Dertien Steunpunten-voor-Zielzorg langs het IJzeren Gordijn Salzgitter- op Nederlandse hulp m Opvallend lekker. Oude aan lensioenen aangepast midige koopkracht Fiscale puzzles in de Tweede Kamer Weiter wil heffing binden aan 1200 millioen per jaar Het hotel heeft een sociaal dienende taak L» m >•»- NIEUWE TAAK VOOR OOSTPRIESTERHULP Stadt ohne Gott Zonsverduistering Vrijstelling van dienstplicht voor onmisbare onderwijzers Personeelsbezetting van bepaalde school het criterium Voor elke goede hotelier kan een pastoor worden uitgespaard WENS VAN TWEEDE KAMER: EINDEXAMEN HOTELSCHOOL DONDERDAG 1 JULI 1954 PAGINA 3 Volkomen zacht van smaak! zuivere EN DAT VOOR,. Prof. dr. P. S. van Ronkel overleden Vacantiecursus van het Mathematisch Gentrum Bonifatius-legpenning Last van xe.nnwen? Mi Bekroningen op het Berlijnse festival om hen te minachten, daar zij ais self Hooglerarenbenoeminéen ï'an'het' s^be^uur'SeTd^ll- woï f"*?»™ hebben he* bui^ (Van onze Utrechtse redacteur) Zondag j.l. is in alle katholieke kerken van Nederland een herderlijk schrijven voorge lezen, waarin het Nederlands Episcopaat een collecte aankondigde, die Zondag a.s. ge houden zal worden ten bate van de Oostpriesterhulp. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een Steunpunt-voor-Zielzorg in Salzgitter-Steterburg, op 25 kilometer afstand van het ijzeren gordijn. De Oostpriesterhulp heeft in totaal 30 Steunpunten geprojecteerd in de Duitse diaspora, waarvan er reeds twee gebouwd zijn, beide met behulp van enige Bel gische bisdommen. Het is niet toevallig, dat deze collecte samenvalt met de Bonifacius-her- denking in Nederland; men heeft er mee willen aangeven, dat na twaalf eeuwen de taak van Sint Bonifacius, die o.a. in Duitsland het Christendom predikte, nog niet ten einde is. Onder andere omstandigheden en in nieuwe vorm wordt dit werk voortgezet. BRUN SAOaTTIER ERBURC Advertentie 'VtrklirinQi&lztjittcr 28dorpen 3oude kerl<e*-\ 6schuurkerken Vekenièt Wolfcnbuttel: 192S: P023 kitMnken. Thmi: 2HOJ ki/kohken Zo is het gisteren de gehele dag verder gegaan met het critisch be zien van deze ingewikkelde wet, die de Tweede Kamer de gehele week bezig zal houden. Het regent nog steeds amendementen en anderen brengen mondeling allerlei wensen naar voren, die vaak redelijk schijnen. De wetgever heeft wel allerlei begrip- Een van de zes schuurkerken, die na de bevrijding in "het Stadtgebiet Salzgitter verrezen. Deze foto werd genomen in het dorp Heerde, dat deel uitmaakt van het conglomeraat. De Oostpriesterhulp is in Nederland niet nieuw meer. Bijna iedereen kent de kapelwagens, waarmee Nederlandse en Belgische priesters door Duitsland trekken om de millioenen ontheemden, die practisch van alle zielzorg versto ken zijn, in de gelegenheid te stellen de H. Mis bij te wonen, te biechten en te communiceren. De bouw van steunpunten is echter wel nieuw. Zij zijn voornamelijk gepro jecteerd in gebieden direct achter het ijzeren gordijn, waar honderdduizenden ontheemden zijn neergestreken en een meer of min vaste woonplaats gevonden hebben. In deze uitgestrekte gebieden heeft de Reformatie het katholicisme practisch geheel weggevaagd, zodat de vluchtelingen uit Centraal, Midden en Oost-Europa, die grotendeels katholiek zijn, er bijna geen zielzorgers vinden en in hun nood ten prooi dreigen te vallen aan nihilisme, anarchie en vooral aan het moderne materialisme, dat in het na-oorlogse West-Duitsland onstel- lende vormen heeft aangenomen. Ook het overheersende protestantisme wordt er door aangetast; men kan er nauwe lijks meer spreken over een christelijke geest en levensstijl. Vooral nu de ergste materiële nood gelenigd is dient aller aandacht uit te gaan naar de geestelijke behoeften van de opgejaagde millioenen, wier verloren gaan voor de