PETROY en BOERLITSKI onthullen geheimen van de M.V.D. V .S. wensen vreedzaam naast elkander te leven Amerika voldaan over revolte in Guatemala Men moet de Europese droom niet opgeven Westelijke agenten tot in het Kremlin doorgedrongen Maar Russische agressiviteit verstoort verhoudingen tussen Oost en West Verscheidene wegen moeten dringend verbreed worden Besprekingen in El Salvador JEUK D.D.D. GEHEIMZINNIGE AUTO EDG-gesprek nu in Augustus? Moordzaak uit 1946 opgehelderd fSARANTO Tot 1970 1.8 milliard voor wegverbeteringen Zilveren jubdeum Hofprediker (scheepvaartbericbten) DONDERDAG 1 JULI 1954 PAGINA 7 „DEPARTEMENT VOOR MISLEIDENDE BERICHTEN" Huwelijksgeschenk voor „eerste bruidspaar" Morgen trouwt burgemeester van Apeldoorn Automatisch alarm Bij gevaar van gas en brand Twee jaar voor directeur zuivelfabriek Langweerd Stand schatkistpapier Prijs kruideniers-levensmi ddelenpakket 2.53 °/o lager Vrouw bekent echtgenoot vergiftigd te hebben 2.50 2.75 Alom verkrijgbaar ELKE DAG KOMEN ER. NIEUWE POMPEN BIJ.... JAARVERSLAG A.N.W.B. Een Nederl. speurdersroman Persoonlijke gelukwens Prinses Wilhelmina MARKTBERICHTEN Churchill in Ottawa: Het kan geen enkele inlichtingendienst aangenaam zijn in het middelpunt te staan van de publieke belangstelling, laat staan van de publieke belang stelling in het buitenland. De Russische geheime dienst bevindt zich thans in die situatie. In Melbourne heeft de voormalige derde secretaris van de Russische ambassade in Canberra, Vladimir Petrov, voor een Australische koninklijke commissie het een en ander verteld over de organisatie van de Russische geheime dienst, de M.V.D. In Frankfort luchtte de gewezen luite nant-kolonel van de M.V.D., Grigori Boerlitski, ten overstaan van een cor respondent van United Press zijn kennis over hetzelfde onderwerp. Twee Russische geheime agenten, die asyl hebben gevraagd en gekregen in het Westen, openbaren de geheimen van het Kremlin. Petrov ziet er uit als een eerzaam bankier, Boerlitski maakt de indruk van een dorpsonderwijzer. Petrov deelde mee, dat de geheime dienst van de Sovjet-Unie uit zes afde lingen bestaat. Een hiervan houdt zich bezig met Engeland, de V.S., Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Een tweede afdeling bestrijkt het Europese vasteland en Scandinavië. Hieronder vallen ook de met Rusland verbonden staten in Oost-Europa. Dan is er een bureau, dat zich met het Midden- en Verre Oosten bezig houdt. De vierde afdeling zorgt voor het zenden van ge heime agenten naar andere landen. Het vijfde bureau verzamelt gegevens over andere afdelingen en de zesde afdeling houdt zich bezig met atoom- en tech nische spionnage. Het hoofd van deze groep, een zekere Raina, is ontslagen na de val van Beria. Petrov vertelde vervolgens het een De Franse premier Pierre Mendès-France en de Belgische minister van buitenlands* zaken Paul Henri Spaak zijn gisteren over eengekomen de ministers van buitenlandse zaken van de zes EDG-landen bijeen te roepen zodra de Franse regering haar be raadslagingen over een compromis-oplossing heeft voltooid. Frankrijk had een uitnodi ging om reeds voordien een conferentie in Brussel bij te wonen afgewezen. De bijeenkomst zal nu worden gehouden voordat de Franse Nationale Vergadering met het debat over de EDG begint. Dit wordt in de eerste helft van Augustus verwacht, nadat de kwestie-Indo-China en enkele dringende economische vraagstuk ken zijn geregeld. Spaak is gistermorgen per auto van Brus sel naar Parijs gereden. Hij begaf zich rechtstreeks naar de Quai d'Orsay, waar hij Mendès-France ontmoette. Tijdens en na de officiële lunch werden de discussies voortgezet .in aanwezigheid van Robert Rothschild, directeur van het kabinet van Spaak, baron Jules Guillaume. Belgisch ambassadeur in Parijs. Antoine de Staerckt. vertegenwoordiger van België in de NATO, Jean Guérin de Beaumont, staatssecretaris van buitenlandse zaken en Jean Rivière, Frans ambassadeur in Brussel. Reuter - UP). (Van onze correspondent) Het „eerste bruidspaar" van Apel doorn heeft in de raadzaal van het ge meentehuis het huwelijksgeschenk der Apeldoornse bevolking in ontvangst mogen nemen. Burgemeester