Nat. Lathyrustentoonstelling in Haarlems Vleeshal 7 Tot straks... in Royal Dr. D. H. Peereboom Voller tot burgemeester van Bloemendaal geïnstalleerd Een levende gemeentegeen natuurreservaat Een burgemeester verdween van het toneel Afscheid burgemeester in Aalsmeer Spel van kleur en ranke bevalligheid Formelta Burgerij nam afscheid van jhr. mr. C. J. A. den Tex BURGEiMEESTER DEN TEXIMN Grote B.B.-oefening •var Redevoeringen namens raad en gemeente ECHTE zonnebril DONDERDAG 1 JULI 1954 PAGINA 2 N* - -r s ïffl Burgerlijke Stand INGANG STATION KENNEMERPLEIN Van Maandag 5 Juli af de gehele dag open A. HUBERSf PIUS X HERDENKING Door Haarlemse Korenbond HAARL. BEDEVAART NAAR HEILOO Mgr. J. P. Huibers onder de pelgrims Muziekavond K.N.T.V. Mr. dr. J. van Bruggen commandeur O.N. Afscheid als voorzitter van V erzekeringskamer R.K. Bomd van Bejaarden Zwemfeest van „Haarlem Zuid-West" Aanrijding op de Kruisweg BROEDER LUDWINUS 25 jaar in Haarlem Programma orgelbespeling Ere-tentoonstelling Dirk Harting Geslaagd WATERPOLO D.W.R. (dames) versloeg Haarlem Waterstanden Eerste daad Koop 'n bij de vakman-opticien HEEMSTEüh Storin^^om bar dement op Heemstede Gecombineerd concert Beurs van Amsterdam VETERANEN.LEGIOEN HAARLEM Afdeling bepaalt standpunt in uniebesprekingen Vandaag, morgen en overmorgen wordt in Haarlems Vleeshal een Nati onale Lathyrus-tentoonstelling gehou den onder auspiciën van de Nederland se Lathyrus-vereniging, die zich van de medewerking der afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maat- schappij voor Tuinbouw en Plantkunde verzekerd heelt. Na de keuring, die vanmorgen om elf uur plaats vond, opende vanmiddag de heer D. J. A. Ge luk in zijn kwaliteit van voorzitter der stichting Haarlems Bloei, de ex positie in lovende bewoordingen. Voorts werd het woord gevoerd door de voor zitter van de Nederlandse Lathyrus vereniging, de heer G. Nordanus en met J. J. Hage, voorzitter van de Haarlemse afdeling der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Daarna maakten de genodigden een rondgang over de expositie. Het is niet de eerste maal, dat in Haarlem een dergelijke tentoonstelling wordt gehouden. Ongeveer dertig jaar geleden was een zelfde expositie inge richt in een gebouw aan de Grote Markt, die echter een jammerlijke mislukking is geworden, omdat de eer ste avond reeds alle lathyrussen het loodje er bij neer. legden wegens de ontzettende warmte, die toen ons land je teisterde. De lathyrus - er zijn ongeveer veer tig variëteiten - vereist een zeer des kundige verzorging en brengt veel werk met zich mede. Het is een teer bloempje, dat met de grootste zorgen omringd moet worden. De bakermat van de lathyrus-cultuur is Engeland; het centrum van deze cultuur bevindt zich in ons land voornamelijk in Baayn en Bilthoven, waar dan ook de Lathyrus-vereniging haar domicilie heeft. Ieder jaar wordt er een tentoonstel ling georganiseerd. Vorig jaar kozen de mensen van het vak Amersfoort en ditmaal heeft men het oog laten val len op Haarlems Vleeshal. De' fijne bloempjes in hun heldere kleuren zijn door de inzenders met veel smaak en liefde in feestelijke arrangementen geschikt. Het is een spel van kleur en ranke bevalligheid. Er zijn inzen ders, die met dertig variëteiten naar Haarlem zijn gekomen. De dienst Hout en Plantsoenen is er met een vrije inden- ding. En deze gemeentelijke instelling, Advertentie BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Der Letzte Walzer". Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. PALACE: „Lastige liefdadigheid". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. LIDO: „Alarm in Marokko", 14 j. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Verdacht van zedenmis drijf". 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Bittere rijst", strikt volw. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Kruisweg der liefde", 18 j. 2.30 en 8 uur. MINERVA: „The greatest show on earth" 8.15 uur. DONDERDAG 1 JULI. CONCERTGEBOUW: Jeugdkoor „Inter Nos" o.l.v. Jan Booda. 8 uur. GROTE KERK: Orgelconcert door gast- organist P. Rippen. 1516 uur. VRIJDAG 2 JULI. CONCERTGEBOUW2e Zomerconcert door N.Ph.O. Soliste Hertha Ellegiers, viool. 