en desc/taMen, van MorfoCA „Burgerlijke Stand" van het vee tot in de vorige eeuw Friese Kruiswoordraadsel Honderd vijf en twintig jaar „onder oog des Konings" Henry Ford in de Ford-fabriek Eerst politieke dan vrije Europese markt Fries Rundvee stamboek 75 jaar Ook in de V.S. lopen de beroemde Pietertjesen Maaikesrond Ruppert over het Mandement Ex-Landstormer twee jaar krijgt Tram grijpt oude man Grenadiers en Jagers gaan jubileren Portable'5 een kantoormachine Oud-verpleegster veroordeeld DONDERDAG 1 JULI 1954 PAGINA 5 Yan muiskleurig tot tijgerblauwbont Standpunt van het Episcopaat juist Sproeten? SPRUTOL Onderscheiden Principiële zaak voor econ. politierechter Opsporing verzocht Oplossing van Woensdag In 1953 voor het eerst: Tbc-sterfte minder dan 10 per 100.000 Nederlanders Start Tour de France op de televisie Opiumgebruik leidde tot diefstallen Mir. Mansholt tot Voedselvoorzieningsorgaan: België moet zich houden aan landbouwprotocol boekvee ook werkelijk stamboekvee blijft. Ze hebben dat dikwijls al van geslacht op geslacht gedaan, dat blijkt (Van onze correspondent) In de herberg De Drie Romers" aan de Rijksstraatweg onder Roorda- huizum kwamen 1 Mei 1879 tweeëntwintig boeren uit de gehele provincie Friesland bijeen, om na te gaan of naast het in 1874 opgerichte Nederlandse Rundveestamboek nog een Fries Rundveestamboek noodzakelijk was. Hoe men hierover dacht, blijkt wel uit het feit, dat het Fries Rundveestamboek op 12 Juli, dus enkele weken later, werd opgericht. Daarmee is voor het Friese vee en voor de Friese veefokkerij een zeer belangrijke periode ingeluid, een periode van steeds groter wordende roem en glorie. Het Friese stamboek bleek een gro te levensvatbaarheid te bezitten en maakte een voortdurende periode van groei door. Bij de oprichting waren er 144 leden, maar steeds meer fok kers en veehouders zagen de grote betekenis in van het vasthouden aan de raszuiverheid, terwijl bij het groei ende aantal leden ook de voorlich tende functie die het stamboek allengs kreeg op het terrein van het fokken en van veeziekten een belangrijke rol speelde. In 1930 had het stam boek 2306 leden en thans bijna ze venduizend. De stijging van het aantal ingeschre ven dieren was navenant. Bij de op richting konden er 203 koeien en 26 stieren in de nog nieuwe registers wor den opgenomen, in 1905 waren er 5764 dieren ingeschreven, in 1930 reeds 42.973 en nu meer dan 150.000 Dat stamboek is een interessant ge val. Aanvankelijk werd er een soort adresboek van het ingeschreven vee uitgegeven. Daar zijn boeiende dingen in te vinden. Vooral de kleuraandui dingen zijn merkwaardig. Er komen in de eerste aflevering muiskleurige, ge vlekt roodbonte, witbonte, vaalbonte en zelfs tijgerbonte koeien voor. Met de koe Anna van Bouke Jorna in Leeuw arden was het trouwens wel heel bont, want die staat als „tijgerblaauwbont" aangeduid. Pas later is er een splitsing gemaakt. Het werd toen roodbont of zwartbont en bovendien werd er een hulpboek in gericht voor de dieren waarvan de va ders en moeders, dus hun afstamming niet bekend waren, terwijl nog later bovendien een puntenschaal is inge voerd. Nu vormt het Rundveestamboek een volledige „burgerlijke stand" van het Friese stamboekvee, waarin de af stamming is na te gaan tot 1879 en waarin tal van gegevens over produc tie en dergelijke te vinden zijn. In de gebouwen van het rundveestamboek is voor iedere koe en voor iedere stier een kaart te vinden, aan de hand waar van het hele doopceel van de dieren te lichten is. Zo houdt het Fries R.undveestam- boek dit jaar 75 jaar de naam van het Friese vee hoog. De voor- en na jaarskeuringen trekken vele honder den buitenlanders naar Leeuwarden, waar in Mei en in September, de kwaliteit van het Friese vee in vele talen wordt geroemd en geprezen. Het vee, dat wordt verkocht krijgt een soort pas mee, waarop alle ge gevens staan, soms tot in de