mr. A. L. des Tombe, die Vrijdag in Blaricuin met mej. A. de Vries Robbe in het huwelijk zal treden, toonde *en zeerste ontroerd, dat de bevolking van zijn gemeente zo spontaan had bijge dragen voor het cadeau, dat bestond uit een koffie- en theeservies van Hol lands zilver in Lodewijk XIV-stijl als mede een album met de handtekenin gen van de duizenden, die het geschenk aanboden. Bij deze cadeaux bleef het echter niet, want de raad bood een fraaie schemerlamp aan en het personeel van de gemeente een ameublement en enkele langspeelplaten. Het comité, dat de bijdragen voor het huwelijksgeschenk der bevolking in ontvangst heeft genomen, heeft nogal wat werk moeten verzetten en burge meester des Tombe merkte in zijn dankwoord dan ook op, dat hij bijna excuus moest vragen voor het feit, dat hij een huwelijk ging sluiten, van wege de last n.l., die hij zeer velen had bezorgd. (Van onze correspondent) Het schijnt dat de heer L. J M. Voorhuis te Velp een apparaat heeft uitgevonden, dat tijdig waarschuwt te gen gevaar van gas en brand. Het apparaat stelt een luid alarmsignaal in werking zodra in een vertrek 5 pet. gas is doorgedrongen of de temperatuur gestegen is tot boven 35 gr. C. De vin ding schijnt inmiddels wettig gedepo neerd te zijn in Frankrijk, West-Duits- land en Nederland, terwijl de uitvinder octrooi heeft aangevraagd. Het apparaat bestaat uit een cylinder- vormig houdertje van 13 cm. lengte en een middellijn van 8 cm. In dit hou dertje zitten 'n transformator, een zoe mer en een thermisch relais, dat op zijn beurt bestaat uit twee bi-metalen contactpunten, die worden afgeschermd en overhuifd door een kapje van ko pergaas. Wanneer het apparaat op het lichtnet is ingeschakeld begint er een signaal te gloeien, dat de beide con tactpunten naar elkaar doet neigen zon der dat er kortsluiting ontstaat. Bij gevaar van gas en brand slaat het relais door en het alarmsignaal begint te werken. (Van onze correspondent) De Leeuwarder rechtbank heeft de 58-jarige C. L. v. d. H., voormalig di recteur van de zuivelfabriek te Lang weer (Fr.) conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdachte stond kortgeleden terecht ■wegens verduistering van een bedrag van verscheidene duizenden guldens. De stand van het schatkistpapier is per 28 Juni resp. 21 Juni 1954: schatkistpro messen en -biljetten ter belegging van saldi accoordberekeningen f31.7 (f31.4) min., schatkistpromessen bij de Ned. Bank inge volge overeenkomst van 262'47 f 313.3 (f 365.3) min., overige schatkistpromessen in het binnenland f462.8 If 418.8) min. en schatkistbiljetten In het binnenland f4044.4 (onv.) min. en ander over een departement, dat verantwoordelijk was voor „de ver spreiding van misleidende berichten". Ook noemde hij een zekere kolonel Goekasov, die belast was met het ver zamelen van inlichtingen betreffende Russische ballingen. Deze zou in 1951 zijn ontslagen. Aangezien de kolonel een goede vriend van Beria was, „zou hem wel eens iets kunnen zijn overko men", zo meende Petrov. Volgens zijn zeggen bevinden zich ook geheime agen ten op Russische schepen, die zich voor doen als leden der bemanning. Grigori Stepanovitsj Boerlitski, een half jaar geleden nog luitenant-kolonel bij de Russische M.V.D., gaf de verzeke ring, dat Westelijke agenten regelmatig in de Sovjet-Unie doordringen en dat zij wellicht zelfs tot in de hoogste krin gen van het Kremlin geïnfiltreerd zyn. Boerlitski vertelde, dat hem op een officierscursus in Moskou in het jaar 1952 voorgehouden is, dat zowel de Britse als de Amerikaanse inlichtingen dienst ongehoorde successen hebben be haald, successen die de Sovjet-Unie ernstige schade hebben toegebracht. Hij kreeg te horen dat de Russische gren zen in het bijzonder kwetsbaar waren voor spionnage-activiteit in de gebieden van de Oostzee, Scandinavië, Turkije, Iran en Afghanistan. Advertentie Naar aanleiding van publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin volgens persberichten werd vastgesteld, dat- de prijzen van levens middelen inclusief aardappelen, groen ten en fruit op 15 Mei j.l. gemiddeld 7.4% hoger lagen dan op 15 Dec. 1953, heeft de wiskundige afdeling van Al- bert Heijn een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek bleek, dat de ver koopprijs van het gehele levensmidde lenpakket van het Albert Heijn-bedryf, inclusief vleeswaren, op dit moment 2.53% lager ligt dan op 15 Dec. 1953, zulks ondanks de verhoging van Ionen en huren en de sterk gestegen prijzen van koffie, thee en cacao. Belangrijke prijsverlagingen, die aan het begin van dit jaar door het A. H.