Horig Urug arije uay schakelt titelhouder 4-2 uit: Vlug en halen Lenig en landstitel Rosewall en Drobny in de finale te Wimbledon Sittardia binnen Nederlandse Tour-ploeg gereed voor de strijd Beslissing valt pas in tweede kwartier van verlenging Fraai spel van beide teams Zware Oostenrijkse nederlaag tegen Duitsland (16) Twee strafschoppen: twee doelpunten Supportersleed Nederlaag voor Laga Beroep van Kolping afgewezen NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN R.K.N.H.B. VDO en DCG op tweede plaats Verrassend verlies van Trabert DONDERDAG 1 JULI 1954 PAGINA 9 Verrassing te Bazel Henley Regatta Voor f290.000 Schiaffino naar Milaan Op hellend vlak PellenaarsHet komt best in orde Luiten met Bondsploeg naar de West Courses te Duindigt (Van een speciale verslaggever) Het Hongaarse elftal is, evenals Duitsland, dat Woensdagavond met de verrassende cijfers van 6—1 van Oostenrijk won, tot de eindstrijd van het tournooi om de Jules Rimet-beker doorgedrongen. De mannen van Puskas, die echter zelf niet kon meespelen, hebben titelhouder Uruguay met gelijke cijfers, 42, geslagen als Brazilië in de kwartfinale. Dit resultaat kon pas worden bereikt in het tweede kwartier van de verlenging. Uruguay is er dus, evenmin als Brazilië, niet in geslaagd de zegetocht van Hongarije in het wereldvoetbal te stuiten. De Angel-Saksische landen wer den uitgeschakeld, de Zuid-Amerikaanse ploegen moesten het onderspit delven, de Latijnse teams verdwenen geruisloos van het toneel. Het is een buitengewoon fraaie wed strijd tussen Hongarije en Uruguay geworden, waarbij in veie perioden het spelpeil tot zéér grote hoogte steeg. Dit ondanks het feit, dat beide teams niet in hun óterkste opstelling konden uitkomen. Zoals gezegd, Puskas kon nog steeds niet spelen; de Hongaren misten hem sterk in de voorhoede, ook als dirigent, als bezieler, kortom als de werkelijke aanvoerder van het elf tal. Daarentegen speelde in plaats van Toth op de rechtsbuitenplaats de kleine, aalvlugge Budai, de man, die ook in de wedstrijd tegen Engeland in het Wembleystadion heeft geschitterd en die wederom de grondlegger is geweest van enkele doelpunten. In de ploeg van Uruguay miste men drie spelers: aan voerder Varela durfde in verband met zijn blessure deze zware wedstrijd niet aan, buitenspeler Abadi en midvoor Rodriguez ontbraken op het appèl en Andrade kreeg in de verlenging weer last van zijn oude dijbeenblessure; hij kon de laatste minuten slechts op hal ve kracht spelen. Uruguay was ongetwijfeld gehandi capt op het natte terrein, want de re gen bleef voor het aanvangsuur in stro men neerkomen. Ook in de tweede helft maakte een bui de grasmat nog moeilijker bespeelbaar. Aan de andere kant heeft Uruguay het heel wat ge makkelijker gehad om deze halve eind strijd te bereiken dan Hongarije, waar aan nog kan worden toegevoegd, dat de Zuid-Amerikanen vier en twintig uur langer hebben mogen rusten (zij speelden immers Zaterdag in Bazel tegen Engeland) dan hun tegenstanders. Van het voetbal, dat Hongarije in de eerste tien minuten demonstreerde, konden de tienduizenden in het stadion van Lausanne op intense wijze genie ten. Herhaaldelijk klonk uit de rijen der toeschouwers applaus, als de ploeg na een demonstratie van het fijnste precisiespel een aanval met een hard schot afsloot. In die periode redde rechtshalf Andrade zijn ploeg van een „knock out", een tactiek, welke volko men in het spel van de Olympische kampioenen ligt opgesloten: onmiddel lijk met een of twee doelpunten trach ten de tegenstand te breken. Kalm en beheerst vond Andrade het juiste tegen spel tegen de aalvlugge Czibor, die