Nieuwe commissaris leidt eerste 1954 ver gade ring RENAULT 4 Waar overall en witte gewaardeerd worden boord gelijk in Minister Beel en secretaris Van Rhijn aanhoorden openingsrede Tot straks... in Royal Uitbreiding Delft weide voor lopig stopgezet De modernste Coiffures nog goed GARAGE DEN HOUT Nieuw geschoold beroep bedien ingsvakman H Dr. Prinsen over zijn huidig ambt Aannemer in financiële moeilijldieden? BEDRIJFSSCHOOL HOOGOVENS Koelkasten Een misverstand Cinemascope in Lido bedrijfsschool PROY. STATEN VAN NOORD-HOLLAND ECHTE zonnebril FEDERMAM Ryksstr.weg 246B MOLENDIJK'S KAPSALON 1 H. JMaertens N. V. examens DINSDAG 6 JULI 1954 PAGINA 2 Nutsspaarbank Haarlem Congresboek Esperanto- congres OUDEN VAN DAGEN VIERDEN FEEST Cabaret in de openlucht Aantrekkelijke provincie Beurs van Amsterdam Militairen en burgers in vreedzame strijd Programma orgelbespeling Uitreiking diploma's Huishoudschool Oneerlijke werkster aangehouden Geen spreekuur Koop 'n Kon. onderscheiding Burgerlijke Stand Nieuw geschoold beroep SANIBOORT Begin van brand bijtijds bemerkt ZWEMFEEST „HAAR- LEM ZUID-WEST" Zwemmen EEN NIEUWE Kringkampioenschappen De nieuwbenoemde Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland dr. M. J. Prinsen leidde vanmorgen de eerste zitting van de Provin ciale Staten in het jaar 1954. Alvorens hij zijn intree-rede uitsprak, heeft een daartoe ingestelde commissie de geloofsbrieven en de bijbehorende stukken van de leden onderzocht, waarna de leden de vereiste eden of beloften af legden. Toen deze agendapunten waren afgewerkt, traden binnen de minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. Beel, de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. J. M. Kan, de opvolger van dr. Prinsen als secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken, voor het aanhoren van de openingsrede van de nieuwe Commissaris der Koningin. Nadat allen weer waren gezeten, was het woord aan dr. Prin sen. de Staten als met de Gedeputeerden, te mogen samenwerken. Na deze rede werd dr. Prinsen toegesproken door het oudste Sta tenlid, de heer Baas (AR), die hem hartelijk verwelkome. Noord-Holland is een eenheid in verscheidenheid, zo zei hij, maar de mensen kunnen het er goed met elkaar vinden. Ook in de Statenvergadering is steeds een goede verstandhouding geweest en uit de rede van dr. Prinsen meende hij te hebben kunnen opmaken, dat ook in de toe komst de prettige samenwerking zal zijn gewaarborgd. Gedurende de maand Juni werd bij de Nutsspaarbank ingelegd een bedrag van f 1.496.804,87 en terugbetaald f 1.081.617,93 zodat de inleggingen de terugbetalingen overtroffen met een be- drag van f 388.168,94 (v. j. f 101.315,49). ^Dialogue en fa. b. Récit de tierce en Dr. Prinsen sprak hierna zijn ope ningsrede uit. Allereerst bracht hij dank aan H. M. de Koningin voor zijn be noeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Tegen over de Provinciale Staten verklaarde hij, dat het zijn streven zal zijn bij de vervulling van het ambt te handelen naar de strengste maatstaven van recht vaardigheid. onpartijdigheid en recht schapenheid. Uitvoerig ging dr. Prinsen vervolgens in op het ambt en de taak van Com missaris. In veel belangrijker mate dan tot nu toe werd aanvaard moet de com missaris der Koningin bij de uitoefening van zijn ambt worden gezien als optre dend als provinciaal functionaris. Ook bij zijn dagelijkse werkzaamheid en zelfs dikwijls bij de vervulling van re presentatieve verplichtingen zijn het veelal in eerste instantie meer de pro vinciale belangen, die hij vertegenwoor digt, dan die van het Rijk. Dit impliceert niet, dat er geen terreinen zouden over blijven, waar de Commissaris der Ko ningin niet kennelijk uitsluitend gedacht is als orgaan van de Rijksregering. Dr. Prinsen dacht hierbij met name aan de voordrachten voor de benoeming van burgemeesters