Steunzolen L WONDERWIEL ASSISTENTEN 'MOTE& OPZEELAND Vóór veertig jaar: De fatale aanslag Het einde van „de oude tijd Operette-legers in beweging „De echo van die fatale schoten zou ich duizendvoudig gaan verhevigen z V__ mmmm BETERE AFDRUKKEN beter kunt lopen en langer staan HECOHI borduurt nu vanzelf t Koop- «n verkoop Hypotheken TAPIJT MOT ZATERDAG 26 JUNI 1954 PAGINA 6 In ons privé-archief bezitten wij een foto uit ons zevende le vensjaar. Een ouderwets-degelijke fotografenfoto, waarop wij zijn afgebeeld, nonchalant achterover leunend in een armstoel, een lange Goudse pijp in de hand. Wij zijn gekleed in een hagel blank matrozencostuum met blauwe kraag, witte sokjes en witte zomerschoenen en op ons hoofd dragen wij een steek van kran tenpapier. Achter op het karton van de passepartout heeft onze vader, met de nauwkeurigheid hem eigen, precies de datum ge noteerd, waarop de foto werd gemaakt: 20 Juni 1914. Deze foto hebben wij van de week toevallig weer in handen gehad en toen wij haar bekeken en de datum lazen, bekroop ons een ge voel van weemoed en heimwee. Dat was. acht dagen vóór Sera- FRED THOMAS Twee Bertha's jewo, bedachten wij opeens, het was de laatste week van „La belle Epoque". En toen had elk detail van die foto zijn eigen ver haal; die steek van krantenpapier was ons krijgshaftig aandeel geweest in het kersverse nieuws van die dagen, de dood van de Nederlandse Overste Thomson in Albanië. Dat witte pakje, die halve witte kousen en schoenen, vertelden zij niet van die stra- land-mooie, broeierig hete, achteraf zo onheils-zwangere zomer van 1914? En deed dat handschrift met de datum niet onze ouders herleven: onze jeugdige, onbezorgde ouders op een zomers bui tenterras, de sfeer als op 'n schilderij van Renoir. De laatste week vóór Serajewo, de laatste week van werkelijke rust voor het oude Europa, de ademtocht van de nog onverstoorde idylle. P O TO ENGEL OPENBARE VERKOPING VRIJWILLIGE OPENBARE VERKOPING OPENBARE VERKOPING OPENBARE VERKOPING Grote Houtstraat 94 publiek verkopen: OPENBARE VERKOPING publiek verkopen: publiek verkopen: Nieuw! voor AUTOMATISCH BORDUREN zonder inspanning Nx of bijzondere kennis I ACCOUNTANTSKANTOOR H. WALGEM0ED voor de kantoren te Haarlem en Hoorn Openbare verkoping H.TH. FIBBE&Zn. Assurantiën Nassauslr. 14 Niet, dat het geslacht van toen zich dit acht dagen later hevig en verbijsterd bewust zou zijn. Wel ging er een schok van ontzetting door heel de beschaafde wereld, toen het bericht en de bijzon, derheden bekend werden van de dub bele aanslag op de Oostenrijks-Hongaar se troonopvolger Franz Ferdinand en zijn gemalin, de Hertogin van Hohen- berg, tijdens hun officieel bezoek aan de Bosnische hoofdstad Serajewo. Hoe eerst op weg naar de ontvangst op het raad huis, een bom geworpen was door een Servische typograaf, maar dat de Aarts- hertog het projectiel had weten af te weren met de arm. De plechtigheid ten stadhuize was daarna toch doorgegaan en evenmin liet de Aartshertog zich na afloop weerhouden van de rijtoer, of schoon men wist, dat een Servisch com plot overal zijn aanhangers had in de stad. En zo zouden hem, toen de auto's de brug opreden over de Miljacke, de do delijke schoten treffen, gelost door een 19-jarig student uit Belgrado, Gravilo Princip, hem en zijn dappere gemalin. Die avond lagen zij in de Konak van Serajewo opgebaard: Franz