Moederkerk rampzalige gevolgen zou hebben voor het Christendom in geheel Europa. In Nederland beseft men nauwelijks wel ke angstwekkende problemen hier op gestapeld liggen, op de grens tussen Oost en West, waar christelijk Euro pa een dam moet opwerpen om de vloedgolf uit het Oosten te keren, waar kinderen opgroeien zonder God, waar priesters velen ook vluchte lingen slechts de beschikking heb ben over een klein noodkerkje, of een zolderkamer en vanuit dit centrum vijf of zes parochies moeten bedienen, die tientallen kilometers uit elkaar liggen- ,En dit in een gebied, waar van pater Werenfried van Straaten promotor voor de Oostpriesterhulp eens gezegd heeft, dat hier wel licht de beslissing valt over christe lijk Europa. Dit impliceert reeds, dat hier niet alleen voor West-Duitsland een taak ligt, maar voor het gehele christelijke Avondland. West-Duitsland helpt naar best vermogen, maar staat zelf voor de enorme opgave duizend nieuwe ker ken voor de eigen bevolking te bouwen, zodat de last der millioenen vluchtelin gen dit land alleen te zwaar is. Desondanks bouwde pastoor Petrausch in opdracht van de Bisschop van Hildes- heim in Steterburg de St. Bernwardkerk met een pastorie en een jeugdhuis, be stemd voor de parochiële zielzorg. Nu echter volgens een onderzoek van het „Kaski" gebleken is, dat de huidige be volking van het Stadtgebiet Salzgitter honderdduizend personen, waarvan 40 pet katholiek blijvend is, heeft men besloten de vestiging van pastoor Petrausch uit te breiden tot een Steun punt. Dit betekent, dat er ook een kloos ter voor 12 paters Redemptoristen en een gastenverblijf voor 60 personen gebouwd moeten worden. Dit nu al de taak zijn van katholiek Nederland. Hoe belangrijk die taak is moge blijken uit de nog jonge geschiedenis van Salzgit ter. Salzgitter is geen stad, maar een con glomeraat van 28 dorpen en gehuch ten, ten Westen van Brunswijk en aan de 'oordrand van het Harzgebergte. Enige jaren voor de laatste wereldoor log werden deze dorpen samengevoegd met de bedoeling er een groot industri eel centrum te stichten voor de ontgin ning van de rijke ertslagen. Een groot aantal Wolga-Duitsers en duizenden ar beiders uit vele andere landen werden er als moderne slaven bijeengedreven. Uit deze biologische smeltkroes moest een moderne „Uebermensch" te voor schijn Romen, bevrijd van alle met-Ger maanse invloeden, bevrijd ook van tra ditie en geloof. Een ,,Stadt-ohne-Gott" was het doel. De oorlog kwam. De Duitse mannen werden naar het front gezonden ook de pastoor, wiens kapel gesloten werd en die zelfs in een café-zaal geen H. Mis meer mocht opdragen en buiten landse arbeiders werden gedwongen hun plaatsen in te nemen. Toen de bevrij ding kwam, stortten zij zich op het be drijf, vernielden alles wat binnen hun bereik was en trokken weg. Zo vonden duizenden vluchtelingen de stad-zonder- God. Zij bleven er, in de hoop straks bij de herrezen hoogovens werk te zul len vinden. Thans behoort het hoogovenbedrijf tot de modernste van Europa. Vier van de twaalf hoogovens zijn weer hersteld en in werking. Millioenen tonnen erts wor den per schip en rail naar het Roerge bied verzonden; een monstrueuze getui genis van Duitslands economische her opstanding, die zielzorgelijke proble men van ongekende omvang in het le ven geroepen heeft. Vóór de samenvoeging telden de 28 dorpen ongeveer 20.000 inwoners, waar onder slechts weinig katholieken, die er over twee kerken en een kapel beschik ten. De bevolking is thans vervijfvou digt en het aantal katholieken steeg tot 40.000. Na de oorlog werden er zes schuurkerken en een noodkapel inge richt, terwijl de zielzorg in het conglo meraat werd toevertrouwd aan elf pas toors of kapelaans en vijf paters Re demptoristen, die echter ook buiten het stadsgebied