evenwel gebleken dat een nieuwere en royalere opzet moest worden ge maakt om tegemoet te komen aan alles zins rechtvaardige wensen en opmer kingen. Een en ander brengt met zich mee, dat het crediet verhoogd moet worden tot 67.900.-. Aan de raad is ook in die zin een voorstel gedaan. Advertentie BOEKHANDEL afdeling Antiquariaat Ged. Oude Gracht z J Telefoon 10785 Hdprlem J5 De Indonessiche minister van Voorlich ting heeft in Djakarta verklaard, dat de woordendie de Nederlandse Hoge Com missaris mr. W. F. L. graaf van Bylandt over het communisme heeftgesproken een lied is dat wij uit en te na hebben gehoord". „Wij zouden graag, aldus de mi nister, nog eens het algemeen bekende standpunt van het Indonesicshe volk her halen, namelijk dat alle soorten van kolo nialisme men moge het kolonialisme of imperialisme noemen en welke kleur of vorm men er ook aan moge geven naar de mening van de Indonesische natie even gevaarlijk zijn. Het ene is niet minder ge vaarlijk dan het andere. In dit opzicht hebben wij van niemand „lessen" nodig." Tobing ontkende voorts, dat Indonesië gekant zou zijn tegen buitenlandse beleg gingen. „Het is algemeen bekend, dat In donesië samenwerking ten opzichte van buitenlands kapitaal wenst voor de op bouw van zijn structuur," zei de minister, die verder verklaarde, dat uit de woorden van graaf Van Bylandt blijkt, dat Neder land „van het kolonialisme zijn nationale zaak heeft gemaakt." Hij liet er op vol gen: „Het is de nationale zaak van Indo nesië het kolonialisme in West-Irian te weerstreven." Hij noemde de „opvallend bittere ondertoon" van de verklaring van graaf Van Bylandt een „weerspiegeling van de geestelijke houdign aan Nederland se zijde bij het begin van de Indonesisch- Nederlandse ondrehandelingen." Zondag 27 Juni Hoog water: 12.38 u. Laag water: 7.54 u. en 20.39 u. Maandag 28 Juni Hoog water: 1.08 u. en 13.47 u. Laag water: 9.04 u. en 21.47 u. Advertentie (Super kwal.) afm. 20*30 (III) 10.55 (le soort) afm. 20/30 (III) 10.05 Ook alle andere soorten en afm Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. Alleen-verkoop (Spaarne bij Viaduct) Telefoon; 14164 en 13904 Charles Walters heeft een van de succesverhalen van Paul Gallico op de film overgebracht en men moet toegeven, dat het resultaat opval lend en in menig opzicht een prettige verrassing is geworden. „Lili" behelst het sprookjesachtige verhaal van een onschuldig naïef en levenslustig meis je, dat, plotseling wees geworden, op zoek naar werk en onderdak in een Frans stadje terechtkomt. Ze vindt be scherming bij een goochelaar, die haar bjj een kermisgroep introduceert en al spoedig raakt ze verliefd op de door haar bewonderde sprookjesprins. Na haar eerste mislukte optreden als ser veuse wil zjj er vandoor gaan, doch zij wordt hiervan weerhouden door de pop penspeler, een kreupele verbitterde man, eens een groot danser, die zijn ge voelens en goede eigenschappen ver bergt, doch ze op virtuoze wijze uit drukt door middel van het spel van zijn poppenacteurs. Lili blijft tenslotte bij hem en wordt een origineel en inte grerend deel van zijn kleine show, waarmee hij van dat moment af een grandioos succes oogst. Tenslotte wordt zij na wat misverstanden en blij-eindi- gende tragedie'tjes ook zijn levenscom pagnon. Daar is het een sprookje voor. Het simpele verhaaltje is door Wal ters met zoveel beheersing, kunde en in een sfeer van gevoelvolle poëzie uitge beeld, dat men zich spoedig en gaarne gewonnen geeft. Hij heeft met de kleu ren, speciaal die van de kermis, de ge luiden en de plezierige muziekjes tal rijke verrukkelijke dingen gedaan. Hij heeft dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de wisselwerking tus sen 't spel van de poppen en dat der le vende mensen en hun stemmen biedt. Maar vooral heeft hij profijt getrokken van het beheerste spel van Mel Ferrer als de poppenspeler en het wonderlijk expressieve gezichtje van de helemaal niet knappe Leslie Caron, wier verschij ning bijzonder treffend de subtiele en zuivere sfeer van dit verkwikkende sprookje draagt. Geen superieure film, maar een die de nobelste gevoelens van de mens zuiver weet te beroeren. De film „Anna" behandelt een nogal larmoyante geschiedenis van een caba ret-zangeres, die, nadat haar a.s. brui degom haar vroegere minnaar heeft neergeschoten, in een ziekenhuis terecht komt en daar besluit non te worden. Zij heeft de geloften nog niet afgelegd als haar vroegere a.s. echtgenoot ge wond het ziekenhuis wordt binnengedra