Vertraging E.D.G. nadelig voor saamhorigheid der Atlant. landen In Indo-Chinese kwestie op alles voorbereid CHURCHILL gelooft in een bijeenkomst met Malenkov Betonwerker-astronoom Prins Bernhard 43 jaar de oorlog gedeporteerd Een millioen Russen werden in Kerk verzet zich tegen een kalenderhervorming VERKLARING VAN EISENHOWER EN CHURCHILL: Maxim, aan samen werking bepleit op gebied van atoom kernsplitsing Pater Jelsma eist rechtzetting Bevolking van gehele republiek in veewagons weggevoerd Het feestgeschenk voor mgr. Huibers Tot hoofd en hart Bereid nieuwe voorstellen te bespreken Het weer DINSDAG 29 JUNI 1954 78sfe JAARGANG No. 25626 ,Jk heb so h gevoel in mijn vingertoppen dal de Russische massa snakt naar de goede dingen des levens Koud en wisselvallig Van onjuist verslag in Het Vrije Volk GEVLUCHTE M.V.D.-OFFICIER: Ruim de helft bijeen Directeur van Vaticaanse sterrenwacht: BURfcAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlfcNHEIARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 ■•■■■■ki mi» miiiimiiimiiiiiiiui iiiii minium minimum 11111111111111111 m milium 11 min min min in min iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zweden is op het ogenblik een centrum van astronomen, zowel wetenschapsmensen als amateurs, die zich daar installe ren voor het bestuderen van de zonsverduistering, die morgen zal plaats vinden. Amerikaanse, Nederlandse en Duitse Oroepen hebben er zich gevestigd. Een betonwerker uit Nederland, de heer P. C. Meesters, in zijn vrije tijd een verwoea amateur-astronoom, is per fiets van Nederland naar Zweden gegaan (1490 km.). Nu woont hij in het Nederlandse centrum bij Figeholm in een tentje en wacht op de komende gebeurtenissen. (Zie ook pag. 3) Premier Churchill en president Eisenhower hebben gisteren, na afloop van de besprekingen, die zij gedurende vier dagen in Washington hebben ge voerd, een verklaring afgelegd, waarin zij enkele conclusies vastleggen met betrekking tot de E.D.G., de toestand in Zuid-Oost Azië en de Brits-Ameri kaanse samenwerking op het gebied van de kernsplitsing. Vandaag zullen de beide staatslieden nog een verklaring uitgeven, waarin zij enkele grond beginselen zullen behandelen, die bepalend zijn voor de Britse en Ameri kaanse buitenlandse politiek. Churchill en Eisenhower bevestigen, dat zij de door Frankrijk geïnspireerde plannen voor de Europese eenheid in hun hui dige vorm krachtig blijven steunen. Zij zullen voortgaan met het opstellen van plannen, die hen in staat zullen stellen alle eventualiteiten met betrek king tot de Indo-Chinese kwestie het hoofd te bieden. De beide staatslieden zijn er van overtuigd, dat het een ernstige weerslag zou hebben op de inter nationale toestand, als de Franse regering in Genève geplaatst zou worden voor eisen, die het bereiken van een aanvaardbare overeenkomst over Indo- China zouden verhinderen. Churchill en Eisenhower delen mee, dat zij ook de Brits-Amerikaanse tech nische samenwerking op het gebied van de kernsplitsing hebben besproken. Zij zijn van mening, dat beide landen er voordeel van zullen hebben, als deze samenwerking wordt uitgebreid tot het volstrekte maximum, dat de Amerikaan se wetgever toestaat. In dat deel van hun verklaring, dat gaat over de E.D.G.. zeggen Churchill en Eisenhower, dat zij het er over eens zijn, dat de West-Duitse federale repu bliek als gelijkwaardig deelgenoot in de gemeenschap der Westerse landen moet worden opgenomen, waar zij op passen de wijze kan bijdragen aan de verdedi ging der vrije landen. De Amerikaanse president en de Britse premier menen, dat dit doel het best bereikt kan wor den door de verdragen van Bonn en Parijs. Het E.D.G.