8 uur. TENTOON STELL1N GEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaame 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere iedere werkdag (behalve Maandag) van 11 tot 17 u. De Vleeshal. Lathyrustentoonstelling, 1 Ju li van 310 uur, 2 en 3 Juli van 1010 u. Advertentie Wal heeft hij een haast om thuis te komen! Seen wonder, zijrv vrouw zet koffie mef DE IDEALE KOFFIEMELK Ondertrouwd: H. Hendriks en C. A. G. Kaijk. J. G. Kaijk en F. P. Janssen. C. G. van Leeuwen en van Kampen. G. Koe- lem en C. J. van der Vliet. H. Houssart en C de Vries. P. J. Keijzer en E. C. Voete link. J. Durge en A. van Venendaal. H. J. Kuijper en C. P. Geerlings. P. J. van der Hoorn en M. M. van der Putten. S. de Vries en T. Beer. J. W. Bergman en A. Chr. Spanheim. U. Smid en A. A. Annema. J. Faber en B. J. Steeman. G. W. Stals en J. A. de Vos A. Bosveld en C. W. Abdala. L. M. Mutsaers en M. J. Hessling. B. de Lang en Chr. Toon. H. J. Pekel en J. F. Geutskens. B. Th. van Norden en K. E. Kuipers. C, Barmentlo en G. van der Heil - der.. J. Montagne en J. C. van der Meulen. J. D. Moraal en M. A. Schrijnemaekerp. M. J. Verkruisen en J. van Hengel. H. J Stee man en Y. Duursma. G. Plomp en J. C. A. van der Linden. B. A. Honterman en R. Kwak. J. Kuperus en B. Strijkert. A. Krol en L. J. Harder. C. J. van Bakkum en J. M. Beenen G. J. M. Maes en J. Bandstra. A. J. den Heijer en A. W. Muller. G. Jonk. hof. en J. Sparreboom. J. Poen en G. L. M. de Ree. Getrouwd: J. G. Damave en M. C. Th. van der Kamp. W H. Otto en H. Prins. J. B. P. Spielings en A. J. Vosse. A. P. van Bruggen en E. Geldman. J. Ouwens en A. Moes. Th. C. Nelissen en A. de Vendt. J. M. Bom en H. Schalk. J. de Boer en C. M. J van Emmerik. C. van der Veldt en M. P. van Weel. A Q. van Zon en J. M. J. Ver- heijde J E. van Zetten en H. M. van Roode A. G Dirks en C. M. Verhappen. J. W. H. Keevel en F. J. Knaap. Geboren: M. van Oosten—Boogaard, z. J Banken—van der Heijde, z. W. Verburg— Klönne. z. H. J. Gerding—Stil, z.. E. Terp stra—van Veldhuizen, z. M. J. Cobelens— Boekei, z. J. M. Hoekstra—Mulder, d. G van der Wegde Graaf, d. J. Huiiser Koezen. J. P. Wessels—van Item. d. J. Frankfort—de Brujjn. d- A. van den Bos Vleghert, d. G. G. Verkui.1l—van Wijk. d. W. van der Polvan der Walle. d. A. M. P. CalvelageRolvers, d. Overleden; H. S. P. VogelzangDoeleman. 45 j„ Grote Houtstr. P. W. Lippits, 45 j„ lijlweg. die zo vaak in Haarlem voortreffelijk werk doet, heeft ook nu niet na kun nen laten te „doceren". Met haar in zending wil zij bjj het publiek de liefde voor de bloemen in het algemeen, maar voor de lathyrus in het bijzon der opwekken. Zij demonstreert hoe eenvoudig het eigenlijk is om deze tere bloemen te kweken. Als bijzondere attentie toont de dienst Hout en Plant soenen een inzending bougainvillea's. De leden van de Tusnbouw-studieclüb in het rayon Kennemerland hebben schitterende prestaties geleverd met hun inzending bindwerk van lathyrus sen. De leden zijn over het algemeen nog jonge mensen en hebben eens ver schillende tuinbouwcursussen gevolgd. Het werk, dat zij leveren, mag men daarom zien als een soort vrije tijdsbe steding. Een fleurig en fraai arrangement vormt de collectieve inzending van de Haarlemse bloemisten. Zij hebben de medewerking ingeroepen van collega's, die meubelen, kristal en serviesgoed verkopen. Een bijzonder mooie inzen ding. Voor de beste inzendingen zijn door H. M. de Koningin, de gemeente Haarlem en door de verschillende cor poraties medailles ter beschikking ge steld. De in- en uitgang zijde Kennemer- plein van het station Haarlem, zal van Maandag 5 Juli a.s. af dagelijks dus ook op Zondag geopend zijn van het begin tot het einde van de reizigers- dienst. Dit geldt ook voor het in dit in- en uitgangsgebouw gevestigde plaatskaartenkantoor, dat alleen op Zon dagavond om 24.00 uur, dus vóór het vertrek van de laatste treinen, wordt gesloten. De openingstijd zal overigens dus voortaan gelijk zijn aan die van het hoofdgebouw van het Haarlemse station In de ouderdom van 91 jaar is dezer dagen overleden de heer A. Hubers. Hij was een der oudste pioniers in de Haar lemse K.A.B. Jarenlang maakte hij deel uit van het bestuur van de R.K. Volks bond. Hij was een vurig propagandist voor de toenmalige R.K. Staatspartij. Ook was hij oprichter van de Haarlem se afdeling van de Katholieke Grafische Bond, terwijl hij daarnaast grote mede werking verleende aan „Herwonnen Levenskracht". Indertijd heeft de heer