weer een., linksbuiten stond en er soms in slaagde twee, drie tegenstanders, voornamelijk door schijnbewegingen en een fantastische baltechniek, te ver schalken. Fraaie goal van Czibor In de dertiende minuut legde Czi bor een boogballetje van Hidegkuti in een tiende van een seconde ,,dood'' Hij strekte het andere been en met een laag hard schot, natuurlijk in de hoek, waar Maspoli de bal niet ver wachtte, verdween het leder in het net (10). De Uruguezen trachtten tegenspel te verkrijgen door snelle passes door het midden, maar het schieten van de voorhoede was zwak. Toen het aan voerder Martinez ging verdrieten, stormde hvj in de 28e minuut zelf naar voren, loste een kogel van dertig meter afstand, maar Grosits was in de goe de hoek gesprongen en greep de bal vallende klemvast. Met ongetemperde geestdrift en gevaarlijke snelheid tracht te het binnentrio van Uruguay door de Hongaarse verdediging te komen. Tien minuten voor de rust kreeg Schiaffino een fraaie kans om de ge lijkmaker te scoren, doch hij faalde met zijn schot. In de tweede helft vergrootte de Hongaarse ploeg reeds in de tweede minuut zijn voorsprong. Budai verricht te het voorbereidende werk, zijn zui vere voorzet belandde in het enige gaatje, dat voor het Uruguese doel nog open was en Hidegkuti kopte het leder langs Maspoli. (2—0). De Uruguezen begrepen, dat slechts een offensief hen kon redden van een dreigende nederlaag. Door hun sterk individualistisch spel, waarin zij groot meesters bleken te zijn, forceerden zij openingen in de Hongaarse defensie en enige malen moest Grosits ver uit het doel komen om de bal voor een der aanstormende Zuid-Amerikanen weg te (Van een speciale verslaggever) Een in topvorm spelend Duits elftal heeft Oostenrijk met sensationele cij fers 61 uitgeschakeld voor de titel. De wedstrijd, DuitslandJoegosla vië, Zondag j.l. gespeeld, hadden de Oos tenrijkers naar nu blijkt niet mo gen missen, want ze hadden daaruit kunnen leren, dat het Duitse gevaar schuilt in het vuur èn de vastberaden heid waarmee de hele ploeg opereert, zowel in de aanval als in de verdediging. Tegen een dergelijk elftal is het niet voldoende fraai voetbal te demonstre ren en ragfijne combinaties op te bou wen, zonder deze af te werken. In de eerste vier minuten kregen bei de ploegen al kansen. En het moest al leen aan de nervositeit van de voorhoe des worden toegeschreven dat de score blank bleef. Overigens was het opval lend dat zowel de Duitsers als de Oos tenrijkers zeer m de breedte opereer den en dat de vleugelspelers pas tot voorzetten overgingen als ze in de buurt van de cornervlag waren gekomen. In het veld hadden de Oostenrijkers dank zij hun superieure techniek een zeker overwicht, maar de afwerking van de aanvallen was gebrekkig, en bovendien maakte de stugge Duitse verdediging geen enkele fout. Opgestuwd door hun middenlinie, waarin de spil Liebrich prachtig maar vaak tè hard speelde, zetten de Duitse voorwaartsen daarna het doel van pie man onder druk. Bij een aanval, die door Fritz Walter geleid werd, miste Happel een pass van Rhan naar Scha ter; deze had alle tijd de bal onder controle te brengen en vervolgens van elf meter afstand in de touwen te jagen. Er was toen ongeveer een half uur ge speeld. Het Duitse overwicht tekende zich wat sterker af, alhoewel de Oos tenrijkers zich met dat al meer schi -- kansen konden scheppen dan hun tegen standers. Het talmen van hun voor waartsen in het doelgebied werd promt afgestraft door de fel op de bal zit tende Duitse backs, en de gelijkmaker bleef uit. In het begin van de tweede helft vochten de Oostenrijkers voor het doel punt