-verdrag is door vier van de zes betrokken staten na uitgebrei de debatten, die in een periode van meer dan twee jaar. zijn gevoerd, be krachtigd. Uiteraard zijn deze landen niet bereid, aldus de verklaring, hun bekrachtiging als niet ongedaan te beschouwen, of opnieuw het debat over deze ingewikkelde zaken te ope nen. De Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië hebben op grond van de verdragen van Bonn en Parijs verstrekkende ver zekeringen gegeven, waaronder die be treffende het beschikbaar stellen van hun strijdkrachten in Europa. Zij hebben dit gedaan, aldus de verklaring, als be wijs van vertrouwen in de N.A.T.O., de E.D.G. en de overeenkomst van Bonn. Churchill en Eisenhower vervolgen dan: „Het is onze overtuiging, dat een nieuw uitstel van het in werking treden van het E.D.G.-verdrag en de overeen komst van Bonn een nadelige invloed zal hebben op de saamhorigheid der Atlantische landen. De Indo-Chinese paragraaf, die Chur chill en Eden in hun verklaring hebben opgenomen, is veel korter. Er wordt in gezegd, dat zij zowel de moge lijkheden hebben overwogen, die voort vloeien uit het bereiken van een over eenkomst over Indo-China, alsook de si tuatie, die zou ontstaan na een misluk king van de Geneefse besprekingen. De beide staatslieden kondigen aan, dat zij zullen voortgaan met het opstellen van plannen om in beide gevallen aan de dan ontstane toestand het hoofd te kunnen bieden. Tot slot volgt dan de waarschuwing, dat de internationale toestand er ernstig onder zou lijden, als de Franse regering in Genève geplaatst wordt tegenover onaanvaardbare eisen der communisten. Van verscheidene kanten is commen taar geleverd op de verklaring van Churchill en Eisenhower. Franse waar nemers in Genève betuigden hun tevre denheid over de gematigde toon van de Indo-Chinese paragraaf. Zij zagen de passage over de „onaanvaardbare ei sen" niet slechts als een waarschuwing aan de communisten, maar ook aan Frankrijk om geen onverantwoorde con cessies ie doen. Premier Mendès-France zei naar aan leiding van de verklaring over de E.D.G., dat hij zich aan zijn eigen tijd schema zal houden. In Bonn verklaarden sommige waar nemers zich teleurgesteld over het feit, dat Churchill en Eisenhower in hun ver klaring niet spreken over de verlening van souvereiniteit aan West-Duitsland. In diplomatieke kringen te Washington is vernomen, dat aldaar, in overeen stemming met een door Eisenhower en Churchill aangegaan accoord, Brits-Ame rikaanse studiegroepen zullen worden gevormd ter voorbereiding van plannen voor de verdediging van Zuid-Oost- Azië. De belangrijkste taak van de commis sie is het opstellen van aanbevelingen voor de regeringen van beide landen over waarborgen voor de handhaving van een eventuele regeling in Indo-China en over de hoofdlijnen van een Zuid- Oost-Aziatische verdedigingverdrag. (Reuter—UP) (Van onze weerkundige medewerker) Het koude weer van het afgelopen weekeinde zal vandaag een minder guur karakter hebben. Een rug van hoge luchtdruk breidt zich over de Britse eilanden en de Noordzee uit. De buien zullen vandaag belangrijk kleiner in aantal zijn dan gisteren. Ook zal vooral in de Zuidelijke helft van ons land meer zonneschijn voorkomen. Een aanhou dende verbetering betekent dit alles nog niet. Bij IJsland komt alweer een nieu we depressie opduiken, die aanstalten maakt naar Schotland en de Noordzee te trekken. De kans op meer bewolking en later opnieuw enige regen wordt hierdoor morgen alweer belangrijk groter. De temperatuur blijft veel te laag. Veel verandering zal er deze laat ste Junidagen niet voorkomen. Het blijft belangrijk te koud en wisselvallig weer met temperaturen die niet boven de 15 gr. C. uitkomen. Sir Winston Churchill heeft gisteren in 't Statlerhotel in Washington een aan tal Amerikaanse radioverslaggevers toe gesproken. Hij verklaarde zich voorstan der van een geduldig, nuchter en vrien delijk onderzoek van hetgeen de Russen willen. Het geweten van de Westerse wereld kan alleen zuiver blijven, als niets onbeproefd wordt gelaten om Rus land een kans te geven de grote ma teriële voordelen van de vrede te grij pen. „Ik heb zo'n gevoel in mijn