in de provincie; voorts aan de taak, welke in de wet buiten gewone bevoegdheden burgerlijk gezag aan de Commissaris wordt toegedacht en waarbij de verplichting te handelen in overeenstemming met de aanwijzin gen van de Minister van Binnenlandse Zaken stellig ruimte geeft aan de ge dachte van de verlengde arm van het centrale gezag. Hij juichte het echter toe, dat in de laatste jaren de plaats van de provin cie in het huidige staatsbestel zo zeer in belang is toegenomen. Zowel in om vang als in intensiteit nam de werk zaamheid der provincie belangrijk toe. Dr. Prinsen dacht hierbij naast het geen van ouds op het gebied van de waterstaat werd verricht aan de acti viteit in latere jaren op het terrein van de water-, gas- en electriciteitsvoorzie- ning, wegen en kanalen en verkeersdien sten. de industrialisatie, de planologie, van de natuurbescherming en wel in het bijzonder aan de voorzieningen op so- Dezer dagen is aan de deelnemers van het in Augustus te Haarlem plaats vin dende 39e Universele Esperanto Congres een boekskje toegezonden, waarin alle belangrijke gegevens in verband met deze grootse internationale ontmoeting afgedrukt staan. Dit congresboek, met niet minder dan 180 pagina's, bevat o.a. een complete adreslijst van de ruim 2300 deelnemers uit 28 landen. Het boekje wordt ingeleid met enkele woorden van de beschermheer van het congres, minister-president dr. W. Drees, waarin deze o.a. zegt: „We moeten ein delijk één gemeenschappelijke taal heb ben .voor internationaal gebruik, en hoe aantrekkelijk de idee ook lijkt om voor die internationale taal er een te kiezen uit de talen, die reeds door honderden millioenen mensen gesproken worden, tcch ben ik ervan overtuigd, dat een neutrale taal, zoals het Esperanto, waar voor alle mensen met gelijke rechten staan, de voorkeur heeft. Ook om de eenvoudigheid en regelmatigheid van zijn grammatica is Esperanto zeer prac- tisch. De toepassing ervan heeft zijn bruikbaarheid op de meest overtuigende wijze bewezen." In de Hout hadden gisteravond de ouden van dagen nu eens alleenrecht. De opa's en oma's waren rond Dreefzicht genodigd door het Haarlems Adoptieco mité om een cabaretvoorstelling in de openlucht bij te wonen. Een 1500-tal mensen-in-de-tweede-jeugd zat om 7 uur rond een provisorisch toneel ge schaard, onder de deskundige hoede van zestig Rode Kruis-leden onder de heer L. A. Ophuysen, en talrijke padvinders en padvindsters. Het gemoedelijke festijn werd geopend door de voorzitter van het comité, de heer J. Fibbe Sr., die allen welkom heette, onder wie de burgemees ter en de hoofdcommissaris van politie, beiden met-echtgenote. Lou Bandy nam het woord over om met een praatje en een liedje het programma aaneen te rij gen. Dat programma vermeldde onder meer het optreden van de balletmeisjes van Jos Herben; de lenige Grena's; solo's van de pianist Heyermans; muzikale inter mezzi van „Crescendo"; het aanbieden van een taart aan de oudste dame van 91 lentes. En dat optreden van alle me dewerkenden was geheel belangeloos Voor en tijdens de opvoering kreeg ieder verscheidene surprises koffie, gebak, een snoepje of een rokertje. Jammer was het dat de laatste programmapunten in een stortbui wegspoelden. Pietro Nakaro kon het wolkbreukjé niet weggoochelen en het Bengaalse vuur weigerde onder die omstandigheden de Hout in gloed te zetten. De ongenode regen kon de dank baarheid van de bejaarden echter met blussen voor het organiserend comité, dat nu ruim een jaar zijn prijzenswaardig werk verricht. Hoewel de opzet bij de stichting was om pleeggezinnen voor eenzame ouden van dagen te vinden, is het werkterrein uitgebreid en worden voor bejaarden van alle gezindten fees ten georganiseerd. Tot het welslagen van de avond droe gen, behalve de mensen, die hun auto's beschikbaar stelden, ook de gemeente diensten bij, die voor de feestelijke