Ferdinand, de man, die de monarchie had kunnen redden, en met hem, na een zeer geluk kig huwelijk in de dood verenigd, Sophie Chotek, de Boheemse gravin, zijn mor ganatische echtgenote. Te Bad Ischl werd de hoogbejaarde Keizer voorzich tig in kennis gebracht van de nieuwe •lag, die hem getroffen had. „Mij blijft niets in dit leven bespaard", zou hij verzuchten. Nee, het geslacht van toen mocht voor een ogenblik door het gebeurde in Serajewo zijn opgeschrikt, het had er geen enkel vermoeden van, dat de echo van die fatale schoten zich duizendvoudig, eindeloos en altijd meer zou gaan verhevigen: alle schoten en alle explosies van twee wereldoorlogen, het trommel vuur aan de Somme, de Chemin des Dames kinderspel bij nog weer later het luchtbombardement van D-day, het splitsen der atomen boven Hiroshima. En welk apocalyptisch gerucht heeft de toekomst in petto? Nee, het geslacht van toen was zich allerminst bewust, dat zijn wereld ten einde liep, alle rust en alle ge zapigheid, dat de dagen van „de goede oude tijd" in letterlijke zin waren geteld. Integendeel, men maakte zich, bekomen van de schrik, weer op om prettig verder te leven, ook toen er boze vermoedens kwa men. kwade tekenen, de onweers wolken zich dreigend begonnen samen te pakken in het verschiet. Alles legde men in de gesprekken gunstig uit, aan elk hoopgevend symptoom klampte men zich gretig vast de zomer was zo mooi en de wereld zo schoon, en waren de buien in Europa niet eerder overgetrok ken had het ook in 1908, 1909, 1912 niet lelijk geweerlicht. En zelfs toen op 28 Juli de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servië een feit was geloofden nog altijd zeer velen, dat het conflict te localiseren was, een zoveelste Balkanoorlog, meer niet. Wij willen de voorgeschiedenis van de eerste wereldoorlog hier niet nog eens nagaan; nauwelijks bekomen van de tweede en reeds weer van dag tot dag opnieuw van zorg vervuld. Maar als Nederland zou in 1914 buiten de oorlog blijven, maar van de eer ste dag af, dat de situatie in Euro pa gevaarlijk werd, is het paraat geweest. De mobilisatie, onbekend begrip, maar plotseling vol drei ging aan alle kanten, voltrok zich ordelijk. Een militaire post op een der ondermijnde bruggen. verheffen: de dikke Bertha's, het 42 centimeter geschut van Bertha Krupp von Bohlen. Elk vredesge- luid was toen reeds lang verstomd; in Parijs werd Jean Jaurès ver moord. Ofschoon wel iedereen, bij ons zowel als elders, heilig geloofde, dat deze ontzettende oorlog niet lang kon duren en zeker nog voor Kerstmis beëindigd zou zijn. Hoog stens vier maanden, zo rekende men, vier maanden, die vier jaar zouden worden en vandaag zijn het er veertig. Veertig jaar oorlog en on rust, met slechts heel even een adempauze, een kortstondige droom van vrede en nooit meer oorlog, in de twintiger jaren, the incredible twenties. Wanneer wij weten, dat bij de stand van de oorlogstechniek op de dag van heden een militaire krachtsinspanning als bij de invasie in Normandië, nauwe lijks tien jaar geleden, reeds volkomen geschiedenis is geworden, hoezeer is dan wel de situatie van '14 verouderd. Wat waren het voor legers, die toen in be weging zouden komen: de Fransen droe gen nog de blauwe jassen en rode broe ken van '70, de Spahi's, de Senegalezen, weinig anders gekleed dan „le Turco de la Commune" van Alphonse Daudet. De Duitsers in het