vin gertoppen, dat de grote massa in Rus land snakt naar de goede dingen des levens", aldus Churchill. De Britse staatsman zei ook, dat hij blijft geloven in het principe van een ontmoeting tussen president Eisenho wer, premier Malenkov en hemzelf. Alleen moet het tijdstip voor een der gelijke ontmoeting zodanig worden ge- In Het Vrije Volk van Maandag is een verslag verschenen van een bijeenkomst van de Haagse afdeling van de jongeren organisatie van de P. v. d. A., waaraan pater Jelsma M.S.C. heeft deelgenomen. Deze bijeenkomst vond plaats op Solle- veld in Monster. Volgens het verslag van Het Vrije Volk zou pater Jelsma in het Bisschoppelijk Mandement be treurd hebben het streven naar de vor ming van macht. Ook zou, volgens het verslag, pater Jelsma begrip hebben ge vraagd voor de bisschoppen, die hier mee zelf een geestelijke worsteling heb ben doorgemaakt. Het K.N.P. verneemt naar aanleiding hiervan van bevoegde zijde, dat pater Jelsma zeer gegriefd is over deze on juist weergave van zijn woorden. Pater Jelsma staat volledig achter het Man dement en men niet moet trachten een wig te drijven tussen hem en de bis schoppen. Met name wat betreft de pas sage van het streven naar macht wordt het volgende opgemerkt: „Uit de verga dering kwam de vraag of de taak van de Kerk de geloofsleer te verbreiden niet in wezen een streven naar macht is. Pater Jelsma heeft daarop geant woord, dat men dit in zekere zin als men dat per se zo wilde zo kon noe men, maar dat wij dit in het geheel niet zo zien," Pater Jelsma beschouwt deze manier van verslag geven unfair en heeft rechtzetting geëist. De minimumprijs voor vroege rode zomerkooi werd volgens een bekend making aan de veilingen als volgt vastgesteld: van 28 Juni tot 31 Juli, soort a. 5,50, soort b. 4,50. Van 2 tot 28 Augustus zal dit respectievelijk 4,50 en 3,50 zijn, alles per 100 kg. kozen, dat de spanningen in de we reld er niet door worden vergroot. De zaak van de vrede tussen Rusland en het Westen kan naar de mening van Sir Winston het best gediend worden door uitbreiding van de contacten op cultureel, sociaal en commercieel ge bied. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de naam onthuld van de luitenant-kolonel van de Russische geheime politie, die bij hen politiek asyl heeft gekregen. Het is de 36-jarige Grigori Stepanovitsj Boerlitski. Hij bevindt zich reeds sinds Juni van het vorig jaar in Amerikaanse handen. Boerlitski is in München verschenen voor een commissie van Amerikaanse Congres-leden, die onder leiding staat van de republikeinse afgevaardigde Charles E. Kersten. Boerlitski heeft meegedeeld, dat in de jaren 1943 en 1944 meer dan een millioen Russen zijn gedeporteerd naar Siberië en Centraal- Azië, omdat zij „te weinig enthousiasme" aan de dag legden voor de strijd tegen de Duitse legers. De helft van dit millioen bestond uit de gehele be volking van de Kaukasische republiek Tsjecheno-Ingoeisj. Mannen, vrouwen en kinderen werden in Februari 1944, op de dag van het Rode Leger, op gepakt en in onverwarmde veewagons weggevoerd. In December 1943 had den massale deportaties plaats in de Kalmukken-republiek en in November van dat jaar in de republiek Karachaev. De Tartaren uit de Krim werden weggevoerd in Juni 1944. Churchill en Eden, die de eerste drie dagen van hun bezoek hebben gelogeerd in de rose suite op de eerste etage van het Witte Huis, hebben gisteravond hun intrek genomen in de Britse ambassade. Vandaag zullen Eisenhower en Chur chill elkaar nog eenmaal ontmoeten voor de opstelling van hun verklaring over de wederzijdse grondbeginselen. Daarna vertrekken de Britse staatslie den naar Ottawa. De „zitting" is afgelopen. John Foster Dulles is met Amerikaanse vlotheid reeds opgestaan, Eden en Eisenhower „verheffen" zich een drachtig en Churchill puft nog even genoeglijk na aan zijn sigaar. Z. K. H. Prins Bernhard viert vandaag zijn 43ste verjaardag. Ongetwijfeld