werken. Twee noodkerken zijn inmiddels vervangen door perma nente gebouwen, o.a. in Steterburg, waar het Nederlandse steunpunt wordt gevestigd. De nood in de zielzorg kan er met een simpel voorbeeld geschetst wor den: pastoor Franz Zmuda heeft in Watenstedt (1200 parochianen) een kippenhok als pastorie. Hij heeft vo- vendien de zorg over 1100 katholieken in Hallenforf en over 3000 parochianen, die verspreid wonen in vijf andere dor pen van het conglomeraat. De groei van de bevolking houdt aan; alleen al in Steterburg zullen straks honderdduizend mensen wonen. Voor de ze mensen bouwt Nederland nu een steunpunt, van waaruit de paters zullen werken. Het steunpunt zal niet alleen voor de parochiële zielzorg dienen; daarvoor zijn de reeds bestaande kerk, pastorie en jeugdhuis voldoende. De paters zullen in de wijde omtrek missionneren, pas toors assisteren en aflossen, huisbezoek doen, kortom de gebrekkige zielzorg aan vullen. Bovendien zullen er in het steun punt daarvoor dient het gastenver blijf verdiepingsdagen, conferenties e.d. gehouden worden voor de meest militante katholieken, die in hun eigen omgeving vaak veel kunnen bereiken bij hun minder ontvankelijke geloofsgeno ten. Tenslotte zal het steunpunt een uit stralingscentrum van gebed en apostolaat zijn in de Salzgitter-ge- meenschap. Een post in de uiterste vitale frontsector van de Kerk-in- nood tussen Oost en West. Zoals in de Middeleeuwen de abdijen kern punten waren van godsdienst en cul tuur zo zullen deze steunpunten-voor- zielzorg door ka tholiek West-Euro pa langs het ijze ren gordijn ge bouwd worden als centra, van waaruit het geschonden Rijk van Christus in het Oosten her wonnen zal worden. Voor deze groot se taak vraagt de Oostpriesterhulp Zondag de steun van katholiek Ne derland. We schre ven reeds, dat hier niet alleen een taak ligt voor West- Duitsland, maar voor geheel West- Europa. Ook voor Nederland. Hoewel de eigen bisdom men nog gebukt gaan onder zware lasten, vooral van de kerkbouw, heeft het Nederlands Episcopaat niet ge aarzeld deze col lecte met een aan beveling te onder steunen. Moge het woord van de Bis schoppen ook in dit geval gehoord wor den, opdat straks in Steterburg een burcht zal verrij zen, die getuigt van het Nederland se aandeel in de strjjd om het be houd van 't Chris tendom m Europa. De Tweede Kamer toont zich over het algemeen erkentelijk voor de indiening van het wetsontwerp tot nadere verho ging van de pensioenen met een toeslag. Zij heeft echter verscheidene wensen. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag. Vele leden zouden de aanpassing zo ver willen laten gaan dat de koopwaarde van de oude pensioenen zou worden aan gepast aan de huidige koopkracht van het geld. Andere leden menen, dat de regering in ieder geval bij de komende herzie ning van de pensioenwetgeving moet uitgaan van het beginsel, dat de koop kracht van het toegekende pensioen dient te worden aangepast aan de wij zigingen in de economische situatie. Men meent te moeten betwijfelen of met de in het wetsontwerp neergeleg- (Van onze parlementaire redacteur) Hoeveel belasting moet geheven worden op het inschenken van een glas melk of het smeren van een boterham? Beide zijn artikelen, die in de nieuwe wet op de omzetbelasting als eerste levensbehoeften zijn vrijgesteld, maar mr. van Leeuwen (V.V.D.) had ontdekt, dat er op een onredelijke manier toch omzetbelasting op wordt geheven, wanneer b.v. een verpleegster in een inrichting zo'n simpele handeling verricht. „Toegevoegde waarde" heet die dienst en de liberale woordvoerder trok tegen de onredelijk zware belasting daarvan met een amendement te velde. Hij vond in het algemeen, dat de wet, hoe vernuftig bedacht ook, te veel in details afdaalde. In sommige ge vallen zijn die