SPORTIEF PLAKBOEK Vnm Dam en Dame cr De familie P. van Uzzel (Yinderprijsvraag j Jullie doen het steeds beter Honderd Nederlandse équipes in Scheveningen-Luxemburg-rit Minister Zijlstra geeft socialisten niet toe «e GEHEIMZINNIGE AUTO Jaloerse teamgenoten - Merkwaar dige gewoonte - Matthewsthe Saint Honorarium varieert Schakende voetballers - Geen woord over sport J Yan stukken.... ....en schijven H u Naasting KonNed. Zoutindustrie wordt uitgesloten ""V J t ZATERDAG 26 JUNI 1954 PAGINA 4 Voetbalnamen a b c dx e f g h Stanley, the Saint Te optimistisch? Tip voor KNVB Sportpolitiek Cambridge Crusaders wint van A.C.C. Recordpoging Mary Kok op 500 m. vrije slag Geen sfeervolle start Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag O O ELKE DAG KOMEN ER NIEUWE POMPEN BIJ.... Een Nederl. speurdersroman Ferenc Puskas en Sandor Kocsis de Hongaren die door velen als de beste binnenspelers ter we reld worden beschouwd hebben enige van de „geheimen" van hun succes onthuld. Aanvoerder Puskas, de 27-jarige met bijna 60 internationale wedstrijden op zijn staat van dienst, vertelde: „Wij hebben vijf jaar samengespeeld in on ze club en in de nationale ploeg en er is maar weinig dat wij niet van el kanders spel weten. Vooral met Koc sis is de samenwerking uitstekend Zelfs wanneer een van ons uit vorm was, waren de ploegleiders zo verstandig ons niet te scheiden. Het resultaat is dat wij thans precies weten waar de andere staat en wij spelen elkaar de bal toe zonder dat wij elkaar behoeven te zoeken. Ook hebben we onze techniek zo opgevoerd dat wij niet meer naar de bal behoeven te kijken wanneer we een pass afgeven". Puskas gaf vervolgens lachend toe: „Ik ben een beetje jaloers wanneer Kocsis de grootste doelpuntenmaker in Hongarije wordt genoemd en ik weet dat Jany zo noemen we hem er ook zo over denkt wanneer ik gepre zen word. Haar dat beetje jaloezie heeft niets te betekenen. We zijn gro te vrienden op en buiten het veld". De „jonge" Kocsis hij is maar twee jaar jonger dan zijn aanvoer der mengde zich in het gesprek: „Het kostte me veel tijd mij aan het spel van Puskas aan te passen. Ik weet dat een groot deel van mijn re putatie als doelpuntenmaker gebaseerd is op Puskas' grote kimde. Misschien heeft hij echter één zwak punt: hij houdt te veel van de bal. Hij is dol op de bal en gewoonlijk roept hij „zoe zoe" tegen (rechtshalf) Boszik wanneer hij de bal wil. Natuurlijk krijgt hij die altijd". „Ik wil nog een ander geheim ver tellen", besloot Kocsis, „wanneer we een korte pass willen, roepen we ge woonlijk „kizsi, kizsi". Ik hoop dat do Brazilianen dat niet begrijpen". De Zuidamerikaanse landen stellen de Europese voetbalwereld steeds voor nieuwe problemen en ver rassingen. Wanneer men de opstelling van het Braziliaanse elftal voor zich krijgt staat er een waarschuwing bij. Denk erom, zo heet het, wij noemen de voetbalnamen van de Brazilianen, voor de burgelijke stand heten zij an ders. De rechtsbuiten van dit land, wiens wijze van spelen zoveel gelijkt op die van Stanley Matthews, Julinho, heet in werkelijkheid Julio Botelho. De naam van de beroemde midvoor Balthazar zult u bij de burgerlijke stand niet ingeschreven vinden. Hij heet na melijk: Oswaldo da Silva. JUNI opgave 4. Probleem van L.'C. Willemsens. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste publi catie. a ging; zwart had eerst zijn koning veilig moeten stellen en de druk op het centrum door bö moeten vermin deren). 