zal Nederland op deze dag met dankbaarheid gedenken hetgeen de Prins in de zware oorlogsjaren voor de bevrijding van ons land en daarna voor het economisch herstel en de opbouw van een nieuwe welvaart heeft verricht. Daarmee heeft hij zich grote verdiensten en de oprechte bewondering van ons allen verworven. (Foto M. C. Meyboom). In de leeftijd van 92 jaar is te Apel doorn overleden jhr. A. E. van Foreest, die een schaker van grote bekendheid is geweest. Boerlitski heeft zelf aan de deporta ties deelgenomen. Hij vertelde: „We volgden steeds dezelfde methode. Een heden van onze M.V.D. (toen nog de N.K.V.D.) bezetten bepaalde gebieden, zogenaamd om uit te rusten van de strijd en om te oefenen voor de vader landse strijd tegen de nazi's. Wij droe gen legeruniformen, geen M.V.D.-uni- formen. Wij knoopten vriendschappelijke betrekkingen aan met de bevolking, prentten ons de wegen en spoorwegen goed in het hoofd, groeven schutters- putten en noteerden onderwijl de namen van alle burgers. Wij hielden zelfs oe feningen om de bevolking een rad voor de ogen te draaien. De mensen dachten dat wij echt oefenden. Dan sloegen wij toe". Zang en accordeonspel ,,Ik herinner mij speciaal Tsjecheno- Ingoeisj, een bergachtige republiek in de Kaukasus, waar de bevolking hard nekkig voor haar vrijheid heeft gevoch ten tegen de tsaren en de Sovjets. Het was fel koud op 23 Februari 1944. Wij hadden de republiek een maand eer der bezet. Op genoemde datum werd in iedere plaats de bevolking opgewekt Sovjet-demonstraties bij te wonen. De mensen kwamen de dorpspleinen op, zingend en accordeon spelend. Borden met foto's van Lenin en Stalin werden meegedragen. Te Novoselskoje, waar ik was, werd gesproken door de secretaris van de communistische partij, door plaatselijke beambten en de leider van mijn een heid. Onze militaire kapel speelde op het plein voor de nietsvermoedende be volking. Er werd met hoogdravende woorden gesproken over de vriendschap Het Vicariaat van de bisschop van Haarlem deelt mede. dat thans ruim de helft van het benodigde bedrag voor het jubileum-geschenk aan mgr. Hui bers, een kerk te Beverwijk, bijeen is. De stand per heden is als volgt: col lecten van 312 parochies f 170.000.—; bij dragen priesters van 't bisdom f 30.000,-; bijdragen religieuze orden en congre gaties, alsmede diverse gestichten f 12.000,bijdragen particulieren en bedrijven f 8.000,Totaal f 220.000. Nog ruim 30 parochies moeten gelden van de gehouden Jubileum-collecte in zenden. Hoewel het resultaat tot nu toe gun stig is en men er dankbaar voor ge stemd moet zijn, blijft nog wel wat te wensen over. De bouw van één nieuwe kerk vordert enorme uitgaven. Voor de bouw van een eenvoudige kerk. zonder inventaris, pastorie en grondaankoop is f 400.000 benodigd. Er moet, wil men de bisschop bij gelegenheid van zijn 55- jarig priesterfeest als gezamenlijke feestgave een eenvoudige kerk aanbie den, nóg royaler gegeven worden. Men heeft hiertoe alle gelegenheid. De actie blijft voortduren. Het gironummer is 43509 t.n.v. het R.K. Bisdom van Haar lem te Haarlem. De dood is altijd onvoorzien, vooral als het leven groot is en onmisbaar schijnt VATICAANSTAD, 28 Juni (K.N.P.) In een in de Osservatore Romano ver schenen artikel behandelt de directeur van de Vaticaanse sterrenwacht te Cas- tel Gandolfo, pater O'Connell S.J., die kalenderhervorming, waarover in de 28ste zitting van de Sociale Raad der Verenigde Naties gesproken is. Nae en geschiedkundige terugblik op de vroe gere kalendervormen behandelt pater ter O'Connell de karakteristieken van het nieuwe kalenderplan, dat onder de naam „Wereldkalender" in discussie is gebracht. De nieuwe kalender regelt de duur van de maanden op een zodanige wijze, dat het jaar in vier gelijke sei zoenen wordt verdeeld. De laatste da gen van het jaar en ook ieder jaar de dag volgend op 23 Juni, zullen z.g. wit te dagen zijn, die tot geen enkele