dat een ommekeer te weeg zou kunnen brengen. Zij speelden iets meer in de lengte, maar hun stormlopen strandden op de Duitse defensie nog voordat het strafschopgebied was be reikt. De Duitsers bleven het antwoord niet schuldig. Doelpuntenregen Er was nog geen drie minuten ge speeld, toen bp een door Rahn en Fritz Walter opgebouwde aanval een Uosten- rjjkse back de bal over de lijn werkte. Fritz Walter zette het leder scherp voor doel en Morlock stond klaar voor een kopbal, die Zeman kansloos sloeg. De Oostenrijkers gaven de moed nog niet op, hun tegenoffensief had zowaar vier minuten later succes, toen Turek de bal uit zijn handen liet vallen. Het leder De Olympische skikampioen 1952 en huidige wereldkampioen de Noor Stein Eriksen is tot het professionalisme overgegaan. Hij heeft zich verbonden aan een skischool in Detroit. kwam bij Probst die met een boogschot de achterstand verkleinde tot 12. Elf minuten na de hervatting werd Schafer op veel te ruwe wijze in het strafschopgebied door Hanappi omver gelopen, waarop scheidsrechter Orlan- dini naar de witte stip wees. Fritz Walter voltrok het vonnis feilloos (31). Een minuut later had Fritz Walter bijna opnieuw gedoelpunt. Vertwijfeld verdedigden zich de Oostenrijkers, Sto- jaspal kwam voor het doel van Turek, schoot tegen de lat en prompt daarna zwermden de Duitsers weer voor het heiligdom van Zeman. Het werd een corner; Fritz Walter nam deze prachtig en zijn broer Othmar kopte de bal over Zeman heen in de touwen (41) En hierbij bleef het niet. Want de Oostenrijkse ploeg raakte in chaoti sche verwarring. Niets klopte meer in dit elftal dat speelde als een twee- de-klasser. En toen Rahn andermaal voor Zeman opdook en een schot dreig de, wist de Oostenrijkse doelman niets anders te doen dan hem vast te grij pen. Wéér gaf Orlandini een straf schop, en wederom joeg Fritz Walter de bal in het net (51). In de laatste minuten trokken de groen-witten nogmaals ten aanval en na keurig samenspel tussen Fritz Walter en Rahn scoorde Othmar Walter: 6—1. trappen. Wederom was het Schiaffino, die drie, vier Hongaren op nog geen twee meter grond wist te passeren. Zijn trapje door het midden belandde bij midvoor Hohberg, die nu geen moeite meer had om het eerste tegen- punt te scoren (2—1) Deze goal inspireerde de Uruguezen sterk. Zij verhoogden nog het tempo om maar niet te spreken van hun geestdrift en doorzettingsvermogen. In die periode slaagde Uruguay erin de Hongaren in bedwang te houden, want tegen dit machtsvertoon slaagde de an ders zo rustig spelende ploeg der Olym pische kampioenen er niet in de nodige accuratesse te behouden. Toch kreeg Hidegkuti door een fout in de verde diging der Zuid-Amerikanen een prach tige kans om de score te verhogen, maar halfspeler Cruz trapte de bal van de lijn weg. Een minuut later deed Lantos hetzelfde, toen Grosits bij het uitlopen een fout maakte; Schiaffino had evenwel niet meer de kracht om de bal van acht meter afstand vaart te geven en dat was de oorzaak, waar om Lantos nog als redder kon funge ren. De gelijkmaker Czibor moest zich laten verzorgen buiten de lijnen en op dat ogenblik kreeg Hohberg, wederom na fraai voorspel van Schiaffino, de kans van zijn leven om de gelijkmaker te sco ren. Hij aarzelde niet en de stand was gelijk: 22. Maar de Uruguees was zó buiten zichzelf van vreugde, dat hij, toen hg het doelpunt had gescoord, een flauwte kreeg en buiten bewustzijn op do grond viel. Hij moest door keeper Grosits en een der fotografen buiten de lijn worden gebracht om weer op verhaal te komen. In de resteren de tijd begingen de Uruguezen, voor namelijk door tè