Hubers nog vele jaren gewerkt als zetter aan onze courant. Gistermorgen werd in de kapel van het Sint Jacobsgodshuis door rec tor S. J. de Bot een requiemmis opge dragen, die namens de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" werd bijgewoond door mej. ten Berge. Voorts gaven ver tegenwoordigers van verschillende so ciale verenigingen blijk van belangstel ling. Na de H. Mis volgde de ter aarde bestelling op het R.K. Kerkhof St. Bar bara. Vele Haarlemse koorzangers waren gisteren met hun dames naar „Hage- veld" gekomen om deel te nemen aan de door de Haarlemse Korenbond be legde Pius X-herdenking. De avond ving aan in de kapel, waar het studen tenkoor van „Hageveld", onder leiding van de weleerw. zeergel. heer Th. Straathof, een uitvoering gaf van oude en nieuwere kerkmuziek, o.a. van Jos- quin des Préz, Th. L. de Vittoria, L. Refice, H. Strategier en M. Monniken dam. Vooraf werd door de koorleider een overzicht gegeven van de, door de eeuwen heen ingeslopen mistoestanden in de viering der liturgie en daarmede in de uitvoering van de kerkmuziek, waaraan Pius X met zijn encycliek „Motu Proprio" in 1903 een einde maakte. Tevens gaf hij een toelichting op de uit te voeren werken. Eerst de klassieke polyphone gezangen en later de nieuwere muzièk werden beheerst en zuiver voorgedragen en overtuigden de talrijke aanwezigen van de eigen schoonheid der beide soorten kerk muziek. Na de koffie gaf de voorzitter van de Haarlemse Korenbond, de zcereerw. heer B. G. Stammeijer, die de heilig verklaring van Pius X bijwoonde, in een vlotte causerie een levensschets van deze Paus en een ooggetuigever- slag van diens heiligverklaring. Op on derhoudende en vaak geestige wijze ty peerde hij het religieuze leven in Ro me. dat zo afwijkend is van hetgeen wij, Noorderlingen, gewend zijn. Tot slot gaf hij aan de hand van lichtbeel den een indruk van de rijkdom aan kerken en kunstschatten die de Eeuwi ge Stad bezit. Een kunstzinnige en leer zame avond, waaraan zij, die aanwezig waren, met vreugde zullen terug' denken. Dinsdag 6 Juli wordt de 44ste Bede vaart naar Onze Lieve Vrouw Ter Nood gehouden. Verwacht mag worden, dat velen uit Haarlem en omgeving aan deze traditionele pelgrimstocht zullen deelnemen. Die dag wordt er 's morgens om 6.30 en 7 uur in de kerk van de H.H. Elisa beth en Barbara, de broederschapskerk aan de Paul Krugerstraat, een H. Mis op gedragen. De trein vertrekt uit Haarlem om 8.4'7 uur, uit Bloemendaal 8.50 uur, uit Santpoort om 8.54 uur. Aankomst in Hei- loo 9.17 uur. Om 9.30 uur is de plech tige Hoogmis met feestpredicatie, om 12 uur volgt het Rozenhoedje en om 13 uur wordt de Kruisweg gebeden. Tot besluit van de dag celebreert Haarlem's bisschop, Mgrt J. P. Huibers een pontificaal lof, waaronder de proces cie wordt gehouden. Om 18.40 uur wordt de thuisreis weer aanvaard. Zaterdag 3 Juli om 8.15 uur des avonds, zal als afsluiting van het sei zoen 1953-'54 een muziekavond gegeven worden door Heieen Hubbeling (pianis te) en Bob van Marken (cellist), ten huize van de heer en mevrouw C. J. van der Glas, Delftlaan 235. Mr. dr. J. van Bruggen, die zijn functie als voorzitter van de Verzekeringskamer wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft neergelegd en Wc tsdag afscheid heeft genomen, is door H. i.I. de Koningin bij bevordering be noemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De minister van Justitie, mr. L. A. Don ker. heeft hem hiervan mededeling gedaan en de bij deze hoge onderscheiding beho rende versierselen uitgereikt tijdens een besloten bijeenkomst in het International Cultureel Centrum te Amsterdam. Ook de staatssecretaris van Sociale Za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. J. van Beek van het ministerie van Finan ciën waren namens de óverheid aanwezig. Namens de Nederlandse vereniging ter bevordering van het levensverzekeringswe zen sprak de voorzitter, dr. M. Niemeijer. Hij bood namens de vereniging de schei dende functionaris een portret aan. be stemd voor de vergaderzaal der Kamer in Amsterdam. Het schilderij is vervaardigd door Sierk Schroder uit Wassenaar en stelt dr. Van Bruggen voor, zittend aan zijn schrijftafel. Namens de Nederlandse vereniging ter bevordering van het spaarkasbedrijf voerde de voorzitter, mr. J. H. P. V. Haitsma Mu iier, het woord. Hij bood als