week en maand behoren. De invoering van deze witte dagen leidt ertoe, dat iedere dag van het jaar immers op dezelfde weekdag valt, bijv. 1 Januari altijd op Zondag, 2 Januari altijd op Maandag. De schrijver van het artikel wijst er dan op, dat het niet juist zou zijn deze nieuwe kalenderher vorming als een hervorming van de Gregoriaanse kalender te betitelen, om dat men daarmee veeleer de Gregori aanse kalender wil corrigeren. De door de nieuwe kalenderhervorming in te voeren wijzigingen tasten op generlei wijze de door paus Gregorius III opge- s.elde normen aan. Over de veranderingen van de ka lender zegt dan pater O'Connell, dat de Kerk niet noodzakelijk tegen een kalenderhervorming is, alhoewel zij wel reden heeft zich tegen verande ring van de huidige kalender te ver zet en. Wanneer er een algemene be studering zou komen voor een nieu we hervorming, dan zal de Kerk er zeker aan deel willen nemen, mits natuurlijk aan bepaalde voorwaarden, waarvan zij niet kan afstappen, wordt voldaan. Nauw verbonden met de huidige regeling is b.v. de vast stelling van de tijd van het Paasfeest. Hierin kan alleen de Kerk beslissen. Pater O'Connell wijst er op, dat het immers een zinrijke traditie is, dat het Paasfeest valt op de eerste Zondag na de eerste volle maan in de lente. Na tuurlijk heeft de Kerk het recht veran dering in deze regel te brengen, wan neer daarvoor gewichtige redenen aan wezig zijn. onder de diverse Sovjet-nationaliteiten en de wijze Stalin werd geprezen we gens de oplossing van het nationalitei tenprobleem." „De kapel stopte, toen onze plaats vervangend chef voor de inlichtingen, majoor Chorin, het spreekgestoelte be klom. Zonder emotie maakte hij het „vonnis" van het centrale comité der communistische partij bekend. Tsje cheno-Ingoeisj had tijdens de Duitse bezetting met de Duitsers gecollabo reerd, verklaarde Chorin droog. Zelfs had men eens het Sovjetleger aange vallen en de Sovjetregering veel na deel berokkend. Daarom, zeide Cho rin, moest de gehele bevolking ie dere grootvader, ieder kind ge transporteerd worden naar afgelegen punten in de Sovjet-Unie. Elk teken van verzet zou met geweer kogels worden beantwoord. De majoor wees op artilleriestellingen om het plaatsje, en op M.V.D.-manschappen die reeds het plein omsingelden, waar de bevolking dicht opeengepakt stond. De mensen waren met stomheid ge slagen. Geen woord werd geuit, maar een voor een vielen de borden met „vader" Stalin en Lenin op de grond. Men kreeg een uur om zijn bezit tingen te pakken een maximum van honderd kilo. M.V.D.-ers haalden, mensen, die niet op het plein waren verschenen, uit hun huizen." Beloning „De man, die het bevel over de de portatie voerde, was plaatsvervangend commissaris luitenant generaal Serov. Als beloning werd hij onlangs benoemd tot voorzitter van de Veiligheidsraad der Sovjet-Unie, een positie gelijkwaar dig aan die welke Beria voor zijn li quidatie had." Boerlitski vertelde ook nog, dat hij van Juli 1944 tot Februari 1945 dienst heeft gedaan bij de actie tegen de „ban dieten" in Lithauen, een verzetsbewe ging tegen de Sovjetbezetting. „Deze zogenaamde bandieten had den groot succes in verschillende dis tricten. Zjj streden met Duitse en Russische kleine wapens, maar be schikten ook over lichte artillerie en enige machinegeweren. De situatie werd zo ernstig, dat het Kremlin ge neraal Kroeglov die thans met Se rov de politiefunctie van de terecht gestelde Beria deelt naar Lithauen zond, met bevel de anti-communisten te vernietigen. Gehele dorpen werden verwoest, vee gestolen en velen ge- executeerd," aldus Boerlitski. (ReuterUP) (tot Woensdagavond) Koude nacht. Morgen overdag droog en aanvankelijk vrij zonnig weer, maar later weer toenemende bewolking. Zwakke, later meest ma tige wind tussen Noordwest en Zuid west. Hogere middagtemperaturen. Zon: 4.23-21.04. Maan: 4.—-21.13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1