gen. Hij smeekt haar om hem te vol gen. Zij aarzelt, maar. besluit uiteinde lijk haar leven te blijven offeren voor God en de lijdende mensheid. De film is een doodgewoon routine product, ondanks de dwingende beelden reeksen, die het leven in het ziekenhuis tekenen en bepaalde interessante obser vaties In City 18 jaar. Vanaf Maandag een betere film. „Bittere Rijst", waarin de hoofdrol eveneens vertolkt wordt door Silvana Mangano. Een opmerkelijke Deense film, waarin een jong architect niet zo heel erg gelukkig getrouwd verdacht wordt van moord op een jong meisje. Uit het verhoor blijkt, dat hij 's avonds en 's nachts veel wandelt. Hij verlaat het politiebureau nog als vrij man, maar al zijn handelingen worden nauwkeu rig gevolgd. Op kantoor teruggekeerd, merkt de man, dat zijn directie en collega's hem eveneens verdenken; hij wordt gedwongen verlof te nemen. Ook thuis wantrouwt men hem. Het gehe le drama heeft dan een verrassende ontknoping, daar de eigenlijke dader van de moord zich bij de architect komt melden. 18 jaar. Het filmprogramma in dit theater is door de K.F.C. afgekeurd. De wereldbevolking neemt tegenwoordig naar schatting toe met 80.000 a 100.000 zielen per dag, of met 30 tot 40 millioen per jaar. Het percen tage der mensheid, dat aan ondervoeding lijdt, was voor de wereld oorlog ruim 38%, thans is het bijna 60%. Wordt of is wellicht reeds de wereld te klein? Niemand minder dan dr, F. T. Wahlen, de directeur der afdeling Landbouw van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworganisatie der Ver enigde Naties, beantwoordt deze vraag in ontkennende zin. Door de verbetering van de planten- en veeteelt, de bestrijding van plan- ten- en veeziekten en van insectenplagen, door de productie van kunstmest en de mechanisatie van de landbouw werd bijvoorbeeld tussen 1920 en 1950 in Amerika het oppervlak, beteeld voor de voeding van de mens, uitgebreid met 15%, terwijl de gemiddelde opbrengst per hectare met 36% vergroot werd! Reeds het tot heden bereikte peil van wetenschap en techniek garan deert, dat een in sterke mate toenemende wereldbevolking nog lange tijd de physische basis voor zijn voeding zal kunnen vinden, mits de huidige kennis in het algemeen toegepast gaat worden. En intussen mag aangenomen wor den, dat de wetenschap niet stil zal blijven staan. De zorgen van onze generatie dienen dan ook minder het bevolkingsaccres te gelden, dan de ontwikkeling der achter gebleven landen en de goede distributie der goederen over de aarde. Hoe groot dit laatste probleem is, b'ijkt uit een recent F.A.Ó. rapport. Óp onrustbaren de w(jze hopen zich in een klein deel van de wereld agrarische overschotten op: tarwe, zuivel, mais, katoen, tabak, rijst, jute, suiker. Zonder meer kunnen deze voorraden niet op de markt ge bracht worden. Evenmin kunnen ze ca deau worden gedaan aan het hongerend deel der mensheid. De gehele wereldeco nomie zou er ernstig door ontwricht worden en de daaruit voortkomende rampen zijn nauwelijks te overzien. De F.A.O. Commissie voor Productie problemen, waarin 22 landen zitting heb ben, heeft zich on haar 23e zitting te Rome met liet vraagstuk der overtol lige voorraden en in verband daarmee PHILIPS RADIO Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem B. en W. van Heemstede vragen de raad gemachtigd te worden om ten be hoeve van een in de toekomst tot stand te brengen verbinding tussen de Es doornkade en de Lijsterbeslaan op be paalde voorwaarden van mej. G. Schot vanger te Heemstede een strook grond te kopen ter grootte van 1015 m2, ge legen langs de Kerklaan aan de over zijde van de Zandvaart. De kosten daar van zullen 1000.- bedragen. met de technische bijstand aan de min der ontwikkelde volkeren bezig gehou den. Tijdens de laatste algemene vergade ring van de F.A.O. in December 1953 heeft de Nederlandse Minister van Landbouw als eerste gewezen op het gevaar, dat een eenzijdige poging om het vraagstuk der overschotten op te lossen, met zich meebracht. Hij advi seerde om gezamenlijk in de FAO te overleggen en tot bindende afspraken te komen, tot een conventie der betrok ken staten. Om verschillende redenen echter meende men niet of nog niet tot zulk een conventie over te kunnen gaan. De discussies hadden echter wel tot re sultaat dat een studiegroep opdracht kreeg op korte termijn het complex vraagstukken der surplussen nader te bestuderen en daarover een rapport met aanbevelingen uit te brengen aan de F.A.O.Commissie voor Productiepro blemen. Een