erg hinderlijk. De kleine ondernemer zou er minder goed af komen dan zijn grote buurman, die, omdat hij een „geïntegreerd bedrijf" heeft, een schakel minder in de belasting krijgt op te brengen. In een ge- integreerd bedrijf zijn productie en handel in een hand. Een grossier is dus b.v. vergeleken bij die bedrijven achterop en mr. van Leeuwen waarschuwde de minister en zijn staatssecretaris, dat zij bezig zijn de positie van de kleine zelfstandige afbreuk te doen. de percentages niet slechts een vol doende, maar daarnaast een voor alle groepen evenredige aanpassing zal worden bereikt. Dat in het ontwerp de invloed van de herwaardering der functies of groe pen van functies bij de vaststelling van de toeslagpercentages in beginsel bui ken beschouwing is gelaten, wordt be treurd. Dit heeft voor de gepensionneer- den, die behoren tot groepen, waarvan de salarissen eerst na de oorlog min of meer op het peil zijn gebracht, waarop zij in vergelijking met andere gesala- rieerden behoren te staan, zeer nadelige consequenties. O.a. is dit het geval met de vóór 1946 gepensionneerde onder wijzers. Sommige leden zijn van mening, dat het wetsontwerp de noodzaak accentu eert om met spoed te komen tot een definitieve algemene ouderdomsvoorzie ning. Men dringt met de meeste klem bij de regering aan op een spoedige in diening van een wetsontwerp betref fende de definitieve ouderdomsvoorzie ning. Tenslotte vraagt men of aan de meu- we regeling terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 zal worden verleend. Op 83-jarige leeftijd is overleden prof. dr. P. S. van Ronkel. oud-hoogleraar in de Maleise taal- en letterkunde aan de Rijks universiteit te Leiden. Prof. van Ronkel bekleedde deze leerstoel van 1921 tot het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd in 1940. Zijn verdiensten werden o.m. erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bij zijn tachtigste ver jaardag werd prof. Van Ronkel door vrien den en oud-leerlingen in 1950 een bundel opstellen aangeboden. Buiten zijn verdien sten als docent werd zijn arbeid vastge legd in vele publicaties, die zich alle be wogen op het gebied van de Maleise taai en letterkunde. De Raad van Beheer van het Mathe matisch Centrum heeft in overleg met de advies-commissie voor bovengenoem de vacantiecursus besloten in 1954 geen vacantie-cursus te doen houden en wel met het oog op het Internationale Ma thematische Congres, dat van 2 tot 9 September te Amsterdam wordt gehou den. Zij, die belang stellen in genoemd Congres, dat plaats vindt onder auspi ciën van het Wiskundig Genootschap, kunnen inlichtingen verkrijgen bij het Secretariaat van het Congres, 2e Boer- haavestraat 49, Amsterdam. De Groninger beeldhouwer en me- dailleur M. Meesters heeft het initia tief genomen voor de vervaardiging van een speciale Bonifatius-penning. Op de afbeelding ziet men hoe de H. Bonifatius het boek opheft om een aan val af te weren. De legpenning zal een middellijn hebben van tien centimeter en zal in brons gegoten worden. De Groninger Kunstenaar zal op eigen ri sico dertig penningen laten gieten bij Stöxen te Leiden. Tijdens de zonsverduiste ring gistermiddag heb ik hier pn daar mijn oor te luisteren gelegd om de reacties op het merkwaar dige natuurverschijnsel te registreren. En dit vernam ik onder meer; „Waarom gaat die maan niet een eindje opzij." „Precies alsof je de wereld door een zonnebril bekijkt." „Zo zon, zo maan." „Hij heeft te diep in zijn glaasje ge keken." „Alsof er al niet genoeg verduisterd wordt." „Het is zoals ik altijd heb gezegd: een ongezonde wereld." „Zie de zon schijnt door de maan heen." „Het is alles bij elkaar maar een schijntje zonneschijn." „Jij kunt de zon niet in andermans water zien schijnen." „Le soleil a rendez-vous avec la