veldgrijs zagen er iets moderner uit, maar hun punthelmen, de Pickelhauben. waren nog helemaal de goede oude tijd, zoals ook de lansen met vlaggetjes van de Uhlanen, al was de oor log een ringrijderij. De Russen droegen de scheve petten van tegen Japan en in Oostenrijk-Hongarije was het helemaal men alles zo leest bij verschillende bron nen: de politieke bedrijvigheid, de groei der gebeurtenissen, heel de toenemende spanning in die 36 dagen tussen de 28e Juni en de 4e Augustus, dan ziet men voor zijn ogen het drama zich voltrek ken, eigenlijk tegen de wil van al de betrokkenen in, dan is het of Europa niet aan een doem ontkomen kon, aan de voltrekking van een vonnis, nadat reeds herhaaldelijk in de voorbije jaren uitstel van executie was verleend. Dan passeren nog weer eens de namen van al de hoofdrolspelers, die ons nu voor komen als marionetten in de hand van het lot: de oude vereenzaamde Keizer in de Hofburg te Wenen, zijn krijgs haftige bondgenoot, paraderend met zes zonen door de straten van Berlijn, Graaf Berchtold, Von Bethmann Hollweg, Poincaré, Iswolski. Sir Edward Grey, de laatste Russische Czaar, als was in de boerenknuist van Raspoetin, de ge heimzinnige monnik uit Siberië. Het vult zich aan met de portretten van Nikita met de snorren en het kalotje, Koning van Montenegro en vader van zeven beeldschone dochters, Czaar F er- dinand van Bulgarije met de haviksneus en de puntbaard, de sombere Sultan Mo hammed de Vijfde, in die nadagen van de Porte. Enkele dagen vóór Serajewo over leed te Wenen, 71 jaar oud, Bertha barones von Süttner, Friedens- Bertha genaamd, bekend door haar boek „De Wapens neer". Zij zou nu niet, schreven de kranten, recipië ren, zoals zij dat vurig gewenst had, op het 20ste Vredescongres, dat in September in Wenen zou worden gehouden Gelukkig heeft zij het niet beleefd, dat in diezelfde schone da gen, welke zij zich had gedroomd, andere Bertha's hun stem zouden Operette. En juist dit Operette-leger zou het eerst te velde trekken, de ondergang van het Rijk tegemoet. Maar van dit laatste had nog niemand een vermoeden in die zonnige, snikhete dagen van Juli 1914, toen een juichende menigte in de straten van Wenen bloemen wierp naar de vertrekkende zonen der stad, het roemruchte „K. und K. Infanterie-Regi- ment Hoch und Deutschmeister Num- mero Vier". En evenmin op het Bloed- veld Vérmezö, te Boeda, waar de Hon gaarse Honved-Cavalerie ten afscheid paradeerde in haar blauwe gala-uniform. En als wij het beeld voor onze herinne ring afronden, dan werden bij ons en bij de Belgen de mitrailleurs getrokken doorhonden. Er was iets ontroerends in de trouw, waarmee de volkeren van de Donau-Monarchie die laatste maal in de geschiedenis tezamen zijn op getrokken: Duitsers, Hongaren, Tsje chen, Polen, Slowaken, Ruthenen, Roemenen, Bosniërs, Kroaten, Slove- nen en zelfs Italianen, hoe sterk de binding was van traditie en Dynas tie. Van dat alles hadden wij, als zevenjarige, die destijds voor he4 eerst zijn wijsneus in de krant stak. nog geen idee, en wat zeiden ons be grippen als het Russisch Pan-Slavis- me, het Duitse militarisme, de Franse revanchezucht. Er vormden zich on der de volwassenen om ons heen de eerste partijschappen: vóór Oosten rijk. vóór Servië. Misschien beïn vloed door ons milieu, misschien ook niet, maar met een fanaat kinderziel tje hebben wij toen geopteerd vóór