groot enthousiasme en hun temperamentvolle snelheid, en kele zware fouls, welke onmiddellijk werden afgestraft. Nog tweemaal een kwartier kreeg men op deze prachtige wedstrijd toe, een ontmoeting, welke volgens aller mening eigenlijk de finale van het tournooi moest zijn geweest. Een prach tig schot van Borges in het eerste kwartier van de verlenging werd door Grosits meesterlijk gestopt, een kogel van Hohberg belandde tegen de paal. Het schitterende langs-de-grond-spel van de Uruguezen had verder geen succes meer bij de Hongaarse verde diging. Beslissing ten gunste van Hongarije In de vijfde minuut van het twee de kwartier, toen het reeds donker begon te worden, belandde een van de vele afgemeten voorzetten van Budai op het hoofd van Kocsis, die met een effectvolle kopbal de Urugue se doelman volkomen verraste. 32. Een felle tegenaanval van Uruguay werd besloten met een keihard schot van Cruz, dat Grosits nog tot hoekschop kon verwerken. Hec was weer uit een kopbal van Kocsis die een schuin boogschot van Hidegkuti opving waardoor de eindstand zelfs op 42 werd gebracht. De nederlaag van 61, die Oos tenrijk in de halve finales van het tournooi om het wereldkampioen schap tegen Duitsland leed, heeft voor een 33-jarige Wener tè veel betekend. In een café te Bremen volgde hij de strijd aandachtig op het televisiescherm. Toen hij Oth mar Walter voor de zesde maal de bal langs Zeman zag schieten, kreeg hij het zo te kwaad, dat ijlings de hulp van een dokter moest worden ingeroepen. Deze constateerde een algehele zenuwinstortinr en liet de mo.n onmiddellijk naar het zieken huis overbrengen. In de eerste heat (de enige die gis teren op het programma stond) van het skiffnummer voor de Diamond Sculls van de jaarlijkse roeiwedstrijden te Hen ley, die Woensdag begonnen, heeft Pe ter Vlasic een gemakkelijke overwinning behaald op de Olympische kampioen, de Rus Juri Tjukalov. Vlasic, die vorig jaar te Kopenhagen de Europese titel veroverde, sloeg zjjn tegenstander met acht lengten. Tot op de helft van de 2386 meter lange baan had Tjukalov de achterstand op Vlasic tot driekwart leng te kunnen beperken. Toen verhoogde de Zuid-Slaviër ech ter zijn tempo, liep verder en verder van Tjukalov weg en zegevierde onbe dreigd. In de eerste heats van de stuurman- loze vier (Stewards Challenge Cup) leed Laga een nederlaag tegen Dene marken. De Nederlandse vier, bestaan de uit Maier, Sesink Clee, Op den Velde en De Voogt, werd met een leng te geslagen. Denemarken noteerde een tijd van 7 min. 28 sec. Rusland won van de A-ploeg van de Thames Rowing Club met 1 en een kwart lengte, een tijd van 7 min. 35 sec. noterend. De linksbinnen van het elftal van Uruguay, Schiaffino, heeft een contract getekend met de Italiaanse club FC Milaan. De club van Schiaffino, Pena- rol in Montevideo, zal een bedrag ont vangen van ruim 290.000. Hiervan zal Schiaffino zelf een som ter waarde van f 75.000 ontvangen. Het contract is twee jaar geldig. In die periode wordt Schiaffino een mini mum salaris van 120.000 gegaran deerd. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat aan Kolping S.D.W. (Helmond) twee verliespunten in mindering waren ge bracht wegens het niet opkomen tegen TOP op 28 Februari 1954. Tengevolge van deze verliespunten is Kolping ge degradeerd naar de derde klas. Kolping heeft tegen deze straf beroep aangetekend, omdat zij deze in strijd acht met -de fusiebepalingn. Zij had ge weigerd te spelen wegens het veertig urengebed. Het Bondsbestuur van de K.N.V.B. had het verzoek om uitstel af gewezen wegens de grote competitie achterstand. De Commissie van Beroep heeft de aan Kolping