19. de5: feo: 20. cd5: Kh8. 21. Df3 Tf8? (Zwart geeft een 2e pion cadeau en helpt wit aan aanval; be ter was Db8 om het steunpunt e5 te behouden). 22. Le5:t Pg7. 23. Dg3 Pce8. 24. Pe4 Db8. 25. ec6: Lc6: 26. Pg5. Stelling na de 26e zet van wit. Wit: Ke5 Db3 Th4 La4 pionnen c3 d6. Zwart: Kc5 La3 Lg4 pionnen a6 hS. Onder veel belangstelling zijn ook dit jaar weer de traditionele „Mei wedstrijden" gehouden in de R.K. Schaakclub „De Pion" te Amsterdam. Een van de partijen uit de derde groep volgt hieronder, gespeeld door de heren J. de Greéve met wit en P. van der Meer met zwart. Konings-Indisch Paardspel. 1. d4 g6. 2. Pf3 Lg7. 3. c3 Pf6. 4. h3 0—0. 5. Lf4 d6. 6. e3 Ld7. 7. Lc4 Dc8. 8. Pbd2 dó. 9. Lb3 c6. 10. Tel Pa6. (Door de slechte opstelling van da me en loper is zwart genoodzaakt, het paard met tempoverlies in het spel te brengen; ook is de 8e lijn voor de a-toren geblokkeerd). 11. c4 e6. 12. a3 Te8. 13. 0—0 Ph5. (Zwart Pc7. 15. Tel a6. 16. Pe5 Le5: (Zwart wil de zwarte loper niet missen daar deze als aanvalsstuk meer waarde heeft dan de witte). 17. Le5: f6. 18. Lh2 e5?? (Voorbarige doorbraaiipo- Probleem voor geoefende oplossers. No. 2074 van P. J. Eype te Haarlem. De7. 27. Dh4 h5. 28. Dg3 Pf6? 29. Ld6 Dd7, 30. Lf8: Tf8: 31. Tcdl Df5. 32. Pf7t Kh7. 33. Pd6 Da5. 34. Lc2 Pf5. 35. Dg5 Pg8. 36. Pf5; gf5: 37. e4 Tf6. 38. ef5: Dc5. 39. Dh5:t Th6. 40. f6t! (Een "aardig loperoffer, waar bij de ironie van het noodlot wil, dat het aangenomen moet worden daar de dame hangt!) Dc2: 41. Df7t Kh8. 42. Dg7 mat. Een elegante slot- phase. Na loting onder de goede inzen ders is de maandprijs verzonden aan de heer B. J. Wittenberg te Haar lem. De oplossingen worden volgen de week geplaatst. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor beginners. No. 314 van D. Vuurboom te Glanerbrug. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Ju li as. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van no. 2066 van de zelfde auteur. Wit speelt naar 46-41, 45, 33, 36, 37. 31, 39, 18, 3 en wint. Aardige, niet te moeilijke ontleding; leuk is dat wit het stuk op 36 eerst moet offeren om in het eindspel niet te verliezen. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 313 en 314 kunnen ingezonden worden tot 15 Juli aan bovengenoemd adres. Oplossing van no. 310 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 32-28, 23 x 32, (indien 26 x 17 dan 30-25 enz.) 38 x 27, weer heeft zwart keus doch op beide slagen volgt: 30-25, 25 x 1 en wint. Een aardig stukje dat de op lossers niet 'eel zorgen gebracht heeft. EINDSPELEN. Ten einde te voldoen aan het ver zoek van verschillende lezers geven we ter oplossing eens enkele eind spelen. Eindspelen benaderen het practi- sche spel nog meer dan problemen en het zoeken naar de oplossingen daarvan is dan ook een uitstekende oefening. Veel te weinig aandacht wordt er besteed aan deze stand jes met weinig materiaal doch met een maximum aan mogelijkheden en vele verrassingen. Om het de oplossers niet te moei lijk te maken hebben we voor deze gelegenheid een drietal stukjes ge kozen welke niet al te lastig zijn en voor het spel grote waarde bezit ten. De stand van no. I luidt: zwart 3 stukken op 6, 15 en 16, wit 3 st. op 21, 27 en 31. No. II zwart 2 st. op 17 en 25, wit 3 st. op 19, 29 en 31. No. III zwart 2 