Oostenrijk, van dat ogenblik af het idool van onze kinderlijke verbeel ding, en eigenlijk zijn wij ons leven lang hier nooit meer van los geko men. Wij herinneren ons, hoe wij in de dertiger jaren, op een avond in het gezelschap van Anton van Duinkerken, in een koffiehuis aan de Voorburgwal Joseph Roth moch ten ontmoeten, de Oostenrijkse legi- timistische schrijver. Het was laat en Roth zat daar achter zijn tafeltje met de blik van zijn waterig blauwe ogen in de verte. Op het van veel gemorste drank drijfnat mahonie van het tafelblad had hij met zijn vinger een lijn getekend, een grillige omtrek. Wij zagen het onmiddellijk, want ook wij zouden het, desnoods blindelings, hebben kunnen natrek ken: het waren de contouren van het oude Oostenrijk, de verloren contou ren van Joseph Roth's leven, en misschien ook een weinig van ons. Wij geloven oprecht, dat de wereld ■•g gelukkig is geweest in die jaren vóór 1914 en wij zijn ontzettend dankbaar, dat wij het voorrecht hebben gehad nog iets van dat geluk te hebben mogen proeven, als de eerste smaak van het le ven. Natuurlijk wij weten heel goed, dat het vooral mooi en aardig was voor mensen in redelijk goeden doen en er voor de rest nog al wat aan haperde: lage lonen, lange werktijd, gebrekkige sociale voorziening, slechte woningtoe standen, om maar iets te noemen. Toch blijven wij er bij, dat het een betere tijd was voor allemaal, de mensen veel meer plezier hadden dan nu. Trouwens, bij een loon van 12 of 15 gulden per week moet men niet vergeten, dat een uitste kende sigaar vier of vijf cent kostte, een borrel zes cent, een glas bier een dubbeltje, een scheerbeurt, al naar het adres, drie tot vijf cent. De aardbeien op de veiling deden in Juni 1914 niet meer dan 10 k 11 cent per kilo, een mandje Meikersen van vijf kilo kostte maar 1.75. En wilde men iets luxueus: sleepasperges 30 cent per pond en verse zalm 1.50 per pond. Voor één gulden had men aan een goed adres een eten tje van vier gangen. Het is heerlijk om zich nog eens in die tjjd te verdiepen, tegelijk een beetje navrant, omdat wij nu een maal weten hoe dit alles ten einde liep en wat er allemaal zou volgen, tot vandaag de dag. Wij lopen nog weer eens door het zonnige, zomerse Amsterdam van Juni 1914, waar in alle grote modemagazijnen de op ruiming begint. Het deftige Maison Max biedt een partij van 500 hoeden aan, van eerste Parijse modisten, prachtig gegarneerd met esprits, pa radis, struisveren enz. Zij t kosten 5.per stuk. Liberty maakt re clame met zomerblousjes van witte wasbare voile, met kraagjes en kno pen van echte Ierse kant: 5.75. En wat zien wij daar bij Nieuw Enge- en de broek 1.50. Achter een ander venster biedt men Tonolla aan, 1.50 per pakket, tegen corpulentie en vet- lijvigheid, maar dat is toch bij voor keur voor heren. Want voor de da mes zijn andere middelen, met de inleidende vraag: Stelt gij prijs op weelderige vormen? De malse Maat jes zijn nog in trek. Wat wij er van daag onder verstaan, heet Boots mansharing en kost bjj Saur vijf tot twaalf cent. Wij gaan by Obelt over het IJ een regenbad nemen voor 12% cent. En te gen het bitteruur lijkt het ons gezellig in de Nieuwe Karseboom op het Rem- brandtsplein: een Tirools en een Weens damesorkest. Intussen hebben wij even de tijd voor het nieuws van de dag in het Leesmuseum en om de agenda te raadplegen voor hedenavond. In De