-be- drijf werden ingevoerd, zijn oorzaak van dit symptoom. Deze prijsverlagingen, gekoppeld aan een streng doorgevoerde handhaving van de kwaliteit, voerden tot de ge wenste verhoging van omzet en pro ductie, die de sleutel vormt tot de prijzenpolitiek van Albert Heijn. Albert Heijn's prijzen geven reden tot opti misme. Te Warffum is een uit 1946 daterende moordzaak, waarbij een vrouw haar echtgenoot door kali heeft vergiftigd opgehelderd. Dezer dagen werd opdracht gegeven het stoffelijk overschot van de op 49-jarige leeftijd plotseling overleden landarbeider Pi eter van der Veen, wo nende Oostervalge 31 te Warffum, op te graven. Na een medisch onderzoek van het stoffelijk overschot werd de echt genote van deze landarbeider, de thans 53-jarige J. van B. gearresteerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. Naar wij vernemen heeft de vrouw een volledige bekentenis afgelegd. Pieter van der Veen kwam 3 Mei 1946 tegen het middaguur thuis. Na het eten werd hij onwel en enkele uren later was hij overleden. Er gingen toen di rect allerlei geruchten rond, want men vond in deze streek de vrouw enigszins eigenaardig. Enkele familieleden van de overledene stonden direct al wantrou wig tegenover het plotseling verscheiden van de landarbeider. Een zuster opperde zelfs de idee het lijk onmiddellijk maar cp te graven. De vrouw was in Mei 1932 in het leven van de landarbeider gekomen, toen zij, uit Veendam komend, als huishoudster in dienst trad bij de familie van der V. Op 16 December 1933 trad ze in het huwelijk met Pieter van der Veen. Ruim een jaar na de dood van de landarbeider, trad de vrouw andermaal in het huwelijk. Enige tijd geleden verdween haar tegenwoor dige echtgenoot uit Warffum. Hij zou uitlatingen hebben gedaan over een ze ker wantrouwen tegenover zijn vrouw. De zaak is toen wederom in onderzoek genomen en zeer snel tot een oplossing gebracht. „De hoop van de wereld is gevestigd op een vreedzaam naast elkander leven van Oost en West. Doch de Verenigde Staten hebben bij de Sovjet- Unie een agressieve houding geconstateerd, die het niet gemakkelijk maakt een dergelijke toestand te bereiken," aldus verklaarde president Eisenhower gisteren te Washington op zijn wekelijkse persconferentie. Eisenhower gaf verder de uitdrukkelijke verzekering, dat de Verenigde Staten nimmer een verdrag zullen onderschrijven, waardoor enig land in een toestand van slavernij zou worden gebracht. De president weigerde te zeggen wat het Amerikaanse standpunt zou zijn inzake een eventuele verdeling van Indo China, waarbij een gedeelte van dit gebied onder communistisch bewind zou komen. Eisenhower werd om commentaar ver zocht op het Britse voorstel voor een niet-aanvalsverdrag voor Zuid-Oost- Azië. Hem werd tevens gevraagd of de Verenigde Staten bereid zouden zijn ten strijde te trekken om een vrij volk of volkeren, die onder communistisch bestuur dreigen te zullen komen, hier voor te vrijwaren. Advertentie s' V Saranto rood t 2.2' per grote fle* (1 liter) „Ik begrijp deze vraag niet volko men", antwoordde de president, „doch ik kan u wel zeggen dat de Verenigde Staten aan geen enkel verdrag zullen deelnemen, waardoor enige staat aan een andere zou worden onderworpen." Hierop werd hem gevraagd: „Betekent uw verklaring dat de Verenigde Staten op geen enkele wijze betrokken willen worden bij een eventuele wapenstilstand in Indo-China, die zou voorzien in een verdeling van Vietnam"? De president beantwoordde deze vraag ontkennend, doch hij voegde er aan toe hierover geen definitieve uitspraak te kunnen doen zolang de toestand, die zich dan zou voordoen, niet terdege bestu deerd was. „Ik weet b.v. niet of een eventuele verdeling van Indo-China zou voorzien in het verplaatsen van inwoners