st. op 25 en 27, wit 2 st. op 10 en 26. De namen van de auteurs worden bij de oplossing vermeld. Voor al de. ze stukjes luidt de opgave: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen inge zonden worden tot 1 Augustus a.s.; onder de inzenders van de juiste op- 'jssineen wordt een fraai damboek je» verloot. Toen wij enkele Braziliaanse journa listen om uitleg vroegen, keken zij ons een beetje verwonderd aan. 3r is geen bepaalde reden voor het geven van speciale voetbalnamen, zo ver klaarden zij. Dat is een gewoonte. Soms hebben de spelers wel drie na men. Stanley Matthews was in de 1ste wed strijd tegen België weer de ster van het veld. Onze Engelse col lega's hebben hartelijk gelachen, toen zij het officiële programma in handen kregen. Bij de opstelling stond niet Matthews of Stanley Matthews, maar St. Matthews, een afkorting, welke in Engeland „Saint" betekent. En inder daad, zo verklaarden na afloop de Engelse journalisten, de programma samensteller heeft eigenlijk nog gelijk gehad ook, want „Saint" Matthews stond een klasse boven de voetbalzon daren van het Engelse elftal. Alle Engelse spelers hebben van de zakelijke F. A. driehonderd gul den voor de wedstrijd tegen Bel gië en eenzelfde bedrag voor die te gen Zwitserland gekregen. Voor de kwarteindstrijden ontvangen zij vier honderd gulden, voor de halve finales vijfhonderd gulden. Veiligheidshalve heeft de F. A. maar niet van te voren meegedeeld, wat de Engelse spelers ontvangen als zij de finale bereiken. Het uittrek ken van een bedrag vcor de halve eindstrijd lijkt ons zelfs te optimis tisch. De Hongaren hebben Dinsdag in Solothurn 'n schaakwedstrijd ge speeld tegen de plaatselijke schaakclub. De Hongaarse ploeg bestond uit acht voetballers en zeven officials. De voetballers waren Grosics, Hidegkuti, Z.karias, Puskas, Kocsis, Kovacs, Pa- lotas en Csordas. Manager Gustav Sebes vertelde dat hij het schaakspelen als een belangrijk onderdeel van de training van zijn beroemde ploeg beschouwt. „Schaken is een zeer goede training voor voet ballen, want je moet je vooraf bezin nen over al je zetten het verschil is dat je het op het voetbalveld snel- ner moet doen". Het congres van de FIFA heeft een dag geduurd. Met geen woord is er over voetbal gerept. Slechts de sportpolitiek vierde hoog tij. Belangengroeperingen zijn gevormd en het logisch gevolg van die groe peringen is, dat er strijd wordt gele verd om zoveel mogelijk invloed uit te oefenen. Dat kan bijvoorbeeld door het bezetten van zetels in het bestuur of door het bezetten van zetels in de Internationale Board. Sportpolitiek viert hoogtij in de FIFA. Over politiek wordt echter geen woord gerept. Toen Tsjecho-Slowakije protesteerde tegen het feit, dat Roemenië niet op het con gres vertegenwoordigd kon zijn, om dat de Zwitserse regering geen visa had verstrekt, werd van bestuurszijde het protest zonder commentaar ter zijde gelegd. Ook Pa van Uzzel heeft dezelfde mooie foldertjes in zijn gang gevonden als U. Alle aanlokkelijkheden van bin nenlandse en buitenlandse plaatsjes stonden hier opgesomd. Pa heeft dan ook fluks de atlas genomen en heeft, na raadpleging van de financiële toe stand, resoluut de kaart van Neder land opgezocht. Want de toestand van de centjes was niet zo best. Het kon eigenlijk niet. De foldertjes moesten eigenlijk de prullemand in. Maar ja, u weet hoe dat gaat. Het zonnetje, de