lune" „Maar mijnheer, het is toch zonne klaar dat. „Zo heb je eindelijk zon en zo wordt ie verduisterd". Op vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak (CPN) betreffende het verlenen van uitstel van opkomstplicht aan dienst plichtige onderwijzers hebben de minister van Oorlog en Marine en de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen het volgende geantwoord: Aan de dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen, zal vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige niet uitstel van opkomst worden verleend, Advertentie Mijnbardr'» Zeoowtablettet helpen U er overheen. De eenvoudige betonnen kerk, die pastoor Petrausch in Steterburg bouwde en ate deel zal uitmaken van het Nederlandse steunpunt, draagt de in reliëf aangebrachte beeltenis van Sint Bemwara, ate van 993 tot 1022 bisschop van Hilaeshemi was. pen aangegeven, maar hoe moeilijk het is een fiscaal begrip vast te stel len bleek uit opmerkingen van de heer Van Koeverden. (KVP). Deze toonde aan, dat het niet aan gaat de artikelen, die in ons voedsel pakket voorkomen, onbelastbaar te verklaren en dan wel de grondstoffen waaruit die eerste levensbehoeften worden gemaakt, te grijpen. Indirect wordt dan toch de consument de dupe. Wanneer men het veevoeder belast, dan werkt dat door ir. de prijzen voor zuivelartikelen en vlees. Ook het be lasten van boter vond de heer Van Koeverden onlogisch. Het artikel zou, onbelast, niet in de juiste verhouding meer staan tot margarine, zo luidt de motivering. Maar nu komt er op bo ter een dubbele belasting. Indirect vanwege het belaste veevoeder en dan nog eens met de heffinp op het pro duct zelf. De heer Van Eijsden (A.R.) vroeg vrijstelling van omzetbelasting ook voor kleine ondernemers, die geen de taillist zijn. Hij zaj allerlei practische moeilijkheden ontstaan door het streng handhaven van de grenzen, die thans in de wet worden aangegeven. De heer Jansen (K.V.P.) vroeg de aandacht voor de problemen der inte gratieheffing. Na de uitvoerige voor bereiding was hij wel overtuigd van het nut daarvan, maar er is veel aan te merken op de grenzen, die de mi nister heeft aangegeven voor wat nu eigenlijk een geïntegreerd bedrijf is. Het verwerken van gietstukken tot kachels en haarden beslist niet, aldus deze woordvoerder, die een amende ment indiende, om dat uit de lijst te schrappen. Ook vond hij, dat vele be drijven, die grond- en hulpstoffen le veren, zoals de kunstzijde-industrie en de fabrieken die jutezakken maken, in de lijst niet thuis horen. Zeker moeten b.v. technische kunstzijden weefsels voor autobanden er uit wor den geschrapt. Men moet met integra tieheffing zeer voorzichtig zijn, zo luidde zijn conclusie en zeker niet overhaast te werk gaan. De heer Weiter hield een vurig plei dooi tegen de hoge belastingramingen van de laatste jaren. Hij vroeg daarom gematigdheid bij deze belasting, die hij geenszins een consumentenbelas ting, maar een zuivere bedrijfsbelasting noemde. Immers de consument kan zich tegen de belasting wel verzetten. Dan consumeert hij maar wat minder, maar het bedrijfsleven moet steeds meer omzet maken om te kunnen le ven. Nederland heeft de zeldzame ge- wooite zowel de indirecte als de directe belastingen zo hoog mogelijk op te voeren. De heer Weiter wilde de mi nister aan zijn woord houden: hij heeft verklaard niet meer nodig te hebben dan er voorheen ook uit de omzetbelasting kwam. Dan moet de Kamer dat kunnen controleren. Dus moet er een plafond van f 1200 millioen per jaar gelegd worden. Zeven en twintig candidaat-hoteliers hebben Dinsdag j.l. afscheid genomen van de Katholieke Middelbare Hotelschool te Maastricht om na drie jaar studie de idealen van deze school practisch te gaan uitdragen. De directeur, de regent en de voorzitter van het