van één gedeelte des lands naar een ander", lichtte hij nog toe. De president werd voorts om commen taar gevraagd over de Dinsdag j.l. door het Huis van Afgevaardigden aanvaar de resolutie, waarin wordt bepaald dat staten, die deel nemen aan een niet-aan valsverdrag met de communistische sta ten, geïnspireerd op de vooroorlogse overeenkomst van Locarno, niet in aan merking komen voor Amerikaanse hulp- verleningsgelden. „Ik meen niet, dat dit een belemmering voor de regering zal zijn om te pogen haar doeleinden te verwezenlijken", antwoordde Eisenho wer. In antwoord op een andere vraag zei Eisenhower, dat premier Churchill hem geen bepaald voorstel had gedaan om trent een ontmoeting met de Sovjet- Russische regeringsleider Malenkov. „Het is bekend dat wij bereid zijn alles ter wereld te doen en met iedereen te beraadslagen, indien wij, op welke wijze ook, de overtuiging zouden krijgen dat de wederpartij eveneens oprecht naar een vergelijk zou streven", verklaarde hij. „Indien de andere zijde enig bewijs zou leveren van haar voornemen om door haar gesloten verdragen na te ko men, zouden Groot-Brittannië en de Verenigde Staten alles in het werk stel len om de zaak van de vrede te bevor deren", aldus Eisenhower. De Amerikaanse president verklaarde zich opnieuw bereid met Frankrijk over Europese problemen en vraagstukken van het Verre Oosten te beraadslagen. (AFP-Reuter-U.P.) Advertentie Staag wordt er gewerkt om steeds meer blauw/witte Esso pompen te plaatsen. Tank nu de superbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal. Tfjdens de algemene ledenvergade ring van de A. N. W. B„ die Zater dag wordt gehouden, zal het jaarver slag 1953 worden overgelegd. Dit ver slag vraagt onder tal van onderwer pen aandacht voor de verkeersontwik- keling. Gezien het feit, dat een zes meter brede weg maximaal 5000 voertui gen per dag kan verwerken, is er thans een aantal wegen, dat spoedig verbreed dient te worden. Dit zijn o.m. de ver bindingen TilburgBreda, Amsterdam- Amersfoort, SassenheimHaarlem, Via- nenDen Bosch en binnenkort ook Den BoschEindhoven en Roermond Maastricht. Voorbereiding voor baan- verdubbelingen zijn in de meeste ge vallen nog niet getroffen, aldus de A.N.W.B. De voorzieningen aan primaire we gen zullen tot 1970 ongeveer één mil liard gulden vergen, die aan secondai re en tertiaire wegen 800 millioen. In die tijd zal 5.5 tot 6 milliard aan ver keersbelasting worden opgebracht, waarvan 2.5 van motorrijtuigenbelas ting. In dit verband dringt men aan op het instellen van het Wegenfonds, ge baseerd op een investeringsplan in hoofdzaken, lopende over vijftien jaar en een eerste in onderdelen over de komende vijf jaar. Het tempo der werken voor ver- keersvoorzieningen blijft steeds ach ter bij de behoeften van het ogenblik. In sommige gevallen leidt dit tot on verantwoord hoge verliezen aan levens, tijd en kosten door verkeersongeval' len. Met voldoening wordt geconsta teerd, dat de „generale staf voor het verkeer" in wording is. Naast de wegvoorzieningen van 1.8 milliard tot 1970 schat de A.N.W.B, de kosten van het ongelijkvloers ma ken van dertig tot veertig overwe gen in dit tijdvak op 160 tot 200 mil Zowel president Eisenhower als de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, hebben zich in goedkeurende zin uitgelaten over de omverwerping van het linkse be wind in Guatemala. Eisenhower zei op zijn wekelijkse persconferentie: „Ik zou een huichelaar zijn, als ik mijn gro te voldoening hierover zou verbergen". Minister Dulles noemde de jongste gebeurtenissen in Guatemala m een rede, die hij uitsprak voor de radio, een nieuwe glorierijke overwinning". Wel voegde hij aan deze woorden de waarschuwing toe, dat het communis me nog overal een gevaar is. De spanning in de stad Guatemala is afgenomen na de aankondiging van het bestand en de verklaring van de regering dat het volk op de hoogte zal worden gehouden. Verwacht wordt dat de plannen om de Amerikanen uit Guatemala te eva cueren niet zullen worden uitgevoerd. Men neemt aan, dat het eerste resul taat van de bestandsbesprekingen een aankondiging zal zijn dat de leider van 1 de opstand, kolonel Armas, is