bloempjes, de reisbureaux en nog veel meer van deze factoren doen de mens uitroepen: „Ach, wat kan ons die cent jes schelen. Wat geeft het of de voor lopige aanslag voor de deur staat. Wat geeft het of er weer een lange, koude winter komt. Kom laten wij de pret niet drukken. Oogjes toe voor het geld- laatje. Atlas op de knietjes en maar prikken." Kijk, en daar zat Pa met Nederland voor zijn buik. Maar toen hij zo hier en daar wat plaatjes bekeek was het niet zo erg naar zijn zin. Pa had wat tegen sommige plaatsen. Al deze grieven zijn voor u in tien zinnen neergeschreven. Het grappige van deze zinnen is, dat er naast de in de zinnen genoemde plaatsnamen ook nog verbor gen plaatsnamen zijn, welke heel listig zijn verwerkt. Deze keer moet u nu in iedere zin een plaatsnaam trachten te vinden. De genoemde plaatsnamen als Vaals, Achterberg, Zwolle enz. zijn het natuurlijk niet. Kom vrienden, wij gaan met vacantie. Nu reeds gaan wij de plaatsen uitzoeken. Hier zijn Pa's grie ven. 1. Als Pa van Uzzel dit jaar niet naar Vaals gaat, dan is dit, omdat er geen Amsterdams draaiorgel is. 2. In Achterberg en Zwolle zijn de lantaarnpalen z.i. veel te lelijk. 3. In Bennebroek huizen te veel kin deren, zodat hij geen rustige va cantie kan hebben. 4. De drukte van Zandvoort is altijd een doorn in zijn oog geweest. 5. Vervelend is, dat de broodjes in Halfweg our als Methusalem zijn. 6. Laat de oude klare nu in Putten niet meer zo goed zijn als voorheen. 7. In Delfzijl is selderij haast niet te krijgen. 8. Voor vacantie is de lange reis naar Hoogezand voortdurend een be lemmering. 9. In Groningen is boerenkool steeds uitverkocht. Pa is er dol op. 10. Al deze gezochte moeilijkheden zijn voor Pa reden, dit jaar maar thuis te blijven. Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, in te zenden tot en met 5 Juli aan 't Kasteel van Aemstel, afd. Prijsraad sel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. OPLOSSING 12 JUNI 1. e 15. 0 29. a 2. de 16. L.O. 30. la 3. Ede 17. lor 31. gal 4. Deen 18. grol 32. lage 5. delen 19. gloor 33. getal 6. edelen 20. oorlog 34 legaat 7. legende 21. proloog 35 bagatel 8. dertien 22. kenmerk 36 kasteel 9. treden 23. merken 37. stekel 10. neder 24. keren 38. steel 11. rede 25. neer 39. stel 12. ree 26. een 40. Let 13. er 27. en 41. el ,14. e 28. e 42. e' De prijswinnaars zijn: E. M. Brands-Jonckbloed, Vechtstraat 114 huis Amsterdam; H. ten Kroode Jr., Schoutenboschje 6, Laren N.H.; W. Du- belaar, Teslastraat 32, Haarlem. De schaakwedstrijd tussen het team van de Verenigde Staten en de Russische ploeg is door de Russische schakers met 1012 gewonnen.' (Van onze cricketmedewerker) Met het geringe verschil van 25 runs, hebben de Cambridge Crusaders van A.C.C. gewonnen. Het was een match met lage totalen (130 - 105) en waarin de bowlers voortdurend de boventoon voerden. Cambridge was all out voor een to taal van 130, hetwelk, dank zij een stand van 45 runs voor het laatste wicket tus sen Lister (25) en Adams (20 n.o.), nog Sen behoorlijk aanzien kreeg. Voorts Dyde nog 24. D. Byleveld (R&W) 5 voor 38 in 27 overs en W. v.d. Hurk 3-43. Een zeer fraaie vang van aanv. van Kranendonk op mid-off deed Wilenkin (10) retireren. Het uit vele invallers tellende elftal van ACC, bracht het hierna tot een to taal van 105. (Eikelboom Kampong) 21, W. Feldmann 19 en van Kranendonk 15, die op zijn beurt door