aandenken aan een antieke doos. eveneens voor de vergaderzaal van de Kamer en bestemd voor het opbergen van herdenkingspennin gen. Mr. dr. Van Bruggen kan zich beroemen op een uitzonderlijke staat van dienst. Hij is voorzitter geweest van de Raad van Ar beid zowel te Dordrecht als te Amster dam. Sinds 1943 heeft hij het voorzitter schap bekleed van de Verzekeringskamer, waarvan hij sedert 1938 lid is geweest. Ook in de politiek is hij een bekende en hoog gewaardeerde figuur. Na in de derti ger jaren al lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland te zijn geweest, werd hij in 1946 gekozen als lid van het gelijkna mige college in Noord-Holland. In Heem stede, de plaats zijner inwoning is hij sinds 1949 lid van de gemeenteraad als afgevaardigde van de protestants-christelij ke partijen. De heer en mevrouw Star, die het Militair Tehuis aan het Donkere Be gijnhof beheren, zullen op vacantie gaan. De sociëteit voor de R.K. bejaar den is derhalve gesloten en wel van 5 Juli af. 19 JuK kan men er weer te recht. De sociëteiten aan de Raadhuis straat en in da Amsterdamse buurt blijven geopend. De vereniging „Haarlem-Zuid-West" organiseert voor haar leden op Zondag 4 Juli des middags om twee uur in het bad aan de Houtvaart een zwemfeest. Medewerking wordt voorts verleend door de kunstzwemploeg „Haarlem" en de zwemvereniging „Haarlem", die een polo-wedstrijd zal spelen Woensdagavond omstreeks 6 uur had er een aanrijding plaats tussen een be stelauto en een wielrijder op de hoek van de Kruisweg en de Langemolen- straat. De 23-jarige Haarlemmer W. de Groot verleende de bestuurder van de auto geen voorrang. Met enkele flinke snijwonden en een shock moest het slachtoffer worden overgebracht naar het Grote Gasthuis, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Wie kent in Haarlem-Oost Broeder Ludwinus niet? De Broeder van de zevende klas of in de volksmond ge noemd de Broeder met de grijze kuif. Een dezer dagen zal hij vijf en twintig jaar verbonden zijn aan de St. Lamber- tus en St. Franciscus Xaveriusschool Dit zilveren jubileum zullen vele oud leerlingen niet ongemerkt voorbij laten gaan. Het ligt in hun bedoeling een reünie te organiseren, welke nog deze maand zal worden gehouden. Verwacht worden oud-leerlingen boven 18 jaar. zij moeten dan naam en adres opgeven, bij Teylerplein 25. Nadere gegevens volgen dan vanzelf Donderdagmiddag van 3i uur zal de heer P. Rippen uit Amsterdam op het orgel in de Grote Kerk het volgend programma ten gehore brengen: Partita: Freu dich sehr, o meine Seele; Joh. Pachelbei. Preludium en Fuga in fis; D. Buxtehude. Preludium en Fuga in c (Bd II 6); J. S. Bach. Choral III; C. Franck. Fantasie und Fuge d moll op. 135 b; M. Reger. Toccata; H. Andriessen. Van 4 tot en met 25 Juli wordt in het Huis van Looy aan de Kleine Houtweg eén ere-tentoonstelling van werken van Dirk Harting gehouden. Voor het doctoraal examen rechten is aan de R.K. Universiteit te Nijmegen geslaagd pater Oscar Korstjens O.F.M. Voor het examen onderwijzeres aan de St. Jozefschool te Bergen zijn geslaagd de dames J. van der Velde en M. Henneman, beiden uit Haarlem. In de wedstrijd DWR 1Haarlem 1, tweede klasse dames, verkreeg DWR door een doelpunt vóór en een doelpunt na de rust. met 20 de leiding. Nadat Corrie Holm de stand op 21 had gebracht kwam het einde. In Amsterdam speelde HVGB 1 tegen Meeuwen 1. De Amsterdamse dames waren overwegend in de meerderheid. De eind stand werd 81. Voor de reserve tweede klasse dames kwam DWT 3 op bezoek bij DWR 2. De punten werden gedeeld (11). WATERPOLO-UITSLAGEN COMP. K.N.Z.B. Heren, reserve eerste klasse: Haarlem 2— Het IJ 2 3—3. DJK 2—HPC 2 6—1. Reserve tweede klasse: HPC 3—HVGB 3 1—3. Reserve derde klasse: AZ '70 2Haarlem 4 5—0. Kringcompetitie: dames, eerste klasse: Haarlem 2—VZV 2 8—5. DWR 3—HZV 1 3o. Heren, eerste klasse: HZV 1—DWT 3 31. Afdeling meisjes: VZV aHaarlem 13, VZV b—HPC 1—2. Afdeling jongens: HZV—DWT a 1—5, HPC —DWR 2—1. Donderdag 1 juli Hoog water: 3.56 u. en 16.29 u. Laag water: 12.02 u. vrijdag 2 Juli Hoog water: 4.44 u. en 17.16 u. Laag water: 0.25 u. en 12.48 u. In het raadhuis te Overveen is vanmorgen dr. D. H. Peereboom Voller geïnstalleerd tot burgemeester van Bloemendaal als opvolger van jhr. mr. C. J. A. den Tex. Loco-burgemeester A. van Geluk hing hem na zijn