opgeno men als lid van de militaire regering van Guatemala. De bestandsbesprekingen worden ge houden in El Salvador tussen kolonel Armas en kolonel Elfego J. Monzon, die de regering heeft overgenomen in de uren voorafgaand aan het staken van het vuren. Oscar Osorio, president van EI Salvador zal als bemiddelaar optreden. De Guatemalaanse Militaire Junta onder leiding van kolonel Monzon, heeft de Inter-Amerikaanse vredes- commissie verzocht af te zien van het voorgenomen onderzoek van de toestand in Guatemala, Honduras en Nicaragua, aldus deelde de voorzitter van de commissie, Quintanilla, gisteren te Mexico mede. Advertentie Niet krabben. De heldervloei- bare D.D.D. kalmeert de Jeuk in enkele seconden, doodt do ziektekiemen, geneest tot* diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP door H. A. v. O. Drost had even het rode achterlicht motor was blijven staan. Vanzelfspre- in z'n broekzak en stopte het dropje van Bijlman's motor nagekeken, om dan kend nam hjj dus aan, dat Bijlman de met een tevreden gegrom in het doosje, zijn aandacht tot de zwarte- Buick te be- Amstel was opgezwenkt en juist op het Nogmaals onderwierp hij de wagen aan palen. Hoewel Bijlman hem nadrukke- ogenblik, dat de blauwe auto naast Bijl- een nauwkeurig onderzoek, doch meer in Hjk gezegd had, overal met de vingers man kwam te rijden, dook Drost met het oog vallende bijzonderheden kon hij af te blijven, kon hij zijn nieuwsgierig- een licht schouderophalen wederom in niet ontdekken. Hij knipte de zaklan- heid niet de baas blijven en nogmaals de zwarte Buick en begon daar de vloer taarn uit en liep langzaam om de auto. stak hij het hoofd door het portier in de aan een nauwkeurig onderzoek te onder- Vlak bij de treeplank zag hij in het wagen en verlichtte met de zaklantaarn werpen. maanlicht een klein voorwerp, dat daar hét interieur, want om niet de minste Zijn nieuwsgierigheid was enigszins te als goud lag te schitteren. Drost ging aandacht van eventuele voorbijgangers begrijpen: als pas aangesteld inspecteur op de knieën liggen en bekeek het eens te trekken, had hij het kleine lampje van politie, was dit de eerste „echte" van dichtbij. Het had de vorm van een aan het plafond van de auto uitgedraaid, zaak, die hem als het ware werd opge- kleine cirkel, niet groter dan de schubbe Zijn ogen vestigden zich weer op het diend en vele van zijn jonge collega's van een vis en het leek van een zeer bontjasje en vanzelf dwaalden ze naar zouden hem om dit buitenkansje dun soort metaal gemaakt te zijn, dat het kleine achterruitje en op hetzelfde voorzover hij tenminste in een moord- iets weg had van bladgoud. 5) Tussen het hoge gras doorloerend, zag ogenblik knipte hij de" lantaarn uit, want zaak van een buitenkansje mocht spre- hn nnp iuist de mannen instappen. Het heel in de verte zag hij twee felle lich- ken benijden, want de kans was groot, nu nys juiat, T-Ti-i hot i - 1 Drost overwoog de mogelijkheid, of deze vondst iets met het raadsel van interieur van de blauwe auto was nog ten snel naderen. Hij dook in het gras en dat hij deze zaak met zijn oudere en be- de blauwe auto uitstaande had, of dat ■steeds donker, doch plots gloeide ach- even later hield een felle straal uit een kende collega Bulman geheel in handen het er toevallig lag. Immers, hij vond tpr één der ruitjes een sigaret, waaraan schijnwerper de zwarte Buick gevangen, kon nemen. En als h\j deze moord kon j^t op de weg, bij en niet in de zwarte ppn krachtige haal werd gedaan en Als een zucht schoot de auto voorbij, uitpuzzelen, jandorie, dan was hij niet Buick. Wat was het eigenlijk voor een luist in het donker werkte dit aangloei- zonder ook maar iets vaart te minderen langer t groentje, maar een inspecteur ding, vroeg hij zich verder af. Het leek juiai liiThhio en Drost hemerkte tussen lï~* 11- - - en Drost bemerkte tussen het hoge gras met ervaring in moordzaken, en maakte wei 'een lovertje, zoals dames dat op door, dat 't wederom de blauwe auto hij een prachtige kans om later meer een avondjapon droegen. Uit deze ge- /D„l. 1- :i /lof Wiot onVi+nr. irnn rinYTrAllilrQ -ZO l-Qll to rnrvfvovi or.1rv.nn 1 .f?. ende puntje als een miniatuur lampje Hat een naar geschilderde lippen ver- vv» w.vvev.