vijfde afstamming, zoals bijvoorbeeld voor Argentinië wordt geëist. Beroemde „Adema" Niet alleen buitenlandse veekopers, komen de kantoren van het stamboek binnenwandelen. Ook de veefokkers ko men er om voorlichting, want zij moe ten er tenslotte voor zorgen, dat stam- De voorzitter van het C. N. V. de heer M. Ruppert heeft in zijn ope ningsrede van het verbondscongres o.m. gesproken over .iet Bisschoppelijk Mandement. Het standpunt van de bisschoppen lijkt mij juist, aldus spr. Als ik er critiek op zou hebben, dan zou dat zijn, dat er nog andere en m.i. ster kere motieven zijn voor het afraden van het lidmaatschap der socialistische vakbeweging. Ofscnoon ik behoor tot een kerken groep, zo zeide de heer Ruppert, waar in de episcopale kerkvorm geen vreemde figuur is, zal ik wel nooit bisschop worden. Maar als ik het zou zijn, dan zou ik stellig een brief aan mijn mede-christenen schrqven en daarin betuigen, dat het mij een vol strekt raadsel is, hoe een christen-mens in het huidige socialisme kan leven. Hoe een christen-mens zich thuis gevoelt in het huidige socialisme en hoe hij bijv. regelmatig „Het vrije Volk" kan lezen is mij volstrekt een raadsel. De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam heeft Woens dag de 33-jarige J. H. v. R. uit Oister- wijk (N.B.) wegens dienstneming tij dens de oorlog bij de Landstorm Neder land, veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. De officier van Justitie had één jaar met aftrek tegen hem geëist. Deze zaak is reeds verscheidene ge rechtelijke instanties gepasseerd. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld de man in 1947 tot zeven jaar. Tegen het arrest van het Bijzon der Hof was v. R. in verzet gekomen. Via de arbeidsinzet was hij tijdens de oorlog in Duitsland gaan werken. Hij trouwde daar met een Duits meisje. Daarna kwam een bepaling af, dat met Duitse vrouwen getrouwde mannen in dienst moesten en zo vertelde de man ter zitting op een vergadering was hem gezegd, dat als zij geen dienst namen, zij als communisten zouden worden beschouwd. In het uniform van Grüne Polizei kwam v. R. met een groep anderen in Nederland, waar hij het uniform van de Landstorm Neder land moest aantrekken. Hij was aan het front bij Arnhem „ingezet", had daar tegen de geallieerden gevochten en zich onder leiding van zijn officier overgegeven. Vooral dit deelnemen aan de strijd bij Arnhem werd hem door de officier van Justitie uiterst kwalijk ge nomen. zelfs uit het stamboek in Noord Ameri ka. Daarin vindt men thans de namen van de „Pietertjes" en de „Maaikes", die op een Nederlandse afstamming kunnen bogen en wier vaders en moe ders nog voorkomen in de registers van het Friese Stamboek. Die naamgeving van het vee is over igens een merkwaardige zaak. Vroeger noemde men de koeien „Botermijn" en „Botervat", maar die namen zijn er al bijna uit. Nu kiest men veelal namen uit de krant en dat heeft tot gevolg, dat men ergens in de Friese weilanden de koe „Doris Day" of de stieren „Mo- lotov" of „Faroek" kan horen loeien. Er zijn stieren, die de naam „Kurt Karlsen" dragen, of die „Lieftinck" of Kees Broekman heten, terwijl prompt na de jongste elfstedentocht een stier kalf „Jeen" werd ingeschreven. De meest beroemde stier, die ooit in de annalen van het stamboek werd ingeschreven was „Adema 197" van S. A. Knol te Hartwerd. Die stier was een nakomeling van een koe, die werd gekocht van een zekere Adema waar aan hij zijn naam dankte. En deze Adema kreeg een enorme nakomeling schap. Hij heeft grote invloed uitgeoe fend op de kwaliteit van het Friese vee. 4 Alweer een die het geld boven riddereer stelt," merkte Bedford op. ,Jtaar wii zullen 'hem weten te vinden; die schatten behoren Engeland toep Doch ik verzoek u," zei Aram ernstig, „er rekening mede te houden, dat de hertog van Norfolk mijn gast is. Zolang hij tussen deze muren verblijft, mogen hem cippTi belediairtam