wel komstrede de ambtsketen om en stelde daarmee Bloemendaal in het bezit van een nieuw hoofd der gemeente. De nieuwe burgemeester werd verwelkomd bij de brug aan de Zandvoor- terweg door de drie wethouders en de raadsleden J. Holten en P. C. Tirion, beiden woonachtig in Aerdenhout. Een dochtertje van de heer W. Fischer bood dr. Peereboom Voller bloemen aan. De kleine raadzaal in Overveen was geheel gevuld met raadsleden, burgemeesters van omliggende gemeenten, hoofdambtenaren en andere genodigden, toen de burgemeester met zijn echtgenote en twee zoons binnentrad, vergezeld van de wethouders, die hem naar zijn plaats geleidden aan de rechterhand van wethouder A. v. Geluk, die als loco-burgemeester op de stoel van de voorzitter plaats nam. Nadat allen waren gezeten en wethouder v. Geluk de vergadering van de raad had geopend, las de gemeente-secretaris, mr. G. v. Eek, het koninklijk besluit voor, waarin dr. Peereboom Voller wordt benoemd tot burgemeester van Bloemendaal onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Aalsmeer. Het woord was toen aan wethouder v. Geluk, die de installatie rede uitsprak. de jaren heeft de gemeente een urgen tie-programma voor de bouw van 200 woningen. Het zeer geringe bouwvolu me voor de jaren 1954-56, noemde spr. een belemmering om voldoende wonin gen te bouwen. Wethouder van Geluk gaf voorts een overzicht van de in aanbouw zijnde woningen, in Bloemen daal. Een kenmerkend verschijnsel is het grote aantal woningen, dat regelmatig verkocht wordt. Er zijn zeer weinig beleggingswoningen en er is vrijwel geen woningexploitatie. Voorts, zo ging wethouder van Geluk verder, ziet Bloemendaal reikhalzend uit naar een nieuwe definitieve finan ciële verhoudingsregeling, waardoor de gemeente eindelijk eens wat meer arm slag zal krijgen. Spreker benadrukte echter, dat de financiële positie van Bloemendaal in wezen kerngezond ge noemd mag worden, al wil dat niet zeggen, dat er geen zorgen zijn. De installatie-rede werd uitgesproken door wethouder A. van Geluk, die de nieuwe burgemeester met zijn benoe ming in Bloemendaal van harte geluk wenste en hem in de gemeente wel kom heette. Spr. ging verder: „Als ik een vergelijking mag treffen tussen de gemeente, waarvan u giste ren afscheid hebt genomen en deze gemeente, valt het al dadelijk op, dat beide gemeenten bekendheid genieten om hun rijkdom aan bloemen en plan ten. Beide gemeenten genieten een na tionale, ja zelfs een internationale be kendheid om hetgeen zij voortbrengen of van nature bezitten. Uw nieuwe ge meente bezit haar schoonheid van nature. Daarom is zij zeer gezocht als woonoord en is zij in de laatste vijftig jaren uitgegroeid tot een van de be langrijkste forensengemeenten van Ken nemerland." Wethouder van Geluk noemde de verschillende recreatie-oorden, die Bloe mendaal rijk is. Hij herinnerde in het bijzonder aan het strand van Bloemen daal, waar zich een badplaats heeft ontwikkeld voor het dagbezoek, dat vooral op mooie Zondagen en in de vacantie-tijd een stroom van bezoekers uit de achterliggende steden trekt. Het tweeledig karakter van de ge meente brengt zijn eigenaardigheden mede in het bestuursbeleid. Enerzijds is er de taak van het gemeentebestuur om te behouden wat het aan werkelijk landschappelijk schoon heeft. Ander zijds is er de grote woningnood die voortdurend de aandacht vraagt. Wat deze twee belangen betreft, natuurbe scherming en woningnood, bestaat geen volledige overeenstemming tussen het ontwerp-plan in hoofdzaken en het ontwerp-streekplan. Dit houdt de mo gelijkheid in van conflicten tussen het gemeentebestuur en hogere organen. Waar het steeds trachten om tot over eenstemming te komen met behoud - an de gemeentelijke zelfstandigheid in het waarachtig belang der gemeente Bloemendaal is, moge de medewerking van de burgemeester worden ingeroe pen om dit pogen te steunen. Na vastgesteld te hebben, dat het woningtekort per 1 Januari 1954 nog 4 1 bedroeg, zei wethouder van Geluk, dat de directe behoefte gesteld mag worden op 200 woningen. Het type mid denstandswoning met een gemiddelde huur van 10,- tot 12.50 per week is het meest in trek. Voor de komen- .Bloemendaal is een gemeente," al dus wethouder van Geluk, ,,met een gemengde bevolking, ook wat betreft geloofsovertuiging en politieke gezind heid. Hoewel in de wijken