groep van acht experts, afkom stig uit Argentinië, Egypte, Frankrijk, India, Nederland, Nieuw Zeeland, Enge land en de Verenigde Staten, heeft met z(jn adviseurs en met waarnemers der intergouvernementele organisaties ver gaderd te Washington. Het rapport van de werkgroep con stateert, dat de overtollige voorraden voorlopig nog zullen toenemen en ei dus voorzieningen op lange termijn ge troffen moeten worden. Het gaat dan de verschillende systemen van afzet dier voorraden na, de eventueel daar aan verbonden gevaren voor produc tie en wereldhandel, de sociale pro blematiek en noemt een reeks voor waarden, waaraan bij afzet voldaan zal moeten worden. Het besluit met een aanbeveling om een permanent consultatief orgaan in het leven te roe pen. dat voortdurend de situatie der surplussen beziet, advies uitbrengt aan de F.A.O. en rapporten aan de staten-leden. De Commissie voor Productieproble men heeft de studieresultaten gunstig ontvangen en in hun geheel overgeno men. Besloten werd, dat dit consulta tief orgaan een open forum, een ge- sprekscentrum van blijvend overleg zal zijn, waarheen alle geïnteresseerde le den hun vertegenwoordigers kunnen zenden. De Nederlandse Prof. de Vries van de Internationale Bank had op de bij eenkomst van de werkgroep de moge lijkheid geopperd om agrarische voorra den te gebruiken bij de technische hulp aan minder ontwikkelde landen. Deze suggestie is te Rome overgenomen en de Commissie heeft de Directeur-Gene raal der F.A.O. verzocht de Internatio nale Bank een nadere uitwerking van dit denkbeeld te vragen. Tevens werd de Directeur van deze Bank verzocht telkenmale terstond te melden wanneer zich z.i. situaties voordeden waarbij overtollige voedselvoorraden in de tech nische hulp ingeschakeld kunnen wor den. Er doen zich twee verheugende ver schijnselen voor. Het eerste is, dat de Verenigde Staten zich in de onderha vige zaak een wjjze beperking hebben opgelegd. Amerika is immers het land, waar zich de grote meerderheid der overtollige voorraden heeft opgehoopt. Had President Eisenhower in zijn jong ste boodschap over „The State of the Union" reeds de vrees weggenomen, dat Amerika op eigen gelegenheid zijn over schotten zou spuien, iets waartoe art. 550 van de wet op de „Wederzijdse Mi litaire Hulpverlening" de mogelijkheid opent de besprekingen in Washing ton en Rome bevestigen, dat Amerika in een overleg met gelijkberechtigde be trokkenen deze materie wil regelen. Een ander gelukkig feit is, dat men thans ingegaan is tegen de neiging de werkzaamheden van de F.A.O. te be perken tot het zuiver technische en uit voerende. In het geval der surplussen mag de F.A.O. coördinerend optreden en kan door haar adviezen moreel al thans een mondiaal beleid bepalen Advertentie door het Biologische Slank heidsmiddel „Der letzte Walzer" brengt de mis schien wel ingewikkelde maar toch boeiende liefdesgeschiedenis van een operettester, die tenslotte na enorm veel moeilijkheden de man van haar hart kan trouwen. Zij is van adellijken bloede, maar zeer arm, doch haar moe der doet haar aan het hof verkeren om haar een goede partij te bezorgen. Het meisje negeert echter de avances van een prins, die overigens nogal grof brutaal is, en zij wordt uit de handen van dit ongure type gered door een jonge militair. De man staat de groot ste narigheid te wachten, maar het meisje weet zelf de prins op een rake manier aan de kant te zetten. De weg tot een huwelijk lijkt geëffend, doch de oorlog maakt dat vooralsnog onmogelijk en wanneer die twee elkaar uit het oog verloren hebben, is er een hele ope rette, of liever de affiches met haar portret, voor nodig om de liefde ten slotte alle kansen te geven. Zo een voudig gaat dat ook allemaal niet, doch het komt toch voor elkaar. De film doet prettig aan, ook door de humor, en aan belangstelling zal vermoedelijk geen ge brek zijn. Alle leeftijden. Het is niet bepaald een verhaal om van op te knappen. De gangsters spe len namelijk een geraffineerd spel in de film „De schatten van de Sierra", welke deze week in Roxy draait. Het verhaal levert geen originele vond sten op, maar de liefhebber van het gangstergenre zal er misschien enig genoegen aan beleven. Overigens moe ten wij nog enig voorbehoud maken. Volwassenen kunnen er wel heen. Vanaf Maandag draait in Roxy de film „Kruisweg der Liefde", een amou reus geval, dat achttienjarigen wel kun nen gaan zien. Een dochter van een rijke Ameri kaanse oliemagnaat keert naar haar geboortestadje terug, om