of letsel worden aangedaan. Voordat Norfolk ping slapen, haalde hij een verkreukelde kaart te voorschijn, die hiienioe tijd peinzend beschouwde. „Zal ik ooit in vrede kunnen genieten van de schattendie daar verborgen zijn?" mompelde hij. Ten slotte rukte hv zich los uit Hin somber gepeins en verborg de kaart onder zijn bed. Lange tijd. lag hij slanoloos ovschrikkend van elk geluid, dat uit het kasteel opklonk. Ten slotte deden dé vermoeienissen van de lange reis zich gelden en zijn ogen vielen dicht. Langzaam kroop het maanlicht door het vertrek, toen plotseling een licht geknars bij de deur Norfolks ademhaling deed stokken. Hij opende de ogen. Weer klonk het geknars het was het slot van de deur.' Met een gesmoorde angstkreet rees Nor folk overeind, toen de deur langzaam begon te wijken Toen Aram zich naar zijn legerstede begaf, bleef hij plotseling staan. Was het verbeelding, opgewekt door zijn sombere voorgevoelens, of had er werkelijk een zwakke kreet weerklonken? Hij hield de adem in en luisterde... Stilte, slechts even onderbroken door het gekras van een nachtuil. Juist wilde hij verder gaan, toen er opnieuw een kreet klonk. Ditmaal was er geen twijfel mogelijk; het teas de stem van Norfolk. „Nooit," gilde de stem in een vreemde mengeling van woede en doods angst, „nooit, zult ge het weten!" Advertentie Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Een ernstig tramongeluk heeft Dins dagmiddag op het Damrak te Amster dam aan een 77-jarige voetganger het leven gekost. Bij het oversteken van deze drukke verkeersweg kwam de be jaarde man op zo ernstige wijze met een tramstel van lijn 5 in aanraking, dat hij korte tijd daarna in het Wilhel- i ina gasthuis aan de gevolgen is over leden. Het slachtoffer wilde ter hoogte van de Oude Brugsteeg het Damrak over steken, toen hij uit de richting van de Dam de bewuste tram zag naderen. De oude man, die enigermate slecht ter been was, haastte zich daarom teneinde nog vóór de tram de overzijde te bereiken. Tot zijn grote verwarring zag hij plotseling ook uit de andere richting verkeer naderen. Hij trachtte zich nog in veiligheid te brengen door naar de zijde van het beursgebouw terug te ke ren, maar de tram was hem reeds zo dicht genaderd, dat een botsing niet meer te vermijden was. De man werd door de motorwagen gegrepen en tegen het plaveisel gesmakt. Met een sche- delbasisfractuur werd hij naar het Wil- helminagasthuis overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, G. Th. Rietveld, archi tect te Utrecht. Wij Nederlanders gaan door voor nuchtere mensen. Daar zal wel 'n fikse kern van waarheid in zitten. Een van de uitingen daarvan is bij voor beeld onze onverschilligheid voor uni formen en militair vertoon. Niettemin zien we allen gaarne het sprookjes achtig schouwspel van Prinsjesdag met de kleurige uniformen van de Ko ninklijke Garderegimenten Grenadiers en Jagers, die dan voor de Ridderzaal de erewacht vormen. En is er in ons land wel een muziekcorps, dat zich mag verheugen in zo grote populariteit als de Koninklijke Militaire Kapel? Zó nuchter kunnen we niet zijn of we hebben deel in de natio nale sympathie voor onze Grenadiers en Jagers, de fiere Koninklijke leger corpsen met hun trotse geschiedenis. Nog enkele weken en ze vieren feest, die Grenadiers en Jagers. Dan zullen ze de dag herdenken, waarop Koning Willem I op 7 Juli 1829 - dus 125 jaar geleden - de oprichting beval van een afdeling Grenadiers en twee bataljons Jagers, met de bedoeling, dat het keurtroepen zouden zijn, bestemd om dienst te doen „onder het oog des Konings". De Gre nadiers en Jagers vormden dus van het begin af de lijfgarde van Zijne Majes teit de Koning der Nederlanden. Uit die lijfgarde zijn later de tegenwoordige re gimenten Grenadiers en Jagers voort gekomen. Nog steeds echter verrichten zij hun dienst „onder het oog des Ko nings" hetgeen jaarlijks symbolisch tot