Santpoort- Station, Bloemendaal, Overveen en Aer denhout een bepaalde overtuiging geen overheersende plaats inneemt, maakt de wijk Vogelenzang hierop wel een uitzondering. Alhoewel er dus verschillen zijn in de geaardheid der bevolking, doet dit geen afbreuk aan de eensgezindheid in de dorpen. Dezelfde godsdienstige en politieke schakeringen komen uit de aard der zaak bij de vertegenwoordi gers der bevolking in de raad tot uit drukking en zetten hun stempel op de debatten. U zult echter bemerken mijnheer de burgemeester, dat bij alle verschil, in de raad een goede geest heerst. In het college van B. en W. zult u deze goede geest niet minder aantreffen. Wat voor u nieuw is, is de gemeen tepolitie. in uw vorige gemeente had u rijkspolitie: hier krijgt u dus een uitgebreide taak, doordat u hoofd wordt van een gemeentelijk corps." Wat. betreft de bouw van een nieuw raadhuis, merkte de wethouder op, dat de door ir. de Rouville de Meux ge maakte schetsen binnenkort aan de raad zullen worden voorgelegd. Hij hoopte, dat spoedig onder leiding van de nieuwe burgemeester tot verwezen lijking der plannen kan worden over gegaan. De bezwaren, die Bloemendaal heeft tegen het Haarlemse uitbreidings plan Orionweg, zijn in voorbespreking en moeten aanhangig gemaakt worden, zodra de woningwetprocedure wordt geopend. Nog andere punten, die in voorbereiding zijn, bracht de heer van Geluk onder aandacht van burgemees ter Peereboom Voller. Hij zegde toe, dat bij de uitvoering van al deze plan nen de raad en de wethouders zich onder de leiding van de nieuwe voor zitter zouden scharen. „Wij twijfelen er niet aan of de samenwerking zal onder u even hoffelijk en prettig zijn als onder burgemeester Den Tex." Wethouder van Geluk besloot deze installatie-rede aldus: „Mijnheer de burgemeester, het afgelopen tijdvak van 23 jaar was het tijdperk van burge meester Den Tex. Daarin is veel tot standgekomen wat strekt tot bloei van de gemeente. Moge ook uw ambtsperio de een langdurige zijn en gekenmerkt worden als een tijd van voorspoed en moge het u gegeven zijn, in een goede gezondheid veel te doen tot heil van de gemeente Bloemendaal." Na deze rede hing wethouder v. Ge luk dr. Peereboom Voller de ambtske ten om en verklaarde hem geïnstalleerd als burgemeester van Bloemendaal. Burgemeester en loco-burgemeester ver wisselden van plaats en dr. Peereboom Voller verrichtte zijn eerste daad als burgemeester van Bloemendaal door, zoals de agenda aangaf, het woord te verlenen aan de heer H. Schmidt van Gelder, die als oudste lid sprak uit naam van de raad. De uiteenzetting van de heer v. Ge luk zal U de indruk hebben gegeven, dat deze gemeente leeft, dat zij met haar tijd mee wil gaan, en dat zij daarom be hoefte heeft aan een hoofd der gemeente, die de tekenen des tijds verstaat, zo zei hij. Met de wens, dat het de nieuwe bur gemeester gegeven mocht zijn zijn gaven en toewijding ten volle te kunnen ont plooien tot heil van loemendaal, besloot de heer Smidt van Gelder zijn toe spraak. De gemeentesecretaris, mr. G. van Eek, verwelkomde dr. Peereboom Vol ler uit naam van de hoofden van dienst, het gehele gemeentepersoneel en hem zelf. Het laatste punt van de agenda voor de sluiting vermeldde de rede door de burgemeester zelve. Hij bracht aller eerst dank aan H. M. de Koningin, die hem in Bloemendaal had benoemd. Hem wachtte, zo zei hij, een schone taak in een schone gemeente. Daarom was hij beladen met blijmoedigheid. Behalve een schone gemeente moet Bloemendaal echter ook een levende ge meente blijven, geen natuurreservaat, maar een plaats, die met de stroom van de tijd meegaat. De autonomie zal steeds verdedigd moeten worden. Het gemeentebestuur en dus ook het raadhuis dient de centrale plaats in de ge meente in te nemen. Er moet contact en vertrouwen bestaan tussen het ambtelijk apparaat en de burgerij. Dr. Peereboom Voller ging aan de hand van het boek „De Burgemeester" van dr. Claudius Prinsen de verhouding van de burgemeester tot de verschillende personen en groepen na en hij meende, dat de verhouding tot de. inge zetenen eigenlijk de belangrijkste is. Hij hoopte als burgemeester aan de eisen van wijsheid, genegenheid, moed en rechtvaardigheid te kunnen vol doen. Hij streefde ernaar altijd boven de partijen te staan en verzocht voor lopig niet met nevenfuncties