opgelegde straf gehandhaafd met algemene stemmen op grond \an de overweging dat noch in de fusiebepalin gen noch in de bisschoppelijke bepa lingen het veertigurengebed worat ge noemd. Bovendien zijn zowel de rector Eg. Michielsen, diocesane sportadviseur van het bisdom 's-Hertogenbosch. en de diocesane sportadviseur, rector C. van der Maade te Breda van oordeel, dat Kolping-SDW op de bewuste Zondag had mogen spelen. (Van onze handbalmedewerker) Op het terrein van de RKSV ,,BWO" te Hengelo hebben de Limburgse handballers hun reputatie als landskampioenen van de RKNHB hoog ge houden. Bij de heren veroverde Vlug en Lenig uit Geleen met veel machts vertoon de nationale titel. De Limburgse athleten zegevierden met liefst 248 over het Amsterdamse VDO en gaven BWO een verpletterende neder laag van 305. VDO nam de tweede plaats voor zijn rekening. Bij de dames belandde de titel bij „Sittardia". In een enerverende ontmoeting wonnen de Zuiderlingen met 32 van DCG en behaalden vervolgens een gemakkelijke overwinning op LVV (102). De hoofdstedelingen eindigden hier eveneens als tweede. De eerste ontmoeting tussen de fa voriet „Sittardia" het oude AVS en DCG gaf zo goed als geen krachts verschil te zien. Pas in de laatste minu ten konden de Limburgse dames de winst aan hun kant doen overslaan. DCG is echter dichter bij het begeerde kampioenschap geweest dan ooit te voren. De anders zo gevreesde aan- valslinie van de gecombineerdcn faalde nu. Men durfde niet door te stoten en liet uitstekende scoringskansen door talmen of slecht vangen op het laatste moment verloren gaan. Rosewall, de negentien-jarige Austra lische Davis-Cup-speler, heeft zich voor de finale van het Wimbledon-kam- pioenschap geplaatst door in de halve finale de favoriet, en als nummer een geplaatste Amerikaan, Trabert te verslaan. De partij Drobny-Patty eindigde in een zege van eerstgenoem de, zodat Drobny nu in de finale uit komt tegen Rosewall. Rosewall die in de vorige ronden geen uitgesproken goede vorm gede monstreerd had, won in briljante stijl. Het publiek, dat om het centrecourt toegestroomd was, bleef de volle twee uren, die de party duurde, m de ban van het duel tussen de twee spelers, die 'ieder een geheel eigen stql ver- Eerst scheen het alsof Trabert met ;ijn keiharde service en zijn onweer staanbare aanvallen aan het net de jonge Australiër zou overdonderen en geen gelegenheid zou geven zljn misch en verfijnd spel tot gelding te l-rengen. Tenslotte was het toch ^Rose wall die zegevierde. Hij rende als een hazewind over de baan, haalde onmogeiykste ballen en verraste daa - rnee zijn tegenstander. Hy scoorde ner- haaldeiyk door effectvolle slagen, dwars over de baan, gericht op ae backhand van de Amerikaan. Trabert daarentegen zocht zjjn winst in zyn service en stormachtige net-aanvallen. Toen Rosewall in de vierde set hu had op dat moment twee sets verloren en één gewonnen tot tweemaal toe Trabert's service door brak en met 4-0 leidde, was de Ame rikaan moreel reeds verslagen. Hy zag geen kans meer zyn eigen spel te ontwikkelen; tot het einde toe be heerste Rosewall de partij. De partij Drobny-Patty, de tweede halve finale, gaf een geheel ander beeld dan de ontmoeting tussen deze spelers in 1953. Toen werden in totaal 93 games gespeeld, terwijl Drobny dit jaar onmiddellyk de leiding nam, voor- nameiyk door zyn uitstekende service en aanvallend spel. Met uitzondering van een enkele goede service, waarmee Patty enige punten scoorde, maakte de Amerikaan over het algemeen een matte indruk tegenover het gevarieer de spel van Drobny. Deze ontmoette in de eerste twee sets dan ook