uiting komt op Prinsjesdag en bij het bezoek van de Koninklijke Familie aan de hoofdstad. Er is gedurende al die 125 jaren een sterke band geweest tussen de Grenadiers en Jagers en het Huis van Oranje. Toen ons Vorstenhuis dan ook in de Meidagen van 1940 in onmiddel lijk gevaar verkeerde, waren het de Grenadiers en Jagers, die dit gevaar wisten te keren. Neen, zij hebben de vijand niet kunnen tegenhouden. Ze hebben daarentegen alles gedaan wat ze wél konden en dat was: beletten dat de Duitsers onze Koninklijke Fa milie gevangen namen, zoals regel recht de opzet was. De 22e luchtlandingsdivisie onder commando van generaal graaf von Sponeck had namelijk de opdracht 11 Mei 1940, na de snelle val van Waalha ven, de vliegvelden Ockenburg en Ypenburg te bezetten, vervolgens op te marcheren naar de Residentie en daar de Koninklijke Familie, de regering en de hogere legerleiding gevangen te ne men Bijna waren ze in deze opzet ge slaagd. De Ie en He afdeling van het 2e Regiment Artillerie der Grenadiers en Jagers hebben de Duitsers echter van de reeds bezette vliegvelden ver dreven en van de toegangswegen naar Den Haag verjaagd. Zodoende kon de Koninklijke Familie tijdig het land ver laten. Niemand kan zeggen van welke invloed het falen der Grenadiers en Ja gers zou zijn geweest voor de bevrijding van Nederland, wanneer de stem der Koningin gedurende die verschrikkelijke oorlogsjaren gedwongen zou zpn ge weest te zwijgen. Nog altijd gaan de Grenadiers en Jagers er trots op, aat geen enkele van hun vaandels in JJuit.se handen is geraakt. Op die vaandels prij ken thans fier de namen Ockenburg en Ypenburg, als herinnering aan de rea ding van onze Koninklijke Familie. Het eerste legercorps dat na de smar telijke oorlogsjaren herrees was dat van de Grenadiers en Jagers, althans een roemrijk onderdeel daarvan: de Konink lijke Militaire Kapel. Het was een tref fend en onvergetelijk gezicht, de res tanten van dat eens zo trotse corps - slechts 12 man, gedeeltelijk in uniform, gedeeltelijk in burger - voor het Paleis Noordeinde te zien opgesteld om de ge liefde Koningin te verwelkomen na haar triomfale intocht in de Residen tie. Nooit heeft het Wilhelmus ontroe render geklonken. Reeds 15 April 1946 werden de regi menten Grenadiers en Jagers opnieuw geformeerd. Zij zijn bovendien de enige, die hun oude roemrijke naam in de na-oorlogse formatie van de Land macht hebben behouden. Hoewel de Grenadiers en Jagers be doeld waren als Koninklijke Garderegi menten, d.w.z. als lijfwacht des Ko nings, hebben ze deze benaming nimmer officieel gekregen. Dat gebeurde eerst bij besluit van de Regentes op 26 Mei 1948, bij wijze van onderscheiding. De 22e September 1948 was opnieuw een grote dag voor de Grenadiers en Jagers. Toen namelijk had op het Binnenhof de plechtige overdracht der prachtige gala-uniformen aan H.M. de Koningin plaats; een geschenk van het Nederland se volk en 'n huldeblijk aan de Konink lijke Regimenten. Duizenden zijn daar van getuigen geweest. Opnieuw beleef den de Grenadiers en Jagers een hoog tepunt toen zij in hun nieuwe, kleurige kledij diest deden bij de inhuldiging van Koningin Juliana te Amsterdam en bij haar blijde incomste in de Residen tie. Bij Koninklijk Besluit van 1 Juli 1950 werd het Garderegiment Grenadiers en Jagers geformeerd uit het Garderegi ment Grenadiers en dat der Jagers, waarmee de toestand van 1843 was hersteld. Zoal geen roem dan toch na tionale erkentelijkheid oogstten de Gre nadiers en Jagers tijdens de beide po litionele acties in Indonesië. En toen in 1950 het eerste detachement Neder landse soldaten naar Korea vertrok om aan de zijde der geallieerden te vechten tegen de bedreiging van de vrije we reld, was een Grenadier - Majoor M. P. A. den Ouden - de eerste commandant. Hij sneuvelde 14 Februari 1951. Heldhaftig was het optreden der Gre nadiers en Jagers tijdens de stormvloed, die ons