te worden bekleed, althans niet voordat hij wat meer met de plaatselijke omstandighe den op de hoogte was. We moeten trachten altijd het mense lijke element te doen prevaleren en zo ga ik met blijmoedigheid de toekomst tegemoet, zo besloot burgemeester Pee reboom Voller zijn rede, die met een hartelijk applaus werd beloond. Burge meester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem „sommeerde" daarna zijn nieuw geïnstalleerde collega zich te scharen in de kring van Kennemer burgemeesters, hetgeen burgemeester Peereboom Voller gaarne toezegde. Het laatste afscheid, dat jhr. mr. C. J. A. den Tex als burgemeester van Bloemendaal ten deel viel, kwam Woensdagmiddag van de zjjde der bur gerij. In het openluchttheater werd de scheidende burgemeester verwelkomd door mr. F. P. Th. Rohling, oud-wet houder van de gemeente, die verklaar de, dat er nu in het theater een bur gemeester van het toneel -erdwijnt, hoewel deze zelf een slechte toneelspe ler was geweest. De burgemeester kon namelijk nooit in de huid van een an der kruipen en deze verdienste heeft Bloemendaal tot nut gestrekt. Mr. Rohling herinnerde aan de goede oude tijd, toen de raad nog uit de hand van de burgemeester at. Kom daar nu maar eens om! Spreker bracht verder dank aan de intelligente en energieke burgemees tersvrouw, die een tomeloze activiteit aan de dag legde, soms om moe van te worden. Hij betreurde het, dat men mevrouw Den Tex in Bloemendaal zal moeten missen evenals de drie doch ters, die een gemeentelijk cultureel be zit waren geworden. Namens het werkcomité en dus na mens de bevolking van Bloemendaal sprak de heer P. J. Kapteyn, die de burgemeester feliciteerde met de gun stige finale afrekening, die Dinsdag in de openbare raadsvergadering was op gemaakt. Bij al de goede woorden en wensen wilde de burgerij het niet la ten en meisjes in verschillende kleder dracht boden de burgemeester, die graag een reis wil maken naar het Iberisch schiereiland, een plaid aan, kaarten van de landen, waardoor de reis zal voeren, een reisgids, reisné- cessaires en een reistas voor mevrouw Den Tex. De burgemeester ontving bo vendien een antieke zilveren tabaks doos, inhoudend voor deze gelegenheid een cheque. Voor dat alles betuigde de burge- Op de hoek van de Bilderdijklaan en de (vroegere) Westerlaan ont hulde de echtgenote van Bloemen- daals burgemeester, bsse Den Tex- Bentinck, gistermiddag het naam bordje van de Burgemeester den Texlaan, zoals de Westerlaan voor taan zal heten, en zij bracht daar mee, het op 17 Juni genomen raads besluit *en uitvoer. Bij de korte plechtigheid waren aanwezig de wethouders en enkele raadsleden, alsmede vele belang stellenden. Wethouder A. van Geluk nodigde mevrouw Den Tex uit, om de ont hulling te willen verrichten, waar op zij langzaam het doek opzij trok en het grote bord zichtbaar werd; Burgemeester den Texlaan (1931- 1954). De burgemeester zei na afloop: „Ik hoon, dat de nieuwe naam veel geluk zal brengen aan de bewoners in de omtrek, dat er geen verkeers ongelukken gebeuren en dat het al tijd een mooie laan zal blijven". meester zijn hartelijke dank, niet in het minst voor al de waardering, die hem ten deel was gevallen. „De Kruidnoten" onder leiding van de heer N. Grootegoed zorgden voor een stijlvolle muzikale omlijsting, de jeugd voor een fleurige apotheose. Tot slot kreeg iedereen de gelegenheid de burgemeester de hand ten afscheid te drukken. De Bloemendaalse politie had weer voor „o'n voortreffelijke regeling ge zorgd, dat moeilijkheden met de pers niet konden uitblijven. Advertentie ■7 B7 M U ÉV ütf Pft/Ï V Grote Houtstr. 37 Jr JL<If JKj JKXflA f% Bijksstr.weg 246B Op Maandag 5 Juli om 19.30 uur zal te Heemstede een grote oefening in het kader van de Burgerlijke Bescherming worden gehouden. Aan deze oefening zullen deelnemen, de brandweren uit Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Hoofddorp en Zandvoort, voorts de op ruim- en reddingsdienst, de geneeskun dige dienst, de Heemsteedsè politie, de dienst sociale verzorging, en de Heem- steedse blokploegen, 11, 12 en 10 welke als wijkpost garage van Lent hebben. Er wordt verondersteld, dat bij een aanval op Haarlem een storingsbombar dement plaats vindt op Heemstede door twee vliegtuigen die brand- en brisant bommen uitwerpen. Deze bommen ko men terecht in de