maar weinig tegenstand. In de vierde set daarentegen leek het of de Egypte naar enigszins van zyn stuk was ge bracht, doch hij herstelde zich schitte rend, nadat hij in de 14e game een matchpunt mist. De uitslagen zijn: Heren enkelspel: Rosewall wint van Trabert 3-6, 6-3, 4-6, 6-1, 6-1. Drobny wint van Patty 6-2, 6-4, 4-6, 9-7. Dames dubbelspel, derde ronde: Angela Mortimer en mej. J. Shilcock (GB) sl mevr. R. Gilbert en mej. S. Waters (GB) 6-2, 6-1. Kwartfinale: Shirley Fry en Doris Hart (VS) sl mej. J Burke en mevr. J. Robson (Nw. Zeeland) 62, 63. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: Molloy (Austr.) en mej. A. Bilse (Zd. Afrika) sl Fraser (Austr.) en mevr. G. Bucaille (Fr) 6-3, 9-7. Hartwig (Australië) en Betty Pratt (VS) sl met 11-9, 6-4 Katz (Rhodesia) en mej. B. Kimbrell (VS). Rosewall (Australië) en Margaret du Pont (VS) winnen van Moys en mej. J. Boundy (GB) met 6-3 6-2. Seixas en Doris Hart (VS) plaatsten zich in de halve finales, door in de kwarteindstryd Molloy en mej. A. Bilse (Zd.Afrika) te slaan: 6-3, 6-1. „Sittardia" opende met een offensief dat pas tot staan kwam toen de links buiten enkele DCG-ers in de lure had gelegd en vervolgens een hard schot inzond dat doel trof 10. DCG nam nu het offensief over. Via een 13-meter worp kwam de geiykmaker tot stand. Even later had DCG beslist pech toen de bal onbereikbaar voor de keepster door de lat werd gekeerd. Hierna was er van enig overwicht geen sprake meer. Om beurten stonden de aanval lers voor de cirkel. Het was „Sittardia" dat nog voor de rust met een verras sende worp opnieuw de leiding nam, 21. Hoewel minder dan voor de rust legde DCG na de doelwisseling nog te veel accent op zyn rechtervleugel. De goed afdekkende Limburgse verdedi ging kon nu volledig zyn aandacht schenken aan deze vleugel. Toch kon de geiykmaker niet tegengehouden wor den. Na een goede aanval verd—een de bal via de paal in het net (22). Een juweel van een kans om de lei ding over te nemen liet DCG glippen toen een strafworp naast werd gescho ten. Drie minuten voor het einde was het opnieuw de gevaarlpke linkervleu gel van „Sittardia" die de beslissende goal scoorde (32). Jammer was het dat ongelukkige scheidsrechterlijke be slissingen in de slotfase het spel niet ten goede kwamen. Na deze moeizame zege was „Sit tardia" practisch al zeker van het landskampioenschap. LVV uit Laren moest het nu tegen de kwieke Lim burgse dames opnemen. Aanvankeiyk hield LVV goed stand en bleef het scoren beperkt tot 30 met de rust. In de tweede helft werd LVV het het hoge tempo van „Sittardia" te machtig. Even leek het erop dat LW terug zou komen doch by 42 raakte men uitgespeeld. „Sittardia", nu zeker van de titel kwam beter op schot en voerde de stand op tot 10—2. D€G en LVV ontmoeten elkaar hier na om «ie tweede en derde plaats. In de eerste helft gingen de partijen goed tegen elkaar op. Om beurten werd de leiding genomen. Met geiyke stand 4i werd er van doel verwisseld. LVV kon hierna practisch niets meer uit richten. DCG liep uit tot 91 en be reikte hiermee voor de derde keer de tweede plaats in de stryd om de na tionale handbaltitel. BWO bracht er wel heel weinig van terecht. Met ruw spel trachtte men zyn tekort aan techniek te compense ren. De Limburgse spelers trokken zich hier echter niets van aan en liet BWO van het kastje naar de muur lopen om tenslotte de bal glaszuiver en ge-, raffineerd in het doel te stoten. De ene treffer volgde de andere op. By de stand van 305 vonden de spelers van V L het welletjes en was men eigeniyk blü dat het einde werd gebla zen. Het Amsterdamse VDO kwam er al niet beter