entou rage zorg droegen. Een opmerking zou den we toch nog willen maken, naast een compliment voor de organisatie: bij elke voorstelling is een vlotte afwerking belangrijk, maar vooral bij een in de openlucht voor mensen op leeftijd en daar haperde het soms nog wel eens aan. Overigens hebben de opa's en oma s weer voor dagen stof tot praten en na genieten, en ze zien alweer uit naar de --nhnTïdr feestavond. ciaal tererin. Ook de provincie Noord- Holland heeft in dit opzicht haar taak stellig verstaan. Belangrijk werk wordt verricht op het gebied van volksgezond heid, waarbij Noord-Holland een eigen plaats inneemt met haar drie zieken huizen voor krankzinnigenzorg. De be langen van de sociaal minder bedeelden vragen voortdurende intensieve zorg en enorme belangstelling. Naast de arbeid door de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk zal aan de pro vinciale organen een belangrijke taak moeten toekomen Op het terrein van de aanvullende werkgelegenheidspoli- tiek. In eerste instantie is dit een rijks taak, doch bij de erkenning van dit uitgangspunt is het een provinciaal be lang bij uitstek, dat de sociale rust in de provincie niet door werkloosheid wordt verstoord. In de werkgelegen- heidsnota is helaas onvoldoende begrip getoond voor de stimulerende en co- ordinerende taak van de provinciale be stuursorganen op dit terrein. Met name zal bij de voorraadvorming van de werk- objecten en bij de vaststelling van het urgentie-programma van de locale be kendheid en de. objectieve voorlichting van Gedeputeerde Staten een nuttig ge bruik moeten worden gemaakt. Aan de Rijksdiensten is hierbij ten onrechte een te overwegende invloed toegekend. De nieuwe Commissaris der Koningin gaf vervolgens op dit terrein een toe lichting welke plaats de provincie in het huidige tijdsbestek toekomt op het gehele terrein van de bestuurlijke werk zaamheid. Een juiste decentralisatie brengt mede. aldus dr. Prinsen, dat, indien het Rijk bepaalde taken afstoot, het in de eerste plaats de gemeenten zijn, die tot het ontplooien van locale activiteit zijn aangewezen. In vele ge vallen zal aan de provincie alleen een aanvullende taak toevallen. Haar te be perkte geldmiddelen zullen haar dik wijls beletten zelf op grote schaal acti viteit te ontwikkelen. Doch baanbrekend en stimulerend, zowel door de geesten rijp te maken als door het verstrekken van subsidies, zal de provincie een zeer belangrijke taak kunnen vervullen. Sprekende over de verschillende resul taten, in het verleden door de provin cie behaald, zei dr. Prinsen, dat hij verheugd was over een in te stellen decentralisatiecommissie, die tot taak zal hebben te onderzoeken of en zo ja in hoeverre het wenselijk en mogelijk is taken, welke tot nu toe door het Rijk worden behartigd, aan de provincie over te dragen. De leiding van deze commis sie is opgedragen aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwjjk, de ambtsvoor ganger van dr. Prinsen. Vervolgens gaf dr. Prinsen een ver klaring, waarom hij de benoeming tot Commissaris der Koningin in Noord- Holland had aanvaard. Het is de aantrekkingskracht van deze provincie geweest, die mij de aarzeling heeft doen overwinnen om mijn vroeger ambt vaar wel te zeggen, zo sprak hij. In de eer ste plaats dacht hij aan Amsterdam, de stad der steden met zijn beide univer siteiten en zijn roemrijk verleden als grote koopmansstad. Tot op de huidige dag is Amsterdam het centrum van handel, geldwezen, scheepvaart en industrie. De snelle industriële ontwikkeling in de IJ-mond plaatst ons voor een uiterst belangwekkend probleem van bestuur lijk-planologische aard, waarvan de op lossing de grootste zorg zal eisen. Door zijn medewerking aan de subcommissie voor de bestuurlijke vraagstukken van de IJ-mond kwam hij met deze pro blematiek reeds nauw in aanraking en werd hij daarbij door het