Wilenkin zeer fraai op square-leg werd gevangen. De slowbowler Crookes had een groot aan deel in deze overwinning door 6 voor 30 te nemen. De jeugdige Robbenzwemster Mary Kok, die de laatste weken zulke opmer kelijke successen boekt op de lange af standswedstrijden, zal Maandagavond 28 Juni te Hilversum een poging doen het Nederlands record op de 500 M. vrije slag op haar naam te brengen. Het re cord staat sedert 9 April 1951 op naam van Geertje Wielema, toen nog lid van de Robben, met 6 min. 45.1 sec. De poging zal worden gedaan in het overdekte zwembad aan de Kapelstraat. De ScheveningenLuxemburg-rit is begonnen. Vrijdagavond zijn de honderd Nederlandse équipes voor de eerste étappe, die via Rotterdam, Breda, Goirle, Bergeyk, Weert, Thorn, Susteren en Heerlen de deelnemers naar Valkenburg bracht, vertrokken. Een sfeervolle start was het overigens niet, daar op de bou levard. te Scheveningen. Het regende en de wind blies het handjevol enthousias ten, dat toch nog op de been was geko men om de wagens te zien weg snorren, fel en guur in het gezicht. Lo Simons, de bekende motorcrack, die tezamen met K. Rosier en J. van Luyk in een Borgward aan de rit deelneemt, kon dan ook terecht opmerken: „Ik ben blij dat ik dit keer een dak boven mijn hoofd heb." Precies om half zes zette de HORIZONTAAL: 1. oslo, 5. eik, 7. isar, 11. taart, 13. oeral, 16. rauw, 17. assen, 19. rond, 20. wilg, 22. darm, 24. s.s., 26. neep, 28. deze, 29. on, 30. twee, 32. era, 34. into, 36. ora, 37- kanarie, 40. ere, 42. rots, 43. orde, 44. epe, 45. parasol,' 49. ten, 50. ergo, 52. ere, 53. esse, 55. gr., 56. room, 58. tent, 60. 1.1., 62. sist, 64. laag, 66. vete, 67. toets, 70. rein, 71. anton, 73. etten, 75. orde, 76. sar, 77. anti. VERTICAAL: 2. stuw, 3. lawine, 4. o.a., 5. ets, 6. koe, 7. ir., 8. sarren, 9. alom, 10. gras, 12. rage, 14. ende, 15. eden, 18 st., 21. leek, 23. azië, 25. stroper, 27. pen, 28. dar, 29. oordeel, 31. water, 33. radar, 35. terts, 36. ore, 38. ara, 39, ido, 41. een, 45. poos, 46. rem, 47. set, 48. lena, 51. griend, 54. staren, 55. gave, 57. otto, 59. eist, 61. lint, 62. star, 63. re, 65. gent, 68. ons, 69. ter, 72. te, 74. t.a. Rotterdammer Schadtler als eerste zijn voet op het gaspedaal van zijn Volks wagen; met korte tussenpozen werden de overige 99 teams vervolgens op weg gezonden. 800 kilometer hadden zij toen nog voor de boeg, waarbij zij, na Vrij dagnacht om half twee uit Valkenburg vertrokken te zijn, o.m. de moeilijkheden van een „mysterie traject" en een z.g. verrassingstraject „klaverblad" dienden te overwinnen. Naar bekend, is dit jaar de finish op Luxemburgse bodem, en wel te Diekirch ingericht. Dit in tegenstelling tot de beide vorige ritten, toen van Schevenin gen naar Luxemburg en weer terug naar Scheveningen werd gereden. Hedenmiddag om ongeveer drie uur worden de eerste rijders na afloop van het „verrassingstraject" te Diekirch ver wacht, waarna Zondag op het parkeer terrein voor het stadhuis in deze stad een klassementsproef wordt gehouden. Gaat zo door, makkers, gaat zo door. Jullie gaan het steeds beter doen. Veel oplossingen en bijna allemaal goeie. En dit i s de goede oplossing van de puzzle in ons nummer van 5 Juni 1.1.: Horizontaal: 1, kast, 3. pier, 5. scheer mes, 8. rij kleding, 12. riet, 13. fles. Verticaal: 1. klos, 2. twee, 3. peer, 4. roos, 6, hak, 7. Mei, 8. roer, 9. lint, 10. duif, 11. gaas. En dan meteen maar weer de prijs winnaars; le prijs (voetbal): Henk Hurkmans, Overtoom 8, Castricum. 