af. Feilloos handbalde V L. Steeds lokten de Limburgers hun tegenstanders uit hun tent om uiteindeiyk in vrüe positie te scoren. Meedogenloos hard ging de bal in de richting van het doel. Met de moed der wanhoop verdedigde VDO zich en men slaagde erin het scoren nog wat te beperken. Tot aan de rust echter, want na de doelwisseling werd de stand van 104 spoedig ver groot. Toen het 248 stond bleek de doelpuntenhonger van V L gestild en konden de spelers uit Geleen ge feliciteerd worden met het behaalde landskampioenschap. De zonsverduistering trok gisteren ook de aandacht van de Nederlandse ren ners voor de Tour de France. Met zwart geblakerde stukjes glas keken zij, mét enkele jongere wielerenthousiasten, naar dit natuurverschijnsel. In de bungalow van Kees Pellenaars, even buiten Breda, hebben de tien Nederlandse wielrenners voor de Tour de France gisteren de laatste formali teiten vervuld. De gebroeders van Est, Voorting, Wagtmans en Nolten, van Breenen, Roks, Suykerbuyk, Faanhof en Jules Maenen zijn nu gereed om zich in de meer dan drie weken du rende tocht van Amsterdam naar Parps tot het uiterste te verdedigen. Maar niet alleen de renners zijn gereed, ook Itees Pellenaars heeft de meeste en grootste zorgen achter de rug. Het materiaal is er, soigneurs en mecani ciens zijn gecontracteerd; kortom de Tour de France kan, wat de Neder landen betreft, beginnen. De voorraad materialen, die Pelle, naars ter beschikking staat, is niet ge ring. Hy heeft voor de ploeg beslag gelegd op twintig Nederlandse fietsen, tweehonderd banden van Italiaans fa brikaat, 25 versnellingsapparaten, 25 freewheels, 290 tandwielen, voorts 30 reserve-wielen, 25 stuks remmen, 25 kettingen en 30 velgen extra. Al het kleinere materiaal is in twee speciaal daarvoor ontworpen kisten onderge bracht. Het is zo gerangschikt, dat de mecanicien nooit behoeft te zoeken en de inhoud van deze kistjes het ij ken wel dokterskistjes, zei Pellenaars is zo kostbaar, dat men naarstig zoekt naar mogelijkheden om ze zo goed mogeiyk te bewaken. De tien die Nederland in de Tour vertegenwoordigen hebben elk een nieuw trainingspak gekregen, drie truien voor de training, een scheer- apparaat, een horloge en tweeduizend gulden voor de verzorging. Bovendien hebben enkele ondernemingen in Ne derland extra-prüzen beschikbaar ge steld. Hy die zich weet te plaatsen onder de eerste drie in het eindklas sement krügt büvoorbeeld nog een bedrag van tweeduizend gulden en als Nederland weer eerste wordt in het ploegenklassement ligt er een bedrag van drieduizend gulden klaar. Elke dag dat een Nederlander in de De Franse nationale ploeg voor 1954 staat hier zij het incompleet gereed, om in het restaurant op de Eifeltoren een lunch „op hoog niveau" te gebruiken en zodoende nog eens rustig van de heerlijkheden van de Franse keuken te genieten alvorens naar Amsterdam te vertrekken, waar op 8 Juli a s het Tour-avontuur begint. V. I. n. r.: Marcel Did of, leider van de ploeg; Dellada Remm, Rolland, Bob et, Forrestier, Lauredi, Mollineris en Darrigade Twee leden van de ploeg ontbreken dus op het appèl. gele trui rpdt wordt een bedrag van tweehonderd gulden in de kas ge stort. Bovendien zijn nog onderhande lingen 6aande met twaalf onderne mingen, die te kennen hebben gege ven tezamen een bedrag van acht tienduizend gulden beschikbaar te wil len stellen. Dinsdagavond arriveren de Nederlan ders in Amsterdam, zy zullen hun intrek nemen in het Parkhotel. Woens dag volgt dan de verplichte dokters keuring en moeten de handtekeningen voor de officiële contracten gezet wor den. Het heeft er nog naar uitgezien, dat Nico van Est