*. lichtte die zich als een kleine rode was. Ook hij bemerkte, dat het achter- van dergeluke zaken te mogen opknap- dachtengang blijkt, dat hij de mogelijk- - "-1"" uheld dat het voorwerp aan een man zou krans om het mondstuk sloten. Met licht nu brandde, doch de wagen reed pen „r vacht-brommend geluid schoot de auto zo snel, dat hij het nummer met meer Met die gedachte ging Drost aan het toebehoren direct verworpen had. Ver- 1-„1, Iron on oj-ifovnn Vïrxrv» AAtl lzroot \I7Clvl.' H Vlll QnPlirHo mot A O 7olr. Jj I i_ i 1„j* n op zijn motor de achtervolging wilde in- Bijlman had hem opgedragen zijn post {rokkenbekleding op, keek onder de glimmende dingsigheidje van de dame, niet te verlaten, maar aan de andere losgerukte achterbank en schoof het tij- die in deze wagen had" gezeten, of van kant zat de geheimzinnige wagen zijn gerjasje een wemig opzq. Zonder de pa- een vrouw, die met de blauwe auto was viel hem een duizeling aisoi een x— collega thans dicht op de hielen, of- P^ren van de vermoorde aan te raken meegekomen? In dit laatste geval wees aohtieUurwerk ontstoken werd zag hij schoon noch deze, noch de bestuurder dat het hij toch maar liever aan het alles op een vrouwelijke medeplichtige! wirwar van kwi<re vlekken voor van de auto zich daarvan bewust waren, officiële onderzoek over. onderzocht „Tjonge, 't wordt ingewikkeld," mop- zetten. Terwijl hij overeind krabbelde over viel hem een duizeling. Alsof een reus- .verd, zag hi ïcceliikertyd 't Was zeer goe*d"mogeljjk,Cdat° ByFman hij de vloermat bij de voorbank en hier perde Drost. „Toch zal ik maar aanne- s - nu ergens met het hoofbureau stond ontdekte hij iets, dat hem van belang men, dat dit glimmende schilfertje niet te telefoneren en in dit geval zou Bijl- scheen te zijn. Het was een hoesttabletje toevallig bij de treeplank ligt." Pein- wi n v\ hlaimm i.Tr,j.._ j. dot nmt (ffotor WSS Q3IT 3 bil 3 millime- ?&nr\ tnurrlo hin Ho laan uit in Ho rinlotinnr een wirwar van kleurige vlekken voor zijn ogen dwarrelen en tegelijkertijd had hij het gevoel, of een aantal sme bruikten waaïop0 de XieTtrtta l'n man de'Tlauwe wagen dufnleï zTen pa%~ drtïïrt groter was dan 3 bij 3 millime- on-liezen^doordreunden Fen steeds seren. Drost keek de wagen na, doch ter in het vierkant, die overal in doos- str er wordend zoemend eeluid scheen aangezien deze nu in één lijn lag tussen jes met een klein gaatje in de hoek, zijn mond van verbazing open z fn arme hoold te doen bersten en met zijn standplaats en de motor van Bijl- verkrijgbaar zpn en - volgens aandm- een korte kreunsloee wf voorover en man, kon Drost het rode achterlicht ding op al die doosjes - uitstekend voor liggen....» zend tuurde hij de laan uit in de richting die Bijlman gegaan was en opeens zakte lioen. Dit betreft bij voorbeeld de overwegen in de bebouwde kommen van Tilburg, Vlaardingen, Bilthoven, Almelo, Vught, Delft, Hilversum. Amersfoort e.a., doch ook die in pri maire wegen van rijk en provincie. De dienst der wegwijzers en de we genwacht zetten hun werkzaamheden in 1953 op weer ruimere schaal voort. De wegenwacht telde op 31 December 1953 128.529 leden (een aanwas van 9000). Bijna 75.000 maal werd hulp ver leend door het corps van 131 man. Het ledental van de A.N.W.B. is in 1953 tot boven de 270.000 gestegen. (Van onze correspondent) De Hofprediker ds. J. F. Berkel te Apeldoorn heeft het feit herdacht dat hij 25 jaar in de Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn stond. Het heeft hem op deze dag niet aan belangstelling ontbroken. H. K. H. Prinses Wilhelmina kwam per soonlijk gelukwensen, vlak nadat een open rijtuig, bespannen met vier paar den, haar geschenk, een gemakkelijke bureaustoel en een bouquet bloemen, be zorgd had. Later kwam er een hartelijk gesteld schrijven van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die als geschenk een Delfts blauw artikel en een bouquet bloemen lieten bezorgen. Zeer velen kwamen nog persoonlijk gelukwensen aanbieden. VEILING POELDIJK 30 Juni. Tomaten A 73—82 ct. B 67—76 ct. C 66—81 ct.CC 57 70 ct., grof 4054 ct.; Druiven: Alicante 3.704.20, Frankenthaler 