Tijd staat een lezing aangekondigd van Hugo Verriest voor „De Violier", maar dat is pas over enkele dagen. In het Handels blad valt ons oog op een zeer uitvoerige bespreking door Is. Querido van „Mijn Dagboek" van Pieter van der Meer de Walcheren. Wij lezen, dat de „Noord- Brabant" onderweg is om het stoffelijk overschot te halen van Overste Thomson, dat de bekende paedagoog Jan Ligthart, hoofdonderwijzer te Den Haag, is aan gewezen voor het onderwijs aan Prinses Juliana, de suffragetten in Londen weer iets stuk hebben gemaakt en Pancho Villa zich roert in Mexico. H.F.C. dringt aan bij de N.V.B. op een gesloten sei zoen van begin Mei tot eind Augustus; nu is er op 7 Juni nog kampioensvoetbal gespeeld. Morgen concerteert het Ze vende in het Vondelpark. Als grote at tractie: de slag bij Waterloo met Ben gaals vuur. De argelozen. Maar dan zijn wij bij wat wij we ten willen: bij gunstig weer geeft het Concertgebouw-orkest onder lei ding van Evert Cornells een concert in de tuin van het Concertgebouw. In het Paleis voor Volksvlijt wordt Midzomernachtsdroom gegeven onder regie van Willem Royaards en met medewerking van de Arnhemse Or kest Vereniging onder leiding van Peter van Anrooy. Voelen wij iets voor het lichtere genre, dan kunnen wij naar Frascati gaan: Kelly in „Pontbichet in het Paradijs", ,,'n Avontuurtje in de mist" in het Grand Théatre of in Bellevue, in de schitterend verlichte Japanse Zaal en Tuin, een zomerconcert onder leiding van de „mesjogghen" kapel meester Schultze, bijgenaamd „Die grosse Kanone". Tenslotte zijn er dan nog de bioscopen: de Witte, de Munt, Pathé, Palace, de bioscoop in de Reguliersbreestraat, het Elite Bio scope Union op de Heiligeweg, Hen- ny Porten is er te zien en Max Lin- der en Prince Rigadin. In een der theaters zorgt een damesorkest voor de muzikale illustratie, in een ander de violist Boris Lensky. Het is allemaal erg verlokkend en ho« gaarne zouden wij het zien en onder gaan met onze ogen óan thans. Maar nog liever zouden wij voor één keer terug willen kruipen in de jongen in het ma trozenpakje, tussen onze jeugdige ouders op een buitenterrasje. Onze vader met een strohoed en een wit vest en onze moeder onder een breedgerande, rijk gegarneerde hoed. En wij er tussen, sippend aan ons glas fosco, een jongetje van „La belle Eqoque", in een zonnige, gelukkige wereld als op een schilderij van Renoir. Het drama van Serajewo. Boven: de aankomst van de Aartshertog en zijn gemalin in de Bosnische hoofdstad. Links van de Hertogin de militaire gouver neur vanBosnië-Herzegowina, Piotorek, bekend uit de latere krijgsverrichtin gen in Servië. Midden: Enkele ogenblikken vóór de fatale aanslag. Het aarts hertogelijk paar verlaat het stadhuis van Serajewo. Beneden: Franz Ferdinand en Sophie Chotek, Hertogin van Hohenberg, na een zeer gelukkig huwelijk thans ook verenigd in de dood. het echtpaar liet drie jeugdige kinderen na. KLEVERPARKWEG 7 Tel. 16246 Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem, zal op Donderdag 1 Juli 1954 des nam. 2 uur in het Notarishuis, Bilder- dijkstr. 1 te Haarlem, pu bliek (afzonderlijk en gecom bineerd) verkopen, 10 huizen en erven, staande op grond in voortd. erfpacht uitgege ven door de gemeente Haar lem, en wel: 1. Huis en erf a. d. Braken- burghstr. 40 groot 1.43 Are. Huur 47.10 p. m. Lasten 89.77 Ertp. canon 139.42%. 