2e prijs (portemonnaie): Anneke Loh- man, Lorentzkade 324, Haarlem. 3e prijs (jongensboek): Jantje Cot- taar, Pythagorastr. 8, IJmuiden. De andere jongelui niet jaloers wezen en meteen maar weer insturen. Woor den „horizontaal" en „verticaal" op een briefkaart schrijven, in de linkerboven hoek vermelden „Kinderprijsvraag" en adresseren aan de Redactie van dit blad. De bijzondere intentie van de „Ro zenkranskruistocht" voor de maand Ju li luidt: „opdat allen, die door haat, af gunst en onenigheid van elkaar geschei den zijn, wederom door broederlijke lief de en wederzijdse vriendschap worden herenigd". (Fulgens Corone) (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van de staats-garantie voor een lening van 21 millioen aan Advertentie om auto- en motorrijders de vreugde te schenken van het rijden op de superbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal. Tank bij de blauw/witte Esso pomp. door H. A. v. O. HOOFDSTUK I Een film, die maar een film is en de gevolgen van een lucht met sterren. Bijl man duizelt echt en Drost duizelt, omdat het boven z'n pet gaat. Van een belangrijke opdracht en een tante. Uit het Rembrandt Theater golfde een brede stroom bezoekers, die zich langzaam over het plein verspreidde en een weg zocht tussen het drukke ver keer van de binnenstad, of een plaatsje op de brede terrassen van de vele ca- fé's, die op deze zachte najaarsavond nog goed bezet waren. Met z'n zware leren jas over de arm baande inspecteur Bijlman zich een weg tussen de tafeltjes en stoelen van „De Kroon" en met een vragende blik naar zijn jongere collega, inspecteur Drost, die hem op de voet volgde, wees hij op een paar vrije stoelen in een rustig hoek je. Drost knikte goedkeurend en even la ter liet hij zijn reusachig lichaam naast Bijlman in de rieten stoel zakken, zo dat het ding angstig kraakte. Even keken ze zwijgend naar de men senzee, die in het avondlijk donker langs het terras heen en weer deinde, doch nadat de kellner hun een kop koffie had gebracht, vroeg Drost: „En Bijlman, vertel jij me nu eens in je kwaliteit van inspecteur van politie eerste klasse, hoe je de film vond." Bijlman haalde even licht de schou ders op. „Sherlock Holmes" is een goe de film, maar 't is en blijft toch een film," ontwoordde hij. „Maar ik bedoel, hoe vond je de intrige en de ontknoping?" „Voor een film werkelijk uitstekend," gaf Bijlman toe. „Maar met een film is 't als met een boek: als je begint te kijken of te lezen, staat het einde al vast. Daar valt niet meer aan te verande ren! Als ze meteen het einde draaien of je leest de laatste bladzijden, dan weet je al wie de dader is, zonder dat je ook maar een sikkepit met de intrige, 't hoe en waarom te maken hebt gehad. Dit alles maakt zo'n reusachtig verschil met de werkelijkheid en vandaar, dat ik je antwoordde: 't is en blijft een film." „Ja, van de werkelijkheid weet ik nog niet veel," bekende Drost bijna spijtig. „Ik ben niet zo'n ouwe rot als jij." Bijlman grinnikte. „Da's waar! Jij bent nog maar zo'n armzalig beginne- lingetje,zo'n inspecteurtje derde klas," plaagde hij. Inspecteur Bijlman keek hem eens van terzijde aan. Hü mocht die stevige knaap welEr was de laatste tijd weinig „te doen" geweest in het Am sterdamse Politiecorps en dus had hij