schoolbestuur hebben bij deze gelegenheid hun meest bezielde „les" gegeven en de vertrekkende leer lingen op een pakkende wijze het doel van de Katholieke Middelbare Hotel school meegegeven. Het best slaagde hier in de regent, de zeereerw. heer J. G. H. Spronck, die als de grote promotor van dit unieke Maastrichtse onderwijsinsti tuut hiervan ook het scherpst de opzet ziet. Deze is het vormen van katholieke persoonlijkheden, die in slaat zijn om de al te gekapitaliseerde hotel-wereld weer te leren de bij uitstek sociaal dienende taak van elk hotel. Het beroep van ho telier, aldus de zeereerw. heer Spronck, is in wezen een uiterst christelijk be roep. Nog sterker gezegd: voor elke goe de hotelier kan een pastoor worden uit gespaard. Om dit te kunnen zijn, kregen de thans afgestudeerden van de Kath. Middelbare Hotelschool gedurende drie jaar een op- Komt de opbrengst daarboven uit, dan zou het parlement moeten kun nen eisen: óf de belastingdruk wordt minder, óf bij een aparte wet wordt een hogere belasting goedgekeurd. Immers, als het eens f 60 millioen ho ger wordt, pinkt u een traan weg en steekt u dat bedrag dan in uw zak, vroeg de heer Weiter? Minister Van de Kieft was maar nauwelijks in staat niet te interrumperen. Toen de heer Weiter verder ging en de tekst van de wet aanviel op on leesbaarheid en vaagheid, stond de mi nister op, om eerst veel later terug te komen. Hij liet het aan zijn staats secretaris over om notities te maken. De heer Gortzak (C.P.N.) wilde van de omzetbelasting niets weten. Als er geen defensielasten waren, zou deze hele belasting niet nodig zijn. De laat ste spreker was de heer Peschar (P.v.d.A.), die het opnam voor dege nen, die diensten verlenen of produc ten verkopen aan instellingen, die de lichamelijke of geestelijke volksge zondheid verzorgen. Met name leve ranties aan ziekenhuizen wilde hij vrijstellen van omzetbelasting. De kosten van die instellingen zijn al hoog ge noeg. Ook boeken, entréebiljetten voor schouwburgen enz. zouden daaronder moeten vallen. Het zal wel een hele puzzle worden op dit terrein de juiste grenzen te trekken en aan te geven waar geestelijke verzorging eindigt en amusement begint. leiding volgens het pas ingevoerde pha- sensysteem, welke hen tot christelijke persoonlijkheden heeft gevormd, die te vens beschikken over de zeer noodzake-,,uor nar iwintig vertrekkende ..Hobson's choise' aangewezen als de indien zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waar zij als on misbaar moeten worden aangemerkt. Ten aanzien van onderwijzers, die als ver plichte leerkracht zijn of worden aangesteld- in een vacature aan een school in de ramp gebieden dan wel in een vacature aan een school met twee leerkrachten of minder, het hoofd niet medegerekend. wordt deze onmisbaarheid zonder meer aangenomen. Ten behoeve van vacatures aan niet in de rampgebieden gelegen scholen met meer dan drie leerkrachten, die door het onder wijzerstekort in ernstige moeilijkheden verkeren, zal echter eveneens vrijstelling worden verleend. Teneinde te bevorderen, dat de vrijstel - I ling zoveel mogelijk aan het gestelde doel beantwoordt, zal zij tot 1 Januari 1958 een tijdelijk karakter dragen en na die datum worden omgezet in een vrijstelling voor- goed. Vervanging van een zieke leerkracht ge- 1 durende korte tijd zal niet worden be- I schouwd als het vervullen van een vaca ture. waarvoor vrijstelling zal worden ver- I leend. Overigens doet het niet ter zake of de te benoemen leerkracht vast dan wel tij delijk wordt aangesteld. Beslissend is de vraag of de personeelsbezetting aan de school de vrijstelling noodzakelijk maakt. Door het publiek dat de op het 12- vingen de zeven en studenten op deze laatste hun zeer begeerde funda (getuigschrift). I S11™! hTet mheef *n