land op 1 Februari 1953 teister de. Onafgebroken zijn zij 24 dagen lang in touw geweest om een weg van 1800 meter lengte bij Rilland Bath met be hulp van 350.000 zakken zand en klei enkele meters op te hogen. Op 6, 7 en 9 Juli zal er feest zijn in het militaire kamp de Harskamp bij Arnhem, in Den Bosch en Vught, de garnizoenen van de Grenadiers en Ja gers. Op plechtige eh feestelijke wijze zullen zjj het 125-jarig bestaan vieren. In persoonlijke aanwezigheid van Ko ningin Juliana, dus letterlijk „onder het oog des Konings". Een week lang heeft de economische politierechter, mr. J. Peters, de tijd genomen om zich te beraden over de principiële vraag, die hem Woensdag is voorgelegd: Is een „portable" schrijf machine een kantoormachine of niet? Een groot warenhuis, de N.V. Maga zijn de Bijenkorf te Amsterdam, is ge dagvaard, omdat het op 15 April j.l. een portable in voorraad heeft gehad en daarmee, volgens de dagvaarding, „de Vestigingswet voor het kleinbedrijf heeft overtreden door het bedrijf aan het Damrak uit te breiden met een afdeling, waar kantoormachines ver handeld werden". De officier van justitie vroeg een boete van f 25 subsidiair vijf dagen hechtenis terzake van deze overtreding. Mr. H. J. Swagerman, optredende na mens het warenhuis, betoogde, dat zijn cliënt bestrijdt, dat de „portable' schrijfmachine een „kantoormachine" is. Hij ging uitvoerig in op de eigen schappen van de „portable" en kwam tot de conclusie, dat deze machine niet geschikt is voor kantoorwerkzaamhe den. „Als een „portable" voor kantoor werkzaamheden gebruikt zou worden, dus dag in dag uit, zou de machine aan abnormale slijtage lijden", aldus plei ter. „Het vestigingsbesluit voor de kan- toormachinehandel omschrijft niet dui delijk, wat een kantoormachine is. Als de portable alleen in de kantoormachi- nehandel verkocht zal mogen worden, dan bereikt men een groot gedeelte van het publiek niet". Mr. Swagerman con cludeerde tot vrijspraak. De economi sche politierechter zal in deze zaak op 6 Juli a.s. schriftelijk vonnis wijzen. De waarnemende groepscommandant van de Rijkspolitie in Haastrecht ver zoekt namens de vader de opsporing, aanhouding en terugbrenging van de minderjarige Adri van Veen, geboren te Gouda 1 Mei 1936. wonende te Goude rak, die in overspannen toestand de ouderlijke woning heeft verlaten. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.65 m., donker blond haar, grijs-groene ogen, gekleed in groen geruite rok, grijze sweater, witte blouse, groen kort sportjasje, la ge schoenen en jaeger sokken. Zij heeft een nieuw sportrijwiel, merk DCR bij zich waaraan twee vlaggen van Keu kenhof en Valkenburg. Telefonische in lichtingen onder K 18202639. In het gisteren geplaatste ANP-be- richt over de uitreiking van Franse onderscheidingen aan Nederlanders is meegedeeld dat de heer W. S. J. Cam- pagne, die tot ridder in het Legioen van Eer is benoemd, hoofdcommies is bij het directoraat-generaal voor de bui tenlandse Economische Betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken. De heer Campagne is echter in Januari tot referendaris bevorderd. HORIZONTAAL: 1. typisch 9. meetlat 10. fijn drijfijs 11. vervoeging van zijn 13. schrijfkosten 15. verbond van volkeren (afk. 16. eerste echtgenote van aartsvader Jakob 18. galop 19. vat 20. Regentes 1890-1898 22. dringend verzoek 23. ooievaar 24. uitdrukkingswijze 26. berucht Spaans landvoogd 28. zoon (Arab.) 29. ziekelijk 31. pin 32. Corps Consulaire (afk.) 33. goudmunt in N.-Amerika 35. illegale organisatie (afk.) 36. treiteraar 37. Verenigde Stalen (afk.) 39. keukengerei VERTICAAL: 1. toevallijder 2. gewicht (afk.) 3. edel 4. lichaamsdeel 5. Duitse stad 6. reeks 7. dominee(afk.) 8. onderdrukt lachen 12. hengelsnoer 14. goedertieren 15. lomp 17. hoofdstad van Jordanië 19. kweeksel 21. paling 22. slang 25. alphabet 27. ambacht 29. gelijk 30. optelteken 33. water (Fr.) 34. boom 36. Eng. munt (afk.) 38. rivier in N.