2.703.90, Golden Champion 4.305.60, Blauwe Emil 3.10, Aardbeien 0.851.90, Rode bessen 0.751.25, Pruimen: June Blood 0.751.00, Golden Ja pan 1.101.55, Burbank 1.35, Perziken 0.75 1.05, Prinsessebonen 1.552.00, Snijbonen I.50—1.75, Spitskool 13—16 ct., Rabarber 4% 5y2 ct. Andijvie 67y2 ct., Postelein 17 ct. Uien 10 ct. Augurken 60 ct. Doperwten 28 45 ct. Pepers 1.20, alles per kg. Tuinbonen 2.102.52, per kist van 12 kg. Aardappe len, bonken 2.853.45, grote 3.254.30, po ters 3.003.75, kleine poters 2.402.85, kriel 1.652.60, per kist van 25 kg. Bloemkool (3) 31—33 ct. (4) 23—28 ct. (5) 17—20 ct. (12) 18—23 ct.; Komkommers A 2021 ct. B 13 ct. C 12 ct.; Sla 2%2% ct. Paprica 1638 ct. Aubergine 4785 ct. Netmeloe- nen (6) 1.25—1.35, (8) 1.05—1.15, (10) 85—90 ct. (12) 45—75 ct.; Perziken (2) 44—54 ct. (3) 31—38 ct. (14) 23—28 ct. (5) 17—20 ct. (6) 1013 ct.; Pruimen: June Blood 6%8 ct. Golden Japan 1218 ct. Ontario 1116 ct. alles per stuk. Pepers 0.951.15 per 100 stuks. Peen 2431 ct. Selderij 2—3*4 ct. per bos. VEILING TIEL 30 Juni. Kersen resp. Ie srt. a, b en c: Meikersen 5867 4360 b-rood 3638 c-rood 1620, vroege Meikers (Duitse) 4760 3249 924, verder le en 2e soort. Aardbeien Dutch Evern 136—160 64—136, Madame Mouthot 10ft—162 88128, Frambozen 128204 6876, Rode bessen 4882 Zwarte bessen 70 Aardappelen grote 1623 drieling 1618, kriel 1013, alles in cents per kilo. PURMEREND 29 Juni. Eieren: 8000 kip peneieren f 11.3012.50 per 100 stuks, 2000 eendeneieren f 8.per 100 stuks. Vee markt: Runderen, totaal 602 stuks; 210 vet te koeien f 2.303.05 per kg., handel goed, 234 gelde koeien f 560825 per st., goed, 120 melkkoeien f 5801000 per st., stil, 16 pinken f 240380 per st., kalm, 22 stieren f 2251650 per st., matig, 50 vette kalveren f 150425 per st., kalm, 462 nuchtere kalv. v. d. sl. f 4295 per st., goed, idem fok kerij f 50105 per st., stil, 148 vette var kens v. d. sl. f 1.801.96 per kg., goed, magere varkens f 1.641.70 per kg., goed, 720 biggen f 48—85 en f 50110 per st., goed, 31 fokzeugen f 360480 per st., kalm, 1002 schapen en lammeren, schapen (vette) f 75115 p. st., vlugger, lammeren f 47.50 f 77.50 per st., vlugger, 70 bokken en gelten f 8.0052.50 per st., stug, 35 paarden f 550 925 per st., stil. Totaal aantal dieren: 3130 stuks. Pluimveemarkt: 2600 oude kip pen en hanen (witte en rode) f 1.501.70 per kg., 500 oude kippen en hanen (blauw) f 1.751.0 per kg., 1200 jonge hanen (witte en rode) f 1.60—2.10 per kg., 350 eenden f 0.700.75 p. st., 300 konijnen f 0.755. per stuk. TANKSCHEPEN ANTONIA 1 te Surabaja. ALETTA 1 te Singapore. ARMILLA p. 30 Kp. Padaran n. Placfju. CALTEX NEDERLAND p. 1 Kp. Bon naar Rotterdam. CALTEX THE HAGUE p. I Juli Finist.n. Sidon. CALTEX UTRECHT p. 1 Kreta n. R'dam. CALTEX DELFT p. 1 Ouess. n. R'dam. CORILLA 1 te Sydney. CLEODORA 30 van Cebu n. B. Papan. ESSO DEN HAAG p. 1 Kp. St. Vine, naar Antwerpen. ESSO ROTTERDAM p. 30 Startp. n. R'd. ETREMA p. 30 Sardinië n. Iskend. EN A p. 1 Natuna n. Miri. KIELDRECHT 30 van Davao n. Colombo. KORATIA p. 30 Pto. Rico n. Kopenhagen. MARPESSA p. 1 Manilla n. Kawas. MITRA p. 30 Sukrab. n. Mena Ahm. MYONIA 1 te Calcutta. PERNA 1 van Balboa n. N. Zeeland. RAFAELA p. 1 N.O. kaap n. Singap. SAROENA p. 1 Str. Banka n. Tj. Priok. SHERATAN p. 1 Bahr. n. Mena Ahm. SLIEDRECHT p. 1 Malta n. Fahah. SCHERPENDRECHT 1 te Trinidad. THALATTA p. 1 Kreta n. Pt. Said. TANKHAVEN III 30 te Soerab. VVOENSDRECHT 30 te Aden. AAGTEKERK 1 Juli van Suez n. Djib. ALKAID 1 te Bremen. aLNATI p. 1 Recife n. Rio Jan. ANDIJK 1 te Antwerpen. ARENDSDIJK 1 te Havre. BLIJDENDIJK 1 te Rotterdam. DELFSHAVEN p. 1 Pto. Alegre n. Montev. DUIVENDRECHT p. 1 Kp. Blanco n. Dakar. DUIVENDIJK 1 te San Francisco. GROOTE BEER 1 te Halifax. HYDRA 1 te Pt. au Prince. JAGERSFONTEIN p. 1 Madeira n. Southpt. LARENBERG 1 te Kuweit. LOENERKERK 1 te Genua. MEERKERK p. 1 Daedalus n. Pt. Sudan. ORANJE 1 te Southampton. ORANJESTAD p. 1 Curasao n. Cristobal. ORION 1 te Piraeus. PRINS WILLEM 5 1 te Rotterdam. ROEBIAH p. 1 Tampa n. Newport News. SALAWTI p. 1 Kp. Gata n. Mars. SIBAJAK p. 1 Albany n. Melb. TITUS 1 te Lissabon. WILLEMSTAD 1 te A'dam. ALUDRA p. 1 Bulr. n. St. Vinct. ARTEMIS 