de „Deze funda", aldus directeur J Melis s' Tot beste documentaire werd „is een solide fundament, maar ook niet ™oestijn" (The meer dan dat. Het gebouw zult ge zelf g desert) van Walt Disney, moeten bouwen. Op deze funda voort- De Italiaanse film „Pane, amora e bouwend zult gij krachten worden, die fantasia" (Brood, liefde en fantasie) de hotels zullen binnenhalen". kwam op de tweede plaats bij de speel- Waren de studenten hiervan misschien films en Frankrijks „Le defroqué" nog niet ten volle overtuigd, na de toe- werd derde. Hoek, inspecteur van het Nijverheids- waaron 74 documentaires, onderwijs, twijfelde hier niemand meer In deze laatste groep volgden na aan. Onze grote bewondering, zo zeide Dlsney's „Living desert", de Zweedse deze spreker, gaat uit naar het bestuur, Productie „Het grote avontuur" en de de regent en de directie van deze school, Belgische film „De Gouden Eeuw", die de moed hebben gehad om op het De Berlijnse senaat heeft oofc: drie gebied van het hotelonderwijs een an- films aangewezen voor de prijzen die dere weg in te slaan. Bestond de oude jaarlijks worden toegekend aan de wer- opleiding er in, dat de toekomstige ho- ken die de idealen van de Westerse de- telier als jong maatje alle rangen pro- mocratie het hoogst houden. Hierbij beerde te doorlopen, de nieuwe oplei- kwam het Italiaanse filmwerk ,La ding beschikt over een middelbare I grande speranza" als eerste uit de bus school, die de studenten veel vakkennis, gevolgd door „Sinha Moca" uit Brazilië een brede algemene ontwikkeling, ken- (ongeveer vier maanden geleden in De nis van de organisatie en human rela- Tijd besproken) en „Ikiru" uit Japan tions bijbrengt. Aan de eisen voldeed de oude opleiding niet, en hieraan ontleent I„Internationale katholieke film de middelbare hotelschool haar bestaans- bureau verleende zijn ■eerste prijs recht. Ofschoon gij afgestudeerden een eveneens aan de Italiaanse film „La basis hebt gekregen, die uw voorgangers grandc speranza". gemist hebben, mag dit geen reden zijn I T T made men het ver gebracht hebben, zo t- besloot ir. v. d. Hoek. Met een geestig J\L'- Koole, predikant bij de Ge- woord, aangepast aan de plaats waar de van Bloemendaal en bekend geslaagde student woonachtig is, reikte ln de" lande, omdat hij elke Zondag ir. Van de Hoek hierna de funda uit aan ^oor de zender-Bloemendaal preekt is de volgende heren.- P. Derkse, F. Hui- door de Generale Synode der Gerefor- bers en H. Steenbakkers, allen uit Box- f"eerde kerken, die te Utrecht in bui- meer; J. Drielsma, A. Hochstenbach, A. tengewone zitting bijeenkwam be- Mawhin, A. Muijres en M. Peeters, allen noemd tot hoogleraar aan de th'eologi- uit Maastricht; R. Verdurmen en J. I sche hogeschool voor 't onderwijs in de Vlasman, beiden uit Amsterdam; H. Ho- oud-testamentische vakken, ziifks als genhuis en P. Receveur, beiden uit Ven- opvolger van wijlen prof dr A Ho lo; J. Habets en J. Wouters, beiden uit Bondt. Beek (L.)G. de Bekker, Gemert; B. Bounder, Midden-Beemster; G. Borg-1 t_De directeuren der Vrije Universiteit houts, Zeelst; P. van Berckel, Eindho- Je Amsterdam hebben dr. S. Gerbrandv ven; J. Eggermont, Hulst; H. Geurten, 'e Amsterdam benoemd tot gewoon Rpmplpn- W Vl.l. 0„1Jr- hmol...j L BCWCOU Vo^r!™ ?ni Slooff, Jutfaas; A. In de faculteit der economische en Vos, Rossum (O.). sociale wetenschappen benoemden de Samen met hun ouders, leraren en ge- euren dr- G- Kuiper te Zwolle als nodigden, waaronder de deken van I VOOr de sociografie. slaagden hun laatste schooldag fleste- Z hooSleraarSchap van prof. dr. S. lijk doorgebracht op kasteel Bethlehem, Zuidema in de faculteit der letteren MaastrichtVa° 06 hotelschool te' en wijsbegeerte omgezet in een gewoon hoogleraarschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3