- etna; 15. ea; 16. An- Brabant ton; 17. or; 18. kras; 20. tent; 22. arm; 24. aar; 11. aas; 12. ent; HORIZONTAAL: 1. 13. non; 14. art; 19. pit; 3. twee; 5. avro; aap; 21. eli; 22. ans; 7. top; 9. gala; 12. 23. mom. „Het jaar 1953 zal in de geschiedenis blijven geboekstaafd als het jaar, waar in het voor het eerst is gelukt een tu- berculose-sterftecijfer beneden de 10 per 100.000 Nederlanders te krijgen", aldus meldt het jaarverslag over 1953 van de Koninklijke Nederlandse cen trale vereniging tot bestrijding der tu berculose. Het comité Tour de France Neder land N.V. deelt mede, toestemming te hebben verleend aan de Nederlandse Televisie Stichting om Donderdagoch tend 8 Juli een directe reportage te verzorgen van de symbolische start van de Tour de France in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Dit programma zal naar het buitenland worden ge- relayeerd. Voorts zullen Woensdagavond 7 Juli van 19.30 uur tot ongeveer 20.3(9 uur wielerwedstrijden worden uitgezonden, welke in het Olympisch Stadion plaats vinden. De Amsterdamse rechtbank heeft 'n aan opium verslaafd geraakte oud-ver pleegster uit Amsterdam, schuldig be vonden aan diefstal van recepten-for mulieren en valsheid in geschrifte. De vrouw werd veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Daarnaast weid haar opgelegd een boete van 50 gulden subsidiair tien da gen, voorts onder toezichtstelling van de „Centrale Vereniging ter beharti ging van de belangen van geestelijk gestoorden in de maatschappij", met de bijzondere bepaling, dat de veroor deelde zich zal laten opnemen in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort om een behandeling te ondergaan ter ontwenning van het opiumgebruik. De oud-verpleegster had in 1953 en dit jaar op verschillende tijdstippen uit de spreekkamer van haar arts blan co recepten weggenomen, deze inge vuld met: 15 c.c. opium, en vervolgens van een valse handtekening voorzien. (Van onze Utrechtse redacteur) Ten aanzien van de West-Europese sa menwerking op het gebied van de land bouw heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening gister middag in Utrecht ernstige woorden ge sproken. Hij betoogde, dat de West-Eu ropese landbouwvraagstukken alleen opgelost kunnen worden door het in stellen van een gemeenschappelijke markt, die voorafgegaan moet worden door een grotere politieke samenwerking en dat het onmogelijk is de landbouw los te zien van economische en financiële vraagstukken. Wanneer de West-Euro pese landen op de volgende vergadering in Parijs blijven weigeren ook handel en industrie in de landbouw-samenwer- king te betrekken, zal Nederland ern stig moeten overwegen of het niet be ter is zich uit de landbouw-pool terug te trekken. Ten aanzien van de politieke samen werking wilde de minister niet pessi mistisch zijn, al heerst er momenteel een crisis rond de zwakke schakel Frankrijk. Men kan niet verwachten, al dus minister Mansholt, dat er binnen tien jaar in Europa een politieke ge meenschap ontstaat; hiervoor is een langzaam groeiproces nodig. Tot dan zal de gemeenschappelijke markt moeten wachten. De minister sneed dit probleem aan tijdens een rede, die hij hield op de jaarvergadering van het Algemeen Or gaan Voedselvoorziening, een centrale organisatie, waarbij 70 branche-organi saties op het gebied van groot- en tus senhandel in landbouw- en visserij producten en levensmiddelen zijn aange sloten. Het Orgaan vierde zijn eerste lustrum, ter gelegenheid waarvan de voorzitter, de heer Th. Boersma uit Gro ningen, hartelijk gehuldigd werd voor zijn grote activiteit en wijs beleid. De minister ving zijn rede aan met een overzicht te geven van de zeer be vredigende export, die thans gestegen is tot een waarde van acht milliard gul den per jaar, waarvan 43 pet. voor reke ning van de agrarische sector komt. De agrarische bijdrage zal