uitermate gro te belang van een doelmatige oplossing getroffen. In zijn sociaal-geografische beschouwing betrok dr. Prinsen voorts nog de Zaanstreek met haar nijvere be volking, het natuurreservaat van de Kennemerduinen, de hoofdstad van de provincie, Haarlem, het cultureel en maatschappelijk centrum van Zuid-Ken- nemerland en Aalsmeer met zijn inter nationale bloemenexport. Dr. Prinsen besloot zijn rede met hét uitspreken van de hoop, dat het hem ge geven mocht zijn bij de vervulling van zijn taak in een eerlijke, opénhartige, welgezinde verstandhouding, zowel met Het aantal spaarders nam toe met niet minder dan 910. Deze aanzienlijke vooruitgang was een gevolg van het feit, dat het bedrijfsspaarfonds met 694 spaarders van een der grootste Haarlemse industrieën naar de Nuts spaarbank werd overgebracht. Gedurende de eerste helft van 1954 steeg het inleggerstegoed bij de Nuts spaarbank met f 3.245.418,26 (v. j. 1.425.874,77) tot een totaal van 31.860.820,64. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned 1953 3Vb Ned 1953 3(4 Nederl. 1948 314 pCt. Ned 1950 3% Ned. 1954 3-3H Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bei.-fac. Inschr. Grtbk. '46 3 Pet Ned. Handel Mtl eert A.-K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert- Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei li Amerika i.fln Kon N. Stoomb. M Ned Scheepv Unie hi V _A. Deli Mij. Cert. 1031/4 101% 99 99 Cs 99% 99% 100% 98H 180 222%* 147 187 225 134 348% 214% 253 428% 82 151 129% 116% 117% Opening 6/7 99/ 224 351 256 431 8P/2 135 131 1171,2 1171,2 Voor de ontmoeting die de R. K. Athletiekvereniging „Holland" heden avond zal hebben tegen de 168ste en 198ste afdeling van de zware Lua blijkt vooral bij de militairen in Haarlem grote belangstelling te bestaan. Met niet minder dan 50 deelnemers komen zij op de verschillende nummers uit, w.o. 2e Lnt. Parlevliet, Lnt. Van Melle, Wmr. de Zwager en sld. Perdaems, die regelmatig op open wedstrijden uitko men. „Holland" zal daar zijn, door vacan- ties iets verzWakte, wedstrijdploeg te genover stellen. De vreedzame strijd om de punten wordt gehouden op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan en be gint om 7 uur. Vanavond van 8-9 uur zal de .organist Gaston Litaize uit Parijs het orgel in de Grote Kerk bespelen. Het concert is gratis toegankelijk en het programma luidt: 1. Deux pièces, N. de Grigny, a. ex-slot div. 8 Stemmingvrij vast. taille. 2. Prélude et Fugue en mi mi neur J. S. Bach. 3. Trois chorals, J. S. Bach. a. „Es ist das Heil uns kommen her", b. „Erschienen ist der herrliche Tag", c. „Erstanden ist der heil'ge Christ". 4. Troisième choral, César Franck. 5. Variations sur un thème de Clément Jannequin, Jehan Alain. 6. Deux pièces, Gaston Litaize. a. Inter lude. b. Toccata sur ie Veni Greator. 7. Improvisation. Op 19 Juli a.s. zal om 16 uur in de R. K. Huishoud- en Industrieschool aan de Ged. Vooldersgracht 22, de uitreiking plaatsvinden van de diploma's aan de leerlingen van deze school en van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool. De Haarlemse politie heeft de 35- jarige A.V.-R. uit Haarlem aangehou den. die als werkster bij haar werk geefster uit een geldkistje 200.heeft ontvreemd en ten behoeve van haar gezin had aangewend. De vrouw is na verhoor op vrije voeten gesteld. Wethouder A. Angenent houdt Don derdag geen spreekuur. Advertentie bij de vakman-opticien BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Quo Vadis". Tijden 2.30 en 8 uur. Boven 14 jaar. PALACE: „Salto des doods". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. LIDO: „Zij, die zich verkopen". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. FRANS HALS: „Het recht van de sterk ste". Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. CITY: Ma. tot en met Donderd.: „Bittere rijst", str. volw. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. tot en met Do.: „De rode ha vik", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di. tot en met Do.: „De verove ring van de Mount Everest", 8.15 uur Wo. ook 2.30 uur. Dinsdag 6 Juli Grote Kerk: Gratis orgelconcert door gast- organist Gaston Litaire uit Parijs, 2021 u. Concertgebouw: Haarl. Muziek Instituut. Leerlingenuitvoering Orkestklasse o. 1. v. Jan Laarveld en Toon Verhey, 8 uur. Woensdag 7 Juli Stadsschouwburg: Wiener Burgtheater met „Liebelei" en „Komtesse Mizzi", 8 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon- stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 25 Juli). Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Zo. van 2—5 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. Advertentie Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-NassauC. Out, hoofd administrateur van het Prov. Waterleiding bedrijf van Noord-Holland, te Haarlem. ONDERTROUWD: J. P. Huitema en B. J. Hack;A. Andrist en T. H. Vol- hand; Th. I. J. Schausman en A. H. van Zanten; A. W. van Dansik en J. M. van Slooten. GEBOREN: L. J. E. Poortvliet Pruijs; M. ListDweelaard; H. A. Mut- saersvan Beest; G. H. F. van den HaakGelsing; G. H. WierdaBorger; G. C. PotPeters; W. C. Raadschelders Hulsche, allen een zoon; C. A. L. Rin ketSprokholt; F. WalsWesseling; M. G. KuijpersBoogaards; J. M. de Groot Nijenhuis; I. B. SchoutenMiedema, allen een dochter. OVERLEDEN;' H. van Haaster, 84 jr., J. van Meurs, 67 jr., M. C. Rosendahl, 17 jr., Th. J. Jansen, 80 jr., ..A. A. Schweitzer, 80 jr., J. A. van Rooij, 65 jr. Naar wij vernemen zijn de bouw werkzaamheden aan de uitbreiding van het bejaardencomplex Delftweide aan de Orionweg te Haarlem gisteren stopge zet. Volgens onze eerste informaties zou deze stopzetting te wijten zijn aan financiële moeilijkheden, waarin de Hil- legomse bouwonderneming, die de werkzaamheden uitvoert zou zijn ge raakt. Het complex dat destijds naar de plannen van architect prof. G. M. Holt gebouwd werd is eigendom van de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Ba- vo-Noord" en door deze vereniging verhuurd aan de Haarlemse Stichting voor Bejaardenzorg. Delftweide bleek voor uitbreiding vatbaar en Sint Bavo- Noord besloot het complex te vergro ten met 44 woningen, welke weer ver huurd zouden worden aan de stichting. Na de aanbesteding werd de gunning verleend aan de Hillegomse bouwon derneming en acht weken geleden on geveer werd met de bouw begonnen. Financiële moeilijkheden in het bedrijf zelf hebben er toe geleid, dat de bouw is stopgezet. Zaterdag zijn de lonen nor maal uitbetaald, maar gisteren konden de arbeiders huiswaarts keren. Over de moeilijkheden zelf valt weinig te mel den. Mogelijk dat een en ander uitloopt op surséance van betaling aan de onder neming of op een faillissement; moge lijk kan er nog een andere regeling ge troffen worden. Intussen eal een oplossing gezocht moe ter. worden om de uitbreiding van Delft weide zo spoedig mogelijk weer aan te pakken en te voltooien. De voorzitter van Sint Bavo-Noord. de heer J. Veltman. ver klaarde dat zijn bestuur gehoopt had. dat dit jaar nog de bouw voltooid zou zijn. Nu zal min of meer moeten worden afgewacht, hetgeen niet wegneemt, dat op korte ter mijn maatregelen genomen zullen worden om de afbouw te vetrzekeren. Het zou niet onwaarschijnlijk zijn. als een andere aan nemer het werk overneemt voor een be drag, verminderd met de ksten die tot nu toe zijn gemaakt. Eenvoudig ligt deze zaak echter niet. De kwestie zal overigens van avond reeds besproken worden op de ver gadering van het bestuur van Sint Bavo- Noord. Het bestuur der Stichting voor Be jaardenzorg komt morgenavond in verga dering bijeen om zich over deze gang van zaken te beraden. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 Buslijn 3-4 Tel. 19706 Advertentie 4-deurs sedan de luxe met tempera tuurmeter, verwarming enz., kortom geheel compleet. Ondernemersprijs f 4650.