niet aan de Tour zou kunnen deelnemen. Hy moest namelyk gedurende de wedstrijd opkomen voor herhalingsoefeningen. Een eerste ver zoek om uitstel werd afgewezen. Toen hebben Pellenaars. officials van de KNWU en anderen al het mogelijke gedaan om toch nog uitstel te krijgen voor de jongste van Est, die zqn uit verkiezing voornameiyk dankt aan het opvallend goede rijden in de Ronde van Nederland. Dinsdagavond kwam eindelyk het officiële bericht, dat hij uitstel had gekregen. Ook Jules Mae nen, de benjamin, heeft met de mili taire autoriteiten een accoord moeten bereiken eer hy Pellenaars kon ver tellen, dat hy de uitnodiging aanvaard de. Maenen's lichting moet namelijk tydens de Tour voor het eerst opko men. Maar ook hier is een oplossing voor gevonden. De samenstelling van de ploeg? „Dat heeft heel wat moeite gekost", zo ver telde Pellenaars. Een kern van zes man teas er, maar wie moesten de vier ande ren zijn. Er waren genoeg candidaten. Tenslotte is de beslissing genomen met als overweging, dat de ploeg zo sterk en homogeen mogelijk moet zijn en dat de jongeren ook een kans moeten heb ben. „Ik geloof, dat er Limburgers zijn, die me wel met de revolver te lijf wil len gaan", zo vervolgde de Nederlandse ploegleider, „maar echt, wij de sport- commissie en ik hebben gehandeld naar beste weten. Wij houden er geen rekening mee of alle provincies wel zijn vertegenwoordigd en evenmin of er van de ene provincie misschien meer ren ners in de ploeg zijn dan van de andere. Dat doen de Belgen wel en kijk eens. Hoe dikwijls is de verstandhouding in de Belgische ploeg niet ronduit slecht en hoeveel keer is het niet gebeurd, dat 'n betere renner is gepasseerd, omdat an ders de getalsverhouding tussen Vlamin gen en Walen in het gedrang kwam? En voor de rest: Op 1 Augustus gaan we de balans opmaken. Maar het komt best in orde." Luiten van het Utrechtse DOS is in plaats van Louer, die verhinderd is de reis mee te maken, aangewezen voor het Bondselftal, dat 22 Juli van Schip hol zal vertrekken voor een tournée, naar Curagao en Suriname. Het eerste gedeelte van het program ma luidt als volgt: 25 Juli: Curagao— Nederland, 27 Juli: ArubaNederland, 29 Juli: CuragaoNederland. De uitslagen van de draveryen, wel ke te Duindigt zyn gehouden, luiden: le Canioprys, afstand 1900 m.: 1, Rita Bond (P. Heynen) 2.50.4; 2. Quick Jim my; 3. Rose Bond; tot. win. f 5.20: (stal) pi. f 1,30, f 1,40, f 3,10. Gekop. f 8,90, cov. f 2,70. Leo Axkitprüs, alstand 2500 m.: 1. Sir Messidor (W. H. Geersen) 3.43.8; 2. Rascal Hanover; 3. Postduifje K; Tot. win. f 1,90, pi. f 1,60, f 2,40, f 2,10; cov.. f 12,20; gekop. f 5. Larrikinprps, afstand 2100 m.: 1. Sag- ne d'Or (M. Vergay) 3.16; 2. Sun Rise; 3. Sally Hollandia G; Tot. win. f 2.90; pi. f 1,30, f 2.—; gekop. f 15,50; cov. f 4,50. Leeuwerikprys afstand 2100 m.: 1. Pieter D (A. G. Heskes) 3.03.4; 2. Paul A.; 3. Ovieda A.; tot. win. f 3.30; pi. f 1.40, f 1,70, f 1,90; gekop. f 5,80; cov. f 5,90. Laetare A pr«s, afstand 2100 m.: 1. Oranje J (J. S. van Leeuwen) 3.00; 2. Moquette D. L. Maire B; 3. Octavia- nus K; tot. min. f 3,70; pi. f 1,40, f 1,30, f 1,50; gekop. f 13,—; cov. f 4.20. La Presseprüs, afstand 1800 m. le deel gesplitste handicap: 1. Britaly (F. Delbrassinne) 1,58,6 zeker gewonnen. 2. Riphales; 3. Pistache; total, win. f L20, pi. f 1,10, f 1,50; gekop. f 6,20, cov. f 3.90. Uncle Samprys, afstand 1800 m. 2e deel gespl.: 1. Samson (H. J. van der Kraats) 2.00.8 na stryd, halslengte; 2. Altair; 3. Sunrise; tot. win. f 2.40; pi- f 1,40. f 1,60; gekop. f 3,60; cov. f 3,10. Omzet 39.2*9.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9