zijn vrije avonden gezellig met Drost kunnen doorbrengen. Dat was twèe maanden geleden anders geweest Toen kon hij zich soms stierlijk verve len, als hij 's avonds op zijn kamer in de Vondelstraat zat en de hospita, juffrouw Meeder, eigenlijk de enige was, die hem zo nu en dan met een kopje thee uit zijn eenzaamheid verloste. Totdat ze de suite op de tweede étage verhuurde en Drost als mede-pensiongast op het toneel ver scheen. Drost, een fors gebouwde, blon de man van nauwelijks 25 jaar, bijna twee meter lang, was pas aangesteld als inspecteur van politie derde klasse bij het Amsterdamse corps en in de Von delstraat moest hij een oude en beken de rot als inspecteur eerste klasse Bijl man ontmoeten. Het toeval was frap pant én reeds de eerste avond voelden beide mannen een soort vriendschap voor elkaar, die weldra tot een hechte kameraadschap groeide. Inspecteur Bijl man, in de Amsterdamse onderwereld en ook daar buiten bekend en gevreesd, telde 35 jaren en had in z'n tien dienst jaren zijn sporen reeds verdiend. Op deze nog jeugdige leeftijd bekleedde hij reeds de rang van inspecteur van poli tie eerste klasse. Hij was er echter de man niet naar om hoog van de toren te blazen. Hij ging joviaal met zijn colle ga's en ook met de mannen van de re cherche om en derhalve was hij niet alleen een bekend, maar ook een gezien chef. Hij woonde reeds jaren op kamers in de Vondelstraat en de enige vrouw, die hem kon en mocht benaderen, was de oude juffrouw Meeder, zijn hos pita, want Bijlman was en bleef „vrij man". Bijlman was een flinke verschijning. Het donkere haar was altijd onberispe lijk achterover gekamd en in het iets te smalle gezicht stonden twee heldere groen-grijze ogen, die echter zo nu en dan als hij in actie was! onheil spellend tussen de saamgetrokken oog leden konden bliksemen. Als men hem zo naast de blonde, blauw-ogige Drost zag zitten zou men geen leeftijdsverschil van tien jaren vermoeden en voor beide vrienden bestond dit verschil practisch ook niet. Ze gingen als vrienden met el kaar om en tutoyeerden elkaar, alsof er geen verschil bestond tussen een in specteur eerste en derde klasse. Bijlman keek eens op z'n polshorloge, 't Was kwart voor elf. Hij gaf Drost een tik op de schouder en lachte: „Treur maar niet. .Te hebt nu een detectivefilm gezien, maar wie weet, hoe gauw je in een échte zaak verwikkeld bent. Kom, 'we zullen eens opstappen." Bijlman trok z'n leren jas aan en sa men haalden ze de motor uit de stalling. Hij startte z'n Norton, die hij om wie-weet-welke-reden „Betsy" had ge doopt, en met Drost op de duo reden ze in de richting van het Leidseplein. Voor de garage op de Overtoom sloot hij z'n gas af en bracht de motor tot stil stand. Drost maakte geen aanstalten om van de duo te stappen en toen Bijlman zich half omkeerde, bemerkte hij, dat Drost naar de hemel staarde, als wilde hij de sterren tellen. „Zoek je 't sterrenbeeld, waaronder je geboren bent?" vroeg Bijlman. „Neen, maar ik vind 't zulk verruk kelijk weer, dat ik best nog een eindje "zou willen toeren," antwoordde Drost. „Wel, dat kan gebeuren. Als jij 't niet te koud krijgt in je regenjas, dan nemen we de Amstelveenseweg, Kalfjeslaan en Amstel, en dan tuffen we zo naar huis terug." Hij sloeg de motor aan en met een kalm gangetje reden ze de Overtoom af en de Amstelveenseweg op, zonder dat er een woord gesproken werd. (Wordt