omgeving van het Valkenburgerplein. Grote en kleine branden ontstaan, woningen storten in met als gevolg doden en gewonden, vele mensen geraken dakloos en moeten, waar de avond valt onder dak worden gebracht. Tot overmaat van ramp valt na een half uur de waterleiding uit, zodat de ontreddering volkomen is. Het doel van de oefening is: het kwe ken van vaardigheid in de berichtge ving, in het nemen van besluiten en in het verrichten van de overige noodza kelijke werkzaamheden. In het prachtig gelegen openlucht theater van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort zullen de gezamenlijke Santpoortse zangkoren Woensdag 7 en Donderdag 8 Juli a.s. een concert geven. Aan deze zang-demonstratie nemen 5 gemengde- en 2 vrouwenkoren, 1 meis jes- en 1 kinderkoor deel. De Woensdagavond is toegankelijk voor personeel en patiënten van het P.Z., de Donderdagavond voor het pu bliek. (Niet officiële koersen) 3% Ned 1953 3% Ned 1933 314 Nederi 1948 3% pCt. Ned 1990 314 Ned. 1954 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62-64 Dei.-fac inschr. Grtbk '46 3 Pet Ned Handel UI1 eert A.K.U. Van Berkela Patent Jttlvê- Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unllevei eert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Bubbel ii Amerika i-ljn Kon N stoomb. 14 Ned Scheep* Unie H.V.A Dolt Mt1 eert ex. div. en bonus Vorig slot 102ft 101 ft 99% 99% 99% 99% 100H 98)i 179% 229% 150 188 221 186% 344% 214% 248% 428%* 82% 149% 136% 131% 116% 114% Opening 1/7 99 U 9911 229 346 249% 427% 82% 135% 127% 116% 115 De afdeling Haarlem van het vetera nen-legioen Nederland heeft een schrij ven gericht tot de voorzitter van de Ne derlandse commissie, welke de Uniebe sprekingen zal voeren, en tot de voor zitter van de Indonesische delegatie voor deze besprekingen, waarin de afdeling haar houding wenst bekend te maken naar aanleiding van de door de republiek Indonesië opgedrongen bespreking over de opheffing van de Unie met Neder land. In dat verband wordt er geëist, dat er op de Uniebesprekingen recht wordt gedaan aan de Kroon; dat er niet gespro ken wordt over Nieuw-Guinea, daar dit op geen enkele wijze verbonden is aan een Uniestatuut, doch een rijksdeel is van Nederland; dat de Indonesische com missie slechts vertegenwoordigend kan zijn voor dat deel van Indonesië, dat wezenlijk onder haar rechtsorde valt; dat de republiek der Zuid-Molukken aan de besprekingen .zal deelnemen als souve- reine deelstaat onder de kroon; dat de Nederlandse regering haar garanties in zake het zelfbeschikkingsrecht onverkort zal handhaven, en dat de Unie niet zal worden opgeheven, daar de tegenwoor dige regering van de republiek Indone sië niet representatief geacht kan wor den, aldus de afdeling, voor alle bevol kingsgroepen van Indonesië. In de bijzondere zitting heeft de ge meenteraad van Aalsmeer Woensdag middag afscheid genomen van zijn voorzitter, burgemeester dr. D. H. Pee reboom Voller. Namens de raad sprak de heer D. Jongkind Mzn. en deze me moreerde wat de voorzitter tijdens zijn ruim achtjarig verblijf in Aalsmeer heeft gepresteerd. Zijn verdiensten werden vervolgens belicht door wet houder i. M. Iterson (Pr. Chr.), de heer H. Kolk (K.V.P.), W. Haringh (Arb.), W. Spaargaren (V.V.D.), J. van Zui verden (A.R.) en wethouder Hofman als loco-burgemeester. De heer J. M. Wentzel voerde het woord namens het gemeentepersoneel en herinnerde aan de prettige samenwerking. De burgemeester sprak een woord tot slot, waarin hij er op wees, dat alles voornamelijk tot stand kon komen door het goede teamwork in de raad. Daarmede was de plechtigheid ten einde en tijden.-, een onofficiële bijeen komst voerde burgemeester J. F. Bak huizen namens de kring van burge meesters het woord. De heer Buisma deed zulks namens de hoofden der scholen en de heer K. de Boer namens de pers. 's Avonds om acht uur was er in de bovenzaal van de „Oude Veiling" een afscheidsreceptie, waar geen toespra ken werden gehouden. Vele burgers en vertegenwoordigers van verenigingen en corporaties kwamen persoonlijk af scheid nemen van de burgemeester en zijn echtgenote. Hedenmorgen is de nieuwe burgemeester urm Bloemmrtnal dr D. H. Pc^®; boom Voller door de loco-burgemeester weth. Van Geluk, geïnstalleerd oo het omhangen van de ambtsketen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2