- met schuifdak f 4850- Brandstofverbruik 1 op 17. TEL. 12138 WAGENWEG 164—168 HAARLEM Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telet. 15220 De „pompstelling", door de leerlingen zelf opgebouwd, is een geliefd studieob ject. Centrifugaalpompen (rechts voor); plunjerpompen (links) leren de jongelui spelenderwijs bedienen. et besef, dat niet alleen de witte boord de mens tot een volwaardig lid van de maatschappij stempelt, maar dat de overall daarop minstens evenveel recht doet gelden, dringt, gelukkig, meer en meer door. Toch blijken in Kennemerland nog te veel ouders trots te gaan op het witte boordje v^n hun veelbelovende zoon, hem zelfs in dat boordje te dwingen, terwijl de overall hem veel beter zou staan, een heel wat gelukkiger mens zou maken. Zelfs terwijl alles industrialisatie is, wat de klok slaat in Beverwijk en Vel- sen, blijkt het, dat verscheidenen de waarde van de arbeid met de handen niet op de juiste waarde weten te schatten. Vandaar dan ook, dat de industrie een chronisch tekort heeft aan bekwame vaklieden en een teveel aan aan biedingen van ongeschoold personeel, gestrande witte boordjes inbegrepen. De industrie is er dan ook toe overgegaan zelf vaklieden van hoog niveau op te leiden in de eigen bedrijfsschool, jongens gekomen van Ambachtsschool of Mulo. Op Hoogovens waren we in de gelegenheid de bedrijfsschool te be zichtigen en tijdens een persconferentie een en ander te vernemen over de opleiding. In September 1945 is in de oude Ten toonstellingshal van Van Leer de be drijfsschool van Hoogovens ten doop gehouden met acht leerlingen Thans telt deze school meer dan honderd leer lingen uit de streek tussen Haarlem en Alkmaar, een aantal, dat nog belangrijk opgevoerd zou moeten worden, omdat de vraag naar deze geschoolde jonge krachten in alle afdelingen van het be drijf zeer groot is. Het aantal leerlingen zou dus gemakkelijk uitgebreid kunnen v/orden, veel meer jonge mensen zouden een goéde positie voor hun gehele le ven kunnen krijgen indien de ouders bij de beroepskeuze van hun jongens niet op de laatste plaats aan de tech niek zouden denken. Deze nog a"AJ® verkeerde en eigenlijk bekrompen denk wijze vormt een handicap, waarvan ten slotte jonge mensen zelf het slachtoffer zijn. Niet zo de jongens die we in de bedrijfsschool zelf bezig zagen, gecom- centreerd en met duidelijk plezier in het werk. Allen waren druk bezig: be- De gezichten alleen zijn het bestuderen waard.' De bankwerkers aan werkbank. Als volslagen vaklieden gaan de leerlingen op in hun taak. de dieningslieden, eiectriciens, instrument makers. niet in groepjes .gescheiden, maar door elkaar. Hierdoor krijgen de jongelui meer waardering voor. eikaars prestaties, ontstaat een binding, die hen ook in het verdere leven niet in van eikaar gescheiden groepen doet leven. Ze krijgen begrip voor elkaar. Het geheim van hun geconcentreerde werken ligt mede in het fejt, dat de leraren tijdens de opleiding kijken naar hun belangstelling in bepaalde richtin gen en de mogelijkheden gebruiken, die zodoende in de jongen zelf blijken te Opleiding in verschillende vakken Is mogelijk, wanneer de ongeveer 15-ja- rige jongeman ,op deze bedrijfsschool komt. Hij kan instrumentmaker wor den. Het gaat in de 3-jarige cursus dan niet uitsluitend om de handvaardigheid, maar vooral om het bijbrengen van theoretisch inzicht. Een jongen, die als instrumentmaker geslaagd is, heeft de handvaardigheid van een volwassen vakman, al zal deze laatste het tempo natuurlijk verbeteren. Een twee-jarige cursus leidt op tot machine-bankwer ker. De stichting Bemetel geeft voor deze twee cursussen het Rijksvakdiplo- ma. Eveneens twee jaren duurt de op leiding electriciën. die bekroond wordt met een VEV-diploma. Een nieuw „geschoold" beroep, waar op in de laatste jaren zeer de aandacht is gevestigd, is dat -van bedieningsvak- man. Men is tot deze nieuwe opleiding overgegaan, omdat de functie zeer veel omvattend is. Deze cursus, die thans in het tweede jaar is, duurt drie jaar. Ge komen moet worden tot een volledig Rijksdiploma. De jongens, die op de bedrijfsschool geplaatst worden, zijn vanaf de eerste dag op arbeidscontract in functie bij Hoogovens. De beloning is als volgt: eerste jaar, 32 cent per uur, tweede jaar, 42 cent; derde jaar, 52 cent. Het klopje op de schouder, dat m^n een leerling gaarne geeft, wanneer hjj zijn best doet, is omgezet in de vorm van een premiestelsel, waardoor de leerling een zakgeld ontvangt, dat voor hemzelf is aan de ouders wordt dan ook altijd gevraagd hem dit te laten houden Dit zakgeld wordt gegeven als beloning voor doorzettingsvermo gen, het vinden van de juiste toon in de omgang, zorgvuldigheid in kleding e.d. Gemiddeld krijgen de jongens wekelijks op deze wijze 17% boven hun loon. Een vrij sterke selectie wordt toege past bij het aannemen van leerlingen. Ze doen een toelatingsexamen, bij de scholen worden informaties ingewon nen, ze ondergaan een psychotechnische test en worden medisch gekeurd. Gedurende de opleiding wordt alle zorg besteed aan de geestelijke en licha melijke ontwikkeling van de leerlingen! Sp0rt zwemmen, kamperen alge mene vorming enz. Na het examen blijft een leerling nog een jaar in de na-zorg. Hij wordt in het bedrijf in een of andere afdeling geplaatst, gaat weer naar een andere afdeling over, om zo doende zelf te kunnen bepalen in wel ke afdeling hij het best tot zijn recht komt en het prettigste werkt. De jon- Ook het Lidotheater gaat zich thans wagen aan filmvertoningen volgens het cinesmascopesysteem. De voorbereidin gen zijn al begonnen. Gisteren is men uren in de weer geweest om een ijzeren balk van bijna twee en een halve ton gewicht langs de voorgevel omhoog te hijsen. Er kwam heel wat passen en meten aan te pas, voordat de balk degelijk in de takels hing, maar einde lijk kwam het zoveD. Alles is zonder ongelukken verlopen. De balk werd op het dak aan de voorzijde vastgezet tussen ijzeren steunstaven, die dienen om het bovenste gedeelte van het dak op zijn plaats te houden, zodat naar onderen vrij kan worden weggebroken. Zoals men weet, bevindt zich het scherm in het Lidotheater aan de voor zijde, aan de straatkant dus. De muren aan weerszijden van het projectie scherm worden verwijderd, omdat het nieuwe doek van muur tot muur zal worden gespannen. De werkzaamheden, die worden uitgevoerd door het bouw bedrijf Klein Schiphorst te Haarlem, zijn over twee weken gereed. Als eerste film volgens het cinemascopesysteem zal „De Mantel" worden vertoond. De kellner van een Santpoort's café, die zich verdienstelijk maakte met het ledigen van asbakken, schrok enige tijd later niet weinig toen hij in de naast gelegen danszaal kwam. Hij had de inhoud van de asbakken in een kar tonnen doos gedaan en daar op een stoel gezet. De zaal bleek vol rook te staan en doos en stoel stonden reeds in brand, terwijl er ook al een gat in de vloer 'gebrand was. Met een PS„r emmers water kon het vuur bedwon gen worden. De buurtvereniging Haarlem Zuid- West heeft Zondagmiddag in de zwem inrichting aan de Houtvaart een aardig zwemfeest gehouden. Het hoogtepunt van de middag was web de kunstzwem- demonstratie, die gegeven werd door de dameskunstzwemgroep van zwémclub „Haarlem" onder leiding van mevrouw A. Hölsken—Neve. Verder bevatte het programma een wedstrijd hardlopen in het ondiepe bad voor jongens en meisjes van 5 tot 10 jaar; wedstrijd zwemmen en het programma werd besloten met een waterpolo-wedstrijd Haarlem-jeugd— HVGB-jeugd, welke wedstrijd resulteer de in een 7—0 overwinning voor HVGB. De voornaamste uitslagen van de zwem wedstrijden zijn: Hinderniszwemmen meisjes: 1. Mar- greet Veller, 27,1 sec.; 2. Cobie Schouten, 27,9 sec.; 3. Carla van Dalfsen, 31.1 sec. 25 meter schoolslag meisjes: 1. Tineke Geerts, 26.1 sec.; 2. Els Boons, 27,2 sec.; 3. Ingrid Hoegen, 28,5 sec. 25 meter vrije slag meisjes: 1. Loekie v. d. Boogert, 24,6 sec.; 2. Gerda Diek, 24,9 sec.; 3. Tineke Geerts, 27,4 sec. Hinderniszwemmen jongens: 1. Her man- Langeveld, 27,2 sec.; 2. Frank Ocker, 28,6 sec.; 3. Aad Pijnacker, 31,8 sec. 25 meter schoolslag jongens: 1. Peter Aarts, 24 sec.; 2. Jaap Bood, 26 sec.; 3. Frank Bovenkerk, 26 6 sec. 25 nieter vrije sla|> jongens; 1. Eddy Roem, 16,6 sec.; 2- Rmus Stevens, 17,4 S6C. Bordjes duiken; 1. Hen van Poeteren, 2 bordjes in 6-9 sec.; 2. Beer Koopman, 2 bordjes in 7 sec. Binnen niet al te lange tijd hoopt de heer A. Scherer het tentoonstel lingsgebouw van Van Leer te verla ten, om in een nieuwe, ruimere be drijfsschool het voor Hoogovens zeer belangrijk geworden werk voort te zetten. De huidige ruimte is te klein. Gerekend moet worden op 150 leerlin gen minstens. Kon men over het dubbele aantal beschikken, het bedrijf zou ze al~ len kunnen plaatsen. Een en ander wil niet zeggen, dat ae leerlingen van Hoogovens' bedrijfsscnooi verplicht zijn op Hoogovens een kring te aanvaarden: 86.6 pet. doet dit. De Propaganda-afdeling van ovens heeft een fraai geïllustreerde bro chure over de vakopleiding®11 ln het licht gegeven. Belangstellenden raden we aan deze brochure aan te vragen bij de Propaganda-afdeling- gen is dan nog geen. vakman op hoog niveau, maar allerlei avondcursussen stellen hem in staat zich verder te ont wikkelen, waarbij de hoogste mogelijk heid een studie is gelijk aan 2e klas MTS. Daaruit betrekt hei bedrijf de ba zen en opzichters. Samenvattend zouden we, atgaande nn hetoeen we zagen en hoorden, durven beweren, dat de jongen, die op deze bedrijfsschool geplaatst wordt „zijn kostie gekftcht" weet. Hij komt onder leiding van de heer A. Scherer en diens uitgebreide, bekwame staf van le raren, op een modelschool, niet alleen v/at de vakopleiding betreft, maar ook waar het gaat om de waafde van de arbeid en de arbe'der te leren waar deren op de juiste wijze: de overall naast de wit e boord, gelijkberechtigd en van gelijke betekenis voor de maat schappij; gelijke verplichtingen tevens. pe derde ontmoeting om de zwem- kampioenschappen kring Haarlem KNZB is Zaterdagavond in het natuur bad „Velserend" gehouden. De organi satie van de wedstrijden was in han den van ZBVS. De uitslagen zijn: 50 meter vrije slag meisjes: 1. E. Pom- merel, ZBVS, 34,4 sec.; .2. M. Fuyk- schot, HVGB, 35,2 sec.; 3. L. Brouwer, HVGB 35.4 sec. 100 meter rugslag dames: 1. I. Braun, DWR. 1 min- 28 sec.; 2. N. Smit, HVGB, 1 min. 32 sec.; 3. E. Holsken, Haarlem, 1 min. 33,8 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. W. ^eurt- sen, HPC, 5 min. 28,5 sec.;' 2. R. Wildschut, DWR. 5 min. 40,2 sec.; 3 R. Prins, HPC, 5 min. 41,2 sec. 100 meter schoolslag dames: L J. Spoor DWR, 1 min. 31 sec.; 2. M. Fuykschot, HVGB 1 min. 32,4 sec.; 3. M. Otto- Proper, Haarlem, 1 min. 36,6 sec. 5 x 50' meter vriie slag estafette meis jes' 1 vzv 3 min- 14'6 secd 2- DWR 3 min- 20,6 sec.; 3. Haarlem 3 min- 26,2 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette here"- 1. HPC 2 min. 21,2 sec.; 2. HVGB 2 min. 24 sec.; 3. Haarlem 2 mm. 26,8 sec- t- ''00 meter vrije slag dairies: 1. E. Höls ken, Haarlem, 6 min. 16,4 sec.2. M. Smit. HPC, 6 min 28.1 sec.; 3. N. Smit HVGB, 6 min. 43 sec. BLOEMEND AAL (Kennemerlyceum) Oeclaaed voor het eindexamen HBS A: de dames: K. S. E. Boot, Y. H. J. Driels- ma C de Kleyn, C. Meppelmk, H. E. Muller, G. J.,M. Raatjes, C. M. v Ros- sem I M. J. Tan, M. Wildt Meyboom; 'de heren: P. A. Beukenkamp, R. J- de Boer, M. W. F. Boreel. J. R. Eleveld. Afgewezen: 3 candidaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2