1 te Curasao BLITAR 1 te Beira. BORNEO p. 1 Pt. Sudan n. Djeddah. BOSCHFONTEIN p. 1 Ouess. n. Southampt. GROOTE BEER 1 te Halifax. HATHOR p. 1 Kp. Gata n. Barcelona. KARIMATA p. 1 Algiers n. Pt. Said. LEKKERKERK 1 te Cochin. LEMSTERKERK p. 1 Daedalus n. Aden. LOMBOK 1 te Pt. Elisabeth. LOOSDRECHT p. 1 Goa n. Colombo. MERWEDE p. 1 IJmuiden n. Antw. ORANJE 1 te Southampton. PIETER S. p. 1 Wight n. R'dam. POSEIDON p. 1 Wight n. Antw. RAKI p. 1 Acjen n. Colombo. AENEAS 30 te Amsterdam. ARENDSDIJK p. 30 Ouess. n. Havre. ARUNDO p. 30 Scilly n. R'dam. A.MERSKERK 30 te Brisbane. ALUDRA p. 30 Finist. n. St. Vine. ANNENKERK p. 30 Kp. Leeuwin n. Aden. BANKA 30 V Halifax. BOREAS 30 te Amsterdam. CONGOSTROOM 30 van A'dam n. Hamb. EOS 30 te Istanboul. EEMLAND p. 30 Finist. n. Pto. Alegre. GORDIAS 30 te Paramaribo. HECUBA 30 te Cumana. HELENA 30 te Dembrara. HATHOR p. 30 Kp. St. Vine. n. Bareel, HAARLEM 30 te Kingston. JOH. v. OLDENB. p. 30 Portl.b. n. Clevel. KERTOSONO p. 30 Algiers n. Casabl. LEUVEKERK p. 30 Stromboli n. Pt. Said. LOENERKERK p. 30 Livomo n. Genua. LEERSUM p. 30 Galvest. n. N. Orl. MANTO 30 te Barcelona. MADOERA p. 30 Kp. Ferrat n. Alex. MANOERAN p. 30 Bizerta n. Pt. Said. MENTOR p. 30 Finist. n. R'dam. MODJOKERTO 30 te Tj. Pandan. MAETSUYCKER 30 te Freemantle. MARKEN 30 te Freetown. MEERKERK 30 van Suez n. Mombasa. OBERON 30 te Baltimore. POLYDORUS 30 te Belawan. PRINS FRED. HENDRIK 30 te Montreal. PRINSENGRACHT p. 30 Brunsb. n. A'dam. PEPERKUST 30 te Loberto. PRINS JOH. W. FRISO 30 van Hamb. n. Montreal. RIDDERKERK p. 30 Lissabon n. Antw. SAMARINDA 30 van Baira n. Momb. SOMMELSDIJK 30 te Pt. Sudan. SCHIPPERSGRACHT p. 30 Brunsb. naar Amsterdam. STAD MAASTRICHT 30 te Vlaardingen. STAD SCHIEDAM p. 30 Ouess. n. A'dam. TABINTA p. 30 Pt. Galle n. A'dam. TELAMON p. 30 Azoren n. Pt. Pitre. TJILUWAH 30 van Bulel. n. Surab. UTRECHT 30 te Pt. Said. WESTLAND p. 30 Kp. Blanco n. L. Palm. IJSSEL 30 van Izmir n. Burhaniye. ZEELAND K.R.L. 30 van Surab. n. Tegal. ALDERAMIN 1 van Aden n. Karachi. AMOR 1 te A'dam. CHARIS 1 te Aruba. CONGOSTROOM 1 te Hamburg. DONGEDIJK 1 te Antwerpen. GAROET I van Ummsaid n. Bahr. GOUWE p. 1 Kp. Blanco n. Monrovia. LAERTES p. 1 Gibr. n. A'dam. MAAS 1 van Cristobal n. Cartag. MELISKERK p. 1 Dungen. n. Kobe. SOMMELSDIJK p. 1 Daedalus n. Suez. WILLEMSTAD 1 te Amsterdam. STAD MAASSLUIS 1 van Narvik naar Middlesbro. Op voordracht van de Senaat hebben de directeuren der Vereniging voor hoger on derwijs op Gereformeerde grondslag prof. dr. J. Waterink benoemd tot rector-magni- ficus der Vrije Universiteit te Amsterdam voor het cursusjaar 1954—1955. Prof. Wate rink volgt prof. dr. J. F. Koksma op. het hem zeer zeker opgevallen, dat de naars. Drost ledigde zijn doosje lucifers Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, heeft gisteren op een persconferentie te Ottawa verklaard, dat de vooruitzichten op vrede in de wereld naar zijn mening beter zijn geworden als gevolg van zijn besprekingen met president Eisenhower te Washington. Hij zei. dat de fundamentele banden tussen Engeland e» de V. S. dik_ wijls over het hoofd worden gezien tenge volge van de meningsverschillen. Menings verschillen zijn nu eenmaal nieuws, aldus Churchill. Niets schrikt een agressieve mogendheid meer af dan de solidariteit van het gehele (Wordt vervólgd) Britse Gemenebest en de V. S. Over de Verenigde Staten van Europa, waarnaar h» lang heeft gestreefd, zeide Churchill dat deze een „droom" zijn. die men niet moet opgeven. De Verenigde Staten van Europa, waar onder de Europese staten in slavernij zou den de V. N. kunnen helpen, aldus de premier. In plaats dat alle staten afzonder lijk bijeen komen, zouden zij als regionale organisaties kunnen vergaderen Europa, het Britse Gemenebest, het Westelijk half rond. Afrika, Azië. de Sovjet-Unie en de Slavische volkeren De verschillende groepen zouden de eigen zaken tot een oplossing kunnen brengen en de leiders van de groepen zouden in staat zijn op een hoger niveau bijeen te komen dan thans het geval is en „de wereld het leiderschap kunnen geven, dat deze nodig heeft." (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7