vervolgd). het op te richten sodabedrijf Vrijdag uren lang met min. Zijlstra had verga derd, is het niet mogen gelukken de socialisten te overtuigen van de juistheid van de opzet der regering bij dit bedrijf. De minister was de Partü van de Arbeid tegemoet gekomen door de regeringsvertegenwoordiger een com missarisplaats te geven en hem zodoen de organisch in te schakelen, maar de socialisten vonden dat niet voldoende. De heer Nederhorst heeft daarna in een tweemaal geschorste vergadering weer een lange rede gehouden, waarin hij al lerlei bezwaren naar voren bracht en deze waarborg een schijnwaarborg noemde. Wanneer het gaat om beslis singen, die de werkgelegenheid zouden aantasten van het gehele volk, waar blijft dan de invloed van de regering niet die ene commissaris? Daarop is minister Zijlstra bij de triptiek de so cialisten nog een stukje tegemoet ge komen. Hij zal in de statuten een bepa ling laten opnemen, dat in dat geval de beslissing bij de minister van Eco nomische Zaken komt te berusten. Wat de eis betreft om de mogelijk heid tot naasting van het de Kon. Ned. Zoutindustrie te handhaven, daar wilde de minister niet aan toegeven. Hij vond deze naastingsdreiging boven het be drijf niet alleen ongewenst in verband met het beroep dat de maatschappij op de kapitaalmarkt zal moeten doen. Bovendien acht hij dit het slechtst denkbare middel om monopolievorming te voorkomen. Daarvoor staan de re gering in de kartelwet b.v. betere mo gelijkheden ten dienste. De heer Nederhorst had de theorie over staatsinvloed via de belastingen beneden het intellectueel niveau van de minister genoemd, maar prof. Zijlstra kaatste de onheuse opmerking terug en vond dat de heer Nederhorst nog eens goed na moet denken over wat een be drijf als dit te Delfzijl de belastingen ook opbrengt en in hoeverre een par ticulier belang ook een gemeenschaps belang kan zijn. Een verder gaande en meer directe staatsdeelneming acht hij ongewenst. Ook hadden de socialisten de moge lijkheid geopperd, dat de Belgische con currenten toch nog in het concern zou den binnendringen, nl. via de Kon. Ned. Zoutindustrie, waarvan zij wel eens een meerderheid van aandelen zouden kun nen bemachtigen, om dan de statuten te gaan wijzigen en zo de achterdeur te gebruiken, nadat de minister hen de voordeur had geweigerd. De minister zei, dat hij de voor- en nadelen van par ticulier bezit zonder naastingsmogelijk- heid en aan de andere kant staatsbe zit terdege heeft afgewogen. Hij wilde in dit geval beslist niet verder gaan en dat vrijwel denkbeeldige gevaar dan maar op de koop toenemen. De beslissing moest worden uitgesteld tot Dinsdag. Dan zal wel blijken dat de socialistische pogingen, hoewel zij niet zullen worden opgegeven als het op stemmen aan gaat komen, op niets zullen uitlopen. Het ontwerp wordt ze ker met grote meerderheid aangeno men. Het Curatorium der Katholieke Eco nomische Hogeschool heeft voor het stu diejaar 1954-1955 benoemd tot rector- magnificus prof. dr. J. M. Pieters en tot secretaris van de Senaat prof. dr. J. J. Dalmulder. Tót gewoon hoogleraar met als leer opdracht: bedrijfspsychologie en socia le psychologie is door het curatorium der Katholieke Economische Hoge school met ingang van het studiejaar 1954-1955 benoemd dr. F. J. P. Vandoo- ren, thans lector aan genoemde hoge school.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4