grote geld sommen te geven aan alle inwoners, die vele jaren geleden, toen haar va der nog arm was, hebben deelgenomen aan een collecte, om haar een zware operatie te laten ondergaan. De jongedame zit ruim in haar geld, maar zij weet dit niet goed te beste den. de dolste en gekste situaties doen zich voor, waarbij de droge humor van de Amerikanen de bioscoopbezoeker menige lach zal ontlokken. Intussen komt de liefde ook nog in het spel, want de millionnairs-dochter ontmoet de enige (ongetrouwde) dokter uit het stadje; hoewel in het begin niet alles tussen hen botert, krijgt men toch natuurlijk een happy-end te zien. Een genoeglijke film, vaak ty pisch Amerikaans-zakelijk, maar toch zeer onderhoudend. Deze week in Ci nema Palace. Alle leeftijden. „Alarm in Marokko" is een film, waarin een Duits officier, die met zijn manschappen in een vrijwel onneem baar bolwerk verschanst is, ondanks de capitulatie van Duitsland van geen overgave wil weten. Geholpen door da natuur in de vorm van een neer vallende meteoor in de omgeving, die hem tonnen ijzer bezorgt, construeert hij tal van geheimzinnige apparaten, waaronder „de groene straal", die vliegtuigen brandend neer doet stor ten. Aanvankelijk is Frans-Marokko, waar de film speelt, va; dit bolwerk niets bekend, doch een geheimzinnige schietpartij, waarin twee Franse offi cieren betrokken raken, vormt de ear s' aanleiding. De rest is vanzelfspre kend: twee schone meisjes, waarvan de ene verloofd is met één der offi cieren, en de andere, een danseres, die op hem verliefd raakt en ten slotte in het Duitse bolwerk zijn leven redt, fraaie natuurtaferelen, soldaten op ka melen, te paard en in auto's en ver nietiging van het Duitse bolwerk vor men deze aardige, in technicolor op genomen, maar overigens niet diep gaande film, geschikt voor 14 jaar en ouder. De hoofdrollen worden vervuld door Jean Claude Pascal, Gianna Ma ria Canale, Erich van Stroheim en Pe ter van Eyck. Vooraf gaan Nederlands nieuws en een Amerikaans tekenfilmpje. succes verzekerd prijs 50 dragees f. 1.25 BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Der Letzte Walzer". Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. PALACÉ: „Lastige liefdadigheid Tijden 2, 4.15 7 en 9.15 uur, a. 1. LIDO: „Alarm in Marokko", 14 j. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Verdacht van zedenmis drijf", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY- Tot en met Zondag „Anna 18 3- Vanaf Maandag: „Bittere rijst" strikt volw. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: tot en met Zondag: „De schatten van de Sierra", volw. Tijden Vr. en Za. 2 30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vanaf Ma.: „Kruisweg der liefde 18 j. 2.30 en 8 uur. MINERVA: Tot en met Zo.: „Lili a. 1. Tijden Za. 2.30, 7 en 9.15 uur en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t.m. Do.: „The greatest show on earth", 8.15 uur. Wo. ook 2 uur. Zaterdag 26 Juni Openluchttheater, Bloemendaal. Stich ting „Kunst en Vermaak" brengt „Man ken van Nieumeghen", 20.30 u. Zondag 27 Juni Openluchttheater Bloemendaal. Stichting „Kunst en Vermaak" brengt „Mariken van Nieumeghen", 20.30 uur. Maandag 28 Juni Openluchttheater, Bloemendaal. Stichting „Kunst en Vermaak" brengt „Mariken van Nieumeghen", 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, Spaarne 16. Tekeningen van Dirk Langendijk. Geopend iedere werk dag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 10—17 uur. Zo. van 13—17 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeier en Zn., Zijlweg 34, telef. 1295; Park Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Nolf Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER G.G.G.D. Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ Tel. 21400, Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenome" door de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 221 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaa" 42, Santpoort Dorp, tel. K 25608284. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor* den waargenomen door P. M. Wijkman Julianalaan 130, tel. 10071. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen word«» waargenomen door dokter K. L. Kout, Jj ren weg 197, tel. 26224 en dokter L. W«n berg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleging: Zuster B. G. Bading Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende ApotheekApotheek Scnow man, Binnenweg 206208, tel. 38320.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2