2. Huis en erf a. d. Molijn- str. 38 groot 1.07 Are. Huur 47.10 p. m. Lasten j 82.86 Erfp. canon 1 104.32%. 3. Huis en erf a. d. Molijn- str. 40 groot 1.09 Are. Huur 47.10 p. m. Las ten 82.86 Erfp. canon f 106.27%. 4. Huis en erf a. d. Molijn- str. 42 groot 1.09 Are. Huur f 47.10 p. m. Las ten f 82.86 Erfp. canon t 106.27%. 5. Huis en erf a. d. Molijn- str. 44 groot 1.09 Are. Huur 50.46 p. m. Las ten f 84.26 Ertp. canon 106.27%. 6. Huis en erf a. d. Molijn- str. 46 groot 1.10 Are. Huur f 50.46 p. m. Las ten f 84.26 Erfp. canon 107.25. T. Huis en eif a. d. Moltjn- str. 48 groot 1.08 Are. Huur i 47.10 p. m. Las ten f 82.86 Erfp. canon f 105.30. 8. Huis en erf a. d. Molijn- str. 50 groot 1.09 Are. Huur 1 50.46 p. m. Las ten 84.26 Erfp. canon f 106.27%. 9. Huis en erf a. d. Molljn- str. 52 groot 1.10 Are. Huur 147.10 p. m. Las ten 82.86 Erfp. canon 1 107.25. 10. Huis en erf a. d. van der Meerstraat 51 groot 1.73 Are. Huur 1 50.46 p. m. Lasten 88.38 Erfp. canon 168.67%. Aanv. in genot der huur bij bet. koopp. uiterlijk op 12 Augustus 1954. Bez. Dinsdags en Donderdags 2-4 uur. Tnl. ten kant. van gen. No taris, Spaame 14 te Haarlem. op Donderdag 1 Juli 1954, des nam. te 2 uur, in het Notarishuis te Haarlem, t.o.v. Notaris P. A. DE RUIG te Haarlem, van: 1. Het huis en erf te Haar lem a.d. Lange Laken straat 11, groot 1.02 Are. Huur 6.65 p. wk. Las ten 52.38. 2. Het huis en erf te Haar lem a.d. Ged. Voldersgr. 14, groot 0.94 Are. Huur 37.40 p. mud. Las ten 68.08. 3. Twee huizen en erven te Haarlem a.d. Ged. ltaam- gr. 56 en 58. Huren: nos. 56 en 58 elk 5.75 p. wk. Lasten 28.76 p. perceel. Ged. Raamgr. 56 en 58 worden geveild afz. en in comb. Bez.: Dinsd. en Donderd. 2-4 uur. Nad. inl. ten kantore van gen. notaris, Wilhelminastr. 28, Haarlem, telef. 13503. t.o.v. Notaris J. C. STUART, Wagenweg 58, Haarlem, op Donderdag, 1 Juli 1954, n.m. 2 uur, in het Notarishuis a. d. Bilderdijkstraat 1, te Haar lem, van: Een herenhuls met schuur, erf en tuin te Haarlem a. d. Vijverlaan 8, kad. Gem. Haarlem II Sectie R. no. 110, groot 3.11 a. Verhuurd voor 151,20 p. mnd. Grondl. 140.25. Straatl. en Pree. 93.20. Rijnl. Bun- derg. 10.07. Aanvaarding bij betaling vóór of op U Augustus 1954. Bezichtiging Dinsd. en Don derd. van 2-4 uur. Inlichtingen bij gen. notaris. Notaris Mr M. R. KRANS te Haarlem is voornemens op Donderd. 1 Juli 1954 te 14 uur in 't Notarishuis aldaar in publieke veiling te bren gen: Het huis met erf te Haar lem, Scheepmakersdijk 27, groot 46 ca. Huur 7.70 p. w. Gr. bel. 29.63; Strl. 11.25 Rijnl. Bundergeld ƒ2.11. Waterl. ƒ2.16 p. kw. Aanv. bij bet. vóór of op 12 Aug. 1954. Bez. Dinsd. en Donderd. van 14-16 uur. Inl. ten kant. van gen. notaris, van Eedenstr. 20. Tel. 15383. Het perceel Leeuwendaler- straat is inmiddels uit de hand verkocht. t/o Haarl. Dagblad Telefoon 17077 Notaris B. M. BRANS te Haarlem, zal op Donderdag 1 Juli 1954 na 2 uur in 't Notarishuis aldaar, Bilder dijkstraat, 1. Een huis en erf te Haar lem a. d. Rooseveldstr. 3, ultk. a. d. Garenkokers- kade gr. 90 c.a. Niet ver huurd en beh. vestig, verg. ontruimd te aan vaarden. 2. Een huis en erf aldaar a. d. Soutmanstr. 28 gr. 88 c.a. Huur p. w. 7.40. 3. Een huis en erf aldaar a. d. Bilderdijkstr. 26 gr. 128 c.a. Huur p. m. 47.10. 4. Een huis aldaar a. d. Oost-Indiëstr. 61 met het voortdurend recht van erfpacht v. d. grond gr. 88 c.a. Jaarl. Canon f 80.08. Huur p. w. 7.60. Bez. Dinsd. en Donderd. 