relatief echter afnemen, omdat het iandbouw-areaal niet belangrijk toeneemt, terwijl de in- dustriiële productie steeds groter zal worden en de binnenlandse consumptie nog zal stijgen. Opmerkelijk is, dat de landbouw-ex- port grotendeels naar de buurlanden gaat, die dezelfde agrarische structuur hebben als Nederland; intensivering van hun landbouw kan voor Nederland zeer gevaarlijk worden. Men zal daar om moeten zoeken naar landen van een geheel andere structuur, zoals in het Verre Oosten en daar nieuwe markten scheppen. Sprekend over de Benelux ak douane unie, die overigens niet onbevredigend werkt, was de minister zeer critisch ten opzichte van de toepassing van het landbouw-protocol, waartegen in Neder land steeds meer bezwaren rijzen, met name wat betreft de eenzijdige toepas sing hiervan in België. Spreker kon de Belgische ongerustheid hogere kost prijs zeer goed begrijpen, maar achtte het toch onaanvaardbaar, dat België zich niet aan bet protocol houdt en dat in dit opzicht van een douane-unie min der sprake is dan in het handelsverkeer met welk ander land ook. „Het gaat er ons niet om de Belgische markt met Nederlandse producten te overstromen", aldus de minister, „maar het is onaan vaardbaar, dat België de moeilijkheden bi eigen land op Nederland afwimpelt". Henry Ford 11, die op het ogenblik op zakentournée is in West-Europa, verblijft, zoals gemeld, op het ogenblik te Nederland. Gisteren heeft hij (links) een bezoek gebracht aan de Fordfabriek in Amsterdam. Henry Ford, die thans ons land be- Aan een door atoomenergie gedreven handen van de regering overgaan in zoekt, heeft Woensdagmiddag op een motor wordt nog niet gewerkt, maar particulier bezit had zijn volledige ia- persconferentie in het Amstelhotel te wel heeft Ford atoomenergie gebruikt Amsterdam medegedeeld, dat de bespre- voor industriële doeleinden, kingen over een eventuele uitbreiding van de Fordfabrieken aan het Noord zeekanaal te Amsterdam nog niet zijn geëindigd, zodat daarover nog geen mededelingen konden worden gedaan. Vandaag zijn de besprekingen tussen Henry Ford en de directie van de Ned. Fordfabrieken voortgezet. Gevraagd naar de samenwerking van de Fordfabrieken in Engeland, Fran krijk, Duitsland en Nederland zei de heer Ford dat deze productiebedrijven de gestelde doelen nog niet hebben be reikt, maar zij streven, er paar de vraag op de eigen binnenlandse markt te kun nen voldoen en tevens te produceren u:V voor de export. Volgens de heer Ford leIen in Amerika te verlagen heeft de Ned. Ford-organisaite grote Ford op het ogenblik nog niet. Dat vorderingen gemaakt. de gywtectteohe rubberfabrieken uk- stemming. Hij meende dat het percen tage van het gebruik van synthetische .it°Sm^neJrgie..^r u-Y.40 s .acht rubber tegenover natuurrubber constant zou blijven. heer Ford de eerste halve eeuw on mogelijk. „Het is te lomp, te log en te zwaar, je zou de mensen in de au to's met zware loden platen moeten Ter gelegenheid von het verblijf van beschermen. Aan energie voor auto's Henry Ford II in ons land werd Woens- geloof ik eerst als ze die in een luci- dagavond in het Amstel-hotel een druk fersdoosje kunnen leveren. Maar al bezochte receptie gehouden. Vele lel- ben ik niet zo erg gelovig, op dit punt dende figuren uit het Nederlandse be- kan men er toch zeker van zijn. dat drijfsleven maakten van deze gelegen- we de mogelijkheden van de atoom- heid gebruik om met de heer Ford ken nis te maken. De gasten werden aan de automobielkoning voorgesteld door de heer Strenger, directeur van de Neder- Plannen om de prijzen van a-utomo- landse Fordfabriek. Onder de aanwezi- heeft ®en kevonc' zich ook minister Zijlstra met wie Henry Ford langdurig conver seerde. Ook burgemeester D'Ailly ft im4» i^Liiirn umaaKz^wi iuat* i uiwonnwi t Liwiiwjïi wi energie niet over het hoofd zien", al dus Henry Ford.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5