2-4. Inl. bij gen. notaris, Nieuwe Gracht 106. Notaris J. WILDSCHUT te Haarlem en Notarissen E. SPIER en Mr C. E. MASSEE te Amsterdam zullen op 1 Juli 1954 's namiddags na 2 uur in het Notarishuis a. d. Bilderdijkstr. te Haarlem PUBLIEK VERKOPEN: 1. een woonhuis met garage en erf a. d. Eindenho.utstr. 38 te Haarlem, groot 1.89 are, gedeeltelijk leeg te aanvaarden behoudens ves tigingsvergunning, ged. on derverhuurd. Lasten ƒ173.01 per jaar. 2. een huis -met erf aan dc Prinsessestraat 1 te Haar lem, groot 2.57 are, bene den en boven eik verhuurd voor 47.10. Lasten 156.38 per jaar. Bezichtiging Dinsdag en Don derdag 2-4 uur. Aanv. na betaling voor of op 12 Aug. 1954. Inl. bij Notaris Wild schut, Kon. weg 103, telef. 10746. Notarissen J. DE REEDE en J. BRANTS Kzn. te Haarlem, zullen Donderdag 1 Juli 1954 n.m. 2 uur i. h. Verkooplo kaal Notarishuis te Haarlem, 1. Huis, erf, tuin ZUID POL DERSTRAAT 90. HUIJR 29.25 p. m. 2. Huis, erf, voor- en achter tuin AKENDAMSTRAAT 15, HUUR 40.40 p. m. 3. Pakhuis met zolder en bovenwoning, LELIESTR. 3 en 3 rood. Groot 91 ca. Pakhuis m. zolder ont ruimd te aanv. Bovenh. verh. voor f 5.40 p. w. Huurw. pakhuis m. zol der 9.45 p. w. Bez. Dinsd.-Donderd. 2-4- u. Aanvaard, b. d. bet. uiterl. 12 Aug. a.s. Inl. b. d. Nots., Ged. Oude Gr. 82, Tel. 13860. HAARLEMMERLIEDE- STRAAT 4 Notaris G. F. M. ROOZEN te Haarlem, zal Donderdag 1 Juli 1954, des nam. 2 uur in het Notarishuis, Bilder dijkstr. 1 te Haarlem, Een huis en erf a. d. Haar- lemmerliedestr. 4 te Haar lem, groot 50 c.a. Verhuurd voor ƒ5.85 p. w. Lasten 33.49. Aanv. in genot der huur bij bet. uiterlijk 12 Aug. 1954. Bez. Dinsd. en Donderd. 2-4 uur. Inl. ten kant. van gen. No taris. Spaarne 14 Haarlem. gemaakt naar gipsmodel uit licht materiaal maken dat U weer DUINOORD STRAAT 22 Tel. 25467 Inrichting voor Algehele Voetverzorging Ziekenfondsleden reductie U gaat achter die prachtige Necchi zitten... U doet een handgreep... en zie;.de Necchi borduurt geheel automatisch, 't Lijkt haast een wonder! Dat doet het wonder- wieL Alleen de Necchi naaimachine heeft 't! De Necchi naait met rechte- of zig-zag steek, zoomt, stopt, borduurt, maakt knoopsgaten enz. enz., alles wat U wilt Géén andere naaimachine doet zo veel en doet 't zo gemakkelijk! Reeds vanaf t 555.- met koffer 1585.- *ATIS BROCHURE, 1/ (Leden N.I.v.A.) heeft gelegenheid tot plaatsing van gevorderde en beginnende Brieven met uitvoerige inlichtingen aan het kantooradres: Fonteinlaan 9, Haarlem. op Donderdag 1 Juli 1954, des nam. te 2 uur, in het Notarishuis te Haarlem, t.o.v. Notaris P. A. DE RUIG te Haarlem, van: Het HUIS en ERF te Haarlem a. d. Bos en Ho. venstraat 18, groot 1.93 A. Huur f 61.43 per mnd. Lasten 119.13. Bez.: Dinsd. en Donderd. 2—4 uur. Nad. inl. ten kantore van gen. Notaris, Wilhelmina- straat 28, Haarlem, tel. 13503. Makelaars en taxateur: (Leden NJ3.M.) VeL 13781 Haarlem REINIGEN - VERVEN VERDELGING Amsterdam - Tel. 3'®'® Haarlem - Telef. 22955 Hilversum - Tel. 8627 Voor verhuur van servies» goed, glaswerk, couvertarti kelen, enz. v ZIJLSTRAAT 24—30. DE DAGEN VAN SERAJEWO land: Gegarandeerd Wasechte English Original Sailor Suits, van witte drill met blauwe kraag: zowaar het ma trozenpak van onze foto. 2.80 moet onze moeder er voor hebben betaald

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6